gclcgrattffette ttcyttmcn. &taSg-ISeri*hteti. perlcte recht ambtenaren te ontslaan. Hooger beroep is niet mogelijk. Alleen kan de Koning de besluiten van eiken raad vernietigen. Besluiten tot traktementsverlaging van onderwijzers werden geregeld vernietigd. Toen hebben de gemeenteraden besloten eenvoudig te ontslaan en daarna sollicitanten opgeroepen op minder traktement. De gemeenteraad van Montfoort heett het ontslag verbonden aan eene hervorming van het onderwijs, ook om te komen tot vermindering van traktement. Hij gelooft niet, dat dit besluit in strijd met de wet is. Is er strijd met het algemeen belang Niets is betrekkelijker. Den minister te vragen telkens en telkens raadsbesluiten te doen vernietigen in het algemeen belang, is een gevaarlijke weg. Zijn voorganger deed liet slechts eens, toen de gemeente Veere Maximiliaans beker wilde verkoopen. Als andere gemeenteraden het voorbeeld van Montfoort volgen en aan brave huisvaders minder traktement geven en hen armlastig maken, zal hij niet schromen, die be sluiten in het algemeen belang te vernietigen. De heer Smeenge dankte voor dit antwoord. Bij art. 55 stelde de heer Domela Nieuwenhuis vooreen onder art. 55a uit te trekkenoprichting van een centraal bureau voor statistiek als memoriepost, Aan het verzoek van den heer Kerdijk en den minister om in het belang der zaak zijn voorstel thans in te trekken, gaf hij gehoor. Bij art. 64 drong de heer Fabius aan op afschaffing van de verplichte inenting en herziening der geneeskundige wetten; de heer Schreinemacher op herziening dier wetten en meer bepaald op die der besmettelijke ziekten. De minister zegt herziening toe tegen een tijdstip dat hij nog niet kan zeggen, waarbij de afschaffing der verplichte inenting voorzeker overwogen kan worden. De heer F a b i u s dringt op spoed aan. De heer de Beaufort verzoekt der regeering nog eens het advies der medische faculteit in te winnen, of opheffing van den inëntingsdwang zal leiden tot vermindering der ingeënten en of vermeerdering van de oningeënten zal leiden t,ot ver meerdering der besmettelijke ziekten. De heer Heemskerk wijst er opdat de druk voor de bevolking zeer is verzwaard door het arrest van den Hoogen Baad, waarbij de inëntingsdwang ook op de bewaarscholen is toepasselijk verklaard. De heer van Houten acht de zaak niet van medisch, maar van staatsrechterlijk belang. Als de minister met een voorstel komtkan hij op zijn steun rekenen De heer Lobman zegt, dat bewezen moet wordendat de oningeënte mensch gevaarlijk is voor zijn buurman. De heer Schreinemacher betoogt, dat de geneesheeren eenstemmig zijn, dat de inenting in de eerste levensjaren moet geschieden. De heer de Beaufort blijft aandringen op raadpleging der geneeskundigen. De minister zegt dit reeds gedaan te hebben. Het tegen woordig stelsel der wet is onbegrijpelijk. Men verplicht niet tol inenting, maar stelt straf op niet-inënting en wel voor het kind, waaraan men het onderwijs onthoudt. De heer van der Loeff: Anders krijgen alle kinderen de pokken. De heer Heemskerk meentdat alle kinderen niet op dezelfde lijn zijn te stellen. Bij art. 69 drong de heer Z a a ij e r aan op het geven van ontsmettingsovens (verplaatsbaar) voor de gemeenten. De m i- n i s t e r erkende het goede dier ovens. De proeven hadden voldaan. De grootere gemeenten zouden ze zelf moeten aan schaffen; voorde kleinere kan de Staat zorgen. Met Amsterdam wordt onderhandeld over de plaatsing eener cholera-barak. Bij art. 88 wordt door den minister gezegd, dat de regeering stellig voornemens is, de wettelijke bepalingen betrekkelijk de aan besmettelijke ziekten