329ste Staats-Loterij. No. 8250 1000; Noa. 287, G603, 14353,14665 en 15439 f 400; Nos. 3186, 4654, 7246, 9175, 10062, 11057, 13496 en 16601 200 Nos. 1194,3906,4381, 5695, 8807, 15597 en 16365 100. Nr. 6848 15000; Ns. 606, 3251, 4272, 8130, 12002, 13702 en 18801 1000; Ns. 8444. 8830, 9330, 10922 en 18300 400Ns. 15083 en 20279 f 200 Ns. 921, 4949, 7127, 8070, 11737, 11772, 14612, 15777 en 17405 f 100. Ingezonken i$tufcken. &tabg-Bcrightcn. Het r. C. armbestuur alhier hield dinsdag j.l. eene extra bedoelingwaartoe het van wege de commissie van het in dezen winter gehouden mannen- concert, in de gelegenheid was geBteld. Den 26 heeft de beer Domela Nieuw ïnhuis te Gorredijk voor ongeveer 300 personen, waaronder eenige vrouwen aan zijne kiezers rekenschap gegeven van zijne houding als lid der Tweede Kamer. Met toejui- ohing werd nadat hg zulks gedaan had beslistdat men over zijne houding tevreden was. Den 28 des avonds is te Middelburg binnen een half uur een manufacturenwinkel afgebrand. De gemeenteraad van Zwolle beeft den 28 eene nieuwe verordening tot regeling van dejaarwedden der onderwijzers aan de lagere scholen vastgesteld waarbij aangenomen is dat voortaan de onderwijzers zullen beginnen met eene jaarwedde van 500. Het bouwen eener onderwijzerswoning te Scha- gen. is deD 28 door den gemeenteraad gegund aan den iaagsten inschrijver, den heer P. de Waard te Helder voor 1 8005, nadat met 5 tegen 4 stemmen verworpen was een voorstel van den beer de Pater, om den bouw niet te gunnen en eene goedkoopere wouing van onge veer ƒ6000 te stichten. Den 28, des voormiddags, heeft te Harderwijk een gepensioneerd militair zijne vrouw in eene opwelling van drift op straat dood gestoken waarna hij zich ter beschikking van de politie stelde. Den 29 werd aan de arbeiders der firma H, P. Gelderman Zoon te Oldenzaal bij de uitbetaling van het werkloon medegedeeld dat het loon verhoogd zou worden op de weverij wordt van nu af 1 cent per stuk en op de juteweverij 5 ets. per stuk meer be taald terwijl weder premiegelden verdiend bunnen worden. Ook de vaste arbeiders ontvangen in gelijke mate loonsverboogicg. Bij de den 29 gehouden verkiezing van leden van den gemeenteraad kwamen op a. te Delft (herstemming) voor een lid 1452 van de 1629 kiesgerechtigden. Gekozen werd de heer V. van Meerten (lib.) met 724 stemmen. De heer J. C. Fabius (a. r.) bekwam 717 stemmen. b. voer twee leden te Schiedam 1048 van de 1100 die in de mogelijkheid waren van hnn kiesrecht gebruik te maken. De stemmen waren aldus verdeeld over de heeren P. Brillenburg (lib.) 519 H. R. M. A. van Gent (a. r. en ultr.) 515: J. Hoek (a. r, en ultr.) 503, en dr. B. de Bruijn 499. De uitspraak in zake Franciscus van Hom den gewezen tramconducteur die den hooldconducteur Ek- ker dood schoot welke op den 30 bepaald was is uitgesteld tot den 6. De minister van oorlog heeft een nader voor schrift gegeven omtrent het gebruik van sterken drank in de cantines. Hij acht het niet wenschelijkdien verkoop algemeen en geheel te verbieden, maar evenmin aanbevelingswaardig hem bepaald voor te schrijven. Ver der is bepaald, dat: er zoo mogelijk voor onderofficieren en minderen afzonderlijke cantinelokalen moeten zijn de cantines in geen geval mogen verpacht worden aan burgers, of vrouwen van militairen of gewezen militairen als houdsters daarvan mogen optreden; uitsluitend mag verkocht worden aan militairensterke drank alleen per glas mag worden verkochtonder beperkende bepalingen en streng toezichtde verkoop slechts op enkele uren door bevelvoerende officieren te regelen plaats hebbe en in geen geval doorioopend de winst in de cantines zooveel mogelijk worde beperkt. Even tueel kunnen zelfs sommige artikelen als bier, koffie, boter enz. zonder winst of zelfs met verlies worden verkocht, indien dit mogelijk isdoordien op andere artikelen, inzonderheid op sterken drank, winst wordt behaald. Te Lemelebij Ommenzijn dertien schapen van den landbouwer H. Remmink ca bet gebruik van raapkoeken plotseling ziek geworden. Zes daarvan zijn reeds gestorven. De districtsveearts verklaarde, dat de dieren vergiftigd waren, waarom de koeken tot onder zoek naar het proefstation te Wageningen opgezonden werden. Daar is geblekendat