ENGELAND. In de zitting van den 21 der bij zondere commissie in zake den heer Parnell heeft de voorzitter eene boete van f 6000 opgelegd aan den heer Edward Harrington nationalistisch afgevaardigde voor West-Kerry wegens een artikel in zijn blad West Kerry Sentinelgrove beleedigingen inhoudende tegen de commissie. In dat artikel waarop den 20 gewezen was, werd gezegddat de commissie enkel een werktuig was van de regeering en van de Times. De heer Harring ton, door den voorzitter ondervraagd aanvaardde de verantwoordelijkheid voor dat artikel en weigerde zich volgens den raad van zijnen advokaat te verontschuldigen. Lagerhuis. Tot de artikelsgewijze behandeling van h t wetsontwerp tot aankoop van gronden in Ierland is overgegaan nadat op verzoek der regeeriog de be raadslaging gesloten was verklaard over een voorstel van den heer Laboucbère, dat door de heeren Bradlaugh en Trevelijan ondersteund wasom het ontwerp niet in behandeling te nemen. FRANKRIJK. De kolonel Pierry van het 76 regiment te Annecy is in eene minder gunstige stel- ling geplaatst, omdat hij met zijne officieren het huwelijk van Boulanger's dochter bijgewoond had. Een brigadier en 4 manschappen der politie te Parijs, die Boulanger te veel eer bewezen hadden, zijn ontslagen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Ridder von ITALIË. De minister van oorlog deelde den 23 in de Kamer op eene interpellatie mede, dat de toestand der spoorwegen onvoldoende was voor het geval eene mobilisatie der troepen noodig was. In dit opzicht moest nog veel gedaan worden doch bij hooptedat het verschil over de spoorwegen spoedig opgelost zou worden. ÜUtuicnifttib. Den 19 werd te Barsingerhoru herdacht het vijfjarig bestaan der zangvereeniging. De avond werd genoegelyk doorgebracht, o. a. met de opvoering van een tooneelstukjemet het houden van voor drachten terwijl de bijeenkomst met een bal werd besloten. Bij de den 20 te Egmond aan Zee gehouden aanbesteding van benoodigdheden ten dienste der Prins Hendrikstichting waren 38 biljetten ingekomen waarvan 5 ongeldig moesten worden verklaard. Laagste inschrijvers waren C. Keg, Alkmaar, voor gort a 9 p. mud witte suiker a f 0,51 p. ned. pd. vermicelli a 0,2425 p. ned. pd.groene zeep a f 0,25 p. ned. pd,; J, Bakkum, Egmond aan den Hoef, melk a f 0,05% p. kan; M. E. Beudeker, Alkmaar, gebr. Java koffie 4 f 1,18 p. ned. pd.thee a f 1 p. ned. pd.; J. Blaau- boerEgmond aan Zee, rijst a f 0,119 p. ned. pd. capucijners a f 0,1525 p. kop, groene erwten a f 0,12 p. kop petroleum a 10,95 p. 100 ned. pd.lucifers a f 0,044 p. pakje; G. Ruigewaard, Egmond aan Zee, bruine boonen a f 0,1275 p. bop, goudscbe baas a f 0,42 p. ned. pd. hollaadscbe gew. reuzel a f 0,63 p. ned. pd. Daniels en Co. Amsterdam komijnen kaas a f 0,28 p. ned. pd,; De haagsche margarine-bo- terfabriek le. kwal. kunstboter a f 0,67 p. ned. pd. G. H. Scboltens en Co. Amsterdam natuurboter a f 1,10 p. ned. pd.; C. B. ScholImeijer, Alkmaar, rund- vleesch a f 0.51 p. ned, pd.; G. Beukelaar, Amsterdam, atnerik. gew. reuzel a f 0,52 p. ned. pd.ossenvet a f 0,56 p. ned. pd.C. J. v. d. Berkhof, Utrecht, zes- draads zware saijet a f 2,35 p. ned. pd.; 2 inschrijvingen voor geld. spek a f 0,25 p. ned. pd.; 2 dito voor zout a f 0,125 p. ned. pd. 2 dito voor tarwebrood van 75 Wichtjes a f 0,115 p. ned. pd.; 2 dito voor roggebrood van 150 wichtjes a f 0,10 p. ned. pd. Voor manufac turen was ééae geldige inschrijving ingekomen. De gunning zal na vergelijking der monsters geschieden. Hollands Noorderkwartier. Overigens waren de