No. 6*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 13 JANUARI. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE des Namiddags 12s/4 due. ALBLMAAH., op Woensdag 16 Januari 188 HnttsnlAub. DUITSCHLAN D. Prins Bismarck ia den 10 des avonds te Berlijn aangekomen. FRANKRIJK. De verschillende aannemers van de werken aan het Panama-kanaal hebben den 8 in eene met de voorloopige bewindvoerders der Panama- maatschappij gebonden vergadering er in toegestemd de werken voort te zetten tegen betaling in wissels vervallende, zoodra de nienwe leening, waarover onder handeld wordttot stand gekomen is, ITALIË. De uitbarsting van den Vesnvins voor eenige dagen begonnen, gaat steeds voort. Eene stroom van lava is reeds tot aan den voet van den kegel ge daald zoodat de spoorwegdienst langs dien kant ge staakt is geworden. JSitstscnlftHb. Stads-Berichten. ALKMAAHSCBE COURANT. TE BEHANDELEN PUNTEN: Verzoek van W. Schutom eervol ontslag ala onderwijzer aan de openbare school voor on vermogenden. fan de vorige vergadering. Het door regenten van het gasthuis ingediende reglement op het gebruik der badinrichting iu dat gesticht. De door de vaste commissie voor de strafverordeningen inge diende ontwerp algemeene politie-verordening. Benoeming van een wethouder. Idem van een lid der vaste oommissie voor de gemeentelijke* gasfabriek, in verband met het door den heer P. Bruinvis de Lange uit beide betrekkingen ingediende ontslag. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, N U 11 O li T VAN I) E U V E E N. Het franache blad, de Onverzoenlijke, van Rochefort, is verboden. De half officieele Darmstadter Zeitung spreekt het gerucht tegen van de verloving van prinses Alice met den rnssischen grootvorst troonopvolger. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Zanzibar den 11 gemeld, dat volgens bericht uit Nyanza van 11 November in October Mouanga, Koning van Uganda, geheel zijne arabische lijfwacht naar een klein eiland wilde laten overbrengen en hen daar van honger laten sterven. De lijfwacht, bijtijds daarvan onderricht, weigerde zich in de kano's te begeven, die haar naar het eiland zouden brengen, en viel het paleis van den Koning aan. Deze vluchtte en bleef eindelijk als ge vangene by de de arabieren van Magu. De lijfwacht riep Kiowa, den broeder van Mouanga tot Koning uit. Deze gaf echter de voornaamste staatBposten aan chris tenen. Toen kwamen de arabieren weder in opstand vermoordden de nieuwe staatsbeambtengaven hunne poBten aan muzelmannenvielen vervolgens alle en- gelsche en fransohe zendingsposten aan en brachten vele tot het christendom bekeerde inboorlingen om. Al de zendelingen ontsnapten en kwamen veilig te Usambiro aan. De arabieren zonden een beleedigenden brief naar Usambiro, zich op hunne overwinning verheffende cd de vernietiging voorspellende van al het werk der zen delingen in Midden-Afrika, als wraakneming voor de engelsohe tegen den slavenhandel gerichte staatkunde. Zy verklaarden Uganda voor een muzelmansch koninkrijk. Bonlanger beeft in een onderhoud met den bericht gever der Gaulois ten slotte gezegddat hij rekende op eene verpletterende meerderheid bij de verkiezing op den 27eene meerderheidwelke niet alleen in geheel Frankrykmaar tevens in de andere ryken een diepen indruk zon maken. Verder heeft hij bekend gemaakt, dat hij geene groote kiezersvergaderingen zal beleggen, daar deze gewoonlijk op vechtpartyen uittoepen, doch dat hy dagelijks in een door hem opgegeven ge bouw voor een ieder te spreken zal zija. In het door de bonapartisten uitgevaardigde stak tot zijne aanbeve ling wordt zijne verkiezing wenscheiijk genoemd als een protest tegen de republiek. De heer Grenouillegewezen gouverneur van Sene- gambieis