329ste Staats-Loterij. 5e klasse12e lijst. 1 Febr. Ns. 278, 13954, 15189 en 17798 f 1000; Ns. 8702, 11299, 13736, 13922, 14891 14912, 15359 en 19280 f 400Ns. 1071 4948 en 15847 200; Ns. 46, 460 1766, 2995, 8553, 11035, 14682,18099 en 19942 /100'. £t&b0-Seri«ittca. SSiuntnlanb. Den 30 des middags is te Anna Paulowna afgebrand de boerenhofstede van J. van der Aarde. Het vee werd gered doch de inboedel en de granen verbrandden geheel. is, als lijdende aan kwaden droes, onteigend, afgemaakt en begraven. Het 26 christelijk nat. zendingsfeest wordt dit jaar gehouden op „Nimmerdor" bij Amersfoort van baron van Boetzelaer van Oosterbout. Bij herstemming is den 29 de heer Dirk Az. Schenk (lib.) gekozen tot lid van den gemeenteraad van Anna Paulowna met 74 van de 145 stemmen. Op de heeren P. Huiberts, J. J. Enschedé en L. Met- zelaar waren 29 22 en 20 stemmen uitgebracht. Te Arnhem is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer A. R. Jolles (lib.) met 778 stemmen tegen 427 op den heer P. Noppen mede liberaal. Den 6 Februari a s. zal eene tentoonstelling van zaaigranen en tniuzaden van wege de afdeeling „Waard 6n Groot" der Hol). Maatschappij van laudbouwgehouden worden te Ni0UW0 Niedorp. Alleen leden der afdeeling kunnen inzenden, dewijl de ten toonstelling meer het karakter zal moeten dragen eener markt. Dekleinste hoeveelheid der intezenden voortbreng selen moet van zaaigraan 5 kop en van tniüzaad 1 kop be dragen, terwijl zij geteeld moeten zijn in 1888, op gronden bij de inzenders in gebruik. Zuivelvoortbrengselen worden ter opluistering aangenomen. Opgaven en inzendingen worden van maandag 4 febr. tot woensdag 6 febr., 's morgens 9 uur ingewacht bij den heer Chn. Swart, secretaris der genoemde afdeeling te Nieuwe Niedorp. Tijdens de tentoonstelling zal eene voordracht worden gehouden door den heer A. F, Marlet van Delft over tuinbouw en groententeelt. De toegang tot de tentoonstelling en de genoemde voordracht zal vrij zijn voor alle leden der Holi. Maat- schappij van landbouwterwijl de toegangsprijs voor niet-leden f 0,25 bedraagt, Hijdie zich gedurende dien dag aanmeldt als lidontvangt echter de 25 centen terug. Verschillende dorpen op het eiland Texel worden thans bezocht door iemand uit Syrië met het doel de noodige gelden in te zamelen ten behoeve van eene noodlijdende protestantsche gemeente in dat rijk. Reeds vroeger werden verschillende landen van Europa door gemelden Syriër bezochto. a. Duitschland Zweden en Denemarken. Iemand van den Helder afkomstig, treedt te Texel als tolk op. Werd eenigen tijd geleden te Den Hoorn op Texel eene zondagsschool opgerichtthans zijn der gelijke inrichtingen te De Waai en De Koog geopend. Het hotel de Doelen te Purmerend is door het gemeentebestuur voor 5 jareo verpacht aan den hoogste van twee inschrijvers, de heer S. A. Hupkes te Nieuwer-Amstel, voor f 1200 per jaar. Aan het postkantoor Winkel on de daartoe behoorendo hulpkantoren we-d gedurende de maand Januari in de rijkspostspaarbank ingelegd f 124,30 en terugbetaald f 496.50 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 140. De heer W. Kooiman, onderwijzer te Ztlid- scharwoude, heeft van dan uitvinder der wereldtaal een diploma ontvangen als Volapükatidel. De adj.-ingenieur bij den waterstaatde heer P. A. Melchior, vroeger te Koedijk, is van Helmond overgeplaatst naar Amsterdam, in verband met het aan hem opgedragen hoofdtoezicht op de werken voor het Merwedekanaal, gedeelte St. Anthoniedijk tot Haarrijn. Den 6 is de inschrijviug geopend op 350 obliga tion a f 1000 tot den koers vau 100 pet. van de 4 pet. obligatie-leening, groot f 500.000, ten laste van de Utrechtsche waterleidingmaatschappij, gevestigd te Luik. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Eindhovenin plaats van wijlen den heer mr. A. J. H. ran Baar, is bepaald op den 21 en de herstemming, is die noodig op den 7 Maart. In 1888 zijn te Hoorn geboren 157 m. en 153 vr,, overleden 93 m. en 77 v., gehuwd 86de bevol king is geklommen van 11073 tot 11312, waaronder de bevolking in de militaire gebouweu 139 m. en 24 vr. en die in de Rijkswerkinrichting 562 m. en 5 vr. De maatschappij Electra te Amsterdam heeft den l haar arbeid aangevangen. Reeds twee perceelen in de Kalverstraatcafé Suisse en bet magazijn waar het depót van Singers naaimachines is gevestigd, werden des avonds electrisob verlicht. Het nieuwe licht voldeed zeer goed. Zoowel de gloeilampjes in de groote zaai als het booglicht in de restauratie van café Suisse gaven een helder en zeer gelijkmatig licht. De eerBte proefneming werd dan ook algemeen als volkomen geslaagd beschouwd. Ta Zaandam bezochten op 1 Januari 1949 van de 2134 kinderen geboren in de jaren 1877 tot en met 1882de 9 openbare en de 5 bijzondere lagere echolen. Voor de achtergebleven betrekkingen van bet in den avond van den 5 November 1.1. in de Noordzee omgekomen loodspersoneel is een bedrag van/4023.51 aan giftan ontvangen. De jaarwedde vastgesteld voor het nieuw te benoemen hoofd der openbare lagere school te ScllOOrl- dam is niet f 850 zooals wij in een vorig nummer vermeldden, maar f 825. D. M. de Roos, schutter te Purmerond, heeft van den minister van justitie op zijn verzoek om ont heffing van het vonnis van den schuttersraad waarbij hij veroordeeld was wegeus het weigeren om op Zondag schutterlijke diensten te bewijzen een weigerend ant woord bekomen. Naar wij vernemen, worden den 15 Februari voor de arr. rechtbank alhier de strafzaken behandeld welke voortgevloeid zijn uit do te Schagen voorge vallen ongeregeldheden in zake Guurtje Berst. In de algetneene vergadering der afdeeling Alk maar van de Nederlandsotie Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, op woensdag den 30, werden o. a. de volgende vraagpunten ingeleid: 1°. Wat kan de reden zijn, dat de planten in de bakken 's winters wegvallen? door den heer J. Twisk 2°. Wat is het beste middel om mollen, zonder vangen, uit den tuingrond te verwijderen door den heer A. Boersen 3°. Welk middel bestaat er om het mos van de vrucht- boomen te houden door den heer N. P. Erkamp. De afdeeling Alkmaar van het NederlandSCh Onderwijzers-Genootschap heeft den heer J. Nuhout van der Veen, schoolopziener in het arrondis sement Alkmaar, benoemd tot lid van het genootschap ea tot eerelid der afdeeling. Door de politie is den 2 op de botermarkt alhier, van een landman, een kop boter in beslag genomen op vermoeden dat het kunstboter is. Door de politie zijn een paar meisjes ontdekt die er haar werk van maaktendes avonds winkels binnen te sluipen en diefstal te plegen. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Ouders, die hunne kinderen op bovengenoemde school wen- schen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inëntings- en geboortebewijzen, in 't locaal aan de Doelenstraat, op Oinsdag, Febr., 's avonds te acht uar. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. kent en zijn plannen met kracht doorzet. Dat hij zich te Parijs candidaat steldewas reeds een stout stuk en... het geluk is met de stoutmoedigen. Wat de gevolgen zullen wezen van zijn optreden, zal de toekomst leeren; maar zijn doel is volgens zijn eigen openlijke verklaring geen ander dan de republiek met het vertegenwoordigend stelsel, zooals zij thans bestaat, te doen plaats maken voor een bewind dat meer onmiddellijk steunt op den volkswil en aan het volk zelf verantwoordelijk is De overwinning te Parijs be haald heeft zander twijfel zijn kansen verbeterd. Wat ten slotte uit dezen strijd, waarin later de ko- ningsgezinden en de keizerlijken als heftige mededingers zullen optredenzal voortkomen, is met geen mogelijk heid te voorzien maar dat de bestaande republiek gevaar loopt schijnt onbetwistbaar. Daartoe hebben de radicalen, die thans aan het bewind zijn,krachtig het hunne bijgedragen. Geen republikeiusch ministerie kon in hunne oogen genade vindenzij hebben het voorbeeld gegeven hoe men door medewerking van de tegenpartij die natuurlijk de ontevredenen in de gelederen der meerderheid