No. 149. Negentigste Jaargang. 1888. ASSCHEPOETSTER ZONDAG 9 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Biunenlaul). SCHOBERT. III. r ALKJHAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMi. COS- TEE ZOON. Jk-i De heer P. Butter te IJmuiden is No. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Wijdenes. Bij de doopsgezinde gemeeote to Noordeind van Graft is tot predikant beroepen de heer A. van der Goot, prop. Deze gemeeote is reeds meer dan zes jaren vacant. In October is bij de rijkspostspaarbank ingelegd 786.050 45 terugbetaald f 671.869.04% zoodat op den 31 het gezamenlijk tegoed f 13.367.071.08% bedroeg. 3634 nieu,ve boekjes werden u'tgegeven 1129 geheel afbetaald, zoodat op den 31196504 stuks in omloop waren. Bij kon, besluit van den 1 is de heer mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar aan do Universiteit te Amsterdam, raad-adviseur aan het ministerie van bnitenlandsche raken, benoemd tot nederl. commi;sans voor de Eynvaart. Den 2 is te Helden in Limburg de eenige zoon van bejaarde ouders, die over eenige maanden in het huwelyk zou tredendoor eenige baldadigen zoodanig mishandeld dat hij den volgenden dag over leed. Een der verdachten, eeu 18jarige dienstknecht uit het gehucht Beringen, is gevankelijk naar Boer- mond gebracht. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 5 besloten op voorstel van burgemeester en wethouders naar aanleiding van een verzoekschrift van 216 inge zetenen betrekkelijk het stedelijk muziekkorps, dat naar hunne meening niet voldeed aan de billijke eischen die men aan een dergelijk, van gemeentewege gesubsi dieerd muziekkorps mag stellen, tegen 1 Januari as. dat geheele korps te ontbinden en vun dien tijd af aao den kapelmeester, den boog bejaarden beer M. H. Mul ler, eene jaariijkscha gratificatie van f 600 te geven verder eene commissie van 7 leden voor het muziekkorps te benoemen en deze commissie te deen bestaan uit twee leden van den raad, den kommandant of een officier der schutterij, één lid van de besturen der sociëteiten „Tron meet Bhjcken" en „de Vereeniging", één lid van de Bach vereeniging en van de Haarlemsche afdeeiing van Toon kunst. Deze commissie zal den kapelmeester benoemen ec de leden van het korps, in overleg met den kapel meester en hunne bezoldiging regelen. De gemeente zal gedurende 3 jaren eene Dijdrage van f 6000 per jaar verleenen en de kleeding betalen. Den 5 des avonds is het buis van den fruithandelaar Scherpenhuizen te Arnhem afgebrand. De bewoners die reeds naar bed waren werden door de buren met moeite gered genoemde handelaar was zóó door den schrik bevangendat hij in elkaar zakte en uit de vlammen naar buiten moest worden gesleept. Den 5 zijn te Harlingen een paar meisjes, nadat zij door de stiefmoeder mishandeld en met bedreigingen de deur uitgezonden waren, uit angst van den hoogen 9) DOOB De oude eerwaardige calèchedie de oude Acken mans sedert hun bruiloft steeds gebrnikt hadden er waarin zij als jonge lieden bezoeken hij hun naburen aflegden, rolt, zoo netjes mogelijk gepoetst, door de groote poort van rooden baksteen die bet landgoed Warnitz van den rijweg scheidt. Op het breede asphalt der bijna terrasvormige met drie treden vooruitspringende stoep staat Willy de juist aangekomenen op te wachten. Zij verwijt zich dat baar hart daarbij niet sneller klopt't zijn immers baar naaste bloedverwanten die zij verwacht en die een weinig afwisseling in haar een tonig leven zullen brengen. Waarvoor vreest zij dan eigenlijk? Waarom is het haar zoo zonderling te moede, dat zij onwillekeurig een diepen zucht slaakt. Het rijtuig houdt stil. Hanne komt met veel drukte de treden afstormen om het portier te openen, waarachter Willy nog niets ziet dan grijze gazen sluiers en den eleganten, engelschen reishoed van een heer. Maurice van den Broek stapt het eerst uit. Met een vluchtigenmaar alles omvattenden blik heeft by de uitwendige verschijning zijner dochter opgenomen hij nadert baar, neemt zijn hoed af, kust haar giacieus op de beide wangen en omhelst haar, ongeveer als een vader op het tooneel dat gewoon is te doen. „Mijn dierbaar kindfluistert hij, „wat ben ik ont roerd boe gelijkt gij op je onvergetelijke moeder Bij deze woorden begint Willy te weenenwat het beangste hart verlicht. Zij slaat beide armen om den bazaltmnor aan de Nieuwe Haven in het water gesprongen; een meisje, negen jaar oud, werd dcol opgehaald. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer F. A. H. Boermans, bisschop van Boermocd. Den 5 heeft in een bosoh nabij Bergen op Zoom een 15jarig meisje uit Woensdrecht, Dij het doorzagen van een denneboom, dien boom op bet hoofd gekregen, waardoor zij onmiddellijk dood was. Op den 5 des avonds is ten huize van den com missaris van politie Stork te Amsterdam bezorgd een kistje, beplakt met eikenboutpapier in een bruinen omslag, dat geopend werd met eene schuif. Onder die schuif was een plankje waarop eenige aanstrykpapiertjes van zweedsche lucifersdoosjes. In die schuif' zaten met lijm bevestigd een tiental zweedsche lucifers en wel zoodanig, dat bij het opentrekken der schuif, die lucifers strijken moesten langs de papiertjeswaarop tevens eenig los buskruit was vastgelijmd. Bij het open schuiven van het deksel ontvlamde een der lucifers eene kleine ontploffing van het gelijmde kruit volgde maar twee met terpentijn gedrenkte linten die naar beneden liepen en eindigden in eene bierkruik, geheel gevuld met buskruit, ontvlamden gelukkig niet. Een gelijksoortig kistje, bestemd voor den advocaat- generaal Jolles, werd bij abuis aigegeven Sarpbati- straat 21, bewoonster de wed. A. Josephus Jitta in plaats van Sarphatistraat 121, en bleef daar onge opend tot den 6 des ochtends, toen mr. Jolles werd verwittigddat hij een voor hem bestemd kistje kon laten halen. Hij zond zijne dienstbode. Het kistje kwam hem verdacht voor, want de te ver wachten St. Nicolaaspakjes waren ontvangen. Voor zichtig werd de schuif een eindje geopend en toen bleek dadelijk, met welk gevaarlijk geschenk men te doen bad. Van deze feiten werd op verzoek der politie den 6 nog geen gewag gemaakt om bet onderzoek naar den dader niet te belemmeren. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot vice- president der arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. J. A. de Bas, rechter in dat college. Deo 7, des avonds 5 uur, is te Haarlem een ernstige brand uitgebroken in een perceel aan de Brouwerstraat, dat beneden bewoond werd door G. van Wolfswinkel, timmerman en winkelier in garen en band en boven door v. d. Bergknecht bij een bloemist. De brand ontstaan in den winkel, nam zco snel toe, dat de be woners met moeite bet huis konden verlaten. Een daar naast gelegen perceel werd mede zwaar beschadigd. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 6 den orgeldraaier te Delftdie steenen op de rails van den stoomtram legdetot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Duizel is wederom eene groote boerenwo ning afgebrand de aangrenzende woning van den ge meente-secretaris, die reeds in brand was geraakt, kon nog behouden worden. De stal en schuur gingen echter mede verloren. hals van haar vader, die weinig grooter is dan zij zelf, maar zij waagt het toch niet hem te kussen, zij snikt alleen zwijgendmet het hoofd tegen zijn schouder geleund. Een oogenblik blijft Maurice van den Broek zoo staan: voor hem een buitengewoon onaangename houding. „Geen scène als 't je belieftgeen scène zegt hij eindelijk en plukt aan zijn langen knevel. „Zie hier je broeder en zuster en mijne vrouw ik hoop dat gij het goed met elkander zult kunnen vinden." Willy's armen zijn reeds lang van haars vaders hals gegleden hoe onervaren zij ook is zjj gevoelt toch, dat geen vonkje van eenig teeder gevoel, van stille herinnering bij baar aanblik in hem ontwaakt is. Nu ziet zy naar de drie dicht gesluierde dames die in een elegant reiscostuum voor haar staan; het was haar onmogelijk geweest te zeggen, wie de moeder was; toen naar Gert, die met een spotachtig lachje wat ter zijde staat en haar zeer ongeneerd opneemt. Zij reikt alien de band. „'t Verheugt mij zeer, dat gij my bezoekt. Vin harte wei kom „Kunnen wij ons niet eerst een weinig van het stof ontdoen vroeg mevrouw van den Broek met een flauwe stem „Ik moet bekennendat ik zeer vermoeid ben. Die landweg was verschrikkelijk „Aanstonds Mag ik u voorgaan Zij treden een groote voorkamer binnen, met ouder- wetsche meubels rechts en linksminiatuurspiegels en een groote, lange tafel in het midden. De president ziet in het rond hy heeft zijn vrouw aan den arm en volgt Willy op den voet. „Ha alles onveranderd. Wa: zyt gij hier tooh con servatief De blinkende monocle in het oog geeft aan zijn ge zicht iets zelfbewusts, neerbuigends. De groote olieverf portretten van mijnheer en mevrouw Ackerman, die in de andere kamer in breede gouden lijstenboven de sofa hangen, zien lachend op hen neder, welwillend, -De verandering der 37000 geweren waarmede het nederl. leger gewapend is tot repeteergeweren