fiinueulauö. Toestand des Konings. &ta&9M-I5eriefïtCtt. wat de eiachen van het hedendaagsch tooneelspel betreft veel hooger staande dan hun voorgangers hebben sinds lang de geschiktheid verloren oin *e op te voeren. Enkele leerlingen van de tooneelschool zouden misschien een uitzondering maken Ook in Duitschland en Frankrijk neemt de smaak dezelfde richting. Slechts een buitengewoon begaafde persoon kan er een treurspel of drama in verzen redden. Wij spreken geen oordeel uitwij merken alleen op en wijzen op de feiten. Wij gelooven, dat het tegen woordige jeugdige geslacht de verzen van Jan van Beers niet zoo geniet als zij die vóór 30 en 40 jaren zijn Lievelingsdroomen Livarda, Eene Bloem uit het volk gelezen hebben; maar onder zijn gedichten, ook van lateren tijd, zijn er ongetwijfeld die ook het thans opkomend geslacht voldoen. In betrekkelijk weinige jaren verscheen en verdween een belangrijke beweging op het gebied onzer letter kunde maar ondanks dat spoedig verdwijnen heeft zij nut gesticht en vruchten nagelaten. Vermoedelijk hebben wij de grootere belangstelling in ons tooneel de vereenigingen om daarin verbetering te brengen i de tooneelschool, welker gunstige invloed wel door niemand ontkend zal worden, aan haar te danken. Het officieel bericht van den 18, des namiddags te 1 uur, luidde als volgt De Koning had een matigen dag en een zeer goeden nacht doorgebracht. Professor Rosenstein vond den toe stand zijner krachten bevredigend en het chronisch lijden niet belangrijk verergerd. In de Staatscourant van den 19 is aan dat bericht nog toegevoegd De bij den Hoogen Lijder ingetreden grootere kalmte doet geneesbeeren met meer gerustheid de n .aste toe komst te gemoet zien en de hoop koesteren dat de krachten zullen kunnen toenemen. Den 13 is te Lepelstraat, nabij Bergen op Zoom, eene poging tot moord bedreven. Zekere Vos had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de zuster van een gapens, militair van het oost-indisc'ae leger, Timmers geheeten. Deze eischte vau Vos dat hij zyne huwe lijksbelofte gestand zou doen, toen zijne zuster bevallen washetgeen hij weigerde. Timmers ging daarop tot bedreigingen over en schoot Vos met een metganzenha- gel geladen geweer in de borst. Deze werd naar zijne woning gebracht en de moordenaar naar da gevangenis te Breda. Op de 4 pet. geidleening der gemeente 's-Hsr- togenh sch groot f 50000, tot dekking der kosten van oprichting der gasfabriek, werd den 14 ingeschreven voor f 406,500 waarvan toegewezen werd 5000 a 1°3AV f 3500 103 en f 41.500 a 103A pet. De gemeenteraad van 's Gravenhage beeft den 15 besloten, terug te bomen op zijn besluit van den 18 December 11. om niet uit te voeren het groote plan der vaartverbeteringen alsnog dat plan kostende f 1,300.000, goed te keuren. -- Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot sub stituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Bot terdam de beer jhr. mr. W. A. do Jongethans sub stituut officier van justitie te Dordrecht. In de den 16 te den Burg op Texel gehouden vergadering der afdeeiing Texel der holl. maatschappij Hij blies zorgvuldig een stofje van zijn jas en stond op. „De kwitantie kunt ge ten allen tijde krijgen", zeide bij losweg. „Dat laat ik alles aan u overpapa." „Zij traden in de open lucht, Maurice van den Broek weder even jeugdig elegant en goed geconserveerd als altijd. De twee musschen twistten boven in een boom op nieuw; een klein dorre tak viel juist op Willy's hoofd als badden zij haar daarmee geworpen en de president, die naast baar liep, zeide: „Ik verzoek ja echter vriendelijk tegen niemand der huigenooten over onze plannen en je inlegkapitaal te spreken ik wil niet, dat men mijne gedienstigheid ver keerd uitlegt of je het hoofd warm maakt. Bedenk wel, dat een zaak slechts dan goed kan gaan, als men elkaar wederbeerig vertrouwtik hoop dat ge zulks tegenover mij doet. Tegen drie uur kan ik zeker wel een rijtuig krijgen, dat mij naar't station brengt Hoe eerder zulke zaken