tatjana St. Nicolaas. No. 144 Negentigste Jaargang 1888. WOENSDAG 28 NOVEMBER VOOR DE BEIDE DEELEN TE ZAAIEN: ASSCH£POÊTSTER Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelen getiteld door Joseph Lnbomirski. Verhaal uit de russisclie ambtenaars wereld. a contant zestig* cents. Xaar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig cents. i>e oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechts, te leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. dbttieièsl (Sefcsclte. SttiljettiAttb. ENGELAND. De Paus betuigt in een tot kar dinaal Manning en de engelsche katholieke bisschoppen gericht schrijven zijne ingenomenheid, dat de bisschop pen met hem instemmen, wat betreft de veroordeeling der nieuwe wetten, door de italiaansche regeering tegen de geestelijkheid uitgevaardigd. FRANKRIJK. SPANJE. Zoodra de Kamers den 30 bijeengekomen zijn zal het ministerie een wetsontwerp indienen tot invoering van het algemeen stemrecht. Ieder Spanjaard boven 23 jaren die geen bedeelde soldaat of veroor deeld misdadiger is zal stemgerechtigd zijn. SËRVIE. De commissie voor de grondwetsherzie ning, die deu 23 onder het voorzitterschap des Konings vergaderde verklaarde zich voor algemeen stemrecht en voor enkelvoudige kiesdistricten. JSitmsnlftitd.. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Indische Begrooting voor 1889: ALKMAAKSCHE COURAAT Per regel f 0,15. Groote ietters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden gehou den vergadering ingewilligd hebben het verzoek van A. J. SM t ETS, om vergunning tot het vestigen eener broodbakkerij in het perceel aan de Laat, wijk A, Mo. 143. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 November 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennia dat op Zondag 2 December a.s., gedurende deuren waarop het kantour voor den dienst der brievenpost is opengesteld ook goederen voor de pakketpost WOrden aangenomen ter verzending per eerste post van den volgenden morgen. De Direeteur voornoemd GOUWE. LagOrhuiS. Een amendement van den heer Parnell, strekkende om bij het wetsontwerp tot aankoop van land in Ierland tevens bepalingen te voegen, waardoor de pach ters geholpen zonden worden bij het betalen hunner achter stallige schulden, werd den 24 verworpen met 182 tegen 148 stemmen dat van den heer Forster, om het door de regeering aangevraagde krediet van f 60.000.000 DOOB H. SCHOBERT, 4) Willy en Gunther legden intusscben den terugweg gezamenlijk af, tot de weg links naar Ousserow draaide. Zy spraken over den stand der granen, de prijzen van het koren en wat hun beiden verder belang inboezemde. Twee jonge landbouwers konden niet zakelijker met elkander redeneeren en daarbij beschouwden zjj den heerlijken zonsondergang en Willy vroeg voor haar paard dat een spat had, om zalf, die Gunihers schim mel zoo voortrefielijk geholpen had en beloofde hem daarvoor zaaizaad van het nieuwe zomergraan dat het vorige jaar zoo scboone vrucbt had gegeven. Midden iu het gesprek werd Willy peinzend en stil. „Wat ik u vertellen wilde", zeide zij na eenigaarze- zelen. „Ik krijg dezen zomer bezoek mijn familie „Watriep hij verbaasd. „Ik verheug er mij hartelijk over." Een zachte blos bedekte haar gelaat en haar oogen schitterden „dan ben ik niet meer zoo geheel alleen." Een stille klacht, waarvan zij zich zelve ter nauwer- nood bewust was, klonk uit deze woorden. Hij zag haar verrast aan. „Hebt gij u zoo eenzaam gevoeld „Somtijds. Gij weet, de gewoonte is een tweede natuur." „Waarom trouwt gij nietp" vroeg hij plotseling, waar- meê hij eene gedachte uitsprak, die Radeke's gebabbel van gisteren in hem had opgewekt. „Gij zoudt eene voortreffelijke vrouw zijn." tot f 18.000.000 te verminderen met 212 tegen 154 stemmen. Den 22 had de heer Parnell ver klaard, wel ingenomen te zijn met het beginsel van het ontwerp maar juist de arme pachters zouden er niet door gebaat worden en daarom moest een maatregel worden genomen ter vermindering van de achterstallige pacht. Den 25 heeft in het departement Var de gewezen generaal der commune Cluseret eene meerderheid van 4000 stemmen voor lid der Kamer gehad. Er moet her stemd werden. Den 25 werd te Parijs een groot feestmaal gegeven ter eere van generaal Boulaoger. De politie had af doende maatregelen genomen ter voorkoming van rust verstoring. Er werden betoogingen van we'nig beteekenis gehouden waarbij ongeveer 40 personen in hechtenis werden genomen die echter des avonds weder op vrije voeten werden gesteld. Boulanger hield