Nieuwjaarswenschen. TATJANA No. 151. Negentigste Jaargang. 1888. VRIJDAG 14 DECEMBER. a 85 cents a contant, VOOR DB BEIDE DEELEN TE SEAMEN! de Graan- en ZaadmaHU KAASMARKT ASSCHEPOETSTER Prijs der gewone Advertentiën: Daar de Nieuwjaarsdag op dins dag valt, zal op Oudejaarsavond een nummer onzer courant worden uitgegeven. Als gewoonlijk bestaat gelegenheid, daarin NIEUWJAA RS- WENSCHEN te plaatsen, van 1—5 regels. De UITGEVERS. stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden romen in (wee deelengetiteld door Joseph Lubomirski. Verbaal nit de russische ambtena ars wereld. h contant zestig- cents. Vaar buiten tegen inzending van een pestwi ssel vijfenzeventig cents. De oplage is beperkt. De ondergeteeketiden verbinden zich dus slechts, te leveren tot zoover de voorraad strekt. BE UITGEVERS. TE ALKMAAR steeds zullen doorgaan en niet meer zullen stilstaan tusscben KersttUd en Februari, zooals vroeger bet ge val is geweest finitcnlaub. frankrijk. Te Parijs werd een stuk speelgoed verkocht voorstellende den minister-president Fioquet als politie-agentmet een stok slaande op zijn op den grond liggenden hoed, waaruit bij eiken slag een pop petje te voorschijn kwam, generaal Boulanger voor stellende. ALKMAABSCfIE COUBANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. van BUEGEMEE8TEE en WETHOUDERS ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat krach tens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de EN Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 30 Nov. 1888. NU HOUT VAN DER VEIN. BOOK H. SCHOBERT. 11$ riGrij zijt een verstandig meisje, Willy." Men kon aan den toon van tijn stem boeren dat zij niet weinig in zijn «shutting was gerezen; „en mijne vrouw zal zorgen, dat je hoogste belangen niet langer veronachtzaamd worden." „Miia hoogste belangen „Na-tunrlyk; slechte toiletten bederven den smaak en eene vrouw moet smaak hebben van jou kant zijt ge zeker bereid, enkele onzer billijke mensehen te vervullen, niet waar „Zeer gaarne, als ié kan." „Angela heeft zwakke zenuwen, tapijten in de kamara zijn noodzakelijk; ik hoop „En donkere gordijnen eveneens; binnen drie dagen heb ik oogontsteking van het scherpe licht", merkte mevrouw op en hield een flescbje met vlugzout aan baar neus. „Vóór alles moeten er spiegels bomen, dunkt mij. Hoe ban men zieh anders friseeren en kleeden", zeide Blanche. „Wij zullen er morgen allen als vogelver schrikkers uitzien." Willy wierp een smeekenden blik op baar broeder die achter Blanche zat en zijn prettig gelaat half in zijn handen verborgen hield; hg sloeg haar gade. »En gij mijn prins, zwijgt gij vroeg Blanche, terwijl zij zich omkeerde. „Gij zijt anders toch het meest ver wend van ons alioD." „Ik wil eerst zien wat uitwerking je aanval op de meening onzer gastvrouw heeft" antwoordde hij kalm. BELGIE. Den 12 is in eene door de Vereeniging voor den St. Pieterspenning te Gent belegde samenkomst, waarbij de bisschoppen van Luik, Gent en Doornik tegenwoordig waren, de volgende door den heer Lam mees, lid san den Senaat voor Gent, voorgestelde motie aangenomen De belgische katholiekenden duldeloozen toestand waarÊts de Paus gebracht is0 betreurende, spreken den wenssh uit, d»t de groote mogendheden, tot een Con gres vereenigö het eens mogen worden over een her stel 'van het woreldlijli gezag dea Pausen in het belang van orde en bescherming. DUITSCHLAND. Rijksdag Het wetsontwerp betredende voorberei dende maatregelen wor de opriehting van een nationaal gedenkteeken voor Keizer Wilhelm I is den 11 bij tweede lezing aangenomen met algemeene stemmen uitgezonderd die der socialisten. Vervolgens werd na langdurige beraadsltging hot additioneeie handelsverdrag met Zwitserlaed by eerste en tweede lezing aangenomen, nadat de ministers von Lecius en voa Böttieber zulks herhaald en dringend aangeraden hadden. ENGELAND. Lagerhuis. Den 7 werd besproken een wetsont werp op de aansprakelijkheid