Binnenland. Vergadering van den gemeenteraad te Zijpe op 8 Januari 1889. In de gemeente Wieringerwaard zijn in 1888 geboren 10 m. en 17 v.; overleden 10 m. en 9 v.; in gekomen 41 m. en 67 v. en vertrokken 60 m. 78 v., terwijl 11 huwelijken werden gesloten. De bevolking is dus verminderd met 19 m. en 3 v. Op 31 Dec. 1887 bestond zij uit 631 m. en 644 v. totaal 1275; op 31 Dec. 1888 uit 612 m. en 641 v., totaal 1253. De minister ran financiën deelde in antwoord op eene interpellatie mede, dat het niet gemakkelijk was het bedrag te bepalen der op de aanstaande begrooting in te roeren bezuinigingen. Spanje had geene behoefte aan buitengewone uitgaven voor het leger, soodat hij niet geloofdedat verhooging der belastingen noodig zon zijn. VEREENIGDE STATEN. De Senaat beeft in geheime .zitting een voorstel aangenomenwaarin ver klaard wordt, dat de regeering het ten sterkste zal afkenren, indien een der enropeescbe staten, welke ook zieh inlaat met het aanleggen van of het houden van toezicht op een sobeepvaartkanaal door de land engte van Panama. Na een heilwensch door den voorzitter met het nieuw ingetreden jaar, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Daarna wordt medegedeeld, dat het door de verpleging van eene vierde krankzinnige te Meerenberg voor rekening dezer ge meente noodzakelijk ia gewordende begrooting voor dit jaar te wijzigen. Die vierde krankzinnige is Aagje Bakker, wed. J. de Vries, van Burgervlotbrug, die wegens poging tot brandstichting in verzekerde bewaring werd gesteld en later op bevel van den reohter-com- missaris door geneeskundigen is onderzochtdie haar niet toerekenbaar en krankzinnig verklaarden zoodat zij naar 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik werd vervoerd. Na eene uitgebreide briefwisseling is uitgemaakt dat de kosten harer verpleging voor rekening dezer gemeente komenwaarom zij van Medemblik naar Meerenberg werd overgebracht. De kosten dier ver pleging bedragen nu f 180 per jaar. Verder werd medegedeeld, dat de post-kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken enz., die bij het opmaken der begrooting met/150 werd verlaagd, waarschijnlijk zal blijken niet te ruim te zijn genomen. De lyst van schoolbehoeften dezer dagen opgemaakt is grooter dan verleden jaar, waarom wordt voorgesteld ook dezen post met 20 te verhoogenzoodat een en ander eene ronde som van f 200 uitmaaktmet welk bedrag de hoofdelijke omslag zal behooren te worden verhoogd. De vergadering, hoewel dit betreurende, is overtuigd, dat de voorgestelde wijzigingen in de begroo ting noodzakelijk zijn en deze worden met algemeene stem men dan ook goedgekeurd. Verder werd medegedeeld dat volgens rooster als leden der plaatselijke schoolcommissie zijn afgetreden de heeren J. Bos en H van Calcar. Genoemde heeren worden met algemeene stemmen herbenoemd. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer van Beu- sekom naar de voorwaarden, waaronder aan ingezetenen van 't Zand vergunning is verleendom boornen te planten langs de stortgronden aldaar. De secretaris deelt mede, dat zij verplicht zijn, de boomen te onder houden en dus ook om voor doode andere te planten. De beer van Beusekom zegt, dat er enkele doode boomen zijn en acht het van genoegzaam belang, dat de belanghebbenden worden aangeschreven aan hunne verplichtingen te voldoen. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten, doch vooraf zal worden onderzocht, of die verplichting rust op de daarvoor in der tijd benoemde commissie dan wel op de eigenaars der belendende perceelen. De vergadering wordt daarna gesloten om over te gaan in comité ter behandeling van een be zwaarschrift tegen den Banslag in den hoofdelijken omslag. Op den 1 waren bij de doopsgezinde gemeenten in Nederland van de 127 predikantsplaatsen 32 onver vuld waarvan in Noordholland 8, Pen 4 is in de vergadering van de afdeeling Aalsmeer der Hollandsche maatschappij van land- en tuinbouw besloten tot het oprichten van een proeftuin, groot ruim 1% bunder, tot 't teelen van groenten voor de Amsterdamsche marktterwijl tevens de aldaar gevestigde groenteboeren in de gelegenheid gesteld zullen worden, grondig bekend te worden met de eischen van hun vak. Het benoodigde kapitaal wordt in kleine aan hebben. Men moet toch iemand beminnen wil men niet slecht worden." „Lief, klein zusje", zeide Willy innig en drukte Iaa aan haar hart. Intusschen zat Blanche op het terras. Zij geeuwde er lustig op los. „Kwam Scheven nu maar", dacht zij met ongeduld. In den grond van haar hart meende zij de geheele intrigue van haar aanbidder te doorzien en lachte zij over de lichtgeloovigheid der overigen voor namelijk van Gert. Het waB toch zoo eenvoudig. Hij verlangde naar haar en naar een meer ongedwongen omgang dan gedurende den winter. Hy beminde haar immers en zij Werkelijk als hij geen arme luite nant waszou ik hem huwen", dacht zij met een stillen zucht„bij bevalt mij toch beter dan Günther ofschoon Zij peinsde er overwaarom deze zoo opzettelijk van Warnitz weg bleef; het was nu bijna een week gele den dat hij zich niet had laten zien en intusschen had de 'president wel zooveel van Günthers uiterlijke om standigheden vernomen en aan zijn familie meêgedeeld, om hem in hare oogen tot een belangrijk persoon te maken. Hij had haar toen toch genoeg het bof gemaakt, om ook verder nog onder den indruk harer schoonheid te blijven. Waarom kwam hij niet? „Wacht maar; als Scheven hier eerst maarts, zal hij wel niet meer zoo rustig in GusBerow blijven dacht de geoefendekleine coquette zegevierend. Günther was echter in 't geheel niet zoo rustig als Blanche veronderstelde. Maar hy dacht minder aan haar ofschoon zij hem werkelijk goed bevallen was, dan aan Willy. Een gevoel, half van trots, half van schaamte hield hem sedert zijn laatste bezoek terug. Hij bad plotseling zulk een geheel anderen indruk van haar ontvangen, dat ïijne gewone, gemakkelijke opvatting van deelen bijeengebrachtin de vergadering werden reeds 126 aandeelen geplaatst. Den 6 bad te Zaandam de bestuursvergadering der Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noordholland plaats. De beide aftredende bestuursleden, de heeren J. F. Groot als voorzitter en D. Koning als 2 secre taris, werden herbenoemd en de wedstrijd werd bepaald op Zondag 7 en Maandag 8 Juli a.s., op het land van den heer C. de Boer te Zaandam. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Zaandam de heer mr. J. C. Sasse, thans griffier bij het kantongerecht te Almeloo. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd by de dienstdoende schutterij te Haarlem tot 2 luitenant a 11 suite de heer mr. H. Tuijtnelaar, thans sohutter. Een veehandelaar uit Bolsward is den 7 onder de tram tusschen Sneek en Bolsward geraakt, door van het balkon te springen, toen de tram in beweging was. Hij werd daarbij zoo ernstig gekwetst, dat bij weinige oogenblikken later overleed. Den 7 des avonds is te Kampen door bet om vallen eener petroleum op een wieg, waarin een kindje van twee maanden lag fe slapen een hnis afgebrand. De moeder kon zoowel dat kind als de andere kinderen nog redden. Bij kon. besluit van den 8 is de heer W. G. M. Etjck van Zuijlichem benoemd tot burgemeester der ge meente Schiermonnikoog. Aan de door de Amsterdamsche Sportclub uitge schreven hardrijderij op schaatsen op den 8, 9 en 10 namen den 8 voor den afstand van 804% el een en twintig personen deel, namelijk F, Buitinga, Amster dam en Jos. Donoghue, Newburgh, U. S.; L. Tebbutt, St. Ives (Engeland) en de Boer, Wateringen B. C. Broskmeijer, Haarlem en A. von Fanschin, St. Peters burg; Leveday, Engeland, die den 7 te Cambridge het championaat van Engeland verwierf, en Convée, Delft; C. G. Tebbutt, St. Ives (Bngeland) en D. Doyer, Am sterdam; W. Mnlier, Haarlem en Foeke Tjalma. De venterVollenhoven II, Botterdam en K. Pander, Haarlem; T. H. P. Vethake, Amsterdam en C. A. Venema, N. Amstel; G. J. W. van Blommenstein Apeldoorn en Vollenhoven I, Botterdam; G. Jurrjens, Amsterdam en J. N. de Jong, Westzaan; Henri Mulié, Leiden. De laatstaangeblevenen waren von Panschin van St. Petersburg, K. Pander van Haarlem, Leveday uit Engeland en C. G. Tebbutt van St. Ives (Engeland), die met elkander moesten kampen. De uitslag was le pr. von Panschin, Petersburg, in 1 m. 243/» sec.; 2e pr. K. Pander, Haarlem, in 1 min. 30 sec,; 3e pr. Leveday, Engeland, in 1 min. 31 sec.; 4e pr. L. Tebutt, Engeland, in 1 min. 33 sec. Op den 9, toen over een afstand van 1609 el zou worden gereden, waren er 23 mededingers namelijk W. Leveday, Engeland; Foeke Tjalma, Deventer; Mu iier, Haarlem; Jos. Donoghue, Newburg, D. S.; L. Tebbutt, St. Ives (Engeland); J. N. de Jong, Westzaan; C. G. Tebbutt, Bluutisbam (E.); Henri Mulié, Leiden; G. Jurrjens, Amsterdam; A. von Panschin, Petersburg; Couvée, Delft; D. Doijer, Amsterdam; C. A. Venema, N. Amstel; G. J. W. v. Blommestein, Apeldoorn; T. H. P. Vethake, Amsterdam; P. Buitinga, Amsterdam; van Vollenhoven I, Botterdam; K. Pander, Haarlem; van Vollenhoven II, Botterdam; de Boer, Wateringen; B. C. Broekmeijer, Haarlem J. Leveday, Engeland G. Green Engelaud. De uitslag was als volgtvon Panschin gouden me- dalje, 2 min. 58*/» sec.; Donoghue zilveren medalje 3 min. sec.; Jurrjens le bronzen medaille, 3 min. 7'/i sec.; L. Tebbutt 2e bronzen medalje, 3 min. 12*/» sec. Pander te Haarlem was op eene verkeerde baan ge komen en gevallen, waarom hij den strijd opgaf. Den 9 zijn te Amsterdam o. a. tot onder wijzers benoemd S. Prins te Zaandam en G. Spaan te Haarlem. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 9 besloten, aan de Commanditaire Vennootschap „Stoom tram AmsterdamSloterdyk" tot 1922 vergunning te verleenen tot het houden en zoo noodig opnemen, her- leggen en vernieuwen van hare rails thans liggende in het gedeelte Haarlemmerweg, behoorende tot het grondgebied van Amsterdam en op nieuw vcor tien jaren overeenkomsten aan te gaan met de beide israëlitische Willy's karakter op eenmaal omver geworpen was en hij zich gedwongen zag haar opnienw te beoordeelen. Hij werd nieuwsgierig, wat er toch wel verder onder die stille, effen oppervlakte verborgen mocht zijn. Nieuws gierigheid des harten is echter een gevaarlijke zaak vooral wanneer dit voorkomt bij een anders zoo ge decideerd man, als Günther tot dusver geweest was. Zijne belangstelling