Tweede Abonnements-Concert, Lokaal „HARMONIE." 20 December 1§§§. VAN RUTTEN Co., den Daag. LEESBIBLIOTHEEK MIJ. TOT NUT VAN T ALGEMEEN. te geven door het strijkorkest van het 4e Reg. Inf. Directeur: de heer J. CJ-. XI. MANN. Aanvang 77a uur. PROGRAMMA: Toegangsprijs f 1,49. P, tMeerdere kaarten voor abonnés f 1,25. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gfeneraal is het volgende adres verzonden Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, uitvoering gevende aan het besluit der algemeene vergadering, den 21 November 1.1. te Zaan dam gehoudenwendt zich met verschuldigde achting en eerbied tot umijne heeren, met het dringend verzoek om de voordracht van zijne excellentie den minister van waterstaathandel en nijverheid tot oprichting van een drietal proefstations voor den landbouwonveranderd te willen aannemen. Verwijzende naar de argumenten, in het advies der landbouw-commissie aan bovengenoemden minister neergelegdeen advies waarmede wij ons gaarne vereenigenmeenen wij naar aanlei ding van enkele aan-en opmerkingen betreffende deze zaak voorkomende in het voorloopig verslag omtrent het onderzoek der begrooting van het ministerie van waterstaathandel en nijverheid voor het dienstjaar 4889, er op te moeten wijzen, dat vooral het oprichten van rijks-proefstations een gebiedende eisch des tijds is te achten. Dat de landbouwers en zuivelbereiders die oprichting ten zeerste zullen waardeeren, moge blijken uit de overstelpende drukte, die geregeld aan 's Rijks- proefstation te Wageningen heerscht. Vooral voor de zuivelbereiding is het oprichten van meerdere rijks-proefstations van overwegend belangen het was zeker met het oog hierop, dat de landbouw-commissie Hoorn als eene van de meest geschikte plaatsen tot vestiging van een proefstation heeft aangewezen. Hoorn toch ligt te midden van eene nijvere streek, waar de zuivelbereiding hoofdzaak, ja bijna de uitslui tende bron van bestaan voor onze landbouwende bevolking isin directe verbinding met de pro vinciën Friesland en Zuidholland. Vooral met het oog op de velerlei gebreken bij de zuivelbereiding voorkomendewaarmede onze kaas- en boterbereiders te kampen hebben, en waarvan de oorzaken door de praktijk niet zijn op te sporenis het dringend noodig dat de wetenschap der praktijk te hulp kome. Ten onrechte toch dreigt de meening ingang te vin den dat de zuivelbereiders zich weinig aan hun bedrijf gelegen laten liggen, en van „der vaad'ren aard zijn ontaard". Het tegendeel is waar. Met kracht en energie wordt er naar gestreefd, dei- scherpe concurrentie met vakgenooten in het bui tenland het hoofd te kunnen bieden. Getuigen hiervoor de proefnemingen op het gebied der zuivelbereiding van wege onze ver eeniging ten jaren 1880 en 1881 ingesteld, waar van wij de eer hebben bij dezen de uitvoerige verslagen over te leggen Getuigen de meer dan twintig coöperatieve zuivelfabrieken, die, in de laatste jaren, binnen den kring der werkzaamheid van Hollands Noor derkwartier, zijn opgericht geworden. Getuige de premie van f 2000, door onze ver eeniging uitgeloolil, en toegekend aan een land bouwer, die eene methode van kaasbereiding bekend maakte, thans door velen met succes gevolgd, en waarvan wij een beschrijving hier nevens overleggen. Intusschen zijn pra-ctische kennis en ervaring niet alleen voldoende om op de hoogte van den tijd te blijven en de bij de zuivelbereiding voor komende gebreken met, succes te bestrijden. Wij hebben behoefte aan tien steun en de hulp der wetenschap. Wat die hulp vermag kan het kleine Denemarken leeren. En zeker ligt het op den weg der nederlandsche vegeering aan onze zui velbereiders die wetenschappelijke hulp te ver schaffen door het opriebten van proefstations en vakscholen. Nu de regeering, danlj; zij het advies en de voor lichting der land bouwciommissie de handen in die richting aan den pl/oeg wil slaan, 't geen wij dankbaar erkennen, komen wij tot u, mijne heeren, met het bescheiden, naaar dringend verzoek,dat de voorstellen van s' 1 ands hooge regeering door uwe goedkeuring mo.gen worden bekrachtigd. 