ENGELAND. In de vorige week is het bekende reusachtige sohip de Great Eastern te Liverpool bij gedeelten voor afbraak verkocht. De verkooping bracht j 696.000 op. GRIEKENLAND. Door minister Tricoupis werd den 27 bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot conversie van verschillende leeningen, in het geheel ten bedrage van 74 miljoen. Hij verklaarde, dat er ver betering was in den toestand der geldmiddelen. fiittncniftttb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Begrooting- van justitie. Beemster. DUITSCHLAND. Id de Staatscourant is door den regeeringspresident van Oanabriick bekend gemaakt, dat hij den invoer van rundvee (kalveren daaronder begrepen) niet meer kan toestaan omdat in het aan grenzende regeeringsdistriot Munster vee uit Nederland was ingevoerd, waaronder den 17 een longziek rund gevonden was. Alleen veereeds vóór den 28 naar Pruisen verkocht, werd tot den 30 nog toegelaten, mits niet af komstig uit de gemeenten Brummen Zutphea en Warnsveld. Dezer dagen werd bet lijk van een Hamburger expe diteur in een koffer gevonden. Te Karlsruhe is een gewezen hofmeester van op Nieuw-York varende stoom- booten, Dauth genaamd, iu hechtenis genomen, verdacht van hem vermoord te hebben. Rijksdag De heer Richter, de leider der dnitsch vrijzinnige partij, is, bij gelegenheid dat bij de finaneieeele staatkunde der regeering afkeurde en waarschuwde tegen de koloniale ondernemingen, namens zijne partij met ernst opgekomen tegen het te Breslau gebeurde en tegen het feitdat de Keizer de kroon tot den ver kiezingsstrijd deed afdalen. In den loop der beraadslaging over da staatsbegroo- ting bestreed minister von Böttioher het verlangen van den heer Liebknecht naar eene internationaleontwapening als onuitvoerbaar. Ook bestreed hij de aanvallen van dien afgevaardigde op de buitenlandsche staatkunde der regeering. Prins Bismarck, zeide de minister, had nooit geschillen met het buitenland uitgelokt; steeds had hij gestreefd naar de handhaving van den vrede. Dat door de wetgeving op sociaal gebied niet alle verkeerdheden weggenomen waren, wist de regeering zeer goed, maar zij zou geineend hebben haar plicht te verzaken, zoo zij niets gedaan en althans niet enkele maatschappelijke gebreken verholpen had. De socialistische partij streefde de regeering tegen, die zich juist beijverde aller wenschen zooveel mogelijk te bevredigen. In de wijk Holborn (Londen) is tot lid van het lagerhuis gekozen met 4398 stemmen de heer Gamesford Bruee conservatief, tegenover Gladstone's aanhanger, Compton, die 3433 stemmen verkreeg. Minister Salisbury heeft in eene te Edinburg uitge sproken rede met nadruk „home rule'' voor Ierland bestreden. De eerste daden van een ierseh parlement zouden zijn afschaffing van den vrijen handel, schending van het eigendomsrechthet verwerpen der nationale schuld en het stellen der havens in handen van Enge- land's vijanden. Lagerhuis. De artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot aankoop van pachthoeven in Ierland werd den 28 ten einde gebracht. Den 30 is dat wets ontwerp aangenomen met 202 tegen 141 stemmen. Minister Smith deelde den 30 mede, dat de officieren, op wie de verantwoordelijkheid ruBt, niet van meening waren, dat eene versterking van hot bezettingsleger in Egypte noodig was. Er is geen sprake van een veld tocht, maar het geldt uitsluitend de verdediging van Suakim. Ierland. Te Krockea heeft zich den 18 het ver schijnsel voorgedaan, dat alle aanwezigen de kerk ver lieten, toen een geboijoot man ter kerke verscheen. Den 25 heeft dit verschijnsel zich herhaald, niettegenstaande de bisschop zijnen vicaris-generaal gezonden had om de dienst waar te nemen. De bisschop heeft bij voortzetting dezer handelwijze thans met sluiting der kerk gedreigd. Kamer. Den 27 is