steuntministeries doet vallenen zien zich thans op hunne beurt op dezelfde wijze door Boulanger bestookt, nu echter niet om een ministerie, maar om de parlementaire republiek te doen vallen. De gemeenteraad van Srailde heeft den 28 een nieuw voorstel van één der leden om eene poging te wagen tot bezuiniging op de jaarwedden der onderwij zers door die wedde van f 600 op f 500 te verlagen, verworpen met 5 tegen 4 stemmen. - Den 29 is in de rivier de Mias aan de Noord te Rotterdam het aakschip „de goede verwachting" op een anker eener baggermachine gevaren en onmiddellyis gezonken. De opvarenden werden gered. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 30 aan burg. en weth. een krediet van f 5000 verleend tot bet bijeenverzamelen van gegevens voor het opmaken van een avant-projet eener eigene waterleiding en hen uitgenoodigd, in eene volgende vergadering eene voor dracht te doen van eenen bijzonderen deskundigen, aan wien de werken opgedragen zullen worden. Den 30 des avonds te half zes is te Almeloo brand in de gasfabriek uitgebroken vermoedelijk als gevolg van eene ontploffing in het zuiverhuis. Alle muren zijn door de ontploffing ontzet en moeten vermoedelijk worden afgebroken. Binnen een uur was de brand gebluscht. Ter vergemakkelijking van aanvragen der adspi ranten voor het afleggen van examen tot toelating als cadet aan de Koi. Militaire Acudemie zijn aan de oproeping, te vinden in de Staatscourant van den 30, dit jaar voor de eerste maal modellen toegevoegd van 1°* het aan het departement van oorlog door ouders of voogden in te dienen verzoekschrift (model A); 2°. de door hen te verleenen toestemming aan hunne zoons of pupillen tot het aangaan van eene dienstver bintenis, om, ingeval van plaatsing aan de K. M. A., den Staat gedurende den tijd van acht jaren als militair te dienen (model B), welk stuk o. a. het verzoekschrift moet vergezellen. De gemeente-ontvanger van Kruiningen, die voort vluchtig was, is den 31 te Middelburg aangehouden en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Een paard der Haarlemsche tramwaymaatsohappij „Hm Die verwenschte rook werkt op je oogen", en zij wreef ze krachtig. „Je moet mij niet kwalijk nemen, myn kindmaar zoolang die Broeks er zijn, kom ik liever niet bij je. Dat is beter voor jou ook - wanneer voor het overige maar alles tusschen ons weer bij het oude wordt." „Wilt u mij mijne heftigheid vergeven, tante?" „Larifari, laat ons er maar van zwijgenIk verzeker je, mijn kind, dat ik eens voor altijd van mijne bemoei zucht genezen ben. Maar geef mij je hand zéé Nu is alles weder goed." De tranen vloeiden Willy langs de wangen, een gevoel van schaamte vervulde haarnooit had zij tot heden, als nu, de overtuiging gekregenhoezeer tante Malwine haar liefhad. De oude freule moest het leed over het heftige tooneel wel diep hebben gevoeld, als zy roo gereedelijk haar ongelijk erkende. „Zie Güntber eensriep tante Malwine. „Altijd en overal de eerste! Hij klautert als een kat, hé? Wat zal er nu gebeuren Günther was de brandladder opgeklommen. Slechts van het dak van het belendende huis was 't mogelijk, den eigenlijken vuurpoel met de slang te bereiken, maar deze post op bet heetemet spanen en stroo gedekte dak, waaraan de vlammen lekten, waar bet vonken regende en men veel last van den rook hadwas gevaarlijk genoeg om ieder af te schrikken, niettegen staande er herhaaldelijk op aangedrongen werd. Geen redeneering, geen aanmoediging hielp, tot Günther zelf, na kort beraad, naar boven ging en dadelijk de banden fjan het werk sloeg, 't Was een zware taak. Meerma- en verstikte hem bijna de dioht opslaande rook, maar hij versaagde niet en hield moedig stand. Beneden sloeg men hem in ademlooze spanning gade. De oude lieden, wien het huis behoorde, stonden er met gevouwen handen on tranen in de oogen bij en mom pelden een gebed voor het behoud van hnn zoo zuur verdiend eigendom. Éénmaal tweemaal boog zich de hooge mannen- gestalte, die tegen den geweldigen vlammengloed sterk