ffcU^ratioUc Berichten. £>Ub0-fierichteu. Krank blijft Europaeren kraak als na de laatste oorlogen waarvan Donau en Rijn den gloed weer kaatsten, maar de crisis blijft uit, en men begint zich zelf af te vragen of de crisis die men voorzag en als zeer aanstaande meende te kunnen voorspellen wel komen zal. Inderdaad wordt niet elke ziekte door een crisis beslist; ook langs anderen weg is langzame genezing, is herstel mogelijk, zoowel als uittering en dood, maar ook, met sommige kwalen kan men oud worden De volken sohijnen zich allengs aan den toestand van gewapenden vrede te gewennen en zich er op in te richten om den zwaren last te kunnen dragen Uitnemende krachten gaan ongetwijfeld zoo doende verloren en kostbare sappen worden aan de algemeene welvaart onttrokken. Men duizelt, wanneer men zich de vraag steltwelk een vruchtdragende arbeid met de honderden milliosnen zou kunnen wor den verricht, die jaarlijks aan de onvruchtbare werken van oorlog en marine worden besteed Hoevele land engten zouden doorgegraven, hoevele zeeën droogge legd hoevele heiden en woeste gronden ontgonnen hoevele ongebruikt liggende vruchtbare terreinen in verre verwijderde streken bebouwd kunnen worden met behulp van deze kapitalen En al die arbeid zou vruchten afwerpen, handel en scheepvaart gemakkelijk maken, oogsten opleveren voor duizenden en honderd duizenden toereikend, en de menschen die zich in onze overbevolkte steden verdringen en aan wier handen het platteland evenmin behoefte heeft, zouden zich kunnen vestigen in nieuwe streken, waarvan de bodem hen zou kunnen voeden. Thans strekken al die arbeid en al dis millioeuen tot het verkrijgen eeuer geschikt heid, waarvan wij hopen dat nooit gebruik zal behoeven gemaakt te worden, en tot het maken van forten, ver sterkingen, schepen, kanonnen en geweren, die geener lei vruchten afwerpen en geeuerlei maatschappelijken arbeid vergemakkelijken en waarvan wij hopen dat zij alleen zullen dienen om na eenigen, tegenwoordig, helaas, maar al te korten tijd veranderd, verbeterd' versterkt, door zwaarder gepantserde en sneller varende schepen, meer vernielend geschut en sneller en juister vurende geweren vervangen te worden. Zoo klinken de verzuchtingen van den staathuis houdkundige die de staatsbegrootingen voor de ver dediging des lands en de wapening des volks te land en ter zee jaarlijks ziet stijgen die te gelijker tijd de nooden des volks ziet klimmen en zoo gaarne alle beschikbare middelen zou willen aangrijpen om de bronnen van bestaan te vermeerderen en milder te doen vloeien. Hoe lang zal het dureneer de volken wijs worden? vraagt hij ongeduldig, en menigeen gelooft met hem dat het niet lang kan zijn. Wij zijn van eene andere meening en geloovendat het nog zeer lang zal kunnen duren. Wij zien de teekenen nietdie van een veranderde gezindheid spreken. De vertegenwoordigers van het Fransche volk aarzelen geen oogenblik alles toe te staan wat de Regeering vraagt tot versterking van leger of vloot en wanneer de duitsche vrijzinnige partij zich tegen dergelijke aanvragen verzet, stelt de natie haar bij de stembus op verpletterende manier in het ongelijk. Dezelfde bereidwilligheid voor militaire uitrusting en wapening openbaart zich bij voortduring in Oostenrijk- Hongarije en in [talie en de kleine staten kunnen niet nalaten alle maatregelen te nemen om te voor ouders en ook zij zelf zoo gaarne wandelden. Zy dacht terug aan den tijdtoen zij zoo vaak met de ondjes hier op en neer had geloopen, zoo rustig en zoo vredig, bemind en beminnende. Nu waren beiden gestorven en hadden haar alleen gelaten. Al kon zy nu dagelijks geen attenties meer bewijzen en ontvangentoch was zy altijd nog gelukkig en tevreden in haar nuttigen werkkring, haar arbeid en bescheiden wenschen. Evenals een steen, die, in het stille water geslingerd, aan de oppervlakte kringen maaktzoo bad de komst harer familie haar in haar rust en gewoonten gestoord. Zwijgend bad zy menig oiler gebracht, menige beleediging verdragen; maar nooit was het haar zoo droevig te moede geweest als heden. Zy bad wel willen weenen, zoo vermoeid en treurig gevoelde zy zich plotseling, alsof het liefste haar was ontvallen, wat