ITALIË. De 38 bisschoppen in Oostenrijk hebben een adres van buide aan den Paus gezonden waarin fiiuucuUub. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Toestand des Konings. de door den heer Ferdinand de Lesseps nieuw opge richte Maatschappij tot voltooiing en exploitatie van het Panamakanaal bedraagt 15.000.000, verdeeld in 60000 aandeelen van f 250, welk kapitaal hoogstens verdnbbeld kan worden. Tijdens den daar der voltooi- ingswerken wordt 5 pet. rente uitgekeerd. Nadat alle verplichte uitgaven geschied zijn, zal het overschot der ontvangsten tot een bedrag van 80 pet. komen voor de oude en van 20 pet. voor de nieuwe maatschappij, waar van 16 pet. als dividend aan de aandeelhouders en het overige volgens de statuten voor het personeel en voor vergoeding van kosten en risico's, vóór de oprichting der maatschappij beloopen. Houders van oprichters-rechten, aandeelen en schuldbekentenissen van genoemde maat schappij hebben de voorkeur bij de op den 2 Februari bepaalde toewijzing dezer aandeelen. Op de vergadering van aandeelhouders, den 26 te Parijs gehouden waar 8000 opgekomen waren, konden geene besluiten genomen, maar alleen wenschen uitgesproken worden daar voor het nemen van besluiten de helft der aandeelen moest zijn ingeleverd. Een wensch ter verzekering van het voortzetten der werken werd aangenomen en de schikking met de aannemers goedgekeurd. Verder werd de wensch uitgesproken tot ontbinding en likwideering der tegen woordige en het vormen eener nieuwe maatschappij met benoeming van den heer Brunetoud-raadsheer in het gerechtshof te Parijs, tot vereffenaar. Aan den heer de Lessep8 en de voorloopige bewindvoerders werd dank betuigd. Enkele opposanten werden met gejouw en gefluit begroet. De gemeenteraad van Bergerac heeft met 17 tegen 2 stemmen besloten, de kiezers op te roepen om te beslissen over de aan een plein te geven bestemming. Bonlanger is den 27 te Paris tot lid der Kamer voor het departement der Seine gekozen met 244.070 stem men. Van 568697 ingesohreven kiezers kwamen 435.860 op. De heer Jacques verkreeg 163520 en de heer Boulé 16760 stemmen. Op verschillende personen waren 10358 stemmen uitgebracht. Hoewel eene groote me nigte zich op straat bewoog werd de orde niet ge stoord. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De ministerraad kwam dadelijk bijeen en vergaderde tot 's nachts half tweeonder voorzitterschap van pre sident Carnot om de mogelijke gevolgen van den toe stand te onderzoeken. De ministers verklaarden bereid te zijn om af te treden zoo de president van meening was, dat de moeielijkheden, welke men voorzag, daardoor overwonnen konden worden. Ten slotte verklaarde de presidenteerst de zitting der Kamer van den 28 te zullen afwachten, alvorens een besluit te nemen. In het district Cóte d'Or verkreeg den 27 voor* lid der Kamer de opportunist Pargy 25545de radioaal Prost 22783 en generaal Boulanger 11707 stemmen. Alzoo heeft eene nieuwe stemming plaats. Senaat. Met 185 tegen 65 stemmen is het wets ontwerp goedgekeurd strekkende om personen die wegens wijnvervalsching en dergelijke vergrijpen ver oordeeld zijn, na het ondergaan hunner straf het stem recht en de verkiesbaarheid terug te geven. Kamer. Den 28 werd de interpellatie Jouvenel over door de regeering beraamde maatregelen tot hand having van de eerbied voor het openbaar gezag op den 31 bepaald. De wet tot verbetering der militaire havens, waaronder 21,000,000 voor werken te Cherbourg, werd aangenomen. Generaal Boulanger wil den 31 aan de zitting deel nemen. Er viel overigens nietB bijzonders voor. langzaam werdeD de franjes door een nauwelijks merk baar tochtje heeu en weer bewogen en de zon wierp haar gouden stralen schitterendboewei niet verwar mend op den rood steenen vloer. Isa huiverde min of meerzij legde baar hoofd