't Welk doende, (w. g.) J. ZIJP Kz., te Abbekerk, Voorz. W. TFJENGS, Wieringerwaard, i Secretaris. r O. K ËCGGIIi, B. KORTHOYEN, TERHAik. De gebruiksaanwijzing vindt men op de Loogflacons. vraag ie JAMS GEDROOGDE VRUCHTEN 7» PER TELEGRAAF. Pitrmerend 18 Dec. Aangevoerd 40 Paarden, 243 Melk- en vette Koeien hooger prijs, handel vlug, 109 Vette Kalveren t 0,70 a 0,90 per P., 96 Nucht. dito f 8 a 22 beide handel stug, 3485 Schapen en Lammeren, handel stug prijshoudend, Vette lager prijs, 378 vette Varkens ^0,38 a 0,46 per P., handel vlug, 177 Biggen f 3 a 6, handel matig, Kipeieren 4,50 a 5,50 per 100, 1143 pond Boter 1 1,10 a 1,15 per pond, 778 Ganzen t 2,35 a 3,40327 Zwanen f 5 a 8,50. Purmerender kaasberieht niet ontvangen. AMSTERDAM pCt. Nederland Cert. N. W. Sohnld2} dito, dito 3 dito, dito 3| dito Oblig8 j j Italië, Inschrijving 1861/81 5 Oostenrijk, Obl. in pap. li. 1000 Mei-Nov. 6 dito, dito Febr.-Ang. 5 dito, zilver Jan.-Juli 6 dito, dito April-Oct. 5 Portugal Obl. Buit. 1853/80 3 Rusland,Ob. Hen C. 1798/1815/1000 Jan. 5 Gert. lnsch. 6e serit 1855 Z.R. 500 Ap.-Oct 5 Obl. 1864 Amst./1000 April-Oct5 dito, 1866 5 dito, 1877 20-100 Jan.-Jnli5 dito, Oostemhe Leening 2e serie5 dito, 1873 gecons. 50-100 Jnni-l)ec. 5 dito. 1860 2e leening 100 44 17 Dec. 7614 89? 101?/,. 101» 90*/, 67 67 67?,. 68 6» 10 84». iod8 101»/, 10l'/4 58»,. 9«7s 18Dec. 76»,. 90',4 10114 101» 67% 67 67' 102V,. 84'/. 101"/,. 101% 101'/. 58»,, 99 95% Ie deel. 1. Ouverture zur Opcr „die Zauberflöte W. A. Mozart. 2. Larghetto uit het Quintet, voor clarinet en strijkinstrumenten W. A. Mozart. Clarinet de heer B. van Pijpen. 3. Syraphonie No. 4. B. dur op 60 L. van Beethoven. a. Adagio-Allegro Vivace b. Adagio c. Allegro Vivace d. Allegro ma non troppo. lie dee 4. Ouverture zur Oper „Oberon" {a. Serenade b. ,,Loin du strijkii C. M. von Weber Serenade des llandolines Desormes. du Bal", (op verzoek) voor strijkinstrumenten E. Gillet. 6. Tausend und eine Nacht, Walzer Joh. Strauss. 7. Scèues de Genre. Suite d'orchestre (op verzoek) (gecomponeerd 1879) J. G. H. Mann. I. Prélude; II. Marche Triompliale; III. Cantilene; IV. Bohémienne; V. Clair de LuneVI. Rêve pastorale. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering van 10 tot 12 uur: het e e rvt. ü.t,,; tP,„i v r. r, koopt daags voor de dividend-verschijning, om die een dag daarna weer in te boopen. Dat de alsdan te betalen koerswinst inderdaad geheel of grootendeels onder inkomen behoort te worden gerangschikt is m.i. onmis kenbaar doch al. 6° zou deze even duidelijk daar buiten sluiten. Eme andere bepaling uit bet besproken art. 6, M. de R., zij bet mij nog vergund even aan te stippen. Sub d. wordt aldaar onder de bedragen welke van het bruto inkomen bebooren te worden afgetrokken vermeld, 'tgeen aan uitgaande lijfrenten en periodieke uitkeeringen krachtens de wet of testamentaire bepaling onnf bankelijk van den wil der belastingschuldigen, ver schuldigd is. Hier wordt de titel van verschuldigdheid beperkt tot de wet of testamentaire bepaling. De reden dier beperking zal wel gelegen zijn in vrees voor ont duiking, doch daardoor wordt zeer onbillijk menige contractuele en onverbrekelijke verplichting tot perio dieke uitkeerng uitgesloten. Waarom b.v. is hij, die zich jegens zijne werklieden heeft verbonden om hun op zekeren leeftijd een pensioen uit te keeren, gehouden om ook daarvan belasting te betalen terwijl zijne erf genamen (indien dit pensioen bij testament wordt ge legateerd) daarvan vrij zullen zyn 'f Het slot dier alinea „onafhankelijk van den wil der belastingschuldigen" geeft m. i. de waarborg tegen ont duiking. Aanvulling met de „verschuldigdheid ook krachtens schriftelijke overeenkomst" zou deze bepaling, naar mijne bescheiden meening, niet minder aan haar doel doen beantwoorden. Ik mag, M. de R,, niet meer van Uwe plaatsruimte vragen, hoezeer het ontwerp waar bet de gelijkheid van belasting van alle bronnen van inkomsten, zoowel uit arbeid en bedrijf als uit rente voortspruitende, voor opstelt tot gelijke beschouwingen aanleiding zou kunnen geven als hierboven plaats vonden ten aanhen van het gelijkstellen van alle renten boe groot ook de dsarin verscholen assurantie