zij ooit bezeten had. Achter haar ruischten zacht de dennen; nevens haar fluisterden de rozen, een glimworm kwam uit de boomen te voorschijn en gonsde langs haar gelaat; toeu werd het weer stil. Zij voelde het kloppen van haar hartbet scheen ledigevenals geheel haar leven dat zij plot seling voor zich zag. Daar hoorde zij snelle schreden. Zij ging den nade rende tegemoetomdat zy meendedat het Gert was. Eerst toen zij dicht bij hem wasbemerkte zy hare vergissing en bleef verschrikt staan. Het was Günther. „Eindelijk, frenle Willy!" sprak hy op hartelijken toon „gij zijt me steeds ontweken en toch wilde ik Warnitz niet verlaten, zonder een vriendelijk woord van u. „Gij zyt ook boos op mjj doch ten onrechte, freule Willy." Zy had vau sobrik de handen ineengeslagen en was een stap teruggetreden. Hij bemerkte wel, wat in deze half bewuste beweging opgesloten lag en tegen wil en dank maakte hem dit boos. Haar stem klonk echter vrij kalm toen zij antwoordde „Zoo onrechtvaardig ben ik niet. Maar het doet mij pynlyk zeer pijnlijk aan dat tante Malwine hier bleef zij steken. „Vergeet dat vergeet dat toch, freule Willy. Wij beiden kenueu ouze oude vrieudin genoeg om haar kleine zwakheden niet kwalijk te nemen. Zy meeat het zoo goed zij houdt zoo innig veel vau u." „Dan zou ze mij wel beter kennen.'' „En overtuigd zijn dat gij den steun van een man- nehjken arm gerust kunt missen," „Dat ik bet nooit nooit van mij zelf zou kuunen ver- komeo, iaê bij eea Jnogelijke uitbarsting van den geweldigen strijd tusscben hunne buren hun grond gebied als de veiligste weg wordt beschouwd om elkander te naderen en zij in het gedrang worden doodgedrukt. Ook Nederland en Belgie gevoelen dat de nood hun is opgelegd in laatstgenoemden staat heeft wel de Kamer der Afgevaardigden een voorstel tot invoering van den pereooslijken dienstplicht ver worpen, maar daarmede zijn de pogingen om het leger te versterken en te verbeteren geenszins opgegeven en de versterking van de Maaslinie is intnsschen verzekerd De verstandhouding tusscben de groote mogend heden, zeiden wij, is in het a%eloopen jaar weini^of met veranderd. Frankrijk en Rusland schijnen zelfs minder oorlogzuchtigwaarschijnlijk wel omdat het bondgenootschap tusschen Duïtsch'landOostenrijk- Hongarijp. en Itaiie door de bondgenooten zeer ernsti" schijnt te worden opgevat en op hoogen prijs gesteld! Het heeft ongetwijfeld gedurende het afgeloopeu jaar in vastheid gewonnen en boezemt allengs meer ver trouwen in, terwijl het steeds duidelijker is gebleken, dat bijna zeker op Engeland als den vierde5 in den bond kan worden gerekend. Van het versterkt vertrouwen up het behoud des vredes is reeds eetiige gunstige uitwerking op handel en scheepvaart gebleken. Er is meer levendigheid in de zaken gekomen, meer opgewektheid om te onder nemen en over het algemeen werd ook met meer voordeel gewerkt dan een jaar vroeger. Hoe zouden alle takken van bedrijf herademen inzonderheid ook in ons land als de groote staten op het vasteland eens vrede mochten sluiten op een ander gebied, hun noodlottigen tarieven-oorlog mochten staken en tot de vroegere betrekkelijke vrijheid van handel terugkeerden. Wat de suikerteelt en bereiding betreft, is bescherming allengs zoo kostbaar geworden dat de verschillende suikervoortbrengende Europeesche staten gezamenlijk te Londen de middelen zijn gaan beramen om bij onderling verdrag den strijd ta eindigen. Al zijn onk de vruchten van dit overleg nog ver te zoeken wij zouden er althans gaarne een bewijs in willen zien dat de oogen voor het op den duur onhoudbare vau het beschermend stelsel beginnen open te gaan en velen ten minste tot eenige matiging gezind zijn Ongelukkig genoeg bestaat er tusschen de hoogr- oorlogsbegrootingen en de hooge tarieven van invoer verband De laatste moeten de eerste steunen, en zoc vreezen wij dat de Europeesche staten zoolang zij niet tot eenige ontwapening overgaan ook niet va:» den tarieven-oorlog aullen afzien., ■lauBaMBBwammavinii—kmmm Zaterdag 5 Januari. s Gravenhage. Omtrent den toestand des Konin^s in de laatste dagen vernemen wy' dat nu en dan zich weder eenige matheid en behoefte aan s.aap voordoet. Bij