329ste Staats-Loter|j. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEHEENTE Ns. 45412919 en 14430 1000 Ns. 4331 en 20824 f 400 Na. 5253, 14209, 14551 en 19487 f 200; Ns. 4601,6868, 8275, 9027, 11778, 15794,15969, 18746 en 20871 f 100. iïcUgrafutbc ficncbten. 's Uravenhage. liet ofliciëele bul letin van den 19 's morgens luidt 11e Koning heeft eenen gunstigen dag doorgebracht. In den nacht heeft 'JL. Al. weinig geslapen. De krachten z(jn dezelfde. De toestand biyit be vredigend. Stads-Deriehten. Str. 7. Str. Maar zoolang de herziening der schatting niet is volbracht ▼alt er niet aan te denkenwant het kon wel blijkendat ten deze de toestand heel anders is, dan men wel meent. Dit is zeker: een inkomstenbelasting kan de tegenwoordige grondbelasting niet vervangen De grondbelasting is een reëele belasting, een vast bedrag, hetwelk men kent bij den aankoop en hetwelk geheven wordt, zonder er naar te vragen of de gekochte grond ook zwaar belast is met hypotheek. Ben inkomsten-belasting op het vermogen uit den grond zou alleen billijk zijnwanneer die opbrengst werd getaxeerd na aftrek van alle onkosten. In Engeland heeft men beide be lastingen volkomen vrij van elkander: land-tax eH income-tax. Maar zoolang de herziening niet is geschied, mag er aan eene verhocging der grondbelasting niet gedacht worden. Wil men verandering brengen, dan zal men ze moeten hervormen tot een inkomsten-belasting. Gesteld, dat zoo eene tot stand kwam Wat moet er dan geheven worden 2 pet Dat zou maar een winst geven van 5 of 6 millioen. En zou die vermeerdering van het staatsinkomen dan het eenige doel zyn P Waarlijk, het Nederlandsche Volk zon er niet bijzonder dankbaar voor behoeven te zijn want oorlog en marine zouden die vermeerdering spoedig inslikken. Een inkomsten-belasting moet dus gepaard gaan met af schaffing van andere belastingen. Maar welke Ten le die belastingen, die het meest drukken op den onvermogende: patenten, accijns, gedistillleerd uitgezon derd. De 23% millioen die daarvan komen, kunnen gerust blijven. Maar vooral moet accijns op zout worden afgeschaft, ten behoeve van het volk en niet het minste van de kaas- en boterbereiding. Deze laatste moet het eerste bevrijd worden van een druk, die er niet op mag rusten. Maar behalve die accijnzen die den onvermogenden man drukkenzijn er nog andere belastingen die weg moetende mutatie-rechten. Die rechten der regelmatige registratie bestaanomdat we van kindsbeen af niet beter wisten. Maar wie kan het ver dedigen, dat als men zijn onroerend goed verkoopt, dan 4 pCt. plus 38 opc. moet boeten. Die belasting bedraagt per jaar p.m. 5.000.000. Spr. erkent, dat in deze iets is verbeterd door de afschaffing in '82 van die belasting bij de ruiling van onroerend goed, waarvoor maar 1 4 pet nu wordt geheven. Nog eene verbetering is het te noemen, dat afgeschaft is het overbedeeiingsrecht bij boedelscheiding en dat die is vervangen door een belasting van 3 20 pet. Wanneer iemand overleed, bijv.: en er kon dan bij de verdeeling ieder een aandeel toege wezen worden worden, dan was de belasting uiterst gering, dat kostte dan f 2.40 plus 38 opc. is 3 331%. Maar bij kleine boedelscheidingenwaar dat niet konen waar naast landbezit geen trommel met effecten stondmoest de verdeeling plaats hebben: of door verkoop, of, wanneer er bijv. 5 kinderen waren, dan moest één de andere 4/5 op zich nemen en dat is precies of die dus die 4/5 koopt, waarvoor dan overgangsrecht moest betaald worden. Dat was hoogst onbillijk. Spr. had in deze zaak eene statistieke tabel gemaakt over het jaar 1878 waaruit van zeker registratiekantoar het vol gende bleek: 77 boedels geregistreerd, daarvan 52 groote, tegen een vast bedrag van f 3,31% ieder; de baten dier 52 beliepen ruim 5% millioen. Daartegenover de andere 25 scheidingen van mindergegoeden, waarvan de baten maar bedroegen f 343.000, en daarvan werd nu betaald, niet ieder 1 3,31% maar f 143 of f 