Begrafenisfonds. Executieve Verkooping Meubelen, Huisraad en Inboedel, Openbare Verkooping Qlboertentiëu» op Xlaandag den 86 November t§§§, ran de opzijn tentoonstelling bekroonde monsters eenige mudden laat leveren, zal zeker bereid gevonden worden, deze voor den kostenden prijs af te staan. Na eenige besprekingwaaraan door de heeren Brbebaart tan Fobeest, Schenk en Mao Donald werd deelgenomen, werd het voorstel bij acclamatie aangenomen vooraf echter nog bejaalddat het Zaad ook voor niet-leden der vereeniging beschikbaar zou worden gesteld. Het volgende pnnt omtrent het inzenden van zuivel producten (kaa«) ter internationale tentoonstelling te Parijs werd door den heer Mao Donald Uegelicht. In de vergadering te Berkhout was op da begrooting van dit jaar eene post van f 300 gebracht, voor kosten van eene inzending van landbouw- en zuivelproducten te Parijs: het is echter gableken dat de <1 maat schappij van landbouw eene som van f I 00 heeft beschikbaar gesteld voor eene tentoonstelling an eerst genoemd produkt. Het bestuur wenscht enkel kaas in te zendeD, het export-artikel bj uitnemendheid en vroeg, daarvoor de in het voorjaar toegestane f 300 te mogen gebruiken. De heer Walleb vroeg welk bedrag het bestuur voor het volgende punt wenschte aan te vragen waarop de Voobzittee antwoordde, dat men hiervoor gaarne f 200 zou zien toegestaan. De heer Walleb zou punt b. en c. willen combineeren; 300 voor eene tentoonstelling van kaas is zeker onvoldoendespreker wist bij ondervinding, welke enorme kosten dergelijke zaken na zich slepen. De heer Fobeest vermoedde, dat het be stuur eene berekening van kosten had gemaakt, alvorens met dit voorstel voor den dag te komen waarop door den INLEIDEE werd geantwoord dat het bestuur meer op het oog had, den eventueelen inzenders behulpzaam te zijn. Dit denkbeeld vond echter geen genade bij de aanwezigenmen wilde dat de vereeniging zelve zou ten toon stellen. De heer Waldeck geloofde, dat de hosten eecer dergelijke inzending niet zoo hoog zouden loopen; kaas stelt zich zelf ten toon, voor étalage, als anderziDS, behoeft weinig besteed te worden, N»dat de heer Visser het bestuur in overweging bad gegeven geen voortentoonstelling te houden en, mocht dit som wijlen loch geschieden, dan vooral geen kaaskoopers als beoordeelaars te doen optreden, werd besloten,'dat de vereeniging zelve zou inzenden en het bestuur daarvoor een blanco crediet toegestaan. Lit.c., omtrent het geven van eene bijdrage aan de Vereeniging het Nederlandsche Rundvee'stamboek ter bevordering van inzendingen van rundvee op de ten toonstelling te Parijs, werd door den heer C. Wij- denes Gdz. ingeleid. Genoemde vereeniging wenscht eene collectie van 10 stieren en 11 koeien op <enoemde tentoonstellling in te zenden. Een dergelijke zaak gaat echter de financieele krachten der vereeniging te boven. Het bestuurten volle overtuigd van het belangrijke van eene dergelijke tentoonstelling, stelde met vrijmoe digheid ".oor, aaartoe uit de kas der vereeniging* eene som van f 200 beschikbaar te stellen en wel f 100 als bijdrage en voor f 100 in te schrijven in het waar- borg.'onds. De heer Swaao deelde mededat het stamboek Noord-Holland gaarne genegen was, voor dit doel ook eene flinke subsidie te verleenen mils de in te zenden dieren niet behoefden ingeschreven te zijn in hetNeder andsche Stamboek. De heer Bbeebaaet vreesde, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar was, maar merkte op, dat het bestuur van het Noord-Hollandsche Stamboek zeker een goed werk zou doen, wanneer het de hosten van overschrijving betaalde. Het bestuurs voorstel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Lit. d. omtrent het bevorderen van deelneming aan die veetentoonstelling binQen den kring van Hollands Noorderkwartier werd door den he.:r J. Koopuan toegelicht. Het denkbeeld van het bestuur wasom zooveel mogelijk bezitters van goede