afgedaan zijn, hoe beter 't voor ons allen is." Terwijl de president 't noodzakelijkste inpakte zat Willy in gedachten verzonken voor de kleine ijzeren cassette, die in baar schrijflessenaar was vastgeschroefd, die de bijzondere spaarpot van baar grootouders bevat had en keek in de opene, nu ledige ruimte. De inhoud was juist zooveel geweest als de president noodig had en terwijl Willy het met betrekking tot haar persoon, zonder bedenking prijs gaf, maakte zich toeh een bijna weemoedig gevoel van haar meester, als zij bedacht, met hoeveel liefde en zorg haar grootvader nog gedurende de laatste jaren dat bijeen verzameld had. „Dat is voor je uitzetals ik eenmaal dood ben Willy", had by menigmaal gezegd. Dat zij het geld waaraan zij geen bijzondere waarde hechtte, weg gaf, wa3 een daad van piëteit tegenover haar vader maar 't tegenovergestelde ten opzichte van haar herinnering en zy wist zeer goed freule van Malk- nitz zou er even ontevreden over zijn, als misschien haar grootvader zelf. „Maar gij niet", zeide zij zachtjes en zag naar een klein verbleekt portret, dat baar moeder voorstelde. „Gij hebt hem lief gebad en zoudt evenzoo gehandeld heb ben." Wat dacht r.ij tegenwoordig toch veel aan haar mceder Zij slaakte een zucht van verlichting en maakte zich gereed den lessenaar te sluitentoen Gert, met zijn karwats tegen ziju rijbroek slaande onverwacht bin nentrad. van landbouw is o. a. besloten een adres te richten tot den gemeenteraad, met verzoek in het vervolg tel kens de eerste maandagen van December Januari Februari en Maart als marktdagen aan te wijzen. Den 17 't avonds werd in eene vergadering van het bestuur der begrafenisvereeniging „Onderlinge Hulp", te Ursem rekening en verantwoording gedaan van het gehouden beheer over het vorige jaar. Daarnit bleekdat bij tien gevallen van overlijden aan ieder f 60 was uitbetaald de contributie per lid had be draden f 1,10 en er een batig saldo aanwezig was van f 80.13. Aan de fabriek van de heeren Gebroeders van Wijk Co., deken fabrikanten te Leiden, waren dan 17 des ochtends half zes twee werklieden bezig aan het her stellen van eene onklaar geraakte verwarmingsbuis. Plot seling geraakte een der bouten onklaar, zoodat de pijp uit elkaar vielen de volle lading stoom den werk lieden in 't galaat stroomde. Een hunner kon zelf naar zijne woning gaan de anderdie belangrijke brandwonden in 't gelaat bekwam evenals aan beide handen moest naar zijne woning worden vervoerd. De mannen-zangvereeuiging „Richard Hol" te UltgGGSt gaf den 17 des avonds, onder leiding van den heer J. H. de Jong, eene openbare uitvoering, met medewerking van bet muziekgezelschap. Het pro gramma bevatte scboone nummersdie als gewoonlijk zeer verdienstelijk gezongen werden. Vooral het qwartet „Vineta" van F. Abt en „Wandellied" van A. Stille verdienden en verwierven luiden bijval. De heer en mevrouw Hennes van Helder waren als gasten tegen woordig, en gaven huane musikale talenten ten beste waardoor zy niet weinig bijdroegen tot het welslagen dezer u tvoering. Mevr. Hennes beschikt over een schoon sopraangeluid en da beer Hennes begeleidde den zang zeer verdienstelijk eerst op de piano en daarna op de violoncel. - Den 17 vierde de kinder-zangvereeniging te HgÜOO baar vijfjarig bestaan. Zy gaf bij die gelegen heid eene openbaro uitvoering in het lokaal van den heer Schipperbestaande in bet zingen van een 12 tal liederen en de opvoering van een operette voor kin deren, Rosa de scboone slaapster, 't Was een hoogst genoeglijke avond voor bet talrijke publiek alles liep dink en goed van stapel. De heeren Beerda en Rijs hebben eer gebad van hun werk. Bij kon. besluit van den 17 zijn benoemd tot hoogheemraad van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en West-Friesland de heer mr. D. F. van Leeuwen te Alkmaar en tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer J. A. Zur Mühlen te Anna Paulowna. Den 18 werd te Graft, onder grooten toeloop van belangstellendeneene hardrijderij op scbaatsen