betrekkingen tot de andere mo gendheden vriendschappelijk. De Keizer verklaarde, dat hij onophoudelijk werkzaam zou blijven tot bevestiging van den vrede. Met de plichten door het christelijk geloof hem opgelegdachtte hy het onvereenigbaar zonder noodzakelijkheid het lijden van den oorlog, zelfs indien deze met goeden uitslag moest worden gevoerd, over Dnitschland te brengen. De bezoekenbij be vriende vorsten afgelegd, hadden ten doel de overeen stemming ter verzekering van den vrede te bevestigen. Het vertrouwen, waarvan men overal deed blijken, gaf hem de gegronde hoop, dat het hem zou gelukken den vrede te handhaven. De opening geschiedde in de Witte Zaal van het koninklijk slot, met bijzondere plechtigheid. Vooral de zinsnede uit de troonrede, waarin de Keizer gewaagde van zijne vredelievende bedoelingen, de verbetering der oeconomische toestanden en de sociale wetgeving, werd met luide toejuichingen begroet. Toen de Keizer de zaal binuentrad, stelde de onder voorzitter von Bühl een hoch in op den Keizer, dat met groote geestdrift door de leden werd herhaald. Ditzelfde geschiedde bij het vertrek door den heer von Lerchenfeld, Beierens gevolmachtigde bij den bondsraad. In de hofloge bevonden zich de Keizerin, de hertog en de hertogin van Aosta, de aartshertog van Este en prinses Albrecht met hare zonen. Den 23 is benoemd tot voorzitter de heer von Levet- zow (eonserv met 271 van de 281 uitgebrachte stem men 9 biljetten blancotot eersten onder-voorzitter de heer Bühl (cat. lib.) met 169 van de 259 stemmen; 87 blanco tot tweeden ondervoorzitter de heer von Unruhe Bornst (vrij eonserv.) met 150 van de 244 stem men 91 blanco. De gekozenen namen de benoeming aan. De legercomtnissie heeft overeenkomstig de wensehen van den minister van oorlog, den heer de Eroycinet, besloten tot de oprichting van 16 batterijen. In het Theatre Lyrique is tijdens eene uitvoering een der vier gaskronen naar beneden gevallen. Een zekere beer Olbrecht, 22 jaren oud, die juist van oene andere zitplaats daar was gaan zitten, kreeg de kroon op het hoofd, terwijl zijne moeder, die achter hem zat, en een heer door de glasscherven gewond werden. De hear Olbrecht is kort na het ongeval overleden zijn; schedel was gespleten. Kamer. Den 22 heeft de heer Delaporteonder staatssecretaris voor de koloniën, het door de regeering voor Tonkin aangevraagde krediet van f 7,500,000 ver dedigd. De heer Lanessan stelde eene vermindering voor met f 2,500,000. De minister-president Eloquet kwam daartegen op en stelde de kwestie van vertrouwen. Met 278 tegen 223 stemmen werd het regeeringsvoor- stel aangenomen. Loebl, een pool, is tot stadhouder van Moravië benoemd. Den 17 is te Vaalsterwyl de heer Lamberts naar de kerk was, zijne zuster, die alleen thuis was, door middel van messteken vermoord. Da vermoedelijke dader, op aanwijzing van een sehoo'kind die hem uit de woning had zien komen, aangehouden, is genaamd August Hiek, 19 jaren oud, van beroep spoorweg arbeider; hij had slechts 110 fres. gestoleD, hoewel ruim 1300 fres. in huis waren en was drie dagen te voren gehuwd. Den 20 des avonds geraakten drie matrozen van het instructiescbip te Nieuwediep, die met eene vlet van boord naar den wal gingen, door den hevigen wind op den Zuidwal verzeildwaar de vlet omsloeg en alle drie verdronken. Eene groote marinesloep, die ter hunner opsporing uitgezonden was, geraakte mede op den Zuidwal verzeild en moest des nachts daar blij ven. Zij werd den 21 des morgens door een schipper van Wieringen gevondendie de uitgeputte