door de rechtbank te Parijs veroordeeld tot f 300 boeteomdat door zijne nalatigheid vier negers, die op een der Alcatras-eilanden onverzorgd achter gelaten warenden hongerdood gestorren zijn. De sterfdag van Napoleon 111 is in de St. Augusti- nuskerk te Parys op de gebruikelijke wyze herdacht. Er waren ODgeveer 12000 a 15000 personen tegenwoordig. De Radical brengt de vroeger reeds meermalen ter sprake gekomen vraag weder in herinnering, hoe Bou- langer aan het geld komt om zijne rol te spelen. Zooals bekend iBbezit hij geen eigen vermogen. Als afge vaardigde ontvangt hij 9000aan pensioen 10.500 en voor het legioen van eer 2000 francs, samen 21.500 francs. De uitgaven van den generaal bedragen minstens 3.200.000 francswaarvan 3.000.000 voor de verkie zingen, zoodat er een tekort is van 3.178.500 per jaar. Van zynen boezemvriend Charles Chincolie weet men dat hij 400.000 fres. uit Amerika ontving. Ook is het bekend, dat de heeren Henri Roohefort en graaf Dillon elk 100.000 francs „in de zaak" hebben gestoken, terwijl hem 500.000 francs, naar men zegt, uit Duitsch- land zijn gezonden. Vanwaar komen nn de overige 2.078 500 francs De Senaat heeft den 10 den heer Leroijer met 181 stemmen tot voorzitter herkozen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het hon- gaarsehe Volkshuis is de minister van onderwijs, toen by gezegd had, dat ieder hongaar er bij winnen zou duitsch te kennen en dat men zonder die kennis niet werkzaam kon zijn voor het heil des lands, door leven dige protesten van de linkerzijde begroet. Het geweld was zoo grootdat hij vyf minuten lang niet kon voortgaan. VEREENIGDE STATEN. Volgens berichten uit Haïti, gedagteekend 29 Decemberis aan de troe pen van generaal Legitimepresident der republiek weer eene geduchte nederlaag toegebracht door de oproerlingendie aangevoerd werden door generaal Hypolijte. Een hevige cycloon heeft belangryke verwoestingen veroorzaakt. Op verscheidene plaatsen stortten berken en gebouwen in of woeien om. Bij de instorting eener wevery te Reading verloren 80 menschen het leven de brug over de Niagara-rivier, welke in 1870 voor f 1,500,000 gebouwd was, werd vernield; alleen de beide torens, de telegraaflijnen en een stuk aau de zyde van Canada bleven bewaard. Op sommige plaatsen was de storm van sneeuw vergezeldwaardoor het spoorweg verkeer gestremd en de telegraafgemeensohap verbro ken werd. Den 7 trad de heer Bottinga van Harlingen in het logement „De Zeven Provinciën" te Oudeschild op Texel als „declamator" op met„St. Nicolaas" van Justus van Maurik. Den 8 werd in het hotel „Bel- levue" te De Waal op Texel een damwedstrijd gehouden, waaraan door 16 personen werd deelgenomen. Vier hunner zullen den 16 den strijd voortzetten. Te Waal en Burg en te De Coeksdorp zullen dien dag volks lezingen plaats hebben. De rederijkerskamer „Onderlinge Oefening" van St. Maarten gaf den 9 eene uitvoering in het lokaal „den Burg", te NoordSCliarWOUde. Opgevoerd werden „Galeottó", drama in drie bedrijven en een voorspelen „Doleeren" blijspel in een bedrijf. Een zeer talrijk publiek woonde de voorstelling bij en had een genotvollen avond. Den 10 is te Amsterdam in de fabriek van de heeren Spakler en Tetterode aan de Lijnbaansgracht een 18jarig jongeling ten gevolge van eigen onvoor zichtigheid met het hoofd zoodanig beklemd geraakt tusschen een hekwerk en een bak beenzwartdie naar bensden werd gelaten dat hij kort daarop overleed. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij geeft het tweede gedeeltegroot f 4.000.000, harer 3 pet. geid- leening, groot f 6.000.000 uit. Aan don heer prof. mr. D. P. D. Fabius is na tienjarige waarneming van het secretariaat bij bet cen traal comité der anti-revolutionaire party op zijn ver zoek, onder hartelijke dankbetuiging, eervol ontslag als secretaris verleend; in zijne plaats is benoemd de heer jbr. mr. T. A. J, van Ascb van Wïjck, lid vau de Tweede Kamer. Het ziekenfonds te Den Burg op T0X01 verkeert tegenwoordig in zeer gunstige omstandigheden. Het ledental is tot 120 geklommen. Ofschoon de con tributie slechts 10 cents per week bedraagtbeloopt het batig saldo ruim f 2100. De leden genieten be halve vergoeding van geneeskundige hulp, in geval van ziekte, eene wekelykscbe toelage van f 4. Het wrak van de Ango voor Soheveningen, dat hinderlijk is voor de scheepvaartzal van Rijkswege onmiddellijk opgeruimd worden. Tot lid van het dagelijkseh bestuur van den pol der Valkoog is gekozen de heer J. Dekker en tot hoofdingeland de heer J. Groenveldbeiden aldaar. In het tweede haltjaar 1888 zijn uit Holder per spoor als ijlgoed vervoerd 2.705 908 P. zeeviBch, tegen 1.815.100 P. in het tweede haltjaar 1887. Te Heeg zijn twee jongens van 11 en 9 jaar te gelijk door het ijs gezakt en verdronken. De veldartillerist van P. te Breda, die verdacht werd onlangs den burger Lammers gedood te hebbenheeft bekend dien moord te hebben gepleegd. Hij beeft tevens verklaard, dat een kameraad zijne politiemuts verbrand bad om daardoor te trachten hem vrij te maken. De arr. rechtbank te Assen heeft den heer Kiers, gewezen gemeente-ontvanger te Vries, die wegens een te kort in de kas ontslagen werd van rechtsvervol ging ontslagen. Ook te Kolhorn. sprak den 10 de heer dr. J. Zaayerlid der Tweede Kamer, over vrijhandel en protectie. Mie, da bekende hondenscheerster te 's-Graven- hageheeft den 10 voor de 150 maal terecht gestaan wegens dronkenschap voor het kantougereeht aldaar. Wegens de ingevallen dooi werd de hardrydery op schaatsen voor liefhebbers om het meesterschap der wereld, uitgeschreven door de Amsterdamsche Sportclub, den 10 des voormiddags te 8 uren reeds voortgezet. De baan moest viermalen gereden worden alzoo een afstand van 3218 el. Josef F. Donoghue, nog geen 18 jaren oudvan Newburgh in de Vereenigde-Staten legde dien afstand af in 6 min. 24 sec., Alexander von Panschin van St. Petersburg,van beroep ingenieur, in 6 min. 31 sec., G. H. Jurrjens, 23 jaren oud te Amsterdam, in 6 m. 43'/» sec. en K, Pauder Jz. te Haarlem, die het ongeluk had te vallen, in 6 min. 464/« see. Donoghue verkreeg dus de gouden von Panschin de zilveren, Jurrjens de eerste en Pander de tweede bronzen medaille. De beker, welke uitgereikt zou zijn geworden aan hemdie op de drie dagen den eersten prysde gouden medaille, g9wonnen had, is dus niet uitgereikt kannen worden, daar op den 8 en 9 de rus von Pan schin den eersten prijs won en op den 10 de amerikaan Donoghue. Bij het uitreiken der prijzen wees de heer de Salis op het feit, dat alle lief hebbers op den eersten dag op de balfmijlsbaan het record van den beroemden noor Axel Paulsen hadden geslagen. Deze deed daar toch over 1 min. 41'|» sec. De gemeenteraad van Purm0rend behandelde den 10 de bezwaren van den minister van binnenl. zaken tegen de heffing van mark t- en staangelden over 1889. In overeenstemming met het rapport van het dagelijkseh bestuur stelde de voorzitter namens dit col lege voor aan het bezwaar des ministers in zooverre te gamoet te komen dat de heffing van het marktgeld voor de varkens van t i e n op v ij f centen per stuk worde teruggebracht. Verder kon de gemeente niet gaan, daar de heffing der marktgelden niet meer bedroeg dan op andere marktplaatsen. Deze verlaging berokkende aan de gemeente reeds eene schade van rnim f 530, Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen terwijl bij dit beslnit eene memorie van toelichting zal worden gevoegd. In die zitting