die koeken uit zooge naamd Bombayzaad, dat altijd voor schapen vergiftig is, geslagen of althans daarmede vermengd waren. Benoemd tot onderwijzer te Berkhout de heer P. Maars te Waddingsveen. Bedankt voor het beroep naar de ev. luthersche gemeente te Medeiublik door ds. J, J. L. Duijven- dak, predikant te Harlingen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door het bestuur van de vereeniging tot bestrijding van knoeierij OD in den boter handel een adres gezondenwaarin bet zegtmet bijzondere ingenomen heid te hebben gezien de indiening van bet wetsont werp inhoudende bepalingen tot voorkoming van be drog in dien handeldat echtervolgens zijne bescheiden meeningde bepalingen van dat ontwerp gewijzigd moeten wordenwanneer zij aaD het doel zullen beantwoorden, en bet daarom de vrijheid neemt, dringend te verzoeken het daarheen te leiden dat: 1°. in art. 2 wordt opgenomen de algemeene be paling, dat het verboden is surrogaten van boter ten verkoop aan te bieden te verkoopen te leveren of te verzendenindien niet op de verpakking bet woord „Margarine" in duidelijke letters voorkomt; 2°. aan de strafbepaling in art. 8 wordt toege voegd dat bij herhaling van de overtreding door den zelfden persoon binnen twee jaaraltijd het maximum der straf moet worden toegepast. De bevolking der gemeen'e St. Pankras be stond op 1 Januari 1888 uit 269 m. en 245 v., te zamen 514. In dat jaar werden geboren 12 m. 7 v.; vestigden zich 14 m. en 9 v.; de bevolking vermeer derde alzoo met 26 m. en 16 v., te zamen 42. Overle den zijn 5 m. en 4 v.; vertrokken 13 m. en 14 v., zoodat eene vermindering plaats had met 18 m. en 18 v., te zamen 36 en de bevolking op 31 December 1888 bestond uit 277 m. en 243 v., totaal 520. De raad der gemeente St. Pankras beeft be sloten een nieuw torenuurwerk te doen plaatsenter vervanging van bet oude, dat blijkens het ingewonnen advies van een deskundige geheel versleten en onher stelbaar was. Hij heeft de vervaardiging van het nieuwe torenuurwerk opgedragen aan den heer R van Schot horst te Barneveld. Te Noord wijk is in den onderdom van 67 jaren overleden de heer J. J. van der Horst, achtereenvol gend pastoor te Veere, Wormerveer en Zaandam, als letterkundige bekend onder den aangenomen naam van Jozef van Haarlem. Bedankt voor het beroep naar de doopsgezinde gemeenten te Enkhuizen en Medemblik door ds. J. Pottinga Hz., predikant te Joure. De heer P. Klanthoofd der openbare school te Schoorldam, gemeente Warmenhuizenheeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd. Dejaarwedde van het te benoemen boofd is door den gemeenteraad bepaald op f 850. - De enschedeache telefoonmaatschappij welke op 31 December 147 geabonneerden telde, van wie 4210 aan bijdragen ontvangen werd keert over 1888 6,50 dividend uit. Bedankt voor de doleerende kerk te Broek op Langedijk door den heer D. C. P. Sluyter, cand. bij de vrije universiteit. Tot tweeden veldwachter te SchagOn is benoemd I. P. Abma, agent van politie te Hoorn. Burg. en weth. van NieUWer-Amstel zijn naar aanleiding eaner klacht van den inspecteur van het lager onderwijs van wege Gedeputeerde Staten van Noordhollaud aangeschreven den met de wet strijdigen toestand van het ondersteunen der byzondere school te Bovenkerk niet langer te handhaven en zoo noodig door vergrooting der openbare school te Amstelveen op wet tige wijze in het onderwijs te voorzien. De heer K. Wieringacommies ter gemeente secretarie van Parmerend, is als zoodanig benoemd te Dordrecht. De min. van oorlog heeft ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat in Juni en Jnli e.k. een exa men zal worden gehouden van jongelieden als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Voor dit exa men zijn opengesteld a. voor den dienst hier te lande infanterie 25 cavalerie 9 artillerie 8 genie 5 plaat sen 6. voor den dienst in Nederl. Indieinfanterie 27cavalerie 3 artillerie 2 genie 2. Ouders of voog den wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemenbehooren daarvan de kennisgeving in dier voege in te zenden dat zij vóór of op 15 Mei a. s. aan het departement van oorlog ontvangen wordt. De Staatscourant van den 30 bevat de verdere bijzon derheden. De Nederlandscbe Vereeniging voor gemeente