ISittttcnlattb. tm 'aD Wie 273 'eden van hBt korP8 'S"n te Utrecht 624, waarvan 408 leden, 85 oud-leden'en Lol met-leden van het korps. Westgraftdijk. Landbouwverslag. voor bet lager onderwijsdient naar zijne meening vooreerst afgewacht te worden de invloed dien de toegezegde wijziging van de onderwijswet ook op de gemeente-financiën zal uitoefenen; in de tweede plaats zal aan de gemeenten een grooter aandeel in de be lasting op het inkomen uit het grondbezit moeten worden toegekenden om dit behoorlijk te regelen zal een herziening van de grondbelasting ten bate van het Rijk moeten voorafgaan of althans met dezen maatregel moeten gepaard gaan die echter niet kan tot stand komen voordat de herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen zal zijn afgeloopen, Die nu eenigszins bekend is met de groote bezwaren die het schattingswerk van alle landerijen in ons land heeft ondervondenen iets bevroedt van de groote moeilijkheden waarmee een herziening onzer grondbelasting naar aanleiding van de uitkomsten van dat werk zal te worstelen hebben, kan zich gemakkelijk voorstellen, dat van een herziening van het belastingstelsel der gemeentenwaaraan dit alles moet voorafgaan, in de eerste twee of drie jaren niets zal komen. In den suikeraccijns zal voorts niets veranderd worden vóór 1<> September 1891, omdat men volgens den Minister dient af te wachten of op dien dag de te Londen geteekende conventie met de overige mo gendheden in werking komt. Den zout-accijns wil de Minister verminderen, maar het verlies, dat de schat kist daardoor zou lijden, wenscht hij te dekken door van de invoerrechten meer partij te trekken zoowel door herziening van het tarief als door een betere regeling van de wijze vau heffing naar de waarde der goederen. De Regeering is echter in deze zaak niet geheel vrij in hare handelingen ten gevolge van de bestaande handelstractaten, maar zij vertrouwt dat zij althans voor een verandering van de wijze van heffing dit bezwaar zal overwinnen. In de belasting op het personeel zal de Minister eenige verbeteringen trachten te brengen. «Te zijner tijd" hoopt hij daartoe voorstellen te doen. Een wets voorstel tot invoering van een belasting op het roerend vermogen hetzij dan een inkomstenbelastingeen klassen belasting, een effecten belasting of een rentebe lasting is van dezen Minister »voorloopig" niet te verwachten dc bezwaren die zijns inziens tegen de invoering van zulk een wet bestaan, zijn echter van dien aard, dat deze voorloopige toestand ongetwijfeld evenlang zal duren als deze Minister aan het hoofd van het departement van Financiën zal staan. De redenen waarom 18 liberale leden van de Tweede Kamer tegen de begrooting van den Minister van Koloniën stemden, zijn algemeen bekend. De benoe ming tot een openbaar ambt als middel om iemand schadeloos te stellen voor een jegens hem gepleegd onrecht verdient inderdaad algemeene afkeuringde blijkbare tegenzin van den Minister tegen de koepok- inënting en andere maatregelen door de overgroote meerderheid van deskundigen voor den algemeenen gezondheidstoestand noodig geacht en vooral zijn hartstochtelijkheid, zoodra het vraagstukken geldt vau godsdienstigen of kerkelijken aarddoen de vrees ontstaan dat deze bewindsman in Indie zijn persoon lijke meeningen op het gebied van geneeskunde en gezondheidsleer zal doordrijven en geen vrede za kunnen hebben met het standpunt dat tot nog toe in Indie is gevolgd en steeds gevolgd behoort te worden, dat namelijk de Regeering geen partij kiest voor het Christendom tegenover den godsdienst van de Mo- hammedaan8che bevolking en zich niet mengt in het bekeeringswerk der zendelingen. Deze bezwaren zijn inderdaad zeer gewichtig. Evenwel heeft ook de meer derheid der liberale Kamerleden zoowel van dezen Minister als van dien van Financiën de daden willen afwachtenalvorens hem hun vertrouwen geheel te ontzeggen door tegen zijn begrootiug te stemmen. Daartoe hebben ongetwijfeld vooral twee zaken mede gewerkt; in de eerste plaats, dat het geheele Ministerie zich aansprakelijk heeft gesteld voor het standpunt dat de Regeering in Indie