FRANKRIJK. De minister van justitieFer- rouillat, heeft zijn ontslag gevraagd en gekregen. De heer Guyot-Dessaigne thans behoorende tot de onaf hankelijke republikeinen tijdens het keizerrijk officier van justitie, is tot zijn opvolger benoemd. De onder secretaris voor koloniën, de beer de la Porte, beeft mede op verzoek eervol ontslag bekomen. ITALIË. Tot leden der begrootingscommissie zijn- door de Kamer 30 voor- en 6 tegenstanders van de regeering gekozen. SPANJE. De minister van marine heeft een aan vraag om ontslag ontvangen van den heer Marin als gouverneur-kapitein-generaal van Cuba. VEREENIGDE STATEN. Door den Seneat en het Huis van Volksvertegenwoordigers is eene som van f 250,000 toegestaan voor bet vestigen van een steenkool station voor amerikaansche schepen in de Pago- pago-baai op Samoa. Te Haringcarspel zyn in 1888 geb 67, overl. 34, geh. 16. De bevolking daalde van 2046 tot2026c.. eenkomst gehouden waar de burgemeester en andere Parlementsleden redevoeringen hielden. Intnsschen ging minister Balfonr dien namiddag een diner van liberale Unionisten bijwonen. Hij voerde daar het woord en sprak o. a. ook over de zaak van den heer O'Brien. Hij deed uitkomen, dat deze heer, weigerende de gevangenisklee- ding aan te trekken, en bovendien weigerende zich door den dokter der gevangenis te laten onderzoeken, of zijn gezondheidstoestand eene andere behandeling noodig maakte, geheel zelf de schuld was van het voorgevallene. Voor hem bon geene uitzondering op den gevangenisregel gemaakt worden. De Daily News blijft daartegen in brengen, dat de priesters in de gevangenis toch op bevel van den minister zeiven anders behandeld zijn. Het aan de zuster van den heer Wilson toebehoord hebbende kasteel Chenonceaux is voor even f 200.000 verkocht aan het Crédit Foncier. De commissie uit de Kamer voor het onderzoek van het wetsontwerp tot invoering van arrondissementsge- wijze verkiezingen bestaat uit 7 voor- en 4 tegenstanders. De aanneming schijnt daardoor verzekerd te zijn. Generaal Boulanger heeft aan ieder van drie bruiden, die den 2 te St. Denis in het huwelijk traden een prachtigen ruiker van witte leliën en anjelieren gezonden, in navolging van eene vroeger bestaande hebbende gewoonte. Kamer. Den 4 is de verkiezing van generaal Clu- seret bekrachtigd. Het wetsontwerp betrekkelijk het verbod van nacht arbeid van vrouwen in fabrieken is met 281 tegen 207 stemmen aangenomen. OOSTENRUK-HONGARIJE. In het officieele rapport der geneesbeeren die het lijk van den kroon prins schouwden, wordt verklaard 1°. dat hij gestorven is aan verbrijzeling van den schedel en de voorste hersenen. 2°. Die verbrijzeling iB veroorzaakt door een schot, uit onmiddellijke nabijheid tegen de rechter slaap gelost. 3°. Het schot uit een revolver van gemiddeld kaliber kon zulk eene uitwerking hebben. 4'. De kogel is niet gevonden daar die boven het linkeroor is uitgegaan. 5°. Zonder twijfel heeft de kroonprins zelf zich dat schot toegebracht en was de dood oogenblikkelijk ge volgd. 6°. De ziekelijke toestand van schedel en her senen in het rapport nader omschreven volgens de ervaring gepaard gaande met abnormalen toestand der geestvermogens, geeft recbt om aan te nemen, dat de daad in eenen staat van zinsverbijstering is gepleegd. Den 5 ia het stoffelijk overschot van den kroonprins ter aarde besteld Sedert den middag waren te Weenen alle winkels en kantoren gesloten. Het gedrang in den onttrek van het paleisdat reeds in den vroegen ochtend buitengewoon groot wasnam gedurende den middag nog toe, daar uit de omstreken en de provinciën vele belangstellenden aankwamen. Daarbij kwamen nog de bewoners der voorstedenwaar alle fabrieken en winkels mede gesloten waren. Onder bet gelui der klokken in alle kerken stelde de eenvoudige stoet zich omstreeks vier uur in beweging. Voorop ging een escadron kavalerie gevolgd door de voornaamste hofbeambten in rijtuigen, met zes paarden bespannen. Daarna kwam de lijkkoets, getrokken door zes schimmels, in het zwart opgetuigd en met groote zwarte pluimen op het hoofstel. Aan weerszijden liepen vier lakeien en vier pages met brandende kaarsen. Over het Burg plein het Michaelspiein en bet Jozefsplein ging