3586 te zamen Nu moet men niet vergetendat het evenredig registratie-recht wordt geheven van alle baten. Zoo was er o. a. een boedel, waarvan de baten bedroegen t 29.918, doch de schuld beliep 29.255 zoodat het ware bezit slechts f 663 was en toch werd daarvan betaald 463 aan registra tie-rechten. Toen heeft Spr met de heeren de Brnyn Kops en de Jong, bij gelegenheid een amendement ingediend tot afschaffing van dat onrechtvaardig recht en werkelijk mochten zij de voldoening smaken dat in '82 de bovengemelde verbetering tot stand kwam. Maar er werd niet alleen bij boedelscheidingdoch ook bij gewonen verkoop registratierecht geheven en die laatste heffing moet ook weg. Overgaande tot de behandeling der plaatselijke belastingen bepaalde Spr. zich tot de groote behoeften die zich in de belastingheffing doen gevoelen op het platteland en in de groote steden. Beiden bevinden zich in dezelfde raoeielijkheden. Bei den worden ze gedrukt door de directe belastingen of hoofde lijke omslagen. De groote steden wenschen, om in de steeds stijgende belasting te kunnen voorzien, de uitwonende hande laren, industrieelen of renteniers te treffen. En nu belet juist de gemeente-wet, om die personen aan te slaan. Het platteland heelt dezelfde bezwaren tegen de inwonende ingelanden of grondeigenaars. Dat is ook een ramp, waaraan niets te doen is. In het geheele land zijn er op de 1000 boeren, 592 eigenaar en 408 huurders. In Friesland iets anders; 422 eig. tegenover 578 huurders. In N. Holl. 549 eig. tegen 451 huurders. En onder die eigenaars zijn er velen, die niet wonen in dezelfde gemeente waar hun grondbezit ligt. Hoe meer de gemeenten voor de welvaart der gemeente en de inwoners doenhoe hooger de waarde der grondenmaar ook hoe hooger de gemeente-belastingen. Daaraan betalen de uitwonenden niet, doch zij genieten wel de voordeelen. Datzelfde heeft plaats in de steden, waar de groote industrieelen en han- laars hunne zaken hebben, doch wonen in de luxe-plaatsen. Maar op welke wijze kan nu aan dat bezwaar te gemoet gekomen worden 'l Door verhooging der opcenten op de grond belasting Spr. is in de eerste plaats tegen verhooging der grondbelasting en ten tweede, zou zulks aanleiding geven tot een dubbele heffingwant de inkomst van den grond wordt ook plaatsel. bel. De eigenaars zouden dus ook bijdragen moeten in de gemeente-belasting der plaats waar zij niet wonen. Hetzelfde bezwaar voor de uitwonende stedelingen. Spr. meent dat het doel bereikbaar is langs den weggelijk het in Pruisen geschiedt, door de invoering van een directe inkomsten-belasting, door directe gemeente-belastingen, door den staat vast te stellen; want men mag de uitwonenden niet overleveren aan de gemeente-besturen. Het zou in den beginne wel gebrekkig gaan, doch door de practijk zou dat wel verholpen kunnen worden. Er moet worden geheven een plaatselijke directe belasting naar de verschillende soorten van inkomsten. By v.; in plaats van nu iemands inkomen in het algemeen, zal hij dan afzonderlijk moeten opgeven zijn inkomsten in: bedrijf en grondbezit. En waarom? Spr. wil, dat van die inkomsten werd geheven en betaald, niet in de gemeente waar hij woont, maar waar zijn grond ligt, zijn bedrijf wordt uitgeoefend. Stel bijv. dat iemand te Haarlem wonende, een inkomen heeft van t 9000, waarvan 13000 van grond bezit in Noord-Holland en 3000 van zijn handelszaak in Amsterdam, zoodat zijn inkomen bestaat uit: 1/3 grondwinst, 1:3 bedrijfwinst en 1/3 kapitaalwinst; dan is het toch billijk dat hy ook voor 1/3 bijdroeg niet te Haarlem, maar in de ver schillende gemeenten waar zijn goederen liggen en zijn kantoren gevestigd zijn. Ziedaar een schema in ruwe trekken. In Pruisen wordt dit stelsel steeds gehandhaafd. Daar draagt zelfs een Naamlooze Vennootschap bij in elke gemeente waar zy maar een agent heeft; een spoorwegmaatschappij in elke gemeente waar zy een station heeft. Spr. gelooft dat langs dien weg dit kwaad is te verhelpen. Van de gelegenheid tot debat werd druk gebruik gemaakt. Aanvankelijk liep de discussie over de gevolgen van de her ziening van de belastbare opbrengt der ongebouwde eigendom men en later werd de aandacht gevestigd op de hooge lasten in sommige gemeenten, in verband met het schrikbarend op drijven van het armwezen. 