VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE alkmaar, 2Tclegratia ;h« BertchUu- No. 11. Woensdag 28 November 1888. Voorzitter de Burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna hij den heer Bruinvis de Lange namens de raadsleden geluk wenscht met zijn herstel en den wensch uitdat hij met denzelfden ijver en lust, waarmede hij reeds jaren in het belang der gemeente werk zaam was, nog geruimen tijd de belangen der gemeente mag behartigen. Nadat de heer Bruinvis de Lange daarvoor zijnen dank betuigd hadworden 1. de notulen, zoo van de ochtend- als de avondvergadering van den 24 October en die van de buitengewone vergadering van 10 November, gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat: a. tot zetters van 's rijks directe belastingen herbenoemd zijn de heeren P. Bruinvis de Lange, T. L. Koorn en Helling; o. op 17 November verpacht is: I. de sluis aan de Zes Wielen aan K. Ruiter te Oudorp voor 1370, t 55 minder per jaar, voor 6 jaren II. het stuk land van het burg. armbestuur te Zuid- en Noordschermer aan C. Bakker voor t 280 75 minder, en dat te Ursem aan de wed. D. Veldboer voor 85,17 minder; III. het grasgewas langs de M ijzerkade aan P. Kuijper te Ursem voor 1 160 45 minder; IV. het grasgewas langs den Twuijverweg aan A. RusteSt, Pankras voor f 35, 6 minder. De perceelen onder II, 111 en IV voor 4 jaren. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de volgende sedert de laatste vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van mevrouw de wed. W. J. Hofdijk, geb. Hom houdende mededeeling dat zij het zich tot eenehoewel zeer weemoedigetoch aangename plicht achtden gemeenteraad ook namens de kinderen van wijlen haren echtgenoot hare in genomenheid en innigen dank te betuigen voor de onderschei ding en het bewijs van waardeering, dat aan de nagedachtenis van den overledene door de stad zijner geboorte zal worden geschonken. Voor kennisgeving aangenomen. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot aanvaarding van het door wijlen den heer W. J. Hofdijk aan de gemeente Alkmaar besproken legaat en schenking. 5. Brief ten geleide van de goedgekeurde begrooting der dienstdoende schutterij voor 1889. Ns. 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 6. Voorstel tot benoeming van de leden der vaste commis- siën uit zijn midden voor 1889. 7. Briet ten geleide van de verschillende aanbevelingslijsten voor leden van de gemeentelijke collegesin plaats van de met het einde des jaars periodiek aftredende leden. Op die lijsten zijn geplaatst a. voor lid van het burgerlijk armbestuur. De heeren A. J. T. Conijn, aftredende, herkiesbaar, P. H. M. Ibink Meienbrink, G. T. M. van den Bosch en L. M. J. Paleari b. voor 2 regenten van het burgerweeshuis. De heeren P. Kool Jcz., aftredende, herkiesbaar, mr. F. F. Karseboom, C. Graft- dijk en J P. Neijenbuis en de heeren mr. J. P. B. van der Mandereaftredende, her kiesbaar, mr. H. Boelmans ter Spill, J. de Wit Dz. en S. de Lange P.Bz c. voor regent van het mannen- en vrouwengasthuis, in plaats van den heer J. Lateustein van Voorst, aftredende, niet herkies baar. De kegrea P. H. M. Ibink Meienbrink, JP. Kool Pz., C. J. F. F. Lissone en J. W. Wicherink d. voor een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. De heeren mrs. M. Buchneraftredendeherkiesbaar M. J. E. Viruly Verbrugge, W. C. Bosman en W. F. A. Verkoeff. e. voor een lid der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs. De heeren mr. F. F. Karseboomaftredende her kiesbaarmr. M. J. E. Viruly Verbrugge, dr. J. C. M. Si mon Thomas en mr. J. Verdam. 