premie is. Alleen nog dit: Meer dan bij eenige andere belasting is bij de ont- worpene de medewerking van het publiek noodig. De ambtshalve aanslag is nergens daarvoor op zich zelf afdoende gebleken. Om het welslagen dezer wijze van hetfing te verzekeren is het dan ook noodig dat de verordening zelve zooveel mogelijk èn duidelijk èa billijk zij. Immers, laat de verordening veel ruimte voor de interpretatie van den belastingschuldige en die vertolking zal niet uitblijven waar de belasting schuldigeeen onbillyken druk gevoelt dan is het te voorzien dat de verordening zeker niet aan haar doel zal beantwoorden. Het is toch bij belastingen alB deze dikwijls niet de vraag hoeveel men betaalt, doch voor welk inkomen men zelf en voor hoeveel de buur- man is aangeslagen, en het reclameeren zal dikwijls meer zijn grond vinden in vergelijkingen met den aanslag van anderen dan in de berekening van eigen zuiver inkomen. Is eenmaal bet algemeen gevoelen ontstaaD, dat de aanslag inderdaad niet meer rekenschap houdt met de werkelijkheid, docb alleen met eene zekere fictie, gegrond op onderlinge vergelijking van deD aan slag van dezen en genen, dan zal men de groote scha duwzijde dezer belasting het plaatsen van den belastingschuldige tusschen beurs en geweten uit breiden en het verwijt van inmoraliteit der belasting niet kunnen ontgaan. Het is daarom naar mijne bescheiden meening van het grootste belang, dat de Raad die zich vóór het beginsel dezer belasting heeft verklaard, door het be vorderen van eene nadere uitwerking van bet ontwerp in den geest van het beginsel zelve, zorge dat dit zoo volledig mogelijk tot zijn recht kome. U dankzeggende, M. d. R., voor de goedgunstig door u verleende plaatsruimte. Hoogaehtend, Uw dw. dr. Alkmaar 16 Dec. '88. Mr. T. A. SANNES. Stoomdr. H.erms. Coster Zoon Alkmaar JAN DE LANGE, van de volgende perceelen te AlkmaBr 1. (wee Huizen en Erf', aan de westzijde van de St. Annastraat, groot 2 aren, 5 centiaren, behoo- rende mej de Wed. FORTUIN; 2. een Pakhuis en Erf, daarnaast, groot 1 are, 23 centiaren, van den heer W. ROSKAM; 3. een Huls en Erf, aldaar, groot 58 centiaren behoorende aan de Vereeniging St. Joseph, en wel a. het Minis voor AM?BR AAK en daarna h. de Grond. 4. een Huis, Pakhuis en Erl, aan den Doo- denweg, groot I are, 98 centiaren, van den heer F. F. DE MUNK; 5. diverse perceelen Tuingrond, a|d. Snaarinans- laan, groot 13 aren, 1 centiare, van de heeren C. KOOPMAN, D. KOS en J. MUIJ8. Inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van de firma DE LANGE en DE MOUAAZ, te Alkmaar, en voor perceel 3 ook bij Notaris GOUVERNE aldaar. Verkrijgbaar per Stelgeschikt om 3£ Kilo Zeep (e maken en waarmede de goederen gewasschen zijndehelder wit worden en weggelegd helder wit blijvenbij VAN DB In plaats van 6 tot 8 uurzal DONDERDAG den 20, van tot 3^ de gelegenheid tot het halen van nieowe boeken geopend zijn. DE COMMISSIE. CUBA MARIA VAN DUIJN SUURMONT, zonder beroep, huisvrouw van JAN DAMSTEEG, verblijfhoudende te Am sterdam wonende te den Helderten deze domicilia kiezende ten kantore van Mr. ANTON1US MA'ITHIAS DE LANGE, advocaat-procureurkantoor houdende aan de Breedstraat te AlkmaarG-EDAGVAARD JAN DAMSTEEG, ijzergieter, vroeger wonende te den Hel der, thans zonder bekende woonplaats in het koningrijk of bekend werkelijk verblijf, om vóór Donderdag, den 28 Februari 1889, eenen voor de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar fungeerende procureur voor zich te stellen, en dezen op dien dag te doen verschijnen ter gewone terechtzitting dezer recht bank des voormiddags te elf uurten einde te hooren eisch doen en concludeeren dat het der Rechtbank behage bij vonnis uit te spreken de ontbinding van het tussehen partijen bestaande huwelijk door echtscheiding met al de wettelijke gevolgen daarvan, alles met veroordeeling van den gedaagde in de kosten van dit rechtsgeding. Geschiedende deze aankondiging ter voldoening van artikel 4 alinea 7 vBn het Wetb. van Burgerlijke Rechtsvordering. Alkmaar Mr. A. M. DE LANGE 17 Dec. 1888. Procureur der eischeresse. Sjoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6