Sterdam- Iets over Paardenfokkerij. &clcgrftfi9£fte fiencbtcn. 5btab0"BericitUn. Den 24 worden 20 stuks rundvee (18 koeien Tevens is te Heiloo gevonden: KANTONGERECHT. Jflftrkt- cu ftcurjsberit&tcn leiden door den heer Kleinbentink en „reisindrukken", te schetsen door den heer Bakels. De onderwijzer A. Hart te Enkhuizeil i» be noemd tot onderwijzer aan de Da Costasohool te Am- De Eon. Ned. Stoombootmaatschappij heelt aan de Maatschappij de Maas te Rotterdam opgedragen den bonw van een stalen stoomschip van ongeveer 1500 ton. Aangenomen het bercep naar Haringkarspel en Dirkshorn door ds. Tj. de Boer, te Oldeholtwolde. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft aan den gemeenteraad vac Amsterdam een plan met memorie van toelichting ingediend voor een tram lijn Dam—Westermarkt—Marnisstraat1350 el lang. In eene algemeene vergadering van steenfabrie- kanten te Groningen is besloten tot verhooging van de prijzen der verschillende steensoorten met een gulden per duizend. Te Amsterdam zijn voor den cursus 1888/9 voor bet eer6t ingeschreven 165 nieuwe studenten. In het geheel zijn thans ongeveer 900 studenten inge schreven. Bij den te Nijmegen gehouden schietwedstrijd, uitgeschreven door de scherpschuttersvereeniging Wal deck Pyrmontis de derde prijs behaald door St. Se- baoiiasn ie Hoorn met 234 punten. De heeren F. L. Kist (sedert 25 jaren wethouder) en jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, twee der oudste raadsleden te Haarlem hebben als zoodanig hun ontslag genomen. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot be scherming van dieren heeft aan den minister van bin- nenl. zaken verzocht niet te voldoen a-tn bet verlangen der Nederl. Maatschappij tot bevordering der genees kunst tot het voortdurend muilkorven der bonden. Ten einde de aangifte van inzending van rundvee, wolveevarkens en pluimgedierteop de wereld tentoonstelling te Parijs van 11—22 Juli 1889, zooveel mogelijk te bevorderen heeft de minister van landbouw in Frankrijk bepaalddat de tijd van aan gifte van inzending van genoemde dieren die gesteld was vóór 1 Januari e. k., wordt verlengd tot 1 April 1889. Commissarissen van de gasfabriek te Leiden hebben voorgesteld den gasprijs met ingang van 1 April 1891 te verlagen tot 5 centen per kub. el. Beroepen tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Haarlem ds. C M. van Oosterzee te Sliedrecbt" Donderdagavond werd op het buiten Nijenburg, onder HeilOO, van een kleerenhanger in de vestibule kleedingstukken ontvreemd. Kort te voren in dien- zelfden avond werden in een ander gedeelte van Heiloo een paar klompen gestolen die een bezoeker voor de deur had uitgetrokken. De herbouw der afgebrande boerderij in de Boekelermeer, gemeente HeilOO, behoorende aan mevr. de wed. van Vladeracken te Haarlemis gegund aan de heeren gebroeders Klein, te Nieuwediep. beleedigde trots kwam er tegen op; zij opende de lippeu tot een antwoord en zweeg. Wat gaf zy er om hoe men haar beoordeelde. Hare familie zou misschien nooit eenige sympathie voor haar gevoelen. By hen was alles zoo vroolijkzoo lichtzinnig zoo oppervlakkig; zij wilden nooit denken aan dingen die dieper lagen dat zou hen maar in hun genoegen ge- Btoord hebben. En op welken grond kon zij dan ver langen dat men een bijzonder belang zou stellen in haar eigen persoondat men zou zoeken naar het zuivere goud, dat in bet hart