8. Brief van de gezondheidscommissie, daarbij aanbevelende de heeren A. E. Kempees en Th. van Spall voor lid, in plaats van het met 31 Dec. a.s. periodiek aftredende, doch herkiesbare lid den heer A. E Kempees. 9. Brief van de commissie van toezicht op het stedelijk museum, daarbij aanbevelende de heeren dr. J. J. de Gelder en J. Masdorp voor lid, in plaats van liet met 31 Dec. a.s. periodiek aftredende, doch herkiesbare lid, den heer dr. J. J. de Gelder. Ns. 6 tot en met 9 ter lezing voor de leden gelegd. 10. Brief der plaatselijke commissie van toezicht op bet lager onderwijs, houdende mededeeling dat zij met levendige belang stelling kennis genomen heeft van het voorstel van burg. en weth. tot stichting esner nieuwe school voor onvermogenden. Waar reeds gedurende geruimen tijd en bij verschillende ge legenheden door haar op de stichting dier school aangedrongen is daar mag zeker de verklaring overbodig worden geacht dat het gedane voorstel door haar met groots ingenomenheid begroet wordt Zij wenscht niet te herhalen de vroeger door haar aangevoerde argumenten; trouwens de door burg. en weth. aangehaalde cijfers zijn welsprekend genoeg. Maar zij achtte zich toch gedrongen om een kort en krachtig woord van adkaesie aan het voorstel te doen hooren. Het is een feit, dat er gebrek aan ruimte bestaat. Niet door halve maatregelen of door kunstmiddelen als daar zijn: bet tijdelijk plaatsen van een deel der kinderen op de tusschenscholen of het voor idioot verklaren van kindereudie het volgens het, gevoelen van des kundigen toch eigenlijk niet zijn en meer dergelijke, kan daarin duurzaam verbetering worden gebracht. De eenige weg die leidt tot voorziening in den tegenwoordigen toestand, is het bouwen van een flink nieuw schoolgebouw. Zij richt zich dan ook met bescheiden aandrang tot den raad, om hoe eer, hoe beter èn in het belang van het onderwijs en in het financieel belang der gemeente met het oog op het subsidie van rcjks wege, het voorstel van burg. en weth. te willen aannemen. Gesteld in handen der speciale commissie in de vorige ver gadering voor deze zaak benoemd. 11. Verzoek van de nachtwacbts om verhooging hunner bezoldiging van f 0,50 per wacht des zomers en 0,75 per wacht des winters tot f 0,75 per wacht des zomers en 1 1 per wacht des wintersop grond dat zij niet volgens dienstver richting beloond worden; in alle werkzaamheden, van gemeente wege door de werklieden verricht wordende, in den loop des tijds opklimming van loon heeft plaats gehad en zij naar hunne meening te weinig daarin deelen; dat zij 's winters, bij meestal guur en onstuimig weder dienstdoende, alsdan weinig rust ge nieten. 12. Verzoek van 13 bewoners en eigenaars van pakhuizen enz. aan den Achterweg om terug te komen op het genomen besluit tot versmalling der straat bij het verleggen in 1889, op grond dat door die versmalling groot gevaar ontstaat voor de kinderendie zich aldaar bevinden, met het oog op het vrij groote verkeer met zwaar beladen wagens naar de Bierkade en van de landbouwers op Vrijdag naar de kaasmarkt, welk ver keer bij verbetering der straat nog zal toenemendat er geen voldoende ruimte zal blijven bestaan voor uitgespannen rijtuigen bij gelegenheid van kermis, jaarmarkten en zelfs gewone markt dagen en dat bij gelegenheid van de jaarmarkten slechts één regel vee geplaatst zal kunnen wordentot zeer groot nadeel der neringdoenden en tappers aldaar. 