FRANKRIJK. Het aangekondigde congres der republikeinen is den 6 te Parijs gebonden. Van de 370 uitgebrachte stemmen verkreeg de heer Jacqnes voorzitter van den Algemeenen Raad der Seine, 234, de heer Hovelacqne 69 en de heer Vacquerie 58 stemmen. De heer Jacqnee ia dns eenig kandidaat tegenover Boulanger. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg trekt by de bespreking van het tusschen den engelschen ge zant Morier aldaar en graaf Herbert van Bismarck voorgevallene partij voor den gezant. Dat blad zegt o. a,, wie dien heer persoonlijk kentweetdat hij zioh onmogelijk kan hebben schuldig gemaakt aan het feitdat hem te laste wordt gelegd. Het te Brussel verschijnende officieuse blad der regeering, de Nord, is van hetzelfde gevoelenen doet uitkomendat aan de woorden van maarschalk Bazaine weinig waarde is te hechten. fiimtcuiftaft. Het ministerie van het post- en telegraafwezen, dat vereenigd was met het ministerie van financiën wordt voortaan verbonden met dat van koophandel en nijverheid. Bg de verkiezing van een lid der kamer in twee depar tementen is op den 6 in ieder departement gekozen de kandidaat der bonlangisten en conservatieven in dat der Somme generaal de Montandon met 60693 stemmen tegen 53154 op Cauvainrepublikein en 3064 op Ri chard socialistin dat der Beneden-Charente Duport met 51964 tegen 41174 op graaf Lemercier, republikein. In eene door aandeel- en obligatiehouders van het Panama-Kanaal gehouden vergadering is besloten aan de Lesseps het verzoek te richten, het voorzitterschap te aanvaarden eener nieuwe maatschappij, welke de onderne ming van de thans beBtaande maatschappij overneemt. Het kapitaal dier nieuwe maatschappy is bepaald op f 2.500.000 in aandeelen van f 250, welke uitsluitend door aandeel- en obligatiehonders genomen mogen worden. Generaal Bonianger heeft terstond 25 stuks genomen en zijnen steun toegezegd. SPANJE. In den avond van den 4 is bij het uitgaan der opera te Madrid een by den uitgang neer gelegde bom ontploft. SERVIE. De Koning heeft den 3 de kamers e- sloten met eene redewaarin hij herinnerde, dat zijne regeering gewijd was aan de vervulling der verplich tingen hem door het verdrag van Berlijn opgelegd Hy wees op de nieuw verkregen vrijheden en verklaarde, dat hy voortaan als parlementair vorst zou regeeren en de nieuwo grondwet geteekend had. Daarna ging de vergadering uiteen. De ministers hebben inmiddels hnn ontslag gevraagd aan den Koning, die dadelijk gene raal Gruic belastte met het vormen van een nieuw mini sterie. Voor minister van oorlog en van bnitenlansche zaken moest hij twee vrienden des Konings ter benoe ming voordragenoverigens was hij volkomen vrij. Volgens later bericht zouden de ministers op verzoek des Konings voorloopig aanblijven. VEREENIGDE STATEN. Generaal Legitime is met 47 stemmen tot President van Haïti verkozen. Zijne troepen zijn evenwel door die van zynen mede dinger geslagen. Het Huis van afgevaardigden heeft met eenige wijzi gingen goedgekeurd het door den Senaat reeds aange nomen wetsontwerp betreffende het kanaal van Ni caragua. De kamer vau koophandel en fabrieken te HOOFU heeft in hare openbare vergadering van den 2 herbe noemd tot voorzitter en ondervoorzitter de heeren Kaag en Belt en de rekening over 1888 vastgesteld in ontvangsten op 41.67, in uitgaven op f 53.70, alzoo met een nadeelig slot van f 12.03. Uit het in die zitting besprokene omtrent de perronkaartjes op de stations van de Holl. Spoorwegmaatschappij bleek dat de kamer te Zaandam hare grieven omtrent dien „Ziezoo, nu ben ik weer heel ernstig", verzekerde zy. „Maar nu is mij deinst vergaan", zeide hy nog steeds ontevreden. „Willy draaide met haar eene hand zyn afgewend gelaat naar zich toe en zag hem goedhartig in de oogen. „Wees niet koos, Gert. Ik vond het denkbeeld zoo komisch Ik ik ben eigenlijk al een oade jufler." „Waarom?" vroeg hy plotseling met levendige be langstelling, „ik vraag mij telkens weer af, waarom je niet met Güntber getrouwd rijt. Wees eerlijk, Willy, hebt gij elkaar nooit Dooit heeft hij je nooit het hof gemaakt." „Neen zei ze kortaf. „Wonderlijk Was ik in zyn plaats geweest want je bent