tatjana I No. 150. Negentigste Jaargang. 1888. ASSCHEPOETSTER WOENSDAG 12 DECEMBER. VOOR DE BEIDE DEELEN TE ZAAIEN: FETJIEjIjETOIV. Prijs der gewone Advertentiën: Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelen getiteld door Joseph Lubomirski. Verbaal uit de russische ambtenaars wereld. 31 contant zestig- cents. Naar bniten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig cents. De oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechtste leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. ©ffictëel (Öcbcclte. Nationale Militie. H. SCHOBEET, Snitzalaab. frankrijk. De commissie, benoemd tot het -t- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 19 der wet vau 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No 72)- Roepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1889 hun negentiende jaar zijn ingetreden(alzoo alle mannelijke ge borenen van 1870) om zich, ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1889 in bet daartoe gereed ge maakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 uren, op Dinsdag en rijdaq tot en met 20 Januari 1889 en verder aan de ge meente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militiephchtige zeivenbij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis, op zijn vaderis deze overleden, op zijne moeder, en, zijn beide overledenop den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende by genoemde wet gemaakte bepalingen, als: Poor ingezeten wordt gehouden 1°. hijwiens vaderof is deze overledenwiens moederof zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 Staatsblad n°. 44); 2°. hijdie geen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1». Januari 1889 binnen Nederland verblijf hield; 3«. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houde. Poor ingezeten wordt met geho-uden de vreemdelingbe- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aan zien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen. De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is aeze overledende moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; DOOR 10) „Maar zoudt ge niet eens naar mijne dochters willen zien? Blanche klaagde zoo even over hoofdpijn." Toen de deur achter Willy was dicht gevallen, zette mevrouw zich in den hoek der kleine sola en cam met een diepen zueht hare omgeving op. Langzamerhand kwam er in haar trekken eene uitdrukking van afkeer; zij' scheen nog kleiner te worden en sprak met ge smoorde stem „Verschrikkelijk „Wat is verschrikkelijk, liefste Gij schijnt ver moeid te zün." „Maar Maurice ziet gij het dau niet Wij zullen onder deze bedden stikken." De anders zoo galante echtgenoot nam ditmaal geen notitie van haar woorden, ging naar zijn koffer, opende dien en woelde er in om, t Zou het beste zijn, Angela, zoo gij uw best deedt je met alles tevreden te stellen en je dochters daarin een goed voorbeeld te geven. Wij moeten ons hier schikken. „Moeten? Waarom hebt gij ons dan niet naar Eei- ehenhall ot ergens anders gezonden als gij een her stellingsoord voor ons noodzakelijk oordeeldet. Dit Warnitz ia afschuwelijk en je dochters „Ik had mijne redenen overwegende redenen voor dit besluit verstaat ge Het is waarlijk ook niet voor mijn genoegen. Als gij slechts even nadenkt, zult gij het met mij eens zijn." „Is het om het ellendige geld vroeg zij zacht. „Zeker." 3". van hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands ge vestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4". van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlan der die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond beeft. P oor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is: 2°. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten 3°- de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst, in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen, wien dit mocht aangaan, uit, zoo moge lijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wacutenterwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter in schrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 8 December 18S8. