329ste Staats-Lolcrij. aiuvut. 5o klasse13a lijst, 5 Febr. Nr. 11224 f 5000; Ns. 2526, 6813, 7308, 11612 en 17067 f 1000; Ns. 1253, 7535, 13757 en 19416 f 400; Ns. 905, 1091, 7271 8247, 11127, 12797 en 18465 f 200; Ns. 292, 6274, 14633, 15273 17907 en 18750 f i(XL Staba-tSerichtew. M&rlct- cu ficuv-0bevic&Uu. By kon. besluit ran den 31 Januari zijn met ingang van 1 Februarivoor den tjjd van drie jaren benoemd tot voorzitter van den raad van tucht voor de koopvaardij, de heer jhr. mr. C. H. Backer, presi dent van de act. rechtbank te Amsterdam tot leden de heeren J. van Burg, gep. luitenant ter zee 1 klaaaete Amsterdam C. W. B. Soholten reeder te Amsterdam, en P. A. C. Hugenholtz, expert, te Bot terdam; tot plaatsvervangend voorzitter de heer mr. J. W. Foest, plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: de beeren J. EL Beucker Andreae, lait. ter zee 1 klasso te 's-Gravenbage A. Plate, direc teur van de Nederlandsch-Amerikaansohe Stoomvaart maatschappij te Botterdam en C. Huyser van Baonen, expert bij de Nedorlandsche Yereeniging van assura deuren te Amsterdam. Den 2 is aan het westerstrand op T0Xöl eene Zandvoorter bom tegen de kast geslagen. De opvaren den konden zich redden. Men hoopt het vaartuig weder te kunnen atbreDgen. Het in Januari gestrande engol- sche stoomschip Benbrack is zoo hoog opgewerkt dat men er nu met laag water wel te voet bij zal kunnen komen. J. K., van SchOOrl, bleef zondag aan boord van de stoomboot van Gebr. Zur Mühlen, tussehen Koedijk en Sehoorl, plotseling dood. vermoedelijk ten gevolge van overspanning door het harde loopen. Het lijk werd, onder politietoezicht, van den steiger naar bet gasthuis te Alkmaar overgebracht, vanwaar het later door de familie is afgehaald. In den nacht van den 3 op den 4 is, in den ouderdom van 78 jaren, te Franeker overleden de heer mr. G. Schot, oud lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, ln het Nieuws van den Dag van den 4 komt een ingezonden stuk voor, geteekecd Aboc, waaraan het vol gende ontleend wordt. Daarin wordt onder herinne ring dat in de tabelbehoorende bij het koninklijk besluit van 5 December 1881, regelende de verdeeling van het leger over de verschillende garnizoenen ook Hoorn opgenomen is, waarschijnlijk met het oog op het toenmaals klemmende argumentdat er eene strafge vangenis aanwezig was, aangetoond, dat elk mo tief, om Hoorn als garnizoensplaats te behouden, vervallen issinds die gevangenis omgezet is in eene meer ordinaire rijkswerkinrichting. De schrijver acht zelfs elke uitgave, van rijkswege aan de kazerne be steed, weggeworpen geld, evenals elke cent letterlijk in het water geworpen wordtdie ten koste gelegd wordt aan het sehietterrein aldaar. Opmerkendedat Hoorn zeer zeker niet bestemd is om eene vaste be zetting op te nemen in een oorlogstoestandwijst de schrijver er op, dat te Hoorn terreinen voor de twee voornaamste oeteningen der infanterien. 