TATJANA, No. 147. Negentigste Jaargang. 1888. ASSC HE POETSTER WOENSDAG VOOR DE BEIDE DEELEN TE ZAAIEN! FEUXT .T .ETON, 5 DECEMBER. Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelengetiteld door Joseph LTihonrirski. Verbaal uit de russisebe ainbtenaars- wereld. tl contant zestig1 cents. Naar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig cents. De oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechts, te leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. ©fficiëcl ©ebcelte. finitcnlAftb. BELGIE. Het werklieden congres te Chatelet heeft met 35 tegen 17 stemmen besloten tot eene on middellijke algemeene werkstaking, H. SCHOBERT. Prijs der gewone Advertentiën: ENGELAND. De heer Monro sedert 1884 tot Juli 1888 directeur van de afdeeiing geheime politie en toen afgetreden is benoemd tot hoofd der politie te Londen, in plaats van den heer Warren. Hij is vroeger inspecteur-generaal van politie in Bengalen geweest. FRANKRIJK. Een luchtreiziger, die den 25 te Amiens des namiddags te 4 uren opsteeg, is te 10 aren des avonds te Moeuvre3 in het Noorderdepartement gevonden, blijkbaar uit het schuitje gevallen, met verbrij zelden schedel en gebroken ledematen. De gescheurde ballon kwam te Montreuil by Quiévrain neer. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondsrdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Overwegende dat in bet plantsoen nabij de Eriesche draaibrug te Alkmaar op gemeentegrond onbeheerd is gevonden een balk Roepen bij dezen den onbekenden rechthebbende op die balk opom tegen betaling der kosten van hare overbrenging naar het pakhuis der gemeente op de Laat binnen veertien dagen na heden die balk af te halen, zullende, zoo geen recht hebbende zich mocht aanmelden, die balk in het openbaar verkocht en de opbrengst na aftrek der kosten ter beschikking van dien rechthebbende gesteld worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 December 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De gemeenteraad van Brussel heeft den 3 met al gemeene stemmen een als spoedeischend verklaard besluit genomen, waarbij verboden is bet door de stad trekken van benden en het houden van optochten waartoe de burgemeester geen verlof verleend heeft. DUITSCHLAND. Volgens de Staatscourant is de invoer van vee u.t Gelderland naar Duitschland zonder uitzondering terboden. Voor het overige ge deelte van Nederland blijven de vroegere bepalingen van kracht. Da Pol. Nachrichten verklaren zich tegen de deel neming van Dnitschland aan de nienwe russisebe lee ning. De conversie, zegt dat blad, is slechts een voor wendsel, om geheel andere, verder strekkende bedoe lingen der russisebe staatkunde te bemantelen. Het zou DOOK 7) „Wij maken na afloop nog een partijtjesloeg een der andere heeren voor, „niet waar, Broek Misschien brengt het einde van den dag je meer geluk dan bet begin." „Ik kom natuurlijk zeide Gert en wierp met een energieke beweging zijn hoofd in den nek. „Als Broek Blitz" verkoopen wilgeef ik dadelijk dnizend mark meer dan hij gekost heeft," zeide een an. der tot Scheven, die men Gerts alter ego placht te noemen- «Hij denkt er volstrekt niet over." „Dan staat het dus nog zoo slecht niet met hem Scheven haalde de schouders op. „Ik weet er niets van.'( „Het zou mij ook spijten. Zulk een flinke kerel elegante verschijning, aangenaam kameraad. Granicben zit er buitendien warm in maar als iemand gelukkig moet wezen Een half uur later traden de vrienden weder naar buiten. Gert zag minder bleek en zijn oogen hadden hun ouden glans herkregen. «Die gelukkigen Wat hebben die lui het toch goed" zeide afgunstig een jeugdig winkelbediende, die hen na- zag. Geld komt er daar niet op aan En daarbij knap jong, en voornaam. Alle vrouwen, hoog of geringvergapen zich aan zulke knevelkaarden!" En hij zocht te vergeefs op zijn gelaat naar een enkel haartje dat hem hoop kon geven op zulk een uitzicht in de toekomst. „Die schitterende officieren zijn een sociaal nadeel voor de soliede burgers." „Wilt gij nog niet eens naar je familievóór de Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. meer dan een vergrijp, het zon eene ernstige fout zijn, indien door duitsch kapitaal bet panslavistisch en chau vinistisch streven van Eualand werd bevorderdin plaats van de gelegenheid aan te grijpen, zich los te maken van de