bemanning opnam en behouden te Nieuwediep aanbracht. Den 20 des avonds zijn te Kampen twee goederen wagens door den sterken wind ongeveer 20 minuten voortgedreven tot aan den wachtpost No. 10 waar ze buiten het spoor geraakten. Hierdoor ontstond in het verkeer nog al eenig oponthoud. Den 20 trad in eene vergadering van het nuts- dopartement te SeliermerllOrn als spreker op de heer A. R. Sloosvan Winkel. Een talrijk publiek volgde met belangstelling zijne voordracht, o.a. van eene novelle van Justus van Maurik. In de vergadering van de afd. Zijpe der Holl. maatschappij van Landbouw, den 21 aan de Sctiager- brug gehoudenwaren 14 leden tegenwoordig. Na opening en voorlezing der notulen richtte de voorzitter een toepasselijk woord van waardeering en dank en een gelukwenach tot de inzenders en bekroonden op de den 20 Augustus j.l. gehouden tentoonstelling van rundvee aan de Schagerbrug en sprak hij den wensch uitdat de behaalde prijzen een spoorslag en eene aanmoediging mochten zijn om steeds meer hun best te doen, het rundvee te verbeteren en to veredelen. Ook wijst hij er op, dat het, om groote voordeelen te behalen een eerste vereischte is, dat de runderen in het Neder.'andsch rundveestamboek worden ingeschreven. Nog gisteren had hij een buitenlandsch koopman gesproken, die verklaarde geen andere beesten te willen koopen dan die, welke in genoemd stamboek vermeld staan. De behaalde prij zen werden daarna uitgereikt. De heer Bossen gaf daarna verslag van het behandelde in de algemeene vergadering, den 13 September j.l. te 's Gravenhage gehouden, waarvoor hij den dank der vergadering oogstte. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer J. Bakker van Wieringerwaard, of er ook mogelijkheid bestaat, dat de bekroonden op de tentoonstelling een plaat ont vangen zooals aan hendie een bestuursprija ba- kwamen is uitgereikt. Het bestuur verklaart zich bereid, aan elk der bekroonden zulk een plaat of ge tuigschrift van den behaalden prijs uit te reiken, mits zij daarvan de kosten betalen, waarmede de heer Bak ker gaarne genoegen neemt. Hij wijst daarbij op het groote belang van zulke getuigschriften, vooral als zich buitenlanders aanmelden om vee te koopen. Verder spreekt hij den wensch uit, dat men zich ook ia de Zijpe wat meer op de verbetering van het vee zal toeleggen. Ook hier is men z. i. wel in staatom met vee van de kleigronden beter te kunnen mededingen, indien men wat meer zorg aan de dieren besteedt, meer aan de voeding ten koste legt en zorgt voor goede stieren. De uitgaven daarvoor worden altijd met winst en soms met groote winst terugontvangen. Hij deed verder eenige mededeelingenomtrent de prijzen door hem en anderen voor stieren ontvangen de melkrykheid van sommige koe.^n het nut van het Nederiandsche rundveestamboek en het houden van een wedstrijd van melkers en melksterszooals dit jaar in de Wieringerwaard plaats had en hij nitte den wenseb, dat bij eene volgende tentoonstelling het zijper vee met meer succes zal kunnen eoncurreeren. De voorzitter, de heer Hulst, herinnerde, dat het de laatste maal was, dat hij deze vergadering presideerde, aangezien volgens de reglementaire bepalingen met 1 Januari een ander zijne plaats zal innemen. Hij bedankt de leden voor den ondervonden steun en de welwillend heid en spreekt den wensch uit, dat zijn opvolger de heer de Goede, steeds zijn best zal doen de afdeeling te doen bloeien, welke woorden met toejuichingen wor den begroet. Onze lezers zullen ons ditmaal wel willen vergeven, dat wij bun eerst nu onderstaand verslag