No. 157*. Negentigste, Jaargang. 1888. ZONDAG 20 DECEMBER. f P. T ENGELAND. Bitmewl&tiïï. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Twaeda Kamer. i ALRMAARSCHE COURANT. DUITSC3LAND. De Kölnische Zeitung heeft onlangs beweerd dat de heer Morier, thans engelsch «ezant te St. Petersburg, in 1870, toen hij no>g gezant, te Darmstadt was aan den franschen maarschalk 13a- zaine inlichtingen had doen toekomen over de bewegingen der duitsche troepen welke inlichtingen hij scheen ontvangen te hebben van den toenmaligen kroonprins (later Keizer Frederik), die dezen gezant volkomen vertrouwde. De heer Morier heeft die beschuldiging verre van zich geworpen, maar genoemd blad verslaan thansdoor getuigen te kunnen bewijzendat Bazame zelf verklaard heeft de eerste inlichtingen omtrent de duitsche troepenbewegingen in 1870 van dien gezant te hebben ontvangen vermoedelijk niet rechtstreeks van Darmstadt naar Metz, maar over Londen naar Pari's. Deze beschnldiging schynt aangevoerd te zyn om'te bewijzen, dat Keizer Wilhelm I en zijn raadsman, pries Bismarck gelijk hadden toen zij m 1870 voor onbescheidenheden bevreesd waren en den kroonprins niet in alle geheimen wilden inwijden, Hoogerhuis. Den 18 heeft de regeering verklaard, dat de minister voor Ierland voornemens was in bet volgende zittingjaar ontwerpen in te dienen ter verbe. tering van de irrigatiewerken in Ierland. Lagerhuis. Bij de behandeling van een wetsvoor stel van den heer Stevenson waarbij het sluiten van drankhuizen in Engeland en WaleB, uitgezonderd de groote steden op Zondag geboden werd (thans zyn zn geopend van 1 tot 3 en van 6 tot 11 uren des namiddag) is eene motie van den heer Labouchere met 167" tegen 160 stemmen aangenomenwaarbij als het gevoelen van het Huis uitgesproken is dat geene regeling van dit onderwerp voldoende is die niet het reeht der inwoners erkent, om zelven de uren van sluiting en opening te bepalen. Den 21 is het iersche lid Tanner het Huis uitgezet, omdat, hij weigerde te voldoen aan den door den voor zitter tot hem gericbten eisch om in te trekken de woorden, lafaard en leugenaar, door hem gebezigd tegen den niet aanwezigen minister voor Ierland. FRANKRIJK. Het lijk van den voortvluchtigen makelaar" te Parijs Bei is in de omstreken van Genève gevonden. Bij hem werd slechts een bedrag van even f 160 aan geld gevonden. Den 27 werd op eene pyeenkomst van 4000 aan deelhouders van het Panamakanaal de volgende motie met algemeene stemmen aangenomende vergadering betuigt haar vertrouwen in den heer de Lesaeps en besluit, om van de betaling van de coupons en de af lossing af te zien totdat het Kanaal voor de groove scheepvaart zal geopend zyn. Zij besluit datom aan de eerste houders de voordeelen der onderneming te waarborgenhet wenschelijk is, zoo spoedig moge yk met hulp van alle belanghebbenden bet noodige kapitaal bijeen te brengen, om het werk te voltooien. De heer de Lesseps blijft aan het hoofd der onderneming Generaal Boulanger heeft besloten te Parijs aia kan didaat op te treden voor den zetel, in de Kamer open gevallen door het overlijden van den afgevaardigde Hude, die zeer weinig bekend was De ministerraad beeft bepaald dat die verkiezing den 27 Januari zal plaats hebben. Senaat. Den 21 beeft de voorzitter der begroo tingscommissie, de oud minister Tirard, een vriend van den president der republiek, uitvoerig de aanvallen op den toestand der geldmiddelen weerlegd. By de be- soreking van de uitgaven voor het onderwijs trok by vooral te velde tegen den invloed der geestelijkheid op de scholen. Hij verdedigde de uitgaven voor openbare werken op grond dat het verkieslijker wasdaarin zyn geld te beleggen dan in buitenl, ondernemingen. Hy keurde de plannen van den minister van financiën evenwel af. De gedane aanvallen moesten echter afge weerd worden, omdat zij bet staalkundig oordee des lands zouden kunnen verbijsteren m een tijddat het noodig was het hoofd te bieden aan allen, die s lands vrijheid wilden aanranden. Hij vertrouwde dat de re publiek vrijheid en orde zou handhaven; daartoe steunde