tusschenpoozen houdt de Koning het bed. Da nachten zyn niet altoos rustig. Sedert 31 December gebruikt Z. M. het middagmaal afzonderlijk. De wcek- lust in den voormiddag blijft onverminderd. De Koning heeft in de laatste weken meer last gGfead van zijn chronisch lijden. De spysverteering is in in tensiteit achteruitgegaan waardoor de bloedmcking minder gunstig is geworden De krachten vac dan hoogen lijder nemen in den laitstsn tijd niet toe. brijgen, om ongevraagd een man ook maar één stap tege moet te komen Zyn aanblik zou mij dau pijnigen en kwellen, ja, zou my tot vertwijfeling brengen, omdat ik dan redeu had my voor hem te schamen. Zelfs als ik hem lief had sprak zij op denzelfden hartsfcochtelij- ken toon van 's middags. Hij zweeg een oogenblik. Toen zei hy langzaam „Dat wil dus zeggen, dat gy mij uit uw woning wi!4 verbannen freule Willy Zij beet zich op de lippen on stamelde nauwelijks hoorbaar s- „Ja „Ook als ik u vraag, of ik terug mag komen om uwe zuster?" „Dat is iets anders", sprak zij schijnbaar zeer bedaard en trad toch weder een schrede terug terwijl zij onge merkt de hand op haar kloppend hart drakte. „Dan heb ik geen reeht meer voor mijn wensch." „En wy scheiden als vrienden. Willy Wij' zijn immers goede, oude vrienden, niet waar?" vroeg hij met aan drang kwam dicht bij haar en stak haar zijn hand toe. Zij knikte. Haar hart klopte luide. De dennen ruisch ten luider; de glimworm vloog tus chen ben door alsof hij er behagen in vond, die beide dwaze menschen daar eens goed op te nemen; luide en duidelijk hoorde men Gert met vluggen tred naderen. Met een kraoh- tigen, hartelyken druk liet Leo Willy's hand los, terwijl Gert, met zijn vroolyke, heldere stem reeds van verre riep „Daar beu ik eindelijkHet heeft lang geduurd maar de sigarenkoker lag onder en niet op de tafel! Is je de tijd lang gevallen Willy?" Zij luisterde slechts half naar het gesnap van baar broeder. „Wij zijn immers goede vrienden," klonk het haar on ophoudelijk in de ooren. Ozeker Blanohe was knap pikantgeestig en betooverend, maar verlangde Günther werkelijk van zijne toekomstige vrouw niets meer Zij had nooit gedacht dat hij daarmêe tevreden kon zijn. Intusschen't was zoo het bestehet zou haar nu gemukkelyker vallen, haar hartsgeheim te bewaren, „want nooitnooit mag hij vernemen, dat ik hem eens heb lief gehad; liever zon ik sterven." Deze plechtige gelofte legde zij by zich zelf af, vast besloten, om tot eiken prijs woord te houden. (Wordt vervolgd Aan het poetkantoor Alkmaar en de daartoe be- hoorende hulpkantoren werd gedurende 1888 in de rijkspostspaarbank ingelegd/70132,82% eD terug- betaald f 52635,12%. 447 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. Omtrent den heer Chatnbly, die blijkens achter staande advertentie alhier eene voorstelling zal geven, schrijft de Provinciale Nijmeegjc/te Couranthet volgende; De heer Chsmbly is een der grootste tegenstanders van de zoogenaamde gedaclltsnlezers en som nambules. Hij toch is doorgedrongen in de diepste schuilhoeken van die „hoogere bovennatuurlijke wezens". Hij laat ons zienop we'k een eenvoudige wijze de raensebenzoowel beschaafden als onontwikkelden op het gebied van goochelen zich bij den neus lateu ne men. Hy noemt zich een antispiritist* Hij verstaat de kunst, om de verborgen werkzaamheden zijcer voorgan gers te onthullen en ze den toeschouwers gemakkelijk te vei blaren. Voor aanhangers van het spiritisme en voor allen die aan de bovennatuurlijke macht van gedachtenlezers en somnambules ook maar eenigzinsge- ioovec, verschaft hij niet alleen genotvolle, maar ook leerrijke uren. Door oen bezoek te brengen aan de voorstellingen van prof Cbawbly zal men voor goed genezen zijn van het ongeloof, dat nog in vele stre ken vau ons land heerscht, ten opzichte van tafeldans, mediums, geesten oproepen en meerderen onzin. Prof. Cbambly oogstte overal den ruimsteu bijval inzoo ontving hij van de keizerlijke, koninklijke wetenschap pelijke vereeniging te Serajéwo in Bosnië een eeredi ploma. terwjjl Zijne Koninklijke Hoogheid de Hertog von Parma, voor wien hij tweemaal optrad, hem tot bewijs zijner hooge tevredenheid een vereerend getuig schrift