ZUID-AFRIKA. Dit Zwaziland te Pietermaritz- buig aangekomen inlandscbe werklieden hebben mede gedeeld, dat de Koning van Zwaziland zijn eersten minister en zes aanvoerders met al hunne aanhangers om bet leven heefc doen brengen na de ontdekking eener samenzwering om hem te onttroonea en door zijn broeder te vervangen. 23ttm£ttlAït«K STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. (Lager onderwijs volgt nog) De beer Clémenceaude aanvoerder der uiterste linkerzijde, heeft geduelleerd met den degen met den oud afgevaardigde voor het departementVar, den beerMaurel, en is daarbij Hebt gekwetst. Dit duel is doorgegaan niettegenstaande een Baad van Eer beslist had, dat de tusseben ben gevoerde briefwisseling, waarbij zij elkaar voor leugenaars uitgemaakt badden ontstaan was nit eene reeks van misverstanden welke geene reden op leverden om er verder gevolg aan te geven. Kamer. De regeering beeft een wetsontwerp in gediend tot herstel van de verkiezing vau afgevaardigden in enkelvoudige districten die elk één afgevaardigde benoementer vervanging van den nu geldenden Scrutin de hste. In den ministerraad verklaarde zich alleen de minister van buitenlandsche zaken de hoer Goblettegen dat voorstel. Binnenl. Zaken. Middelbaar Onderwijs. De heer Vermeulen vroeg overlegging van de catalogi der bibliotheken aan de hoogere burgerscholen, daar de kennis neming dasrvan onontbeerlijk is ter beoordeeling van den geest van dit onderwijs. Hij meentdat het niet geraden is met het oog op de godsdienstige en zedekundige begrippen der jonge lieden de aanschaffing der daartoe behoorende boeken toe te vertrouwen aan de leeraren en die boeken aan de leerlingen uit te reiken. Hij vraagt den minister, of de neutraliteit ook gevergd wordt voor de uitspanningsboeken en zoo ja, dan verzoekt bij hem zorg te dragen, dat de godsdienstige begrip pen der kinderen en ouders geëerbiedigd worden. De heer B o r e e 1 dringt zeer aan op ondersteuning van het boschbouw-onderwys dat hij met zuivelbereiding liever niet wil verbinden. Voor den boscbbouwzeker een onder werp van staatszorgwordt in vergelijking van Duitschland te weinig gedaan. Hij acht de ingenieurs van den waterstaat niet de aangewezen ambtenaren voor den boscbbouw eu vraagt of de gevangenisarbeid niet productief zou zijn te maken voor dien arbeid. De beer H e 1 d t dringt aan op regeling van bet ambachts- en teekeuonderwijs en het kosteloos openstellen van middelbaar onderwijs voor on- en minvermogenden. De beer Z a a ij e r merkt op, dat er wel degelijk toezicht wordt uitgeoefend op den aankoop en op de uitgifte van boeken voor de bibliotheken der hoogere burgerscholen. Te Leeuwarden bevindt zich o-a. in de bibliotheek een natuurkundig werk maar specifiek katholiek waarin de natuurkundige wetenschap met streng katholieke begrippen vermengd is. Hij vraagt of de toon van den beer Vermeulen de ware mag heeten, zal dit ministerie een ministerie van bevredigingen kunnen zijn. De minister van binnenl. zaken meent ook, dat niet alle werken aan jongelieden mogen worden gegeven. Z.i. veroordeelde dr. Vermeulen niet de bibliotheken, maar bij wenschte meer toezicht, en ook de regeering meent dat dn toezicht noodig is. Er moet zorg gedragen worden dal de strekking der boeken niet in strijd is met zedekundige be grippen. De regeering zal aan dit punt bare aandacht wijden. "Wat den boscbbouw betreft, hij wijst op bet nut der school te Erederiksoord, door de regeering gesubsidieerd. De regee ring zal naarmate het onderwijs meer vruchten afwerpt