begraven lag en waarvan niemand eenig vermoeden had. Was het soms omdat zij ook den naam Broek drceg Of omdat zij zich te midden van hare familie eenzamer gevoelde dan ooit te voren Dwaasheid Die Broeks waren wel de laatsten, die naar verborgen schatten zouden zoeken voor hen was de uiterlijke schijn voldoende; maar dat ook Günther zich daarmee tevreden stelde Zij zuchtte nog eens diep en wederom dwaalde een vluchtige blik naar het paar aan het venster. „Eene verwenschte kat, dat roodneuzige, oude wijf pardonuwe vriendin daar'', dus stoorde Gert ten tweeden male haar droevige gedachten, terwijl hij slechts met moeite zijn lachen bedwong. Zoo'n soort van boet prediker in vrouwenrokken, die, van nabij bezien, meestal niet de vereiechte lengte hebben." Verschrikt zag Willy op. Daar stond freule van Malknitz, rood van toorn; zy richtte zich op in haargansche lengte en voer geweldig uit tegen den president, die haar juist alles nader had uiteengezet. „Dat zijn altemaal ijdele herschenschimmen, Broek; begrijpt gij mij? Een fatsoenlijk menscb mag zijn handen niet steken in zijns naasten beurs, dat is mijn meening. Dat zijn wij aan onzen naam verplicht en of ik nu iemand eenvoudig besteel, of hem met actiën en divi denden 't hoofd op hol breng en bedrieg, dat is my alles hetzelfdeik wil mij er niet toe leenen. Hebt ge mij begrepen? Mij blijft gij daarmee van het lijf en Willy ook ik wil niet dat gij van hare onwetendheid misbruik maakt ik „Tante tante." Twee handen omklemden kramp achtig den arm van de oude freule en twee bruine ontstelde oogen staarden in de hare. Freule van Malknitz sloeg zich met de vlakke hand krachtig op haar mond; zij zag in, dat zy zich door haar reobtmatigen toorn te ver bad laten voeren. Nu snikte zij een paar maal krampachtig en vervolgde daarop knorrig Voor 't overige zal ik mij om je meening weinig bekommeren. Speculeer maar voort, Broek; veel geluk er mee Ik ben maar een afgeleefd oud schepsel, dat vreedzaam zijn kool verbouwt en in zijn bekrompen heid leven en sterven wil." Daarop stoof zy de kamer uit en Willy volgde baar in de grootste spanning. „Oef", steunde de president en zonk met halfgesloten oogen in zijn stoel terug, terwijl hij met zijn rood zijden zakdoek rond sloeg, alsof hy een lastig insect verjoeg. „Verschrikkelijk zuchtte Angola, maar liet er dade lijk scherp op volgen „Waartoe ook Waarom deelt gij ook ieder je plannen en resultaten meê, Maurice. Je kunt toch niet verwachten, dat zulke mensehen je begrijpen." Wordt vervolgd. Voor een talryk publiek sprak j.1. vrijdagavond te Voorst de militaire paardenarts, de heer Quadekker over bovengenoemd onderwerp. Spreker zegt: Het gaat zeer gemakkelijk in het bezit te geraken van een veulen veel moeielijker is het eveawel, om van een veulen een goed paard te maken. Van groot belang is het dan ook voor paardenfokkers, die dit rentegevend willen doen goede zorgen aan de veulens te bestedeu en geen kosten te ontzien. Het veulen wordt geboren. Wat ziet men gebeuren? De moeder lekt het veulen dadelijk geheel schoon van het slijm waarmede de huid bedekt is. Nu zou men ze§geDi dat kon even goed met een «troowisch gedaan worden. Dit is niet het gevalgeschiedt dit niet door de moeder zelfdan loopt men gevaar dat het veulen ziek wordt. Spoedig doet het moeite naar den nier van de moeder te reiken, om de eerste melk, die veel van de latere verschilt, te