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. DÜITSCHLAND. Den 8 is te Berlijn verschenen het Wiite Boek over Oost-Afrika, loopende van 5 Mei tot 4 December 1888 en bevatteude in het geheel 44 stukkenwaaronder 21 rapporten van den duitsohen consul-generaal te Zanzibar. Een in deze verzameling opgenomen schrijven van prins Bismarck vau den 6 October keurt de wijze af, waarop tot het hijschen der duitsche vlag werd overgegaan als noch noodzakelijk, noch raadzaam en ook Diet strookende met de opvatting, dat het bestuur over het kustgebied zou gevoerd worden onder waarborging van de sonvereiniteit des Sultans. Over het algemeen moest de oost-afrikaansche compagnie, met het oog op de zwakke stelling van het duitsche bestuur, terwijl zij alle nationale vooroordeelen der be volking eerbiedigt, door eene geschikte behandeling van den Sultan en zijne Wali's trachten juist dezen tot hare plaunen dienstbaar te maken. De overige stukken be helzen hoofdzakelijk reeds bekende mededeeliagec aan gaande de gebeurtenissen op de kust van Zanzibar, de onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland en in verband daarmede de overleggingen met Portugal den Congostaat, Itade en Frankrijk. De president der Bijks Bank heeft verklaard, dat de verhooging van haar disconto niet opgevat moeR worden ais een zet tegen bet welslagen der russische leening zooals beweerd werd, maar een gevolg was geweest van het aannemen vau de regeering van f 6,000.000 in rijks schatkistbiljetten en van het vooruitzicht van eer- lang nog f 30.000.000 aan dergelijke biljetten te moeten aanvaarden, alsmede van de wetenschap, dat het publiek om dezen tijd van het jaar altijd veel geld vraagt. ENGELAND. Den 7 heeft de ministerraad over den toestand te Soeakim beraadslaagd. De benoeming van den heer Balfour tot minister van handel in vervanging van den heer Onslow is goedgekeurd. „Dan behoeven wij er ons verder niet boos over te maken ik ken dat reeds. Maar gelooft ge werkelijk dat Willy zoo rijk is? Ik geloof het niet. Zij heeft' slechts één spiegel in haar slaapkamerwaarin men zich hoogstens tot zijn middel kan zien en waarvan gij ijverig gebruik maakt. Hoe zal ik mij daarbij kleeden 1 Had ik er eenig vermoeden van gehad, dan had ik mijne payohé meêgenomen. Gij moet zorgen, dat ik ze krijg, begrijpt ge; ik kan al mijne gemakken niet ontberen Ik ben ongelukkig ik Haar stem werd zwakker, en krampachtig sloeg zij de handen ineen. Ondertusschen had Blanche met spotachtigen blik hare omgeving opgenomen en beet zich op de lippen. Zij zweegomdat Hannes die zich inspande om den grooten koffer voort te slepen tegenwoordig was. Zij stampte met haar franschen hak op den grondhet schreien stond haar nader dan het lachen. „Wat moeten we hier nu beginnen?" vroeg ze kla- gene:, „een verblijf van zes weken; ik wed c'est plus fort que moi Gert floot zonder te antwoorden de nieuwste wals uit de laatste operette en streek zijn knevel op. Hij wierp een onderzoekenden blik op het groote, met vier kante steenen bevloerde plein, in welks eene hoek eggen, ploegen en andere landbouwgereedschappen netjes naast elkaar stonden. Hy luisterde naar 't wegtrippelen zijner zusters en vervolgens naar den steeds duidelijker wor denden, vasten tred, waarmeê Willy uit de kamer van zijne ouders kwam. Zij hield haar hoofd een weinig gebogen en zuchtte, want zij had de teleurstelling, die zich in de oogen van haar stiefmoeder afspiegelde duidelijk bemerkt, en zij wist niet recht, wie of wat dat gold. Alles had zij zelf in orde gebracht en in stilte zich er over verheugd. „Lief zusje", sprak Gert, terwijl hy op haar toetrad, „ziet gij mij geheel over het hoofd?" Hij was besloten lief tegenover Willy te wezen hoe ze ook zijn mocht. Het deed hem veel genoegen, dat zij zoo innemend was. „Scheven is wel gelukkig", dacht hij in stilte, toen bij Uit Zanzibar is den 8 aan de Times gemeld, dat den 7 het opperhoofd Voesjir met 2 kanonnen en 2500 met achterladers gewapende manschappen er in geslaagd is Bayomogo te bezetten. Zij bevonden zich in eene ver sterkte stelling op 500 el van het kleine fortwaarin de agenten der duitsche maatschappij zich hebben ver schanst. De opstandelingen sneden hun den aftocht naar zee af en beletten het ontschepen