3*. TWEEDE BLAD. ZONDAG 6 JANUARI. ttniUuUub. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft op den nieuwjaarsdag de hoogste prnisische ridderorde, die van den Zwarten Adelaar geschonken aan den gewezen minister van binnenlandsche zaken, von Pnttkamer, die na het ontslag, bem in Juni 1888 door Keizer Frederik ver leend op zijn landgoed in Pommeren in stille afzon dering leeft. Deze onderscheiding trekt zeer de aan dacht daar die ordeuitgezonderd aan vorsten en prinsen slechts aan dertig duitscbers verleend mag worden. Alleen in buitengewone gevallen kan dat cijfer overschreden worden. Keizer Frederik maakte van dat recht gebruik ten behoeve van de ministers von Maybaeb en Friedberg en Keizer Wilhelm thans voor genoemden heer von Puttkamer. IERLAND- Den 1 is bet parlementslid de heer Finucane wegens aansporing tot vreesaanjaging tot 4 maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld, FRANKRIJK. Uit eene door het ministerie van landbouw openbaar gemaakte opgave werden in 1887 701 wolven gedood, namelijk 315 mannelijke wolven en 16 wolvinnen met 370 jongen. De meeste wolven werden gedood in Dordognenamelijk 109. In het geheel werd ruim f 23000 als premie voor het dooden dezer dieren betaald. SPANJE. In den laatsten tijd werd te Madrid herhaaldelijk geklaagd over het vermissen van brieven aan het postkantoor, zonder dat de reden ontdekt werd. Den 31 des avonds werd bij een der beambten eene huiszoeking gedaan, waarbij ongeveer 500 brieven, en wel zeventien aangeteekende gevonden werden, waar van de meesten geopend en van hunnen inhoud aan waarde ontdaan waren. IHtmcttlAttb. Over den spoorweg HaarlemZandvoort zijn in November 4615 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 1543.67 zijnde per dag en per myl f 6,05. ALKMAA1SCBE COURANT. De Kölnische Zeitang noemt thans hare getuigen tegen den engelschen gezant te Petersburg den heer Bobert Morier, nadat deze nogmaals verklaard had, geen enkel bericht omtrent de duitsche troepenbewegingen uit Darmstadt, waar hij in 1870 gezant was, verzonden te hebben om de eenvoudige reden dat hj zelf niets vau die bewegingen wist. Zij zijn majoor von Deines en prins Lodewijk von Solms. Eerstgenoemde, thans vleugeladjudant des Keizers, was in April 1886 milita r attaché bij het duitsche gezantschap te Madrid. Prins Solms bracht hem daar in kennis met maarschalk Ba- zaine en deze verhaalde hem in tegenwoordigheid van dien prins, uit eigene beweging, dat hj (Ba'aine) in 1870 niets wist van de bewegingen der duitsche troepen, totdat de heer Morier, (tijdens dat gesprek engelsch gezant te Madrid en als zoodanig aan Bazaine be kend) hem deed wetendat de duitschers bij Mars-la- Tour waren. Bazaine kreeg dat telegram den 16 Au gustus over Londen, en dat was voor hem die door de bevolkiDg van Lotharingen al even slecht bediend werd als door zijne éclaireurs, de eerste tijding geweest vau het overtrekken van de Moezel door het duitsche leger. Majoor von Deines had die mededeeling met prins Solms besproken, toen zij te zamen Bazaine's woning verlieten. By latere bezoeken aan dien gewezen maarschalk was hij nog op de zaak teruggekomen eu deze had steeds stellig en duidelijk verklaard dat het eerste bericht over het voortrukken der duitsche legers door hem ontvangen was uit een over Londen ontvan gen telegram van den engelschen gezant te Darmstadt. De twee blieven van majoor ven Deines moeten klaar blijkelijk van het departement van buitenlandscbe zaken ter openbaarmaking ontvangen zijn. Daarom rijst vol gens dat blad de vraag, of het oprakelen dezer ge chie- den is misschien niet nog meer ten doel heeft genoemden gezant uit Peteraburg te verwijderen, waar zjjne werk zaamheid aan prins Bismarck niet gewenscht schijnt te zijndan wel gelijk vermoed werd het bewijs