gebruiken en die ze onaf scheidelijk hebben moet, tot afscheiding van bet darm- pek eene meststof die door geen ander bestanddeel kan verwijderd worden. Niet vier a vijf weken maar even zooveel maanden diende bet veulen die moedermelk te gebruiken. Spreker betreurde hetdat dit op onderscheidene plaatsen zoo slecht wordt nagekomen. Vervolgens lette men er op, dat het een goeden luchtigen stal heeft, niet wordt opgehouden, maar zich vrij kan bewegen. Begint het droog voeder te gebruiken, ontziet men niet haver te geven géén koren wat ge makkelijker verteerbaar is en meerdere voedingswaarde bezit. Velen zeggen: dat kost te veel; komt het straks in de weide, dan komt alles wel terecht. Hier bedriegt de zuinigheid de wijsheid; wat men het veulen onthoudt, ten grondslag voor een goed paard, komt nooit terecht. Vervolgens moet het hebben een goede weidemen kan dan zonder bij te voeren, de goede uitwerking van het malsche gras dat zooveel eiwitstof bevatzien. Men vergete echter nietdat men half September weer haver of hooi moet bijvoeren daar het gras dan te weinig voedingswaarde meer heeltmen kan het evenwel gerust in de weide laten loopen tot er sneeuw komt, daar beweging hoogst nuttig is. Komt het op stal dan moet men het hooi en haver geven vooral goed hooi; slecht hooi, op veengronden verbouwd, dient beter tot inpakken van flesschen maar niet om onzen dieren te geven. Len gebrek dat veelvuldig voorkomt isruiven te hebben die veel te boog zijn; voor jonge paarden werkt, dit zeer nadeeiig op den lichaamsbouw zoo deze bier bij de landbouwers aanwezig zijn ried hij aanze spoedig af te breken en lager bij den grond te plaatsen. Het water wat te drinkeu wordt gegeven, moet vóór het eten geschieden geeft men het er na dan kan de maagdie by een paard al zeer klein is bet niet opnemen; het hooi of de haver, dat aanwezig is, moet piaats maken voor het water en verlaat dus onver teerd de maag. Hellingen in den bodem der stal keurt spreker zeer ai; een waterpasvlakke vloer kan alleen rust en een goeden stand aan het paard geven, wanneer het staat. De huid dient goed gereinigd te worden; het is geen zak waar maar wat ingestopt iszoo deze niet kan uitwasemenontstaan hierdoor vaak ziekten. Kleine puistjes, die men branderigheid noemt, meent men algemeen te moeten toeschrijven aan veel haver voeren; dit is evenwel eene misrekening, maar moet bijna altijd worden geweten aan eene slechte verpleging der huid. Na een oogenblik pauze wees spreker op een groote vijand bij de fokkerij, nl. de overerving waarmede wij wel degelijk rekening hebben te houdeneen feit waarvan de oorzaken nog onbekend zijn. De gebreken en deugden, by merrie of hengst aanwezig, die gedurig op de veulens overgaan zijn te onderscheiden in twee soorten nl. positieve en progressieve overerving de eerste van overerving der ouders, de laatste door later ontstane ziektenj Het is dan om goede paarden te verkrijgen nood zaak, zooveel mogelijk goedgevormde merriën en hengsten te hebben. Zoo dit voor oogen wordt gebonden, zullen onze moeite en kosten later in den handel dubbel vergoed worden. Eindelijk gaf spreker nog enkele wenken ten beste by voorkomende ziekten, zoo niet dadelijk een arts aan wezig mocht zijn en ten slotte iets betredende het hoefbeslag. Mocht het gesprokene voor velen hier niet geheel uienw zijn, toch kan het wellicht dienen tot aansporing, in voornoemde raadgevingen niet te verflauwen om steeds het onze bij te dragen tot veredeling van het paard. (Held. Ct.) Zaterdag 22 December. 