verbintenissen metEusland. De Keizer lijdt aan verkoudheid; de in omloop zijnde, min gunstige berichten zija overdreven. Rijksdag. Bij de behandeling der begrooting kwam de margarinewet ter sprake. Yan liberale zijde werd er op gewezendat de wet tegen de kunstboter het ver bruik daarvan zeer had doen toe-in plaats van afnemeD, terwijl de prijzen der natuurboter, zooals de landbouwers verwacht hadden niet gestegen waren. Minister von Bötticher erkennende dat de wet niet aan de ver wachting beantwoord had schreef dit toe aan de om schrijving van het woord kunstboter, waardoor streng, wetenschappelijk toezicht op het maken der boter on mogelijk was gemaakt. De conservatieven ontkenden dat zij ooit het doel gehad hadden door die wet de prijzen der natuurboter op te drijven of bet vervaardigen van kunstboter te belemmeren. Bebel de sociaal-de mocraatweigerde dit te gelooven en hield vol, dat zoo de boterpryzen door die wet niet gerezen waren, dit zeker niet de schuld der conservatieve partij geweest is. Een groot grondeigenaar verzekerde dat de wet door het maken eener strenge afscheiding tusschen na tuur- en kunstboter, in zoover reeds goed gewerkt had- dat de boeren sedert dien tijd opgehouden hebben iets onder hunne boter te mengeD. Bij de den 27 gehouden verkiezingen voor de school commissie te Londen zijn 27 van de oude leden her komen en 28 nieuwe gekozen. Negen leden dar oude commissie, die zich herkiesbaar gesteld hadden, werden niet herkozen. De verkiezing viel nit ten voordeele van de voorstanders van het staats-onderwijs. Lagerhuis. Den 30 werd medegedeelddat de gouverneur van Jamaica tot gouverneur van Queensland benoemd wasen dat de onderhandelingen met het kabinet van Peking over het verdrag omtrent den invoer van cbineezen in Australië voortgezet werden. Den 1 heeft de heer John Morley ophelderingen gevraagd omtrent de staatkunde der regeering ten opzichte van Soeakim. De reeds gedane opofferingen in geld en manschappen ten behoeve van Soeakim hadden slechts tot een onbevredigenden uitslag geleid en daarom verklaarde bij zich nadrukkelijk tegen eenen nieuwen bloedigen veldtocht. De onder-minister Eergusson herin nerde aun de groote offers voor Soeakim gebracht en zeide, dat slechts twee wegen openstonden: of zich uitsluitend tot een verdedigend optreden bepalen, of krijgsverrich tingen op groote schaal ondernemen, om den vijand tot op verren afstand terug te drijven. Het garnizoen van wedren geëindigd is vroeg Scheven zijn vriend. „Ik geloof, dat die je verwacht „Het is mij wel! Mijn oude heer heeft de onbetaal bare gewoonte zich nooit om mijn zaken te bekommeren; voor inquisitiorala vragen ben ik dus niet bang." Zij traden buiten de omheinde plek en zochten de tribune weder op van waar men in spanning naar hen uitzag. „Ha, zijt gij daar", zeide de president, zooal? hij z'eh overal noemen lieten groette de komenden met eene bevallige beweging van de hand, die in een licht glacé handschoen gestoken was. „Je waart tot mijn spijt zeer ongelukkig, Gert." „Niet de moeite waard, papa. Een volgende keer zal het weer beter gaan." De president lachte welgemoed en liet zijn monocle zakken. Hij zag er bijzonder voornaam nit. De lange donkere baard op de kin gescheiden viel in twee zachte punten op zijn borst neder, zijn bleek, regelmatig gelaat droeg den stempel van blijmoedige kalmte en geen enkel grijs haar verrieddat hij vader was van vol wassen kinderen. „BravoNooit zijn contenance ver liezen," antwoordde hij op de laatste woorden van zijn zoon met een goedkeurend hoofdknikje. „Ben je van morgen een oude vrouw tegengekomen; ik geloof dat dit ongeluk aanbrengt?" vroeg Blanche en drukte haar muizetandjes tegen den ivoren knop van haar parasolterwijl zij haar broeder even aanzag. „Ik ben goed op weg om bijgeloovig te worden." „Sedert wanneer F" vroeg Scheven lachend. „Sedert vandaag. Van morgen heeft mij de linkerhand gejeukt, toen profeteerde onze oude waschvrouw mij geld. Na vraag ik u, baron, hoe zou ik onverwachtaan geld komen. Het idéé was mij wel wat kras en toch is het verwezenlijkt. Gertkijk eens zestig gulden in goud Ik heb het van mijnheer de Vos gewonnen die vol enthousiasme voor „Blitz" wilde wedden. Uit louter oppositie wedde ik er tegen en zocals gij ziet ik heb gewonnen Soeakim was niet sterk genoeg om de arabieren die van goede