te leveren, dat in 1870 de toenmalige Koning van Pruisen reden had bevreesd te zijn voor onbeschei denheden van de vrienden zijns zoons. Generaal Boulanger heeft een manifest uitgevaardigd aan de kiezers van Parijswaarin o. a. het volgende voorkomt De parlementairen die alles deden om mij onver kiesbaar te maken, zijn tbans buiten zich zeiven in het vooru tzicht mij door u gekozen te zien. Mijn degen verontrustte ben zij hebben mij dien werkelijk afge nomen. Zjj vreezen niet mijdoch het algemeen stem recht, welks uitspraak getuigen zal van deu afkeer, dien huuce onbekwaamheid, hunne lage kuiperijen uau het land inboezemen. Om niet gedwongen te zijnzich zeiven aan te klagen, beschuldigen zij mij en dichten ruij dictatoriale plannen toe. Zoo het de nkbeeld om eene rol als dictator te spelen bij mij had kannen opkomen, dan zou het geweest zijn in den tijd, toen ik minister van oorlog was; toen ik het- geheele leger in mijne hand had. Is er spraak geweest van eene dictatuur in mijn program, dat grond- wets-berziening eischte op wettigen wegzoodat elk afgevaardigde zijne meening zou kunnen doen gelden F Men toone een enkele handeling van mij aan waarbij ik niet dnidelijk de republiek erkende. Maar Frankrijk wil eene republiek anders samen gesteld dan die republiek van hedendaagschen naijver. Frankrijk dorst naar gerechtigheid, die het volk bevrijdt van verkwisters en ambtenjagers. Het is mijn wensch het land te dienen. Laat ons samen verhinderen dat Frankrijk de prooi van eenige weinigen worde. Het centraal monarchistisch comité te Parijs heeft besloten bij de aanstaande vei kiezing voor een lid der Kamer op den 27 geen candidaat te stellen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg vestigt de aandacht op de antwoorden door den Ko ning VRn Italië en den hongaarschen minister Tisza bij de nieuwjaars-ontvangst gegeven en merkt naar aan leiding daarvan op: Alle volkeren wenschen oprechtdat het jaar 1889 aan deze gunstige voorspellingen moge beant woorden. Dienzelfden dag werd uit eene postkar een pakket met 73 aangeteekende brieven ontvreemd zonder dat de dader nog ontdekt werd. VEREENIGDE STATEN, Bij het Congres is door den afgevaardigde Springer het voorstel inge diend, om den duur van den ambtstijd van den president der republiek te bepalen op 6 jaren, met deze beperking dat geen aftredende president herkozen kan worden. Op verzoek van A. van Geelkerken, oud-directeur der socialistische boek- en handelsdrukkerij „Excelsior" te 's-Gravenhage, is op de vergadering van aandeel houders, gehouden den 29, een onderzoek ingesteld om na te gaan, in hoever het kas-saldo, groot 1464,99, inderdaad door hem zou zijn verduisterd. De benoemde commissie verklaart, uit de balans en de boeken te hebben gezien, dat deze bewering van directeur en commissarissen volkomen juist is. Den 30, des avonds tusschen half vijf en zeven uren, is ten nadeele van H. Bakker, wonende in de Oudwij- kerdwarsstraat te Utrecht, door middel van inklimming en braak ontvreemd een blanken blikken trommel, in houdende ongeveer f 30000 aan effecten, f 1020 aan bankbiljetten, de eigendomsbewijzen van 12 huizen in die straat en van een in de Molensteeg en twee hypo- theekbewijzen een van 5000 en een vau f 1000 alsmede verschillende familiepapieren en gouden en zilveren voorwerpen. Eene belooning van f 1000 is uitgeloofd voor het aanwijzen van den dader. Den 30, des morgens omstreeks acht uren, werd te Ouddorp de tijding gebrachtdat een tweemast schoener op den Ooster gestrand was. De kapitein der reddingbooten de verdere bemanning ijlden dadelijk naar huuue bootdievoortgetrokken door zes paarden spoedig ter plaatse aanwezig was. Het schip zat on geveer tweehonderd el van het strandmidden in de branding. De wind was hevig en de branding boog. Toch