Toestand des Konings. Gedeeltelijke wijziging van het Wetboek van B. Rechtsv. acht hij zeer wel doenlijk. Bene wettelijke regeling omtrent het dragen van wapenen ia bijna gereed. Bij eene eventueele her ziening van het Wetb. van Strafv. kan vereenvoudiging van de procesorde voor de behandeling en berechting van politie- overtredingen worden overwogen. Nieuwe wijziging van de drankwet acht hij ontijdig. Eerst nadat het Wetb. van Strafrecht 5 jaren zal hebben gewerktzal met vrucht kunnen worden nagegaan de mogelijk heid der opheffing van sommige strafgevangenissen. Omtrent het al of niet zelfstandig voortbestaan van het Hoog Militair Gerechtshof zal beslist kunnen worden bij de aange kondigde herziening van de rechtspleging voor het krijgsvolk. Het bericht van den 23 's morgens luidde dat Z M. den 22 weder een kalmen dag gehad had; de nacht daarentegen was onrustig. De eetlust liet nog te wenschen over. De Staatscourant van den 24 bevatte het volgende bericht Volgens verklaring der geneesheeren was Z. M. over het algemeen iets kalmer geweestalleen de laatste nacht was eenigazina onrustig. Z. M. voelde zich den 23 tamelijk wel. - De landbouw-commissie heeft bij schrijven van den 11 aan den minister van waterstaat verslag uitge bracht over de wenschelijkheid van staatshulp voor de fokkerij van groot en klein vee, dat in de Staatscourant van den 23 openbaar is gemaakt en waaraan bet vol gende ontleend wordt. Die commissie Leeft de vraag „of voor de ontwik keling van onze vee-, schapen- en varkensfokkerij gel delijke steun van Rykswege noodig is", in ontkennenden zin beantwoord. Ons terecht beroemd veeras kan zonder staatshulp in stand blijven en geleidelijk vooruitgaan. De veefokkerij vertoont zien in een geheel ander licht dan de paardenfokkerij. Om het paardenras te verbeteren zal men hengsten voor hoogen prijs in het buitenland moeten aankoopen en, gelijk vroeger breeder is uiteen gezet, in den regel zullen de uitgaven de kosten niet loonen. Bij bet rundvee daarentegen moet men in eigen soort verbeteren en dit is niet zoo kostbaar, dat bet voor bet particulier initiatief onbereikbaar is. Al meent alzoo de commissie, dat de algemeene be langen der fokkerij van rundvee, varkens en schapen niet eischen dat voor den aankoop het onderhoud of het aanhouden van goede exemplaren de Staat geldelijken steun verleenteenstemmig was zij van gevoelen dat het in booge mate wenschelijk moet worden geacht, dat het buitenland voortdurend aan ons uitmuntend rundvee worde herinnerd. Indien van Rijkswege inzendingen van vee op buitenlandscbe tentoonstellingen krachtig werden bevorderd, dan zou daardoor, naar hare meening, inder daad een groot en algemeen belang worden bevorderd. De slotsom harer overwegingen is alzoo, dat het van „Ik wilde je hetzelfde vragen." „Het doet mij hartelijk leed", zeide Willy droevig, „maar het is misschien zhet beste." „Gij schijnt oude vrienden zeer spoedig en gemakkelijk tegen nieuwe te verwisselen", antwoordde hij gepiikkeld met een blik op Scheven, die zich verwijderde. „Gij doet mij onrecht, Günther." Hare lippen beefden, doch Lij scheen er behagen in te scheppen, haar op de pijnbank te zetten; hij vervolgde „Ik heb nog meer ontdekkingen gedaan." „Zoo? Waar?" „Aan jou?" „Aan mg vroeg zij, hem verbaasd aanziende. „Dat ge meesterlijk kunt coquetteerendat had ik nooit gedacht 1" „lk coquetteeren riep zij boes. „Hoe noemt ge anders je gedrag tegenover den vriend van je broederdien gij al zeer spoedig en zonder onderzoek tot den uwen schijnt te hebben gemaakt." „Ik coquetherhaalde zij, als tot zich zelf. „Ja zekerOch alle vrouwen zijn het immers en niettegenstaande iedere man dat weetwordt hij er niettemin bijna altijd het slachtoffer van. Men moet juist in dit opzicht niets aan den gewonen loop der dingen willen veranderen en in de eerste plaats aan geene uitzonderingen gelooven. Vrouwennaturen ver- lochenen zich nu eenmaal niet 1" Hij wierp het hoofd in den nek en lachte. Willy zag hem aan „Wat gij mij daar zegt is slechtzeide zij met be vende stem. Zijn toon toch had haar nog meer bedroefd dan zijn woorden. „Als gij mij zoo verkeerd