de heer Wilson weder in de zitting geweestzonder dat er iets gebeurd is. De aanvrage van den backier Vieil-Picard, om hem te ver volgen wegens laster, is ingekomen. De oud-minister Raijnal en een drietal andere afge vaardigden hebben den 29 machtiging aangevraagd tot vervolging van den afgevaardigde Numa Gillij. ITALIË. De begrooting is den 28 bij de Kamer I ingediend. Voor het dienstjaar 1887/8 is tengevolge van gemaakte bezuinigingen het tekort terug gebracht van 73 tot 52 miljoen dat gedekt is door de van vorige dienstjaren beschikbare middelen. Op de herziene be grooting van 1888/9 is eene vermindering van 26 miljoen aan ontvangsten van verschillende belastingen voorgesteld, maar dit cijfer wordt verminderd tot 900.000 lira's tengevolge van de in Juli door de Kamers goed gekeurde financieele maatregelen. Het tekort is nu 48 miljoen. Op de begrooting voor 1889/90 wordt op eene vermeerdering van 35 miljoen aan ontvangsten gerekend en op eene vermindering van 60 miljoen aan buiten gewone uitgaven. De Senaat heeft met eene kleine meerderheid ver worpen het voorstel, om het kiesrecht voor de Kamer ook uit te strekken tot vrouwen. De minister-president had zich tegen dat voorstel verklaard. SPANJE. Den 28 werd te Madrid eene bijeenkomst gehouden van conservatieve senaatsleden en afgevaar digden onder leiding van den heer Canovas de Castillo. Laatstgenoemde verklaarde, dat het verzet der conser vatieve partij tegen het ministerie krachtiger zou worden, indien de regeering democratische ontwerpen bij de Cortes indiende. Hij stelde b6t ministerie verantwoor delijk voor alle vijandige betoogingen, welke tegen hem gehouden worden, en verklaarde, de invoering van het algemeen stemrecht ten krachtigste te zullen bestrijden. OOSTENRIJK-HONGARIJE, Baron van Rothschild heeft ter gelegenheid van 's keizers 40jarig regeerings-jubilaeum eene gift van fl 100,000 aan het oostenriiksch museum voor kunstnijverheid geschonken. De rente dier som is bestemd voor de uitbreiding der bibliotheek, den aankoop van kunstvoorwerpen en beur zen ten behoeve van armemaar talentvolle leerlingen. SERVIE. Als gevolg van een protest van de kiezers tegen de inmenging der politie in de verkie zingen voor den Senaat, heeft de Koning de algemeene verkiezingen tot den 16 December verdaagd. De Skup- sjtina komt den 2-3 d. a. bijeen. PERU. De overeenkomst betreffende de regeling der schuld en de spoorweguitbreiding is verworpen. MEXICO. Generaal Porfirio Diaz is herkozen tot president der republiek. Indische begrooting voor 188 9. De heer van Baar bracht den 29 dank en hulde aan den minister van koloniën voor zijn krachtig optreden voor den christelijken godsdienst in Indië en meende, dat een armzalig volkje als het nederlandsche wel mocht volgenwaar de Keizer van Duitschland bij de opening van den Rijksdag van zijne christelijke gevoelens zoo zeer had doen blijken. De heer Zaaijer, die na den heer van Baar het woord voerde, zeide, dat hij deze ontboezeming niet zou beantwoorden: alleen vroeg hij of het opging, vooral in de tegenwoordige oogenblikken hier te spreken van ons volk als een armzalig volkje. (Bravo's links). Nadat de heer Donner eenige vragen tot den minister had gericht omtrent den toestand der protestantsche kerken in Indië, kwam de minister (de heer Keuchenius) aan het woord, die o.a. den heer van Baar voor zijne blijken.van welwillendheid en waardeering bedankte, doch hem tevens opmerkte, dat hij van ons volk niet mocht spreken als een armzalig volkje. Op het verder in die zitting besprokene komen wij terug. Den 30 hield de Voorzitter, na het lezen der notulen, de volgende toespraak: Mijne heersn Alvorens onze gewone werkzaamheden aan te vangen, gevoel ik mij gedrongen een enkel woord te wijden aan de groote nationale gebeurtenis die