eene lange redevoering, waa'in bij zijne vredelievende bedoelingen betuigdemaar hij wilde F'aukrijk toch even goed gewapend zien als zijne buren. Hij verwensebte de verdeeldheid der partijen en trok tegen den oud-minister Ferry zeer te velde. VERVOLG. Den 22 zette de minister zijne rede voort. Hij dankte de heeren van Asch van Wijck en Scbaepman voor den steun in zake den brief aan de Zendingsvereenigingen. Eene poging om zen delingen te zenden naar Indie ter verbreiding van liet christen dom in Ned. Indie kan niet van de regeering zelve uitgaan. De regeering meent het werk van de zendelingen te moeten steunen in het belang van de bevolking. Hij zal toegeven aan den wensch van den heer Cremer om aan de Battak-landen be neden het Toba-meer meer belangstelling te schenken. Wat betreft de overeenkomst met de Britscb-lndische regeering betreffende den invoer van koelie'sde regeering zal aan de gegeven wenken te gemoet komen. Den heer V e e g e n s antwoordde hijdat hij zorgen zoude indische rekeningen binnen een niet te ver verwijderd tijdstip in te dienen. Ver betering en vermindering van de bedrijfsbelasting zal den gouv.- gen. in overweging worden gegeven. Een onderzoek naar den druk der belastingen en der dessa-diensten zal zooveel mogelijk worden ingesteld. De buishouding der dessa's zal door de regeering zelve niet altijd kunnen worden ingericht. Hij zegt den heer Rutgers dank voor de welwillende woorden aan Zy bloosde. „Ik geloof het niet", zeide zij aarzelend. „Men wordt mat der tijd zoo zelfstandig en onafhan kelijk, en", voegde zij er lachend bij, „ik ben ook bijna een oude vrijster." „Wat dwaze inbeelding riep hij en beschouwde haar lief gelaat, dat onder zijn blikken verlegen werd. Hij verwonderde er zich op dit oogenbiik overdat hij er nooit aan gedacht bad, Willy na den dood van haar grootvader wat meer te bezoeken en zij herinnerde zich een tijd, toen haar hart bij Leo Guntber's komst sneller geklopt had. Maar dit gevoel was, zooals zii meende, langzamerhand een belangelooze vriendschap geworden, want zij was te trotsch en had te veel zelfgevoel om wenschen te koesteren die de ander niet scheen te deelen. Zij wist niet, dat schout Ackermann met de hard nekkigheid van een egoïstischen ouderdom, elke partij voor haar had tegengewerkt, dat hij geen toenadering toegelaten had, die hem het laatste ontnam, wat het leven hem had gelaten, dat hij Willy bewaakte als een gierig aard zijn schat. Zij hield zich eenvoudig voor niet be geerd en had zich met die gedachte verzoend. Maar Gunther had genoeg gehoord van den yzeren wil van den ouden heer, om niet door plotseling ont waakte wenschen onrust in het vreedzame heerenhuis van Warnitz te brengen bij koesterde immers geen hartstocht voor het jonge meisje, alleen hoogachting en genegenheid. En waarom sprak hij nu niet Nu stond zij alleen, verlangde naar liefde, haar verstandig, oprecht karakter was hem een waarborg voor de toe komst. Hij zag haar weder aan. 't Was een eigenaar dig raadselachtige blik, die baar hart weder sneller deed kloppen. „Goeden nacht, mijnheer Gunther riep zij haastig, terwijl zij onwillekeurig het ongewone, anders altoos vergeten „mijnbeer" gebruikte, want hij kwam haar op dit oogenbiik zelf vreemd en zonderling voor. Toen rolde de ratelende Holsteiner weg en in de stilte van zijn adres. Dat de circulaire aan de Zendingsvereeniging het werk van een christen-hadji zou zijn geweest, is minder juist. Waar het ongeloof en de leugen volkomen vrijheid zouden hebben, terwijl aan het geloof stilzwijgen werd opgelegd, zou de ondergang van de maatschappij spoedig volgen. Die circulaire is niet een werk geweest om inbreuk te maken op het gezonde begrip van scheiding van kerk en staat, maar om te trachten eene overwinning van den Islam onmogelijk te maken. Na die rede voerden achtereenvolgend de heeren Levyssohn Norman, Bool, Rutgers van Rozenburg, Mees, Cremer, van der Kaay, Schimmelpenninck van der Oije, Domela Nieuwenbuis, van Houten en van Dedem het woord tot nadere uiteenzetting van hun gevoelen en tot bestrijding van enkele gevoelens des ministers. De heer Schreinemacher (geneesheer) betreurde de ontbinding der berri-commissie. Hij vestigde vooral de aan dacht op de huisvesting en de voeding als van veel invloed op de berri-fcerri ziekte en verdedigde breedvoerig de inënting, des ministers gevoelen bestrijdende met verschillende statistieke gegevens. Van het gebruik van sublimaat ter bestrijding van de berri-berri verwachtte hij vergiftiging