Nieuwjaarswenschen. T AT JAM, No. 156. Negentigste Jaargang. 1888 a 35 cents a contant, ASSCHEPOETSTER V R IJ D A G VOOR OE REIDE DEELEiV TE ZAAIEN: FEüHjIjETONr. 28 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: Daar de Nieuwjaarsdag op dins dag valt, zal op Oudejaarsavond een nummer onzer courant worden uitgegeven. Als gewoonlijk bestaat gelegenheid, daarin NIEU WJAARS- WENSCHEN te plaatsen, van 1-5 regels. De UITGEVERS. Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een boeienden roman in twee deeien getiteld door Joseph Lnbomirski. Verbaal nit de russisebe ambtenaars wereld. contant zestig cents. Kaar buiten tegen inzending van een postwissel vijfenzeventig- cents. De oplage is beperkt. De ondergeteekenden verbinden zich dus slechtste leveren tot zoover de voorraad strekt. DE UITGEVERS. (bffictëel i&cöeelte. finticnltHb. H. SCHOBERT. 16) ENGELAND. Te Stockton is de heer Horace Davey, Gladstone's aanhanger, tot lid van het Lager huis gekozen met 395 stemmen. De meerderheid bij de vorige verkiezing bedroeg 1002 stemmen. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS* TEE ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de Post kantoren en de Hulpkantoren der Posterijen, voortaan op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen voor den dienst der Rijkspostspaarbankna A3 ure 's middagszullen gesloten z(jn. De Directeur voornoemd GOUWE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat den 2 Januari 1889 een aanvang gemaakt wordt met het sloopen der Hooge Steenenbrug, in verband waarmede het verkeer voor met trekdieren bespannen rij- en voertuigen tot nadere aankondiging gesloten zal zijn langs het Verdronkenoord zuidzijde, van de Ëuigbrouwersteeg tot ae Zontsteeg, en langs het Verdronkenoord noordzijde, van de Hekelstraat tot aan de St. Jacobstraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 24 Dec. 1888. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van den 24 dezer ingewilligd hebben het verzoek van J. HOL- LENBERG, horlogemaker te Alkmaar, om vergunning tot het vestigen eener smederij in de werkplaats achter het door hem bewoonde perceel aan het Luttik Oudorp No. 34. Burgemeester en wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dec. 1888. De Secre3"ris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIË. la de laatste wefcen was by de Kamer een wetsvoorstel van den heer Coremans aanhangig betreffende bet gebruik der vlaamsche taal iu strafzaken, dat zoowel tot hefige beraadslagingen tusscben Vlamingen en walen daarin als tot veel geschrijf daar buiten aanleiding gaf.Verscheidene amendementen van den minister van jus titie werden aangenomen waardoor het zeer moeiehjk werd een juist overzicht te geven van de vastgestelde wets bepalingen. Den 21 werd het ontwerp bij tweede lezing met 71 tegen 25 stemmen aangenomen, nadat de voorzitter o. a. verklaard had, zich van stemming te znllen onthou den, op grond van het verwarde der beraadslagingen en van de overhaasting, waarmede sommige artikelen behandeld waren. De lndépendance legt eene gelijke verklaring omtrent den inhoud der wet af en deelt o. a. nog mede, dal verscheidene leden aan bet einde der zitting zeiden, dat zij zich bij de stemming vergist hadden. De Koning oDtving den 22 een telegram nit San. Thomé, bevestigende de ontvangen berichten omtrent Stanley. De Kamer heeft met 83 tegen 7 stemmen, terwijl acht afgevaardigden buiten stemming bleven, de lichting voor 1889 op 13300 man bepaald. Bij de beraadslaging over deze zaak verklaarde de minister van oorlog, die voorstander van persoonlijke dienstplicht is, dat de tegen woordige toestand volstrekt niet ongunstig was. Belgie kon nu in tijd van oorlog 132000 soldaten op de been breDgen en de regeering had een plan gereed tot betere regeling der reserve dat by de behandeling der be grooting van oorlog in bijzonderheden zou worden mede gedeeld. DUITSCHL AN D. De Landdag van Pruisen wordt den 15 Januari door den Keizerin persoon geopend. De duitsche uitgever van de vertaling van dr. Mac kenzie's boek „Frederik de Edele en zijne geneesbeeren" maakt bekend, dat hy den engelschen uitgever zal aan spreken tot uitbetaling der boete van f 12000, welke