No. 9*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 20 JANUARI, VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR, op Woensdag S3 Januari 188», Snittni anb. fiiuucnl&ui). STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Grensgeschil Suriname-Guyana. SUatlB-Berichten. ALKMAARSCHE COURANT. des Namiddags 2 uur. TE BEHANDELEN PUNTEN: Rapport der commissie van financiën omtrent de rekening der bad- en zweminrichting over 1888. Brief van den minister van binnenl. zaken, houdende beden kingen tegen de artikelen 12 18 en 19 der verordening op de heffing eener directe belasting naar het inkomen. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. lid der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken, in plaats van den heer H. J. Bruinvisthans wet houder geworden. onderwijzer aan de openbare burgerschool. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, N IJ II O U T VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den minister van justitie von Friedberg op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij den schaatsenrijderswedstrijd, den 18 te Hamburg gehouden tusschen drie duitschers en drie nederlanders, baanlengte 1609 mijl, bleef Pander, van Haarlem, terstond voor, zonder dat zijn mededinger, de hamburger Hansen hem kon inhalen. Pander legde de baan af in 3 min. 17 see., Hansen in 3 min. 45 sec. Het verschil was bij aankomst 50 el. By da tweede rit, waarbij Jurrjens te Amsterdam tegen den hamburger Groneman reed, was de verhou ding dezelfde. Jurrjens legde de baan af in 3 min. 18 sec., Groneman in 3 min. 47 sec. Bij den derden rit reed Couvée van Delft tegen den hamburger Harms. Couvée was terstond voormaar Harms baalde bem bij de tweede rondte in. Toch bleef Couvée overwinnaar. Couvée legde de baan af in 3 min. 25 sec., Harms in 3 min. 26 sec. De uitslag op de baan vau 3218 el was: Jurrjens 6 min. 48 sec., Pander 6 min. 56 sec., Couvée die ge vallen was, 7 min. 15 sec,, Groneman 7 min. 48 sec. en Hansen 8 min. 3 sec. Rijksdag- Bij de behandeling der spoorwegbegroo- ting op den 17 wees de heer Petri op de moeielijkbeden, in Elzas-Lotharingen veroorzaakt door den maatregel betreffende de passen. Hij verzocht den Rijksdag de in trekking van dien maatregel te bewerken. Minister von Bötticher antwoordde, dat die maatregel op dit oogenblik in bet belang van den vrede en de welvaart des rijks volstrekt noodzakelijk was. Pruisen. Te Breslau moest dezer dagen eene ver kiezing plaats hebben voor een lid van bet Huis van Afgevaardigdendaar de sociaal-democratische afge vaardigde Krücker overleden was. Daarbij werden 7799 stemmen uitgebracht op deu sociaal-demokraat, den klee- renmaker Kühn5533 op den radicaalden bankier Friedlauder 4505 op den koopman Tachockeaanbe volen door de conservatieven en nationaal liberalen en 1401 op den wagenmaker Kühnultra-conservatief. Alzoo herstemming tusscben den soeiaal-demokraat en den radicaal, die daarbij door de nationaal-likeralen zal gesteand worden. FRANKRIJK. In den nacht van den 14 op den 15 is te Marseille een slecht gebouwd buis ingestort waardoor zestien personen meest italianen onder bet puin bedolven werden. Zeven hunner werden als lijk en negen gekwetst te voorschijn gebracht. De commissie tot onderzoek van het wetsontwerp to1 invoering eener inkomstenbelasting heeft niet alleen me* groote meerderheid zich tegen dat ontwerp verklaard maar zelfs met 12 tegen 5 stemmen geweigerd tot de artikelsgewijze behandeling daarvan over te gaan. De voorzitter der oommissie, de heer Jules Roche, is be noemd tot verslaggever met de opdrachtder Kamer aan te raden dat ontwerp te verwerpen. De monarchisten te Parijs willen niet allen opvolgen de bun voorgeschreven