1. die in bet tirailleeren of het werkdadig gevechten die in het schijfschieten, niet gevonden worden. Na laatstge noemd punt nader toegelicht te hebben (bet eerste zal volgens schrijver door ieder beaamd worden die eenigszinB met plaatselijke toestanden bekend is), komt hij tot de vraagmoet er in Noordholland een vast garnizoen zijn met het oog op eventueele landingen Wordt dit toegestemd dan moet het een garnizoens plaats zijn waar de troep geoefend en bekwaamd kan worden voor de later baar op te dragen taak en liefst nabij de plaatsenwaar zij in tijden van gevaar zal moeten optreden. Naar zijne meening is Alkmaar daar voor als het ware aangewezen. Daar zijn uitstekende Menschen zijn als aardappelendie weten ook niet wanneer onze lieve God hen in het kokende water werpt." „En met deze wijsgeerige opmerking maakt gij u van de zaak af?" vroeg hij toornig en hij stiet met zijn voet tegen een steen zoodal deze hoog in de lucht vloog. „Dat is al heel gemakkelijk freule „Waarom hebt je haar dau niet getrouwd „Misschien wel omdat een zekere, zeer eerwaardige, maar min of meer bemoeizieke dame „Houd maar op 1" riep de oude freule geweldig boos en zij draaide zich daarbij zoo heftig om, dat haar japon suisend meedraaide. „Wat mij betreft, mag Willy een baviaan trouwen of in het geheel niemand; ik zai altijd dezelfde voor haar blijven maar nooit bemoei ik mij weer met hare nooit meer daar hebt je mijn laatste woord, Giinther." En weg was zij. In het oosten begon de hemel zich rood te kleuren. De brand was gebiuscht. Langzamerhand brak de dage raad aan. De zon kwam prachtig op en deed het arme volk nu eerst recht duidelijk zien, wat het dezen nacht verloren had. Straten en tuinen waren met hnisraad bedektalles was gebroken, vertrapt of verkoold. Met sombere ge zichten als loonde het de moeite nietden strijd om het ellendige bestaan op nieuw te beginnen ruimden de mannen het puin weg. Hier en daar sloeg de vlam nog eens uitals ging het haar aan haar hartbet vroolijke spel van den nacht ïeeds te moeten opgeven. Eerst toen reed Qünther naar Gutterow terng. Hij voelde sioh doodmoe. Zyn jas hing in flarden om hem heen zijn oogen brandden hem als vuur in het hoofd, maar dat was het niet, wat hem zoo diep ellen dig maaktedat het hem toescheen alsof hem in dezen nacht een kostbaar goed was ontroofd. Een leeuwerik steeg boven hem omhoog de koeste rende gloed der morgenzon de dauwdroppels schitte rend op de bladeren en grashalmpjeseen frissche wind die, als een waarschuwend memento mortzacht over de Btoppels streek, die tussehen den nog op de velden liggende oogst zich verhieven, hoe heerlijk had hjj altijd zulke morgenuren gevonden En thans merkte hij niets van dat alles op. Hij deed op de grens van Warnitz en Gusserow zijn paard stilstaan, en keek langen tijd naar den kerktoren, die in het zonnelicht schitterde en naar het zwijgende heerenhuisonder welks dak reeds een ieder ter ruste lag. Eindelijk slaakte hij eenen diepen zacht, gaf zijn paard de sporen Bn Joegi alsof men hem op de hielen zat, in vliegende -vaart, naar zijn eenzaam Gusserow. Wordt vervolgd terreinen te vinden voor alle oefeningen de duinen waarmede de troep vertrouwd moet gerakeo, als sehiet terrein de bossohen voor gevechts- en velddienstoefe ningen maar vooral de duinen daar zal hy zich moeten bekwamen voor de hem wachtende taak. In die duinen ware voor f 3030 keur van sohietbanen in te richten. En kazernes? Wy twijfelen niet, „zegt de schrijver", of de gemeente zou bereid gevonden worden daarin te voorzien: we vermeenen zelfs, dat er reeds vroeger een aanbod ia gedaan. Mocht de politiemacht te Hoorn onvoldoende zijn voor de bewaking van de rijkswerkinrichting, dan zou dit wel met 40 man kannen geschieden het is niet de taak van een gansch batal jon infanterie, om