aanbieden De 36e algemeene vergadering der vereeniging werd den 13 Nov. 1888 in Café Suisse te Zaandam gehouden. Tegenwoordig 44 leden en 12 gasten. Te ruim elf uur opende de voorzitter, de heer J. Zijp Kz., de vergadering, de aanwezigen welkom boetende en er met genoegen op wijzende, dat de vereeniging bloeiende is. Niettegen staande de hooge contributie beeft het ledental geen verandering ondergaan. De notulen der vorige bijeen komst werden na lezing goedgekeurd. Medegedeeld werd dat wegens belangrijke landver- kooplngen die 14 Nov. worden gehouden, afgeweken is van art. 1 van het huishoudelijk reglement en deze vergadering op dinsdag is belegd dat de financieele toestand gunstig isdat het bestuur eene missive heeft verzonden aan de leden der Provinciale Staten vin Noordholland, inhoudende het rapport omtrent den loop der zaak-Boekei en de uitkomsten van de methode- Boekei in de kaasfabriek Aurora te Wieringerwaard dat aan de leden per missive is gevraagd of zij, naar aanleidinvan art. 11 der statuten, eenig voorstel ter algemeene vergadering wenschten behandeld te zien dat niemand echter van zijn recht, hem by genoemd art. toegekendheeft gebruik gemaakt. De heer dr. 1 Graeff, te Alkmaar, alleen deelde mede, dat hij eene bespreking wensebte te houden over het onderzoek van melk, welk verzoek door het bestuur gaarne werd toe gestaan voorts dat door verschillende oorzaken aan de voorgenomen stremseiproel nog geen gevolg is gegeven doch dat het bestuur hieromtrent in correspondentie is met de heeren Swart, Haringhuizen en Groot te Nieuwe Niedorp. Verschillende ingekomen stukken werden ter beschik king van belangstellenden gelegd. Door den heer J. Zijp Kz. werd verslag uitgebracht van het te Assen gehouden landbuishoudkundig con gres, door^ den heer W. Teen&s van de vergadering van het Nedc-rlaudsche Paardenstamboek, Beide ver slagen werden onder dankzegging voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt rapport uTt om trent de in dezen zomer te Alkmaar gehouden tentoon stelling, die dank sij de krachtige medewerking van ve e zijden doch vooral van het gemeentebestuur van Alkmaar ondervonden, volkomen geslaagd is. In het geheel waren 186 inzendingen aangegevenwaaronder 78 nummers kaas. Uit het rapport der jury bleek, dat laatstgenoemd produktin tegenstelling met de zoo dikwerf gehoorde klacht, dat zulk een klein getal be- reiders in staat ia goede kaas te maken, bijna zonder uitzondering van uitstekende kwaliteit was en dat bei een zeer moeielijk werk wis geweest, uit die vele beate inzendingen de beste te kiezen. Door het groot aantal bezoekers heeft dese tentoonstelling der vereeniging slechts ruim 20 gekost. De heer de Goede vroeg, waarom het bestuur geen gevolg heeft gegeven aan het besluit der vorige ver gadering, om de wijze van kaasbereiding der verschil lende inzendingen tijdens de tentoonstelling publiek te maken waarop de Voorzitter antwoordde, dat het bestuur meende, dat het de bedoeling was geweest, de bereidingswijze later, niet tijdens de inzending bekend te maken. Ook de heer Breebaart was van dit ge voelen. De Voorzitter beloofde, zooveel mogelijk althans, aan de verschillende gegeven wenken tegemoet te komen. De Secretaris las een door den heer Zuurbier opgemaakt verslag, omtrent den aankoop van engelsche fokrammen. Het bleek, dat 41 belangstellenden zich bij het bestuur hadden aangemeld, om in het bezit van een goeden ram te bomen; dat niettegenstaande de 10 dagen quarantainewelke door den betrokken dienst waren voorgeschreven de prijs slechts