lijdende varkens te herzien. De uit komsten der inënting bij de varkens waren over het algemeen onbevredigend, ja soms slecht geweest. Up de daarna gehouden beraadslagingen over het hooger middelbaar en lager onderwijs wordt terug gekomen. Den 14 werd de begrooting van binnenlandsche zaken met algemeene stemmen aangenomen na verwerping van de van liberale zijde voorgestelde amendementen tot verhooging van enkele posten als: art. 126 toelagen, voor kweekscholen met lüüü met 45 tegen 42; art. 1*28 Subsidiën voor onderwijzeressen. Kweek scholen met t 9000 met 48 tegen 36 en art. 139 met/ 1666.665, ten einde het subsidie voor de Kweekschool van bewaarschool onderwijzeressen te Leiden te behouden met 43 tegen 38 stem men. Den 12 ia te Breda de beer G., poelier, in zijn buie van den trap gevallen. Hij waa onmiddellijk dood zijne ecbtgenoote waa voor familiezaken op reis naar 's-Gravenbage. Den 12 des avonds tussehen vijf uren en half zes, is op den Kanaalweg te 's Gravenbage, waar 's avonds en 's nachts geen licht brandt, tussehen de Wittebrug en Scheveningeu een heer, vergezeld van eene dame, die huiswaarts keerde naar de stoomwasch- ïnriehting aan het Kanaal op ongeveer ICO el afstand van de fabriek door een zestal scheveningers staande gehoudenwaarschijnlijk, omdat één hunner boos was gulden wil geven wij doen dssarmeê een grooten stap voorwaarts bij de inkomsten van Warnitz is 't nauwe* lijks yan eenige beteekenis." „Ik zal u in geen geval met mijn geldzaken lastig vallen beste papa; ik zou er mij een gewetenszaak van maken," antwoordde Willy beslist. „Gij hebt buitendien reeds zooveel in uw hoofd en het is mij onverschillig of mijn vermogen verdubbeld wordt." De president wierp een snellen, bijna wantrouwenden blik op zijn oudste dochter hij merkte dat zij dacht, zooals ze sprak en dat achter hare woorden geene ge heime bedoeling versoholen lag. „Gij hebt nog geen vermoeden van de voordeelen daaraan verbonden", zeide hij, terwijl hij zijne zorgvuldig onderhouden nagels met zijn zakdoek wreef, „maar dat zal wel anders worden. Vergeet niet, mijn kind, dat, als gij eens tot andere gedachten komt, je vader je gaarne en ten allen tijde, met zijne rijke ervaring ter zijde wil staan. Gij zoudt daarbij niet het minste risico loopen." „Waarom zijt ge nog niet getrouwd, Willy?" vroeg Blanche, wier lief gezichtje tegen den achtergrond van klimop goed uitkwam, terwijl zij haar stiefzuster onop houdelijk aanzag. „Als papa zegtdat veertigduizend gulden voor jou niets beteekeneu dan zijt ge immers een uitstekende partij." „Waarom zou ik trouwen? Ik geloof, dat ik er nog nooit aan gedacht heb Bovendien moet men toch eerst iemand liefhebben", zeide Willy blozend „en bemind worden", liet zij er aarzelend op volgen. „Och liefde liefde liefdeDe gedachte alleen doet mij reeds geeuwen! Welk woord wordt meer mis bruikt dan juist ditIk geloof, dat ik op miju veer tiende jaar myn laatste liefde heb begraven." „Blanche," riep mevrouw van den Broek toornig. Isolde zag baar zuster aan met een blik, waarin deels geworden, doordat de heer zijn avondgroet onbeantwoord liet. Dadelijk werd bij door de zes mannen omringd. Eerst dreigden zij hem in bet Kanaal te werpen en vervolgens werd bij aangegrepen en ontving by, ver moedelijk met eene klomp, een hevigen slag op bet hoofdwaardoor eene breede wond werd veroorzaakt. Daarna weid hij in de vaart geworpen, waaruit hij zich wist te redden om naar de fabriek te vluchten waar heen de bem vergezellende dame inmiddels heengesneld was, ten einde baar broeder te hulp te roepen. Deze zette de mannen, die inmiddels het hazenpad gekozen