bet steunen. Wettelijke regeling van teeken- en ambacbtsonderwijs is nog niet noodig Men is nog niet genoeg op de hoogte. En eene algemeene regeling zou schade toebrengen aan bet par ticulier initiatief, dat thans op vele plaatsen zoo uitstekend werkt. Wat betreft kosteloos onderwijs voor onvermogenden op de Hoogere Burgerscholen, hij wil dit gaarne overwegen. Nadat de heeren Vermeulen enZaayer bun gevoelen nader toegelicht badden, vroeg de heer K e r d ij k, ondersteund door den beer Heldt, hoe de minister dacht over bet in stellen van een onderzoek naar bet teeken- en ambacbtsonder- derwijs om op grond van die uitkomsten eene bijzondere rege ling te maken De minister antwoordde, dat men nog niet op die hoogte van ontwikkeling van teeken- en ambtsonderwijs was om tot wettelijke regeling te komen. Bij art. 116 zeevaartkundig onderwijs drong de beer L i e f t i n c k krachtig aan op ontwikkeling van bet zeevaart kundig onderwijs en vroeg, hoe de minister dacht over examens voor stuurlieden en gezagvoerders voor de groote vaart De beer Land, deelende des ministers meening om zeevaart kundig onderwijs door subsidiën te steunen, gaf eenige wenken voor het examen van stuurlieden en gezagvoerders, dat veel te booge eischen stelt en niet genoeg Iet op de eischen der praktijd. De minister antwoordde, dat deskundigen niet aange drongen badden op wettelijke regeling, noch op uitbreiding van het zeevaartkundig onderwijs. Bestaande inrichtingen moesten alleen ondersteund worden. Zoolang de deskundigen zoo oor deelden, stelde bij geene wettelijke regeling voor. Den 15 werd het hoofdstuk Nationale Schuld met alge meene stemmen zonder bespreking goedgekeurd. Bij lioofstuk Financiën merkte de beer Mees opdat tusseben een geheel plan tot belastinghervorming, dat een on redelijke, onvruchtbare eiscb zou ziju eu //niets doen" een groot vruchtbaar veld ligt, dat deze minister niet schijnt te willen betreden. Zoo iets hervorming behoeft, is bet de toestand der gemeente-belastingen; in Friesland is de toestand schier onhoud baar. Bij eene dergelijke hervorming kan hij rekenen op den steun der liberale partij. Deze minister verandert het program van actie iu een rustig niets doen. Eigenlijk schijnt bij aan een termijnhandel in staatkundige goederen zich te hebben overgegeven en nu de termijn van betaling aanbreektuitstel van betaling te vragen. Deze minister maakt een ongunstigen indruk op bern. De heer K e r d ij k wil verklaren, waarom bij tegen deze begrooting zal stemmen. Hij meent, dat de regeering ook op dit punt tegenover de kiezers bet program van actie bad moe ten naleven. Het gemeentelijk belastingstelsel wordt opgehangen aan twee spijkershet stelsel der indirecte belastingen blijft onveranderd en de accijnzen blijven bestaan behalve bet zout. De minister van financiën zou niet anders kunnen zeggen, dan herbalen betgeen hij bij de algemeene beraadslagingen duidelijk gezegd heeft. Men weet, wat men van hem te ver wachten beeft. De zaak der regeling van bet gemeentelijk belastingstelsel blijft bij wel degelijk als dringend beschouwen, maar waarom zou aan die regeling niets mogen voorafgaan Hij wil deze regeling gelijk indienen met de regeling der grond belasting. Laatstgenoemde regeling wil bij juist met het oog op den toestand in Friesland. Hij beeft niet gezegd, dat de liberalen steeds alles verwerpen, maar dat zij steeds iets anders vragen, dan aangeboden wordt, Geen minister van financien zal in belastingzaken op volkomen instemming van al de leden ziener pa'tii kuuueu