waarachtig een verduiveld knappe meid, Willy een figuurtje, eene Wallkür waardig! Ik was waar schijnlijk doodelyk verliefd op je geworden." Zij glimlachte met een zweem van bitterheid. „Of zijt gij soms tegen een huwelyk, evenals je tante Malknitz?" vroeg bij en zag haar scherp aan. „Neen maar er moet toewijding zyn", zei zij en in haar oogen flikkerde toornig ongeduld over zijn hardnekkig vastbonden aan deze voor haar zoo teere quaestie. „Hoogst naiefspotte hij, terwijl by een takje door midden beet. „Leer eerst de wereld kennen zie wat daar slleen regeert en blijf dan eens by uw ideeën als je nog kunt. God schiep de menschenmaar de menschen maakten het geld en de duivel mag weten hoe het komt dat ieder voor dien afgod moet buigen." „Dan verlang ik waarlijk niet naar de wereld." „Je kunt toch niet anders." Het gelaat van Gert werd rood, zijne oogen fonkelden. „Alles wijkt voor die gebiedende macht. Patsoen, karakter, achting voor zich zelf en nog veel meer nog veel meer 1 Natuurlijk begrjjp je mij niet", ging hy met een schaterlach voort, „en ik weet niet of het goed dan wel kwaad voor je is." Hy wierp het hoofd in den nek en begon te fluiten. De wind ruischte in de bladeren van den boom boven hem; een zonnestraal gleed over zyn vroolijk gelaat en maatregel bloot gelegd had aan de maatschappy en aan den minister van waterstaatdat men de zaak bad laten rusten, na kennis te hebben genomen van de overwe gende redenen welke aan de maatschappy aanleiding hadden gegeven tot het genomen besluit dat die te Purmerend evenmin kon medewerken tot opheffing van dien in bet belang der orde en met instemming van den minister van waterstaat genomen maatregel, waarvoor zeker gegronde redenen hadden bestaan; dat die te Alk maar, welke reeds van particuliere zijde het verzoek ontvangen had, stappen te doen ter verkrijging van opheffing van dien maatregel, van oordeel was, dat zulks aan particulier initiatief overgelaten moest worden en daarom in overweging gaf, geene stappen in die richting te doen. De kamer besloot, geene stappen te doen, welke toch vruchteloos zonden zyn, na men van geene medewerking verzekerd was. Den 2 is in zake de verbetering van den weste lijken doorgang nabij het oentraal-personenstation te Amsterdam eene commissie benoemd, samengesteld nit de heeren J. Leyds, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen en J. A. Schuurman, directeur der publieke werken, beiden te Amsterdam dr. P. van Dissel, ingenieur van Rijnland te Leiden; J. M. P. Wellan, hoofdingenieur van deu waterstaat te Utrecht en A. K. P. P. R. van Hasselt, administra teur der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij te Amsterdam. By kon. besluit van den 4 is goedgekeurd, dat de burgemeester van Ameland, de heer D. J. W. baron van Heeckeren, benoemd is tot secretaris dier gemeente. Den 4 des middags is de boerenplaats van den heer D. Brugman te Lutj0Wink0l, gemeente Win- kel, geheel met den inboedel afgebrand. Het vee kon gered worden. De bewoner was by het ontstaan van den brand afwezigdaar hy een zijDer vrienden van bet station Scbagen afhaalde. Als oorzaak wordt hooibroeiing genoemd. Bij kon. besluit van den 5 is bepaald dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid der prov. staten van Noordholland in het boofdkiesdistrict En.khU.iZ6Q in te leveren, op den 8 en in geval van herstemming op den 22, geopend zullen worden op den 10 en den 24 Den 6 des voormiddags is te Leeuwarden de nieuw gebouwde Noorderkerk in de Groote Kerkstraat door de leden der doleerende gemeente in gebruik genomen. Zy biedt ruimte aan voor 1400 a 1500 personen. De minister van marine heeft den 7 de werkzaam heden aan zijn departement hervat. Het Nederlandsch Gymnastiekverbond telde op 1 Januari 1888 volgens het verslag in de algemeene vergadering van den 6 uitgebracht133 aangesloten vereenigingen met 8104 leden, waarvan 3664 werkende, 4086 kunstlievende en 355 eereleden, benevens 84 bui tengewone en 6 eereleden van het Verbond. In den loop van 1888 traden 8 vereenigingen toe met 283 werkende 130 kunstlievende en 14 eereleden. De Bond telde dus tbans 141 vereenigingen met 7985 leden, waarvan 4059 kunstlievende en 386 eereleden. In Nederland bestaan "reeds 15 dames-gymnastiekver- eenigingen. De ontvangsten bedroegen f 3080 de uitgaven f 2721, alzoo een saldo in kas van f 359. De begroo ting voor 1880 raamde op f 2815 de ontvangsten en op i 2220 de uitgaven. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. D. Jose- phns Jitta, voorzitter, P. C. Adrian, penningmeester en K. Ingermann, secretaris, werden herkozen. Aangenomen werd het voorstel, dit jaar geene bonds- uitvoering te houden. Besloten werd de leden volkomen vrij te laten in de deelneming aan de uitgeschreven gymnastiekfeesten te Parijs en te Munchen en een adres aan de regeering te richten, met verzoek het gymnastiekonderwijs op te nemen onder de verplichte leervakken. Vanwege het hoofdbestuur en met medewerking van het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt den 27 Pebruari a.s. te Haarlem eene hengstenkeuring deed elke schaduw nit zijn mooie, blauwe oogen ver dwijnen. Hy hield den brief tnsschen daim en vinger en vroeg nog eens half schertsend: „Zal ik?" »Ja!" „Dan ben ik van alle verantwoordelijkheid af, hoort ge zeide hij ernstig, zooals hem anders niet eigen was en zag zijn zuster aan. Deze knikte hem t09. „Dat zijt ge. De lucht van Warnitz houdt de harten gezond, geloof ik", antwoordde zij kalm en drukte haar gelaat in den ruiker. „Ik heb nn wezenlijk gedaan, wat ik kon", dacht Gert en ademde weer vrij„voor de rest ben ik niet aansprakelijk." Hy slenterde naar huis en kwam spoedig weer iD zyn vrooljjke stemming die bem de toekomst niet al te donker deed inzien. „Misschien zal alleB beter gaan dan ik vreesde Daarmee troostte hij zich ais een echte zoon van zyn vader. Terwyl zuster en broeder op deze wijze hun voor middag doorbrachten, had ook Blanche zich onbemerkt verwijderd en liep opgewondenmet den brief in haar hand, de rnischende dennenlaan op en neder. „Onuitstaanbaarmompelde zij en een trek van afkeer lag op haar vroolijk ge aat toen zij op den brief zag. „Maar wat helpt het; als de duivel eenmaal een vinger heeft, laat hy niet los en als hy wilde los laten ik wil het niet, neen, ik wil het tot geen prijs, totdat het blaadje weder gekeerd is. Als de vent maar niet zoo afschuwelijk was 1 't Is een caricatunr van eeD mensch Het maakt mij bijna misselijk, als ik zijn hartstochtelijke woorden lees." Zij nam plaats op de bank, vouwde den brief open, die keurig geschreven was en las hem nog eens aandachtig. „Uw aanbiddende slaaf Edmond Knauer" stond er onder. Toen trommelde zij peinzend met haar fijne vingers een marschtempo op de tuinbank, zag op naar den knoestigen appelboom waarin twee vogels gehondenwaarvoor door den minister van oorlog een prijs van f 500 is toegestaan. Tot de voorwaarden behoort o.a.dat de prjjs aan den bekroonden hengat eerst dan zal worden uitgereikt, wanneer hy tot 15 Juli 1889 in Noord-of Zuidholland ter dekking beschikbaar is geweest, tegen een dekgeld van hoogstens f 10. Aan den prijs van f 500 wordt door genoemde af deeling toegevoegd de som van f 250op voorwaarde dat de bekroonde hengst gedurende den genoemden tyd besohikbaar gesteld is geweest binnen haren kring Zydie wenschen mede te dingen moeten daarvan opgaaf doen vóór den 22 Februari bij den secretaris der Holl. Maatschappij van Landbouwden hee<' P. F. L. Waldeck te Loosduinen, bij wien nadere inlich tingen te verkrijgen zijn. Te IJselmuiden is een 14jarige jongen te Ha- zerswonde en in de Haarlemmertrekvaart een jongtnenech door het ijs gezakt en verdronken; te Leiderdorp zakten vier personen door het ys waarvan een om het leven kwam te Wamel werd den 4 een man die des mor gens uitgegaan was, om wilgenband te snyden, door de konde geheel verstijfdzittende tegen een boomstam met eenig hont in de hand gevonden. Het in 1888 by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en nitgaven van Nederl. Indie over 1880 strekt om die rekening vast te stellen in ontvang sten op f 146.838.108.01, in uitgaven op f 146.936.109 39 alzoo met een nadeelig slot van f 97 995.38, te vinden nit het aandeel van Nederl. Indie in de geldleening van 1883. Het Mnsenm van Kunstnijverheid te Haarlem