Nieuwjaarswenschen. TATJANA l No. 153. Negentigste Jaargang. 1888. a 25 cents a contant, fbuhjLetokt, ASSCHEPOETSTER WOENSDAG 19 DECEMBER. VOOR 1(E BEIRE REELEN TE ZAAIEN: V Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee blade». EERSTE BLAD. Daar de Nieuwjaarsdag op dins dag valt, zal op Oudejaarsavond een nummer onzer couran t worden uitgegeven. Als gewoonlijk bestaat gelegenheid, daarin NIEUWJAARS WENSCHEN te plaatsen, van 1—5 regels. De UITGEVERS. Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deelen getiteld door Joseph Lubomirski. Verbaal nit de russische ambtenaars wereld. h contant zestig cents. Naar buiten tegen inzending van een postwissel vyfenzeventig cents. He oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechts, te leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. 3Sttitc»i*nb. DUITSCHLAND. Prins Alexander van Hessen, geb. 15 Juli 182§ vader van den gewezen vorst van Bulgarijeprins Alexander is den 15 te Darmstadt overleden. H. SCHOBEET, IV. FRANKRIJK. De heer de Lesseps en de be heerders der Panama-knaalmaatscbappij hebben hun ontslag genomen. Het hof der Seine heeft; in overleg met de regeering drie rechterlijke bewindvoerders be noemd, namelijk de heeren Denormandie lid van den Senuat en gewezen directeur der franscbe bank den rechter Hne en den gewezen voorzitter der rechtbank voor koophandel Baudelot. ALKMURSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. BELGIE. De burgemeester van Mecbelen heeft in een aan de ambtenaren en bedienden dier stad gericht schrijven verboden, dat zij lid worden van eece coöpe ratieve vereeniging van staats-, provincie- en gemeente ambtenaren. In de Ksmer heeft de minister van finan ciën toegezegd, dat hij zijnen ambtgenoot voor binnenl. zaken zou verzoeken deze zaak te onderzoeken toen een der leden tegen die handeling van den burgemeester was opgekomen. DOOR 13) Behanger en verwer hadden, sinds eenigen tijd, met eenige knechts, op Gert's bevel, hun intrek in Warnitz genomen en alles in bet oude, eerwaardige hnis onderste boven gehaald. Dagelijks reed een rijtuig naar de stad om alles te halen en Radeke krabde zich achter de ooren terwijl hij beteekenisvolle blikken op iedere nkuwe vracht wierp. Hij durfde niets meer zeggen; want toen hy zich in den beginne de eene of andere opmerking veroorloofd had, wss hem door zijne jonge meesteres beslist het zwijgen opgelegd. Aan al die drukte was ten slotte een einde gekomen. De werklieden hadden zaterdagmiddag buDne werktuigen ingepakt en een Warnitzer wagen had hen naar de stad gebracht. Gert bevond zich met zijne zusters in de nieuw geverfde tuinkamer, die Willy tot dusverre, ouder gewoonte„de zaal" had genoemd en liet zijne oogen door de openstaande deurover den bloeienden tuin gaan, waar het reeds begon te schemeren. Hij lag in een schommelstoel en stak een sigaar aan. „Ik heb door al bet geenwen dat ik in de laatste dagen heb gedaan, mijn hals reeds verrekt", zei Blanche, terwijl ze onophoudelijk de kamer op en neer liep, „ik ben werkelijk nieuwsgierig, hoe dat verder zal gaan." Zij wierp, midden in de kamer staande, haar armen in de lucht, het hoofd in den nek en deed haar kleinen mond, met de purperroode lippen, zoo ver open, als ze kon. Den 15 is te Friedrichsruh het aan prins Bismarck behoorende logement met schuren afgebrand. Rijksdag. By derde lezing werd den 14 het han delsverdrag met Zwitserland goedgekeurd. In den loop der beraadslaging verklaarde minister von Bötticherdat beide regeeringen er naar streven zouden de bepalingen van het verdrag, welke eenigszins drukkend kunnen zijn zooveel mogelijk te verzachten. Beide rijkeD verwachtendat de verlenging van het verdrag aan bnnne hande'sbelaagen bevorderlijk zal zijn. In diezelfde zitting werd aangenomen bet voorstel van dr. Windthorst, den leider van het centrum, be tredende bet bestrijden van den slavenhandeldaartoe strekkendedat de Rijksdag zich bereid zou verklaren de maatregelen, die de verbonden regeeringen met dat doei denken voor te stellen, in zorgvuldige overweging te nemen en ook zijnerzijds te ondersteunen. Alleen de sociaal-democraten en de