ten aanzien van de ver schillende godsdiensten inneemt. Deze zaak komt alzoo voor rekening van het gansche Kabinet, en daardoor wordt het standpunt van die liberale Kamerleden ver klaard die den Minister van Koloniën niet willen scheiden van zijn ambtgenooten, maar de verantwoor delijkheid voor dit hooge staatsbelang op het geheele Ministerie willen laten rusten. In de tweede plaats mogen van den heer Keuchenius eenige wetsvoor- drachten en regeeringsmaatregelen verwacht worden, die de liberale partij met vreugde zal begroeten. Het is mogelijk dat de heer Keuchenius aan die verwach tingen gegrond op zijn woorden en daden in en buiten de Kamer, niet voldoet en ons teleurstelt; maar bet was naar het oordeel van de meeste liberale Ka merleden goed en nuttig, dat dit duidelijk blijkt alvorens hem alle vertrouwen te ontzeggen. Uitdruk kelijk verklaarden deze leden daarenboven bij monde van één hunner, dat, ofschoon zij voor de begrooting stemden hunne stem vooralsnog de beteekenis niet kon hebben van politiek vertrouwen in den Minister Dat vertrouwen zal hij zich alsnog moeten verwerven' vioeae voor je had opgetrokken zoudt ge er zelf' een vinden, want werken zou took zeker je zwakste zijde zijn." ,,'t Kan zijn", gaf hij schouderophalend toe. „Au fond is het ook plebeïscb." „En ik zou met niemand willen ruilen, freule", zei Oünther met warmte. „Een eigene bezitting 1 Misschien wordt dit te laag geschat door iemand, die dat niet kent. Ieder plek grond, waarop ik sta is bet mijneelke halm, boom en struik behoort mij; ik ben een vrij man in alles wat ik wil; aan niemand ben ik ook maar een uur van mijnen tijd schuldig als aan mij zelf; ik ben een koning in mjn eigen rijk Het is zeker een trotsche en verheffende gedachte, die ons gemakkelijk de kleine lasten en schaduwzijden van ons bestaan doet verdragen." „Wat noemt gij schaduwzijden na deze lofspraak vroeg Gert, nog steeds min of meer nonchalant, want de manier van spreken van den jongen landheer ver droot hem, omdat hij werkelijk in toon en houding iets gebiedends had. Wordt vervolgd Op de door het gemeentebestuur van Utrecht uitgeschreven prijsvraag voor den aanleg van een open baar park enz. aldaar waren zestien ontwerpen inge komen. De gemeenteraad heeft den 13 op voorstel der commissie van beoordeeling besloten dat geen der ontwerpen voor eene volledige bekroning in aanmerking *on komen, doeh dat de uitgeloofde som van f 1000 voor prijs en premie gelijk zou worden verdeeld tusschen de inzenders van de plannen onder de motto's Opueplukte •ster en Eenvoud. De inzender van eerstgenoemd ontwerp is de heer J. A. Loran te Utrecht en van het laatst genoemde de heer H. Copijn te Groenekan. De Geneeskundige Raad van Noordbrabant en Lim burg heeft den 18 met 8 tegen 6 stemmen besloten den minister van binnenl. zaken voor te stellen, saccha rine alleen als geneesmiddel toe te laten en het verdere gebruik zooveel mogelijk te weren, op grond dat saccha rine als voedingsstof niet de minste waarde heeft, het antiseptisch werkt en als geneesmiddel niet zelden' met goed gevolg wordt aangewend bij ziekten van het wa tervaatstelsel en van de voedingsorganen en alzoo geen mJ liferent lichaam ishet vervalscht in den handel voorkomt en als zoodanig de gezondheid van den mensch in nog hoogere mate kan benadeelen het vervangen van suiker door saccharine in genot- en voedingsmid delen als eene vervalsching moet worden aangemerkt. k 7 Ten,cf2i7erd ,do0r dd genie te Haarlem aan besteed 1 het maken van een slaperdijk in den Haar lemmermeerpolder le gedeelte, geraamd op 49000 ln^bTer d8 he8!' T- Swets te Ameide voor 4f.Lt/oD 2 het maken eener damsluis in de Haar- lemmeer-ringvaart bij Halfweg, geraamd op f 64000 Laagste inschrijver de heer Aart'de Groot te Heuke- lnm voor f 53959. Den 22 des namiddags is eene dame op den scheveningscben weg te 's-Giavenhage door drie sche- venmgers bemoeielijkt en aangerand. Aan eenen agent van politie mocbt het gelukken, een hunner in han.ien te krijgen en ook later, geholpen door burgers, de twee andere daders. Met veel moeite werden zij naar het pohtie-bureau gebracht. Den 22, des avonds, is in het Paleis voor Volks- lyt te Amsterdam eene vergadering gehouden uitgeschreven door den Nederlandschen Bond voor Al gemeen kies- en stemrecht, waar de heeren Domela iNieuwenhutsdr. Vitus Bruinsma en J. van der Wiik mede redacteur van het pas opgerichte weekblad der volkspartij in rle districten Wolvega en Schoterland het woord voerden. In die vergadering werd de volgende motie aangenomen .