heden wordt herdachthoe name lijk de Prins van Oranje voor 75 jaar, gehoor gevende aan de roepstem des lands, na jaren van scheiding den Nederlandschen bodem weder betrad; hoe het werk der zelfbevrijding door edele mannen en kloek aangevangen, onder Gods zegen voor spoedig voltooid werd en een eervol onaf hankelijk volksbestaan werd herwonnen. De bestaande band tussohen vorst en volk, aldus wederom aangeknoopt, bleek bestand tegen alle stormen dezer eeuwterwijl onder de schuts van onze grondwettige instellingen vrijheid en gezag beide door vroeger ongekende waarborgen zijn omringd. De dankbare herdenking van deze tijden leidt onze gedachten rechtstreeks tot het geëerbiedigd Hoofd, van den Staat, tot den Koning, die nog in de laatste maanden zoo treffende en aan doenlijke blijken gegeven heeft van zich door geen lichamelijke smart te laten weerhouden om te arbeiden ten nutte des lands. Vasteiijk houd ik mij verzekerd de tolk der Kamer te zijn, door op dezen oogenblik te verklaren, dat uit den boezem der Vertegenwoordiging de vurigste wenschen en beden voor het heil des Konings en zijn Huis opgaan. (De leden, die staande deze toespraak aanhoorden, gaven door luide bravo's eujhandgeklap en kreten: «Leve de Koning van hunne instemming blijk). De Voorzitter verzooht den minister van koloniën, getuige van de ondubbelzinnige uitingen en gevoelens dezer vergadering, mededeeling te willen doen aan zijn ambtgenoot van binnenl. zaken van hetgeen hij gehoord en gezien heeftopdat den Koning daarvan verslag kon worden gedaan. De minister van koloniën verklaarde zich namens de regeering bereid de wenschen en gevoelens en de huldebetuiging, door de vertegenwoordiging aan den dag gelegd, te zullen over brengen aan den minister van binnenl. zaken, opdat hij den Koning daarvan kennis kan geven. Namens de Regeering betuigde hij den voorzitter en der vertegenwoordiging haar dank voor de gevoelens thans wederom geopenbaard van vurige gehechtheid, liefde en trouw aan den Koning en het Vorstenhuis. Hij eindigde, daar hij niets wenschte te kort te doen aan de welsprekende woorden waarmede deze dag herdacht was, met den wensch dat ook dit feest, heden gevierd ter herdenking aan den terugkeer van het Huis van Oranje op den Nederlandschen bodem, moge strekken tot bevestiging en versterking van den eeuwenouden band die dat Huis aan Nederland verbindt. (Ook deze rede werd met luide bravo's en handgeklap begroet), ïn de ochtendzitting werden twee amendementen tegen den zin des ministers aangenomen. Het eerste van den heer Zaaijer tot verhooging van art. 65 met f 42000 voor de bestrijding van de syphilis, met 52 tegen 39, het tweede van de heeren Zaaijer en Schreinemacher om eene onder-afdeeling G5a uit te trekken van t 12376 voor een Pare Vaccinogène met 60 tegen 32 stemmen. De heer Schaep- mandie in de uittrekking van een memoriepost het bewijs gezien had, dat de minister in beginsel niet tegen de oprichting van dat Pare was, maar alleen nog overleg wilde plegen en daarom tegen het amendement zou stemmen, stemde voor, nadat de minister verklaard had op eene vraag van den Zaaijerdat het uittrekken van dien memoriepost volstrekt niet insloot zijn voornemen, om het Pare in te richten. De heer van Asch van Wijck meende, dat het brengen van een post op de begrooting door de kamer de regeering niet dwong tot uitvoering van hetgeen zij niet wenschelijk acht. In de avondzitting werd hoofdstuk II aangenomen met 73 stemmen tegen 1 stem van den heer Domela Nieuwenhuis. De heer de Beaufort verklaarde voor de stemming zoo voor zich als zijne vriendendat zij door voor te stemmen, hun votum volkomen los van vertrouwen in het beleid en den persoon des ministers maakten, overtuigd dat de stemming over de indische begrooting eene zuiver administratieve