's-GBAVENHAaE. Tweede Kamer. Na een uitvoerig debat werd verworpen met 79 tegen 3 atemmen de motie vau den heer Nieuwenhnis en met 74 tegen 7 stemmen die van den heer Schepel in het belang der afsohaffing of vermindering van verbruiksbelas tingen eu van meerdere belasting op roerend vermogen. Vele liberalen verklaarden, tegen te stemmen omdat zij daden verlangden en geen wenseben. De heeren Lohman en Schaepman verklaarden namens de rechter zijde te zullen stemmen in afwachting van 's ministers houding. De middelenwet werd aangenomen eveneens de arbitrage conventie met Frankrijk over de grens regeling van Suriname. De heer Lohman drong aan op afschaffing der staatsloterij. De Kamer ging daarop uiteen. Bij de aanbesteding 'voor het onderhoud der herstellings- en vernieuwingswerken aan het rijksop voedingsgesticht alhier was minste inschrijver C. Duin, voor f 1461 voor de strafgevangenis J. J. Boogh voor f 1010 beiden alhier. en 2 stieren), aangekocht door den heer J. Akkerman, van hier naar Buenos-Ayros verzonden. Het door het strijkorkest van het 4e regiment infanterie, onder leiding van den beer J. G. H. Mann, den 20 gegeven concert kon onbetwistbaar op hooge waardeering aauspraak maken. Het met zeer veel zorg gekozen programma prijkte met toonwerken van den eersten rang. Uitmuntend klonken de eerste accoorden van de om hare fijne contrapuntische bewerking, bij de meeste musici zóó hoog aangeschreven Ouverture zur Oper „die Zauberflöte" van Mozart, (door hem op vier- entwmugjarigen leeftijd ia 1780 gecomponeerd), zoodat het orkest al aans onds het getuigenis aflegde, dat het, onder de degelijke leiding van zijnen directeur, flink en met nauwgezetheid had gestudeerd. De duidelijkheid in de phraseering liet in de vertolking van genoemd mees terwerk dan ook bijna niets te wenschen over. Het „Larghettouit het Quintet voor clarinet en strijkin strumenten (con sordino), van denzelfden componist, waarvan de clarinetpartij uitgevoerd werd door den heer B. van Pijpen, klonk mede overheerlijk. Voor een groot deel mag die goede vertolking zeker worden toegeschre ven aan genoemden heer, die zijne veelzeggende partij uitmuntend vervulde Aan de hier ter stede minder bekende 8ymphonie No. 4, van L. van Beethoven, liet het orkest alle recht wedervaren. De breede stroom van melodiën die zich elkander als het ware in dit toon dicht onafgebroken op den voet volgen misten hare uitwerking niet. Vooral het „Adagio" verdient bijzonder te worden genoemd. Ad was de hoornist bij het aanheflen van de prachtige" „Obéron" ouverture, van C. M. von Weber, minder gelukkig, hij gaf bij de verdere uitvoering daarvan veel reden tot terredenheid. Met de „Serenade des Man dolines" van Desormes en „Loin du ba!" van Gillet, beide voor strijkinstrumenten, werd onverdeelde bijval verworven, evenreer als met de bij de meeste muziek beoefenaars bekende wals van J. Strauss Tausend and eine Nacht". ieu slotte kan het niet anders dan een aangename plicht zijn, nog te mogen gewagen van het laatste num mer van het programma getiteld „Scènes de genre", compositie van den directeur. Zeer zeker kan zij op groote degelijkheid aanspraak maken en getuigt zij van groot talent. Vooral de „Marche 'riomphale" en „Rove pastorale" bezitten onmiskenbare kunstwaarde. Het in vrij groote getale opgekomen publiek gaf dan ook meermalen zijne ingenomenheid onverdeeld te kennen. B U 11 G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 20 Dec. Gerrit Veen, wednr. van Helena Meijer, alhier, onl. te Haarlem, en Gerardine Hendrica Ringers, wede. vac Daniel Eversdijk, te Haarlem. GEBOREN. 