verschuldigd zou zijn, zoo uittreksels van het boek open baar gemaakt werden vóór den dag der uitgave. Zij waren namelijk overeengekomen geen regel nit het boek bekend te maken voordat het tegelijk in En geland en in Dnitschlandin bet licht verscheen. Toch gaf het engelsche Medical Journal 5 dagen vroe ger een groot uittreksel en 3 dagen vroeger de parijsobe New-York Herald bijna het geheele boek. De duitsche uitgever is overtuigd, dat niet zijne engelsche ambtge noot de overeenkomst geschonden heeftmaar dat dr. Mackenzie zelf bezweken is voor de verleiding van eene DOOS Gert stond midden in de kamer. Hjj lachte zoo 1 nid en aanhoudend dat hem de tranen in de vroo- lijkeblauwe oogen kwamen en terwijl hij zich een klap op het been gaf, zei by met half gesmoorde stem „'t Is pr achtig verheven goddelijk papa Di r'oolyk, hartelijk gelach was het ook, wat aan het gan sche voorval alle scherpte ontnam en het tot een komisch intermezzo maakte. Günther voelde het mis schien 't bestedat Willy daarmee een grooten dienst werd bewezen en rekende zich daardoor onwillekeurig aan Gert verplicht. Hy trad op den president toe, die aan tafel zat en maakte eene onschuldige op merking over eigenaardigheden der anders zoo voor treffelijke onde dameen in zeer korten tijd had men het pijnlijk tooneel vergeten uitgezonderd Angela, die zenuwachtig om haar reukffeschje vroeg. „Ik zal het gaan halenmama", riep Gert en stond snel van zjjn stoel op. „Zeg mij maarwaar ik bet kan vinden." „Neen, gij niet, gij verknoeit mijne kanten. Blanche kan wel gaan." Ofschoon deze zich anders bij zulke vragen gewoonlijk doof hieldvond zij het ditmaal toch beter er aan te voldoen. „Mag ik méégaan vroeg Günther terwijl hy op haar toekwam. „Zeer gaarne 1" Zy lachte en hij ging meê tot aan de dear der kamer van haar moeder. Toen zy er weder uitkwamwas hij echter verdwenen. Vast besloten Willy of freule van Malknitz op te zoekendoorliep hij verscheidene kamers. Hjj vond ze beiden voor de gedekte tafel in de eetkamer staan. Willy had beschreide oogen en de oade freule was hevig ge- sticnleerend tegen haar aan het praten. Eene beweging van het jonge meisje, toen zij Günther gewaar werd deed Malwine van Malknitz omzien. „Het doet mij genoegen, dat ik je hier nog spreek'', zeide zij geërgerd „nu zal zynaar ik hoop, rede ver staan. Kom hier Günther help my." „Tanteik verzoek u „Och watIk ben openhartig van aard en moet zeggenwat mij op het hart ligt. Die bende Zij schndde de leuning van een gesneden eikenhouten stoel, als wilde zy dien als wapen gebruiken terwijl haar neus een boogroode kleur aannam. Je geld willen ze hebben Willyanders nietsZe willen je in het ongeluk storten, evenals zij bet je moeder gedaan hebben. Daar is niets zij sloegdit zeggende, de band tegen haar hart „en daar is ook niets vervolgde zy, op haar voorhoofd wijzende. „Slechts geld en voordeel willen zij van je suikergoed voor hun égoïsmemaar zy zelf zullen je niets geven, dan een trapals zij je hebben uitgezogen." „Freule van Malknitzn schildert te zwartu zijt een volslagen pessimiste", viel Günther haar lachend in de redeterwyl het Willy moeite kosttehaar tranen te bedwingen. „Integendeel, ik ben optimistisch, beste vriend. Ik ge loof alles wat ik zie, daarom ook aan de slechtheid der menschen. Met Broek znllen wij nog wat beleven." „Tante, je spreekt van mijn vader", sprak Willy buiten zich zelf, en groote tranen stroomden langs haar wangen. Frenle van Malknitz zag baar verbluft aan. Willy in tranen dat was zij niet gewendtoch kreeg de toorn nog eenmaal bij haar de overhand. „Schrei niet", beval tjj barsch„ik meen het immers goed met je. Als gij eens geboord hadt, Günther, hoe by" zy wees verachtelijk met haar duim over haar door genoemde bladen hem aangeboden belooning. In rechten evenwel moet de engelsche uitgever verant woordelijk gesteld worden. Eene dépeche uit Zanzibar van den 21 meldt, dat aldaar brieven aangekomen waren, gedagteekend Stanley - fales 29 Aug., door mannen van Tippo-Tib aangebracht. Daarin werd gemeld dat op 28 Aug. een brief van Stanley was ontvangen. Hij was toen te Bonalya bij de Aruwhiminina Emin-pacha verlaten té hebben in goeden welstand met