Brandweer. No. 152*. Negentigste Jaargang. 1888. IJkkantoor. TWEEDE BLAD. ZONDAG 16 DECEMBER. ©fficiëel (Bebeclte, VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE De MANSCHAPPEN, in dienst bij de brandspuiten No. 1 en 2 of daarvan in den loop van 1888 ontslagenkunnen de hun over 1888 toekomende belooning ontvan gen ten kantore van den Gemeente-Ont vanger, op Dinsdag 18 en Woensdag 19 December 1888 's morgens van 91 uur. JSinfisuUnb. ALKMAAR, op W«enad»g 10 December 1888, fittitcnlAttb. BELGIE. Het hot vau appèl te Brussel heeft het verioek van mej. Marie Popelio doctores in de beide rechten, om als advokaat bij bet hof te worden inge schreven en beëedigd, van de haud gewezen. DUITSCHLAND. Graaf Herbert von Bismarck heeft den 11 op eene vraag over Nederland's houding ten aanzien van het Rijn-Masskanaal en de scheepvaart op den Rijn geantwoord, dat Nederland zich nog weige rend hield tegenover de zaak van dat kanaaldoch meer geneigdheid toonde om Duitscblands' wenschen tot verbetering van het vaarwater te vervullen. ENGELAND. In den nacht van den 11 op den 12 is de beroemde fabriek van aardewerk van Doulton Co. te Lambetb (Londen) afgebrand. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 10 f 250,000 beschikbaar gesteld voor aanmoediging en ondersteuning van het deelnemen der werklieden aan de tentoonfi'elÜDg van 1889. ITALIË. De gemeenteraad van Rome heeft den 10 kosteloos grond afgestaan voor het oprichten van een standbeeld voor den wysgeer Giordano Bruno op de plaats, waar bij als ketter verbrand werd. Deze besüseing werd met daverend gejuich begroet door de personen die op den uiklag der stemming op het plein van het Kapitool gewacht hadden. Deze trokken daarop de stad door, op luidruchtige wijze van hunne blijdschap met het besluit doende blijken. RUSLAND. Perzie heeft toegegeven aan den met grooten nadruk door de regeering gestelden eisuh tot toelating van haren consul-generaal in Mesched. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. ALKMAARSCHE COURANT. des Namiddags 123/4 uur, TE BEHANDELEN PUNTEN: Verzoek van H. B. Hackfoordt om eervol ontslag als onder wijzer aan de openbare burgerschool. Fan Burgemeester en Wethouders. Ontwerp-verordening op de heffing en invordering eener plaat selijke directe belasting naar het inkomen, met rapport der vaste commissie van financiën. Benoeming leden der verschillende vaste commissien uit den Raad voor 1889; r leden in de verschillende colleges, in plaats van de met 31 December a.s, periodiek aftredende leden. Namens den Voorzitter van den Raad, Be Secretaris, NU II OUT VAN I> E It V E E N. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat het IJ k k a n t o o r van 24 De cember 1888 tol 0 Januari 1880 voor het publiek zal gesloten zijn. De Burgemeester voornoemd A. MACLA1NE PONT. Alkmaar, 15 December 1888. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand November 1888 J. Kastrikum J. T. van Zuijlen P. 11. P. Spanjaart, P. de Haas, Amsterdam; D. Peetoom, Broek op LangedijkTer Kuile, Enschede; C. Jaapies, Wormerveer; van Hoogwoud: Maartje de Boer, Amsterdam Briefkaarten; P. J. Vogel, 's Hertogenbosch. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomeneen portemonnaitje met eenig geld; een schoentwee ledige vaatjeseen armbandeen griffel- koker; een vragenboek; een gouden kruisje; een sleutel; een brander van een sigarenpijp; een gouden armband; een kinder- portemonnaitje. De rechtbank te Antwerpen beeft uitspraak gedaan in de strafzaak aanbangig tegen de meelfabriek te Merxem wegens het verkoopen, inzonderheid naar Ne derland, van tarwebloem, met aluin vermengd. De direc- tenr Goffart is veroordeeld tot 3 maanden gevangenis en f 25 boete; Peeters tot 1 maand gevangenis en f 50 boete, de twee overigen ieder tot 15 dagen gevangenis. De in beslag genomen bloem werd ingehouden. De veroordeelden zijn