schonk. J. van Heerden, de bekende, onmisbare factotum van een aantal vereenigingen hier ter stede, herdacht met de wisseling des jaars den dag, waarop hij gedu rende 30 jaar o.a. de betrekking van bode bij het burgerlijk armbestuur en de spaarbank bekleedde." De wakkere man neemt, niettegenstaande zijn reeds gevor derden leeftijd, alles nog met onverzwakten ijver waar. Men verzoekt onsuit een der andere hier ver schijnende bladen overtenemen, het bericht dat dealk- maarscbe Ontzetvereeniging „Eensgaaindheid" den 10 a s. 25 jaar bestaat en het feit herdenken zal in de Doelen, waar dien dag vaD 1% tot 3 uur des namiddags receptie zal gehouden worden. Vrijdag, den 18, zal in het lokaal Harmonie een piano-concert worden gegeven door den heer F. de Boer, leerling van het blinden-instituut te Amster dam, reeds gunstig hier ter stede bekend door een or gelconcert, dat hij indertijd in de kapelkerk alhier gaf. De heer A. P. Zeilmaker is met goed gevolg ge slaagd ah onderwijzer in den sang, bij het exa men, dezer dagen te Utrecht gehouden door de Maat schappij tot bevordering der toonkunst en waaraan door 44 personen werd deelgenomen. Binnenkort is de alhier gevestigde afdeeüng Alk maar en omstreken der Mij. t. b. d. toonkunst voornemenshare eerste uitvoering in dit seizoen te geven, die blijkens het tekstboekje," dat eerstdaags bij de uitgavers dezer courant verschijnt, den leden veei kunstgenot belooft te verschaffen. Naar wij vernemen, hebben zoowel twee gediplomeerde zangeressen^ van elders als twee gunstig bekende zangers hier ter siede hunne welwillende medewerking als solisten toegezegd en heeft de zangvereeniging door de zeer gewaar deerde medewerking van het mannenkoor en van eenigs dames-gein vifceerden aanmerkelyk »an evenwicht der verschillende stemmen gewonnen. Aan de hand van het tekstboekje, welks vroege verschijning eene aansporing moge zijn, om vóór den avond der uitvoering met den inbond kennis te maken, volge hier een korte bespreking der uit te voeren werken. Het eerste gedeelte van het programma is aan ernstige muziek gewijd, terwijl het tweede van meer gemengden, lyrisch-romantischen aard is. De verheven schoonheid ea ernst van Brahms' Re quiem, waarmede het eerste gedeelte begint, zal wel is waar slechts nit een tweetal der meest bevattelijke nummers van dit meesterstuk kunnen worden genoten maar dit zal toch begrijpelijk maken, dat onlangs zooals het tijdschrift Cecilia mededeelt de uitvoering van dit Requiem t® Neurenberg een zoo diepen indruk beeft teweeggebracht, dat de oprichting van een zang koor, dat zich de uitvoering van dergelijke werken ten doel stelt, er het gevolg van geweest is. Het daarna volgende lied voor alt van Löwe: „die Uhr", is èn wegens zyn erastigen inhoud èu wegens zjjne musiekale bewerking in deze afdeeling geheel op zijn plaats. Hetzelfde aan gezegd worden van de voor manuen- en vrouwenkoor met sopraan- en tenoorsolo bewerkte Kerstcantate van Hiller. Waardig wordt de eerste af» deeling besloten met het schoone Nieuwjaarslied van Kückertdoor Schumann op zoo meesterlyke wijze op muziek gebracht. Beide nummers vormen een zeer eigenaardige herinnering aan het onlangs gevierde Kerstfeest en aan de wisseling van het jaar. Het tweede gedeelte bevat louter werken, die hier ter stede nog nimmer zyn uitgevoerd en die ongetwijfeld behalve door hunne niewheid ook door hunnen inhoud zullen aantrekken. Zoo^ ligt aau de ballade van Felix Dabn „Jung Sigurd", door den sedert vele jaren iu ona land ge- vestigden musicus Carl Krill gecomponeerd, een echt dichterlijke gedachte ten grondslag: de overwinning van ruwe kracht en driestheid door schoonheid en liefde. Het daarop volgende lied voor alt van Löwe „die Hein- zelmannohen", waarin geschetst wordt, hoe de mensch de hulp en stenn dier mythische wezentjesde kaboutertjes' eenmaal verbeurd heeft, vormt zoo door compositie als door inhoud eene sterke tegenstelling met „die Uhr" en kan dienen om de veelzijdigheid van den componist in het lioht te stellen. Het allegorische gedicht „Euterpe", door het begaafde echtpaar Heinze bij gelegenheid vaa het rotterdamsche

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2