gehouden. De deelnemers waren in twee groepen ge splitst. In de klasse der geoefende rijders werd de prijs bebaald door W. Munnik en de premie door A. de Boer, terwijl in de klasse dor minder geoefenden de prijs ten deel viel aan C. Woestenburg en de premie aan P. Tjeertjes. Te Kolhorn werd den 18 eene hardrijderij op schaatsen gehouden voor jongen3 van 11 tot 14 jaren alsmede eene voor jongens van 14 tot 16 jaren. Aan de eerste namen 20, aan de tweede 16 jongens deel. Ia den wedstrijd der jongste werd de prijs behaald door IJ. Bood Pz., in die der oudste door J. D. Pool de premie door J. Schreuders en B Eggers. Te Amsterdam is in eene buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap Likwidatiekas voor den Koffiehandel met algemeene stemmen besloten tot ontbinding der ven- „Aha, Willy, bij het heilige der heilige? Laat mij eens zien het doet iemand zoo goed zulke soliede fondamenten te zien." ,,'tls ledig!" zeide zij terwijl zij hem lachend inde vroolijke blauwe oogen zag. „Onmogelijk Hij zag haar ontsteld aani „Waar is al dat geld gebleven Kort geleden waa alles er nog en uitgegeven heb je het niet. Ik smeek je, haal toch geen domme streken uit." In plaats van te antwoorden stond Willy op en sloot haar lessenaar, zonder baar broeder daarbij aan te zien. Gert liet een schril gefluit hoorea en was druk bezig, 't stof van zijn kleeding te slaan. „Dat is een domme streek", zei bij eindelijk met nadruk. „Een verwensohte domme streek Wanneer heeft by bij je aangeklopt „Over wien spreek je vroeg Willy half lachend. „Over wien andets dan over onzen onden heer, wien die ellendige bank als een paddestoel aankleeft. Ik vertrouw die bank in 't geheel niet." „Papa is toch zeker van zijn zaak. Bovendien heb ik het geld niet gegeven om er voordeel van te hebben, maar om papa genoegen te doen." „Des te erger Of des te beterDoe mijnent wege wat je wilt, maar ik ben woedend, Willy. Natuurlijk begrijp ik het fijne van de zaak niettoch heb ik een akelig voorgevoel, zoo iets als een nachtmerrie. Hoeveel was het „Papa wil nietdat ik or over spreek." „Nu, lnat my dan eens raden! Zestien acht tien veertigduizend galden, Willy Zij lachte en liep hem voorbij en de deur nit. Hij zag baar na en mompelde „Arm kind I" Eenige uren later was de president op weg naar de stad; toen hij weder zyne berekeningeu maakte, dacht hy er vluchtig aan, dat hij zich tegenover ziju dochter niet geheel aan de waarheid gehouden hadde zaak was werkelijk zeer onaangenaam, dooh hij troostte zich spoedig. Hij was reeds weer geheel in zijn prachtige planoen verdiept en dacht er niet meer aan wat er zonder de hulp van Willy van hem zou geworden zijn. Het zal zich wel schikken I en daarbij danste hij op dan scherpen kant van het mes, dat „bankroet" he9t. Wordt vervolgd nootschap. De aandeden, f groot 500worden terug betaald met f 504 50. Het bestuur der kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam beeft aan den Koning verzocht den maat staf van kiesgereebtigdheid voor de kamer van koop handel, f 75 in het patentrecht, te verlagen. Onder de 36000 gepatenteerden zijn thans slechts 1726 kies gerechtigden. In de vergadering van het Nederlandsche Paar denstamboek, afdeeiing Noordhollandden 28, des na middags 1 uur, te bonden in het café „Krasnapolsky" te Amsterdam, zullen o. a. worden gekozen twee afgevaardigden ter algemeene vergadering behandeld worden de aanvrage van eene provinciale snbsidieen bepaald worden de plaats voor de volgende algemeene vergadering. De Amsterdam *che politie heeft te Delft een val- schen munter aangehoudeneen medepliobtigo waar schijnlijk van de onlangs te Amsterdam veroordeelde valsche munters. Hij werd in zijne woning gevonden, te midden van alle mogelijke voorwerpen en werktuigen tot het manten van valsch geld als vormen voor ver schillende muntstokken, gietlepelsmetalen, enz., ter wijl in zijne zakken verscheidene valsche muntstokken groot en kleinwerden gevonden. Benoemd tot hoofd der openb. school No. 1 te Koegraa, gemeente Helder, de heer L. de Bruin te Haarlem met 9 stemmen. De heer K. van 't Veer te Oudkarspel bekwam 5 stemmen en de heeren Fransz en Somers ieder 1 stem. Gedurende het vierde kwartaal 1888 is bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aan handgelden 105.995 uitbetaald. Da heeren H. L. Geveke c. s. te A mstardam hebben aan den gemeenteraad van Amersfoort vergun ning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie ge durende 50 jaren eener waterleiding. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gedeeltelijk bevestigd en gedeeltelijk vernietigd bet vonnis der arr. rechtbank te Groningen waarbij R. G. oud 25 jaren boerenknecht te Noordborn was vrijgesproken en A. Br. oud 21 en K. P. oud 19 jaren arbeiders aldaar waren schuldig verklaard aan 2 misdrijven van opzette lijke beleediging, den Koning aangedaan en veroordeeld ieder tot 8 dagen gevangenisstraf, omdat zij twee avonden op straat gezongen hadden „lk zal mijn schoenen laten lappen Om den Koning dood te trappen'' en die van rechtsvervolging ontslagen waren wegens het uitroepen vanleve Domela Nieuwenhuis Weg met Willem IIIdaar dit ais eene staatkundige leus moest beschouwd worden. Op nieuw recht doende, voor zoo ver het vonnis vernietigd werd, zijn alle drie schul dig verklaard aan 3 misdrijven van beleediging, den Koning aangedaan, en ieder veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Volgens het Vaderland is de nieuwe schoolwet door den ministerraad vastgesteld en naar den Raad van State verzonden. De arr. rechtbank te Zutfen heeft een voermans- koecht uit Aalten veroordeeld tot 10 dagen gevange nisstraf omdat hij tegen den predikant Gangel de woorden „doleerende gek" had geuit. De bevolking van OudG Niedorp bestond den 1 Jan, 1888 nit 540 m. en 549 v. Zij vermeerderde door geboorte mot 16 m. en 18 v.; door vestiging met 43 m. en 18 v. Daarentegen verminderde zij door over lijden met 16 m. en 11 v. en door vertrek naar elders met 55 m. en 49 v. Zij bestond dus op 31 Deo. 1888 uit 528 m. en 535 v. Er zijn 13 huwelijken voltrokken. Eene buisvrouw te Kolhorn brak in het duister een anijsmelktabiet door en bemerkte tot hare verbazing een blauwachtige vlam, ongeveer gelijk als bij het aanstrij ken van een lucifer vóór de entbranding. Herhaalde proeven werden hierna genomen en steeds met den zelfden uitslag. Men neme de proef en geve hiervan eene verklaring ter geruststelling der huismoeders. Te Oudendijk is dezer dagen een huis met ongeveer 12 bunders land in het openbaar verkocht voor 36.039. Voor eenige jaren braciit het f 56.885 op. Te Anna Paulowna moet herstemd worden voor één lid van den gemeenteraad tusscben de heeren D. A. Schenk, die 51 en J. J. Enschedé, P. Hnijberts en L. Metzelaar, die ieder 18 stemmen bekwamen. 's-GRAVEXIIAGE 19 Jan. 1889. liet ofücieele bulletin luidtDe toestand des Konings blijft bevredigend. 'L. M. had eenen rus- tigen dag en gebruikte ook meer voedsel. De nacht was echter iets minder kalm. Door de politie alhier werden den 19 twee personen, die vermoedelijk kunstboter ter markt hadden gebracht, van daar verwijderd. De boter is tot onder zoek in beslag genomen. Den 17 viel een persoon terwijl hij bezig was de hoornen in den tuin der pastorie aan het Verdron- kenoord op te knappeD, uit een der boomen. Zwaar gekneusd werd hij per vigelante naar zijne woning vervoerd. Bedankt naar de ned. herv. gemeente alhier, door ds. L. J. van Rhijn Jr. te Muiderberg. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Jan. Johannes Cornelis de Jong en Geertruida Ylugt. GEBOREN. 18 Jan. Adrianus Dominicus, 'L. van Johannes Hendricus Kuhne en Maria Catharina Determeijer. Emma, D. van Maarten Schenke en Elisabeth Smit. OVERLEDEN. 10 Jan. Maria Anna Susanna, van Augustinus Maria Jo hannes Moussault en Johanna Petronella Maria van Velzen, 3 j., overl. te Haarlem. 18 GerardaD. van wijlen Jacob Simon Groenewoud en van Wilhelmina Slotemaker, 4 j. en 2 m.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2