begrijpt, of lieverwilt begrijpendan is het beter dat wij een einde maken aan onze vroegere vriendschap." Zg keerde zich om en ging heen, zoo yskoud en onverschillig, naar het hem toescheen, als gaf zij niets meer om hun oude goede verhouding. Driftig liep hij haar na od hield haar arm vast. „Ga niet been zóó niet", sprak hij opgewonden, op bijna bevelenden toon. ..Ik wil metdat gij je beleedigd acht, want bij God, zóó heb ik bet niet ge meend. lk wilde alleen een poging doenom er je opmerkzaam op te maken, dat gy door je houding hoop kondt opwekken, die die „Mijnbeer Günther 1" Zg had hem haastig haar arm Den 20 is te Arnhem een man dieals gevolg eener weddensohapzich op den vyver op het buiten goed Klarenbeek waagde, door het ijs gezakt en ondanks dadelijke hulp verdronken. Twee agenten hebben den 20 te Amsterdam op verzoek der bnren zich begeven naar een bierhuis in de Palmdwarsstraat, waar zij 40 minderjarige knapen aantroffen by het hazardspel. De kaarten werden in beslag genomen en tegen de knapen is proces-verbaal opgemaakt. De Hooge Raad heeft den 21 het vonnis der arr. rechtbank te Haarlem, waarbij een ingezeten te Koog a/d Zaan. veroordeeld wasomdat hij in strijd met de plaatselyke verordening by den verbouw van zyn perceel een houten muur niet in een steenen ver anderd had, vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. In het wees- en armhuis te Barsi.ng6rh.0rn is een oud blind man plotseling overleden. Naar men verneemt beeft den 20 eene gerechtelyke lijkschouwing plaats gehad. Den 21 hield in eene vergadering van de liberale kiesvereeniging te BarsingerllOrn de heer L. Brun- ner van Rotterdam eene voordracht over de toestanden in Nederlandsch Indie. Spreker zeide in de eerste plaats slechts te zullen mededeelen, wat door hem zeiven mede was doorleefd, en wel als hoofdredacteur der Javabode, een aldaar verschijnend en veel gelezen dagblad. In breede trekken werd aangetoond, dat het in Indie alles behalve rooskleurig kan heeten dat de Mahomedaan- sche bevolking eene macht was, uiterst gevaarlyk voor ons gezagwaarvan thans reeds bewijzen te over aan wezig zyn. Zeer meende spreker het te moeten betreu ren dat de regeering naar zyne destijds gedane ern stige en op goede gegevens berustende waarschuwingen in de Javabode niet had willen luisteren. Veel moeielijk- heden van die zyde had men z. i. dan kunnen voor komen. In stede hiervan echter werd spreker destijds voor den rechter gedaagd en een bevel uitgevaardigd tot sluiting der drukkerijwalk verbod echter spoedig weder werd opgehevenook werd hij in het gelijk gesteld, terwijl de latere indische geschiedenis heeft doen ziendat hij deatyds beter zag dan toen werd ver moed. Da heer Brunner gaf met nadruk als zijn ge voelen te kennen, dat uitbreiding van bet christendom in Indie eene der meest vermogende middelen bon genoemd worden tot handhaving van het nederlandsehe gezag en dat het regeeringszaakneen plicht kon heeten alles hiertoe aan te wenden. Spreker trad in tal van bijzonderheden en deed zich als een begaafd redenaar kennen, zoodat men hoogst voldaan uiteenging. By kon. besluit van den 21 is o. a. benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Scha- gen c. a. de heer C. G. Bannier, thans te Maarsen e. a. Den 22 werden uitgebracht voor lid van den ge meenteraad a. te Amsterdam 5179 geldige stemmen. Gekozen werd de heer L. Serrurier, liberaal, met 2978 stemmen tegen 2185 op den beer J. A. Wormser, a.-r., gesteund door de katholieken b. te HaarlemS op het roode stembriefje 820, waarvan 65 van onwaarde. Gekozen de heer C. Prins 8z., lib., met 517 stemmen. De beer mr. E. A. Jordens bekwam 106 stemmen. Op bet witte stembriefje 824, waarvan 53 van onwaarde. Gekozen de heer jhr. mr, F. W. van Styrum, lib., met 483 stemmen. De heer mr. A. Kist bekwam 179 stem men c. te Dordrecht 1232 geldige stemmen op het witte biljet. Gekozen de heer mr. D. van Tiene Janssen, gesteund door de vrijzinnige kiesvereeniging met 660 stemmen. Op bet blauwe biljet 1240. Herstemming tusschen de heeren F. C. Deking Dura Jr., gesteund door de vryzinnige kiesvereeniging met 487 en A. Ver- onttrokken en