5e klasse 3e lyet16 Jan. 5a klasse4e lijst, 17 Jan. Ns. 1530, 2752 en 3369 f 1000; Ns. 2212, 3685 en 5787 400; Ne. 3540,3660,6297,9912,15005, 15447, 18402, 18434, 18949 en 19106 f 100. Men herinnert zich wellicht, dat, toen de heer Glad stone in December 11. eene rede in de Bingley Hall te Birmingham honden zoovolgens de Daily News vlak bij zyn spreekgestoelte een phonograaf zou worden geplaatst en dat zijne rede den volgen den dag elders door de phonograaf zon worden her haald. Hiervan is niets gekomen. Maar de heer Gladstone heeft later de welwillendheid gehad, in eene bijzondere bijeenkomst eene kleine toespraak te bonden en die door eene phonograaf te laten opvangen en zoodoende aan het verlangen van den heer Edison te voldoen, die aan zyn vriend, kolonel Gaurand, verzocht bad, hem de stem van den beer Gladstone te doen hooren. Zoo isterwijl de beer Gladstone in Italië vertoeft, zijne stem in de Yereenigde staten gehoord en de kleine toespraak, die hy door de phonograaf tot den heer Edison gericht had, wordt nn weder door de tele graaf uit Nieuw-York overgeseind. Het is eene hulde aan den beroemden uitvinder de beer Gladstone be treurt het voorts dat hij hem slechts eene door ouder dom en veelvuldige inspanning versleten stem heoft kunnen overzenden; hy spreekt ten slotte de hoop nit, dat de heer Edison, een der grootste vermaardheden van Amerika, nog lang moge leven om de triomfen van dat land op hst gebied der uitvindingen, die der mensch- beid tot heil strekken, te aanschouwen en er zich in te verheugen. Aan het Bat. Nieuwsblad wordt het volgende ver haal gedaan van een aanval van een tijger De Lucifer, kapitein Hakker, bracht den nienwen lichtopzichter voor Java's eerste punt naar diens plaats. Yan daar zou o. a. mee naar Batavia teruggaao de inlandsche mandoer-lichtopzicbter met vrouw en kind. Dit drietal was met bagage op weg naar boord. De vrouw liep voor, achter haar bet kind en daarna de man. Het was reeds over zessen in den namiddag en de schemering begon te vallen. Plotseling springt een koio'sale koningstijger uit de struiken, valt de vrouw van achteren aan en slaat zijn klauwen in haar hals. De man ongewapend snelt toeen niet wetend wat te doen, grijpt by den tijger met beide armen om het lijf. Waarschijnlijk door zulk een aanval overbluft, laat de tijger zijn slachtoffer los en vlucht. De vreeselijk gehavende vrouw is nog aan boord gebracht, doch des nachts gestorven. By doorgaand vriezend weder zalnaar wij ver nemen de ijsbaan op het DoslenVSlddoor de alk maar SChe ijsclub aangelegd vrijdagavond te 7 uur voor leden en niet-leden worden geopend wan neer ten minste alsdan blijkt, dat bet ijs weerstand genoeg bezitom een te verwachten talrijk publiek te dragen. Het weinig aanhouden van strenge vorst en de beschutte ligging van bet Doelenveld zyn oorzaak dat de dikte van bet ijs niet zeer snel toeneemt. Te verwachten is het evenweldat vrijdagavond zonder gevaar voor bet bederven van de baan de opening zal kunnen plaats hebben. Voor bezoekers der baan zal dan tevens de groote zaal van het lokaal Harmonie beschikbaar zijn. Voor bet lidmaatschap kan meu zich aanmelden bij den heer P. H. M. Ibink Meienbrink. B U R G E li L IJ K E STAND. GEBOREN. 16 Jan. Johannes Gerardus, Z. van Dirk Groen en Martje Jongerling. Harmen, Z. van Evert Johan ter Moolen en Johanna Sollaart. OVERLEDEN. 15 Jan. Grietje Yiswed. Hendrik Dosch 75 j. 16 Dirk Cornelis, Z. van Cornelis Hartog en wijlen Alida Balder, 7 w. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 16 Januari. Door den Notaris H. METMAN. 