hij op het leger, op den achtbaren persoon van den president der republiek en de repubiueinsche meer derheid van den Senaatden hoeder der grondwet overtuigd, dat de Senaat tot aan het einde toe zyn plicht zou doen. (Langdurige toejuichingen Jinks). Bii de behandeling der begrooting van kunsten en wetenschappen die den 26, evenals de begrooting van koloniën, koophandel en landbouw, aangenomen werd is een voorstel, om de musea alleen tegen betaling toe gankelijk te stelleD, verworpen, nadat minister Lockroy geantwoord had dat die instellingen, welke de alge meene ontwikkelingen moeten bevorderen, voor iedereen toegankelijk moesten zyc. De geheele begrooting is ten slotte den 27 met 214 tegen 18 stemmen aan- genomen. 322 tegen 234 stemmen een amendement verworpen strekkende om de door den Senaat aangenomen voor- waardelijke vrijstelling van onderwijzers te behouden. Met 407 tegen 17 stemmon is het door oen minister van onderwijs Lockroy aangevraagde krediet van f 2,000,000 toegestaan niettegenstaande het krachtig verzet van twee leden der rechterzijde. Het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met Nederland batreflende de regeling der grensschei ding tusaehenNederland en Fransch Guyana is den-/ aaDen°28 hield de minister-president Floquet eene rede ter verheerlijking van de openbare school buiten den invloed der geestelijkheid, in antwoord op een aan val van een lid der rechterzijde. Mat 2/6 tegen 166 Btemmen werd besloten die rede door aanplakking in geheel Frankrijk bekend te maken. ITALIË. Te B,Jine is in den ouderdom van 71 jaren overleden de oud-minister van buitenlandscne zaken Mancini, beroemd staatsrechtsgelesrde. Bij het vervaardigen van granaten in een fort by Messina is eene granaat gesprongen waardoor 21 sol daten gedood werden. SERVIE De Koning ontving den 26 eene com missie, door de radicalen tot hem gezonden om hem te verzoeken van zekere voorrechten afstand te doen. De Koning stemde er in toe, dat art. 4 der grondwet zoodanig werd veranderddat geen buitenlandsch leger Servie zou kunnen binnentrekken en het Servische leger onder geene vreemde vlag zou kunnen dienen zonder machtiging der wetgevende macht. Bij het afschel nemen zeide de Koning tot de commissie „Ik hoop u binnenkort eene aangename verrassing te bereiden. VEREENIGDE STATEN. Uit Panama is te Nieuw-York het bericht ontvangen dat de arbeid aan het kanaal wordt voortgezet doch dat het aantal ar beiders met 2000 is verminderd. Den 24 werd in „de Vergulde Kikkert" te den Burg op Texel eene vergadering gehouden van de leden der afdeeling Texel van bet Nederlandsch On derwijzersgenootschap. De opkomst was vry talrijk. Na opening der vergadering met een toepasselijk woord door den voorzitter, den heer Bakels, werden de no- tulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Alsnu werd aan de orde gesteld de verkiezing van een secretaris in plaats van den heer de Vries, die naar 'tZand in de Zijpe was vertrokken. Met meerderheid van stemmen werd daartoe gekozen de heer G. Kempers, hoofd der school te de Waal op Texel. Daar, volgens reglement, de fungeerende voorzitter als zoodanig moest aftreden, werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuwen. Op voorstel van den heer Muller hoofd der school te Oude Schild op Texel, werd nu de heer Bakels, arrondissements-schoolopziener, bij acclamatie tot eere-voorzitter der afdeeling benoemd. Met meer- derheid van stemmen werd de heer C. A. de Braai hoofd der school te Den Burg op Texel, tot voorzitter gekozen. Door bijzondere omstandigheden was men genoodzaakt, eenigzins van het programma af te wijken en werd het woord gegeven aan den heer J. de Jongb, hoofd der school te Midden-Eierland die de aanwezi- gen verraste met de voordracht van „een Droom o „het eiland Texel in het jaar 1910". In zijne ver beelding zag spreker langs alle wegen op Texel sierlyk geboomte en de voornaamste dorpen door tramwegen met elkander verbonden; in de hoofdplaats van het eiland was de petroleum door gas vervangen op de „Groeneplaats" aldaar zag men een „kiosk"; in een