dieren tos inzen ding aau te sporen waarvoor f 200 werd gevraagd. De tijd van aangifte is echter bepaald op 18 November, het zou zeer op prijs worden gesteld, indien deze termijn met b. v. 11 dagen kon worden verlengd. De heer Beeebaabt achtte eene verlenging van 8 dagen niet onmogelijk hetgeen door den heer Gboneman niet werd gedeeld; vóór 17 December moet te Parijs aangifte zyn gedaan en de voorbereidende werkzaamheden als keuringen en anderzins zullen den beschikbaren tijd zeker gemakkelijk innemen. Nadat de heer Walleb als zijn gevoelen had uitgesproken, dat de inzenders zich zelf best zouden redden en de vader lijke zorg van het bestuur zich niet te ver moest uit strekken, trok het bestuur zijn voorstel in. Wegens den weinig beschikbaren tijd werd Lit. c. om trent hot onderzoek naar de goede werking der hier bestaande bliksemafleiders niet in behandeling genomen. De heer Mac Donald leidde het voorstel in tot het richten van een adres aan de regeeriug omtrent de afschaffing der mutatierechten. Reeds tweemaal heeft de vereeniging zich in deze zaak tot de regeeriug gewend, doch t t heden zonder succes. Men mag echter aan nemen dat de belangen vau de landbouw thans meer en ernstiger dan vroeger werden overwogen, het bestunr achtte bet dus raadzaam deze zaak wederom aanhangig te maken. De druk dier belasting behoeft geen betoo in de gemeente Twisk hebben iu 42 jaren met be trekking tot 36 hofsteden plaats gehad 25 verkoo- pingen 29 scheidingen, 2 ruilingen en 8 verdeeiingen, te zamen 64 transactiën, waarbij mutatierechten zijn belaad. De heer Walleb deelde volkomen de zienst wijze van het bestuur en achtte het wenschelijk da- de bezwaren zoo krachtig en duidelijk mogelijk aan de rt gearing kenbaar werden gemaakt. De heer de Goede vond requestreeren zeer gemakkelijk, doch vreesde daarvan weinig succes; hij wilde de afschaffing meer geleidelijk doen plaats hebben. Het bestuursvoorstel werd bij acclamatie aangenomen. Het voorstel tot het richten van een adres aan de regeering in zake het koninklijk besluit van 27 Maart 1888 vond eeu krachtigen vertolker in den Voobzittee Er werd gewezen op de oppositie, welke op grond van ondervinding in de praktijk tegen de voor geschreven maatregelen werd gevoerdofficieel be staat de ziekte nietdoch officieus woekert zij voort. De praktische bezwaren noesten z. i. aau de regeering kenbaar worden gemaakt. De heer Walleb vreesde dat te veel werd gerequestreerd. bovendien vond spreker deze wet niet onbillijk, bet kwam er veel op aau hoe zij werd toegepastde burgemeesters maken de wet of illusoir of verzekereu haar effect. Iu zijne gemeente waren ook gevallen van varkensziekte voorgekomen doch hij heeft volstrekt geen tegenwerking ondervonden. Ook de heer Billroth is van ditzelfde gevoelen hij ontraadt ten sterkste het zenden van een adresin zijne betrekking als veearts was by bij vele gevallen geroepen, doch had niet bemerkt, dat men tegen de wet gekant was. De heer Fobeest daarentegen schaarde zich aan de zijde van het bestuur van vele ziektegevallen wordt geen behoorlijke aangifte gedaan en de kosten aan verbranden enz. verbonden, zijn zoo doende weggeworpen geld. Nadat de Voobzittee zijn denkbeelden nogmails duidelijk had gemotiveerd, werd het bestuursvoorstel met 34 tegen 2 stemmen aan genomen. Door den heer R. D. Kaan werd het voorstel tot het richten van een adres in zake de afschaffing der zoutbelasting toegelicht. Dit adres, dat de geheele af schaffing wenscht, heeft e;ne breedere strekking dan dat van de Vereeniging tot verbetering der kaasberei ding, dat alleen vrijstelling vraagt voor den landbouw. Zout is een eerste levensbehoefte en als men nagaat dat elke bunder weiland door den zoutaccijns met 1,40 is belast, dan valt de druk dadelijk in het oog. De hier Waller vreesde, dat men deze vereeniging mopper-vereeniging zou gaan noemen en zou alleen willen requestreeren, wanneer er