is gedurende 1888 door 13875 personen bezocht tegen 8255 in 1887. Te IJmuiden werden in 1888 verzonden 26264, ontvangen 13862 overgenomen en doorgeseind 380 telegrammen, samen 40506. Mej. de Boer te Amsterdam is benoemd tot vroedvrouw door den gemeenteraad van GrOOtebrOOk en Lutjebroek voor beide dorpen. Den 15 vangt de volledige tramdienst tusschen Hoorn en Enkhuizen aan. De gemeenteraad van Hoorn beeft den 5 be noemd tot leeraar in het boetseeren aan de burgeravond school, met algemeene stemmen, den heer H. Vorderman, leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan de hoogere burgerschool en aan die inrichting, en tot leeraar in het timmeren Hendrik Nooder, timmermansknecht aldaar, met 9 stemmenop Petras Snel timmerman mede aldaar waren 5 stemmen uitgebracht. De vice-admiraal J. W. Binkes is mede tot ridder grootkruis in de orde van de Eikenkroon benoemd. De minister van waterstaat heeft ter algemeene kennis gebracht, dat voortaan de postkantoren ambts halve belast zijn met de zorg voor de levering van het Nederl. Staatsblad omtrent den abonnementsprijs zijn aan die kantoren inlichtingen verkrijgbaar. De beer mr. D. Josephus Jitta, lid van den ge meenteraad van Amsterdam, is wegens zijne deelne ming aan het laatstelyk te Brussel gehouden congres voor internationaal recht benoemd tot ridder der Leo poldsorde. Te Schiedam is zekere P. van Wieringen, die eene blaar aan de pink der rechterband met eene naald waaraan een draad sajet bevestigd was, geopend en die draad daarna door de blaar gebaald had, aan bloedver giftiging gestorven. Waarschijnlijk was eene bloedaar geopend, althans zwol eerst de rechterhand en vervol gens de geheele arm op, en toen hem de raad gegeven werd, naar het ziekenhuis te gaan, had hij zulks gewei gerd, bewerende dat de papvrouw bem wel helpen zou. In 1888 zijn te Zaandam 159 zeeschepen aan gekomen, behalve eenige zeetjalken van Hamburg en Bremen. Onder die 159 zeeschepen waren 94 stoom- booten, 5 fregatten, 40 barkschepen, 6 driemastschoo- nerschepen, 7 brikschepen, 4 scboonerschepen en 3 gal jassen 134 waren met bout, 18 met rijst, 3 met gerst, 3 met china-clay en één met lijnzaad beladen. zongen en zette zich na kort beraad en na even te hebben omgezien of ze ook bespied werd, tot schrijven „Beste Knaner. Ik weet zeer goed dat de laatste der maand ophanden is, maar wat geeft mij in weerwil daarvan uw jobsbrief? Toen ik u van den winter ver zocht, liever voor mij aan de beurs te spelen, dan my enkel uit liefde uw kostbaar leven ten offer te brengen, dacht ik aan geen verlies, maer vond, dat het van zelf sprakik moest winnen altyd maar winnen Gij weet dat ik geld noodig heb. Dezen winter hebt gy mij reeds eenmaal gesproken van daling der papieren, een flauwe markt en meer dergelijke dingen die ik helaas niet begrijp en toen ik u duidelijk te kennen gaf, dat ik niets te verliezen bad, alleen de rechtmatige aanspraak op uwe jegens mij zoo dikwijls betoonde ge negenheid, maar ook verwachtte, dat gy grooter ijver, meer voorzichtigheid zoudt betoonen waar het mijne belangen gold, toen zwegen uwe klachten en ten slotte verdiende ikal was bet dan ook niet veel toch nog eenige honderden guldensvoldoende voor mijn laatste costuum, dat my, volgens uw zeggen, zoo goed stond. Ik had het aan u te danken en ik was niet karig met mijn dank. Nu zeg ik hetzelfdeik heb niets en hoop, dat het ongelnk evenzoo zal afgewend worden, als toen. Kan dit nietdan moet gij raad schaffen. Niemand hoort gy mag er iets van vernemen. Ik vertrouw op uw eer en nw liefde. Ik vertrouw u in alles geheel als mijn vriend en ben als altijd, uwe Blanche." Zij had snel en zonder ophouden geschreven en maakte den brief even haastig dicht. „Zie zoo, nu zal hij mij wel met vrede laten", zeide zij diep ademhalend en met gloeiende wangen. Wat een onbeschaamdheid, zijne oogen tot mij op te heffen, wan neer hij my geene diensten wil bewijzen. Alleen daarom heb ik hem niet zoo minachtend behandeldals hij verdiende, toen hij de eerste maal van liefde sprak. Dat monster Zij scheurde den brief van den kassier haars vaders

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2