No. 155*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 23 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: TWEEDE BLAD. Q&fficiiel (BebetlU, Nationale Militie. finittnhab. FRANKRIJK. De voortvluchtige agent de change Bes die nog niet gevonden ishad 20000 Patiama- aandeelen. ITALIË. Uit Borne wordt aan olericale bladen gemeld, dat de minister-president Crispi den 1 dezer een schrijven aan de vertegenwoordigers van Italië in het buitenland ge zonden beeft aangaande het romeinsehe vraagstuk. Dat stuk zou in twee deelen gesplitst zijn. In bet eerste werd de aandacht gevestigd op de congressen van roomach- katholieken in alle landen en de aldaar aangenomen besluiten ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus. Op de beteekenis dezer beweging wijzende, droeg hy den gezanten op, aan de regeeringen bij wie zij toe gelaten zyn, te doen begrijpen, dat de italiaansehe regeering de zoogenaamde waarborgen wet eerbiedigt maar niet kan toelaten dat eene dergelijke zaak wordt geopperd. In bet tweede gedeelte zou gewag ge maakt zijn van een mogelijk vertrek van den Paus uitBome en van het belang, dat de regeering er bij heeftde geheime onderhandelingen te kennen welke daarover tusscben het Vatikaan en de europeesche hoven zonden kunnen worden gevoerd. In de Biformahet orgaan van den minister-presidentwordt dit bericht geheel ongegrond genoemd. Dergelijke handelingen zijn aan de italiaansehe regeering volmaakt onverschillig, evenals die, welke volstrekt geene uitwerking op de internatio nale staatkunde kannen hebben. De regeering, voor nemens zijnde ten harent geheel vrij te zjjn en te blijven, heelt tot beginsel zich niet te mengen in de binnenl. staatkunde der andere staten. Dat dan de bnitenl. clericalen doen, wat zij willen. Zoolang het bij woorden blijlt, zal zij er zich niet aan gelegen laten liggen. RÜMENIE. De meerderheid der Kamer heeft zich vereenigd met de wensch van den minister Carp en uitdrukkelijk verklaarddat zij de aansluiting van dit rijk bij Dnitscbland en Oostenrijk goedkeurde. JSintJcuLtuir. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt DlRSd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gebeele Eijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsbl. No. 85); Brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad in zijne vergadering van 19 December 1888 benoemd heeft voor bet jaar 1889 tot leden der vaste commissie a. voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is be dreigd, van welke commissie de Burgemeester, krachtens art. 166 der gemeentewet, voorzitter is, de beeren J. C. Vonk, mr. J. P. KraakmanB. Preyer en C. W. Bruinvis b. van tinancien de beeren W. Helling, J. M. de Sonnavilie, C. W. BruinvisB. Preijer en A. Goede Dz., onder het voorzitterschap van den heer C. W. Bruinvis c. van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen, de heeren C. Janssen Cz., H. J. Bruinvis en W. F. Stoelonder het voorzitterschap van den heer Wethouder P. Bruinvis de Lange, door Bur gemeester en wethouders uit hun midden aangewezen; d. van bijstand in het beheer en onderhoud der plantsoenen enz., de heeren P. Rentmeester, A. Goede Dz. en B. Preijer, onder het voorzitterschap van den heer C. W. Bruinvisdaartoe door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aangewezen; e. voor de gasfabriek, de heeren C. W. Bruinvis en P. Bruinvis de Langeonder het voorzitterschap van den Burgemeester, daartoe door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aangewezen. Burgemeester en wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Dec. 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72); Roepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1889 hun negentiende jaar zijn ingetreden(alzoo alle mannelijke ge borenen van 1870) om zich, ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1889 in het daartoe gereed ge maakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren, op Dinsdag en Vrijdag tot en met 20 Januari 1889 en verder aan de ge meente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplicktige zeivenbij ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis, op zijn vaderis deze overleden, op zijne moeder, en, zijn beide overledenop den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: h oor ingezeten wordt gehouden 1®. hij wiens vader of is deze overledenwiens moederof zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 Staatsblad n°. 44) 2°. hijdie geen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1®. Januari 1889 binnen Nederland verblijf hield 3®. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbe- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aan zien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen. De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overledende moederof zijn beide overledende voogd woont 2®. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont 3°. van hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands ge vestigd isin de gemeente, waar hij woont 4". van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlan der die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven-. 1°. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2°. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten 3°- de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienstin 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen, wien dit mocht aangaan, uit, zoo moge lijk in eigen -persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachtenterwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter in schrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 December 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Bij de behandeling der legerwet in de Kamer hebben graaf d'Oultremont en generaal Jacmart verklaard dat zij eerlang een nieuw voorstel aan de Kamer zullen doen betreffende den persoonlijken dienst plicht. ENGELAND. In het district Colchester is den 18 de conservatieve kandidaat Brooke tot lid van het Lagerhuis gekozen met eene meerderheid van 439 stemmen bij de vorige verkiezing was die meerderheid slechts 295 geweest" Gladstone is den 19 met zijne vrouw naar'Italie vertrokken. 3ËÜH De minister van bnitenl. zaken zeide aan een feestmaal te Scarborough dat de regeering zich niet weder in de woestijnen van Afrika begeven zou. Maar zoolaDg de Onder-Koning van Egypte Engeland's hulp verlangde, was zij door de tijdens het ministerie tan den heer Glad stone aangegane verplichtingen gehouden hare bezet tingstroepen in de haveDS der Boode zee te laten blij ven. Soeakim mocht niet verlaten worden want daar moest het pleit van den slavenhandel beslist worden. Engeland was door het verdrag van Parijs gebonden bet ottomaniscbe rijk ongeschonden te handbaven.J-jjgg Lagerhuis. De onder-minister van buitenl. zaken deelde den 21 mede dat de engelsche regeering het bezettingsleger in Egypte zou handhaven, totdat de re geering van den Onderkoning krachtig genoeg wae, om de orde in het land te bandhaven. Minister Gi'schen heeft den 21, op een verzoek van den heer Campbell, het laatste telegram dat omtrent Stanley en Emin-pacba ontvangen was, voorgelezen. Vervolgens las hij eene dépêche voor, welke hij van den directeur der Western Telegraph Company had ont vangen aldus luidende: „Heden Vrijdag te 2 uur des namiddags ontving ik hec bericht dat Stanley met Emin-Paeha op de Arouchivtimi is aangekomen. De tijding is authenthiek. Bijzonderheden volgen." Deze mededeeling werd met uitbundige geestdrift toegejuicht. De geschorste burgemeester van Nimes, Numa Gilly, is bij besluit van den president van den 17 als zoodanig afgezet. De regeering heeft het oorlogschip Dnqnesne naar Panama gezonden om de danr wonende franscben te beschermen, voor het geval de arbeid mocht worden gestaakt. Den 26 Januari a.s. zal de aSgemeene vergadering van aandeelhouders in het Panama-Kanaal plaats hebben. Senaat. De heer Léon Say heeft den 20 zijn voorstel ingetrokken om de rede, den 19 door den heer Challemel- Lacour gehouden, overal in het land te Jaten aanplakken. De heer N aquet, Boulauger's vriend, wilde dat voorstel we der indienen, maar werd door een algemeen geschreeuw gedwongen de tribune te verlaten. De leden riepen hem toe dat bij niet zou sprekeDdocb te midden van de verwarring uitte bij, het voorstel indienende, toch eenige woorden die den voorzitter noopten hem tot ëe orde te roepen. Hij verliet daarop de vergadering. Zijn voorstel tot aanplakking werd verworpen en daarna de begrooting in behandeling genomen. Kamer. Bij de behandeling der legerwet is den 18 een amendement aangenomenstrekkende om zekere categorieën van veroordeelden bij een koloniaal straf- bataljon in te deelen in plaats van hen bij het leger uit te sluiten. In eene volgende zitting is met 323 tegen 173 stemmen verworpen een door bisschop Frep- pel ingediend amendement om leerlingen van semina- rieën in tijd van oorlog niet op te roepen. De Kamer heeft de wet betreffende de hervorming der gemeente-inrichting met 187 tegen 83 stemmen aangenomen, De voorzitter deelde den 21 in de Kamer made, dat de leden van het bureau dien dag ontvangen waren door den koning, wien zij hnn leedwezen te kennen gaven over den doodfvan den prins de Carignan. De koning had zijn dank betuigd en gezegd„Ik hoop spoedig in de gelegenheid te zijn u het bewijs te leveren van mijne genegenheid en van mijne zucht