men langs de Angnstiner- en Tegetshofistraten naar de kerk „Eindelijk, freule "Willy riep hij op gedempten toon. „Het is zoo zelden voor mij weggelegd, een uurtje met a alleen te zijn en toch verlang ik daar zoo vurig naar 1" Zij zag hem verbaasd aan; zij vond hem onuitstaanbaar. „Het is nu eenmaal mijne natuur", ging hij op warmer toon voort. „Wanneer ik iemand oprecht vereer en bewonder, dan moet ik daaraan uitdrukking geven. Evenmin is het mij mogelijk mijn afkeer te verbergen. Freule Willy, ik schat u hoog, zeer hoog. U hebt een groot geluk te vergeven, als u iemand vindt wien n bet waardig keurt." Willy schrok. „Zou hij mij dan werkelijk lief hebben vroeg zij zich zelf af, angstig geworden door zijn toon en blik: „dan zou ik Güntber kunnen toonen Verder kwam zij niet. Scheven greep baar band. „Mag ik verder spreken vroeg hij dringend. Willy stond snel op. „Daar komt HollfeldIk moet hem even gaan begroeten, hy zal om Isa komen'', stotterde zij verward en spoedig verdween zij in hnis. „Zou zy het nu eindelijk begrijpen dacht Scheven, blijkbaar hoogst tevreden over de wending der zaak. „'t Zon ook tijd worden „Hé, mijnheer Hollfeld, a hier 1" zeide Angela, die geheel gekleed de kamer binnentrad, waar Hollfeld en Willy zacht met elkander stonden te praten. Zij stak hem vriendelijk de hand toe. Uit de manier waarop zy hem begroettebegreep de jonge man dat Isa nog niet met haar moeder gesproken had. 't Was daarom het beste, maar dadelijk met de deur in huis te vallen. „Mevrouw, mag ik u een oogenblikje alleen spreken „Mij vroeg Angela in de hoogste verbazingdie nog grooter werd, toen zij Willy bescheiden de kamer zag verlaten. „Ik beb uwe dochter Isa lief", zeide hij eenvoudig „ik kota u om hare hand vragen." „Dat noem ik kort en bondigriep mevrouw van den Broek zenuwachtig gejaagd, terwijl zij haar zakdoek a<w de lippen bracht. „Eu wat zegt Isa daar wel van F" „Haar toestemming heb ik reedsmevrouw. Het der Capueijnen op de Nieuwe Marktwaar het bof en allendie tot bijwoniag der plechtigheid waren genoo- digd reeds bijeen waren. Van persoonlijke ongevallen ten gevolge van bet gedrang is niets bekend hoewel bet gedrang wegens het fraaie weêr vee't grooter was dan den 4, toen 19 personen gewond werden, waarvan 3 ernstig. Ook nu had het vrijwill'ge reddingsgenootschap op versohillende plaatsen in de nabijheid van het paleis ambulances opgericht. De hongaarsche schrijver Maurus Jokai deelt in het blad Nemzet den brief mede, door den kroonprins voor zijn dood aan baron Szögenyi gezonden luidende als volgt „Waarde Szögenyi hierbij zend ik u een codicil. Handel overeenkomstig den inhoud daarvan en van het testament dat ik voor twee jaren met toestemming mijner gemalin heb gemaakt. In mijne studeerkamer in den Hofburg staat naast de kanapee een tafeltje. Met den gouden sleutel, dien ik u bierbij zend, kunt ge de lade open makeu, waar ge al mijne geschriften zult vinden. Ik draag aan u op deze te schiften en ik laat aan uw oordeel over, te kiezen welke gij geschikt acht voor openbaarmaking. Ik moet sterven. Groet, namens mij, alle goede vrienden en kennissen. Wees gelukkig God zegeue ons geliefd vaderland. Uw Rudolf." De Keizer heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waar in hij ook uit naam vau de Keizerin en prinses Stó- phanie, zijn dank betuigt voor de treffende blijken van deelneming en gehechtheid, bij den dood van kroonprins Rudolf. Hij zegt verder„Ik bid God mij de kracht te schenken om te volharden in mijne pogingen voor het algemeen welzijn en tot bandbaring van den vrede." Ten slotte geeft hy da verzekering, dat hij den weg, tot dusverre door hem ingeslagen, zal blijven volgen. Den 2 des avonds is een arbeider komende over den dam naar den Calandspolder in de nabijheid van Arnemuiden, door den sterken wind en feilen golfslag, die over den dam liepin het water gevallen en ver dronken, niettegenstaande drie personen, die achter hem kwamen hulp boden. Den 4 heeft de Beemster Veefokserij-Vereeniging beslotenzich niet te ontbinden maar in stand te blijven vooral ook, omdat de vereeniging een uitmun tenden stier bezit in Jantje Arabi, No. 1089 van het Nederlandsche Rundveestamboek. Bii kon. besluit