hadden, aohterna en het mocht hem gelukken, één hunner in te halen en aan de justitie over te leveren. Ten gevolge van deze aanhouding is meu de medeplichtigen op het spoor. Later is gebleken dat een TOjarig man, werk zaam aan de wasobinrichting van den beer Heynen, op dan Kanaalweg door hetzelfde zestal aangegrepen is Ook met den werkman werd op in het oog loopende wijze twist gezocht over het uitwijken op het grintpad. Deze flinke grijsaard trok evenwel zijn mes en wist daar mede zijne aanvallers in bedwang te tioaden. Eene lichte mishandeling kon hij evenwel niet ontgaan. Den 13 is door het provinciaal bestuur van Noord- Holland bij enkele inschrijving aanbesteed 1° Het on derhoud van de werken der Rijks-zeehaven het Nieu- wediepgedurende 18891890 en 1881. (Raming f 24.000 per jaar.) Laagste inschrijvers gebr. Jansen te Nieuwediep, voor f 21.862 per jaar. 2° De uit voering van eenige verbeteringswerken tot instandhou- diug van het Krabbersgat bij Enkhuizen. (Raming f 19.500), Laagste inschrijver de beeer L. Kalis te Sliedrechtvoor f 17.847. 3° Het onderhouden van en het doen vsn herstellingen en vernieuwingen aan de Ryks-Museutngebouwen te Amsterdam gedurende 1889 en 1890. (Raming f 8900.) Laagste inschrij ver de heer C. J. Maks te Amsterdam voor f 7370. 4° Het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen van bet Paviljoen „Welgelegen" te Haarlemgedurende 1889 en 1890. (Raming f 3940.) Laagste inschrij ver de beer S. B. Peyra ta Haarlemvoor f 3456. 5° Het onderhouden van en het doen van herstellingen eu vernieuwingen aan de gebouwen der Ryks- Aeademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam ge durende 1889 1890. (Raming 2440 Laagste inschrij ver de beer G. Woud te Amsterdam voor f L771. 6° Het onderhouden van en bet doen vaa herstellingen en vernieuwingen aan 's Rijks Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam gedurende 1889 en 1890 (Raming f 2000.) Laagste inschrijver de heer G. Woud te Amsterdam voor f 1551. 7° Hat onderhou den vait en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Leer chool en het teekenlokaal, behoorende bij de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, gedurende 1889 en 1890. (Raming f 1600Laagste inschrijver de heer L Blad te Haarlem voor 1392. Den 12 des avonds is te Usquert eene groote boerderij afgebrand waarbij 23 runderen9 paarden 19 varkens en eenige schapen mede verbrandden. Den 13 is te Zaandam met 22 van de 38 stemmen tot lid der zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken gekozen de heer H. Blans Kz. aldaar, lid der firma Klaas Blans, stoomrijstpellers. Bij kon. besluit van deu 13 is de Prins Regent van Beieren benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 13 haar vonnis van 6 November 1.1., waarbij de oud-majoor Janssen wegens oplichting en bedreiging tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld is bekrachtigd. Den 13 heeft de Hooge Raad der Nederlanden aan Guurtje Borst te Schagen brieven van meerder jarigverklaring verleend. Volgens art. 474 burg. wetb, moeten die brieven alsnog door den Koning goedge keurd worden. Daar Ged. Staten weigerden goed te keuren het besluit van den gemeenteraad van Kraiingen tot bet sluiten eener 3% pet. couversieleening, groot f 44.3,000, met eene annuïteit van f 20500, heeft de gemeenteraad den 13 met 7 tegen 5 stemmen besloten, het besluit tot conversieleeuing in te trekken. Volgens de Enkhuizer Ct. is den 14 tot nadere verachting, deels toorn te lezen stond. „Als ik zou willen wachten, tot ik mijn hart verloor, zou ik wel vijftig jaar kunnen worden en hij, die het dan zou vinden, zou geen