in Willy kwam weder boven en het niet met zich zelf eens, wien hij de wending, die de zaken genomen hadden, bet meest moest wijten wierp hij de schuld zoowel op zich zelf als op freule van Malknitz. „Voorloopig kan ik niets beters doen, dan het gevaar lijke punt niet aanroeren", dacht hy ontstemd. „Ik geloof dat Willy een hartelijk woord thans eer als een beleediging, dan wel als een bewijs van vriendelijkheid zou opvatten, totdat nu, totdat de tijd de scherpte beeft verzacht. Waarom heb ik bet haar ook nooit laten merken, dat op den bodem van mijn hart een gevoel voor haar leeft, 't geen waarlijk 't geen eigenlijk bitter weinig overeenkomst met vriendschap hebben zou, indien zij mij vroeger een weinig hartelijker tegemoet gekomen was. Men loopt toch liefst geen blauwtje F" Hij beet zich op de lip, sloeg met zijn rjjzweep tegen zijn hooge laarzen en zag verlangend in de richting van Warnitz. Vervolgens keerde hij zich vast besloten om. „Zal ik naar Malknitz gaan? Neen zij zou mij op uitgezochte lompheden tracteeren en ik ben werkelijk in geen stemming om mij dat heden te laten welge vallen. Buitendien zou zij aan mijn komst allerlei com binaties vast knoopen. Het is dus maar beter, dat ik alleen blijf." En dag aan dag verdiepte bij zich met verkropte woede in de nieuwste politieke berichten en bleef tehuis. Wordt vervolgd armbesturen betreffende den afkoop der burgerlijke arm verzorging van behoeftigen tot die kerkgenootschappen behoorendetegen eene nitkeering aan het ned. isr. armbestuur van f 65.000 a f 70.000 en aan het port. isr. armbestnnr van f 7.000 a f 8.000 per jaar, na ver werping van een amendement van den heer Hovyom als fixnm voor 10 jaren eene som van ƒ65.000 en f 7.000 te stellen. Aan de Maatschappij voor den Werkenden Stand werd weder voor 1889 eene snbsidie van f 2000 ten behoeve harer Industrieschool toegestaan, onder voorwaarde dat ook van Bijkswege dergelijk subsidie worde verleend, en de gemeente de bevoegdheid hebbe om vijf onver mogende leerlingen van uitmuntenden aanleg kosteloos op de school te plaatsen. Aan het hulpkantoor te Limmen is in de rijkspostspaarbank in 1888 ingelegd 3782.96 en terug- betaald f 2483.55; aan het postkantoor te Rijp werd in dat jaar ingelegd f 6357.38 en terugbetaald/3402.46i. Aan het verslag van den Baad van beheer der koninklijke Yereeniging Het Nederlandsch Tooneel uitgebracht in de algemeene vergadering van den 24 December 1888 worden de volgende bijzonderheden ontleend. Waren de wintervoorstellingen te Amsterdam in 1887/8 nadeeligzij brachten f 70.793.85 op tegen f 75.504.97% in 1886/7, de zomervoorstellingen leverden daarentegen door do koude, natte weersgesteldheid eene veel grootere bate op namelijk 13.837.47 tegen f 7.679.93%. De hoofdoorzaak van de weinig bevredi gende uitkomst der wintervoorstellingen schuilde ia de onweerstaanbare mededinging met een paardenspel. In het seizoen 18871888 bereikte te Amsterdam „De Schoonmoeder'' het grootste aantal opvoeringen 23, daarna „Durand en Durana" 18, „Vader 1 en Mac beth" 15„Tosea" 12enz. In het geheel werden op gevoerd 32 stukken uit het fransch, 5 uit het engelsch, 1 uit het italiaansch 1 uit het spaanscb en 17 oor spronkelijke samen 74waarvan 23 nieuwe. Het aantal stukken getuigt van het geringe aantal schouwburgbezoekers. In doorsnede toch beleeft een nienw stuk in Nederland niet meer dan zeven voorstel lingen. Het meerendeel der oorspronkelijke stukken