rekenen. De beer van Houten zal voor de begrooting stemmen. Ware bij ministerieel lid', hij zou opkomen tegen het weinige, wat de minister geeft. Aan bet land is belastinghervorming beloofd en men geeft niets. Neemt de rechterzyde daarmede genoegendan helpt het nietof de andere zijde tracht den minister te vervangen door een ander, die met denzelfden geest bezield zou zijn. Tegenstemmen baat niet. Na de onvoorzichtige verklaringdat bij geene uitgaven voor militaire zaken zal weigeren wil hij thans ook nog niet tegenstemmen. Wordt die verklaring uitgevoerd dan kan de Kamer in het volgende jaar daartegen opkomen. De beer Lobman komt er tegen opdat bet program van actie verloochend zou zijn. Hij en zijne vrienden achten zich daardoor wel verbonden, maar dat program bindt de regeering niet, al heeft zij te rekenen met de meerderheid. Dat nog niet meer wetten zijn ingediend, pleit voor een goed en bedachtzaam beleid. De rechterzijde zal afwachten, wat komen zalmaar zij stelt vertrouwen in den minister. De heer van der Loeff sluit zicb aan bij de heeren Mees en van Houten, hoewel hij meent, dat laatstgenoemde wel wat veel berust in 's ministers uiting omtrent de oorlogsuitgaven. Daarom ziet bij juist de toekomst met ongerustheid tegemoet. Hij gelooft niet aan verbeteringen, die zullen helpen. Het staat, bij voorbeeld, reeds vast, dat de goede uitkomst der con versie opgegeten wordt door de marine. De minister vergeet zijn plicht door niet te waken tegen de uitzetting der oorlogsuit gaven de rechterzijde draagt de verantwoordelijkheid daarvoor en de linkerzijde moet eene lijdelijke en afwachtende houding aannemen. Wat de gemeentelijke belastingen betreft, is het de vraag, of de linkerzijde in het in uitzicht gestelde uitstel mag blijveu berusten en of niet spoedig de tijd zal aanbreken, om te pogen daarover eene beslissing uit te lokken. Zelfs met den zout-accijns, die onevenredig zwaar drnkt, eene demoralisatie in bet leven roept, eenen georganiseerden smokkelhandel mogelijk maakt, doet de regeering niets. Die houding stelt hem teleur. Deze zaak is herhaaldelijk ook bij vroegere ministerien besproken. De heer Scbiinmelpenninck vau der üye vraagt, of de liberale partij de verantwoordelijkheid zou willen aan vaarden voor hetgeen thans in den militairen toestand bestaat. Dat onze vloot onvoldoende was, leerde de Atjeh oorlog. Het gaat niet aan, onze stelling als onzijdige mogendheid te willen ontkennen. De minister van financien erkent, dat vermindering der middelen het gevolg zal zijn van de eerste jaren van be lastingverbetering. De uitgaven moeten dus ook verminderd worden, maar bij heeft niet gesproken van 't voldoen aan alle militaire eischen. Toch bestaat er een groot verschil tusseben den beer van der Loeff en hem. Hij meent, dat het niet aan gaat aan den minister van marine gelden te weigeren, die deze verlangt tot opheffing onzer in verval verkeerende marine. De zuinigheid zou dan wel eens de wijsheid kunnen bedriegen. Wat den zoutaccijns betreft, wel degelijk houdt die verband met eene andere regeling der tariefheffing. De suikeraecijns zal te zijner lijd ook wel verlaagd kunnen worden. Voor den zeepaceijns is hij nooit met het program van actie meegegaan. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten. Bij art. 10 betaalmeesters nam de minister een amende ment der commissie van rapporteurs over, om het te verminderen met f 1500bij nota van wijziging daarop gebracht, om den betaalmeesters eene vergoeding voor den hoogeren borgtocht te geven van 1 pet. Hij verklaarde zich bereid het denkbeeld van den heer van der Loeff in overweging te nemen, om aan de inspecteurs der registratie eu de controleurs van 's rijks mid delen, op te dragen van tijd tot tijd onverwacht den geldvoor raad bij de betaalmeesters op te nemen. Uit de bij andere posten gegeven antwoorden bleek o. a., dat herziening der meting van de binnenvaartuigen in onderzoek is; dat het niet wel mogelijk is, geheel te breken met het stelsel van particulier werk door de landmeters dat wanneer een collecteur der staatsloterij eens een enkele keer minder loten verkocht, men niet dadelijk zijn aantal kan verminderen. De begrooting werd aangenomen met 57 tegen 12 stemmen van de heeren fieldt, Gildemeester, Lieftinck, Domela Nieuwen- huis, Schepel, Levyssohn Norman, Kerdijk, Zaaijer, fiartogh, Gleichman, Goedkoop en Hintzeu. Begrooting van oorlog. De heer Seyffardt hoopt, dat deze minister zijn naam zal verbinden aan eene wet, die bij een maximum aan weer kracht een minimam van uitgaven paart. Doch als men be zuinigt, dan liever op de doode dan de levende weermiddelen. Met genoegen ziet hij te gemoet de wet op den slaat van oorlog en beleg onafhankelijk van de wet op de verplichte krijgsdienst. Wat betreft de afschaffing van den majoorsrang, de minister is daartegen, omdat er veel pensioenen en eene wetswijziging noodig was. Hij ziet het gegronde dier bezwaren niet in. liet bezwaar van pensioenen is te vermijden door twee klassen luitenants-kolonelgelijk in rang, doch niet in tractement en pensioen. Majoors zouden dan, door middel van eene gennge wetswijziging, luitenant-kolonel 2e klasse worden Regeling van tractementen en toelagen der officieren. De minister is evenmin als hij met den tegenwoordigen toestand ingenomen. Eene billijke verdeeling van de geheele som van tractementen is noodiggelijkheid van traetementen in alle wapensdat was het, wat hij in zijne nota betoogde. De officier moet niet afhankelijk zijn in het tractement van wisselvallige pro motiekansen. De minister trachte de oplossing dezer zaak te verkrijgenwaarmede hij een goed werk zal verrichten. Het deed hem genoegen, dat het incompleet der onderofficieren bij de cavallerie voor 1890 wordt aangevuld, zonder uitloving van premiën. Hij vraagt, hoe de minister denkt over geleidelijke afschaffing van de pupillenschool? Zij is toch niets anders dan eene kaderfabriek. Hij verzoekt de practische en tactische oefeningen der vesting-artillerie-officieren te bevorderen. De heer vanLöbe Seis had met genoegen gezien dat deze minister het voorzitterschap had aanvaard van de defensie commissie. Hij hoopt, dat de minister een hervormer van het krijgswezen zal zijn. Hij dankt hem voor de regeling van den Zondagsdienst der militairen, doch deelt niet zijn gevoelen over den verkoop van sterken drank in de cantines. fiij hoopt, dat de minister de regeling van de comptabiliteit, wat betreft de winst der cantines, zal willen ondernemen. De heer van V 1 ij m e n, herinnerende, dat de vorige minis ter bij promotie naar keuze onregelmatig te werk ging, hoopt, dat deze minister met het rechtsgevoel zal te rade gaan. Er is meer godsdienstvrijheid noodig. Bovendien moet het vloeken en schelden tegengegaan worden. De heer Domela Nieuwenhuisis in beginsel tegen dit hoofdstuk. In onze eeuw van vooruitgang staan de mogend heden tot de tanden gewapend en vloeien millioenen in den muil van het beest, dat #militarisme" heet, terwijl duizenden gebrek lijden en groote werken, zooals droogmaking der Zuiderzee, uit gebrek aan