onthouding bij de verkiezing op den 27. Het blad, de Soleilhet hoofdorgaan van den graaf van Parijs beveelt thaus generaal Bouiauger in bet openbaar aan omdat hij de uitverkorene der anti republikeinen is. RUSLAND. Volgens de telling van 31 December 1888 beeft St. Petersburg 975368 inwoners. ZWEDEN. De Rijksdag is den 11 geopend met eene troonrede, waarin bijzondere ingenomenheid wordt te kennen gegeven met bet bezoek onlangs door den Keizer van Duitscbland aan de hoofdstad gebracht. On- der de aangekondigde wetten is er ook een betrekkelyk de verzekering van werklieden. De staatsbegrooting wijst een overschot aan van ongeveer 10 miljoen kronen, voornamelyk ten gevolge van de hoogere opbrengst der in- en uitgaande rechten. Tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd graaf Lagerbülke, tot onder-voorzitter de heer voc Ehrenheim, oud-lid van deu raad vau statetot voorzitter van do Tweede Kamer de koopman Wijk eu tot onder-voor zitter de grondeigenaar Olof Larsson. De regeering zal een voorstel indienen om de kies wet zoodanig te wijzigendat de hoofdstad Stockholm in verscheidene kiesdistricten ingedeeld wordt ter vermij ding van de in 1888 aldaar ondervonden moeielykheid, dat de verkiezing van alle afgevaardigden vernietigd moest worden, omdat een hunner niet verkiesbaar bleek te zijn en als gekozen beschouwd moesten worden zij die daarna de meeste stemmen hadden bekomen. ZUID-AFRIKA. De Volksraad vau den Oranje- Vrijstaat hechtte zijoe goedkeuring aan het ontwerp tot aanleg van een spoorweg van de Oranje-rivier over Bloemfontein naar de Vaal-rivier en van de van Ree- ners pas naar Harrysmith. Slechts ingenomenheid werd in de afdeelingen betuigd met het wetsontwerp tot bekrachtiging van de tusscben Nederland en Frankrijk gesloten overeenkomst, om bet geschil nopens de grensregeling tusschen Suriname en Fransch-Guyana aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, omdat daardoor eene moeielijkbeid, die tot langdurig geschil met eene bevriende mogendheid leidde, wordt uit den weg geruimd. Nadere inliebtiug werd intnsscben gevraagd omtrent een tweetal punten. Ten eerste werd alsnog betwijfeld of bet aan den scheidsrechter te onderwerpen geschil duidelijk genoeg omschreven is. Zoowel Nederland als Frankrijk merken de Marowyne aan a's de grensscheiding tusscben Ne derland en Franscb Guyana, Maar terwijl Nederland beweert, dat de Lawa de bovenloop is van de Marowyne en alzoo een deel uitmaakt van die rivier, houdt Frankrijk staandedat de Marowyne e-irst begint bij het punt waar de Tapanahoni en de Lawa samenvloeien. Wordt, zoo werd gevraagdin de bewoordingen der overeen komst toch niet hetgeen het onderwerp is van het geschil bij voorbaat in eenen met de door Nederland verdedigde opvatting minder overeenkomstigen zin uitgemaakt F Ten tweede wenschte menopdat geen zweem van misverstand zou bestaan door eene stellige verklaring der regeering de juistheid berestigd to zien van de op vatting, dat de te beuoemen scheidsrechter uitsluitend bebbe te beslissen, welke is de ware historische grens, de Lawa of de Tapanaboni, zoodat door zijne uitspraak altijd bet tusschen beide rivieren gelegen goudveld in zijn geheel zal worden toegewezen aan de óéne of andere party en hy niet de bevoegdheid bebbe bet goudveld iu geschil tusschen partyen te verdoelen of als goede man eene landgrens tusschen beider gebied te trekken. De ministers van buitenlandsche zaken en koloniën hebben in antwoord op dit verslag te kennen gegeven dat het uit de gewisselde stukken volkomen blijkt, dat het geschil zich bepaalt tot de vraag, of de historische grens tusscben Suriname eD Cayenne is do rivier de Lawa of de Tapanaboni, en dus of het gebied tusschen