1. Koffiehuis, hoek Verdronkenoord en Hekelstraat B 420 —.—.84. Str, 5500,— 2. Huis. Ropjeskuil, E 773 en 1075 ged. Str. 0 370,— 3. Dito, aldaar, E 1075 ged. Str. 0 360,— 4. Dito, aldaar, E 1055, .78. Str. 0 395,— 5. Dito, aldaar, E 1056, .74. 0 355, 6. Dito, aldaar, E 1057 —.—.71. Str. 0 355,— DitoaldaarE 1058 .93. Str. 0 350,— 8. Ditoaldaar E 1059.73. Str. 0 300,— 9. Dito, aldaar, E 815 en 927 ged. Str. 0 400,— 10. Dito, aldaar, E 816 en 927 ged. Str. 0 415,— 11 Dito, Spieringbuurt, B 2335, .31. Str. 0 425,— 12. Dito aldaarB 2336 .30. 0 455,— 13. Dito, aldaar, B 2337 .31. Str. 0 475,- 14. Dito, Asohstraat, F 654 ged., 54. Str. 0 605,— 15. Dito, aldaar, E 759, .54. Str. 0 445,— 16. Dito, aldaar, F 760, 54. Str. 0 435,— 17. Dito, aldaar, F 761, .54. Str. 0 450,— 18 Dito, Zeglis, F 809 —.01.23. Str. 0 1055,— 19. Erf, aldaar, F 814, .01.18. Str. 0 240,— 20. Huis, Zandersbuurtje, B 1130. Str. 0 175,- 21. Dito, aldaar, B 1131. Str. 0 225,— 22. Tuingrond, Ropjeskuil, E 1261,— -.01.21. Str. 0 87.- 23. HuisLindelaan. Str. 0 1080,— 24. Ditoaldaar. Str. 0 1080,— 25. Koepelaldaar. Str. 0 805,— 26. Moestuinaldaar. Str. 0 505,— Ns. 2326 zijn kad. bekend in sectie E 857, -.10.30. (Afslag 23 Januari.) A T TVT A A T=S f No. 1. Woensdag 16 Januari 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren P. Bruinvis de Lange en G. W. Bruinvis wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat op 27 December 1888 in het openbaar voor f 676,65 aan hakhout en boomen ver kocht is en dat hij krachtens art. 68 der gemeenlewet reeds in handen der vaste oommissie van financiën om bericht en raad gesteld had de ingediende rekening der bad- en zweminrich ting over 1888. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1889. 4. Brief van den Voorzitter van Ged. Staten ten geleide van de by kon. besluit van 31 December 1888 No. 33 goedge keurde verordening op de heffing en invordering van begrafe nisrechten. 5. Brief van burg. en weth. ten geleide van het op 24 December opgemaakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. 6. Brief van den heer P. H. M. Ibink Meienbrink, daarbij berichtendedat hij aanneemt de benoeming tot regent van het mannen- en vrouwen gasthuis. 7. Brief van P. van den Ende en P. Hoekstrahoudende dankbetuiging voor de hun als directeur en opzichter der gemeente-reiniging verleende gratificatie. Nos. 3 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Verzoek van den heer J. Pot alhierom hem in eigen dom af te staan de stukjes grond, gelegen vóór en naast zijn perceel aan den Omval, kad. sectie G. 396 (vroeger 247), vol gens het kadaster thans eigendom der gemeente Alkmaar en het stuk grondgelegen eveneens aldaartusschen zijn perceel sectie G. 397 (gedeelte van oud nummer 284) den Schermer- straatweg en de Schermerringslootvolgens kadaster mede eigendom der gemeente Alkmaar en zulks tegen 1 0,30 per cen tiare, zijnde f 0,02 meer per centiare, dan door hem bij aan koop van de perceelen 394,396,397 en 398 werd betaald. 9. Verzoek van H. van den Brink, warmoezier te Alkmaar, om zijne nieuw te bouwen arbeiderswoningen aan de Liefde laan door eene rioleering door den gemeentegrond en door zijnen tuin te mogen verbinden met de sloot, langs zijnen tuin gelegen. Gesteld om bericht en raad in handen van burg. en weth. en daarna van de vaste commissie van bijstand voor de gemeente werken. 10. Bezwaarschrift van Joh. Keuris tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1888. Gesteld om bericht en raad in handen van burg. en weth. 11. Verzoek van E. Hamburger, om vergunning tot het leggen van een spoorlijntje van zijn pakhuis aan het Luttik- Oudorp No. 96 tot den wal. Gelijk besluit als omtrent punt 9. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 12. Verzoek van W. Schut, onderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden, gedurende ongeveer 51 jaren in dienst der gemeente Alkmaar geweestom eervol ontslag uit zijne betrekking met 1 Maart a.s daar zijn gezondheidstoestand niet langer toelaat als onderwijzer werkzaam te blijven en hij zijn pensioen wenscht aan te vragen, waarop hij volgens de wet op het lager onderwijs recht heeft, tevens de hoop uitsprekende, dat hemzoodra hij pensioen heeft bekomenvan den raad eenig blijk van belangstelling en tegemoetkoming moge te beurt vallen in de omstandighedenwaarin hij zich door het nemen van ontslag gebracht ziet. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 1 Maart a.s. 13. Op voorstel van den Voorzitter wordt daarna eerst behandeld de volgende van den heer P. Bruinvis de Lange inge komen brief Alkmaar, 12 Januari 1889. Aan den Gemeenteraad van Alkmaar. De ondergeteekende, P. Bruinvis de Lange, teleurgesteld in de hoop van een spoedig herstel uit zijne langdurige ziekte waardoor hij zijne maatschappelijke betrekking niet naar be- hooren kan waarnemen en alzoo het wethouderschap volgens zijne verplichting niet kan uitoefenen. Dat de tegenwoordige toestand zoo niet tot schade dan althans niet bevorderlijk kan zijn voor de belangen der ge meente verzoekt mits deze ontslag als wethouder en als lid van de commissie voor de gasfabriek de leden van den raad, het dagelijksch bestuur en inzonderheid den voorzitter dank zeggende voor de vriendschap en achting, gedurende zijn wethouderschap ondervonden. H-Oos^ftclitcnd t P.. BRUINVIS DE LANGE. De Voorzitter stelt voor, in de notulen dezer vergadering op te nemen dat: de gemeenteraad met. zeer veel leedwezen heeft kennis geno men van het besluit van den heer P. Bruinvis de Lange, d.d. 12 Januari j.l., waaruit blijkt, dat gezondheidsredenen hem aanleiding hebben gegeven zijn ontslag als wethouder te nemen. Hoezeer dat besluit, voor het dagelijksch bestuur der gemeente een zeer groot verlieseerbiedigendegevoelt de raad er be hoefte aanhem zijnen warmen dank te betuigen voor den rusteloozen ijver en de groote toewijdingwaarmede de be trekking van wethouder gedurende verscheidene jaren door hem in het belang der gemeente is bekleed en spreekt den wenseh uitdat zijne gezondheid zal toelaten nog eenige jaren als lid van den gemeenteraad werkzaam te kunnen blijven. Bij acclamatie wordt dit voorstel aangenomen. De brief wordt daarna voor kennisgeving aangenomen. 14. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van: a. een tcethouder, in plaats van den heer Bruinvis de Lange. Benoemd de heer H. J. Bruinvis met 9 stemmen de heer de Sonnaville bekwam 2 stemmen en de heeren Vonk en Goede ieder 1 stem. De heer H. J. Bruinvis, door den Voorzitter gevraagdzoo mogelijk dadelijk eene beslissing te uemen omtrent het aanvaarden dier betrekking, verklaarde zieh bereid die betrekking te aanvaarden. b. een lid der vaste commissie voor de gasfabriek, in plaats van den heer Bruinvis de Lange. Benoemd de lieer Stoel met. 7 stemmen; de heer Preijer bekwam 2 stemmen en ieder der heeren Janssen, Rentmees ter en Conijn I stem. Een blanco biljet werd gevonden. 15. Reglement op het gebruik der badinrichting in het gasthuis. Onveranderd vastgesteld, zullende op verzoek van den heer Kraakman de aandacht van regenten van het gasthuis gevestigd worden op de vraag, of het niet aanbeveling ver dient, de thans gebruikte kaartjes door andere te vervangen. 16 Het door de vaste commissie voor de strafverordeningen ingediende ontwerp esner algemeene politie-verordening. Deze verordening wordt hoofdstuksgewijze behandeld en na bespreking van een paar artikelen onveranderd vastgesteld. 17. Vestigt de voorzitter de aandacht der commissiein wier handen het voorstal van burg. en weth. tot stichting eener 2e openbare school voor onvermogenden om bericht en raad is gesteld, op het wenscbelijke, dat met die zaak voort gang wordt gemaakt in verband met de moeilijkheid, die voor burg. en weth. met 1 Mei ontstaat, wanneer kinderen niet kunnen worden toegelaten uit gebrek aan ruimte en er geeue

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3