geldnagelaten worden. Indien een tiende van het geld der laatste jaren was aangewend ter ontwikke ling van landbouw, handelnijverheid, onderwijs en de volks gezondheid, het laatste door het bouwen van gezonde arbeiders woningen, zouden er niet zoovele klachten gehoord worden. Waar moet het heen Sedert 1851 zijn in de meeste landen de uitgaven verdubbeld. In ons land is sedert 1856 de oorlogs- begrooting met 16 millioen gestegen. Wij gaan gebukt onder de lasten van het militarisme, erger dan die van een oorlog. Hij zou bijna eene motie willen voorstellen om het uit te spreken, dat de natie geen grootere lasten voor oorlog dragen kan. Men lette niet op het advies der militairen, die altijd meer uitgaven willen. Zonder tegenspraak moest blijven het voorstel tot ai- schaffing van legers en instelling van scheidsreehtelijke uitspraak. Gevaren voor den vrede liggen in het militarismeen in de omstandigheden, dat de opvoeding van Vorstenkinderen aan militairen wordt toevertrouwd. Meu moet het volk eerbied afdwingen - door eerlijkheid en trouw bij da toepassing vaa 's lands instellingen, deor algemeene weerbaarheid enz., niet door een groot leger. Gelooven de militairen dan aan de ver dedigbaarheid van ons land De heer Seyffardt: Ja. De heer Domela Nieuwenhuis: Er zijn vele zaak- kundigen, die de onhoudbaarheid dezer stelling inzien. Per soonlijke dienstplicht zou een onrecht minder zijn, maar alge meene zou tot nog meer uitgaven leiden. Zijn ideaal zon zijn, elk soldaat burger en elk burger soldaat en hij geeft in over weging, de oorlogsbegrooting niet aan te nemendat is het beste middel tot bestrijding van het socialisme, want het mili tarisme voert velen dagelijks in de armen van het socialisme. Des ondanks stemt hij in het belang van het land tegen de begrooting. Wat betreft het drankverbruik iu oautines, leest hij een brief voor, waarin een militair dit afkeurt. Den 18 ■voortzetting. Den 13 is in eene buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der Nederl. Westpbaalscbe spoorwegmaatschappij de koopovereenkomst betreffende den verkoop der in Pruisen gelegen gedeelten van dien spoorweg aan den pruisischen staat met algemeene stemmen goedgekeurd en besloten, den koopprijs van f 3.690.000, behoudens de later te bepalen afschrijvingen, te bestemmen tot1° geheele aflossing der obligatie- leening van 30 Mei 1879groot f 4 OOChOOO, waarvan f 3.000.000 tegen 4J pet., min f 27000, die reeds af gelost zijn uitgegeven is2". vermindering van bet maatschappelijk kapitaal met aflossing in veelvouden van f 5 op eik aandeel en het overschot te storten in bet reservefonds. Den 13 is de heer N. P. J. Bommel te Bever wijk gekozen tot hoofdiageland inj'hefc bestuur van den Droogen Veenpolder te Assendelft. Den 13 is te K00,g aan de Zaan op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de open bare school aan mej. A. v. d. Voort tegen 31 December en. in bare p'aats bonoemd mej, H. C. Kiinkert, onder wijzeres te 's-Gravenhage. Den 13 werd in „de Vergulde Kikkert" te Den Burg op Texel voor een talrijk publiek door den heer Kroes., inspecteur der noordamerikaanoohe stoomboot maatschappij eene lezing gehouden over den toestand in de nrgentjnscbe republiek met het doel om de landverhuizing daarheen te leiden. Het engelsche stoomschip „Taylor" geraakte den 13 aan de noordwestkust van TaXQl achter Eierland aan den grond. Eenige schelpenvisscheza van De Cocks- dorp, die in de nabijheid bun bedrijf uitoefenden, wisten het schip weer vlot te doen worden waarna het zijns reis