ITALIË. De Koning verzekerde den 25, toen hij den franschen gezant Mariani ten gehoore ontvingop nieuw, dat Italië bezield was met vriendschappelijke gevoelens jegens Frankrijk. OOSTENRIJK HONGARIJE De minister voor de landsverdediging heeft in de den 24 gehouden zitting der financieele commissie uit de Kamer van af gevaardigden verklaard dat de regeering niet voorne mens was de werkelijke legerslerkte op den voet van vrede te verhoogen. Haar doel was alleen aanvulling der kaderszonder dat daardoor de staatsuitgaven ver hoogd worden. Nadat de commissie van deze verklaring acte had genomenwerd het regeeringsontwerp goed gekeurd. Binuetsl»ub. Tweede Kamer. &tafrg-Bericfateu. kortweg verklaardedat de tegenwoordigheid van een lid dien men niet kon buitensluiten, tot dit voorstel aanleiding had gegeven. Het voorstel werd daarop met 345 tegen 30 stemmen aangenomen, terwijl de rechter zijde zich van stemming onthield, waarna een lid der rechterzijde uitriep: „Dit is bet begin der verbannings beweging en het einde van het parlementaire stelsel." Na de opheffing der zitting kwamen de leden der republikeinsche groepen bijeen om over de zaak te spreken en toen te half vijf de zitting heropend werd, verklaarde de heer Millerand namens de republikeinsche meerderheid, dat zij geen bezwaar meer had tegen her vatting der gewone bezigheden, nadat de schorsing hare meening zoo duidelijk bad doen kennen. De bonapartist Jolibois verklaarde daaropdat de rechterzijde niets met den heer Wilson te maken had. Toch eerbiedigde zij de uitspraak der rechters en zou zij zich daarom bepalen tot het betuigen harer volkomen onverschillig heid en diepe minachting voor bet besluit der republi keinsche meerderheid. Na de verklaring van den beer Millerand was Wilson die op zijne plaats gebleven en toegesproken was door Andrieux en Ricardopge staan en weggegaan, zeggende ik zal eiken dag terugkomen. Vervolgens werd de behandeling der begrooting van financiën voortgezet. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg gewaagt van de blijken van hartelijke welwillendheid, door den russischen troonopvolger bij zijn verblijf te Berlijn dezer dagen van den Keizer het Hof en de bevolking ondervonden. Het verklaart zich gelukkig te gevoelen op die welwillendheid te kunnen wijzen, maar daardoor niet verrast te zijn, denkende aan de beminnens waardigheid van den kroonprins en de banden van innige vriendschap tusschen de twee keizerlijke familiën. Het blad stelt verder den vredeiievenden toon der duitsche troonrede in het licht. Generaal Pancker, een duitscher uit de Oostzee pro vinciën is benoemd tot minister van openbare werken. Het Dagblad van St. Petersburg merkt op dat de nieuwe russische leening niet bestemd is voor oorlogs toerustingen noch tot dekking van eon tekortmaar dat de leening den Staat gedurende 25 jaren een jaar- lijkseh voordeel verschaft van 183,000 roebels en belan gen van handel en nijverheid zal bevorderen. De lee ning strekt ter uitvoering van het voornemen tot geleidelijke conversie der staatsschuld. ZWITSERLAND. Den heer Hertenstein pre sident van het eedgenootschap 63 jareu oud is het rechter been afgezet. Hij had voor eenige weken de onvoorzichtigheid begaan een tocht op den St. Gotthard te maken, terwijl hij nog last had van een wondje aan den rechtervoet, veroorzaakt door het uitsnijden van een likdoorn. Thuis gokomeo, was hij genoodzaakt het bed te houden. Doordat hij tegen den raad zijner ge- neesheeren te vroeg het bed verliet, verergerde de wond zeer en was afzettiüg van het been tot boven de knie onvermijdelijk geworden. Hoewel zijn toestand aanvankelijk bevredigend was is hij den 27 toch over leden. STATEN_GENERAALi Zitting van 27 November. Aan de orde i3 de voortzetting der beraadslaging over de indiscke begrooting en de motie van orde van den heer van Houten luidende »Oe Kamer, overwegende dat het koffie-monopolie aan de ontwikkeling der vrije koffiecultuur van de inlandscke bevol king in den weg staat »dat de tot dusver gebruikelijke wijze van betaling der bij de gouvernements-cultuur gepraesteerde diensten noch algemeen „Als gij de baan den rug toekeert zult gij zeker veel zien", spette zij. Konta van Scheven zuchtte even, toen hij het be koorlijk jeugdig gelaat tegenover zich zag het maakte hem tusschenbeide droefgeestig, als hij tot de overtuiging