politiedienst te verrichten, ten koste zijner geoefendheid. Het kan zich thans niet naar be- hooren voorbereiden voor zijne gewiohtige taak. Omtrent de werkplaats van de Mij. Eiectra voor de verlichting van een gedeelte Kalverslraat en aangren zende perceelen te Amsterdam schrijft de Amsterdammer De stoom is natuurlijk aangewezen om de beweeg kracht te leveren, die de dynamische electriciteit in staat stelt haar lichtgevend vermogen te ontwikkelen. Twee stalen stoomketelsdie ieder voor zich een machine van 120 p.k. kunnen voeden, dienen om den stoom op te wekken. Deze ketels zijn geleverd door de firma Petry-Dereux te Duren bij Keulen. Zij zijn ver vaardigd volgens het systeem-Belleville met Cario-vuren. By betrekkelijk gering kolenverbruik leveren de ketels door hun eigenaardige inrichting (150 vierk. el ver warmend oppervlak) snel en veel stoom. Zij werken onder eeu spanning van negen a tien atmospheeren. ln het gebouw is een put gegraveu die in verbin ding staat met het gemetselde riool van den Voorburgwal. Door een pulsometer wordt het water opgepompt naar een hooggelegen reservoir, waaruit het iu een tweede en derde reservoir loopt, waarin bet, ter voorkoming van ketelsteen, langs mechanischen en chemischen weg wordt gezuiverd. Uit het laatste reservoir wordt het voedingswater door drie injectors van Korting opgezogen en in de ketels geperst. Twee compound stoommachines van 120 p.k., systeem Woolff (booge en lage drukking achter elkander op één zuigeretang), vervaardigd in de Gutenhoffnuugsbütle te Sterkerade, brengen ieder een jachtwiel in beweging, dat bevestigd is op de hoofdkrukas. Dit groote wiel 3.35 el iu doorsnede, is de dynamo. Het draait met 96 omwentelingen in de minuut om eeu zeslienpolig mag- neetwiel, bevestigd op een kraag, aangegoten aan de machine. Opmerkelijk is het, dat de kleine dynamo's veel sneller omwentelingen noodig hebben, die bij som migen tot zeventienhonderd in de minuut bedragen. Deze dynamo's van de fabriek Helios hebben decapa. citeit vau 12 a 1500 ampere's by 65 Volts-spanning, die automatisch constant wordt gehonden. Op het jachtwiel zijn koperen strippen (lamellen) aangebrachtdie langs twee metalen borstels schuren, welke den opgewekten stroom brengen naar blanke roodkoperen geleidingen, die onder den grond loopen en uitkomen op een commutator (uitschakelingsbord), waardoor men in staat is betzij de eene, hetzij de andere machine of beide gelijk in werking te brengen. Voor ieder dynamo bevat dit bord een Voltmeter en bovendien nog een, welke moet dienen om de spanning aan te geven aan het einde van de leiding d. i. de laatste lamp, welke niet meer dan twee Volts in span ning mag verschillen met de eerste lamp bij de dyaamo. Bij een genomen proef was er slechts een verschil van een halven Volt. Daarboven bevinden zich twee Am père-meters. De stroom, welke naar de kabels gaat, wordt gemeten in betrekking tot de hoeveelheid en in betrekking tot de spanning. André Maré Ampre, de schrijver van „Theo rie des phénenomènes electro-dynamiques" werd, toen in 1878 op een congres van élsctriciens de wijze van stroommeten werd vastgesteld, tot vader gedoopt van het werktuig, dat de eerste wijze van meten aangaf terwijl de naam van Alessandro Volta, den bekenden hoogleeraar in de natuurkunde te Pavia, verbonden werd aan het werktuig, dat de spanning