van den 4 is benoemd tot sub stituut officier van justitie by de arr. rechtbank te Dordrecht de heer mr. W. Lulofs, thans ambtenaar bjj het Openbaar Ministerie voor de kantons Amsterdam Nos. 3 en 4 en Hilversum, standplaats Amsterdam. Den 4 des avondB is te Amersfoort het huis van den boekhandelaar de Groot afgebrand. Burg. en weth. van Zutfen hebben den 4 aan den gemeenteraad een plan tot verbouwing van het ge meentehuis aangeboden waarrau de kosten op onge veer f 50000 begroot zijn. Den 5 is te 's-Gravenhage een door den heer Le- comte ontworpen en door den heer Enger te Amsterdam uitgevoerde gedenksteen geplaatst op het graf van den schilder Anton Mauve. Op dien rechtopstaanden steen van geslepen graniet staat te lezen Anton Mauve 1838 1888. Zijne vrienden en vereerders Bij de herstemming op den 5 voor een lid van den gemeenteraad te Dordrecht is gekozen de heer A. Verhoeven Wzn. (a. r.) met 592 stemmen tegen 542 hangt nog slechts van hare ouders af." „Zij, de vrouw van een predikantriep Angela op een toon, half van teleurstelling, half van verontwaar diging. „Heeft zij daarvoor zulk een opvoeding gehad „Uw dochter hoopt met mij gelukkig te worden niettegenstaande het bescheiden bestaan dat ik haar kan aanbieden." „JaIsa heeft altijd vreemde ideëen gehad het is alsof zij ons bloed niet in de aderen heeft! Maar mijn man is niet hierik kan toch alleen nietTer zelfder tijd herinnerde zij zich, hoe weinig Isa in de hooge kringen werd gevierd en boe groot de kans was, dat zij nooit ten huwelijk zou worden gevraagd. En een oude vrijster tot dochterDit denkbeeld deed haar huiveren. „Het geluk myner dochter is mij zeker niet onver schillig", vervolgde zy eindelijk en overeenkomstig de omstandigheden bracht zij nu haar zakdoék tegen de oogen. „Maar zegt u mij eens, waar hebt u haar toch eigenlijk leeren kennen F Bij uw eerste en eenige bezoek op Warnitz kan toch die neiging bezwaarlijk ontstaan zijn miju lieve hemel, ik ben z<56 verrast „Wij hebben elkander dagelijks gezien en gesproken, mevrouw vergeef het ons, dat dit buiten uw weten geschiedde. Ik heb Isa's rijk gemoedhaar edel ka rakter, in 't kort haar geheele lieve persoonlijkheid genoeg leeren kennen om mijzelf gelukkig te achten dat zij de mijne wil worden." „De smaken verschillen", dacht Angela. Luid ver volgde zy„Nu, als Isa u liefheeft, ik heb connecties genoeg te Berlijnmisschien kan ik dan iets voor u doen „Neenmevrouw", viel Hollfeld haar beslist in de rede„hoezeer ik uwe goede bedoeling waardeer ik moet daarvoor helaas bedanken. Ik blijf in mijn een voudige omgeving en die zal Isaals zij mij liefheeft, gaarne met mij willeu deelen." „Ja, mama, daar kan bij zeker van zijn!" riep Isa haastig binnentredend en met schitterende oogen liep zij op Hol feld toe en legde haar arm om zijn schouders. op den heer F. C. Deking Dura Jr. (lib.). 26 Stemmes werden van onwaarde verklaard. Van de 1902 kwamen 1160 op. Bij kon. bealait van den 5 ia benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. J. J. A. L. Bennsthans reohter-plaatsvervanger en advocaat aldaar. De arr. rechtbank te Amsterdam 5e kamer, heeft den 6 uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen reserve-conducteur Franciscus van Hom be klaagd van doodslag op wijlen den hoofd-condncteur Ekker. Zy verklaarde hem schuldig aan het bem te laste gelegde misdrijfachtte zijne bewering dat hij Ekker alleen heeft willen laten schrikkenonaannemelijk en veroordeelde hem tot 10 jaren gevangenisstraf. Het hoofdbestuur der Hollaudsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, een adres aan de regee ring te richten om aan te dringen, ook naar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering van 1876, om het verbod van arbeid van kinieren beneden de 12 jaren ooi uit te breiden tot den veldarbeid. De redenendie tot het uitspreken van dien wensch hebben geleid vinden hun grond zoowel in den over- matigen arbeid zeiven als in het schoolverzuim dat daarvan het gevolg is. Tevens richt bet hoofdbestuur zich tot de regeering met het verzoek, dat ook de land- bouwarbeid aan beperkende bepalingen worde onderwor pen hetzij door dien te beperken tot den tijd der vacantiën hetzij door dien te verbieden gedurende den tijd, waarop het onderwijs in de scholen wordt gegeven. Met ingang van 1 Januari 1.1. is de jaarwedde van de wethouders der gemeente ZandVOOrt vastge steld op f 80 voor ieder en van den secretaris dier gemeente op f 750; die van den ontvanger der gemeente Nieuweramstel op f 1800 en die van den burge meester dier gemeente op f 2500. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te W^or- merveer ds. K. Gorter te Hoorn De arr. rechtbank te Maastricht heeft een bier- brouwersknecht te Bunde wegens het snel afrijden met eene kar van de Maasbrug waardoor een persoon ge dood werd, schuldig verklaard aan doodslag door schuld en veroordeeld tot eene maand hechtenis. Den 19 wordt eene buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der Boll. Spoorwegmaat schappij gehouden ter behandeling van een voorstel tot het aangaan eener 3% pet. ieening ter aflossing der 4 pet. schuld. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Eenigenburg door den heer L, Brunner, emer predikant te Rotterdam. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaarwaarbij beslist werd, dat de toeziende voogd onbevoegd is toestemming te verleenen tot doorba'ing eener voogdij-hypotheek, Ds. B. J. Swaanpred. bij de herv. gemeente te Gouda heeft voor het beroep naar H00mst0Ö6 bedankt. Het bestuur der paardentram Hoorn.Ettkr huizenaangemoedigd door de goede uitkomsten van de tramlijn door de „Streek", heeft het voornemen opgevat een omnibusdienst in 't leven te roepen van Andijk, over WervershoofOoat-Swaagdijk naar West woud, welke dienst bij laatstgenoemd dorp zich aan den tramdienst zal aansluiten. L. 1. maandag had te Amsterdam eene verkooping plaats van zaaigranen, die op de laatste tentoonstelling" der Hollaudsche Maatschappij van landbouw met eerste» prjjzen waren bekroond. Een groot gedeelte dier granen_ werd door het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor dor kwantior* gekocht, om een aantal kleine landbouwers in deza» provinciedie zich daarvoor bij het bestuur hebbent aangemeld gratis ter uitzaaiing te verstrekken. Da omstandigheiddat door dezen zelden of nooit va» zaaizaad wordt gewisseld, deed de vereeniging tot dezer maatregel overgaan. „Ik begeer niet andersnoch nunoch in de toekomst." Angela begreep er niets van. Dat was haar te sterrk „Isa, dat kan je immers geen ernst zijn 1 Bedenk »ons dag aan dag op een dorp te moeten zitten en geen andere conversatie dan met boerinnen; alleen het denk beeld doet mij al rillen „Mama" zei Isa terwijl zij Hollfeld los liet en baars moeders hand vatte„laat my mijn eigen weg gaan ook al is hij de uwe niet. Geef mij het recht, mij mijn eigen geluk te scheppen ea - ik zal er u mijn leven lang dankbaar voor zijn voegde zij er bij, in plaats van de beschuldiging, die haar eerst op de lippen zweefde. „Natuurlijk, kind 1" Zenuwachtig kwam dit Angela over de lippen. De woorden barer dochter wekten voor een oogenblik eenige gewetenswroeging bij haar opzij herinnerden haar hoe weinig notitie zij altijd van Isa genomen had. Zij ging voort „Het is moeielyk iemand iets af te raden, als men weetdat er reeds een vast besluit genomen isGert'a voorspelling kwam haar plotseling voor den geest; zij wrong radeloos de handen. Weldra vervolgde zij daarop tot Hollfeld „Ik weet niet welke plannen mijn man heeft met be trekking tot de huwelijksgift mijner dochter; wij hebben daar nooit over gesproken; het zou niet onmogelijk zyn, dat hij voorloopig niet voornemens was, haar een belang rijk bedrag uit te keeren Zij was zich zeer goed bewustdat zij onwaarheid sprak en dat het altijd het doel van haar man was ge weest voor zijn dochters rijke partijen te vinden. Nu wist zij ook waarom. Maar waarom zou zij dat Hollfeld meêdeelenwaarom hem inwijden in zaken die hem eigenlijk niet aangingen. Hollfeld viel haar snel in de rede: „Wat ik heb, is voor ons beiden voldoende", zeide bij met open blik „natuurlijk als wij ons zelf beschei den eiscben stellen. Maar boe armer Isa ishoe ge lukkiger voor mijdes te meer kan ik voor haar zyn, Ik heb uw dochter lief, mevrouw uw dochter alleen, niets andersWordt vervolgd.) t

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2