van werkgevers voor aan de werklieden overkomen ongelukken. Het werd ver dedigd door den beer Bradlaugb docu bestreden door dtn -werkman-afgevaardigde Broadburst. Minister Smith deed uitkomen dat dit ontwerp volstrekt geen conser vative maatregel, maar geheel ingericht was volgens de aanbevelingen eener parlementaire commissiedie zeker met door party oogmerken geleid was. Hj zou het betreuren wanneer -dit ontwerp waaraan in dit zittingjaar zooveel moeite besteed was niet afgedaan werd. Met 202 tegen 141 stemmen werd besloten, het deze week ia behandeling te nemen. De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat near generaal Grenfell te Eoeakitn nog eene versterking van 300 man infanterie ea ,150 huzaren ui'; Ka'iro ge zonden was. De generaal had thans, behalve deze troe pen, nog 4500 man onder zijne bevelen. Kapitein Driantgeneraal Boulanger's schoonzoon, heeft van den minister van oorlog eene maand arrest ontvangen wegens het zonder machtiging uitgeven van het werk „La guerre de demain." In het departement Var, waar 83962 kiezers zijn kwamen den 9 slechts 17907 op daarvan brachten 12746 Eindelyk sprak Willy. „Ik wist niet, dat dit nood zakelijk was" en haar stem beefde. „Mijne grootouders gevoelden sich hier evenals ik zoo recht gelukkig Elk stuk doet mij aan hen denken en heeft daardoor waarde voor mij gekregen -mijn leven leng zou ik het juist zóó fraai hebben gevonden. Alleen reeds uit piëteit maar indien gij het begeert „Lief kind, een weinig piëteit is best en zal door ons steeds gerespecteerd worden maar val er ons niet te veel meê lastig 1 Het zou in je eigen nadeel zijn zoo ge ten koste van je tijd of van je zelf te veel aan het oude gehecht bleeft. Het groote wereldrad draait zoo snel en wij moeten meê, willen wy niet, dat zijne wel daden ons voorbijgaan. Ik ben er het beste bewijs voor I" En Maurice van den Broek liet met eeB elegante be weging zijn monocle uit het oog va'len en wischte het achteloos met een tip van aijn geparfumeerde zakdoek af. „Bewaart gij de garderobe van je grootouders ook f vroeg Bianche, „Dan zouden wij het voorrecht kunnen hebben, je nog eeng met een kort lijfje en met gekruiste schcenlinten te zien. Dat zou vermakelijk zijn 1" Willy stond op. „Ik moet even in de keuken zijn'', zeide zij vrien delijk zonder te laten merken hoe beleedigd en hoe bitter gestemd zij zich gevoelde. „Overlegt samen wat er aacgeschalt moet worden en Gert wil dat wel voor mij opteekenen; ik ben in zulke zaken onervaren." „Het zal mij waarlijk een eer zijn zuajeliefik ben geheel tot je beschikking." HÜ spreng op, maakte een diepe buiging en liet zich door de verbaasde gezichten der anderen niet uit het veld slaan. „Hebt gij misschien schulden, broertje?" beet Blanche hem toe, „cn hoopt gij er op deze manier af te komen Wees voorzichtig! Ik houd het er voor, dat ze erg vasthoudend is. Papa waarom hebt gij ons dit verblijf te Warnitz niet bespaard?" Zij zette een treurig gezicht, sloeg haar handen ineen en zag naar haar vader. „O, 't ïs alles Diet zoo erg, als het schijnt", troostte hunne stem uit op den heer Clnseret, den communistischen generaal. De andere partijen onthielden zich van stemmen. In het departement der Ardennen waren do stemmen verdeeld als volgtLiuard radicaal29304 Auffray koningsgezinde, half gestennd door da boulangisten 21341 Clémentsocialist 6828 en Courtois opportunist, 6588 stemmen. De heer Lagnerre heeft geweigerd voor den heer Numa Gilly als advocaat in zijne rechtsgedingen op te treden. Laatstgenoemde heeft hem daarop een brief geschreven, waarin by ontkent, dat het boek „Mes dossiers" van hem is. Hij wist van den inhoud niets af en had zelfs den uitgever nog getelegrafeerd om het niet uit te geven. Hij was verbaasd en bedroefd over hetgeen hij er in gelezen had tegen sommige personen. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend waarbij de invoer van saccharine en van saccharine houdende stoffen in Frankrijk en Algerie verboden wordt. In de memorie van toelichting wordt o. a. vermeld dat de raadgevende gezondheidscommissie verklaard heeft, dat de saccharine en hare verschillende berei dingen geweerd moeten worden, als gevaarlijk èn voor de spijsvertering èn voor de voeding. Kacaer. De buitengewone oorlogsbegrooting werd den 11 met 545 tegen 9 stemmen in baur geheel aan genomen. RUSLAND. Het hoofd van den generalen staf bij bet ministerie van marine, vice-admiraal Tcbikbatcbew, ia tot minister van marine benoemd. De vice-admiraal Kremer is tot hoofd van den generalen staf in zijne paats benoemd. SPANJE. De heer Sagasta beeft den 11 hefc nieuwe ministerie in den Senaat voorgesteld en mede gedeeld, dat hij de staatkundige gedragslijn van het vorige kabinet zou blijven volgen ter zake van algemeen stemrecht, de legerbervormingeu en de inkrimping van 's Rijks uitgaven. Er viel niets bijzonders voor. ZWITSERLAND. In hef kanton Zurich is bij volksstemming met 30786 tegen 30353 stemmen ver worpen het door deu Grooten Eaad goedgekeurde ont werp eener schoolwet strekkende om den leertijd van 6 tot 8 jaren te verhoogen, doch de leermiddelen op de volksschool kosteloos verkrijgbaar te stellen. VEREENIGDE STATEN. Het lid van den Senaat Frjje beeft by den Senaat een voorstel ingediend, waarbij de commissie voor de buitenlandsche zaken wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar den staat van zaken op de Samoa-eilanden, voor zoover betreft het recht van Amerika om te verlangen dat de onzijdigheid dier eilanden worde gehandhaafd. Dat lid verklaarde, dat de bezetting dier eilanden door de duitschers eene beleediging zou zijn welke niet geduld kon worden. Verscheidene amendementen op het toltariefstrek kende om de rechten op eenige artikelen o. a.'gegoten ijzer, te verlagen, zijn door den Senaat verworpen. de president. „Willy is goedhartig en zal met jullie wenschen rekening houden; wees verstandig." „Maar ik begrijp niet, waartoe dit alles dient, „mees muilde zijn lievelingsdochter, „zeg, stoute papa, waarom speelt ge ons deze poets De president haalde zijn schouders op; Angela zuchtte Isa lachte honend en Gert streek zijnen knevel op. Toen Willy den volgenden morgen hare dagelijkscbe bezigheden had verricht en omstreeks 10 uur op het terras verscheeD, waar het ontbijt was klaar gezet, vond zij alles nog onaangeroerd. Een snoepachtige musch huppelde tjilpend, onbeschaamd tnsschen broodmand en suikerpot rond, als kwam hem dit rijk toe. Het jonge meisje verjoeg dit diertje en zag verbaasd om zich heen, steeds nog in de veronderstelling, dat haar familie zich in den tuin had begeven. Maar hoe aandachtig zij ook om zich heen zagalles was stil. Eindelyk hoorde ze een vluggen, veerkraebtigen tred achter zich en toen ze zich omkeerde, zag ze in het gelaat van Gert. „Ben ik werkelijk de eerste?" vroeg hij lachend en gaf haar de hand. „Goeden morgen, Willy I Voor jou za. het spoedig middag zijn, maar wjj och ja, ziet ge, wij hebben eene andere dagverdeeling. Mama en de znsters bewerendat lang slapen bevorderlijk is voor hun teint. Ik doe het uit luiheid. Laat mij nu iets gebruiken, dan zullen we samen eens beraadslagen." „Wilt ge niet liever op je ouders wachten Ze zouden het je kwalijk kunnen nemen." Gert lachte, terwijl hij aan tafel ging zitten. „Dat hebben wij reeds lang afgoschaft, of liever, 't is nooit onze gewoonte geweest 1 Waarom zullen wy elkaar zooveel attenties bewijzen, dat is maar lastig. De iens waarmee men tegeuwoerdig het verste komt, is: „iaat ieder voor sich zelf zorgen." Zijt ge erg teergevoelig? Bedroef je dan over zooveel egoïsme, maar geloof roe men komt daarmeê het verste." Zij zag hem verwonderd aan. Zijn bedoeling begreep zij wel, maar in bet leven, dat zij tot dusver geleid had, was haar dit nooit voorgehouden. Tot nu toe had zij

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1