aarzelden de moedige mannen geen oogenblik. De boot werd in zee gebracht; acht mannen sprongen er in en worstelden weldra tegen wind vloed en bran ding. Langzaam kwam zij vooruit, nu eeus door eene hooge zee opgenomen om even daarna in de diepte te worden nedergeploft. Het was een indrukwekkend gezicht, die mannen tegen de woedende zee te zien kampen. Het scheen wel of de boot het schip nooit zou bereiken. Eindelijk was zij nabij het vaartuig. Daar kwam eene hooge zee die dwars over de boot been brak en de manschappen overstelpte. Gelukkig had een der matrozen van het schip eene boei met eene lijn over boord geworpen. Deze werd gegrepen en de boot aan lijzijde van het schip getrokken. Nu sprongen de vyf schipbreukelingen er in en, voortgestuwd door wind, vloed en branding, vloog de boot naar het strand. Hartelijk verwelkomd door de toeschouwers weden de ongelukkigen op last van den burgemeester ter plaatse aanwezignaar een logement gebracht. De namen der redders zijn KI. Niemand kapitein D. v. d. Klooster Cz.P. v. Wijk, W. v. d. Klooster Az. Kr. Kasteleyn H. de VosW. Bakelaar Jz. en A. Schreuder. Den 31 is op de laatste boot van Stavoren naar Enkhuizen een reiziger vermist. Uit zijne btj een der raderkasteu op de boot gevonden overjas bleek dat hij een inwoner van Groningen was. Waarschijn lijk is bij in het water gevallen eu verdronken. De spaarbonk voor de stad Amsterdam heeft met ingang van 1 Januari de rente die zij vergoedde vau 3 pet. verlaagd tot die der Bijks postspaarbank name lijk 2.64 pet. Den 1 is de nieuw benoemde burgemeester van Wieringen onder geleide van aeht en twintig visch- botters van de Van Ewijcksluis naar de Haukes overge bracht en aldaar door de feestcommissie ontvangen. Van daar werd hij in optocht naar het raadhuis gebracht. Des avonds had er eene feestelijke samenkomst plaats. Den 2des avonds, is een ladingmeester op den tre n van Bokstel naar Wezel, tusschen Best en Eind hoven bemerkende, dat hij in een verkeerden trein was, onder het rijden daaruit gesprongen en nabij Eindhoven bewusteloos gevonden. Hij werd naar het gasthnis aldaar vervoerd. De minister van justitie heeft den 3vergezeld van den referendaris mr. Snijder van Wissenkerke, een bezoek gebracht aan verschillende fabrieken en epinne- rijen te Leiden, en wel naar aanleiding van de door de kamer van koophandel en fabrieken aldaar inge brachte bezwaren tegen het wetsontwerp betreffende den kinder- en vrouwen-arbeid. Na den afloop van dat bezoek vergaderde bij met de kamer van koophandel op het stadshuis. De gemeenteraad van Botterdam heeft den 3 overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. aiwy- zend beschikt op het verzoek om gemeentelijke subsidie voor opera en tooneel. Bij kon. besluit van den 3 zijn de heeren P. H. Wiersma, predikant bij de ned. herv- gemeente te Ge- nemuiden en J. C. IJ. Bussingh de Vries predikant bij de ned. berv. gemeente te Nieuw Helvoet, benoemd lot predikaDt bij de prot. gemeente in Ned. Indie. Den 3 werd Langedijk bezocht door beeren uit Utrechtdie plan hebben concessie aan te vragen, om eene tramverbinding te maken tusschen Alkmaar en Sehagen. Hoewel de dorpsstraat door de 4 Lange- dijker dorpen zeker bezwaren zal opleveren, ia het toch te wenschen, dat die niet onoverkomelijk sullen blijken. Den 4 werd in de zitting van den gemeenteraad van Purmerend medegedeeld, dat Ged. Staten ken nis gegeven hadden dat zij den minister van binnenl. zaken de goedkeuring der markt- en staangelden voor 1889 voorgedragen hadden doch dat de minister zjjne meening schijnt te blijven handhaven dat die hef fing overeenkomstig de gemeentewet moet worden ver laagd. In de zitting van den 8 zullen burg. en weth. hierover nadere mededeelingen doen. Bedankt voor het beroep als predikant bij de