kwam, dat hij eigenlijk smoorlijk verliefd was op Blanche van den Broek en zij hem ook aanmoedigde; maar toch niet meer dan eene welopgevoede jonge dame uit den hoogsten stand dat doen mag. Zij was werkelijk betooverend met haar kleine elfenge- stalte, waarmede alles in overeenstemming was, de schitte rend sneeuwitte teint en het bijna als zilver glinsterende haar, dat in kleine lokjes haar voorhoofd tot bijna aan de nu eens smachtende, dan weder fonkelende, donkerblauwe oogen met dichte donkere wimpers en wenkbrauwen bedekte. Iets madocna-achtigs, iets weeks en zachts lag in de uitdrukking van heel het gelaat, dat op den eersten blik innamterwijl haar zuster Isoldeniette genstaande hare sprekende gelijkenis met Blanche, jaist een tegenovergestelden indruk maakte. De schuld hiervan droegen de scherpe trekken om den mond, die haar leelijk en onbeminnelijk maakten, haar bleeke kleur, de flauwe uitdrukking der oogen, het even lichtblonde maar doffe haar. Zij geleek een verbleekte daguerreotype r.aast een bloeiend leven. Mevrouw van den Broek zag er van dichtbij eenigszins verlept uit toch bezat de geheele familie eene bijzon, dere gelijkenis onder elkander ook de knappe officier was niet in etajit, zjjn maagschap te verloochenen. Wordt vervolgd. aan de bevolking eene ook zelfs by benadering voldoende be looning verzekert, noch haar een voldoenden prikkel geelt om de best mogelijke opbrengst, zoo in hoeveelheid als in hoeda nigheid te erlangen »dat deze nadeelen en gebreken van het bestaande koffiestelsel door verhooging der betaling per picol niet worden weggenomen; »datom aan de eischen van het regeeringsreglementvan de billijkheid en van goede beginselen van landcultuur te vol doen hetzig de voor de Gouveraementscultuur gepresteerde diensten naar bare marktwaarde bekooren te worden betaald of v>el de koffiegronden tegen eene behoudens remissie by misgewas vaste betaling in geld of levering van koffie aan het gouvernementals landrente of pachtaan de bij hunne cultuur betrokken bevolkingof met hare toestemmingwaar deze noodig geacht wordtaan inlandsche of europeesche on dernemers behooren te worden in gebruik gegeven; vnoodigt de regeering uit, geleidelijk er naar te streven: *1°. dat het koffie-monopolie worde afgeschaft, en »2°. datmet wijziging van de thans gebruikelijke regeling der exploitatie van de koffiegronden die gronden naar gelang der omstandigheden op eene der boven omschreven wijzen voor den Staat productief worden gemaakt 'gaat over tot de orde van den dag." De heer van Houten trok den 28 deze motie in nadat zij uitvoerig bestreden was door den minister van koloniën, dis in deze motie gezien had het streven om de koffiecultuur op eenmaal te willen iopheffen, dat door den voorsteller ontkend werd. Hij wilde geleidelijke opheffing, doch met tal van geldelijke voordeeleno. m. de betere verzorging van de gouvernements koffietuinen. Ken door den heer Sanders voorgesteld amendement op art. 48, om den post met f 800000, zijnde de verhooging van het plantloon met f 1, te verminderenwerd verworpen met 67 tegen 25 stemmen. De behandeling vorderde tot de afdee- ling eerediens t. Het in druk verschenen vers'ag der commissie ingesteld bij kon. besluit van 8 Maart, no. 5, tot her ziening der middelen, die tot het verleenen van hulp bij spoorwegongelukkeu aan gewonden op de stations en in treinen aanwezig moeten zijn geeft in overweging 1. handhaving van een algemeen staatstoezicht 2. instelling van een toezicht door geneeskundigen, door de 'spoorweg-maatschappijen aan te wijzen wien tevens de verplichting wordt opgelegdingeval van ongelukken aan de gewonden de eerste hulp te ver leenen 3. oefening van het treinpersoneel in het verleenen van de eerste hulp en het vervoer der gewonden over eenkomstig de voorschriften eener nieuw te ontwerpen handleiding 4. het voorhanden hebben op alle stations der groote spoorwegen van eea verbandkist, met nader aan te geven middelen en draagbaar volgens verbeterd oud model of volgens modelbij het veldleger in gebru k voor het voetvolk 5°. het voorhanden hebben op eenige door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten nader aan te geven punten van veerende onderstellen tot plaatsing van draagbaren bij het vervoer van gewonden per spoor, als bij het leger in gebruik; 6°, het voorbanden houden op vaste plaatsen