beide rivieren gelegen, behoort tot de nedeilandsche of tot de fransche kolonie. Yolgens hunne meening zal, ter voorkoming van eenigen zweem van misverstand tusschen de compro- mittenten, den te benoemen soheidsrechter uitsluitend en in verband met de bewoordingen der overeenkomst ter uitspraak de vraag moeten worden voorgelegd, of de rivier de Lawa of Tapanaboni moet gelden als grens tusscben beide koloniën. De Eerste Kamer beeft den 18 het wetsontwerp betreffende de bij het Wetboek van Strafvordering toe gestane vrijheidsbeneming verworpen met 34 tegen 12 stemmen. De meerderheid was van oordeel dat dit wetsontwerp geene genoegzame waarborgen voor de vrijheid der ingezetenen opleverde. Woensdagavond, deu 16, gaf de afdeeiing Alk maar der Maatschappij tot bevordering der toonkunst de eerste barer grootere uitvoeringen met een programma, dat in de eerste plaats zich onder scheidde door groote variatie beginnende met nos. 1 en 4 van „Ein deutsches Requiem" van Brabms en eindigende met een „Mincespiel", wals voor koor en soli door den in geestigerythmiscbe en liefelijke oadenzen éénigen Hofmann. Nu bet programma eenmaal een zekere uitgebreidheid gekregen bad was het stellig ^wel bet verstandigst om met het genoemde „Requiem" te beginnen. Om dat recht te genieten moeten geest en lichaam van den hoorder friacb zyn niet alleen maar moet het koor allerminst door inspanning vermoeid zijn en er viel nog al wat voor bet koor dien avond te doen. W ij hebben er dan ook recht van genoten. Behoudens enkele kleinigheden was dat gedeelte der uitvuering zeer goed: kalm, gehoorzaam aan den dirigent ja wij zouden zeggen bet werd gezongen met het bewustzijn dat met dit nummer de reputatie der afdeeiing op het spel stond. De piano'sfortissimo's en accelerando's wer den rustigkrachtig eu met gevoel uitgevoerd de tenoren en bassen bij den aanhef van no. 4 waren krachtig en zeker de tenoren aan het slot van dat nummer zelfs byzonder goed. Het massieve eenvoudige doch in hooge mate gewijde van Brahm's werk kwam volkomen tot zyn recht en in onze herinnering van deze uitvoering blijft het eerste nummer van bet pro gramma stellig het langst voortbestaan. Daarna was „Chriatnacbt" van Fred. Hiller aan de beurt, voor koor, sopraan en tenor. De sopraan mej. Jeanne Landré uit Haarlem is van de goede eigen schap, om n.l. niet boven hare krachten te gaan wat school en zwaarte van geluid betreft, vervallen in een ander uiterste eu bleef daardoor koudofschoon haar orgaan lief genoeg is om daarmede aan hetgeen zij voelt voldoende uitdrukking te kunnen geven. Als ooit woorden zich leenen tot opgewektheid en innigheid zijn het zeker die welke de engel in dat gedicht zingt „Yergesst der Sohmerzen jeden „Vergesst den tiefen Fall „Und lebt mit uns in Eden „Und lebt mit una im All." Echter betwijfel ik of ooit de herders in Bethlehems velden hunne kudden verlaten zouden hebben, als hun op deze koele wyze de goddelijke boodschap was toe gezongen. Veel beter voldeed mej. Landré in het Neujahrslied van Schumann, in het duo „Du herrsohtest noch eben", enz., welk moeielijk werk door alle partijen con amore gezongen werd. Er was gang in en was de inzet van het koor bij„In dunkelen Zügen enz. ook min of meer in het duister het werd vergeten by al de glanspuntea, bij de zeer moeielijke passages, waar men zioh uitstekend doorheen sloeg. Eéne opmerking echter. Was het ko raal niet wat slordig F Vergeeflijk was het na het entrain van het daaraan voorafgegane doch jam mer tevensdat het koraal, dat werkelyk in snel tempo behoort gezongen te worden daarbij tooh het rustige en godsdienstige en daardoor ook bet contrast miste. Het driemaal Heildaarentegen klonk ols een jubelkreet! „Jung