wapenen voorzien zijn, ten onder te brengen; versterkingen waren noodig, want men kon de bevolking van Soeakim niet aan haar lot overlaten. Het Huis zon zulk eene handelwijze afkeuren. (Toejuiching). Het bezit van Soeakim w»s onmisbaar voor het onderdrukken van den slavenhandel. Deze veldtocht zou echter de laatste zijn. Nadat de onder-minister nog verklaard had dat Egypte in staat was aan al zijne verplich tingen te voldoen en het overschot over het tegen woordige dienstjaar f 6.000.000 bedroeg, deelde hij ver der mededat met Dnitschland een verbond gesloten was tot onderdrukking van den slavenhandel aan de kust van Zanzibar. Hij vroeg ten slotte een bewijs van goedkeuring, waartegen de heer Morley zich verzette. Nadat nog de heeren Stanhope, Labouchere en Eandolph Churchill het woord hadden gevoerd, werd bet voorstel Morley om den nieuwen veldtocht naar Soeakim af te keuren verworpen met 136 tegen 101 stemmen. In de laatste dagen waren slechte geruchten in omloop omtrent den geldelijken toestand der Panama-Kanaal maatschappij. De beer de Lessens heeft thans aan de aandeelhouders een brief gericht waarin hij zegt dat een enkel oogenblik van aarzeling voor de onderneming gevaarlijk kan worden. De nog overige obligatiën zullen uitgegeven worden. Wanneer de inschrijving geheel heeft plaats gehad, zal men alle ongerustheid omtrent de voltooiing van het werk kunnen laten varen. Daartoe is plaatsing van het maximum van 400.000 obligatiën noodig. De heer de Lesseps doet met warmte een beroep op de vaderlandsliefde der franschen tot bereiking van zijn doel. Paul Derou ède beeft geduelleerd met den hoofdre dacteur der Eépublique Franfaise, den heer Jozef Beinach, die den voorzitter van den patriottenbond uit gedaagd had omdat deze in de laatste vergadering gezegd had Beinach is een kleine jood, waardoor men een hekel zou krijgen aan alle Israëlieten." Op 25 passen werden twee pistoolschoten gewisseldzonder dat een van beiden getroffen werd. Den 2 hebben ongeveer 20000 personen deel genomen aan de betooging der republikeinen voor Baudin te Parijs. Aan het hoofd van den optocht gingen de leden van den gemeenteraad, daarna de afgevaardigden van andere gemeenten. Vervolgens de pers en e£n groep verbanuenen uit het jaar 1851 met hunne gezinnen. De optochtdie ter zijde van het stadhuis opgesteld was, bereikte te 3J uur, na eene wandeling van 2% uur, het kerkhof Père Lachaisewaar de hoofdlaan afge sloten was door een fluweelen behangsel, waartegen reeds eenige kransen bevestigd waren ea waarvoor geplaatst „Dan is mijn ongeluk ten minste één lid mijner faj milie ten goede gekomen zeide Gert. „Ik felecitee- jeBlanche." „Wel de moeite waard!" antwoordde zij lachend „Pas opfreulegij zult uw handschoen bederven", schertste Konta van Scheven. „Het doet er niet toe, waarde baron, en al was het zoo, waarvoor denkt gij, dat ik dit besteden wil Zij legde de drie goudstukken op de smalle vlakke hand, die iü een parelgrijzen handschoen gestoken was en wierp ze spelend in de hoogte. „Ik laat mij direkt uit Parijs een doos gants de Suede komen dat was reeds lang mijn wenseh. Over het fabricaat hier was ik nooit tevreden." Zij streek coquet over de dunne fijne vingers en trok even aan de strak zittende knoopjes. „Hoe dwaas Isa haalde de schouders op en zette een spotachtig gezicht, „Wiens bewondering wilt gij wekken «Zijt gij afgunstig?" vroeg Blanche met een triom- feerend schitteren van haar oogen. „Ik beloof je er ook een paar van." „Ik danfc jeBovendien hebt gij voor dergelijke be loften later meestal een slecht geheugen." „Kinderen, kibbelt toch niet", suste Gert half lachend, half verdrietig. „Gij hebt het altijd met elkander aan den stok, zoodra ik het genoegen heb in je nabijheid te zijn." „Men mag Isa werkelijk niets kwalijk nemen; zij schept er nu eenmaal vermaak in, iedereen te ergeren", zeide Blanche over haar schouders heen en ging voort met Scheven te coquetteeren. Haar zuster had een scherp antwoord op de lippen maar mevrouw van den Broek boog zich juist naar haar zoon en vroeg halfluid „Ben je uit je humeurGert?" „O neenmama." „Ik had je zoo gaarne als overwinnaar gezien, ook om de Hesselohes." Hy haalde de schouders op en beet verstrooid op de punten van zijn knevel. „Aan mij lag de schuld zeker nietik

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1