der manschappen van de duitsche oorlogschepen, Twee steden werden beschoten, waarbij huizen van Hindoo's, engelsche onderdanen, beschadigd werden. Een beslissend gevecht was op handen. Zeventig leden van het Lagerhuis, behoorende tot de aanhangers van Gladstonehebben het iersche iid Dillon een adres aangeboden om hem hunne ingeno menheid te toonen wegens de door bem ondergane gevangenisstraf. onderzoeken van het ontwerp des ministers van finan ciën tot invoering eener inkomstenbelasting heeft den heer Jules Boche, een groot tegenstander van den ministertot voorzitter gekozen. Veertien leden der commissie zijn besliste tegenstanders dier belastingzes in beginsel voorstandersdoch verwerpen het regee- rin^sonfcwerp en twee zijn daar voor. Eene buitengewone commissie, buiten de kamer van afgevaardigden gekozen bestaande uit eenige hoog geplaatste en eenige rechterlijke ambtenaren zal een onderzoek instellen naar den toestand der Panama Kanaalmaatschappij. Nadat die commissie verslag heeft uitgebrachtzal de regeering beslissen of en hoe zy de maatschappij zal helpen. De afgevaardigden Basly en Susini zullen geen twee gevecht houden. Hunne secondanten maakten uitdat daarvoor geene termen bestonden. Den 9 is generaal Cluseret bij herstemming in het departement Var tot lid der Kamer gekozen. In het departement der Ardennen moet herstemming plaats hebben. Van de 4 kandidaten verkreeg die der radi calen de meeste stemmen. K&CTOr. Da minister-president, ondervraagd over de schorsing van den heer Numa Gilly als burgemeester van Nimes, heeft verklaard, dat hij daartoe last gegeven had naar aanleiding van de tegen dien afgevaardigde ingestelde gerechtelijke vervolging. Het gold hier eene vraag van algemeene staatkunde en als de omstaudigheden het naodig maakten, zou de regeering de schorsing door ontslag doen volgen. Den 10 is de begrooting van uitgaven in haar geheel aangenomen met 393 tegen 115 stemmen. ITALIË. De commissie uit de Kamer, welke benoemd is tot het uitbrengen van rapport over de voorstellen van den minister van financiën beeft het verslag van den rapporteur goedgekeurd waarin de Kamer aangespoord wordt de voorstellen te verwerpen. RUSLAND. In dit rijk bestaat groote ontevre denheid tegen den gezant bij het perzische hof, prins haar nog eens aanzag. „Ik had mij haar andere voor gesteld. Een prachtige gestalte en mooie oogen." „Neem me niet kwalijk", zeide zij blozend „Hanne is met de zusters heengegaandaarom zal ik zelf je naar je kamer brengen." Zij besteeg de trapdie naar den rechter vleugel leidde. Het drukkend gevoel, dat zich van haar had meester gemaakt, wilde haar niet verlaten. „Wat heerlijk uitzicht!" Hij stiet het venster open en zag naar de prachtige boomen van het park. „In de stad moet men lang zoeken, vóór men zooveel groen en frischheid vindt. Het zal mijne longen goed doen, Willy.'' Zij was naast hem gaan staan, zij zag echter niet naar buiten doch in zijn gelaat dat zij reeds vroeger met een blik vol bewondering had beschouwd. „Wat doet het mij veel genoegen, dat het jou ten minste hier een weinig bevalt.'' De toon trof hem; hij vond, dat Willy zeer snel en juist opmerkte. „Gij hebt dus de teleurstelling der anderen bespeurd Laat je dat niet hinderen. Bij onze van jaar tot jaar meer verfijnde beschavingkomt het ons een weinig anti-diluviaansch voor, als men een voetstap op den vloer kan hooren, in plaats dat het geluid door tapijten wordt gedempt. Mama en de zusters zijn zeer verwend." „En gij dan vroeg zij beschroomd. „O ik ben soldaat I Wij trekken ons zoo iets niet erg aan." Hij had eene sigarette uit een zilveren étui genomen baar aangestoken en leunde nu met gekruiste armen tegen het vensterkozijn. „Wat mij betreft, zusjelief, ik ben met de beste be doelingen hier gekomen, ik heb mij voorgenomen je aangenaam te zijn en je hartelijk lief te hebben. Zeg mij, dat gij hetzelfde van plan zijt. Onze ouders hebben hun kleine gebreken; Blanche en Isa zijn verwend, en dat zal dus tusschen u veel kleine onaangenaamheden tengevolge kunnen hebben. Ik ben, wat men gewoonlijk noemteen fideele jongen Lichtzinnig en plaagziek

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1