Sigurd", een eenvoudige pittige en „Euterpe", eene frissche en begrijpelijke compositie, respectievelijk van Krill en Heinze, verdienden terecht het applaus. Het „Miunespiel" van Hofmaon zou een waardig slot aan den avond gegeven hebben, ware het niet, dat in dit nummer de vereisebte overeenstemming tusschen koor en soli en soli onderling ontbrak. Het koor werd onzeker, waarschynlijk afgeleid door het in de war raken der beeren solisten. Te verwonderen is het niet, dat in eene compositie, waarin aan de executanten znlk eene groote mate van vrijheid in opvatting toegestaan wordt, solisten, die niet gewend zyn in 't openbaar op te treden, wel eens van de wijs raken. Overigens zal het alkmaarsche publiek zich zeer aanbevolen hondenhet M nnespiel weer spoedig op het repertoire te zien, daar de totaalindruk, zelfs ia deze gegeven ongunstige om standigheden, gunstig mag genoemd worden. Als geheel op zich zelf staand, werden door mej. E, Berghuijs, te Amsterdam, eene alt- of liever mezzo sopraan, twee zangstukken ten beste gegeven1°. „Die Uhr" van Löwe eene gelukkige gedachte was het om dit nummer a's no. 3 van het programma, in plaats van no. 2 te geven, daar de sprong van het Requiem naar dit wat groot zou geweest zijn en 2° „Die Heinzelmannchen" van denzelfden componist, welk in ziju genre niet onaardig stukje wel wat heel droog en bedaard werd voorgedragen, en bovendien niet erg paste in het kader van de overige nummers van het programma, waardoor het contrast niet uitviel in het voordeel der kaboutermannetjes. Overigens kweten de dameB zioh ijverig van hare taak. Met groot genoegen hoorden wij de heeren dilet tanten J. H. M. en J. M. v. W., beiden van hier en begroeten in hen eene versterking van de goede oude alkmaarsche dilettantengardein wier gezelschap wij hen nog dikwijls hopen aan te treffen. Wij wenschea er de alkmaarsche afdeeiing van harte geluk mede evena's met de uitnemende pianiste en met den heer Koerman, die beiden bij voortduring een degelijk en zeker geleide voor het kjjor zijn op bet moeielyse pad der ensemble-muziek. Maar waarmede wij de afdeeiing nog veel meer gelukwenschen is de medewerking van bet mannenkoor. Mocht deze blijvend zijn Waarlijk bij vroegere uitvoeringen vergeleken was ©en vooruit gang zeer duidelijk te bespeuren. Concordia res parvae crescunten zoo ook hier. De verhouding der koren is thaus werkelijk zeer ved en het koor mag nu als een goed geheel genoema worden dank zij die mede werking. Aan de koren komt voor dezen avond onge twijfeld de hoogste lof toe voor hetgeen zij deden. Een weinig oplettendheid nog by het attaqueeren en bij de uitspraak der woorden en Alkmaar mag beweren dat hare koren met de beste in den lande kunnen wedijveren. KANTONGERECHT. Zitting van 18 Januari 188 9. K. v. Egmond aan de HoefC. D., Bergen, J. B. Ez., A. W. Pz., Egmond aan Zeestrooperijieder 1 dag gev. W. K., Limmen, openbare dronkenschapf 0,50 boete of 1 dag hecht. K. K., P. S. Lz., S. S., A. A., P. S.Lz Uitgeest, naohtelijk burengerucht, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. 'ISchoor 1, jachtwetovertreding, ƒ10 boete of 3 dagen hecht. J. T. Jz., Egmondbinnenals boven, 2 boeten van f 10 of 3 dagen hecht, voor elke boete. S S., Zijdewind, des nachts onbeheerd op de openbare straat te Alkmaar laten staan van een wagenontslagen van rechts vervolging. H. J. H,, Alkmaar, openbare dronkenschap, f 3 boete of 1 dag hecht. W. v. V. Ez., Helder, R. P., Alkmaar, P. B., Egmondbinnen, als bovenieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. v. d. S., Hoorn, onbeheerd op den openbaren weg te Rijp laten staan van een wagen bespannen met een paard f 1 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5