kwamen twee adressen in, een van eenige bewoners der Willem Eggertstraat en een van een 32tal buiten de gemeente wonende kooplieden, houdende verzoek de nnchtere-kalverenmarbt niet te verplaatsen. Den 10 ving voor de arr. rechtbank te Haar- lem de behandeling aan van de strafzaak tegen F. W. Hoogerbeets oud 29 jaar stukadoor te Haarlem beschuldigd van poging tot moord op Rika Meijland en poging tot doodslag op A. C. Balabrega kantoorbe diende, subsidiair ook mishandeling met beletsel om te werken gedurende 8 dagen. Op beiden had hij in den avond van den 5 Sept. j.l. nit een revolver eenige scheten gelost op den hoek van den Dreef en de Haze- paterslaan waardoor beiden verwond waren. Genoemd meisje, dat met den heer Balabrega verkeerde, had hy reeds sedert langen tyd met zijne aanzoeken lastig ge vallen en daar zij niets van hem wilde wetenin brieven gedreigdmet hen te zullen afrekenen. Er werden van de 23 slechts 10 getuigen gehoord. Den 11 liep het getuigenverhoor af. Uit de behandeling der zaak bleek duidelijk dat Hoogerbeets nooit mat genoemd meisje verkeering had gehad en dat op het gedrag van dat meisje niets te zeggen viel. Mr. Paap te Amsterdam beeft den 12 den beklaagde verdedigd. De raadkamer van het gerechtshof te 's-Gravenbage heeft goedgekeurd de beschikking der rechtbank aldaar, waarbij de gepens. luit-kolonel Yerstege, ter zake van het geschrift tegen den heer de Roehemontnaar de terechtzitting dier rechtbank is verwezen. De advocaat mr. W. van Rossem Bz. zal als verdediger van den heer Verstege optreden. Da minister van oorlog heeft ter kennis van be langhebbenden gebrachtdat in 1889 geene studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Ang. 1880 (Staatsblad No. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene be noeming tot officier van gezondheid by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. De gemeenteraad van Leiden heeft met 13 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van bnrg. en weth., om niet over te gaan tot de heffing van schoolgeld op de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, op grond dat bun gebleken wasdat in dat geval het Rijkssubsidie in verhouding tot de opbrengst dier school gelden verminderd zou worden. De kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen heeft met 5 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op bet verzoek van de vereeniging Zutfen's Belang, om in het vervolg hare vergaderingen voor het publiek toeganke lijk te stellen. De eigenaren van het Veerhuis te Drongelen zyn het thans eens geworden met de onteigeningscommissie ter verlegging van den Maasmond over den prys, waar voor dat Veerhuis zal worden onteigendnamelijk f 65000. K A N T O N li E H E G H T. Zitting van 11 Januari 188 9. L. v. T., Akersloot, jaclitwetovertreding, 15 dagen hecht. J. K. Az., Egmond aan Zee, als boven, 20 boete of 6 dagen hecht. K. V. Pz., Egmond aan Zeeals bovenf 10 boete of 3 dagen hecht. H. de J., Schoorlals bovent 20 boete of 4 dagen hecht. J. T. Jz., Egmond binnenA. Z. Ez„ Egmond aan Zee als boven, ieder t 10 boete of 2 dagen hecht. J. H., Uitgeeststrooperij 3 dagen gev. C. K., Krommenieopenbare dronkenschapf 3 boete of 1 dag hecht. A. A. v. d. B., Alkmaar oprichten van een inrichting welke gevaar, schade of hinder kan veroorzaken zonder voorzien te zijn van de vereischte vergunning, t 5 boete of 2 dagen hecht. I. Akersloot, vertoeven in een herberg na gezetten tydt 3 boete of 1 dag hecht. P. B., Heerhugowaardonbeheerd laten grazen van vee op den openbaren weg1 1 boete of 1 dag hecht. K. K., Helder, des nachts onbeheerd op den openbaren weg te Alkmaar laten staan van een wagenf 0,50 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5