TIÏJAM No. 148. Negentigste Jaargang. 1888. de Graan- en Zaadmarkt V R IJ D A G 7 DECEMBER. VOOR 1)E BEIDE DEELEN TE 7.AMEN: KAAS HARKT TE ALKMAAR ASSCKEPOETSTER Prijs der gewone Advertentiën: Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelen getiteld door Joseph Lnbomirski. Verhaal uit de russische ambtenaars wereld. contant zestig1 cents. Vaar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig1 cents. De oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechts, te leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. fierce! (Sköecltc. EN steeds zullen doorgaan en niet meer zullen stilstaan tusschen S&ersttfjd en Februarizeoals vroeger bet ge val is geweest. H. SCHOBERT. SS .VLKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groofce letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden dat krach tens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de Burgemeester en Wethouders vooruoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 30 Nov. 1888. NUHOUTVAN DER VEEN. De BURGEMEESTER, der gemeente ALKMAAR brengt, naar aanleiding eener ontvangen circulaire, betreffende den aan koop van paarden voer bet leger, ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Oorlog wel degelijk voornemens isom voor de in het volgend dienstjaar benoodigde paarden voor de veldartillerie, op den voet als zulks in de laatste jaren is geschiedde pogingen tot aankoop in het binnenland te doen voortzetten. Alleen voor zooverre daarbij blijkt enook op grcnd der opgedane ondervinding is te verwachten, dat het niet mogelijk zal zijn het geheele voor dat wapen benoo- digde aantal paarden op deze wijze te verkrijgenzal, tot aan vulling, aanschaffing op andere wijze of in bet buitenland wor den toegepast. In dien zin worden in afwachting en onder voorbehoud, dat de benoodigde gelden door de Wetgevende Maeht zullen worden toegestaan de vereisehte maa tregelen voorbereid. Alkmaar, De Burgemeester voorno emd 5 Dee. 188S. A. MACLAINE PON T. DOOB 8) Zij stegen in het eerste het beste rijtuig en reden naar de stad. Een rij van rijtuigen voor, achter ea naast henvoetgangers aan beide zijden van den breeden straatweg, allerlei geluideu, het stampen der paarden, het knarsen der raderen en daartussebea het fijne stof, dat de zwarte rekken der heeren als meteen licht kleed bedekte. Met sierlijken draf reden tal van ruiters op den smalleu, ongeplaveiaen weg; alles drong naar de stad, waarvan de door zuilen gedragen poort met de iu de laatste zonnestralen fonkelende godin der overwin ning er op in elkander gekrompen als een stak uit een speelgoeddoos aan het einde vaa den rijweg lag. Gert lag gemakkelijk achterover, een sigaar tusschen zijn lippen hij sprak nietmaar staarde met strakken blik op het gewoel, alsof bij eigenlijk weinig van zijne omgeving bemerkte. Ook Scheven zweeg, hij wist maar al te goed wat zijn vriend bezwaarde. In diens woning gekomen, maakten zij het zich eerst gemakkelijkv<5ór zij een meer ernstig gesprek aan knoopten. Scheven lag met een iosgeknoopten atila op de chaise longue en Gert, in een gemakkelijke huisklee- ding, schonk zich juist een tweede glas selterswater in; toen wendde hij zich met een kort besluit tot Scheven. „Wat zeg je er van, Kouta? Alles op ééne kaart gezet en verloren Het is met mij gedaan „Ziet gij het niet te donker in? Je vader „Kom, laat ons daarover zwijgen", viel hij hem schou derophalend in de rede. ,Ik moest wel stekeblind zijn, wanneer ik van dien kant uog eenige verwachting had." BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van JAN HOLLEN- BERU~, horlogemaker alhier, om vergunning tot het oprichten van eene smidse in de werkplaats achter het perceel aan het Luttik-Oudorp, wijk C, No. 34, et dat op Donderdag 20 De cember 1888, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester ea Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 December 1888. De Secretaris, NUHOUT van dek, VEEN. BELGIE. Het dc por den gemeenteraad van Brussel bekrachtigde besluit v an dec burgemeester, waarbij ver* boden is bet houden van optochten zonder vergunning, heeft zijn oorsprong s ad bet volgende feit-, den 2 aldaar voorgevallen, te dank en. Eeaige socialistische volksmen ners hadden in den 1 