aangeeft. Uit de Ampère-meters loopen twee roodkoperen stangen, die verbonden zijn met de hoofdkabels, waaruit als zooveel stralen de draden komen, die in verbinding staan met de boog- en gloeilampen in de hui ren. Het is echter te hopendat de bewoners van de Kalverstrant een ruim gebruik zullen maken van het nieuwe licht. Al zouden de kosten iets hooger zijn dan van het gaslichtdat wij betwijfelen, zegt de Amster dammer dan nog springen de voordeelen vooral voor café's en magazijnen van iuxe-artikelen zoo zeer in het oogdat het onmogeljjk blijft om deze langer te loochenen. De maatschappij Eiectra heeft den stoot gegeven haar voorbeeld is reeds door drie anderen gevolgd. Vermoedeljjk zal reeds na verloop van een jaar dit grootste gedeelte van de oude stad electrisch zijn verlicht en wij behoeven alsdan den vreemdeling die zijn ver bazing te kennen geeft, dat nog overal gas wordt go- brand, niet langer op de uitzondering te wijzen in café Krasnapolsky of in Mille Colonnes. Als sierlyke kamerplant wordt aanbevolen een nienwe roos, de William Francis Bennett, die zulke voortreffe lijke eigenschappen in zich vereenigt, als geen andere roos bezit. Zij bloeit spoedig bezit een heerlijke geur, "'groote donkergroene bladeren, die zelfs bij hooge kamer- warmte hun frischheid niet verliezenterwijl de roos alle roode rozen in duurzaamheid overtreft. Haar klenr is gloeiend karminrooddat allengs in violet overgaat en bloeit gedurende 14 dagen. Zulk een roos bracht, in den tain geplantin deD loop van den zomer 3 en 4 bloemen voort. Nadat zij in October en November droog is gehouden wordt zij in 't begin van December in den kelder geplaatst. Tegen Kersttijd wordt zy dan in een verwarmd vertrek gebrachtwaar de plant zonder verdere moeiteby regelmatig besproeien en begieten, zich zal ontwikkelen. I Wanneer zy vroeger droog gebonden wordt, kan zij reeds in November in de kamer gezet worden en brengt dan, zooals geen andere roos, voortdurend bloemen voort. Op de prijslijst van Groenewegen Co. van 1888, oommer 95, komt op pag. 30 eene afbeelding van de hier bedoelde roos voor. Zij heet daar onk de rooB van vijf duizend dollars. Struiken worden aangebo den voor f 2,25 per stuk. Omtrent de behandeling van cude en jonge vrucht- boomen lezen wij in het Maandblad v. d. Holl. Mij. v. Landb. Oude boomen vereiechen veel meer zorgdan hun in den regel ten deel valt. Wanneer de boom niet elk jaar of om de twee jaren draagtdan houdt men hem voor onvruchtbaar en dikwyls is dan zijn vonnis geveld. Doch dan moobt men wel eens denken aan het bekende woordLaat hem nog dit jaar staan spit den grond eens om en brengt mest aan Het omspitten en wel in telkens wijder kringhoe grooter de omtrek zijner takken en van zijne uiterste wortels (zuigwortela) wordt en zoo diep dat de zachte wortels zichtbaar wordenen dan het bemesten met Kainitof met asehom daardoor de uit den grond verdwenen kali te vergoeden, waarbij men nog verdunde privaatstoflen kan voegen dit alles zal aan den boom nienwe levenskracht geven hij zal nieuwe loten maken en weder rijkelijker gaan dragen. Jonge boomen worden in den regel te veel bemest waardoor brandkanker en andere ziekten ontstaan. Veel beter is hetom versch geplante boomen in de eerste 3 of 4 jaren slechts weinig te bemesten, en om dan minstens driemaal in het jaar de aarde roudoin den boom los te maken en den kring elk jaar iets grooter te maken. Het is wel goed om daarop lossen mest te strooien maar vloeibaren mest bezige men daartoe niet in de eerste jaren. Meenende daarmede een goed wers te verrichten zou men spoedig ontdekken dat de boom gaat kwijnen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. Febr. Klaas, Z. van Cornelis Bregmau en Pietertje Modder. 