in Waterland opgeheven. gctcgrofwt» ficricfotcn. Staöö-fSeriehtsu. IHavht- cm ficorgbcricfttcn Smeenge en Veegens, luidende: üe Kamer, van oordeel dat die verbruiksbelastingen, welke het minder gegoede deel der bevolking te zwaar drukken, behooren te worden afgeschaft of verminderd, en dat aan bet roerend vermogen een grooter aan- deel in de algemeene lasten behoort te worden opgelegd, gaat over tot de orde van den dag. De heer Domela Nieuwenhuis zette uitvoerig uiteen, dat alles bij bet oude bleef, terwijl men van dezen minister van financiën juist eene algemeene herziening van het belastingstel- sel had mogen verwachten, waarop sedert 1848 reeds aange drongen was. Gedeeltelijke herziening gaat niet meer. Gaat men de rij der belastingen na, dan vindt men de grond-, patent en personeele belasting afgekeurd door bekwame mannen; de accijnzen, waartegen de liberalen zegden afkeer te hebben, maar die zij bestendigden en vermeerderden. Die accijnzen zijn druk- kend voor den kleinen man en duur in de heffing. Dat de zout- accijns de eenige belasting is, die gezegd kan worden een allereerste levensbehoefte te zijn, ontkent hij. Dan de plakzelbelasting, die zeer gehaat is en de belasting op bet gedestilleerd, eene speculatie op eene zwakheid van het volk, dat drukt. De indirecte-belastingen niets anders dan eene instelling, waardoor de bourgeoisie bet voorrecht der belastingvrijheid van het groot kapitaal verwer kelijkt en de kosten van het staatswezen legt op de armere klassen der maatschappijzoodat zij de werkelijke betalers zijn, ofschoon ze zijn buitengesloten van eiken invloed op s lands regeering. De toestand begint werkelijk dreigend te worden. Verandering is dringend noodig. In het Sociaal Weekblad wordt zulks mede erkend. En onbegrijpelijk mag het schijnen, dat de minister zoo weinig begrijpt van hetgeen noodig is. De minister moet thans handelenniet studeerea. Men toone dat het ernst is met de leuzen, bij de verkiezingen geuit. Van alles wat tot nu toe geschied isdraagt de linkerzijde de verantwoordelijkheid, maar de rechterzijde wordt verantwoor delijk, als zij voort gaat op den weg, door vorige kabinetten gevolgd en thans ook ingeslagen door dit kabinet. De heer Schepel achtte de motie van hem en mede-ouder- teekenaren volkomen duidelijk. Hare bedoeling was vriend schappelijk, niet vijandig. Hare strekking was om aan de regee ring te zeggende Kamer denkt evenals de kiezers dachten bij de verkiezingen, nu het blijkt, dat de minister van financiën niet bijzonder voortvarend is. De beer Goeman Borgesius verklaarde zich tegen beide motiën. Er bestaat wel behoefte aan practische voor stellen, die na degelijk onderzoek tot het beoogde doel kunnen leiden, niet aan eene declaratoire motie, niet anders behelzende dan eene geloofsbelijdenis in zake belastingen, in vage termen vervat. Zulk eene motie kan de zaak der belastingherziening geen stap verder brengen. In verkiezingsmanifesten waren der gelijke sympathiebetuigingen op hare plaats, niet in deze Kamer. De natie wil dadengeen icoorden geen motiën die de zaak laten zooals zij is. Eu nu is bet zeker zeer bedroevend dat deze minister van de zoo bijzonder gunstige omstandigheden, om op belastinggebied iets tot stand te brengengeen gebruik wil maken. Wanneer hij en zijne vrienden tegen zullen stem men, is het alleen omdat zij geen heil zien in vrome wenschen, maar wel in practische voorstellen. De heer van Deldenaanvankelijk voornemens geweestom voor te stellende aan de orde zijnde motiën niet in behan deling te nemenomdat zij geheel afwijken van de gewone motiën van ordezal tegen beide stemmen. De heer Z y 1 k e r verdedigde de motiëndie alleen bestre