haar oogen fonkelden. Waar was de vroegere, goede verstandhouding tusschen hen gebleven Een kobold scheen hen nu tegen elkander op te stoken en ieder woord in een verkeerd licht te plaatsen. „Gij bedoelt zeker, dat ik geen recht heb zóó tot u te spreken", zeide bij plotseling ontnuchterd en bedaard, „scbryf het aan mijne veeljarige belangstelling voor u toeals ik den schijn op mij mocht laden van mij op te dringen. Ik wilde n slechts een goeden raad geven. Die moet echter op dezelfde wijze worden ontvangen als hij gegeven wordtanders zou het van den eenen kant een ongehoorde aanmatiging zijn. Mag ik open hartig zijn, freule Willy „Dat is niet noodiggeloof ik", antwoordde zij met afgewend gelaat. TT ij greep haar hand en drukte die hartelyk. „Gij zyt even onervaren als een kind tegenover de wisselende stroomen des levens freule Willy begon hy wedermaar nu op zijn ouden, eenvoudigen toon. „Als gij ooit raad of steun noodig hebtwilt ge u dan tot mij wenden? Belooft ge mij dat? Ik ben met de wereld bekend en zal n steeds naar mijn beste weten raden." „Gij zijt zeer vriendelijk", zeide zy hoffelijk en voelde dat haar bloed, by dat ijzige antwoord, verkoelde. Hem ging het niet veel beter. Snel liet by haar hand losdoch niet zóó snel of Blanchedie juist de tuinkamer binnenkwam, om haar ontsnapten aanbidder te zoeken, had het gezien. Dat zij ook hem by Willy vond bracht haar gevoel van verbittering tegen deze tot het uiterste. Zy trad dicht op baar zuster toe en terwyl Günther in een geheel andere stemmingdan waarin hij ge komen was mevrouw Angela weder opzocht, zeide zy, halfluid lachend „Nu, ik moet bekennen dat men van jou nog wat leeren kan. Je verstaat meesterlijk de kunst om de mannen in je netten te vangen. Eerst Scheven en nu GüntherOf was Günther reeds eerder aan de beurt geweest Willy keerde zich om en zag haar zuster verbaasd aan. „Ik begryp je niet of lieverik wil je niet be- grypenwant dan zou ik niet langer met je onder hetzelfde dak kunnen wonen", zeide zij bedaard. Wordt vervolgd.) hoeven, gestennd door de anti-rev. en kath., met 465 stemmen. By beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 22 is goedgekeurd het volgende pro gramma voor bet in Juli e. k. te honden examen tot toelating aan de rykskweekscboien voor onderwijzers a. het nauwkeurig en duidelyk voorlezen van een niet te moeilijk stuk proza of poëzie. Hierbij zal gelet worden op eene zuivere uitspraak en bet verstaan van het gelezene b. het vervaardigen van een schoonschrift, middel soort en klein, op papier zonder lijnen. Uit het schoon schrift en nit het andere schriftelijke werk moet blijken, dat de adspirant duidelyknet en regelmatig schryft c. een juist begrip van het tientallige stelsel, van de hoofdbewerkiDgen met geheele en gebroken getallen van het metrieke stelsel en vaardigheid in het berede neerd oplossen van eenvoudige rekenkunstige vraag stukken zoowel uit het hoofd als op schrift d. eenige kennis van vlakke figuren en meetknndige lichamen, voor zooverre die door aanschouwing te ver krijgen is e. kennis van de hoofdzaken der spraakkunst en der zinsontleding f. kennis van eenige hoofdgebeurtenissen uit de ge schiedenis des vaderlands g. eenige kennis van de aardrijkskunde van Neder land eene voorstelling van de kaart van Europaen van de ligging der werelddeelen h. aanleg voor den zang. Bij kon. besluit van den 22 is met ingang van 1 Feb. benoemd tot notaris binnen het arr. Haarlem standplaats Haarlem, de heer W. N. Beets, kandi daat-notaris aldaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 na langdurige beraadslaging over de tramkwestie met 19 tegen 17 stemmen, overeenkomstig het gevoelen der raads-eommissie, de Gasthnismolensteeg en de Har tenstraat voor tram-aanleg ongeschikt verklaard. De verdere behandeling dezer zaak werd daarna verdaagd tot den 30. Den 23 heeft voor de arr. rechtbank te Am- Stordam te recht gest»an Franciscus van Horn, oud 26 jaar, vroeger reserve-conducteur bij de Amsterdamsche Oinnibusmaatschappij, beklaagd van doodslag op Hendrik Albert Ekkerhoofdconducteur by die onderneming. Tegen hem ia 10 jaren gevangenisstraf