vervolgde. Zij ontvingen djarvoor eene belooning van f 200. Den 15 is het tweede gedeelte van het vergelij kend examen voor hoofd der openbars .school No. L te Koegras gemeente Helder geboufen. Negen sollici tanten namen daaraan deel. Den 14 en 15 heefc voor de arr. rechtbank te Utrecht terecht gestaan de heer U. baron thoe Schart-; zenberg en Hohenlamberg oud 64 j. te Utrecht en daar in verzekerde bewaring, beklaagd van 5 misdrijven van valschbeid in geschriften en 2 misdrijven ven op zettelijke gebruikmaking daarvan in zijne boedanigheid van penningmeester der Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden. Tegen hem werd geëischt veroordeeling tot 2 jaar ge vangenisstraf met mindering der voorloopige hechtenis en in de kosten van het geding' terwijl zijn verdediger vrijspraak vroeg. De uitspraak werd bepaald op den 29, A<n het verzoek van den verdediger om hem dadelijk op vrije voeten te stellen werd geen gehoor gegeven de rechtbank gaf andermaal bevel tot gevangenhouding voor eene maand op grond, dat voortdurend vrees voor ontvluchting blijft bestaan. Den 15 is de stoommeelfabriek „de Vos" van de firma de wed. J. H. C. Kaksbeeke te Goes afgebrand. De schade wordt geschat op f 440.000grootendeels gedekt door verzekeringen aan de Amsterdamsche beurs. Bij kon. besluit van den 15 zijn benoemd tot hoofdingeland van Westfriesland van wege het ambacht Westfrieslandgenaamd Geestmerambaebt de heer J, Groot tot hoogheemraad van den Hoads- bossch.0 en Duinen tot Petten, van wege den kavel Geestmerambacht, de heer W. Schermerhorn en van wege den kavel de Vier Noorderkoggen, de heer C. Donker; tot heemraad van den polder Westzaan de heer C. de Boer Jz. Te Amsterdam loopt het gerucht, dat eenige personen den 17 's avonds, getracht hebben, de nieuwe gasfabriek in de lncht te doen vliegen. De politie zou een persoon, die de lont davrvoor zou aansteken, hebben gearresteerd een tweede moet in een gracht zijn ge sprongen en ontkomen. Den 17 had te Utrecht in Tivoli de aangekon digde protest-vergadering van Nederl. Katholieken ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus, plaats. Ongeveer 3000 a 4000 personen waaronder ruim 300 geestelijken waren aanwezig. Bond het spreekgestoelte zaten de commissie, leden en de katholieke Kamerleden. Verstoringen der orde hadden niet plaatseene sterke politiemacht, ook uit Amsterdamwas tegenwoordig. De vergadering werd geopend met den zang der Pabstbymne van F. Koenen door een Mannenkoor, waar na de voorzitter, jhr. Jos. de la Courteen woord van welkom sprak en onder de vele bewijzen van instemming eon telegram namens den Paus, onderteekend door kardinaal Bampolla, voorlas, waarbij de H. Vader aan alle aanwezigen zijn pauselijken zegen verleende. Ver volgens werden de twee adresseneen aan den Paus en een aan de hooge geestelijkheid, vastgesteld, na door het kamerlid Kolkman voorgelezen te zijn. Daarna trad dr. Sohaepman op en hield eene schitterendegeest driftvolle redevoering over de wereldlijke macht van den Pans en over de beteek enis van het protest. Na de geschiedenis dier souvereiniteit te hebben nagegaan, de macht der Pansen gedurende de middeleeuwen en de voorvallen samenhangende met het verval dier macht, te hebben beschreven en die sonvereiniteit een wonder Gods te hebben genoemd, welke door een wonder Gods weder gered zal kunnen worden, drukte hij in het tweede deel zijner rede hoofdzakelijk op het goed rechtdat de Katholieken bier verdedigden. Met een luid toe-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2