den waren met excepties. Declaratoire uitspraken van een col lege hielpen wel. De heer van Houten achtte het standpunt van den heer van Delden onjuist. Overigens begreep hij niet, waarom de heer Domela Nieuwenhuis die motie voorstelde aan de leden der liberale partijdie zooals hij reeds zoo lang en zoo dikwijls ook bij practische voorstellen, in de gelegenheid waren van hun gevoelen te doen blijken. De liberale party behoefde zich die motie volstrekt niet aan te trekken: zij had op dit punt hare antecedenten. De heer Lobman verklaarde namens hem en zijne vrienden en de heer Schaepman namens de zijne, dat zij tegen beide motiën zouden stemmen èn om den vorm èn om den inhoud. Nadat de heer Rutgers de motie bestreden en de heer van der Kaay verklaard hadde indiening der motie zeer betreurd te hebben, omdat hij het thans gebeurde voor zien had en het hem leed zou doen, zoo zjj in stemming werd gebrachtwerd de beraadslaging gesloten doch op ver zoek van den heer Heldt met 46 tegen 34stemmen heropend, om aan de voorstellers de gelegenheid te geven, te antwoor den. Nadat de voorstellers geantwoord hadden werd de motie Domela Nieuwenhuis verworpen met 79 tegen 3 stemmen van den voorsteller en de heeren Schepel en Heldten de motie Schepel c. s. met 74 tegen 7 stemmen van de heeren Heldt, de Ruiter ZylkerLieftinck, Schepel, Smeenge, Veegens en Domela Nieuwenhuis. Na aanneming der wet op de middelenwaarbij de heer Lobman verklaarde thans volkomen tegenstander der staats loterij te zijn, werd de overeenkomst met Erankrijk, in zake de Surinaamsche grensregeling, aangenomen met 67 tegen 3 stemmen van de heeren Veegens, Land en de Ruiter Zylker Daarna ging de Kamer uiteen. Den 16 heeft het algemeen bestuur voor 1889 van den Nederl. Wielrijdersbond ais beginsel aangeno men, de groote bondswedstrijden in 1389 te doen plaats hebben te Njjmegen, op den .tweeden Pinksterdag en den volgenden dag. Den 18 is eene groote boerderij van den heer mr. J. E. Oorver Hooft nabij Hilversum met den voor raad graan en booi afgebrand. Den 19 is de begrooting van den Haarlem- mermeerpolder voor 1889 vastgesteld in ontvangsten op f 241.331.67, in uitgaven op f 228.831.67, alzoo met een batig saldo van f 12500. De arr. rechtbank te Heerenveen heeft den 20 den beer Bleeker, mede aannemer van de Nanningasluis, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens over treding van art. 331 etrafwetboek. Bij kon. besluit van den 21 is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot subst. officier van justitie bij de arr. rechtbank te Arnhem de heer mr. G. S. P. Scheltema, thans subst. officier te Botterdam. Bij kon. besluit van den 21 is met ingang van den 8 Januari tot burgemeester van WerVörstlOOf benoemd de heer J. Koopman, secretaris dier gemeente. In de vergadering van den gemeenteraad van Purmerend van den 21 is ingekomen het verslag der commissie van onderzoek omtrent de bestemming van de aangekochte Doelen. Zij stelt voor, dat loge ment met aangrenzende stallen alsmede het daarnaast liggend koffiehuis te verhuren voor 5 jaren en de kai- verenmarkt te verplaatsen van de Willem Eggertstraat naar het overblijvende terrein naast de Doelen. De gemeenteraad van f.da.m heelt den 21 be sloten eene 4 pet. geldleemng, groot 35000, te sluiten ten behoeve van de gemeentelijke gasfabriek; de gasprijs is met 1 Januari op tien centen en met 1 Sept. a.s., na de verbouwing, op negen centen per kub. el gesteld. Dr. Joh. G. Mezger heeft den 22 des ochtends Amsterdam verlaten, om zich te Wiesbaden met der woon te vestigen. Ia de eerste dagen van 1889 hervat hij daar zijne praktijk in het Bheinhotel. Het bestuur der badinrichting ontving hem