moet zijn. Bij de aanvang der avondzitting deelde de Voorzitter mede dat door den minister van binnenl. zaken telegraphisch bericht gezonden was van de uitgesproken gevoelens der Kamer in de ochtendzitting. Daarop had het Z. M. den Koning behaagd per telegraaf de volgende regelen te seinen #Wij verzoeken U HoogWelGeb. voor zich zelf en voor de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal de betuiging te willen aannemen van onze diep gevoelde erkentelijkheid, voor de gevoelens van gehechtheid en trouw aan onzen Persoon en ons Huis betoond bij gelegenheid van den 30 November, bij den 75 verjaardag van de aanvaarding der regeering over ons Vaderland door mijn steeds hartelijk geliefden Grootvader. Get jWILLEM." Onder eerbiedige waardeering van 's Konings woorden stelde de Voorzitter voor, die op te nemen in 't Verslag van de Handelingen. (Handgeklap). Gedeeltelijke wijziging der wetboeken acht de minister het meest aanbevelenswaardig. Van de commissie voor herziening van het wetboek van koophandel zijn weldra wetsontwerpen op de vennootschappen, het vrachtvervoer en het handelsregister te wachten. Prof. van der Hoeven is met zijne nieuwe militaire wetboeken gereed; eene commissie van officieren zal ze uit een militair oogpunt onderzoekenzoodra zij gedrukt zijn. De ontworpen herziening is zooveel mogelijk beperkt tot het mate- rieele strafrecht. De regeering denkt te zullen voorstellen de I voortzetting van de arbeiis-enquête door eene staatscommissie; een wetsontwerp daaromtrent heeft het departement reeds ver laten. Eerst in Maart of April zal die commissie kunnen be ginnen, daar dan eerst de heeren Struve en Bekaar voldoende gegevens verzameld zullen hebben. De van de gemeentebestu ren gevraagde inlichtingen omtrent de zoogenaamde gedwongen winkelnering maken een onderwerp van studie uit; hij vleit zich, dat een daarop gebouwd wetsontwerp binnen enkele maan den de Kamer zal bereiken. Hij overweegt, of en welke wij zigingen gebracht moeten worden in het voor 2 jaren ingediende wetsontwerp op het notariaat. Voor beperking van de uitgifte der premieleeningen ziet hij geene noodzakelijkheid, ook omdat de staatsloterij nog bestaat, die juist de deelneming in die lee ningen beperkt. Voor eene algemeene wet betreffende de pros titutie acht hij bij het bestaand verschil van gevoelenden tijd nog niet gekomen. Herziening van het tarief voor advo caten en procureurs zal hij overwegen; wijziging van het re glement van orde en discipline voor hen acht hij onnoodig. Voor- loopig wordt de plaats van advocaat-generaal bij het hof te 's Hertogenbosch niet vervuld. De nederlandsche commissie voor de tentoon stelling t6 Parijs in. 1889afdeeling landbouw deelt mede dat de kosten voor plaatsruimte tot het tentoonstellen van landbouwvoortbreugselen voor land bouwers producenten zijn vastgesteld op 7.50 per vierkante el. Voor dit bedrag wordt door de neder landsche hoofdcommissie het noodige decoratief in het tentoonstellingsgebouw aangebrachtde inzendingen zoo die niet al te zwaar zijn gratis vervoerd en voor de noodige bewaking te Parijs zorg gedragen, alhoewel de commissie zich voor beschadiging of verlies niet aansprakelijk stelt. Bovendien zullen voor inzenders van kleine voorwerpen eenvoudige tafels worden opgesteld en zal de commissie zich beijveren om voor het uit pakken van kleine inzendingen zooveel mogelijk zorg te dragen. Vitrines en etalage van de inzending zelf moeten door de inzenders worden bekostigd. De aan giften van inzending moeten uiterlijk 15 December 1888 bij den secretaris te Loosduinen den heer P. E, L. Waldeck, zijn ingekomen, door toezending van een verkrijgbaar biljet, dat ingevuld en enderteekend moet zijn. Na dien dag is bet zeker dat geene aangiften van inzendingbehalve die van pasrden en