dadelijk in hooger beroop gekomen. Uit de overwegingen van het vonuis blijkt o. a„ dat de vermenging van alnin met meel in bet geheim ge schiedde dat geschreven werd om aluin te zenden onder den naam van mee! en dat ook in de boeken aluin onder den naam van meel verborgen werd. Het 2e Westfaalscbe regiment huzaren No. 11. te Dusseldorf, waarvan Willem III, Kening der Neder landen, chef is, heeft zijn 75jarig bestaan gevierd. Op bet bij die gelegenheid gehouden feestmaal beeft de overste von Michaelis den volgenden dronk uitgebracht; „Hier ter plaatse kan ik u de verblijdende mededee- ling doen dat het Z. M. den Koning der Nederlanden, onzen booggeëerden chef, heeft behaagd, aan het officieren korps, ten behoeve der inrichting van het nieuwe casino, een bedrag van 2000 mark te schenken, en bovendien mij bet kommandeurskruis en voorts majoor von Wallenberg, den eersten luitenant von Cossel en den regiments-adjudant, baron von Barlepseh, bet ridderkruis der orde van de Eikenkroon te verleenen. Ik heb Z M. den diep gevoelden dank namens bet korps officieren overgebrachtmaar wij willen ook hier nogmaals dien dank jegens onzen beogen chef uitspreken met aan te beffen„Leve Z. M. Willem IIIKoning der Neder landen Met een driewerf hoera werd hieraan gevolg gegeven. De Kieler en de Freisinnige Zeitung deelen mede, dat de op 's Keizers verlangen tegen ben ingestelde straf vervolging wegens bet openbaar maken van stukken uit Keizer Frederiks dagboek ingetrokken is. In Glasgow zijn vier van de tien menschen, die ten gevolge van mist in het water liepen, verdronken. Te Londen beeft een man Bill Atkins geheeten getracht een löjarig meisje te vermoorden, door haar de keel af te snijden, Het meisje kende hem niet en had niets met hem uit te staan. Lagerhuis. Den 13 vroeg de heer Labouchere of het Huis geraadpleegd zou worden over de maatre gelen betreffende Soeakim en het zenden van troepen derwaarts eD of de kosten door Engeland, dan wel door Egypte zouden gedragen worden. Minister Stanhope verklaarde ten aanzien van bet eerste punt niets te kannen beloven en ten aanzien van het andere punt een antwoord te moeten voorbehouden. De bespreking van de begrooting van marine duurde zeven uren. De minister van marine bestreed den heer Charles Beresford, die trachtte aan te toonen, dat de engelsche zeemacht in onvoldoenden toestand verkeerde in vergelijking met de vereenigde vloten der overige mogendheden. Hij herinnerde, dat de opofferingen, welke Engeland zich voor de vloot getroost had, grooter waren dan het door andere mogendheden en vooral door Frank rijk voor dat doel uitgegevene. Hij geloofde in staat te zijn, in het volgende jaar een programma te kunnen indienen, waarbij alle wensehelijke hervormingen opge nomen waren. Ten slotte werden alle hoofdstukken der begrooting aangenomen. De heer de Lesseps heefc kennis gegevendat de voorwaardelijke .inschrijving op de premie-obligatiën der Panama-kanaalmaatschappij het vereischte cijfer van 400.000 stuks niet heeft bereikt, zoodat de inscbrijvin gen niet aangenomen en de daarvoor gestorte bijdragen terug betaald worden. De maatschappij staakt de be. taling van vervallen en verder vervatlende coupons en nitgelote obügatiën, tot dat de aanhangige onderhande lingen af'geloopen zijn. (Zie hieronder Kamer) De gemeenteraad van Parijs l eeft met 37 tegen 32 stemman verworpen het beginsel betreffende de oprich ting van gemeente-Blachterijen en met 37 tegen 30 stemmen de invoering van de vleescbzetting. Met 43 tegen 5 stemmen werd besloten, de vieesehzetting offi cieus in te voeren. Kamer. Den 13 is het handelsverdrag met Grie kenland met 268 tegen 257 stemmen verworpen na krachtige verdediging door den minister van bui'enl. zaken. Men achtte bet niet voordeeïig voor den fran- schen wijnbouw. Den 14 werd door de regeering eene wet iagediend, om de