be reikt zelfs dat aantal niet. Uitgezonderd „Fran§oise3 Opstel", „Een Ministeriëele crisis" en „Zijn Model", verwierven de andere of geen, of slechts een zeer tijde- lijken bijval. Ware het niet, dat het bestuur 't tot zijne roeping rekende, jonge eerznehtigen, in wie bet eenigen aanleg bespeurtgelegenheid te geven hun arbeid aan de vuurproef van bet voetlicht te onderwerpen, een proef voor hen de meest afdoende maar voor de Ver- eeniging een meestal zeer dure les het zou nog strenger dan thans oordeelen en het cijfer van de ge weigerde dramatische proeven hoe aanzienlijk reeds nog aanmerkelijk doen klimmen. Het leerende, betoogendebeschrijvende, wint het by onze schrijvers nog altijd van Let aanschouwelijke. De 384 voorstellingen brachten op f 77.467.50 tegen f 87.242.71 over 368 in 1886/87. In 1887/88 bracht iedere voorstelling alzoo in door snede zuiver f 201.74 op tegen f 237.07 in 1886/7. Van de reeds ingevoerde en verder in te voeren bezui nigingen wordt eene goede verbetering verwacht in den geldelyken toestand der maatschappijwelke over de zes jaren der vorige exploitatie f 84.118 66% verlies geleden heeft. Ged. Staten van Noordholland hebben verklaard, dat bet verzoek van het hoofd der openb. school te Schagen Kloeke, om de betrekking van lid van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs aldaar te mogen waarnemen, niet vatbaar is voor inwilliging, op grond van art. 36 der wet op het lager onderwijs. De gemeenteraad van Smilde heeft naar aanleiding van de tot hem gerichte uitnoodiging ingetrokken zyn bekend besluit tot vermindering van de jaarwedden van acht openbare onderwijzers. Te Haarlem zijn in 1888 geboren 1704, over leden 999, gehuwd 312. De bevolking klom van 48675 tot 49840 en met inbegrip van bet garnizoende be volking van de gevangenis en het krankzinnigengesticht tot 50920. De bij H. Bakker te Utrecht gestolen eigendoms- en hypotheekbewijzen, alsmede familiepapieren werden door een schipper opgevischt en door de politie in be slag genomen. De schipper beeft de voor die terug brenging uitgeloofde som van 25 ontvangen. De kamer van koophandel te 's-Hertogenbosch beeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden be vattende het met redenen omkleede verzoek om het aanhangige wetsontwerp op dan vrouwen- en kinder arbeid alleen aan te nemen met de volgende wijzigingen 1°. dat de effectieve arbeidstijd worde bepaald voor den zomer op hoogstens 12 en voor den winter op hoogstens 11 uren 2°. dat de regeling der uren van aanvang en einde van den arbeidin verband met plaatselijke gebruiken en omstandigheden aan de werkgeversdesnoods aan de gemeentebesturen, worde overgelaten 3°. dat in bijzondere gevallen aan den burgemeester de bevoegdheid worde verleend, het maximum der werk uren van personen beneden de 18 jaar en van vrouwen, onder te stellen voorwaardenvoor enkele uren en enkele dagen te verlengen 4°. dat alleen aan speciaal daartoe aangestelde en als zoodanig meer bevoegdezij het ook plaatseljjke fabrieks-inspectenrs de vrije toegang tot de fabrieken en werkplaatsen worde verleend. Aan het te Utrecht gehouden eerste examen ter verkrijging van het diploma der Maatschappij ter be vordering der Toonkunst voor zangonderwijs op de lagere school op 28, 29, 31 December en 4 en 5 Ja nuari hebben 42 personen deelgenomen waarvan aan 30 het diploma is uitgereikt. Ouder de geslaagden

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2