eenige kans vau slagen was. Financieel is de afschaffing dezer belasting on mogelijk men zon even goed kunnen vragen om af schaffing van accijns op zeep en geslacht. De Voobzittee merkte op dat er wel andere zaken zijn om te treffen b. v. zaken van weelde. Door den heer Waldeck werd als amendement op het voorstel gesteld de bijvoeging der woorden „t8r gelegener tijd." Hij vond het ook du niet het geschikte ocgenblik. De heer Feef daaren tegen zou nog liever de zoutaccijns dan de mutatie- reehten willen afgesehaftzien. Het geamendeerde voorstel werd ten slotte bij acclamatie aangenomen, nadat de heer Waldeok had gezegd, de opvatting der woorden „ter gelegener tijd", aan het bestuur over te laten. Het voorstel tot het richten van een adres aan de Tweede Kamer in zake de oprichting van proefstations leidde de Voobzittee in. Door de regeering wordt voorgesteld, drie stations op te richten, een te Gro ningen, een te Hoorn en een te Breda. Uit het algemeen verslag is gebleken, dat deze plaatsen geen onvcrdeelden bijval hebben gevonden. Hoorn schijnt vooral in gevaar te verkeeren. Het aanbevelen van de zooeven genoemde plaatsen is het doel van dit voorstel. De heer tan Fobeest meentdat Alkmaar even, ja nog gunstiger is gelegen dan Hoorn. Het aanwijzen der plaatsen is volgens den heer Walleb niet zonder doel geschied. Hoorn is geschikt voor Friesland Noord- en Zuid-Holland; Groningen voor de noordelijke en Breda voor de zuidelijke provinciën. De heer Beeebaabt, hoewel niet zoo ingenomen met de oprichting van proefstations, zon niet tegen het voorste) stemmen, ofschoon de meening van de regeering er niet door zal worden gewijzigd. De Voobzittee geeft te kennen dat hem inlichtingen over deze zaak z'jn verstrekt, die niet openbaar mogen worden gemaakt. Hij verzekert echter, dat Noord Holland in gevaar is. Bj acclamatie wordt het voorstel daarna aangenomen. Wegens het vergevorderde uur stelde de heer dr. Geaeff de bespreking over het onderzoek van meik tot eene volgende vergadering uit. Hij deelde echter mede, dat door hem een cursus zal worden gehouden over de oorzaken der gebreken in de melk. Het leergeld bedraagt ƒ15 per persoon, terwijl het aantal leerlingen per cursus, die 4 weken duurt, 10 bedraagt. By de bespreking vnn verdere werkzaamheden hand haafde de heer tan Fobeest zijn voorstel betreffende de uitreiking van prijzen op tentoonstellingen en niet ter vergadering. De heer Gboneaian bestreed dit voorstel krachtig: juist de vergadering is z. i. de plaats hiervoor; de vereeniging, die zooveel goeds heeft tot stand gebracht, moet bekend worden, en aan baar werken zooveel mogeiijk openbaarheid worden gegeven. De heer Beeebaabt onderschreef dit gevoelen zonder eenig voorbehoud. De heer Fobeest trok daarop zijn voorstel in. Het door den heer Schenk geopperde denkbeeld om de praeadviezen van bet bestuur in het vervolg op de beschrijvingsbrieven te doen drukken, werd ter uitvoe ring aan het bestuur overgelaten. Door den heer Fibï weid een woord van hulde gebracht aan de vereeniging en haar bestuur, voor het geen zij in het belang van den landbouw heeft ge daan, den Voorzitter tevens dankzeggende voor de lei ding dezer vergadering, die, gehouden aan de boorden van het Y, getuigde wat broederlijke samenwerking tusscben handel, nijverheid en landbouw vermogen. Nadat de Voobzittee de aftredende bestuursleden, de heeren Loder, Wjjdenes en Kramer hartelijk dank had gezegd voor hunne steeds betoonde werkzaamheid, werd de vergadering gesloten. Staande de vergadering werden 8 nieuwj leden ingesch even. By den uitgever W. Fender te Grave, is het eerste nummer verschenen van eene nederlandsche geïllustreerde Schoenmakers-Courantvakblad voor de schoenmakerijen ieeriooieryen en aanverwante vakken. Dit maandelijks verschijnend blad kostmet modeplaten en knippatronen 2 60 per jaar. Door de maatschappij „Zeeland", die tweemaal in het etmaal de