reden hebben, op zijn vondst trotsch te zijn." „Daar twijfel ik niet aan", zeide Isa droog. „Daarom ben ik tot bet besluit gekomen, om bij de keus die ik eeus doen zal, alleen mijn verstand te raad plegen. Of oud, voornaam en ryk, of ten minste elegant en rijk. Het eerste had ik bet liefste. Jonge vrouwen, met oude mannen gehuwd, worden in den regel hoog gevierd en en met geheel andere oogen aangezien." Willy sloeg in stomme verbazing de handen ineen mevrouw Angela glimlachte. Voor deze laatste was het huwelijk nooit iets anders geweest dan een zaak van berekening. „Als je van je verwondering bekomen zijt", zeide de jonge dame met het lieve, kinderlijke gelaat en met een hart, dat naar alle regels van verstandig overleg gevormd was, terwijl zij een toornigen blik op haar stief zuster wierp, „dan kondet gij ons wel iets van je buren vertellen misschien is er iets interessants onder en is bier ergens een landjonker, wiens grove laarzen ons eerst eenig begrip doen krijgen van ons eigen onverantwoor delijk schoeisel." „Ik heb nu geen tijd men beeft myn hulp op de hoeve noodig." Willy sprong snel op, want onder de lage tuindeur verscheen een der melkmeiden die haar wenkte. Zij verheugde zich over deze stoornis, want de wijze waarop hare zuster zich uitliet, maakte haar boos. „Zij is ook werkelijk tot niets anders geschapen", zeide Blanche, die haar nazag. „Haar middel is minstens driekwart el in omtrek. Goddank, dat wij niet op haar gelijken." En zij vermaakte zich met broodkruimeltjes onder de vogels te strooien. Wordt vervolgd. voorloopige voorziening in den stoomboot veerdienst Enk huizen—Stavoren de Zuiderzee raderstoomboot Willem III in dienst gekomen met den kapitein en de bemanning van de Holland, gestationneerd te Eukhuizen, terwijl de Holland met kapitein en bemanning van de Friesland gestationeerd wordt te Stavoren. De dienst heeft dan volgens de met 1 December in gevoerde regeling aldus plaatsde Willem III vaart 8.50 voorna, en 4.55 nam. vau Eukhuizen en 1.14 en 7.07 nam. van Stavoren: de Holland vertrekt 9.10 voorm. en 3.55 nam. van Stavoren en 11.42 voorm. en 7.14 nam. van Enkhuizen in aansluiting met de in beide richtingen vertrekkende spoortreinen. Deze schikking is volgens dat blad eene werkelijke verbetering vooral ook wijl kapitein Oostinga van de Holland jaren lang op de Willem III tussehen Har- lingen en Amsterdam over Enkhuizen gevaren heeft. Hij kent zoowel het schip als het vaarwater. In Limburg telt men thans 85 kloosters, waarvan 31 door mannen en 54 door vrouwen betrokken zijn. In November hebben de rijksmiddelen opgebracht 10.457.534 tegen f 10.115.790 in November 1887 en gedurende de eerste elf maanden van 1888/102.747.775 tegen f 100.264 734 in seliik tijdvak van 1887. Het 'Vu der raming bedroeg f 99 081 981. De indirecte be- lastingen, zooals successie-, registratie- en hypotheek rechten brachten meer accijnzeu invoerrechten do meinen akten voor de jacht en visschery minder op. Een lid van den gemeenteraad van Zwolle heeft voorgesteld den gasprjjs te verlagen van zeven tot zes centen per kub el en het daardoor ontstane verlies aan inkomsten te dekken door eene progressieve ver hooging van den hoofdelijken omslag. De minister van oorlog heeft aan de Nederlandsche Visscberijvereeniging bericht, dat de door haar gewenechte proef met haring als voedsel voor het leger eenige maanden geleden in verschillende garnizoenen plaats had, en niet alleen met haring, maar ook met andere vischsoor- ten, en dat de nitslag dier proeven hem aanleiding had gegeven om de garnizoens-voedingscommisBiën te machti gen, des verkiezende éénmaal's