aatsten tijd pogingen aangewend om in de open lucht opruiende toespraken te houden. Eenige hunner boord' ars kwr.nsen dien dag, terwijl zij de Carmagnole zongen en met eene roode vlag door de Btraten trokken, ter hoogte van de fontein van Brouc- kere de Koningin ;egendie hare eigene paarden mende en floten ba. ir uitwaarop de wandelaars hun hoofd ontblootten en de Koningin toejuichten. De verduisteringen in de kas der gemeente Brussel ontdekt, voornamelijk in het beheer der Btedehjke geld- leeningen worden o p ten minste f 115000 begroot. DUITSCKLAN D- Bij do verkiezing van een lid voor den Rijksdag te Melle Diepholz is bij herstemming gekozen de welf Arnswaldt met 1000 stemmen meer dan de nationaai-liberi tie kandidaat. De radicalen had den den welf geeteum l. Rijksdag. De minister v«n oorlog heeft den 4 op de vraag van den heer1 Riehter, of het bericht der Köi- nische Zeitung, dat de artillerie uitgebreid moest wor den juist was geentwoord,. sdat tegenover de grootere krijgstoerustingen voor de artillerie van andere mogend- beden wel de -vraag gesteld was, hoe die wanverhouding weggenomen moest worden, doeb dat er geene reden was om aan te nemen>dat eene uitbreiding van het artil- leriekorpe, werd daartoe overgegaan, 40 of 50 miljoen zou kosten. Hoogerhuis. Ü3n 5 ia hot wetsontwerp tot aan koop van gronden in Ierland !&angenomen. Lagerliuis. Den 1 verlangde het radicale lid Can- ningham Graham, eeae spoedige bespreking van den bedroevenden toestand, waarin de spijkermakers en ket tingmakers in Zuid-StaTordshire en Oost-Woroestersbire verkeerden, waarop in eene vorige zitting door een con servatief lid ook reeds aangedrongen was. Hij vroeg tea slotte, of de door dat lid ingediende motie spoedig in behandeling zou komen. Minister Smith antwoordde dat hij dit niet beloven bon waarna de heer Graham „Maar wat drommel, er zal toch wel ergens hulp te vinden zijn Zulk een klap kan je dit ééne verlies toch riet gegeven hebben. In den herfst bomt dat wei weer terecht. In Baden-Baden misschien, waar dan ook; maar je schijnt je hoofd totaal verloren te hebben." „Dunkt je? Nu, ouwe jongen, voor jou behoef ik geen geheimen te hebben. Met den besten wil kan ik mij zelf over den stand van zaken niet meer misleiden het kost mij den hals. Een kogel of AmerikaMijn mooie rok en ik, wij zijn den langsten tijd bij elkander geweest." „Maar hoe is dat gekomen, Gort „Zooa-'s het gewoonlijk gaat. Yan huis uit aan een grootsch leven gewend, kwam het nooit in mij op, reke ning te houden met de omstandigheden. Openhartig ge sproken, ik zou mij geschaamd hebben, in iets voor mijn kameraden ouder te doen. Konden zij in één nacht in eeu hazardspel duizenden wagen, dan moest ik dat ook kunnen en daarbij dacht ik, dat de vijftigduizend gulden, die mijn oude heer op den dag, toen ik hem mijn aan stelling bracht, voor mij bij den bankier gedeponeerd had, onuitputtelijk waren. Ze zijn verwenscht gauw weggeweest. Onze stand kost zooveel. Het is alsof ons geld vleugels heeftMaar dat behoef ik je niet te zeggen je wset het bij ondervinding." „Zeker! Zeker J" „Men ban zich toch niet bekrimpen. Ik deed in 't eind slechts hetzelfde, wat honderd anderen doen. Men is maar eens jong Ik wilde toch ook het leven ge nieten aan bet einde dacht ik waarlijk niet." „Waarom dan nu op eens?" „Gisteren verviel een wissel. Treitel presenteerde mij dien. Ik kon natuurlijk niet betalen maar dacht, dat het er niet zoo erg op aankwam; ik had immers meermalen laten prolongeeren, maar Treitel wilde niet." „Gaf hij geen reden op „Natuurlijkdie bloedzuigers verstaan uitstekend de kunst om zich te orienteeren. Hy beweerde"Gert aarzelde en wierp de nog niet aangestoken sigarette weder in ziju koker. Scheven richtte zich halverwege op hervattedat hij in dat geval de motie eene onteerende streek achtte, om beraadslaging te vermijden. De voorzit ter eischte, dat hij deze uitdrukking zou intrekken; hij wei gerde doch moest zich toen op last van den voorzitter uit bet Huis verwijderen. Den 4 keurde de heer Randolph Churchill den nieu wen veldtocht naar Soeakim af en stelde voor, bij wijze van protest de zitting te verdagen. Nadat de minister van oorlog de noodzakelijkheid aangetoond en de ver zekering