radicalen stemden tegen. Graaf Herbert von Bismarck deed de noodzakelijkheid uitkomen van het bedwingen van den slavenhandel, zoowel in het belang van de beschaving als in dat van den handel en bracht holde aan Engeiands mede werking. De regeering meendedat het noodig zou zijn aan de vorming eener koloniale troepenafdeeling te denken, ter ontlasting van de marine; die afdeeling zon niet grooter behoeven te zijn dan duizend man b. v. 100 man op 3 of 4 punten en 500 man reserve. Zij behield zich bet nemen van een besluit daaromtrent nog voor, doch hoopte op de verdere welwillende mede werking van den Rijksdag. ENGELAND. Den 14 werd te Manderston de conservatieve kandidaat tot lid van het Lagerhuis ge kozen met 2050 stemmen tegen 1865 op den aanhanger van den heer Gladstone. Gladstone heeft in Line House eene groote staatkun dige rede gehoudenwaarin hy zich ten sterkste tegen de verovering van Soedan verklaarde en als hoofd punten voor zijn programma betreffende de binnenland- Bche staatkunde opgaf, verkiezing der leden van het Lagerhuis voor 3 jaren, overdracht der politie te Londen aan de gemeente, kosteloos enderwijs, scheiding van Kerk en Staat in Schotland en Wales en home rule voor Ierland. Bij de ontwikkeling van het laatste punt keurde hij ten strengste de houding der zich van hem afgescheiden hebbende liberalen af. Lagerhuis. Minister Smith deelde den 14 mede, dat uit een aan generaal Grenfell door Osman-Digna gezonden brief b:eek dat Enim pacha en een blanke reiziger zich aan den Mahdi overgegeven hadden. Aan de regeering stond geen enkel middel ten dienste om zich van de waarheid dezer bewering te overtuigen. Den 15 werd met 167 tegen 160 stemmen het wets ontwerp betreffende de sluiting der koffiehuizen op zondag verworpen. Alle hoofdstukken der begrooting van oorlog werden aangenomen. Daarna voeg de heer Churchill, of de regeering zoo het bericht omtrent de gevangenneming van Emin- „Isa heeft ten minste nog iets, waar ze zich meê bezig kan houden zy het dan ook maar eeD zwarte draad zijdemaar gij, arme Gerten ik wij mogen ons wel beklagen." Hij keerde zijn hoofd omopdat de rook haar niet zon hinderen, en mompelde iets onverstaanbaars. „Gij hebt ten minste nog het voorrecht dat uw martelaarschap spoedig een einde zal nemen, maar met ons is dat niet het geval", vervolgde zy bijna toornig. „Begrijpt gijhoe papa plotseling zoo gek ingenomen kan zijn met deze plaats en haar bezitster Wij kunnen hier nog lang blijven als hij door geen bij gestoken wordt of de hofhond niet op de heerlijke gedachte komt, hem in zijn beenen te bijten. En morgen is het nog wel zondag! Wat zullen wy dan doen, Willy Zij tot wien het woord gericht werdverscheen in de deur, om de zusters uit te noodigen aan tafel te komen. Hanne toch, die steeds groote verachting koesterde voor de tapijtendie de zoo mooi gewreven vloeren be* dekten en nog altijd meewarige blikken wierp op de fijne gordijnen die juffrouw Willy zelf had gemaakt en die hadden moeten wijken had in den laatsten tijd ook zooveel plichten te vervullen. „Ik? Wel, ik ga eerst naar de kerk", zeide zij be daard. „Gaat gij meê?" „Fas d'idée Blanche zag hare znster even verwonderd aan, alfof deze haar uitgenoodigd had om meê op reis te gaan. „Wat zullen wy daar doen Ons door het volk als vreemde dieren laten aangapen?" „Ik wil je er niet toe overhalenmaar „O gy zyt al te goed 1" „Maar ik ga in ieder geval al was bet alleen om bet volk. Ze zijn er aan gewoonmij in oDze bank te zien zitten." „Dat is dus de maatstaf bij 't geen ge doet P Gij beweert niet eens eene heilige te zijn. Het spijt me voor jou ik had je er toe willen verheffen. „Mag ik meegaan Willyof liever, wilt ge mij medenemen vroeg Isa en legde haar handwerk ter zijde. pacha bevestigd werd onderhandelingen met Osman- Digna zou aanknoopeuom zijne invrijheidstelling te verkrijgen. Minister Goscheu antwoorddedat de re geering deelde in de ontroering welke zich van de gemoederen had meester gemaakt. De ontvaugeD be richten waren echter zóó onbestemd, dat het onmogelijk was het zenden van troepen te staken. Werden de berichten bevestigddan zou de regeering