in de ba gagewagens van de treinen waarmede reizigers ver voerd worden, van draagbaar en verbandtrommels met nader voor te schrijven inhoud; 7°. handhaving, als reserve in buitengewone gevallen bij groote spoorwegongelukken van de hulp te ver leenen door den militairen geneeskundigen dienst. Voor de stoomtramwegen wenscht zij het voorhanden hebben van hulpmiddelen alleen verplichtend te stellen op de hoofdstations en naar gelang van omstandigheden op de tueechenstations en in de treinen, door deu m - nister van waterstaat nader te regelen. Bij kon. besluit van den 20 is bepaalddat voor dfc frankeering van brieven en andeie stukken postzegels worden ingevoerd, onderscheidenlijk ter waarde van 7|, 22% en 100 cents. Zy zullen, te rekenen van 15 Dec. s.B., voor het publiek verkrijgbaar zijn. De bepalingen van het kon. besluit van 12 Nov. 1851 (Staatsblad n°. 143) zijn weder op deze postzegels toegepast. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 23 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarby aan de hoeren de Bruijn en Co. hun eisch tegen de gemeente Amsterdam in zake de gaskwestie ontzegd werd. Den 25 werd te HOOTH de vergadering van het Leger des Heils door een troepje sociaal-democraten en opgeschoten knapen gestoord. Vandaar trok men met een roode vlag en onder het zingen van straat deuntjes naar Berkhout, waar gezegd werd, dat men ook eene zitting van genoemd leger hield; het schijnt echter, dat daar geene heilsoldaten te vinden waren waarna bij een herbergier alles stukgeslagen en bij een ander zon der betaling de tapkast leeggedronken werd. Den 26 des avonds vormden zich weer nabij de vergaderzaal der heilsoldaten volksoploopen en vechtpartijen. De politie nam eenigj der beihamels gevangen, doch toen zij niet bij machte bleek om de orde te herstellen, werd da hulp ingeroepen van den bataljons-commandant, die met twee compagnieën infanterie Ce hoofdstraten afzette. Toen het volk zich nog niet verwijderdemaakten de sol daten eenige charges. Een hevig onweer met hagelslag en stortregen droeg er verder toe bij om aan den op loop een einde te maken. Den 27 waren de troepen geconsigneerd en was de gemeenteraad in buitengewone vergadering saamgeroepen. De rust is echter niet meer verstoord. Bij kon. besluit van den 27 is met ingang van 1 Januari a.s, benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam de heer mr. S. M. S. de Ranitz, thans officier van justitie bij de arr. rechtbank te Arnhem en tot officier van justitie in zijne plaats de beer jhr. mr. G. A. Nahuijs, thans subst. officier bij die rechtbank. In de staatscourant van den 28 zijn de statuten opgenomen der Maatschappij tot bereiding van kaas „De Eendracht" te Zuidschermor, gemeente Aker sloot, met een kapitaal van f 9600 in 8 aandeelen op naam van 1200. Directeur is de heer H. Punt secretaris de heer J. Zeeman, commissarissen de heeren J. Koning, P. Groot ea K. Zuurbier. Den 28 is te Amsterdam bij herstemming tot lid der prov. staten van Noordholland gekozen de heer H, C. A. Hennij liberaal met 4100 stemmen. De heer L. Bocniko katholiek, gesteund door kath. anti-rev. en radicalen, bekwam 2865 van de 6965 geldige stemmen. Er waren 1714 kiezers meer opge komen dan bij de eerste stemming. Den 28 is door den gemeenteraad te Amster dam o.a. tot onderwijzeres benoemd mej. E. Kieviet te Egmond aan Zee. Door de firma Hüts en Windstos3er te Rotterdam werden dezer dagen in de gemeente Wieriügerwaard, voor het buitenlandde volgende volbloed runderen alle in het nederlandsche Rund veestamboek ingeschreven, voor aanzienlijke prijzen aangekocht, alsvan den heer K. A. Schenk een kalftwenter van den heer J. Schenk Dz. op „Bronoord" aldaar 3 kalt'twenters en van den heer J. L. T. Groneman voorzitter der af- deeling „Noord-Holland" van het Nederlandsche Rund- veestamboek, een 2% jarige stier, genaamd Ruiter IlalÖ no. 1198 van gezegd stamboek. Deze vier kalftwenters zijn dieren van uitstekende kwaliteit en officieel bekend als van stamboekvee afkomstig te zijn terwijl de stier een stamboom heeftdie tot een der eerste in het Nederl. Rundveestamboek ingeschreven stieren opklimt. Als een verblijdend teeken mag worden beschouwd dat genoemde firma geen ander vee wilde koopen, dan hetgeen niet alleen in dat stamboek ingeschreven maar ook van stamboekvee afkomstig is. De vee houders in onze