Ëtnnculatsb. Toestand des Konings. RUSLAND. In de toelichting tot de staatsbe- grooting voor 1889 stelt de minister van financiën de mogelijkheid van eene gunstige uitkomst der geldmiddelen op den voorgrond en schrijft dien gunstigen toestand vooral toe aau de vredelievende staatkunde des keizers, die alles wil vermijden wat aanleiding kan geven tot eene botsing met de buitenlandscbe mogendheden. Hij acht het sluiten van nieuwe leeningen bedenkelijk en wil liever bezuinigen op de uitgaven en trachten toe te komen met de beschikbare middelen. Hij wijt de daüng van den roebelkoers in het vorige jaar aan de blinde vooringenomenheid der buitenlandsche pers en aan onverstandige specnlatiën. Een deel der russische papieren ging naar Nederland en Frankrijkwaar Bnslands economische toestand gunstiger wordt opgevat. Het grootste deel werd aan Busland terugverkocht waardoor een groot bedrag aan russische schuldbrieven uit den omloop is gebracht. Ter voorkomingdat op nieuw op buitenlandsche beurzen zooveel russisch papier aan de markt wordt gebracht en ook uit. over weging dat de oogst zou kunDen mislukken wordt de waarde van den gouden roebel op de rijks-begrooting voor 1889 door den minister op 170 krediet-kopeken gerekend. derde persoon, Boulé genaamd, wordt door een gedeelte Uit de verschillende berichten omtrent den ge zondheidstoestand van den Koning blijktdat Z. M. den 11, des avond ongeveer 9 uur, iü bed zittende, door eene soort van verdooving overvallen werd waardoor de kop, waaruit hij dronk, uit zijne ban den op den grond viel. Op het geluid van den val schoten de kamerdienaars toedieden Koning bewusteloos vindendede Koningin waarschuwden. Dr. Vlaanderen was spoedig aanwezig en dr. Vinkhuyzen uit 's Gravenhage per telegram ontboden. De verdoo ving duurde ongeveer den ganschen nacht. Tegen den morgen trad eenige beterschap in. Den 12 ging kalm voorbijdoch men bleef bezorgd. Inmiddels liet de lucht, „nu kan ik weer vrij adem halen ik vreesde reeds „Je moet haar mijn beweegredenen bloot leggenik kon het niet doen zij houdt mij anders waarlijk voor een nietswaardige", viel zijn vriend hem opgewonden in de redewant zonder twijfel heeft zij er niet het minste denkbeeld van, hoe de zaken staan. Wil je mg dat beloven, Gert?" „Ja, als het moetgaf deze aarzelend ten antwoord, „ofschcon ik werkelijk bang ben, in het wespennest te roeren. Het is hoogst moeielijk, de onaangenaamheden, die er uit kunnen voortkomen, te vermijden. Alles bij elkaar genomen, wenschte ik we), dat wij Warnitz maar weer achter den rug hadden." Wordt vervolgd,') burgemeester van Apeldoorn bekend maken, dat wegens de ernstige wending in 's Konings ziekte de uitvoering van het oratorium Blias op den 15 niet aou doorgaan. Het offioieele bericht van den 12, des voormiddags 11 uur, luidde, dat de nacht onrustig doorgebraoht was, en de Koning in de laatste 24 uur weinig voedsel ge bruikt had. Overigens bleef de algemeene toestand onveranderd. Dat van des avonds 8 u. 10 min., dat de nacht met meer gerustheid te gemoet gezien werd. De Koning bad een kwartier buiten het bed doorgebracht. Het dienstpersoneel was met een bekwamen ziekenver pleger aangevuld. De Koningin was des middags uit gereden. In deu voornacht van den 13 op den 14 was de Koning rustiger doch in den nanacht onrustiger de algemeene toestand veranderde niet en Z M. bleef weinig voedsel gebruiken. Het officieele bericht in de Staatscourant van den 15 luidde als volgt „De toestand van Zijne Majesteit blijft volgens verklaring van de geneesheeren des Konings, nagenoeg dezelfde. De Hooge Lijder heeft gedurende de twee laatste dagen weinig voedsel gebruikt. Hoogstdezelve bracht deu laatsten voornacht rustig doormaar is tegen den ochtend weder onrustiger geworden." Bij kon. besluit van den 31 Deo. (Staatsbl. n°. 