woord, de toestanden waren vrij wel gelijkvormig met die, welke men thans in eene wereldstad als Amsterdam aantreft. Een welverdiend applaus was sprekers be looning voor zijne keurige bijdrage, die met tal van geestige opmerkingen was gekruid. Na eene korte pauze kwam de hoofdschotel„de waarde der sprookjes voor de lagere school", ingeleid door den heer Kleinbentink, hoofd der school te Den Burg op Texel. Eerst wierp spreker een cntiseerenden biik op de werken van Marlitt, Aimard, Jules Verne die naar zijne meening groote gebreken bezitten 1 1 m A AAM e.a. Kamer. Den 22 is een wetsontwerp aangenomen, om op de plaats, waar vroeger hot paleis der Tuilerien stondvoorloopig een openbaren tuin aan te leggen waarvan de kosten geraamd zyn op f 140.000 llians staan daar nog de houten barakken welke gedurende eenisen tijd voor postkantoor gebruikt werden. Bij de voortgezette behandeling der legerwet werd o. a. met Den 28 werd de beraadslaging over de indische begrooting voortgezet. De minister - an koloniën beantwoordde de verschillende sprekers, nadat de beer van Zuylen van Nyevelt eene conservatieve koloijiale staatkunde verdedigd in verschillende hooldstukken werden met algemeene stemmen aan genomen. Het wetsontwerp tot aanleg van den sp/wrweg W arong— Bandreg—Tjilatjap werd aangenomen met 40 tegen 2 stemmen van de beeren Insinger en van der Boes. Bii bet onderzoek in de afdeelingen van bet wetsontwerp tot goedkeuring van de op 29 November te Parijs tusschen Ne derland en Frankrijk gesloten overeenkomst om het geschil nopens de grensregeling tusschen Suriname en 4 ransch-fauyana aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, brachten vele leden aan de regeering hulde voor het m deze zaak be toonde beleid en keurden het inroepen eener scheidsrechterlijke uitspraak hier goed. Intusschen merkten enkele leden opdat van zoodanige opdracht ten onzent geen antecedent bestond en de eerste stap op dien weg goed overwogen moest worden. Daarom betreurden zij den spoed, die gemaakt werd. ilr werd gewezen op de omstandigheid, dat de fransche kamer mee kerstmis uiteen ging en gevraagd, waarom hier met de behandeling niet tot Februari kon worden gewacht. Enkele leden hadden tegen het inroepen eener scheidsrechterlijke uitspraak op zichzelf wel eenig bezwaar, omdat dergelijke wijze van beslissing voor kleinere Staten niet zonder bedenking is. De meeste leden zagen daarin echter het beste middel om aan dit lastig geschil een einde te maken. Opheldering werd verzocht omtrent het in de mem. van toelichting gezegde omtrent dc transactie, van de zijde van Frankrijk gedaan, daar de regeering zegt, dat 's lands waardigheid dergelijke 'transactie, op de wijze zooals zij werd voorgesteld, niet veroorloofde. Verder werd de aandacht gevestigd op het feit, dat de fransche regeering bij de toelichting van haar ont werp tot goedkeuring der overeenkomst andere gronden had aangevoerd dan door de nederl. regeering waren genoemd. Ver scheidene leden betoogdendat art. 59 der grondwet in den considerans van het wetsontwerp ten onrechte was aangehaald, waardoor de schijn ontstaat, dat hier sprake is van wijziging van grondgebied. De vraag reesof na de scheidsrechterlijke uitspraak een nadere maatregel bij wijze van overeenkomst of van eenvoudige bekrachtiging noodig zou zijn, dat vrij algemeen werd ontkend. Enkele leden verlangden evenwel een waarborg, dat de fransche regeering de zaak evenzoo begreep; zij wensenten op dit punt eene uitdrukkelijke verklaring te ontvangen. Eenige leden vroegen, of de omschrijving van het aan den scheids rechter ter beslissing opgedragen geschil wel nauwkeurig genoeg ^'iT'eene3 door de ministers van buitenl. zaken en koloniën naar aanleiding van dit verslag ingezonden nota verklaren zij, dat 's lands waardigheid en belang niet gedoogen eene verdeelmg van het betwiste gebied in overweging te nemen. Het geldt hier een gebied, dat Nederland als het zijne beschouwt, en waarop het. niet alleen aanspraken doet gelden, maar dat aityd geacht is tot Suriname te behooren. Onder die omstandigheden