- „De vergadering, op 22 December 1888 te Amster- dam in bet Paleis voor Volksvlijt bijeengekomen spreekt hare diepe verontwaardiging uit over hét feit dat in Nederland cwee-derde gedeelten van alle man- nelyke meerderjarige ingezetenen elko directe en wet telijke invloed op de samenstelling der staten-generaa! der provinciale staten en der gemeenteraden wordt ont houden protesteert er tegen dat hierdoor over de belangen van het geheele volk wordt beslist, zonder dat het tal rijkste deelen juist dat, wiens belangen het meest behartiging behoeven, daartoe kan medewerken en eischt, uit naam der billijkheid en rechtvaardig heid en als eemg middel om tot eene grondige ver betering van de maatschappelijke toestanden te geraken, invoering van algemeen kiesrecht.'' Naar aanleiding van weder in omloop zijnde ge ruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoe stand des Kouings, wordt uit Apeldoorn aan het Utrecht- scbe Dagblad gemeld, dat de toestand bevredigend is en blijft. De Koning houdt wel de kamer, doch niet het bed, en behandelt dagelijks zoowel de regeerings- zaken ais zijne bijzondere aangelegenheden. "Den 24 was een prachtige kerstboom voor de prinses opgericht, bij welk feestevenals vorige jaren, een tiental meisjes uit de gemeente tegenwoordig waren terwijl voor de hofdignitarisseu mede een kerstboom met prachtige ge schenken was opgericht. De arbeiders in het park ontvingen ieder een ham ten geschenke. Den 24 is door den gemeenteraad met algemeene stemmen tot hoofd der school voor kosteloos onderwijs te Hoorn benoemd de heer S. Holzmuller, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen aldaar. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 1 Januari benoemd tot kantonrechter te Zaandam de heer mr. P. Dwars thans griffier bij het banton gerecht aldaar. Het wrak van het te Scheveningen gestrande schip Argo is den 27 verkocht voor 97; het koper werk, de kettingen, zeilen enz. brachten ruim 1300 op. Den 27 is door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud der Rijks-zee- en havenwerken op het eiland Urk geraamd op 10280 per jaar. Laag ste inschrijver de heer C. F. Seidel te Vollenhoven voor 9075 per jaar, De verbouwing van het hotel Funckler te Haar- 10m is den 27 gegund san den laagsten inschrijver, den heer W. Krieger aldaar, voor 12964. Den 28 zijn nabij het station Voorschoten de boerderij en de woning van den heer Mooijman afgebrand. Door het bestuur der liberale kiesvereeniging Haringkarspel daartoe uitgenoodigdzal de heer mr. W. van der Kaay in de 2e helft van Januari voor de kiezers te DlrkstLOm optreden. Aangenomen het beroep naar de evang. luth gemeente te Edam door den heer B. H. d'Auzon kand. te Amsterdam. Op de aandeden Neder], Rijnspoorwegmaatschappij wordt eeu voorloop,g dividend uitgekeerd van 4.90 op de volgestorte aandeelen van 1.96 op de aandee- kaDpiu!l eD f °,73% °P die Van 86 Sestort Aan de hoogesehool te Groningen zijn ingeschreven Ds. H. Waardenburg te Kolderveen heeft het beroep naar de herv. gemeente te Velsen aangenomen. Ie Veenwouden wordt in dezen winter een groot deel der aan den heer mr. Muiier toebehoorende bosschen tot bouwland veranderd, waardoor vele arbeiders een goed daggeld verdienen. In de ïnfanteriekazerne te 's Gravenhage waren oor een korporaal socialistische liedjes roudgedeeld en daarna gezongen, waarvoor hij als straf kreeg 1-1 dagen provoost, met om den anderen dag water en brood; een korporaal, die ze mede gezongen had, kreeg acht da«en provoost en werd tot soldaat terug gesteld en een soldaat die op last van den korporaal de ontvangen heueren gezongen had acht dagen provoost. lej. P. van der Molen, onderwijzeres te