is aan eene nederl. fabriek opgedragen voor f 8.10 per stuk,/2.10 meer dan aanvankelijk begroot was. Ver der moet bet ledergoed veranderd en een gewijzigde rechterpatroontasch en een aehtertasch aangeschaft wor den, waarvan de kosten op 11.35 per stel geraamd zijn. Daarop andere voorwerpen f 20000 bezuinigd kan worden, is voor dien maatregel nog f 177.000 noodig boven de op de begrootingen voor 1888 en 1889 uit getrokken sommen van f 650.000. Bij de onzekerheid of alle geweren in 1889 gereed zullen zijn stelt de minister van oorlog de aanvraag van dat meerdere geld tot later uit. De geweren, welke meer dan genoemde 37000 noodig zijD, zullen aan de rijks werkplaatsen ver anderd en uit de gewone werkgelden betaald worden. De Koning heeft den heer J. A. van Steyn intendant van het koninklyk paleis Het Loo, benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De gemeenteraad van Uithoorn heeft besloten om gedurende den winter de kaasmarkt aldaar te sluiten en weder een aanvang te doen nemen met den eersten Vrijdag der maand April 1889. Te Benschop is een kind gebeten door een dollen hond. Daar de heer W. Buijs Jz. te Zaandam zijne herbenoeming tot lid der Zaanlandsche kamer van koophandel niet heeft aangenomenis tegen den 13 eene nieuwe verkieziug uitgeschreven. Het kon. instituut van ingenieurs heeft besloten de ingenieurswetenschap op de aanstaande tentoonstelling te Parijs door eene dege'ijke gezamenlijke inzending te doen uitmunten. De Koning beeft aan den hofarts dea heer J. Vlaanderen Cz. een zilveren servies op zilveren blad als St. Nicolaasgesehenk vereerd. Omtrent den stoombootveerdienst Enkhuizen Stavoren vernemen wij, dat sedert den 7 reeds de dienst door de stoomschepen „Holland'' en „Prins van Oranje' weder geregeld vervuld wordt. Ongeveer 70 passagiers werden dien dag door beide booten vervoerd. De di rectie zal een geschikt stoomschip huren, ten einde in pluats van de Friesland dienst te doen. Het gat in den boeg der stoomboot „Holland" is reeds waterdicht geheeld, zoodat genoemde stoomer zonder gevaar den dienst vervullen kan. Van het gezonken stoomschip Friesland zijn het dekhuis en het kompas door de zee afgeslagen. De Eeiste Kamer heeft den 7 de beraadslaging over eenige wetsontwerpen waaronder dat betrekkelijk den stoombootveerdienst tusachen Enkhuizen en Stavoren bepaald op dan 13. Volgens bet Leidache Dagblad heeft de kassier en commissionair in effecten C. W. v. G. te Leiden zich verwijderd en moeten vele personen daardoor geldelijk belangrijk getroffen worden. De gemeente Winterswijk is toegetreden als lid der Heidemaatschappij. vriendelijk, zooals tijdens ban leven hun gewoonte was hen hindert de monocle niet. Willy wel. Het is haar, alsof dit kleine, doorzichtige voorwerp een scheidsmuur is tusschen haar en haar vader. „Dit vertrek heb ik voor u bestemdhet ziet nit op den tuin en is 's morgens zeer rustig. Mijn groot ouders gebruikten het als slaapkamer." „Om Godswil, ze zijn bier toch niet gestorven vroeg mevrouw en maakte verschrikt baar sluier los, „dan zon ik hier niet kunnen blijven Voor niets ter wereld." „Wel neen, Angela, maak je daarover niet ongerust", zegt de president beslist en legt zijn hoed zorgvuldig ter zijdeterwijl hij Willy met een blik van verstand houding aanziet. Deze zag in het bleeke spitse gelaat van de vrouw haars vaders; zij zag de matte oogen, de ingevallen slapen en bet werd haar duidelijk dat het eene kranke was die zij voor zieh had en die gedachte wekte dadelijk haar medelijden op. „Ik denk, gij u zult hier wel herstellen, de lucht is bij ons zoo gezond", zegt zij hartelijk. Het gesprek met de vrouw haars vaders heeft haar blijkbaar moeite gekostzij weet niet recht wat ze zeggen zal; zij bloost en ziet verlegen ter zijde. „Het zou mij zeer aangenaam zijn, als gij u niet zoo op een afstand hieldt", zeide Maurice van den Broek die voor den kleinen spiegel stond welke boven de commode hing en waarvoor hij zijn das weer terecht had geschikt. „Mijne vrouw staat eigenlijk in geene familiebetrek king tot n, Willy, maar niettemin behoeft gij tooh niet zoo deftig te zijn." „Ja, en zeg dan Angela, en niet mama, dat zou be lachelijk klinken. Uwe moeder kan ik immers onmogelijk zijn laat ons in plaats daarvan vriendinnen wor den", viel mevrouw van den Broek haar man in de rede, en reikte haar stiefdochter, die op haar als op een kind neerzag, haar rechterhand. Zy had nog steeds hare handschoenen aan. Wordt vertolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1