veroinding tusschen V iis- singen en Engeland onderhoudt, is een reisgids uitge geven, die halfjaarlijks, in Juni en October, het licht zal zien. Zy omvat de verbindingen van alle rijken van Europa met Engeland en geeft een tal van aan wijzingen omtrent bagage prijzen van telegrammen rondreizen in Holland enz. des morgens te tien uren ten huize van de weduwe U, BËER8 Jz., aan den MIDDENWEG te Heer Hugo Waard, van een Kar op veeren 3 Boerenwagenseeue complete Dorschmachineeen Schoffelploeg8 Paarden waar onder een van jaar, eene Koe, een Hokkeling een Kalf, een Varken, eene partij Hooi, eene partij (ongeveer een hectare) Suikerwortelen 50 aren Aard appelen een hectare Kool, alles in den grond, 12 Kippen en 1 Haan 6 jonge Kippenpl. m. 7 hectoliters groene Erwten, pl. m. 64 hectoliters Garstongeveer 145 hectoliters zware Haver, pl. m. 11 hectoliters Tarwe, pl. m. 15| hectoliters Turksche Boonenge deeltelijk in het strooeeue partij Paardenboonen gedeeltelijk gedorscht, ten deele in het kaf, en hetgeen meer te koop zal worden aaugeboden. Zulks om kontant geldzonder opgeld. J. G. KLEIN, deurwaarder. in de ZIJPE in de herberg van P. RUSaan de Burgervlotbrug, op Maandag 26 November 1888, bij opbod en Maandag 3 December 1888 bij afslag telkens voormiddags 11 uren ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK MET MAN van 1. Eene Kapitale Boerenplaats, bestaande in eene goed onderhouden HUISMANSWONING met ERF, WERF, en eenige perceelen zeer vrucht baar WEI- en BOUWLAND, alles bij- en aan elkander staande en gelegen in den Belkmeerweg nabij de Burgervlotbrug in de gemeente Zijpe kad. sectie G, nos. 365 366, 368 869, 370, 371, 372, 373, 374, 375376 377 378 en 703, alles te zamen groot 30 hectaren, 4 aren, 90 centiaren 2. Een HUIS en ERF, staande en gelegen als voren, ten zuiden naast de Huismanswoning, onder no. 1, kad. sectie Gnos. 862 en 868. Samen groot 4 aren90 centiaren. 3. Het recht van tiendhefting over eenige landerijen en gronden, gelegen in den Polder de Noorder M, in de gemeente Zijpe. Alles behoorende tot de nalatenschap van den heer P. KISTEMAKER Te aanvaarden de Landerijen 25 December 1888, het tiendrecht 1 Januari 1889 en de Gebouwen met Erven 1 Mei 1889. Breeder bij biljetten omschreven en nadere inlich tingen te bekomen ten kantore van Notaris MET- MaN voornoemd. S€911L»ti£SS- onder de zinspreuk „TOT EEN GOED EINDE", Opgericht 1 Haart 18.30. 1. Het Bestuur van bovengenoemd Fonds heeft be sloten om de leden, thans 1997 tellende, die vóór 1 December 1888, 6 maanden lid waren, vrij te stel len van contributie. Voor Leden lste klasse 18 weken 2de 12 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 12 9 6 >5 3 H beginnende Haandag 3 üecember, bedra gende voor elk lid 36 cents. 2. De leden, die nog schuld bij den bode hebben' worden verzocht, dit binnen 3 weken aan te zuiveren, daar zij anders niet in de vrijstelling deelen en vol gens art. 4 van het reglement worden geroyeerd. 3 Verder heeft het bestuur besloten, met 1 Janu ari 1889 een kiuderklasse bij te voegen, voor kinderen van leden, vau af de geboorte tot aan het tweede jaar, van welk tijdstip af de rechten zijn ver meld in het reglement. Voor deze klassen verstrekken Bestuursleden en Boden inlichtingen. 4. Na 1 Januari 1889 de bij het reglement be paalde uitkeering met twintig procent te verhoogen. 5. Met 1 Januari de mantels bij begrafenis te doen vervallen en daarvoor de dragers te behangen met uitmonstering bij de Begrafenisvereenigingeu in ge bruik, 6. Aan te stellen vaste dragers, tegen ver goeding van een gulden Leden van het fonds kunnen zich tot en met 25 December daarvoor aan melden bij een der bestuursleden. 7. Tot bode van het fonds is aangesteld H. WOL ZAK Gz. en tot hulpbode G. D. WESTPHAL. Namens het Bestuur D. DE HAAN DE VISSER, President. J. J. BOOGHSecretaris. Alkmaar, 21 November 1888.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 7