feestelijk. By zijn vertrek uit Amsterdam was op zijn verzoek eene i groote politiemacht aanwezigdaar hij van de zijde van het publiek hinder gevreesd had; er was evenwel niemand aanwezig. Den 22 geraakte een voerman van Kolhom nabij Schagen met paard en rijtuig in de vaart. In het rijtuig zaten, bebalve de voerman, zeven personen, waaronder vijf kinderen. Allen werden gered, waartoe veel bijdroeg, dat de postwagen van Barsingerhorn in de nabijheid was en hetj.licht daarvan de hulp verge makkelijkte. Den 22 is te Leeuwarden de waterleiding feeste- lijk geopend. By kon. besluit van den 22 is J. J. Corbyn te rekenen van 1 Dec. j.l., ontslagen als onderwijzer in plant-, dier-, tuinbouw- en landbouwkunde aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot heem raad voor de gemeente CastriCUm in bet bestuur van den St. Aagtendijk de heer J. Kuijs Pz. Den 23 is te Boxmeer overleden de heer jbr. L. J. B. van Sasse van IJsselt, ond-lid van de Tweede en de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Den 24 was oor het uitvoeren van eenige her stellingen aan het gijnhuis op 's rijks werf te Wil lemsoord de heer B. Boon te Helder voor f 1075 de laagste inschrijver. De arr. rechtbank te 's Gravenbage beeft den 24 den gewezen notaris Visser schuldig verklaard aan twee feiten van verduisteringhet eene gepleegd door hem als testamentair bewindvoerder ten opzichte van goe deren, welke bij als zoodanig onder zich had, h?t andere als gemachtigde of lasthebber van den verkooper van goederen op het venduhuis en hem veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf en 9 jaren ontzetting van rechten. Mej. G. Kooij te Oterleek is den 24 benoemd tot onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openb. school in de Noordschermer. Den 24 des avonds is dr. H., geneesheer te Poel dijk, nabij die gemeente onder de Westlandsche stoom tram geraakt. Een been werd bem nagenoeg van het lichaam gereten. Per tram werd hy naar 's-Graven- hage vervoerd. De locomotief van den trein die den 24 des morgens van den Helder naar Amsterdam vertrok, geraakte even na het vertrek in het ongereede door het warm loopen van een der assen. Do trein reed naar het station terugwaar een andere locomotief in gebruik gesteld werd, waardoor ruim een uur opont houd ontstond. Beroepen bij de christ. geref. gemeente te An.ua Paulowna de heer G. W. Akkerhuis aldaar. In de vorige week is de inrichting voor elec- trische verlichting bij den heer C. Kamphuis te Zaan dam gereed gekomen. Door de firma Mynssen C°. zijn thans alie stoomrijstpelmolens aan de Zaan electrisch verlicht. Bijna alle Numansdorpersdie het plan hadden naar de Argentijnsche republiek te vertrekken, hebben van dat voornemen afgezien. De centrale liberale kiesvereeniging in bet hoofd kiesdistrict Enkhuizen heeft den heer B. J. D. Hartkamp burgemeester van Enkbuizen, kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der prov. staten van Noordhollaud met 215 van de 415 geldige stemmen; op den beer P. Winkel Kzc., burgemeester van Ven huizen, waren 122, op den heer A. Egmond, boekhan delaar te Enkhuizen, 46 en op den heer J. N. Bur- gerhoudtgemeente-ontvanger aldaar, 32 stemmen uitgebracht. De heer C. Honigh, leeraar aan de Bykslandbouw- school te Wageningen is door de arr. rechtbank te Arnhem beëedigd als vertaler voor de fransche, hoog- duitsche, engelsche, zweedscbe, deensche en noorsche taal, terwijl bij zicb, blijkens circulaire aan verschillende lichamen van handel en nijverheid gericht, ook belast met vertalingen uit het ijslandsch, russisch, finsch, turksch, spaanscb, portugeesch, italiaansch en nienw-griekscb. De heer dr. P. A. Biedel, predikant te