13. Verzoek van den heer H. Holtz, gepens. o. i. ambtenaar, aan den Kennemersingel, om op dien singel een paardenpad te doen aanleggen van af den Kenne ners'raatweg tot aan de brug bij het woonhuis van den heer Ibink, daar dit gedeelte bij den minsten regen in bijna onbegaanbaren staat verkeert en door een paardenpad althans in het midden van den weg eene ver betering wordt verkregenzooals hij langs den Geestersingel heeft opgemerkt. Ns. 11, 12 en 13 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 14. Adres, onderteekend door 46 belanghebbenden, houdende verzoek om te verwerpen de thans aanhangige ontwerp-verorde- Ding op de heffing eener plaatselijke directe belasting. (De in houd van dit adres is reeds opgenomen in de Alkmaarsche Courant van 18 November 1.1.) Aangehouden om daarop bij de straks in behandeling komende verordening zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te behooren. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Verzoek van den heer H. Stikkel, om zijn onder Ou dorp gelegen huis te mogen aansluiten aan de duinwaterleiding. Met algemeene stemmen daartoe vergunning verleend behoudons de rechten van derden. 16. Brief van Ged. Staten, houdende bedenkingen tegen een paar artikelen in de op 24 Oct. vastgestelde verordeningre gelende het gebruik van het boord enz. van het Noordhollandsch Kanaal aan de Kanaalkade. Besloten de verordening overeenkomstig de gemaakte be denkingen te wijzigen. 17. Rapport op een verzoek van C. Grootegoed alhierom vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond tot afvoer van vuil water uit zijn te bouwen perceel aan den Nieuwlandersingelop een gedeelte van sectie F Nr. 502. Het voorstel strekt om de vergunning onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 18. Rapport op het verzoek van veertien bewoners van den Doodenweg, den weg langs den Zandmijnderij, de Kalkovens- brug en de Kroft om plaatsing van eenige lantaarns langs den Doodenweg. Burg. en weth. zijn van gevoelen, dat door het bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1889 genomen besluitom een lantaarn te plaatsen ter hoogte van de woning van den mede-onderteekenaar M. N. Edelhauser en van de algemeene begraafplaats, aan het verlangen derjverzoekers reeds grootendeels voldaan is zoodat zij voorstellen, aan de verzoe kers van dat besluit kennis te geven als beschikking op hun verzoekonder bijvoeging dat de raad verder ongenegen is het aantal lantaarns in den hout te vermeerderen. Zonder bespreking aangenomen. 19 Rapport op het verzoek van achttien bewoners en eige naars van perceelen aan den Nieuwlandersingel, om langs hunne in den laatsten tijd aldaar gebouwde woningen een straatje te leggen gelijk bestaat voor de perceelen aan dezen .Singel vlak bij het Nieuwlanderhek. Tegen de inwilliging van dat verzoek bestaat bij burg. en weth. in beginsel geen bezwaar. Alleen wensehen zij daartoe over te gaanzoodra daarvoor steenen beschikbaar zijn. Zij stellen daarom voorhen te machtigen tot het leggen van dat straatje ter breedte van 1 a 1.20 el, in aansluiting aan het bestaande straatjezoodra daarvoor materieel beschikbaar is, en van dit besluit kennis te geven aan de verzoekers als beschikking op hun verzoek. Zonder bespreking aangenomen. 20. Rapport op het verzoek van M. Kosterom teruggave van het door hem over 1888/9 op 30 April 1.1. betaalde vergun ningsrecht, ten bedrage van 1 20, voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttik-Oudorp Nr. 64, van welk recht hij slechts 4 maanden gebruik heeft.kunuen maken, uit hoofde hij dat perceel'heeft moeten verlaten. Burg. en weth. berichten dat dit verzoek niet voor inwilliging vat baar isop grond dat bij art. 1 laatste lid der verordening op de heffing van een gemeentelijk vergunningsrecht op den klein handel in sterken drank van 9 December 1885 bepaald is, dat teruggave van betaald vergunningsrecht niet wordt toegestaan. Zij stellen dan ook voor, op dien grond afwijzend op het ver zoek te beschikken. Met algemeene stemmen aangenomen, nadat de Voorzitter den heer Stoel op zijne vraag, of het niet mogelijk was aan dezen verzoeker bij wijze van gratificatie dat bedrag terug te geven, ontkennend geantwoord had. 21. üntwerp-besluit tot het t idelijk opnemen van geld in j S 80 tot een bedrag van ten hoogste t 40000. Vastgesteld. 22. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1888, opgemaakt tot een invorderbaar bedrag van f 426,69. Vastgesteld. 23. Rapport der kamer van koophandel en fabrieken op het verzoek van bewoners van het Fnidsen waarbij zij mededeelt dat zij hetevenzeer als de verzoekers, wensehelijk zou vinden, zoo het F'nidsen slechts aan eene zijde mocht worden ingereden, om aan de niet ongegronde grieven van de bewoners dier straat te gemoet te komen; dat evenwel met het oog op deafsluiting ten gevolge van den slechten toestand van de Hooge Steenen- brug en met het oog op de weinige toegangswegendie naar de markt leiden voorloopig moeielijk aan de grieven kan wor den te gemoet gekomen zonder bezwaar voor den handel op te leverendat de kamer derhalve den raad in overweging geeft het door de verzoekers verzochte niet af te wijzen doch aan te houden, totdat de Hooge Steenenbrug zal zijn hersteld en dat met die herstelling ten spoedigste een aanvang worde gemaakt, opdat aan de gegronde eischen der verzoekers kan worden vol daan. Na eene korte bespreking werd dit verzoek aangehouden in verband met de onmogelijkheid om op het oogenblik hierin te voorzien, zullende inmiddels door burgemeester en wethou ders onderzocht wordenof bij de neringdoende ingezetenen ook bezwaren bestaan tegen het maken eener bepaling, als deze verzoekers vragen. 24. Rapport der vaste commissie van financiën omtrent de ont- werp-verordening tot herziening der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting. De commissie heeft het niet kunnen brengen tot het uitbrengen van een advies tot aanneming of afwijzingzelfs niet tot het stellen der meening van eene meerderheid tegenover die eener minderheid. Algemeen werd wel erkend dat eenige aanbevelenswaardige verbeteringen waren voorgesteldmet name de bepalingen in art. 4 van het ontwerp, waarbij het inkomen der bewoners van perceelen, inwendig verbonden met niet in de personeele belas ting aangeslagen localiteiten, geregeld wordt bij classificatie, en waarbij de mogelijkheid wordt geopend om bij verhuizing vóór 1 Mei naar huurwaarde en mobilair van het betrokkenin plaats van naar die van het verlaten perceel te worden aange slagen alsmede die van art. 5waarbij de afschrijving voor kinderen en voor inwonende aangeslagen personen ten behoeve van den hoofdbewoner tot 50 t. h. hetzij ingevoerdhetzij beperkt wordt, terwijl twijfelachtig werd gelaten, of de korting voor kinderen boven het getal van 4, in plaats van boven dat van 3, mede als eene verbetering kon aangemerkt worden. Groot verschil van meening bestond over de in art. 4 voor gestelde wijze van berekening van het vermoedelijk inkomen de eigenlijke kern der zaak, het hoofdpunt ten aanzien waarvan verbetering wegens gebleken bezwaren het allermeest noodig geacht was. Twee leden, waaronder een der voorstellers, wezen op de weinig omslachtige wijze ter berekening der vermoedelijke inkomsten van bewoners van perceelen tot beneden de 100 huurwaarde (Art. 4 A) en op de gewijzigde schaal van ver menigvuldiging (B), waardoor werd te gemoetgekomen aan de bedenking, dat de inkomsten door de bestaande