belangen beeft aan de Tweede Kamer een adres ge richt in zake de wetsontwerpen tot regeling van de pensioenen van 1. de burgerlijke ambtenaren en 2. hunne weduwen en weezen. Tot haar leedwezen ziet zy de burgemeesters gemeente-secretarissen en ont- I vangers uitgesloten. Het komt baar voordat deze uitsluiting althans mag beeten niet billijk te zijn. In het adres wordt dit uitvoerig uiteengezet. De onderstelde lasten wegens pensioenen van burge meesters en ontvangers, en hunne weduwen en weezen, naar de in het ontwerp van wet gestelde grondslagen, bepalen zich tot een jaariijfesch bedrag datmet eene stijging van gemiddeld f 1431 per jaar, 40 jaren na de instelling f 57,241 en 20 jaren daarna als maximum f 114,482 zal hebben bereikt. De vereeniging koestert de hoop dat de Kamer bereid zal wezen dien last op de schouders van den Staat te leggen. Oordeelt zij echter, Jat met dat bedrag de staatskas in de toekomst te zeer bezwaard zal worden dan geeft zij het denk beeld in overweging een fonds op te richten uit ge lijke jaarlijkscbe bijdragen van Staat en gemeente van zooveel ten honderd van de jaarwedden als boven de 5 pet. korting noodig is om na aftrek der inmiddels uit te betalen pensioeneneen kapitaal te vormen toereikende om uit de renten plus korting en bijdra gen, het bedrag der blijvende pensioenen te kwijten, en bet fonds onder beheer te stellen van directeur en commissariesen, in art. 19 van het tweede wetsontwerp genoemd. Te SellOOrl is den 29 's avonds, te ruim 7 urede woning van den landbouwer J. Schouten bewoond door hem en zijne vrouw, in korten tijd tot den grond afgebrand. De bejaarde lieden wisten nog juist bijtijds het brandende gebouw te ontkomen. Huis raad en inboedelevenais eene koe en een achttal kippen zijn eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Dit is de derde maal in een tijdsver loop van bijna 30 jarendat genoemde bewoner ter zelfde plaatsezijn buis en inboedel door brand heeft verloren, Door den heer A. R M. Kapteyn, ingenieur bij do Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is coccessie aangevraagd voor den aanleg van een spoor weg AmsterdamRotterdam. De minister van koloniën brengt ter kennisdat in 1889 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van eene subsidie van f 6000 te worden opgeleid tot mili tair apotheker by het ned.-indische leger, overeenkom stig de bepalingen van bet reglementvastgesteld bij kon. besluit van 15 Mei 1883, afgekondigd in de Staats courant van 8/9 Juli 1883 n°. 158, van welk reglement by het departement van koloniën kosteloos afdrukken zijn te verkrijgendat de aanvragen om toelatingbij gezegeld request, vóór 16 Juli e. k. bij het departe ment van koloniën moeten zijn ingeleverddat het bij art. 4 van bet voormelde reglement omschreven verge lijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op donderdag 1 Aug. a. s. eu volgende dagendes voor- middags te 9 uurin bet pharmacentiscb laboratorium der rijks universiteit te Utrecht. De defensie-commissie zal in de zitting van a.s. zaterdag haar arbeid ten einde brengen. 'lot militaire leden voor de lichting 1889 van de militieraden en tot hunne plaatsvervangers zijn bij kon. besluit van den 20 voor da provincie Noordholland benoemd le Amsterdam lid Kamps luit. kol., 7e reg. inf. te Amsterdam; plaatsv. Van Wijck, kapt,, 7e reg. inf. te Amsterdam; 2e Haarlem, lid Zurich, prov. adj. in Noordbollandte Haarlem plaatsv. van der Kooij, kapt. 4e reg. inf. te Haarlem; 3e Qoom, lid Santhagensmaj., 7e reg. inf. te Hoornplaatsv. Vervat, kap. 7e reg. inf. te Hoorn. De voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland die de Zuid-Afrikaansche republiek ook bij het duitscbe keizerrijk vertegenwoor digt bevond zich ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Wilhelm te Berlijn, en beeft daar zaterdag, met den nederlandscben gezant jhr. van der Hoeven deelgenomen aan een dinerdat de rijkskanselier ter eere van zijnen souverein gaf en waaraan 32 vreemde mogendheden vertegenwoordigd waren. Aan den heer mr. W. Bok is met 1 Februari op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der Vereeniging voor de statistiek in Nederland en van het statistisch instituut te Amsterdam. Tot zijn opvolger is benoemd