zou het niet aangaan daarvan een gedeelte af te staandaar zulks eon hoogst gevaarlijk antecedent zou zijn. Zii kunnen niet toegeven dat door aanhaling van art lay der grondwet de indruk ontstaat, alsof de onderhavige scheids rechterlijke uitspraak noodzakelijk tot afstand van grondgebied zou moeten leiden. Zij dient om uit te maken welke de grenzen ziin Nu kan een gevolg daarvan zijn, dat het gebied, waarop Nederland meent recht te hebbenniet wordt toegewezen maar het is ook zeer goed mogelijk, dat het wettig reeht daï)ie' uTttpraakTaf'voor zoover deze betreft, geene a»nle^|°| geven tot eene nadere overeenkomst, waaarop de goedkeuring der Staten-üeneraal zal worden gevraagd. De u.tspraak van den sclieidsrecuter zal de rechtstitel zijn voor die mogendheid., aan wie net betwiste gebied wordt toegewezen. Het nestaande .reschii acht de regeering in de overeenkomst juist omschreven. Wiu.a U1D uom y o en te veel de realiteit nit het oog verliezen, waardoor ze de waarheidsliefde ondermijnen. De eigenlijke Bprookjes konden evenmin genade vinden in da oogen des heeren K., die zich scherp en beslist uitdrukte. Wantzoo vervolgde hijde sprookjes hadden allen tot grondslagden leugen. De lagere school moet waarheidsliefde aankweeken en reke- ning houden met de werkelijkheid. De sprookjes van Andersen, van Grimm, van Berghuis, van Moeder de Gans, de geschiedenis van Klein-Dnimpje, noch die van Blauwbaard berusten op gezonde moraliteit; ze bezitten allen een verkeerden grondslag. Ze zijn voor het opkomend geslacht verderfelijk door de vele en groote gebreken, die ze aankieven. Het onmogelijke, (Klein Duimpje) het onnatuurlijke, het wreedaardige, de bloedige tafereelen (Blauwbaard), het herhaaldelyk „ewa" maken vau aard- en kaboutermannetjes, van loovemnnsessen, van feeën, elfen, nimfen, ja zelfs van gehoornde duivels en wat dies meer zij, is oorzaak, dat in *t kinderlijk gemoed, dat zoo vatbaar is voor indruk ken, vrees en bijgeloof aangekweekt worden, waaraan men zich zelfs op rijperen leeftijd moeielyk onttrekken kan Slechts in zeer enkele gevallen en na rype over weging wilde spreker van de sprookjes op de school gebruik maken en dan nog slechts van zulke, die der waarheid zoo weinig mogelijk te kort doen. Beter ia het van de vertelling gebruik te maken, daar deze meer opvoedende en ontwikkelende kracht bezit, terwyl de waarde der sprookjes hoogst twijfelachtig is en boven dien de fantasie niet gevoed maar overprikkeld wordt. Een levendig debat vond plaats naar aanleiding van het gehoorde en wat verschillende spreters, die hieraan deelnamen, ook aanvoerden om de door het volk zoo zeer gewilde sprookjes in bescherming te nemen door te wijzen op de aangename afwisseling, die ze te weeg brengen dtor ons aan het koude proza en de naakte werkelijkheid te onttrekken, door op te merken welk een gunstig oordeel mannen als Beets, Lindo e.a. over de vormende waarde der sprookjes hadden geveld, de inleider bleef niettemin bij zijne meening, dat de paeda- gogische waarde zeer problematisch was. Tot afgevaardigde ter gewestelijke vergadering, die den 29 te Amsterdam zal gehouden worden, werd gekozen de beer Kleinbentink. Daarna werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de verschillende sprekers gesloten. Het Centrum (het blad van Dr. Sebaepman) zegt Voor zooverre wij weten, heelt de heer Domela Nienwenhuis nog nooit iets voor het volk gedaan, dan praatjes gemaakt, de menschen van he werk gehouden en ontevreden gemaakt en een courant uitgegeven, die hem geen onaardig winstje moet bezorgen. Onder de vele adressen, waaromtrent den 21 m de 2 Kamer door de commissie vpor de verzoekschriften rapport uitgebracht werd, was er een van 8. Hoekstra, geboren van der Kooi, te Gravenhage, dia verzocht, het noodige te doen verrichtendat aan haar de erfeniB van haar oom den heer W. van der Ko n, groot acht tien miljoen galden alsnog worde uitbetaald zullende zij zich zoo noodigmet minder tevreden stellen. De Kamer ging over tot de orde van den dag.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5