op de bank voor zich en sloot de oogen. De orgeltonen ruischten om haar heen tot luide gedachteneen gebed zonder woorden en terwijl zij haar handen vouwde, richtte zij zich plot seling op en flnisterde voor zich heen „Lieve God, ik weusch van al uw millioenen menschen slechts één Eén Geef mij dezen éónen mijn God Erich Hollfeld verliet het orgel; 't was laat geworden. Langzaam kwam hij de smalle bouten trap af, om de kerk te verlatentoen Isa plotseling voor hem stond. „Freule van den Broek riep hij verrast. „Ja, ik ben bet, ik heb naar u geluisterd." Met schitterende oogen zag zij tot hem op zonder er een woord van lof aan toe te voegenhij verstond haar stommen blik. „Ik speel gaarne en dikwijls", zeide hij eenvoudig „'t is voor mij do heerlijkste muziek, zij verheft de ziel." Hij voegde zich bij haar en alsof het een stilzwijgende overeenkomst was, sloegen zij den smallen landweg iD, die in het Warnitzer park uitliep. De zon ging reeds onderhet begon te sehemeren. Kruiden en wilde bloemen begonnen sterker te ruiken, het geheimzinnige duister van den avond begon reeds te voorschijn te komen. Hier en daar zag men reeds schaduwendie langzamerhand alles ombnldenalsof in de stilte en de eenzaamheid een nieuw leven aanving. Isa zuchtte diepde candidaat "zag haar onder zoekend aan. „Ik ben slecht zeer slecht zeide zij en boog terwijl bij haar aanzag, bet hoofd. „Straks in de kerk heb ik dat eerst reebt diep gevoeld." „Waarvan beschuldigt gij u zelf dan?" vroeg hij lachend. „Ik haat de menschen I" Isa stiet de pant van haar parasol in den weeken boschgrondlegde haar handen kruiselings op den knop en bleef in deze bonding voor den candidaat staan. Met haar groote oogen zag zij hem vast aan en zeide nog eens„Jaik haat de menschen „OIO! Wie heeft u ooit leed gedaan Een donkere blos bedekte haar gelaat en zjj sloeg de oogen neer. Wordt vervolgd.) zij tegen Italië en voor de wereldljjke macht van den Pans krachtig opkomen, evenwel zonder de italiaansohe regeering rechtstreeks te noemen. VEREENIGDE STATEN. Gadurende 1888 zijn te Nieuw-York aangekomen 370.822 landverhuizers, waarvan 237.856 mannen en 132.966 vrouwen, waar onder 67158 kinderen beneden de 15 jaren. Van dat aantal waren 4477 nederlanders. Bij de voortgezette beraadslaging over de algemeene strekking der sta&tsbegrooting voor 1889 beantwoordde de minister van oorlog de verschillende sprekers. Onze defen- sie-liniën zijn inderdaad uitstekendmaar de levende strijd- krachten moeten versterkt worden. De bezettingen zijn vol doende, maar de hervorming daarvan kan nog eenige aanleiding tot verbetering geven. De instelling der defensie-commissie zal aan de verbetering der levende strijdkrachten niet te kort doen. Dezer dagen zal het verslag den Koning worden aangeboden. De twijfel aan 's lands weerbaarheid had hem onaangenaam ge troffen. Wij zullen en kunnen ons blijven verdedigen, dat houdt hij volhij zal al de gronden voor die stelling thans niet aanvoeren. Betere regeling der strijdkrachten zal die weerbaarheid nog vergrooten. Of het niet goedkooper kan is gevraagd. Hij verzekert, dat hij eiken begrootingspost ernstig overwogen en weerstand geboden heeft aan verschillende aan vragen. Hij en zijne ambtgenooten beseffen ten volle de verant woordelijkheid, die zij dragen. De minister van koloniën herinnertdat de heer van de Putte hem toeriepwees irenisch en niet doleerend gisteren was hij polemisch en doleerend tegen den minister van koloniën. Hij dankte den minister van binnenl. zaken voor de verdediging van zijn beleid en verdedigde in het breede de door hem gevraagde gelden voor subsidiën enz., welke sedert jaren op de begrootingen voorkwamen ten behoeve van de zending (de minister Fransen van de Putte bracht ze er zelf op). Die subsidiën zijn volkomen gewettigd door eene bepaling, waarbij den Gouv.