3 PieterZ. van Pieter W it en Maria Elisabeth de Moor. Johannes FredricusZ. van Fredricus Kee- sen en Johanna Metselaar. 4 Dieuwertje, D. van Arie Dekker en Maartje Koster. 5 MaartjeD. van Bernardus Johannes Selhorst en Neeltje Johanna van Koot. OVERLEDEN. 2 Febr. Adrianus Johannes Z. van Cornelis Burger en Sara Catharina van Straten, bijna 11 m. 3 Catharina Geertruida Lansdorp, 25 j. Trijntje, D. van Dirk Groot en Dieuwertje Grootes15 m. 4 r Nieolaas, Z. van Cornelis Johannes Reiziger en Jo hanna Elisabeth Muller, 17 m. ARRON DISSE MEN TS-R ECHTB AN K. Behandeling van strafzaken op 5 Februari 1889. G. B. en J. G„ Egmond aan Zee, diefstal, ieder 14 dagen gev. G. P., Oudkarspel, poging tot doodslag, 6 maanden gev. P. B., Anna Paulownamishandeling en bedreiging2 maanden gev. G. P. en S. T., Oudkarspel, mishandeling enz., de eerste 2, de tweede 1 maand gev. K. D. Kz., J. K. en A. S., Oudkarspel, wederspannigheid de eerste en derde ieder 8, de tweede 14 dagen gev. S. W. R., huisvrouw van A. J. G., Helder, diefstal, uitgesteld. Tevens werden 7 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. Alkmaar 4 Febr. Aangevoerd 6 Koeien en Ossen 7 190 a 240, 75 vette Kalveren 40 a 110, 10 Nucht. dito f 8 a 10, 8 Schapen f 16 a 20, 150 vette Varkens f 0,38 a 0,50 per P., 27 Magere dito 10 a 14. Amsterdam 4 Febr. Raapkoeken /92 a 105Lijnkoeken f 9,50 a 12,50 per 100 P. Petroleum onveranderd. Aangevoerd 020 Runderenvette 1 0,48 a 0,68 per P., melk- en kalfkoeien f 120 a 220, 47 nucht. Kalveren /5a 11, 253 vette Varkens 0,44 a 0,48 per P. Edam 2 Febr. Kleine kaas 24, aangevoerd 5 stapels, wegende 1262 P. Haarlem 4 Febr. Witte Tarwe 7,15 a 6,30, Haver /3a 2,80, Gerst f 4,75, Duivenboonen 6,80 5,40. Leiden 2 Febr. Boter per kwartvat le soort 62 a 74, 2e soort 46 a 60. Schiedam 4 Febr. Moutwijn 8,75, Jenever f 14,25 per v. Leiden 1 Febr. Aangevoerd 10 Stieren 70 a 180, 77 Kalf- en Melkkoeien 90 a 25086 Geldekoeien 88 a 18495 vette Ossen en Koeien 117 a 254, 12 Graskalveren f 17 a 52, 23 vette Kalveren 35 a 7218 nucht. Kalveren 4 a 10, 190 vette Schapen 17 a 29, 28 Weide dito /13 a 23, 8 magere Varkens 15 a 28 42 Biggen f 5 a 11. Leeuwarden 1 Feb. Boter per kwartvat le srt. 1 54,50. Aangevoerd 200 kwart-, 121 achtste en 34 zestiende vaten. Aleppel 31 Jan. Boter per achtste vat le soort 302e soort f 28, 3e soort 25per P. f 1,23 a 1,37. Aangevoerd 10900 P. Londen 4 Febr. Aangevoerd 2400 Runderen 2.4-4.9,10000 Schapen en Lammeren 3.4-6.4, 40 Kalveren 3.8-5.810 Var kens 2.6-4. PER TELEGRAAF* Purmerend 5 Febr. Aangevoerd 14 Paarden, 131 Melk- en vette Koeien, lagen in prijs, handel stug39 vette Kalveren f 0,75 a 1 per P., 86 Nucht. dito f 8 a 20beiden üandel vlug, 963 Schapen en Lammeren, prijshoudend, handel stug, 178 vette Varkens f 0,40 a 0,52 per P., 132 Biggen f 6 a 9, beiden handel vlug, Kipeieren 3,50 a 4,25 per 100, 775 pond Boter f 1,40 a 1,45 per P. Kleine kaas f 28,50. Aangevoerd 97 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3