om alles te doen wat den roem en de welvaart van het vaderland kan bevorderen.» iaaW|l|IH|l" .1 «3! BULGARIJE. De minister van justitie Stoiloff nam zijn ontslag nadat zijn wetsontwerp tot wijziging van het^strafwetboek bijna eenstemmig verworpen was. SERVIE. De volledige uitslag der verkiezingen is, dat gekozen zijn 450 radicalen en 150 liberalen. De Schupschina wordt den 23 door den Koning ge opend met eene troonrede. Het ministerie Christies wordt voorloopig gehandhaafd. VEREENIGDE STATEN. Het beslag door de regeering van Haiti gelegd op het amerikaanscbe stoomschip Haitian Bepnblic is opgeheven. De stoom boot verliet de haven vóórdat de oorlogsschepen, door de amerikaacsche regeering gezonden om het schip des noods met geweld terug te nemen, daar waren aan gekomen. In den Senaat werd door den heer Edmunds nit Vermont een voorstel ingediend betreffende bet Pa nama-Kanaal, waarin gezegd werddat de Veree- nigde Staten het niet zonder ongerustheid en onte vredenheid konden aanschouwen, zoo eene europeeeche mogendheid zich met den aanleg van het Panama-Kanaal door Midden-Amerika ging bemoeieD. Hij verlangde daarom, dat de president deze zienswijze ter kennis van de europeesche regeeringen zou brengen. EGYPTE- Blijkens een telegram nit Soeakim on dernam generaal Grenfell den 20 des ochtends met 4000 engelsche en egyptisehe soldaten een aanvai tegen de versterkingen der arabieren en nam deze door be storming ie. Het verlies der engelschen was zeer gering; de egyptenaren hadden 32 dooden en gewonden de vijand verloor meer dan 1000 man. In een half nur was de overwinning beslist welke voltooid werd door een sanval der kavalerie. De ara bieren trokken terug naar Hasheen en Tamaï. De troepen van generaal Grenfell bezetten de loopgraven des vijands. (Vervolg van den 19.) Begrooting van waterstaat. De heer fa rncombe Sanders besprak de voornemens van den minister ten opzichte van de regeling der telephonie. Wie moet de telephoon exploiteeren De minister vindt het wetje van zijn voorganger niet mooi. Maar wat wil hij dan? Hoe denkt hij over staats-exploitatie De minister zegtdat het verleenen van concessies op een eventueel wetsontwerp niet vooruitloopt. Maar hij meentdat het onteigenen van nu en later te verleenen coneessiën de zaak maar weer duurder zal maken. 21 Kamers van koophandel hebben zich voor rijks- exploitatie getoond. De regeering toone wat haar voornemen is. Zij onderzoekt reeds vijf jaar. De heer Tak van Poortvliet besprak wettelijke rege ling van het bestuur der openbare werken. Het departement van waterstaat moet worden een middelpunt van kennis op allerlei gebied. Hij had met instemming vernomen de afschaffing van de afd. waterstaat Bmaar niet de voorgenomen oprichting van een afdeeling 'spoorwegen." Er schijnen in ons spoorweg net nog twee coupures te zijnGouda-Oudewater-Baanhoek en Eindhoven-lilburgbeide noodzakelijke verbindingen. Met vol doende zekerheid kan men nu nog niet over de exploitatie der spoorwegen een oordeel vellen. Spoorwegen moeten onder de afdeeling waterstaat blijven. De eenheid der regeeringszorg met opzicht tot het onderhoud moet tegenover de spoorweg-maat schappijen door den Raad van Toezicht worden verdedigd. Maar die Raad van Toezicht vergt betere regeling. Hij moet worden gelijk Thorbecke zeide: een Raad van State op spoor weggebied. De maatregelen ter voorziening van spoorweg ongelukken waaromtrent de minister nog geen oordeel heeft laat hij rustenmaar hij dringt op goede inlichtingen aan tevens op beter toezicht der spoorwegen vanwege het rijk en meer samenwerking dier maatschappijen met de organen van handel en nijverheid. Eene dergelijke regeling van handel en nijverheid in verband met de spoorwegen, waarop vroeger werd aangedrongenwerkt in andere landen uitstekend. De heer H a r t o g h besprak de arbeidersverzekering. Het zal lang duren eer de Staat dat vraagstuk oplost; in de eerste jaren althans niet. .Particulieren gaan den Staat reeds voor en zou particulier initiatief niet gevolgd moeten worden door den Staat, door in de bestekken bij aanbestedingen van open bare werken de arbeidersverzekering op te nemen Eene alge- meene wet zal eerst dan ingang vinden als velebijna alle aannemers en fabrikanten het stelsel uit zichzelf hebben toege past. Hij dringt aan op herziening der algemeene voorwaarden van uitbesteding van werken onder beheer van het departement van waterstaat. De aannemer en indirect ook de Sta&t lijden nadeel van die bepalingenevenals de particulierenomdat voor particulieren die voorwaarden gelden. Reeds onder minister van den Bergh werd daarvoor eene commissie ingesteld. Twee

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5