-Gen. de vrijheid tot het geven daarvan is overgelatenmet bepaling dat die scholen voor alle gezindten zouden toegankelijk zijn. Maar hij zal dien scholen de vrijheid geven om ook godsdienstonderwijs te geven. Hij haalt eenige voorbeelden aanwaaruit blijktdat hetgeen men hem nu ten laste legt vroeger geschiedde. Eene geheel nieuwe zaak, gevaar opleverende voor de toekomst, heeft men de greotere posten genoemddoch hij wil die posten besteden voor de militaire garnizoenen. En bovendien met f 18000 kan niet veel worden verricht. Ze zullen slechts voldoende zijn voor 5 garnizoenen. De heer Verkerk Pistorius was indertijd van meening, dat alle scholenwaar behalve maatschappelijkook zedelijk onderwijs wordt gegeven, subsidien zouden moeten krijgen. Dus ook aan mohammedaansche particuliere scholen. Heeft men geen geld gegeven voor mohammedaansche tempels De ond-gouv.-gen. van Ned.-lndië van Hees heeft ook verschillende autoriteiten gehoord, en gemeend, dat particuliere scholen, waar gods dienst onderwezen werdgesubsidieerd konden worden. Hij hoopt, dat de heer van de Putte nu gerustgesteld zal zijn. De heer Six hadtot aanvulling zijner denkbeelden over het christendom, De Naville aangehaald en het is juist bij dezen, dat hij eene bevestiging vindt van de meening, dat er christe lijke scholen moeten zijn. Daarna treedt hjj in uitvoerige be schouwingen over het Gids-artikel van prof. Buysgetiteld 'Het Heilig Verbond", en verklaart hij, dat zijne liefde tot dat verbond alleen betreft de eeuwige daarin nedergelegde waarheden. Overigens verzekert hijdat de regeering zich zooveel mogelijk zal onthouden van inmenging in de moham medaansche zakendoch toezicht blijft noodig. De heer van Swinderen wijst er op, dat een ministerie, dat geene meerderheid, doch slechts eene vereeniging van min derheden vertegenwoordigtniet dient te vervallen in een der uiterste schakeeringen van een dier minderheden, maar met groote voorzichtigheid te werk moet gaanzal het in 's lands belang kunnen regeeren. De heer .Fransen van de Putte antwoordtdat de door den minister vaiy koloniën aangehaalde voorbeelden van subsidiën bijdragen betroffen, reeds toegezegd voor de instelling van het regeerings-reglement en die dan ook alloopende waren. Het deed hem genoegen, dat hij zich geruststellend had uitge laten tegenover den Mohammedaanschen godsdienst, doch was dit gevoelen wel in overeenstemming met dat, wat hij als kamerlid zoo dikwerf uitsprak f Hij wraakte de voorstelling van het gevoelen van den heer van Rees over de mohamme daansche godsdienstscholen en vroeg overlegging van al de op dit punt gewisselde stukken. Hij had alleen den indruk weergegevendien de verdediging van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Tweede Kamer door den minister op hem gemaakt had. Had hy den heer Hartsen in tegenspraak met zich zeiven willen brengendan had hij een aardig tafereel kunnen ophangenvermakelijk voor de galerij doch niet in het belang van het land. De heer van Tienhoven, die eene afwachtende houding zal aannemendringt bij den minister van financiën krachtig aan op spoedige verbetering van liet belastingstelsel. Meer vrijheid voor de gemeenten ware wenschelijk en minder samen koppeling van niet met elkaar in verband staande vraagstukken en zaken. De minister van koloniën achtte overleg ging der door den heer van de Putte gevraagde stukken niet wenschelijk. Wel was hij bereid aan ieder lid persoonlijk daarvan inzage te geven. De heer van Royen was na het door den minister van oorlog gezegde niet veranderd in de meening, dat ons land niet wel verdedigbaar is. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten. Bij de behandeling der begrooting van justitie gat deminis- ter de verzekering, dat spoedig een nieuw wetsontwerp betreffende de vrijheidsbeneming zou worden ingediend en dat hij de door den heer Vlielander Hein aangegeven verbeteringen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering zou overwegen. Tegen de vestingbegrooting stemden de heeren Welt, van NaamenBreuning en van Royentegen de begrooting van oorlog da heeren van Swinderenvan Royen Bleidenstein VirulyWelt en Breuning. Bij de behandeling der begrooting van waterstaat antwoordde de minister op verschillende vragendattegen ophooging der Heerenwaardensche overlaten geen bezwaar beslaatde kosten van de werken der overbrugging van het Merwedekanaal in het aangevraagd krediet begrepen warenhij bereid was tot medewerking in zake het kanaal tusschen Rotterdam en Amsterdam: hij in zake de Zuiderzee-vereeniging mogelijke subsiaieering zal overwegenhij niet vrij was in het doen van mededeelingen in zake de verplaatsing der exploitatiemaatschappij naar Amsterdamwelke in verband staat met andere zaken doch het ligt in zijn voornemen: hij geene nieuwe spoorweg- lijnen voor staatsrekening zal voorstellenportverlaging van drukwerken en de paketpost naar Indië tot stand zullen komen verbetering van het Hellegat in onderzoek is. Omtrent Ter- neuzen zal hij het volgende jaar voorstellen doen. Het wrak der Ango zal de firma Tak uit Goeree opruimen. Het afslibben van het eiland Rottum zal hij onderzoeken, en hij zal trachten te voorzien in betere hulp bij spoorwegongelukken. De begrooting werd daarna goedgekeurd. Den 28 werd de begrooting van marine aangenomen met 30 tegen 7 stemmen van de heeren van der Breggen Breuning StorkVirulyde Vos van Steenwijkvan Swinderen en van de Putte en die van binnenl. zaken en van financiën met alge meene stemmen. Op de beraadslaging komen wij terng. De minister van financiën heeft aan de Eerste Kamer o. a. medegedeeld dat 1° de toegezegde herziening der wet op de personeele belasting de strekking zal hebben »van de groote verteringen zwaarder te heffen en de minder bemiddelden te ontlasten." Het 'onvermijdelijk onderzoek naar de zeer uiteen- loopende plaatselijke omstandigheden" vordert echter geruimen tijd van voorbereiding; 2° hij wel geene belasting op het roe rend vermogen heeft toegezegdmaar daaruit verkeerdelijk is afgeleid, dat zoodanige belasting niet van hem te verwachten is 3* de regeling der gemeentelijke geldmiddelennaar hij hoopttijdig genoeg zal worden voorgedragen om althans voor de gemeente-begrootingen van het jaar 1891 dienst te kunnen doen4* het aandeel van den Staat in de opbrengst der staats spoorwegen over 1888 zoowel de raming als de opbrengst van 1887 met een niet onbelangrijk bedrag zal overtreffen. Het bulletin van den 28 des avonds luidde dat de Koniug een goeden dag en een rustigen nacht had doorgebracht. De toestand blijft bevredigend. Voorloopig zullen geene bulletins meer worden uitgegeven. De Staatscourant van den 24 meldt het volgende „Zijne Majesteit de Koning heeft de laatste nachten goed doorgebrachtvolgens verklaring van professor Rosenstein en van de geneesheeren des Konings is de toestand der krachten van Zijne Majesteit bevredigend. De geringe verschijnselen van hartzwaktedie zich verleden week voordeden, zijn gelukkig weder geweken. Indien zich geene ongunstige verschijnselen voordoen zal het eerstvolgende bulletin in de Staatsconrant van 5 Februari 1889 geplaatst worden." Dr. Schaapman, het lid der Tweede Kamer, wiens gezondheid niets te wenschen overlaatis den 23 des ochtends, door den Paus ineen bijzonder gehoor ontvangen. De gemeenteraad van Koog aan d9 Zaan heeft den 22 tot onderwijzer benoemd W. C. A. Goed- bloed te Leerdam en besloten, bet onderwijzend perso neel te vermeerderen met een onderwijzer of eene onderwijzeres op 600 jaarwedde. De gemeenteraad van Tiel heeft den 24 besloten, eene subsidie van f 10000 te verleenen voor