ned. herv. gemeente te Broek op Langedijk door ds. F. Kijftenbelt te Hoevelaken (Gelderland). In 1888 zijn naar Oost-Indie uitgezonden 1908 miiitaireD, namelijk 1235 nederlanders, 401 belgen, 205 duitschers, 30 zwitsers, 17 luxemburgers, 12 franschen, 7 oostenrijkers en 1 zweed. De perronkaartjes tot het Hollandsche spoorstation te 's Gravenhage zijthans ook in abonnement ver krijgbaar voor een halfjaar, van 1 Januari tot 1 Juli, tegen f 5 en voor een geheel jaar voor 10. De kaart is persoonlijk. De Koning heeft benoemd tot ridder 4e klasse in de orde van den Gouden Leeuw vau Nassau deu he8r J. E. N. Sirtema van Grovestins, kapitein bij den Grooten Staf en tot kommandeur in de orde van de Eikenkroon den heer W. baron van Hogendorp, ka pitein bij den Grooten Staf, beiden Zr. Ms. adjudanten. De minister van binnen), zaken heeft dezer dagen, in afwijking van het in 1887 door den minister Heems kerk te kennen gegeven gevoelenaan het gemeente bestuur van Adorp geschreven dat het hem voorkomt, dat een gemeentebestuur bevoegd is op de openbare school kinderen eener bijzondere school too te laten om alléén in een vak K (handwerken) te worden onderwe zen, zonder van hen ten volle het schoolgeld te vorderen. Dit gevoelen is o. a. hierop gegrond, dat ook de ouders van kinderen, die de bijzondere school bezoeken, bijdra gen in de gemeentelasten en dus in de kosten van het openbaar onderwijs, waarom het te hard zou zijn, van die kinderen het volle schoolgeld te vorderen, waar zij slechts iu één enkel vak onderwijs ontvangen. Het hoofdbestuur der Nederl. Yereeniging tot bescherming van dieren heeft aan den min. van binnenl. zaken verzocht, niet te voldoen aan het verlangen der Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunst tot het voortdurend muilkorven van de honden. Voor de tijdelijke geldleening der provincie Fries land van 15 Januari tot 15 Augustus a.s., groot f 778.000, is in het geheel ingeschreven voor f 1.118.000. Voor de laagste rente was ingeschreven door de firma's A. Bloembergen Zonen en Gebr. Gratama te Leeuwar den, nl. 3 pet. en 1/8 pot. provisie in de 3% maand ieder voor het volle bedrag. Aan elke dezer firma's is de helft der gevraagde som toegewezen. De inschrijvingen op de 3% geldleening, groot f 3.345.000, ten laste van de provincie Groningen bedragen ruim f 4.200.000waarvau ongeveer f 2.000.000 met recht van voorkeur. In de rijkspostspaarbank werden aan het kantoor Warmenhuizen gedurende 1888 234 inlagen ge daan tot een bedrag vau f 1292 76. 33 nieuwe boekjes werden afgegeven. De katholieke kiesvereeniging te EnkhuiZOn heeft den anti-revolutionairen kandidaat, den heer N. Sluis aldcarmede aanbevolen voor het lidmaatschap der prov. staten van Noordholland. Het lid der Tweede Kamer dr. Sohaepman is wegens ongesteldheid voor eenigen tijd naar het zuiden gegaan. Aan het hulpkantoor te HeilOO werden in 1888 ontvangen 14572 brieven, 6047 briefkaarten, 38858 drukwerken 1488 dienstbrieven 93 aangeteekende brieven, 219 postwissels, 265 kwitantiën1013 post pakketten. Verzonden werden 9673 brieven4058 briefkaarten, 3902 drukwerken, 1489 dienstbrieven, 78 aangeteekende brieven, 3 kwitantiën en 591 post pakketten. Het aantal inlagen in de rijkspostspaarbank was 375, tot een bedrag van 2566.93, dat der terug betalingen 86, tot een bedrag van f 2309.91, Het aantal nieuw uitgegeven boekjes was 27. Te Barsingerhorn is eene vereeniging tot we ring der bedelarij opgerichtbare leden verbinden zioh, niet te geven aan personen die van bedelen een be roep maken. In 1888 werden van Texel uitgevoerd 17314 lammeren, 6554 schapen, 966 stuks rundvee, ongeveer 125000 pond wol en ruim 500000 kipeieren, De bevolking van Botterdam is iu 1888 van 193.658 tot 197723 geklommen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5