Oudorp, heeft voor het beroep naar de gemeente Ilpendam bedankt. De burgemeester van Amsterdam heeft zijne bijzondere tevredenheid doeu betuigen aan den inspecteur van politie Broekhof!' voor zijn flink gedrag bij de wan ordelijkheden in Maison Stroucken en hem eene grati ficatie van f 25 verleend. In den gemeenteraad van NiOUWer-Amstel hebben de stemmen gestaakt over de plaats, waar het nieuwe raadhuis zal komen. Zeven leden verklaar den zich voor het Willemspark en zeven voor den Amsteldyk. Tot voorzitter van de tuinbouwvereeniging „BeeIn- Ster en O." ie. ter vervanging van den beer C. W. Bakker te Purmerend, gekozen de heer J. C. Z. Brantjes te Beemster. De gemeenteraad van Graft hoeft in zijne jongste zitting tot armvoogden te Weet- en Oostgraftdijk her benoemd de heereu J. Messchaert en J. Bol. Het verbouwen der o. 1. school te Schag6r- brug in de Zijpe is gegund aan den iaagsten inschrij ver P. Honijk te Schagerbrug. Door den gemeenteraad van CallantSOOg is tot regent der algemeene armen herbenoemd de hee^ J. Zeeman en benoemd de heer G. Baken Az. in vervan ging van den beer P. J. Zipp, die bedankt had. In de vorige week trad, door het bestuur van het departement daartoe nitgenoodigd, in de nutsvergadering te Oudkarspel als spreker op de heer ds. Tenthof uit Hoorn. In eene boeiende en kernachtige rede be handelde hij het onderwerp „Malaise en de middelen die kunnen leiden tot verzachting." Aan de leerrijke en tevens aangename wyze, waarop de redenaar zijn onderwerp behandelde, was het voorzeker toe te schrij ven dat hij met onverdeelde aandacht en belangstelling werd aangeboord. Wel verdiend was dan ook de dank, hem by het sluiten der vergadering bij monde van den voorzitter toegebracht. Met 1 Mei wordt de Nutsspaarbank te Broek Aan de Hasriemsohe Courant wordt hetzeldzamö feit vermeld dat de beer A. Pomper, van zjjn 8 tot zijn 19 jaar kweekeling op het Blinden-Institnot als volkomen blind akte K 5 voor de wiskunde verkregen heeftnaar de wet op bet middelbaar onderwijs. Hy bezat reeds akte voor bet lag. ond. en akte K 2 voor het middelb. onderwijs en is sedert 1880 Ie onderwijzer voor de fijnere handwerken aan het Instituut, waar hij zijne opleiding genoot. Bovendien is hij organist by de Waalscbe gemeente en bekwaam pianostemmer. De hoogleeraar A. J. van Peschdie een buitengewoon gelukkigen aanleg in hem opmerkte beeft zich geheel belangeloos met zyne opleiding beziggehouden. Op de algemeene vergadering van de Noordhoi- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is^o. a. be sloten van do door de leening verkregen f 675000 een bedrag van ongeveer f 10000 aan de afdeelingen terug te geveD voor uitgaven welke zij zich getroost hebben, toen de Vereeniging noodlijdende was en f boOOO door de afdeelingen te laten gebruiken tot het oprichten van nuttige inrichtingen welke zy noodig achten. Verder zal voor de eerste f 300000 eene stichting (waar is in het midden gelaten) gebouwd worden ter bevordering van het doel der Vereeniging, terwijl de tweede/300.000 als stam-kapitaal op het Grootboekjzal worden geplaatst. De nog niet afbetaalde rentelooze voorschotten van f 100 zullen met 1 Januari afgelost worden terwijl aan den seoretaris f 100 's jaars voor bureaukosten werd toegekend. Tot leden der commissie, die onderzoeken zal," of en zoo ja hoe de statuten gewijzigd moeten worden werden benoemd de heeren C. Donker, Joh. ten Hotstede en S. Appel. Door drie ledeD der Vereeniging voor lijkver branding is wederom de vereischte som gestort, waar door zij recht krijgen op verbranding van hun lijk. Het fonds voor lijkovens bedraagt daardoor thans f 18700. Veertien leden, waarender 4 dames, hebben deze