alles doen wat tot de invrijheidstelling van Ecim-pacha zou kunnen leiden. Op de vraag, of de regeering de schorsing der krijgsverrichtingen zou willen gelasten tot op het oogen- blik, dat het Huis zijn gevoelen over de zaak kon uiten, autwoordde de minister dat hij bevelen van dien aard niet kon geven. De regeering z>u de krijgsverrichtingen niet verhaasten, doch kon de verantwoordelijkheid van een uitstel niet op zich nemen. De commissie voor het wetsontwerp betreffende de Panama-kanaalmaatschappij verzocht den 15 inlichtingen aan den minister vau financiën, die o. a. verklaarde dat de regeering door de indiening van haar voorstel eene algemeene ramp had willen voorkomen. Eene nieuwe maatschappij stond gereed om zich te vestigen met een kapitaal van f 7.500.000 ter voltooiing van bet kanaal. De voorloopige bewindvoerders zonden de bevoegdheid erlangen om maatregelen te nemen tot het voortzetten der werken, totdat de nienwo maatschappij zich gevestigd had. De commissie besloot der Kamer aan te raden het ontwerp te verwerpen; de ministerraad besloot eenparig het te bandhaven. Na eene korte be raadslaging weigerde de Kamer dienzelfden dag met 262 tegen 188 stemmen over to gaan tot de artikels- gewijze behandeling van het ontwerp. Deze stemming was niet eene zuivere partijstemming. Clemecceau, Bon- langer en bisschop Ereppel stemden o. a. voorJules berry en Pyat daarentegen behoorden tot de tegenstem- mere. Honderd negentien leden bleven buiten stemming; de ministers stemden voor. De heer de Lesseps wilde het niet geloovendat de meerderheid het ontwerp ver worpen had. De bladeu keuren in het algemeen de verwerping af als een groote fout der republikeinsche party, en verwachten, dat Boulanger uit die fout weer munt zal slaan. Het voornaamste argument der tegenstanders van het ontwerp kwam hierop neer dat eene eventueele faillietverklaring der maatschappij evenmin als de over dracht aan eene andere fransche maatschappij het ver vallen der concessie ten gevolge zou hebben. Eene tusschenkomst van het Hof der Seine werd niet alleen mogelijkmaar ook beter voor de maatschappij geacht dan een inbreuk op de wet. „Zeer gaarneHanne zal je dan vroeg genoeg wekken." oor de eerste maal beschouwde Willy hare jongste zuster met meer belangstelling. Zij mengde zich zoo zelden in het gesprek en deed zy het, dau gebeurde het meest om Blanche op minder aangename wijze tegen te spreken. Daarbij had zij bijna altijd eene eigenaardige harde uitdrukking om haar gesloten mond en zagen hare oogen zoo scherp en onvriendelijk in het rond als maar mogelijk was. Bovendien was zij stil en gesloten het krenkte haar blijkbaar zeer, dat bare zuster altijd en overal voorgetrokken werd. „Mijne Isa beeft helaas geen lief karakterik vrees, dat zij in niemands smaak zal vallen en zich ten slotte met eene miserabele partij tevreden moet stellen", had mevrouw van den Broek reeds dikwijls tegen baar in tiemste vriendinnen gezegd. En werkelijk, Isa bad geen lief karakter, of toonde het althans niet. „Dan ga ik ook mfêl" zei Gert, terwijl hy opstond en zijn sigaar wegwierp„al was het alleen om de landelijke schoonen eens te zien." „Over den smaak valt niet te twisten 1" zeide Blanche en trok minachtend haar neusje op. Den volgenden morgen gingen de zusters naar de berk, die met haar vergulden torenspits schitterend nit het dal te voorschijn kwam. Willy, in eene eenvoudige zwarte japon met een grooten stroohoed „opgedirkt", zooals Gert glimlachend bij zich zelf dacht, Isa in een prachtig kanten kleed dat geheel naar de mode gemaakt was en hy zelfNu, over zich zelf kon hy tevreden zijn. Zy behoefden slechts een kwartier te wandelen. De allee was breed en de kastanjeboomen gaven reeds genoeg schaduw. Schout Ackerman had ze zelf laten planten. De zon scheen warm en schitterend op ieder gras halmpje; de vogels zongen vroolijk en plotseling sprong een kikvorsch midden op den Btoffigen weg en zag de wandelaars met zijne ronde bolle oogen verwonderd aan. De klokken begonnen te luiden en de ganBche natuur ademde vrede, onbeschrjjfelijken vrede. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1