Panamakanaalmaatschappij te machtigen bare betalingen gedurende 3 maanden te schorsen, daaronder begrepen de coupons van aandeden en obügatiën en de aflossing van obügatiën. Die schorsing is echter niet toepasselijk op de kraehtens de wet van 1888 uit gegeven loten, voor zoover die vóór 1 December uit gegeven waren. Met 333 tegen 155 stemmen werd het ontwerp spoedeischend verklaard. In de Kamer beeft de beer Bonghi den 12 aan den mi nister-president Criepi gevraagd, of bij opheldering kon geven omtrent de inwendige aangelegenheden van Abys- sinie. De heer Crispi antwoorddedat de ontvangen berichten niet van dien aard waren om inlichtingen te verschaffen omtrent den waren stand van zaken. In Ethiopië heerschte vrij zeker groote gisting. De verster- kingsworben van Massowab waren zóó hechtdat elke aanval zegevierend zou worden afgeslagen. Hij ver klaarde, dat ïtaüe geen nieuwe veldtocht zou onderne men en ten slottedat wet noob besluit noodig waren om bet gezag van Italië over Massowah te vestigen. ZWITSERLAND. De beer Hammer is voor het jaar 1889 tot president der republiek gekozen. 13 December. Nadat met aigemeene stemmen aangenomen waren de wets ontwerpen tot nadere wijziging der consulaire icettot goed keuring der prov. belastingen en tot verkoop van grond te Sas van Gent, kwam aan de orde het wetsontwerp tot goed keuring der overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaatschappij betreffende het stoombootveer EnkhuizenStavoren. De heer Prins begrijpt niet dat, als de Prins van Oranje, niet voldoende is voor den gewonen dienst, niet dadelijk bepaald is, dat zij buiten dienst gesteld moet worden. Hare vervanging is bepaald noodig. Kan men den aannemer niet verplichten eene betere reserveboot in de vaart te brengen, dan zal de minister wel eene gewenschte verbetering kunnen tot stand brengen. Dat er geen betere voorwaarden te bedingen zouden zijn bij de aanbesteding, betwist hij. Openlijk wil hij wijzen op 't gevaar, dat dit schip oplevert, om het publiek te waarschuwen. De minister van waterstaat begint eenige nadere inlichtingen te geven omtrent de jongste ramp. Eene schriftelijke mededeeling daaromtrent zal trouwens volgen. Beide schepen Bolland en Frieslandzijn bij helder weder vertrokken, maar toen ontstond een dikke mist. Alle voorzorgsmaatregelen waren genomen en de vereischte signalen met de stoomfluit werden gegeven. Op 150 el afstands werden zij eerst gehoord. Beide kapiteins namen terstond de noodige maatregelenmaar de afstand was te kort om de ramp te voorkomen. Een paar uur bleven de schepen in elkaar zitten. Aan boord van beide schepen waren deskundigen, die verklaard hebben dat er volkomen vol doend zeemanschap getoond is en er geen schuld bestaat. Hoogstwaarschijnlijk zou binnen enkele dagen de Prins van Oranje buiten dieust gesteld en door eene andere boot ver vangen worden. De Friesland wordt gelicht; daarna zal blijken, of eene nieuwe boot noodig is. Het gebruik der reserveboot Prins van Oranje is gegrond op de bestaande overeenkomst. Na onderzoek en beproeving is zij als reserveboot goedgekeurd. Aan de eiscben der overeenkomst voldoet ze. De experts van Veritas hebben het schip zeewaardig verklaard en het is in staat een aantal passagiers te vervoerengrooter dan tot dusver ooit op deze booten is vervoerd. De bedoeling van de tegenwoordige overeenkomst is juist, zoo spoedig mogelijk de Prins van Oranje te vervangen, waarschijnlijk binnen 8 maanden. Een ander raiddel om eene spoedige ver vanging te krijgen, ziet hij niet. Dat geldelijk de overeenkomst niet voordeeïig zou zijnziet hij niet in. De verwachtingen van 't veer zijn eenigszins teleurgesteldmen kan niet ver wachtendat de volgende inschrijvingen gunstiger zullen zijn. Als de toestand zoo voortgaat, zal de lijn in 1891 eer achter ban vooruitgaan. Reeds nu vermindert het aantal reizigers belangrijk. De