gegeven had dat Engeland Egypte zou ont ruimen zoodra de rust aldaar hersteld was werd de motie van den heer Churchill verworpen met 231 tegen 189 Btemmen. FRANKRIJK. D0 heer Numa Gilly is door den prefect ontslagen als burgemeester van Nimes. Generaal Boulanger heeft in eene rede door hem uitgesproken aan een feestmaal te Nevers o. a. uitvoerig stil gestaan bij het hem toegedichte plan, thans te her halen wat voor 37 jaren Napoleon deed. Om die belachelijke beschuldiging te staven had men gezegd dat de toestand van heden gelijk was aan dien van toen en zij, die onbekwaam en schuldig genoeg zijn geweest cm dien te doen terugkeeren komen gemakkelijk tot de onderstelling, dat een ander dwaas genoeg zou wezen om eene onderneming te vernieuwen welke iu dezen tijd niet meer past en waarvan de jammerlijke afloop een al te schrikwekkend voorbeeld heeft gesteld dan dat men haar nogmaals zou willen beginnen. Zyne vrij lange redevoering werd natuurlijk zeer luid toegejuicht. Toen de generaal aan tafel ging, bood een jong meisje met de Phrygieche muts hem een praohtigen ruiker roode anjelieren aan. Hij liet dat meisje aan de eeretafel aan zitten. AaD verscheidene gerechten waren toepasselijke namen gegevenbij voorbeeld Visch met nationale saus; parlementaire salade enz. Kamer. Met 270 tegen 239 stemmen is den 3 tegen den zin des ministers een voorstel vau den heer Caaimir Périer aangenomen, volgens hetwelk de wetsontwerpen tot heffing eener inkomsten-belastiug en de belasting op sterken drank en uit vruchten bereide dranken naar twee onderscheidene commission verzonden zijn. In de commissie voor de heffing der inkomstenbelasting hebben de tegenstanders de meerderheid. Bij de behandeling der begrooting van onderwijs werd een amendement om het krediet van f 30000 voor de aalmoezeniers, predikanten en rabijnen by de nationale lyceeën te schrappen, verworpen met 283 tegen 234 stemmen, GRIEKENLAND De afgevaardigde Sotiropulo heeft in de Kamer eene rede tegen het geldelijk beleid der regeering gehouden. De Kamer nam met 85 tegen 54 stemmen eene motie van wantrouwen in het minis terie Trikoupis aan. ITALIË. De Kamer heeft met 232 tegen 71 stemmen goedgekeurd het voorstel om een enkel hof van cassatie in strafzaken op te richten. zijn ellebogen in de hoogte en zag zijn vriend vol ver wachting aan. „Het zal natuurlijk niet zoo erg wezen ging Broek zich met moeite bedwingend, voort, „hij overdrijft. Maar naar zyne meening moet mijn oude niet vaster in zijn schoenen staan dan ik - dat wil zeggen by zou geruï- neerd zijd.1 „Onmogelijk 1 Gelooft gij datGert „Het schokt ten minste mjjn crediet, dat is voorlocpig erg genoeg. 1 De officier ging voor den spiegel staan en begon uit al zijn maeht zijn haar met twee borstels te be werken. Hoe ook de zorg ziju borst beknelde de macht der gewoonte om voor zijn uiterlijk te zorgen was toch nog sterker in hem. „Openhartig gesprokenin onze familie heerechen eigenlijk vreemde toestanden. Karna heeft altijd maar een wensch zooveel mogelijk uiterlijk te schitteren, een zekere renommee te bezitten; dat ziet gij reeds aan het optreden mijner zuster en hoe meer werk ik van mij zelf maakte, hoe tevredener zij was. Papa daaren tegen is een echte mimosa, wat onaangenaamheden van welken aard ook betreft. Hij is er altijd op uit, alles zoover mogelijk van zich te schuiven, wat hem een on aangename gedachte zou kunnen veroorzaken. En evenals hij buiten onophoudelijk met zijn zijden, geparfumeerden zakdoek bezig was, om het stof op behoorlijken afstand te houden, evengoed verstaat hij ook de kunst, tusschen zijn persoon en de nietige speldeprifrben, die het leven na eenmaal medebrengt, een zekeren, maar onzichtbaren scheidsmuur op te richten, die men niet zonder gevaar verbreekt. Zijn temperament is zoo gesmeerd dat bet wereldrad zonder te knarsen om hem heen draait. Op mijn negentiende jaar maakte hij mij zelfstandig, daar ik van het gedeponeerd vermogen hoegenaamd g°een re kenschap behoefde te geven en deze mij toen zeer aange name beschikking maakte hij alleen zooals mij nu dui delijk is om zich de onaangename oogenblikken te besparen, die een bankroet van mijn kant soms voor

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1