235), is met nadere wijziging van het kon. besluit van 12 Juni 1825 het volgende bepaald: „Aan comptabele ambtenaren kan door onzen minis ter van financiën onder de door hem vast te stellen voorwaarden vergund wordenaan hunne verplichting om meer dan 25,000 zekerheid te stellen te voldoen door het vestigen van eerste hypotheek op onroerende goederenof door het in pand geven van inschulden aan toonder." Bij kon. besluit van deu 10 Jan. is bepaald, dat de standplaats van het registratiekantoor WOOrfp met 1 Mei a.s. zal zijn te Hilversum, met benoeming van den A. C. vau Steenbergen, thans te Weeap, tot ontvanger. Den 10 is de heer H. J. J. Prenger, ruim 5 jaren president van het Groot-Seminarie te Warmond, over leden. In eene den 11 te Amsterdam gehouden ge meenschappelijke vergadering van de Amsterdamsche afdeclingen der Heide-Maatschappy en der Hol!. Maat schappij van Landbouw ter opwekking tot deelneming aan de Heide-Maatschappijheeft de burgemeester van Amsterdam o. a. medegedeeld dat Z. M. de Koning hem reeds vroeger had medegedeeld dat naar z\jne meening te weinig nut getrokken werd van de heide- ontginning ten behoeve van de arbeidende bevolking dat de Koning hem in de laatste maanden herhaaldelijk geschreven had dat hij veel verwachtte van de ont ginning der heide in het belang van de welvaart van Nederland en daarbij rekende op den steun van Amster dam dat hij daarop geantwoord haddat Amster dam dat tot dusver met goeden uitslag de welvaart vau ons land had gezociil ter zee zeker gaarne ook zou medewerken om die welvaart te zoeken te land. Onder luide toejuichingen stemde de vergadering in met den wensch, dat de Koning den bloei der heide-ontgin- ning nog mocht beleven. - Den 11, des morgens te ure, kwam een roei bootje waarin twee personen van Papendrechi gezeten waren, die met eenige vaten melk naar Dordrecht gin gen, te dicht by de tot vertrek gereed liggende stoom boot Quakern at aan het Groothoofd te Dordrecht, met het gevolg, dat het bootje door de in beweging gebrachte raderen aangeslagen en gedeeltelijk verbrijzeld werd. Beide personen geraakten te water; de oudste, 61 jaren, greep een aan dan wal staanden ducd'alveen kon door eenige toegesnelde personen aldns gered worden het rechterbeen was echter gebroken. De jongste, 17 jaren oud verdronk. Den 12 is de heer jhr. mr. A. M. de Savornin Lobman, gouverneur vau Suriname, vergezeld van zijne echtgenoote en dochter, met het stoomschip Ptins Wil lem 1 van den Kon. Westindischen maildienst daarheen vertrokken. Tegen F. W. Hoogerbeets is den 12 door den officier van justitie bij de arr. rechtbank te Haarlem geeiBCbt schuldigverklaring aan poging tot moord op Bika Meijland en poging tot doodslag op Balabrega en veroordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf, met aftrek der maanden in voorloopige heebtenis doorgebracht. Den 12 des avonds is in de woning der weduwe Kiewiet te Stadskanaalterwijl zij met haar zoon op visite was, ingebroken en, behalve eenig zilverwerk, een trommel met efiecten, ter waarde van f 15000, gestolen. De leden der Tweede Kamer de heeren mrs. S. van Houten en J. D. Yeegenszijn den 12 des avonds te Groningen op verzoek van een viertal kies verenigingen voor de kiezers opgetreden. Buim 1000 personen waren tegenwoordig. Den 13 zijn te Groningen overleden de heeren mr. W. de Sitteroud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en jhr. mr. J. D. Lewe Quintuslid van Ged. Staten. Den 13 werd te Kolhom door de rederijkers kamer aldaar, met het gunstigste gevolg eene voor stelling gegeven ten voordeele der armoil De op brengst overtrof de verwachting voorloopig werd al voor een groot getal plaatskaarten ingeteekend waar van een aantal aan behoeftigen werden geschonken zoodat velen èn eene aaagename avond hadden èn een geldelijk voordeel genoten. De Eerste Kamer, die den 14 des avonds bijeen kwam, besloot, den 15 de begrootingswetten te onder zooken en den 18 het wetsontwerp betreffende de vrij heidsbeneming in behandeling te nemen. Den 14 hai de feestelijke openingsrit op de trambaan HoornEnkhuizen plaats. Te 12 uur kwamen de genoodigden te Enkhnizen bijeen, om te half- twee van daar te vertrekken. Te Grootebroek werd halt gehouden na bezichtiging der verschillende ge- bonwen werd de toeht voortgezet tot aan de Nadorst waar de feestwijn aangeboden werd en de heer Heere mans van Enkhnizen, voorzitter van het bestuur, dank betuigde aan allendie medegewerkt badden om de tram tot stand te doen komen, inzonderheid aan den rechtsgeleerden raadsmanden heer mr. W. K. Mout- haan te Amsterdam. Te 4 uren kwam men te Hoorn aanwaar een maaltjjd plaats had. De