20 Dec. Alidavan Jan Erederit Jansen en Maria Oom. Josephus, Z. van Hendricus Josepkus Puttenaar en Anna Maria Haberstock. 21 Wilhelmina Sophia, D. van Johannes Egbergen eu Sophia van Veenendaal. OVERLEDEN. 20 Dec. HenrietteD. van Markus Kroonenberg en Annette van den Stempel, 18 weken. Woensdag, 2e Kerstdag, 's middags van 12 tot 1 ure, gelegenheid tot aangiften bij den Burger lijken Stand. VEILING VAN VASTE GOEDEREN 20 Dec. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis, St. Annastraat, B 502a. Str. J. v. Twisk t 400, 2. Huis, aldaar, B 503. Str. Chr. Vasbinder a 1505. 3. Pakhuis, aldaar, 504. Str. P. Messelaar 1240,— 4. Hnis (afbraak) aldaar, B 502. Str. P. de Graaf 100, 5. Grond, aldaar, B 502. Str. J. van Twisk 520, 6. Huis en pakhuis, Doodeweg, E 991. Str. G. H. A. Knijper 1450, 7. Tuingrond, Snaarmanslaan, C 800. Str. J. Balder 221, 8. Idem, aldaar, C 827. Str. D. IJpelaan 66,60 9. Idem, aldaar, C 807. Str, D. IJpelaan 230,40 10. Idem, aldaar, C 816. Str. D. IJpelaan 46, 11. Idem, aldaar, C 815. Str. J. Muijs 46,— 12. Idem, aldaar, C 833. Str. J. Muijs 60,— 13. Idem, aldaar, C 808. Str. D. Kos Gz. 219,— (Afslag 27 Dec., in Tivoli.) 20 Dec. Door den Notaris P. J. LAU, Rijp. Winkelhuis met 4 afzonderlijke Woningen, z.z. Oudegracht en oz. Klein Nieuwland, B 23312334, 0.03.34. Str. P. Messelaar 2510, (Afslag 27 Dec. in vliet Kleine Koffiehuis".) GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie sijn voor de rechtheb benden terug te bekomeneen rood kinderpolsje, een zwarte handschoeneen klein sleuteltjekinderspeelgoed (een wit hondje) een portemonnaie een blikken trommel, een bril in étui, een gouden oorbelletje, een portemonnaie met eenig geld, twee ledige vaatjes. een geel koperen bak-aker met geel koperen zeel en jjzeren ketting, een paar nieuwe bedragen klompen. Deze voorwerpen zijn vermoedelijk aldaar of te Alkmaar ontvreemd. Zitting van 19 December 188 8. A. T., Uitgeesthet belemmeren van het verkeer van den openbaren weg, 3 boete of 1 dag hecht. K. V. PzEgmond aan Zee, G. B., Sohoorl, jachtwetover treding, ieder 1 20 boete of 4 dagen hecht. D. Schoorl, als boven, 2 maal gepleegd, 10 dagen hecht. M. K., Rijp het maken van muziek op de openbare straat te Rijpzonder vergunningt 3 boete of 2 dagen hecht. P. G. Hz., Egmond aan Zeestrooperij 6 dagen gev. G. S. Jz., IJ. D. Dz., A. V. Gz., Egmond aan Zee, als bovea, ieder 2 dagen gev. H. B. G., G. H., H. C. S., Alkmaar, zonder vergunning des nachts onbeheerd op de openbare straat te Alkmaar, laten staan van een wagen, ieder 0.50 boete of 1 dag hecht. K. V. Wz., Egmond aan Zee, rijden met een hondenkar. 2 maat gepleegd2 boeten van 3 of 1 dag hecht, voor elke boete. A. O., Rijpopenbare dronkenschap bij herhaling, 5 boete of 2 dagen hecht. P. G. Hz., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grond 1 boete of 1 dag hecht. Allcmaar 21 Dec. Kleine Kaas gras t 29Commissie gras f 27,50, Middelbare gras 1 27, aangevoerd 532 stapels, we gende 149707 P.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2