verordening te hoog geraamd en door een te lage percentage van helling ge- troflen werden, terwijl het toch voor de hand lag dat,al kwam de uilkomst voor de belastingschuldigen op hetzelfde neder, een hooger percentage minder ontevredenheid zou verwekken dan een verondersteld te hoog inkomen. Maar door de voorgestelde schaal B zou ook de door de opdrijving der huurwaarden ont stane wanverhouding tusschen de door berekening en de door classificatie aangewezen inkomsten wel niet geheel weggenomen, maar althans wat getemperd worden. Ook wezen genoemde leden op de vaste grondslagen voor den belaslingheffer van het bestaande, nu wel te wijzigen, maar toch in beginsel te behouden stelselen op het gevaar dat bij aanneming van een ander Alkmaar voor renteniers minder wenschelijke woonplaats zou worden, zoodat zij ook in verband met de hierboven behandelde verbeteringentot de aanneming der ontworpen verordening wilden adviseeren, om door de toepassing daarvan nadere erva ring te verkrijgen. Eén lid oordeelde de uitkomsten der ver anderde schaal voor de belastingschuldigen zooals uit ver schillende berekeningen bleek van weinig beteekenis, zoodat hij voor zich genegen was tot onveranderd behoud der bestaande schaal. De twee overige leden achtten de veranderde wijze van be rekening, in het midden latende of die volgens art. 4 A volgens de gemeentewet veroorloofd is, volgens de schaal B als weinig geschikt om aan het bezwaar van te hoog geraamd inkomen te gemoet te komen, immers zou voor het meerendeel der belas tingschuldigen de vermindering slechts van tot '/to bedragen; verder achtten zij den sprong tusschen den hoogsten term van schaal A en den laagste van schaal B veel te groot (aanslag bij huurwaarde van f 90 tot f 100 f 4,50, bij eene van t 110 met toepassing van 's Rijks tarief voor het mobilair r 8,94); alsook de uit de bestaande verordening overgenomen classificatie met te groote sprongen, zoodat b. v. het middencijfer tusschen f 3000 en f 4000, t 3500 bedragende, iemand, die f 3100 inkomen heeft, f 400 te hoog en iemand, die t 3900 geniet, t 400 te laag raamt. Maar al deze bedenkingen oordeelden zij van ondergeschikten aard tegenover hun hoofdbezwaar, dat in weerwil van enkele voorgestelde verbeteringende grove onbillijkheid zou blijven bestaan dat sommige personen, en telken jare we derom dezelfde, worden geschat op een inkomen zoo buitenspo rig hoog dat de ongerijmdheid er van iedereen in het oog moet vallen terwijl alle geopperde bezwaren daartegen onver anderlijk afstuiten tegen de ijzeren cijfers der -vaste" grond- slageu. Kon hierin niet worden voorzien en de voorgestelde wijzigingen doen zulks inderdaad niet dan achtten zij alle veranderingen en verbeteringen van luttel waarde; en was het meer dan tijd om te breken met een in de hoofdzaak niet voor verbetering vatbaar stelsel, en op nieuw in overweging te nemen hetmisschien hier en daar voor wijziging of verbetering vat bare voorstel van B. en W., dat den 22 November 1882 door den gemeenteraad afgewezen werd. Aanneming van een ander stelsel, dat in het begin zeer zeker moeielijkheden opleveren, maar zeker ook langzamerhand tot zijn recht komen zouoor deelden zij een eisch des tijds en der rechtvaardigheid. Vrees, dat Alkmaar ten gevolge daarvan voor sommigen min wensche lijke woonplaats zou worden, koesterden zij niet; elders waren de lasten niet lager dan hier, en eene directe plaatselijke belas ting van 3D m. over eene bevolking van 1500Ü zielen, zij het dan ook eenigszins anders verdeeld dan thans, zou niemand afschrikken. Uit al het besprokene zouden dus af te leiden zijn