heer J. J. Smith, directeur van het postkan toor te Amsterdam, die den 14 den dag herdacht waarop hy vóór 50 jaren zijne loopbaan als ambtenaar der postergen te Vlissingeo begonontving van de ambtenaren een fraaie kast en twee salonstoelen van de bestellers eene pendnle met coupes van de brieven gaarders van de hulpkantoren een jap&nsoh kamerschut met dito vuurscherm, van de ambtenaren der telegrafie, werkzaam aan de bijkantoren in de stad, een verguld zilveren middenstuk en van de ambtenaren buiten Am sterdam die op andere kantoren met den jubilaris gewerkt hadden een eikenhout ameublement ten geschenke. De aandeelhouders der koloniale Bank hebben in hunne buitengewone vergadering van den 14 verworpen het voorstel van het bestuur tot vermindering van het kapitaal tot 70 pet. omdat daardoor eene onbillijkheid zou worden gepleegd tegenover de houders van prefe rente aandeelen. De bevolking der rijkswerkinrichtingen Veenhuizen en van het rijksgesticht Ommerscbans bestond op 1 Januari j.l. uit 214 vrouwen en 2783 mannen. De heer dr. C. Saouck Hurgronjelector aan de ryksuniversiteit te Leiden is door den minister van koloniëu voor den tgd van hoogstens 2 jaren gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië om te worden belast met een onderzoek naar de instellingen van den Is'am daar te lande. De aanvoer op de veemarkt te Leeuwarden is in 1888 geweest als volgt4480 stieren, 9495 ossen, 14089 vette en 27.102 melkkoeien, 4334 pinken, 7350 vette, 6128 gras- en 1017 nuchtere kalveren, 44 424 vette en 3170 melkscbapen, 30.052 lammeren, 3961 vette en 4210 magere varkens, 7704 vette en 5138 magere big gen, 268 bokken en geiten, 1645 paarden, samen 174,567 stuks. Gewogen werden 25 koeien25 ossen 32 stieren, 2 kalveren, 23 schapen, 6628 varkens, samen 6735 stuks. De geiieele opbrengst der marktgelden en weegloonen heeft f 18.782 93 bedragen. De grootste aanvoer was op 9 November 6312de kleinste op den 16 Maart 1L00 stuks. Ter markt te Asseadelft werden in 1888 aan* voerd 9 runderen, 224 schapen, 114 lammeren, 137 varkens en 41 korven met biggen, 15184 P. boter, 2828 P. kaas, 68651 eieren, terwijl aan de Waag gewogen wer den 503 vette varkens, wegende 52173 P. en 1 kalf, wegende 120 P, Beroepen bij de doopsgez. gemeenten van Ellk- hlllZdn en Medomblik ds. J. Pottinga Hzn., pre dikant te Joure. In de spaarbank te Wormorveer werd in 1888 gebracht f 56248 51%, teruggegeven 46164.07% op het einde des jaars was zij aan de deelhebbers f 118506.94 schuldig, tegen 105160.01 op 1 Januari. Het aautai deelhebbers was 1184 dooreen genomen was de bank aan eiken deelhebber f 100.09 schuldig. Den 3 Februari wordt het panorama „de ver woesting van Pompei" te Amsterdam gesloten. De heer J. Boissevain, directeur der stoomvaart maatschappij Nederland te Amsterdam, is benoemd tot ridder der orde van Karei 111 van Spanje. Te Botterdam is de electrisehe regeling van het uurwerk van den Grooten Toren door de Maatschappij voor Tgds-aanwijzing tot 6tand gekomen. Deze regeling is de eerste, welke in Nederland gevonden wordt. Het uurwerk wijst deu middelbaren tijd voor Amsterdam aaudeu tijdwaarmede spoorwegen, post; en tele graafdienst rekening moeten houden. Te Haarlem hebben zich 95 jongelingen aan gemeld om te worden opgeleid tot muzikant bij het gemeentelijk muziekkorps. 's Bijks middelen hebben in December opgebracht f 9.253.104 tegen 9.922.576 in December 1887 en gedurende het geheele jaar 1888 112.000.880 tegen t 110.187.310 in 1887. De raming bedroeg f 108,089.435. De indirecte belastingen brachten ongeveer f 1.200.000, de directe belastingen f 285.000, de domeinen f 96.000, de posterijen f 285.000 de telegraaf f 83000 de staatsloterij f 34000 de loodsgelden f 97000 meer op; de rechten op den invoer daarentegen ODgeveer74000, de waarborg der gouden en zilveren werken 7590 de accynsen 180000, de akten voor de jacht en visseherij f 5400 minder op. Op de vergadering van de afd. „Noordholland" van het Nederl. Eundveestamboek den 21 Jan. a s., des namiddags 12 nur, in het hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam te houden zal onder anderen worden behandeld een voorstel van het bestuur, om aan de ver gadering machtiging te vragen, op welke wijze, die