Drie- nuizen, gemeente Zuid- en Noordschermer is Denoemd tot onderwijzeres te V©lS6D. Het Rijksmuseum te Amsterdam zal op den Nieuwjaarsdag gesloten zijn. Ta de den 27 door diikgraat en heemraden van de öCüermeer gehouden grasverpachting was de opbrengst 10,865 tegen 10,462 in het vorige jaar, terwijl het rietgewas heeft opgebracht ƒ835,50. De plaatselijke schoolcommissie te SchagOH, heeft naar aanleiding van de benoeming van het hoofd der openbare lagere school, den heer Kloeke, tot lid dier commissie, bij den gemeenteraad haar ontslag ingediend. - De Nederl. consul te Buenos-Ayres vestigt de aandacht op de groote belangstelling, welke zich thans in de Argentijnache Republiek voor nederl. rund?ee openbaart. Volgens zijne inededeeiingen zijn in dit jaar ongeveer 200 stuks fok- en melkvee uit Nederland in dat rijk ingevoerd, waarvoor in let algemeen be langrijke prijzen zijn betaald. Ook met den invoer van neden paarden is in dit jaar een aanvang gemaakt.. Ben vyltal ingevoerde rijiuigpaarden uit Nederland brachten bij veiling van ƒ2000 tot ƒ2500 per stuk op. Beroepen naar de evang. luth. gemeente te Me- dembllk ds. J. J. L. Duyvendak te Harlingen. d-ot apotheker in het academisch ziekenhuis te Groningen is benoemd de keer M. J. Schroder vaa den 27 gehouden riet- en grasverpachting van östwouderpolder gemeente Akersloot, bracht 1117.50 op, tegen 973 in bet vorig jaar. Door een tweetal jagers werd dezer dagen aan de oevers van het Alkmaarsche me9r een geheel nest van otters gevonden, waarin een oude en drie jongen. Kort te voren was nog een oude geschoten, zoodat waarschynlyk eene geheele familie is uitgeroeid. De visschers van het meer verheugen zich niet ten onrechte over den dood dier viscbdieyen. De afdeeiing EdamZeevangsdorpen en Uurmer heelt besloten in 1889 eene kaastentoon- stelling en tevens eene tentoonstelling van fokvee te houden. De jaarwedde van den burgemeester van Rans- dOrp ia met 1 Januari vastgesteld op 500. ^ot Zfeder voor 'a Rijks directe belastingen is benoemd te Andijk de heer J. Tensen, in plaats van den neer P. Mantelte HoOgWOUd de heer K. van Diepen Dz., in plaats van den heer P. Vijn en de heer A Koorn Dz., in plaats van den heer A. Wit- te Wieringen de heer P. Pz. Kooij, in plaats van wijlen don heer N. Keijzer. In Overjjse! gaat een adres rond, dat gezonden zal worden aan de Tweede Kamer, inhoudende het verzoek tot opneming van burgemeesters en gemeente secretarissen in het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren. Het is reeds geteekend door den burgemees ter en den secretaris vau Zwolle. Ook in andere pro vinciën wordt er werk van gemaakt om adressen in denzelfden geest in te dienen. De inschrijving op de 3% pet. geldleening ten -aste van de gemeente Groningen groot 3,445,000 tegen den koers van 99 pet., is geopend den 3 Januari! Gedeputeerde Staten van Friesland hebben ge gadigden uitgenoodigd, vóór of op den 31 ter provin cial griffie op te gevtnop welke voorwaarden en tegen welken rentevoet zij genegen zijn aan de provin cie geheel ol gedeeltelijk ter leen te verstrekken een bedrag van 178000 voor den tijd van 7 maanden ingaande 15 Januari a.s. De heer van Alphen heeft den 20 bij de behandeling van een amendement, om 5000 nit te trekken voor het voortzetten van het landbouwverslag, op de volgende wijze plastisch voorgesteld, hoe die verslagen verkregen worden. B „De tijd naakt dat het landbouwverslag aan het Pro- „vinciaal bestuur moet worden ingezonden. De burge- „meester van eene plattelandsgemeente roept den veld- „wacbter, dien ik Jansen zal noemen. Hij zegt „Jansen^, het wordt tjjd om het landbouwverslag op t& DlskdD," „Ja, burgemeester, het zal welhaast tijd daarvoor worden." „Hoeveel tijd heb je er voor noodig JanEen „Drie weken burgemeester." „Jansen dat ie wat lang. Ik ben al wat iu ver zuim kan het niet binnen korter tijd?" „Neen burgemeester." „Nu, haast je maar wat." „Jansen gaat het verslag samenstellen, waar hij zegt „drie weken voor noodig te hebben. Maar hij maakt „het bij den haard. Hij gaat niet by de boeren rond

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2