de heer C. A. Verrijn Stuart doctorandus in de rechts-en staatswetenschappen aldaar. De Limburgsche Credietvereeniging te Maastricht keert over 1888 16 pet. dividend uit. Mevrouw de wed. mr. H. Jochems, den 10 Januari te Wassenaar overleden, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid de som van duizend gulden vermaakt vrij van rechten en kosten. De 2e aflevering van het populaire tijdschrift Vragen van den Dag bevatdr. H. van Cappelle Jr., iets over erratische gesteenten in Nederland; dr. H. Blinkwoeste gronden in Nederland en de beide- ontginning. II. Ontwikkeling van den grondeigendom en van den landbonw in Nederland; L. R., Dwaallicht- es; Vraagbus; Geschiedenis van de maand. Nederland; Necrologie voor Nederland over 1888 Duitsche pro tectoraten in Afrika. Eenige bladzijden uit de kolo niale geschiedenis van den laatsten tijd. Het Technikum Mittweida (Koningrijk Saksen) telt in het tegenwoordige, twee en twintigste, schooljaar 839 leerlingen, die de afdeeiing voor machine-ingenieurs en technici op het gebied der electriciteit, alsmede die voor opzichters, bezoeken. Daaronder treft men aan uit Duitschlsnd, Oostenrijk.HuDgarije, Rusland, Zwitserland, Groot-Brittanje, Denemarken, Holland, Italië, Rumenie, Zweden Noorwegen Bulgarije enz. uit Azie vooral van Java, Sumatra en Oost-Indie, uit AfrikaKaapland, verder uit Noord- en Zuid-Amerika en Australië. De ouders der leerlingen zijn hoofdzakelijk fabrikanten en handelaarseen bewijs voor het vertronwendat de inrichting in toongevende vakkringen geniet. Den 15 April begint het zomersemester. Programma en jaarverslag zijn franco te bekomen bij de directie van bet Technikum Mittweida (Saksen). 5e klasse, 10e lijst, 30 Jan. 5e klasse, 10e lijst, 31 Jan. Dezer dagen beeft de Société Poilhólénique te Am sterdam (eene nederlandsche stichtingal klinkt baar naam tengevolge van internationaal belang, uitheemseb) het eerste nummer van haar tijdschrift „Hellas", door de firma E J. Brill te Leiden, in den handel gebracht. Het doet het nederlandsch kloppende hart goed, dat zulk eene vereeniging of maatschappij van zuiver weten- schappelijken aard in de hoofdstad van ons vaderland gevestigd is en reeds hare leden heeft in de meeste landen van Europa. Nederland 54, Griekenland 36 Rusland 20, Italië en Daitscbland 7, dat is te zamen even zooveel als het rijke Albion. Frankrijk en B.-lgie maken daarbij een treurig figuur 3 plus 5 1 Deze Société of maat schappij stelt zich voor, Griekenland's belangen, met het oog op wetenschapkunst eu letterkunde, te ba- vorderen. De vraag naar de juiste uitspraak van bet oude griekscb te Athene, en ook of dit de Erasmiaansche of Reuchiinische geweest is, wordt in het eerste nommer van „Hellas", door den leidschen hoogleeraar H. Kern in het duitseh behandeld. Hoe men er ten jare 1736 OTer dachtkan men vinden in de Sylloge scrip- torurn de pronuntiatione Linguae Oraecae van Sigeb. Haver kamp. Intusschen heeft de oud-rector van Amersfoort, dr. D. Burgermet medewerking van den griekschen professor Theodorus N. Phlogaïtis te Athene den voorzitter van het letterkundig genootschap Byron reeds in 1870 eene zeer geschikte handleiding uitge geven, om er de tegenwoordige uitspraak, het iotacismus, uit te leeren. Min kan het besluit van Alkmaars Natuur- en Letterkundig genootschap Solus Nemo Satis Sapit niet anders dan toejuichen, waardoor het dit internationaal tijdschrift in zijne boekerij geplaatst heeft. 31 Januari 1889. dr. J. J. DE GELDER. We achten het niet ondienstig, aan onze lezers te herinneren, dat de kiezerslijsten dit jaar worden op gemaakt naar de aanslagen iu de personeele belasting, dienst 1887/8 en in de grondbelasting, dienst 1888. Op de lijst van den heer Ontvanger der rijks-belastin gen komen dernalve niet voor de aanslagen in de perso neele belasting van hendie na 1 Mei 1888 alhier zyn komen wonen en is het dus voor hen althans nood zakelijk willen zij op de kiezerslijsten worden geplaatst, dat zij zich met hunne aanslagbiljetten hunner vorige woonplaatsen over de bovengenoemde diensten vóór 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie aanmelden opdat daarvan aanteekening kan worden gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3