nitkwam, over den lagen gevelom de slang te beter te kunnen richten; toen stond bij niet meer alleen, wet de vlugheid van een kat had zich nog een andere gestalte naast hem opgewerkt. „Waar kan ik helpen?" vroeg deze en Gert vergat geheel zijn gewoonlijk zoo goed verzorgd uiterlijk. „Gij hier Broek Spoedig help mij hier 't is hier het zwakste punt) het dak smeult reeds." Zoo werkten beide mannen in dienst der menschheid, waarbij de een zich half onbewust verheugde in den moed en de kracht van den ander. Eindelijk haalde Günther diep adem en zeide„God zij gedankthet gevaar ia geweken I Wij kunnen nu wat frissche lucht gaan scheppen het vuur zal zich wel niet verder verspreiden." „Heb ik niet dapper geholpen?" vroeg Gert met naïeve vroolijkheid. „Maar wat zal ik er uitzien Ver schrikkelijk „Je bent een flinke kameraad", zei Günther hartelijk en schudde hem de hand. lntussohen kwam Willy op Gert toe. „Ik ben hard aan het werk geweest Willy riep hij haar vroolijk toe en tevergeefs beproefde hy met zijn batisten zakdoek zijn gezicht schoon te maken. „Al mijn nagels zijn afgebroken. Maar Günther en ik hebben met ons beiden het geheele dorp geredDie Günther ia een kerelhoor om je hoed voor af te nemen Is misschien de rechterkant van mijn knevel ook ge zengd? Neen? Gelukkig! 't Was daar een kanni- baalsche hitte „Ben je niet moe, Gert? Wil je niet wat uitrusten vroeg Willy, met schitterende oogen. „Wij hebben je wel gezien „Zoo? Het was zeker een kranig gezicht, he?" ant woordde hij lachend. „Maar moe ben ik volstrekt niet Ik ga weer naar Güntber." „Daar ben ik anders", zei deze, die de groep onop gemerkt genaderd was, „wij moeten ons hier niet lang ophouden. Er valt nog genoeg te doen gü hier ik daar De officier verwijderde zich haastig, en Willy en Günther stonden een oogenblik alleen tegenover elkander. „Ik heb zooveel angst om je uitgestaan", zeide zij aarzelend. „Moest juist jij naar boven klimmen?" „Mijn leven is toch niet meer waard dao dat van een ander; bovendien vertrouwde ik mijzelf 't best." „Ik heb je bewonderd, Günther 1" Gul kwamen haar die woorden over de lippen. Hare oogen schitterden en hare wangen gloeiden, toen zij hem aanzag. „Werkelijk, Willy?" Hij kwam iets naderbij; zijn toon klonk zoo verhengd, dat hij haar deed schrikken. Mijn God had zij zich verraden Verlegen sloeg zij haar oogen neêr. „Geef mij de hand", vervolgde hij vroolijk„en be loof mij dat je geen dwaasheden zult doen. Je ziet ej anders geheel naar uit." Lachend schudde hij krachtig haar rechterhand hij hield die een oogenblik in de zijne het scheen alsof hy nog iets op het hart had; maar hij hoorde Gert zijn naam roepen. „Tot weerziens", was het eenigewat hij er nog aan toevoegde. Als in een droom staarde Willy hem na. Een gevoel van onuitsprekelijk geluk had zich plotseling van haar meester gemaakt. Zij had hem willen volgen, waarheen hy ook ging en hem zeggen, hoe warm haar hart voor hem klopte. Daar trad Malwine van Malknitz op haar toe. ,Op welken voet staat gij eigenlijk met je zusters vroeg haar tante haar; deze wreef daarbij haar neus tot die vuurrood zag. „Ik verbeeldde my zooeven een van haar te zien." Isa BlancheMet schrik dacht Willy er plotseling aan, waar Isa gebleven kon zijn. De herinnering aan Blanche viel haar echter ijskoud op het hartdat pas nog zoo warm geklopt had. Günther en Blanche 1 Haar zuster bad hem immers voor zich bedongen in plaats van Scheven haar gold immers zijn denken zijn lachen hoe kon zy ook op de aanmatigende gedachte komen om alles op zichzelf toe te passen Hy wilde slechts in de oogen van Blanche zyn beeld zoeken zij zij was niets anders voor bem dan een onde vriendin, de znster van haar, die hy liefhad. De oude angst om zich toch niet te verraden, kwam weder boven hij mocht niet vermoeden, wat zij maar een oogenblik lang gevoeld en gehoopt had. „Tante, ik ga Isa zoeken." Snel keerde zij zich om en liep, zonder een bepaald plan, de dorpsstraat in. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2