veekunnen worden aangenomen. Wenschelijk zal het zijn, indien vele opgaven van inzending nog worden ontvangen opdat de nederlandsche landbouw waardig op de we reldtentoonstelling te Parijs worde vertegenwoordigd. Voor zooverre bekend is zijn geene afzonderlijke wed strijden voor zuivelproducten uitgeschreven De boerenp aats van den heer A. Sybrandy te Oosterend is afgebrandwaarbij 39 koeien, 2 paarden en 2 varkens omgekomen zijn. Het broeien van het hooi was oorzaak van den brand. De gemeenteraad van Smilde heeft op voorstel van den onlangs benoemden burgemeester Hoogerbrngge met 8 tegen 3 stemmen besloten aan de acht hulp onderwijzerseene jaarwedde genietende van f 600, tegen 1 April e. k. eervol ontslag toe te kennen en tegen dien termijn acht nieuwe te benoemen op eene jaarwedde van f 450. De aanleiding is een tekort op de begrooting daar Gedep. Staten van Drenthe weige ren toe te staan, dat een post van f 1600zijnde een tekort op den post „armverzorging" in 1887, ale buiten gewone uitgave beschouwd en door leening gedekt worde, Verhooging van den hoofdelijken omslag, gelijk Gedep. Staten wenschen is naar de meening van den raad niet mogelijk terwijl aan bet bovengenoemde be sluit, naar de meening des voorzitters, „niet een zweem van onrecht verbonden was Een ander lid vond eene jaarwedde van 400 zelfs billijk en goed; dan bleven de onderwgzers ook energie behouden om de hoofdakte te verwerven. Den 25 is te Enkhllizen overleden de heer J. Bruijn Jz., oud-kantonrechter en lid der provinciale staten van Noordholland. Bij een den 25 te Haarlem gehouden gymuas- tiekwedstrijd is de 2e prijs bestaande uit een zilveren medaille, behaald door de vereeniging „Hercules" te Bij kon. besluit van den 26 is L. J. Volkers van 1 Jan. 1889 tot en met 31 December d.a.v. benoemd tot machinist in het krankzinnigengesticht te Mederu- blik. Den 26 is te Oudendijk Bohipper T. Steenama, 26 jaar oud, uit zijne turfvlet in de BecmsteruitwateriDg gevallen en verdronken, niettegenstaande zijn knecht alle pogingen aanwendde om hem te redden. Den 26 is de heer M. Vis te Zaandijk ver kozen tot lid van de zaanlandache kamer van koop handel en fabrieken met 13 van de 15 stemmen. In deu nacht van den 26 op den 27 is op het station te Winterswijk een trein-conducteur door een rangeer-locomotief overreden en gestorven onder het afzetten der verminkte lichaamsdeelen. Hij laat eene vrouw en eenen ouden vader onverzorgd achter. Den 27 zijn te Haarlem tot leden der kamer van koophandel en fabrieken herbenoemd de heeren Th. Eigee met 107, E. J. Westerveld met 107 H. T. Peltenburg met 105 en mr. R. H. J. Gallandat Huet met 101 van de 117 stemmen. Gekozen tot heemraad van den WestwOUdOr- poldergem. Akersloot, de heer C. Las Kz. Door de nederlandsche commissie der in het vol gend jaar te houden tentoonstelling te Parijs aangezochtheeft de heer E. van Schaik, te Woen- sel bij>Eindhoven, handelaren, fabrikanten en makelaars in tabak uitgenoodigd tot eene vergadering, op den 10 December e.k., des namiddags ten 2 ure, in het bo venlokaal café Krasnapolsky te Amsterdam ten einde overleggen of en op welke de nederlandsche sigarenfa- bricatie zich bij die gelegenheid te Parijs kan doen geleden. Indertijd werd door eene firma in sigaren eene op roeping gedaan tot inzending van eene schets of een denkbeeld voor een goedkoopdoch smaakvol etiquet ter verpakking eener geurige driecents sigaar. Het ont werp van den heer C. Eerelman werd bekroond en aangewend als etiquette voor een merk sigaren, dat de fabrikanten betitelden met den naam van „De bloem van Nederland." Wij werden in de gelegenheid gestald, het merk te keuren en geven gaarne de getui genis, dat het door goeden sachten smaak bijzonder uitmunt.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6