stor ting reeds gedaan. Aan den ontvanger der belastingen den heer Altena, te Weesp, is met ingang van 1 Januari, op ver zoek, eervol ontslag verleend, met aanspraak op pensioen De gemeenteraad van Hilversum heeft met 7 tegen 6 stemmen verworpen bet voorstel van burg. en wetb. tot vervanging vau het oude stelsel vau persooulijken dienstplicht in eene vaste nachtpolitie Den 28 is de inschrijving geopend op 600 obli gation a f 1000 tot den koers van 100 pet. van eeae 454 pet. obligatie leening, groot f 600000, ten laste van de Waterleiding Exploitatie Maatschappij te Rotterdam, aflosbaar in 40 jaren. De gemeenteraad van Tiel heeft gunstig beschikt op een verzoek om eene waterleiding te maken. Donderdag 27 December. 's-Gra.venha.cik. Eerste Kamer. Indische begrooting. De heer Six ontzegde dan minister zijn vertrouwen op grond van zijne houding in godsdienstige en hygiënische zaken en van de benoeming van den beer Sol. De heer van Gennep wilde eene noodzakelijke herziening van bet regeerines-reglement en der comptabiliteitswet af wachten. De heer Eransen van der Putte meende, dat bij de staatsbegrooting de quaestie van vertrouwen ten berde moest komen. Hij verdedigde de wettelijke vaststelling der begrooting en bestreed de instelling van den ko lonialen raad. Morgen voortzetting. In de bus, geplaatst in bet stadhuis bij gelegen heid van het trouwen, is over 1888 geVODden eene som van f 92.97welk bedrag aan het burgerlijk arm bestuur verantwoord is. Tot ontvanger der belastingen te Medemblik is benoemd de heer van Sandiek, thans alhier. De christ. zangvereeniging Harpe Davids gaf in het lokaal Harmonieevenals reods vele jaren eene uitvoering op den 2en kerstdag. In overeenstem ming met den leestdag en tevens getrouw aan haren naam, was het programma voor het meerendeel aan godsdienstig gezang gewijd. Begeleid door orgel, hadden deze koren dan ook over 't algemeen bet meeste suc ces. Verschillende solo-nummers brachten de vereischte afwisseling en bewezen, dat bij deze vereeniging, ook ouder de jongere leden, kraobten gevonden worden, die bij goede ontwikkeling veel beloven. De talrijke aanwezigen stelden, blijkens het voortdurend applaus deze zanguitvoering zeer op prijs. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 23 Dec. Klaas Verweel en Jansje Weder. GEBOREN. 21 Dec. Gerardus Michaël Johannes, Z. van Carel Lodewijk Pedroli en Dina Maria Zevenhuizen. 22 Neeltje, D. van Jan Huijsman en Gerritje Knap. Dina Margaretha, D. van Gerardus van Nieuwkuijk en Maria Wijnanda Beekman. 23 Alexander Eranciseus, Z. van Jan Peereboom en Petronella Maria van den Wijngaard. Johanna, D. van Jacob Beemsterboer en Cornelia Bijwaard. 26 Jan, Z. van Cornells Admiraal en Marijtje Kleijmeer OVERLEDEN. r„ 24 Deo. Pieter Wiering, 29 jaar. Maria Catharina Ier- lieijde, wed. Rutger van der Horst, 85 jaar. 26 Antje Bakker, echtg. van Pieter Kz. Hartland, 78 jaar. Grietje Klomp, eehtgen. van Jan Latensteijn van Voorst, 46 jaar. Trijntje Stam, wed. Jacob Kam, eerder weduwe Gijsbertus Boekelaar, 58 jaar. Alkmaar 24 Dec. Aangevoerd 1 Koe t 150, 59 vette Kalveren 40 a 106, 10 Nucht. dito 8 a 18, 58 Scha pen t 20 a 25, 177 vette Varkens f 0,36 a 0,44 per P., 7 Magere dito 10 a 14. Amsterdam 24 Dec. Aardappelen. Eriesche Dokkumer jammen 3,10 a 3,50, dito Eraneker /3a 3,25, dito Engelsche t 2,55 a 2,75, dito Hamburgers 1 2,70 a 2,80, Zeeuwsche spuisehe jammen f 4 a 5, Elakkeesche t 3,50 a 4, Geldersche blauwen t 2,40 a 2,60 Pruisische Hamburgers t 4,60 a 5 Saksische 3,50 a 4, dito Roode 2,70 a 3,10, Westlandsche Duinzand f 4,90 a 5. Aangevoerd 3 versche ladingen. Han del flauw.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3