geëischt. Mr. D. Simons trad als zijn verdediger op. De volgende musea en monumenten werden in 1888 bezocht door het achter ieder vermeld aantal personen Het Koninklyk Kabinet van Schilderijen te 's-Gra- venbage 27315 Het Museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenbage 149 Het Koninklijk Penningkabinet te 's-Gravenhage 302 Het Rijks-Museum van Oudheden te Leiden 5634 Het Rijks-Ethnographisch Museum te Leiden 1620 Het Rijks-Kabinet van Prenten en Pleisterbeel den te Leiden 202 De Historische Zaal in het Prinsenhof te Delft 7722 De Gevangenpoort te 'sGravenbage 20859 Het Muiderslot 1670 De Ruïne van Brederode 10503 Het monument te Heiligerlee 1046 Te Terschelling heeft zich voor onderwijzeres met akte voor de fransche taal op f 650 jaarwedde geene enkele sollicitante aangemeld. Bij de nederlanders te Davos beslaat het voor nemen, den aanstaanden verjaardag van Z. M. den Koning feestelijk te herdenken. By die gelegenheid zal o. a. het nieuwe blijspel van den beer Marcellus Emants getiteld „Jonge Harten", opgevoerd worden. De heer Emants brengt dezen winter met zijne vronw te Davos door. De onlangs te Haarlem opgerichte Argen- tijnsche Bond, die zich ten doel stelde, aan landver huizers naar Argentinië inlichtingen te verschaffenis thans reeds ontbonden. Voor rekening van Het Nieuws blad van Nederland wordt iemand naar Argentinië gezonden om zich van de toestanden aldaar op de hoogte te stellen. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Driehuizen en Zuidsehermer door da. S. Steenmeijer te Middelie en Axwijk. Daarmede is te Driehuizen de vacatnre, die er reeds 4% jaar achter een bestond, vervnld. De schuit van schipper S. Visser te Rijp die onlangs is gezonken, is door de heeren Gebrs. Goedkoop gelicht. Uit een voorloopig onderzoek is gebleken, dat het vaartuig niet lek was, zoodat het onheil een andere oorzaak moet hebben. De lading, uit briqnetten bestaande, was door het water zoo uitgezet, dat de wanden van de schuit op verschillende plaatsen veel hebben geleden. Tot Ie klasse onderwijzer aan de normaalschool te Hoom is benoemd de heer Toose te Amsterdam. De Sehager Courant is opmerkzaam gemaakt op en kele minder juiste uitdrukkingen en cijfers in het verslag van het gesprokene door den heer mr. W.Vailder Kaay, op dinsdag 15 Januari 11. te Wioringerwaard, welk verslag wij overnamen. In het onderstaande zal men omtrent enkele punten een juistere mededeeling vinden. De nadere toelichting van de voornemens van den heer minister van financiën bij de behandeling der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer kwam hierop neer „te zijner tijd" voorstellen tot het brengen van eenige verbeteringen in de belasting op het personeel; vermindering van den zoutaecjjns tegen vermeerdering van de opbrengst der invoerrechten door herziening van het tarief en betere regeling van de wijze van heffing; voor zoover de bestaande handelstractaten dit toelaten, wijziging van de belasting op de suiker eerst mogelijk na 1 September 1891 wanneer de met andere Staten gesloten conventie omtrent de suikerbe lasting in werking zal kunnen treden; geen rijks-inkomstenbelasting, nooh rente-of effecten- beiasting of eenige belastiDg op het inkomen uit het roerend vermogen; groot belang is voor onzen veestapeldat het rijk in zendingen van vee op buitenlandsche tentoonstellingen krachtdadig bevorderemaar dat overigens voor de verbeteringen van ons rundvee schapen- of varkensras in het algemeen geldelijke steun van Rijkswege niet onontbeerlijk moet worden geacht. Eene nota van het lid der commissie Coolen is bij dat verslag gevoegd waarin bij verklaart, ofschoon zich over hot algemeen met de strekking van het verslag der commissie wel kunnende vereenigen met leedwezen te hebben gezien, dat daarin niet meer in bijzonderheden is getreden ten aanzien van den toestand in die gewes ten waar de veefokkerij op kleine schaal wordt uitge oefend en, bij gemis van samenwerking door belanghebben den, eenige leiding en ondersteuning van overheidswege onmisbaar is. In zijne nota voorziet die heer alsnog in die leemte.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2