het bestuur het doelmatigst zal voorkomenpogingen aan te wenden ter bevordering van het invullen der sprong- bewijzenhet maken van echetsteekeningen van kal veren en het tijdig inzenden van beide aan den hiofd- inspecteur, en hiervoor eene som van hoogstens f 250 te besteden. Hoofdinspecteur is de heer G. J. Hengeveld te Haarlem. Aan den kerkeraad der herv. gemeente te HenS- broekia door het klassikaal bestuur van Hoorn ddigentverklaring verleend tot 1 Juli 1889. Deze ge meente is reeds twee jaren vacant en de gedurende dien tijd uitgebrachte beroepen, waren allen te vergeefs- De Centrale Tentoonstellings-Vereeniging te Zie- rikzee zal op Donderdag 21 Februari a.s. eene tentoon stelling houden van zaaigranen peulvruchten lijnzaad en poot-aardappelen. Den 14 werd te 's-Gravenhage een buitengewone ministerraad gehouden. Die samenkomst wordt in ver band gebracht met den toestand des Konings en met de vraagin hoever er termen bestaan tot instelling van een tijdelijk regentschap volgens art. 38 der grond wet, bepalende, dat het koninklijk gezag mede aan een Begent wordt opgedragen, in geval de Koning bniten staat geraakt de regeering waar te nemen. Ds. C. M. van Oosterzee te Sliedrecht heeft voor het beroep naar Haarlem bedankt. Drie ingezetenen van de gemeente 't Bildt, dis in 1888 met een belastbaar inkomen van ruim f 66000 der revolutionairen gesteund. In zijn tot de kiezers ge richt stuk noemt hij Ferry en Floquet verraders, het stemmen voor Jarques het stemmen voor dieven, die zich verrijken ten koste van het volk en het stemmen voor Boulanger, het stemmen voor de slachters van het volk. Stemmen voor hem, is stemmen voor de republiek en de sociale geljjkheid. De Senaat heeft den 14 de wetsvoordraebtaangenomen, waarbij de wettelijke bepalingen op de faillissementen aan herziening worden onderworpen. Door die «et kan tot eene gerechtelijke likwidatie der Panama-kanaal maatschappij overgegaan worden met vermijding eener faillietverklaring. OOSTENRIJK-HONGARIJE. JBy den schaat senrijderswedstrijd om het meesterschap van Oostenrijk is de rus von Panschin overwinnaar gebleven. De baan van 1600 el werd door hem afgelegd io 2 min. 57 sec. De amerikaan Donoghue legde de baan iu 2 min. 58 sec. af. De minister Wischnegradski heeft de orde van Aleiau- der-Newsky verkregen. Bij keizerlijk besluit van den 12 is bepaalddat de twintig bestaande bataljons scherpschutters van Euro- peesch-Busland zullen worden gevormd tot regimenten, elk van twee bataljons, die te zamen als tot dusver 5 brigades blijven uitmaken. Tevens is de hervorming der kaderbataljons Ns. 27, 40 en 46 der infanterie- reserve in regimenten elk van 2 bataljons, bepaald. SPANJE. Den 12 des avonds is te Madrid we derom een dynamietpatroon ontploft en wel in het paleis van den aartsbisschop van Vaieneia, zonder nadeel te veroorzaken. In de noordelijke provinciën heeft het zwaar gesneeuwd, waardoor het spoorwegverkeer zeer belemmerd is. Goe derentreinen moesten den dienst staken. Do sneltiein tasschen Madrid en Saragossa ontspoorde. Aan den ingang van een tunnel tusschen Avila en Escoria! had een ongeluk plaats, waarbij een machinist gedood en twee treinbeambten gewond werden. ZWEDEN. De commissie voor de wet op kunst boter heeft verslag uitgebracht. Zij verlangt geen ver bod op de vervaardiging van en den handel in kunst boter maar invoering van bepalingen om den uitvoer en verkoop van margarine als boter te beletten. Zij stelt daarom vooroprichting van gemeentelijke instel lingen van toezicht en vestiging van eene centrale inste.ling te Gothenburg van waar de meeste uitvoer plaats heeft. ZWITSERLAND. Volgens de op 1 December 1,1. gehouden volkstelling waren in het rijk 1.725.155 protestanten1.1S9 810 katholieken 8386 israëlieten en behoorden 10095 tot geen kerkgenootschap. Er waren 79300 meer vrouwelijke dan mannel. personen. 2 092.562 personen spraken duitsch 637.940 fransch 156.602 italiaansch 38376 romanisch en 8575 andere talen. Het aantal huisgezinnen beliep 636.210. VEREENIGDE STATEN. Uit de latere be richten omtrent het onheil te Beading blijktdat daarbij niet 80 personen omgekomen zijn maar 24terwijl 98 gekwetst werden.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2