deze con- clusiën A. Onveranderd behoud van het bestaande tarief en aanne ming van de hiervoor eenparig als verbeteringen erkende be palingen. B. Aanneming van het ingediende ontwerpalsmede van dat tot invorderingdaarmede in overeenstemmingen C. Afwijzing daarvan met uitmoodiging aan B. en Wr. tot het in nadere overweging nemen van hun voorstel van 23 Juni 1882. Aan de wijsheid van den gemeenteraad moet de commissie het overlatenhiervan zoodanige te kiezen als hij ten meesten nutte der gemeente zal dienstig oordeelen. De heer Vonk had schriftelijk voorgesteld, vóór de behandeling van het ontwerp der speciale commissiehet beginsel uit te maken, of men liet daarbij aangenomen stelsel of wel dat, hetwelk bij het ontwerp van burg. en weth. van 20 Juni 1882 is aange nomen thans tot grondslag zal nemen en wordt het laatste aangenomen, dan in te trekken het raadsbesluit van 22 November 1882, en op nieuw in behandeling te nemen genoemd ontwerp van 1882. in de toelichting deelde hij mede, dat hij zich met het ontwerp der commissie niet kon vereenigendaar door dat voorstel de tegen de thans bestaande verordening bestaande bezwaren door vast te houden aan dezelfde grondslagen niet weggenomen zijn en niet weggenomen kunnen worden, zoo men blijft vasthouden aan dezelfde grondslagendie tot de grootste onbillijkheid leiden. Naar zijne meening blijft eene belasting naar het inkomen het billijkstehet rechtvaardigste die meening stond hij reeds voor in 1856 toen hij met 3 andere raadsleden alle ingezetenen heeft geclassificeerd. Het ontwerp, door burg. en weth. den 20 Juni 1882 ingediend, geeft het juiste middel aan, om naar billijkheid, naar rechtvaardig heid in deze behoefte te voorzien. Na eene zeer belangrijke en breedvoerige besprekingwelke in haar geheel in het volgende nommer wordt gegevenwerd het voorstel van den heer Vonk aangenomen met 9 tegen 6 stemmen van de beeren Kraakman, Preijer, H. J. Bruinvis, de Sonuaville, Conijn en T. L. Koorn. B U R G E 11L IJ K E STAND. GETROUIVD. 25 Nov. Arie de Vet, wednr. van Cornelia Catharina Slapman en Trijntje van der Sluijs. Henricus Spelten en Geertje de Groot. GEBOREN. 27 Nov. Johannes F'ranciscus Gerardus, Z van Gerardus Johan nes de Rot en Louise Henriette Voorthuis. Jon&n Maria, Z. van Jurrianus Johannes Meijer en Cornelia Johanna Hout. Hendricus Antonius Franciscus Z. van Bernard August Lampen en Maria Debora Lobach. 28 Gerardus Franciscus Z van Gerardus Franciscus Son- nevelt en üeertruida Maria Steeuhoven. OVERLEDEN. 27 Nov. Elisabeth Maria Anink wed. van Abraham Johannes ter Laare, 79 j. eu 11 m 28 Willem Hendrik Z. van Cornelis Grootegoed eu Anna Margaretha Josephina Thomhagen, 1 jaar eu 10 m. Donderdag 29 November. VGna.YEJSiiA.aE. Tweéie Kamer. De heer ScheDel heeft verlof gekregen tot eene interpellatie orer het verbod van invoer van vee in Diiitschlaud. Bij de indische begrooting verdedigde de minister zijne bekende godsdienstige gevoelens en sprak van do nederiandsche hervormde kerk als do kerk zonde* belijdenis en beva. de waarbeden der heilige alliantie aan. De heeren van der Kaay en Sehaepman protesteerden tegen dergelijke uitlatingen. De heer Sehaepman hield het reeht der katholieken als een deel der natie vol. De heer Lohman za" in de woorden des ministers niets kwetsende. De minister vroeg verschooninghet was zijne bedoeling niet geweest, iemand te kwetsen. Aan de katholieken bracht bij buide voor bun godsdienstzin bier en in In- die. Verder is voorloopig ingetrokken de post van f 12000 voor docenten in de klassieke talen te Batavia.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3