f 80 had be dragen das 10 minder dan het vorige soort en dat, voor zoover bekend, de ingevoerde exemplaren aan de ge koesterde verwachting voldeden. De heer Waller wilde volstrekt geen aanval doen op de commissie die met den aankoop is belast geweest, doch meende het bestuur den wenk te moeten geven in bet vervolg vooral omzichtig met den aankoop te werk te gaan. Onder de co'lectie toch waren exemplaren, die er volstrekt niet in behoorden en die zeker niet zoudeu bijdragen, om ons schapenras te verbeteren. Door deu heer Zuurbier werd hierop geantwoord, dat, wilde men beter, zwaarder rammen men dan merkelijk hooger prijien moest ba-- steden, wat de heer Waller volstrekt geen bezwaar vond. De Voorzitter merkte nog op, dat de door de regeering gestelde bepalingen den aankoop in den weg staan men is aan zekere streken gebonden. Do heer K. Swaao deed eenige mededeelingen omtrent het voorgenomen stationnement van beeren van deensch ras. Ten gevolge eener oproeping van het bestuur hadden zich vijf' eigenaars van beeren aangemeld. Deze dieren, welke voor een deel ter tentoonstelling te Alkmaar waren aangevoerdbleken echter niet van zuiver ras te zijn. Het bestuur heeft zich daarop tot den betrokken minister gewend met het verzoek om eenige beeren uit Denemarken te mogen invoeren. Op dit verzoek is echter afwijzend beschikt. Het bestuur werd in deze diligent verklaard terwijl aan hen die hunne dieren hebben aangeboden van een en ander mededealing zal worden gedaan. Tot leden der financieele commissie werden bij accla matie benoemd de heereu G. Wonder, K. Koster Hz. en S. Berkhoutterwijl bij stemming Wieringerwaard als volgende vergaderplaats werd aangewezen. Vervolgens werden, met een toepasselijk woord, door den Voorzitter de pr.jzen uitgereikt aan de bekroonden op de tentoonstelling te Alkmaar, die tot het bijwonen der vergadering waren uitgenoodigd. De pryswinners werden gelukgewenscht met hunne behaalde overwinning en aangespoord op dezen weg voort te gaanopdat onze producten vooral op de wereldmarkt niet geslagen mochten worden. De heer jhr. mr. P. tan Foreest wenschte het uit reiken der prijzen, zooals dit steeds het geval is geweest, ne afloop der tentoonstellingen te doen plaats hebben, waarop de Voorzitter antwoordde, dat indien de heer Eoreest hiervan een voorstel wilde maken, dit bij punt 11 in behandeling kon worden genomen. Lit. a. van punt 9voorstel van het bestuur omtrent verspreiding van deugdelijke voorjaarszaaizaden werd door den heer N. Loder ingeleid, In de voorjaars vergadering was door den afgevaardigde van de afdee ling Medemblik der Holl. maatschappij van landbouw aan het bestuur in overweging gegeven in het a.s. voorjaar eene tentoonstelling van zaaigranen te houden. Hoe overtuigd ook van het nat dezer zaak, meende het bestuur tochdat eene gewone tentoonstelling van zaden in onze provincie geteeld en ter uitzaaiing ge schikt, niet de gewenschte deelneming zou wekken van alle zorgvuldige kweekers. Het bestuur is verzekerd dat de groote landbouwer steeds zorg draagt voor goed zaaizaad, geheel anders is dit met den kleinen landge- bruiker, waaronder er zeker gevonden worden, die slechts zelden van zaaizaad wisselen. Om hierin eenigzins te gemoet te komen, vroeg het bestuur een crediet van f 200, om daarvoor zaden te koopen en deze aan degenen, die zich daartoe zouden aanmelden, bij kleine hoeveelheden gratis ter uitzaaiing uit te reiken. Het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw, dat

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6