weeks viseh, waarvoor in de eerste plaats haring en zoutevisch in aanmerking komen, aan de menages der soldaten te doen verstrekken, Tot commies redacteur ter gemeente-secretarie te Haarlem is benoemd do heer mr. C. M. Rasch advocaat en procureur te Nijmegen. De inspecteur der artillerie heeft den verkoop van sterken drank door wasebbazen bij de batterijen eu compagniëu der artillerie in de legerplaats by 01- debroek verboden. Dezer dagen was het 45 jaar geledendat dr. W. Jelgersma werd bevestigd als predikant te SchOOtl, Groot en Camp. Niet alledaagsch is de dienstijver door genoemden predikant op zijn hoogen leeftijd aaa den dag gelegd. Niet alleen neemt jhij met groote getrouwhaid alle deeien van zijn ambtsplicht waar in zijne zeer uitgebreide gemeente, maar hij getroost zich bovendien met groote blijmoedigheid de in den winter tijd vooral bezwaarlijke reizen uaar het eiland Texel waar de vervulling van vacature-beurten is opgedragen aan de ieden van den ring, waartoe hij behoort. Voorts ueeint hij in deze wintermaanden het consulentschap waar in het vacante Koedijk. Den 13 werden in eene vergadering van Nut en Gezellig verkeer te Kolhom eenige zangstukjes uit gevoerd door de kinderen der zangschool aldaar, terwijl ook een kindertooneelstukje werd uitgevoerd wat een en ander zeer goed voldeed. Dezer dagen verscheen de vierde jaargang van Roe- lants' Almanak voor 1889. Het is stellig de kleinste en naar den inhoud gerekend, de goedkoopste almanak, die in ons land bestaat. Het boekje telt 160 bladzijden drnks en bevatbehalve alles wat in een gewonen almanak tbnis behoortde tarieven der spoorwegen in Nederland; alle gewenschte opgaven omtrent het zegel de posterijen, de telegrafiede vorsten van Europa de nederl. ministeriëele departementen, de beide Ka mers der Staten-Generaal, den raad van Btate, de reken kamer, bet bestuur der provinciën, de rechterlijke macht, het hooger en middelbaar onderwijs, de kamers van koophandel enz. enz., kortom alles, wat men bij dage lijks voorkomende gevallen noodig heeft te weten. Da prijs van dezen almanak is slechts tien cents. Zaterdag 15 December. 's-Geaveneiaoe. Tweede Kamer. Het hoofdstuk Na tionale Schuld is aangenomen. Ook het hoofdstuk fioancïën met 53 tegen 15 stemmen, nadat de beeren Mees, Kerdijk, van Houten en van der Loefl sterk den minister bestreden.hadden, die, in strijd met de beloften bij de verkiezingen gedaan, niets deed. De heer Lobman ontkende dit, prees daarentegen des ministers voorzich tigheid, die vertrouwen wekte. De minister verder hield vast aan zijne verklaringen in het algemeen debat en achtte het met den beervan der Oye onverantwoordelijk, het verval der zeemacht te bestendigen. De algemeene beraadslagingen over de begrooting van oorlog is aan gevangen. Dinsdag voortzetting. Donderdag werd door de politie alhier, ter zake van bedelarij, aangebouden H. de K., 56 jaren ond waarvan hij minstens 25 jaren in verschillende gevan genissen zoowel hier als elders, heeft doorgebracht, telkens ter zake van diefstal. Eene löjarige dienstbode viel donderdag aan de Zijdam te water. Zij was reeds naar het midden ge dreven en verkeerde in levensgevaar maar werd door den heer G. van der Veen die gekleed te water sprong, gered. Donderdag 1.1. had een ongeval aan de stroocarton- fabriek plaats. Een werkmaD geraakte des nacbts met een zyner handen tussehen een der machinedeelen, en zwaar aan den pols gekneusd, werd bij in het stadszie kenhuis opgenomen. Wij meenen den kauatlievenden onder onze stadgenooten geen ondienst te doen, door er hunne

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2