provincie kunnen daaruit het nut leeren kennen van het bijhouden en inleveren der sprongbewijzen niet alleen, maor ook van de geboorte bewijzen der kalveren voor de opname in het kal- verenboek, Beroepen naar de her6t. Inth. gemeente te Helle- voetsluis en Brielle Joh. W. Pont te Enkhuizen. Beroepen te Brouwershaven ds. J. Bruining Jz. te Beets. De Eerste Kamer is hijeengeroepen tegen den 3 December, des avonds 8 uur. la eene in de vorige week te Haarlem ge houden vergadering der Coen-commiasie is besloten, een standbeeld voor Jan Pz. Coen te Hoorn te plaatsen. Het zal uit metaal gegoten worden 3 el hoog zijn en staan op een voetstnk van 2 el. Vóór 13 December worden te Purmerond. inschrijvingen ingewacht op eene 3% pet. geldleening groot f 34 500, ter bestrijding van de kosten, gevallen op den aankoop van gebouwen en terreinen aan de veemarkt aldaar, in aandeelen van f 500, waarvan de rente verschijnt 30 Juni en 31 December. Dezer dagen zijn door den landbouwer S te Anna Paulowna bij het diepploegen op de schorgronden in het oostdeel vijf doodkisten gevondenieder een geraamte inhoudende. De gemeenteraad van Barsingerhorn. heeft in de algemeene politie-verordening de volgende bepaling opgenomen „Zij die binnen de gemeente met rijwielen op de wegen rijden, moeten bij het ontmoeten van paarden, onverschillig of zij al dan niet zijn aangespannen, hunne rijwielen cp een afstand van minetens 25 el ter zijde van den weg doen stilstaan tot die paarden hem voorbij zijn. Indien wielrijders paarden achterop rijden en dezen willen voorbijgaan, zullen zy aan de berijders of gelei ders daarvan intijds van hun verlangen door aanroeping moeten kennis geven en hen in de gelegenheid stellen hunne paarden te doen stilstaan; in dat geval moet bet rijwiel onbereden voorbij gevoerd worden. De burgemeester heeft de bevoegdheid deze bepaling te schorsen, en maakt dan den tijd, gedurende welken op de wegen, waarvoor de schorsing uitgesproken wordt openlijk bekend." In die verordening is tevens een hoofdstak gewijd aan de politie op den kinderarbeid. Het raadslid van Nienes beeft voorgesteld, na de af kondiging, aan alle in gezetenen kosteloos een exemplaar dier verordening uit te reiken, opdat men met de vastgestelde voorschriften in kennis zou kunnen komen. Hoewel de raad in beginsel voor dat denkbeeld was, werd besloten, eerst een onder zoek naar de kosten daarvan in te stellen. Door de politie is bij J. H. alhier een vaatje bus kruit in beslag genomen voor het houden waar van hij geen vergunning van het gemeentebestuur had. Bedankt voor het beroep der ned. herv. gem. te Alkmaar door ds. D. J. Karris te Bruinisse. Dinsdag den 27 trad in de afdeeÜDg van den Ned. Protestantenbond alhier, als spreker op de heer J. C. Manssen, ev. lutb. pred. te Zaan dam, met eene toespraak over „het ontstaan der hervor ming en hare beteekenis voor dezen tijd." Na aange toond te hebben, hoe de hervorming reeds sedert lang voorbereid, ten warmste samenhing met de Renaissance in de kunst en het humanisme in wetenschap en lite ratuur wees hij ons op Luther als reformator een man in wien groote zelfstandigheid en innige vroom heid vereenigd waren en wiens eenige beteekenis zelfs erkend werd door den r. c. hoogleeraar Dö'.linger uit Miiuchen. Iu bet tweede gedeelte van zijn leven werd die zelfde man echter reactionair en deinst terug voor de gevolgen van zijn beginsel. Toch het beginsel, door hem op den voorgrond gesteld, het goed recht van het individueel geweten, verbonden met vroomheid des har ten, zij ook ons beginsel. Aan de 19e eeuw de taak om voort te arbeiden op dat fundament. De vijanden zijn velen. Het ongeloof acht elke godsdienstige gemeen schap onnoodigde orthodoxie wenaeht eene hervor ming in achterwaartsohe beweging, de godin des twij fels sleept velen mede het gemeenteleven kwijnt. Toch als echte hervormden laat ons niet vertwijfelen nog heeft dat beginsel zijn invloed niet verloren en zal het blijven behouden ook ten opzichte van de sociale vraagstukken. Wij staan aan den ingang eener nieuwe periode. De nieuwe morgen zal dagen zoo niet voor ons dan voor onze kinderen. Deze redenvol gloed en diep religieusen zin werd met groote welsprekendheid, onder eene indrukwekkende stilte der aanwezigen ten gehoore gebracht. (Ingezonden), j

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2