eene door het rijk aldaar aan te leggen vluchthavenmits de havengelden komen ten bate van de gemeente en bet onderhoud van rijkswege geschiede. Den 24 des avonds is te Vlissingen afgebrand de fabriek en stoomwaschinrichting Maria Jacobs, die den 16 Februari 1887 mede verbrandde. Het waschhuisen de woning der directrice bleven behouden. De brand was op den stoomdroogzolder ontstaan. By kou. besluit van den 24 zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en buune plaatsver vangers in de militieraden in Noordholland voor de lichting der nationale militie voor 1889 eerste militiedistrict, tot voorzitter de heer mr. H. L., zich schrijvende L. H. Povel, en tot zijn plaatsvervanger de heer F. J. W. H. Schmitz; beiden lid der prov, staten tot lid de heer C. Y. Gerritsen, en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. J. E, Yeltman, beiden lid van den gemeen teraad van Amsterdam in het 2e militiedistrict tot voorzitter de heer G. B. van 't Hooft en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. E. A. Jordens, beiden lid der prov. staten; tot lid de heer mr. H. Enschedé en tot zijn plaatsvervanger de heer W. F. G. Derx, beiden lid van den gemeenteraad van Haarlem in het 3e militiedistrict, tot voorzitter de heer J. A. Heule en tot zijn plaatsvervanger de heer H. Seheringa beiden lid der prov. staten tot lid mr. F. Booij en tot zijn plaatsvervanger de heer J. Groot Jr., beiden lid van den gemeenteraad van Hoorn. Den 24 des avonds is te Ootmarsum de sigaren fabriek van den heer Linde afgebrand. Het engelsche stoomschip, dat den 24 ten noorden van De Koog op Texel strandde moet hoogstwaar schijnlijk als verloren beschouwd worden. Vier sleep- booten„de Hercules", de stad Amsterdam" en „de Adsistent" van Nieuwediep, benevens „de Simson", die uit IJmuiden ontboden werdhebben te vergeefs ge tracht het schip vlot te brengen. De opvarenden 23 in getalzijn allen door „de Hercules" behouden te Nieuwediep aangebracht. Een gedeelte der Jading bestaande uit katoen, is geborgen. Het schip werkt zwaar. Den 25 is te Assendelft tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer Jb. Kleijne Jz. met 123 van de 240 stemmen. Het lijk van den heer K. K., 37 jaren oud te Giessendam, die voor een paar dagen met een roeibootje nitgegaan was om te jagen op waterwild en van wien men niets meer vernomen had is den 25 gevonden. Vermoedelijk is hij met zijn bootje omgeslagen en ver dronken. Den 25 is de Utrechtsche trammaatschappij tot stand gekomen. De Amsterdamsche Vereeniging voor gezondheid- en vacantiekolonies heeft blijkens het jaarverslagdat den 25 uitgebracht werd van 375 aangewezen kin deren 325 uitgezonden naar Zandvoort, Wijk aan Zee en Austerlitz, die allen zeer veel baat vonden van de zee- of boschlucht. De ontvangsten over 1888 beliepen f 9751.24, waaronder f 5825.72 batig slot der rekening van 1887 en f 2789.50 aan jaarlijksche bijdragende exploitatie-rekening had een eindcijfer van 6321.95, zoodat er een batig slot was van f 3329.29, Het restant der in 1887 gehonden jaarmarkt bedroeg f 10.316.77%, Dan 25 is te 's-Gravenhage overleden de heer J. W. Witaen Eliashoofdingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegenonlangs verkozen tot lid van den gemeenteraad, met medewerking van alle partijen. Hij had echter nog geen zitting genomen als gevolg zijner voort durende ongesteldheid. Bij kon. besluit van den 25 is met ingang van 1 Februari de heer H. J. Calkoen herbenoemd tot bur gemeester van Edam en met ingang van 2 Februari de heer J. M. van Beek Jr. van LandstH0Or De arr. rechtbank te Haarlsm heeft den 26 W. Hoogerbeets aldaar, wegens poging tot moord op Rika Meyland en wegens poging tot doodslag op den heer Balabrega in den avond van den 5 Sept. 1.1», over-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2