heer Prins kent de Prins van Oranje, daar hij lid der directie van de Zaandamsche Stoombootreederij wastoen de boot gemaakt werd en hij heeft honderde reizen er mee naar Am sterdam gemaakt. Juist het gebruik maken dier boot doet het aantal reizigers verminderen, daar de Noordhollanders allen die boot kennen en, als zij vaart, liever de landreis doen. De heer Fransen van de Putte meentdatals men het ontwerp verwerptwij met de Prins van Oranje in onze maag blijven zitten Hij vraagt alleenwelke waarborgen de minister kan gevendat de nieuwe boot in alle opzichten aan alle eischen zal voldoen. De minister meent te moeten afgaan op de verklaringen van bekende deskundigen. Had de heer Prins verleden jaar geklaagddan zou wel degelijk een nauwkeurig onderzoek ge volgd zijn. Op de vraag van den heer van de Putte antwoordt hijdat voor de nieuwe reserveboot dezelfde eischen zullen gelden als voor de gewone passagiersbooten die in alle op zichten voldoen. Het ontwerp werd aangenomen met 38 tegen 4 stemmen van de heeren BreuningPrinsvan Naamen en van der Breggen. De tweede overeenkomst, betreffende de werkplaatsen, werd vervolgens aangenomen. Den 14 werden achtereenvolgend aangenomen: a. de wetsontwerpen tot goedkeuring der provinciale heffingen in Friesland dat voor StroobosLemmer met 40 tegen 2 stemmen van de heeren Alberda van Ekenstein en Welt; 4. de begrooting voor de landsdrukkerij voor 1889; c. de begrooting van 't domeinfonds voor 1889 d. de wijzigingen der indiscbe begrooting voor 1887 e. vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1882; f. de begrooting van Suriname voor 1889. De minister van koloniën verklaarde, zich overtuigd te hebben, dat de nieuwe gouverneur alle zsken, ook omtrent het onderwijs, onpartijdig zou overwegen. Hij antwoordde aan den heer Wertheim, die de kolonie wilde verheffen, dat hij met den heer Smidt gesproken had over de middelen om den land bouw en den handel op te heffen en dezen aangeraden had al zijn invloed aan te wenden om eene groote Westindische Maat schappij te stichtenmet het doel de vervallen plantages in cultuur te brengen en voor den aanvoer van nieuwe werk krachten te zorgen. Van regeeringswege zou dan die hulp en ondersteuning kunnen worden voorgesteld, die geschikt zouden zijn om der nieuwe Maatschappij vertrouwen te schenken. Ten slotte werd met 26 tegen 22 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Fransen van de Putte om de indiscbe begrootiug te behandelen den 27, 's namiddags 2 uur. De Voorzitter had voorgesteld haar te behandelen den 15. 1 De Vereeaigiug van margarineboter-fabrikanten in Nederland beeft in een aan de Tweede Kamer gericht adres bare bezwaren ontwikkeld legen bet wetsontwerp tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Zij betoogt daarin o. a., dat bij aanneming van dat ont werp de kunstboter niet beschermd zal zijn tegen de mededinging met slechte natuurlijke boter en vertrouwt, dat de Kamer niet den eersten stap zal zetten op het gebied van partijdig recht van wettenwaarbij met twee maten wordt gemeten en zich tweemaal zal be denken, eer zij den weg doet betreden, waartoe agrarische wetten ongetwijfeld moeten leiden. De Koning beeft tot verbetering van den vee stapel in Limburg aan het hoofdbestuur der Limburg- scbe landbouwmaatschappij 1 stier en 4 koeien ten geschenke gegeven, welk geschenk met de meeste erken telijkheid aangenomen is. Het polderbestuur van HeerhUgOWaard is voornemens ten behoeve van do waterloozing van dien polder een tweede stoomgemaal te doen bouwen. De heer J. Mol Sr. is herkozen als üd vau het dagelijkseh bestuur der banne Berkhout en de heer G. Spaauder gekozen als hoofdingeland. Beroepen naar de ned. herv. gemeente te Hoog- WOUd ds. H. K. S. Ph. Begemau te Witmarsum; naar Ilpendam ds, P. A. Riedel te Oudorp.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5