No. 146. Negentigste Jaargang. 1888. f ZONDAG ASSCHEPOETSTER 2 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD™"™ fiiuuenlaub. H. SOHOBB R T. ALRHA ARSCHE COURANT Deze Courant wordtDinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TEE ZOON. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbend. en terug te bekomen: een zwarte hond een kaasdek een kinderkoffertje, waarin schaartje, enz.; een fantasie broche; een rood armbandje met gouden slootje; een wollen muts; een bruin kir tder portemonnaitje; een koperen kruisje; een gebroken rozenkrai iseen zilveren broche, in den vorm van een krans een rozet tkranseen muts of krol; een r. c. kerkboek12 zak ken gerst en 7% zakken tarwe; een pakje, inhoudende vrou wenkleedje en mansbroek. Maandt ig, den 26zijn als onbeheerd alhierop de markt' aangehout len drie schapen. De rechthebbende vervoege zich tec spoedi gste aan het bureau van politie. Lijst va n brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le helft der maand November 1888: Maigret J. D. var ZuijlenT. LandmanAmsterdam van Nes, Boskoop; P. de Hooijer, Breda; A. van 't Wondt Halfweg Van Grootschermer: E Roije Buitenzorg (Gld.). De prov. staten van Friesland hebben den 27 een sdres san den koning vastgesteld over den treurigen tesotsad d er geldmiddelen van de meeste gemeenten in di© prov 'incie. In le vergadering van den raad der gemeente WieLingi ?rWaard, den 27 gebjuden, waren afwezig de beeren «,1b. Kooij en Y. Bakker Jz. De voorzi tter opent de vergadering; de aanteekeningen van bet ve;'bande de in de vorige bijeenkomst wc.den na lezing g( tedgekeurd. Ter tafel wordt gebracht eene suppletoire begrootÏDg van het burgerlijk armbestuur ad f 250. Ui t eene daarbij gevoegde memorie van toe lichting blijk i, dat de subsidie ad ƒ2050 niet voldoende is, om de verschillende uitgaven te dekken; door ziekte vooral komen eenige personen voor bedeeiing in aan merking waarop bij het opmaken der begrooting niet was gerekend. Na toelichting door den voorzitter wordt met algemeemï stemmen besloten het aangevraagde bedrag toe te staan es te voldoen uit den post van onvoorziene uitgaven. Wegens eene- wijziging in het batig saldo der reke ning over 1887 wordt de begrooting voor het dienst jaar 1889 ©p nieuw vastgesteld tot een bedrag van f 12371,12-% in ontvangst -en uitgaaf. De voorzitter deelt biet sa mededat bij ingevolge besluit der vorige vergadering eene bespreking heeft gehad met den heer Schenk over bet afstaan van zijn ijsbuis. Indien het gemeentebestuur zorgt voor schilderen en vulling van het gebouw, waarvan de kosten p.m. f 6ö bedragen, was de heer Schenk genegen, de behoeftigen in de gemeente, bij ziektegevallen, vrij gebruik van ijs toe te staan; da meer gegoeden zouden echter verplicht zijn te betalen. Burgemeester en wethouders achtten DOOB De wedren begon. Naast elkander schoten de edele dieren vooruit. Zij spanden nog geenszins alle krachten in; nu was de een, dan de ander voor. Gert hield zijn paard cog altijd in toch was het reeds bij het eerste paeeeeren van den eindpaal de voorste. Nog eens au, voor de derde, de beslissende keer Gert van den Broek had zich over dea hals van zijn paard gebogen als een storm floot de zachte lentewind om zijn hoofd; hij vcelda niets, hij zag niets; een dolle opgewondenheid had zich van hem meester gemaakt en benam hem bijna den adem, alles draaide als razend met en rondom hem. Nog ééne minuut en de paal was bereikt de anderen een volle paardenlengte achterreeds klonk een voorbarig hoera geroep in zijn onnatuurlijk gescherpte ooren; daar strui kelde „Blitz" slechts even, bijna onmerkbaar; nauwelijks een ademhaling lang vertraagde hij zijn loop, maar Gert voelde met schrik, dat by zijn rechter voorpoot begon te ontzien en dicht bij het doel schoot Granieben's vos hem voorbij hij had verloren. Stapvoets reed Gert terug; ijskoud liep het hem lang zamerhand over de leden voor zijn oogen dansten ge kleurde kringen als razend in bet rondbet suisde in zijn ooren en duidelijk hoorde hij boven alles een paar ellendigejammerlijke woorden; niet met volle bewust heid bet was alsof een ander ze hem toefluisterde maar niettemin draaiden zij telkens in zijn half ver doofde hersens rond. „Nu ben ik verloren Geheel verloren Een oogenblik bleef bij nog op „Blitz" zitten, terwijl de dit aanbod niet aanneembaar. Inmidde.le is een schrijven van den heer Schenk ingekomen waaruit blijktdat het gebouw voor een ander doel zal warden ingericht. Daar bet gebruik van ijs echter meermalen wordt voor geschreven en er in de gemeentezoomede in den omtrek, geen gelegenheid beslaat het te verkrijgen, neemt de voorzitter op zich naar een adres te Helder te onderzoeken, ten einde bii voorkomende gevallen zeker te zijn tot wien zich te wenden. Ver volgens zegt de voorzitter, dat ©enige ingezetenen het weneehelijk zouden achten om de lantaarns in de groote en kleine buurt naer den slootkant ven den weg te verplaatsen men meent, dat de noordzijde der buurt hierdoor zou gebaat wordeD. Met het oog op den minderen vasten grond en de onveiligheid bij zware hooi- en stroovrechten wordt besloten, niet tot ver plaatsing over te gaan. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesleten. In den nacht van den 2G op den 27 is eene boerenwoning in de Wijde Wormer door den bliksem getroffen en afgebrand. In zake de -vaische munters, die den 27 voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep te recht gestaan hebben is door den advocaat-generaal beves tiging van het veroordeelend vonnis der rechtbank aldaar gevraagd, Den S7 is te Duizel (Noordbrabaut) eene groote manufacturenwinkel geheel afgebrand, welk bn:s tevens gebruikt werd voor raadhuia en hnlppostkantoor. Ver scheidene brieven en papieren van waarde verbrandden. In den nacht van den 28 op den 29 is de woning van de wed. S. a m de Langereis, gemeente NieUWÖ Niedorp, door een feilen brand vernield. De geheele inboedel bijna is eene prooi der vlammen geworden. De bewoners hebben zich zeiven en het vee met moeite kunnen redden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 28 ten aanzien van de aaav: -gen van de caamlooze vennootschap Eleetra en van de Nederlandache Elec* trioiteit-Maatschappg om vergunning tot het spannen van geleidingsdraden over den opeubaren weg, besloten, aan beide maatschappijen die vergunning tot wederop zegging toe te vorleenen, na verwerping van een amen dement Gerritsen, om in de vergunning aan genoemde maatschappij uit te sluiten het s'eds-gedeelte ook begrepen in de vergunning aan Eleetra. De gelei dingen moeten boven of onder den grond gemaakt worden naar mate burg. en weth. dit noodig oordeelen en voorschtyven. Den 28 ward de 2e vergadering van „Nut en Genoegen" te Uitg0€'St gehouden. Vóór de pauze werd door den heer L. Breebaart op verdienstelijke wijze voorgedragen: „Be schipbreuk" van G. Nanning. Na de pauze werden de lachspieren niet weinig in beweging gebracht door een viertal komische bijdragen, en wel„Een trio achter slot", van Joh. Gram door den beer J. Teer „Moei en Nichtje" van van Meurs, door dea heer J. Parlevliet „Een uurtje bij den andere ruiters afstegen. Het slanke, fijn gebouwde dier, welks zijden onder hem klopten stond stilais was het zijn berijder ten minste deze voldoening schuldig. De zachte wind streek als liefkozend over de punten van Gert's langen blonden knevel en verkoelde hem het heete voorhoofd hij merkte het niet. Met wijd geopende oogen en een gelaat zoo bleek als van een doode zag hij rechtuit op het bonte gewoel vóór hemwant in de menigte was weder leven en beweging gekomen, terwijl het hem steeds weder als de bazuia van het jonste ge richt door alle zenuwen dreunde „Na ben ik verloren geheel verloren Met moeitealsof zijn leden loodzwaar waren, steeg hij eindelijk af. Dat toch niemand hem moge aanzien hem tcesprekeMaar hij weet zekerdat hij het niet ontkomtdaarom drukt hij de fijne lippen onder zijn knevel stijf op elkander en betreedt de zadalplaats, terwijl zijn knecht „Blitz" in dekens hult. Hij werpt een snellen blik op het paard op dit oogenblik haat hij het bijna. Hoe had hij het gestreeld en geliefkoosd, al zijn hoop er op gezet zijn dank was een nederlaag ondergang „Vervieuaeht ongelukkig is van den Broek vandaag Hij had ons allen spelend moeten verslaan, als het beest maar niet op het laatste oogenblik gestruikeld was. Ik geloof, dat Granichen zelf het meest verrast ia door zijn overwinning", zeide graaf Leutner tot een kameraad die zich bij hem bad aangesloten. „Het zal Broek verduiveld in het nauw brengen. Ik heb allerlei dingen hooren mompelen het moet slecht met hem staan en „Blitz" heeft hem kolossaal veel geld gekost." „Hom, zijn oude heeft het immers! Maar mijn „Luna" is toch erg zwak in de enkelsik heb het onder het loopen bespeurd." „En „Imperial" heeft neg wat meer oefening noodig. Hoe staat het met de weddenschappen Zij waren op een ander onderwerp gekomen en ver gaten Gert. De zon echoot hare stralen reeds schuins neder. Zij photograal", van W. Otto, door den heer C. A. Breedt Bruijn en „de Massagekuur", van van Maurik, door den heer A. van Nienes. De gedenkdag van Neerlands 75jarige onaf hankelijkheid is op den 28 (de zoogenaamde kozak- jesdag) te Utrecht gevierd. Onder goed weder hadden des namiddags op Vredenburg van gemeentewege volks spelen plaats, opgeluisterd door muziek; des avonds te 7 uren werd op den Domtoren, mede van gemeentewege, eene bengaaleche verlichting ontstoken in de nationale kleureD enz. en dea avonds te half tien op het Vreeburg een groot vuurwerk. In den schouwburg was door de tooneelvereeniging Apollo eene feestuitvoering gegeven, van wege de Vereeniging tot veredeling der volksver maken van Schimmel's dramatische schets „Liefde voor het Vaderland." In Tivoli hield dr. A. R. Ruiten schild eene feestrede over Vondels woord: „De iiefda tot zijn land is ieder aangeboren", na afloop waarvan eene muziekuitvoering werd gegeven met medewerking van de Utrechtsche Mannenzaugvereeeniging. Des ochtends was in de Domkerk ds. Verhoef en in de Jacobikerk de. Brons veld opgetreden; in beide kerken werd staande gezongen bet conplet„Bescherm, o God, bewaak den grond." Ook te Amersfoort werd de kozakjesdag feestelijk herdacht door het houden van een historischen optocht, voorstel lende bet vertrek der franschen en de komst der kozakken op 28 Nov. 1813 in Amersfoort enz., openbare muziekuitvoeringen, een vuurwerk enz. Den 28 is te Doesburg tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer mr. M. d'Aumerie, liberaal, met 161 steramen tegen 159 op den heer G. Wijers, gesteund door kath. en anti-rev. Van de 355 kiezers kwamen 325 op; een kiezer was uit 's-Hertogenbosch en een uit Naardec voor deze verkiezing overgekomen, Den 28 is het te Hoorn, rustig gebleven. Van der Stadtde bekende sociaal-democraathield zijne aangekondigde rede, waarin hij te velde trok tegen het kapitaal en de werklieden aanspoorde tot samenwerking ter verkrijging van een normalen arbeidsdag en betere regeling van den vrouwen- en kinderarbeid. Na het zingen van eenige socialistische liederen liep de ver gadering kalm af. Den 29 is te Haarlem door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aan besteed het uitvoeren van eenige verbeteringen aan de werken der Noordzeehaven te IJmniden, geraamd op 9750. Laagste inschrijver was de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecbt voor 9497. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 29 alle stukken betreffende de door de heeren Sanders c. s. ingediende transplannen, met de daarop ingediende amendementen in handen eener commissie van zeven leden gesteld met opdracht om zoo noodig na onder handeling met personen of maatschappijen den Raad vau bericht eu raad te dienen omtrent die aanhangige stukkea of eene zelfstandige voordracht in te dienen. Den 29 stond voor de arr. rechtbank te A m- S tor dam te recht de gep. majoor van het oost- fonkelden en schitterden op de knoopen der uniformen zoodat het de oogen pijn deed en dat was ook de eenige reden, waarom Gert meermalen onwillekeurig over zijn oogleden streek. Hij stond nu dicht bij den ingang der tribune en vestigde zijn oogen schoone, groote, innemendeblauwe oogen waarvan de dames beweer den dat zij elke uitdrukking konden aannemendie altijd onweerstaanbaar was op het bonte gewoel voor zich. Hij zag de vlaggen wapperen tegen den donkerblauwen hemel, de dicht opeen gedrongen menigte, waaruit hier en daar een kinderstem klonk of een lach door een geestig woord opgewekt, de tribunes rechts en links, waarop de dames ook zijn familie in elegante lichte zomerkleeding zaten en zich het hof lieten maken de équipages met hun inhoud en dau Granichen, den ge lukkige, wien men gelukwenschend omringde. Dit alles had bij zich reeds in den geest voorgesteld, den dag van heden als een dag van triomf beschouwd en nu Hij knarste niet op de tanden inwendig zelfs was hij betrekkelijk kalmmaar hij zag steeds weder begeerig naar bet luidedrukke leven om zich heen evenals een dorstigedie het laatste overschot met lange teugen uit een schitterenden beker drinkt, die, nu geledigd, hem tot niets meer nut is en toch zijn dorst nog niet gestild heeft. Iets van dien ongeleschten dorst lag ook in de braudeDde oogen van den jongen officier, die daar zoo achteloos stond en rechtuit staarde. Met snelle schreden kwam Scheven door de menigte op hem toe, schoof zijn arm door dien van zijn vriend en vroeg opgewonden „Hoe kwam het toch, Gert Je waart van je over winning zoo goed als zeker." „Ik weet het niet „Blitz struikelde. Heeft hij zich bezeerd?" „Ik weet het niet." Weder hetzelfde onverschillige antwoord. „Laat ons 't eens onderzoeken En nu Gert „Nu ben ik verloren geheel verloren

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1