veel levensmiddelen, 82 dagen te voren. Hij was om de verbinding te onderhonden en wegens den levensvoorraad teruggekeerd. Hy was op 17 Aug. te Bonalya aangekomen en had het voornemen, om tien dagen daarna weder te vertrekken naar men onderstelde om weder naar Emin-pacha te gaan. Al de blanken, die aan den tocht deelnamen, waren gezond en hadden aan niets gebrek. In Zanzibar waren in 25 jaren geene doodvonnissen voltrokken. De Sultan is tbans blijkens te Londen ont vangen berichten plotseling van gevoelen veranderd en heeft vier van moord beschuldigde inlanders, die in het fort gevangen zaten, in het openbaar, zonder verhoor, op de wreedaardigste wijze doen onthoofden. Hij was voornemens de 24 mannen en ééne vrouw die onder de regeering van zijnen vader tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld werden, gelijk lot te doen onder gaan niettegenstaande het verzet van den engelschen consul-generaal terwyl hij bovendien de verzekering gaf, zich voortaan alleen te zullen laten leiden door de voorschriften der mohammedaansche wet. Hij kende o.a. aan de plaatselijke gouverneurs het recht toedood vonnissen te doen voltrekken, zonder hooger beroep toe te laten. Het parlement werd den 24 gesloten met de voor lezing eener troonrede der Koningin. Daariu werden de betrekkingen met alle andere mogendheden vriend schappelijk genoemd. Alleen was het te betreuren, dat de Senaat der Vereenigde Staten zijne goedkeuring niet gehecht had aan de overeenkomst tot regeling der visschery bij de Noordamerikaansche kust. Het herstel der staatkundige en geldelijke zekerheid in Egypte was voor het oogenblik gestoord door de pogingen der Soe- daneezen om zich van de haven van Soeakim meester te maken. De Koningin betnigde bare tevredenheid over de schitterende overwinning der engelsche en egyptische troepen. In de overige opzichten was de voornitgang van Egypte zoo op administratief als op oeconomisch gebied bevredigend. Verder wordt melding gemaakt van den opstand in een gedeelte van het gebied van den Sultan van Zanzibar op het vasteland uitgebroken waardoor een aanmerkelijk verlies aan menschenlevens en have in de duitsche kolonie veroorzaakt is. Bljjkbaar heeft het herleven van den slavenhandelwaarvan de sporen zich op verschillende plaatBen van Afrika ver- schoaders „tegen mij blafte. Speculatiesplannen, dividenden en millioenen de dood voor de moraal en voor het noblesse oblige. Wat mij aangaat, mag hy gerust een Croesus wordenjahet verwondert mij eigenlijk dat hy het niet reeds is. Hm Naik heb daarover zoo mijne eigeneouderwetsche gedachten. Maar bij zal nog trachten, Willy tot andere gedachten te brengen en haar overhalen; doch dat zal niet gebeuren, ik dnld het niet 1" En weder trommelde zij tegen de leuningvan den stoel. „Als het u gerust kan stellen, tante, wil ik n wel belovendat ik mij met dergeljjke zaken nooit zal in laten. Papa denkt daar ook in het geheel niet aan. Gij moet echter niet zoo barsch tegen hem zijndat moet hem wel beleedigen. Ook kent hij nw goed hart nietzooals wijik „Malligheid zei frenle van Malknitz hij kent mij, en ik ken hemzeg ik jeIk weet wat er komen zal l en daartegen is maar één middel en dat middel is radicaal. Of gij zet de geheele kliek, die bier niet zonder dien rommel leven kanuit je hais en daarbij gleed haar blik minachtend over haar elegante omge ving „en waarbij gij reeds getoond hebt bitter weinig energie te bezitten of gij tronwt." „Dien raadt geeft gijfrenle van Malknitz P" riep Günther vroolijk. „Helaas gaf zij zuchtend ten antwoord „maar wat zal men doen. Vergif moet met vergif verdreven wor den. Güntherneem gjj het meisjeik zal dat nooit vergeten maar 't n altijd hoog aanrekenen. Dat zij goed en braaf is, weten wij beiden; haar kleine ge breken heeft zij, doch dan moet gjj maar evenals Fre- derik de Groote zeggen„Of gehoorzamen of in het hondenhok." Mijn erfgename zal zij ook eens zijn Nu eerst werd de betoovering verbrokendie zich onder den heftigen woordenvloed der oude frenle steeds dringender en lnider gesprokenvan de beide jonge liedea had meester gemaakt. „Tanteriep Willy. Zij was plotseling zeer bleek

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1