van den bo dem en het drinkwater. Wat de opium betreft, uit hem gedane mededeelingen bleakdat in Indie niet meer slacht offers van opium vallen dan in ons land van sterken drank. Afschaffing van het opiumgebruik was onmogelijk. De heer Lobman keurde het gedrag der berri-berri-commissie af en verdedigde de houding des ministers. De heer Rutgers van Rozenburg verklaarde in zijn antwoord o. a., dat het altijd onaangenaam was den heer Scbaep man te moeten bestrijden, want hij is een trait d'union geweest tus- schen de overzijde en de liberalen, in wier midden hij reeds lang zou zittenware hij niet door zijne ouders tot eene bepaalde kaste opgeleid geworden. Hij is een dier fratres gaudentes, tempel ridders uit de middeleeuwen De voorzitter verzocht hem zich te matigenwaarop de heer Rutgers zeide, dat hij wilde verklaren, dat die tem pelridders een half geestelijkehalf priesterlijke tempelorde vormdendie hunne geestelijke verrichtingen uitmuntend met hunne wereldsche zaken wisten overeen te brengen. Hij wilde ditmaal de hatelijkheden van den heer Scbaepman niet met ge lijke munt betalen (gelach) maar hij kon niet verzekeren, dat deze er altijd zoo goed zou afkomen. Ten slotte ontkende de minister nogmaals, bij de interpellatie Huber onvolledig geweest te zijn en zette nader de geschiedenis van het gebeurde met den beerde Rochemont uiteen. Hij keurdede hou ding van den secretaris der staatscommissie tegenover de hem aan gedane beleedigingen goed. Hij had niet verwacht van mannen van groote bekwaamheden en verdiensten, dat zij zóó zouden han delen, na eene brochure als die van den h«er Verstege (bravo's rechts.) Hij zal tot geen prijs medewerken tot het ontslag van den heer de Rochemont. Wat betreft het opiumstelsel zou hij onderzoeken, of de regie goed kan werken in Indie en daarmede eene proef is te nemen. Dea 23 beantwoordde de minister de sprekers verder. Hij verklaarde zich zeer gezind tot beteugeling van den sluik handel in opium mede te werken. Het aannemen van een vast opiumstelsel heeft altijd geleden onder de pogingen tot beteu geling van den sluikhandel. Naar mate de regeering middelen aanwendt tot beteugeling, zullen de sluikers andere bronnen en wegen zoeken om te smokkelen. Beter ware het den sultan van Lombok te volgen in zijn verbod, om opium uit zijn gebied uit te voeren. Vaststelling der indische begrooting bij de wet heeft aanleiding gegeven om van die begrooting te maken het voorwerp van aanleiding tot staatkundigen strijdvoorloopige vaststelling dier begrooting in Indie zal haar meer en meer dienstbaar kunnen maken aan Indie's belangen-. Hij zou het geen onrecht vindenwanneer uit de opbrengst der Banka- tinmijnen eene bate aan de neaerlandsche schatkist kwam. Hij zou niet met den heer Domela Nieuwenhuis durven beweren, den lenteavond hoorde men nog lang het gekraak dec wielen. Leo Gunther sloeg het smalle pad in dat over de weidendoor het bosch naar Gusserow voerde; hij reed stapvoets. Uit de vlakte stegen zilverwitte dampen op, een blauwe sluier hing tusschen de stammen en geurig stroomde hem de sterke, harsachtige lucht tegemoet. Hij was met lichaam en ziel een kind der vrije natuur en zonder er bepaald op te letten, gevoelde hij dit toch telken3 opnieuw. Allerlei gedachten doorkruisten daarbij zijn hoofd en op eens werd het hem helderdat bij eigenlijk alleen Willy's beeld voor oogen had gehad. „Maar dat is te dwaas", dacht hy verbaasd, „hoe kan ik nu plotseling aan haar denken nadat ik haar sinds jaren elke week zie, zonder dat mij dat ooit is ingevallen. Ik erken hare goede eigenschappen, maar baar karakter is mij langzamerhand te zelfstandig geworden. Twee harde steenen malen zelden goed. En eene vrouw die zich niet aan mij onderwerpt neen nooit „Wat peins ik toch I" dacht hij en hij gaf zijn paard een tik met de zweep. „Zij denkt er niet aan te trouwen. Naturen als Willy zyn niet geschapen voor opofferende liefde. Een zoet, onbepaald verlangen mag haar tussehen- beide overvallen haar familie zal haar echter nu alles vergoeden. Blijven wij vrienden zooals tot nn Veran dering is niet altijd verbetering." „Maar haar goede, trouwe vriend blijf ik toch", dacht hij grootmoedig. „Gelukkig als zij nooit behoefde in te zien dat wij mannen zelfs de degelijkste vrouwen te sterk zijn." En terwijl hij zijn paard de sporen gaf, reed bij met een vroolyk gelaattevreden, over de velden naar Gus serow de bezittingdie hem zoo dierbaar was. Wordt vervolgd'.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1