329ste Staatsloterij. IRarkl- cu fitartfixttefttcn. Binttculattb. Jfederlandsche Yolk één is, dat daarvoor althans op alle Bij kon. besluit van den 2 is de tijd geregeld gedurende welken de militieplicbtigen voor de lichting van 1889 tot eerste oefening bijeen zullen blijven. Als regel wordt daarvoor in art 1 gesteld het gebeele jaar, terwijl in de volgende artikelen aangegeven wordt, aan wie en onder welke voorwaarden zal worden toegestaan, kotter onder de wapenen te blijven. De minister van oorlog heeft verschillende bepalingen vastgesteldom uitvoering te geven aan dat kon. besluit. Iu de Staats courant van den 8 No. 33 kunnen belanghebbenden een en ander lezen. Den 2 werd in de Singelgracht nabij de cellulaire gevangenis te Breda het lijk eenerjouge vrouw gevonden, die waarschijnlijk tussehen 4 en 4| uur des nachts in het water moet zijn geraakt, daar haar horloge op halfvijf is stil blijven staan. Het vinden van een heeren hoed in de nabijheid der plaats deed aanvankelijk vermoeden, dat een tweede persoon verongelukt was, doch later is ge bleken, dat die hoed afkomstig was van een vreemden heer, wiens hoed was afgewaaid, zoodat hij blootshoofds per trein vertrokken was. Men denktdat de vrouw eene vreemdelinge is. van ouderdom. Torens en balkons sierden het aan beide zijden en boven het vooruitstekende middelstuk be vond zich een groot wapen, dat door twee steenen leeuwen werd gedragen. Klimop groeide om alies heen. Breede grijze steenen trappen voerden naar een groote eikenhouten dubbele deur, waarvan het metalen beslag in bet zonlicht blonk. Het was een aristocratisch oud kasteel uit de vorige eeuwwaarin ook het tegen woordige geslacht zeer goed en aangenaam wonen kon, zonder dat het te veel aan het proza van den landbouw herinnerd werd immers de daken van de gebouwen die tot de boerderij behoorden, kwamen slechts zeer bescheiden uit een groep boomen te voorschijn. Leo Giintber ontving zijn gasten beneden aan de trap. Hij bood mevrouw van den Broek zijn arm en ging met haar het overige gezelschap voor naar de groote, koele zaal, die den indruk, welke het slot reeds van buiten op de bezoekers had gemaakt nog ver hoogde. Twee groote haarden, met spiegels tot aan het plafond, meubelen van gebogen buffelhoorn, kleeden van berenvel op de steenen vloertegels en overal aan het plafond en op elke geschikte plaats hetzelfde wapen, zooals het buiten door de leeuwen gedragen werd. De hal verdeelde het slot in twee helften; door de tegen- overgelegene deur zag men over het terras de groene grasperkenden sterken straal der fontein en daar tussehen en er achter de kruinen der zware boomen. „Ha riep mevrouw van den Broek uit, die met een blik van bevredigden trots om zich heen zag„zoo schoon had ik het mij op Gusserow niet voorgesteld Met kennersoog monsterde zij de kostbare schilderijen en het zware meubilair en zij moest erkennen dat een man met zulk eene bezitting wel zoo vermetel mocht zijn, zijn oogen tot baar dochter op te heffen. Hij ver scheen haar als schoonzoon plotseling in een geheel ander licht en zij begon met den inval van haar man, om zieb op Warnitz te begravendie haar aanvanke- ljjk zooveel schrik had veroorzaaktlangzamerhand vreje te krijgen- Wordt vervolgd. In de den 5 gehouden zitting van den gemeen teraad van Zijpe waren alle leden tegenwoordig. Na opening voorlezing en goedkeuring der notulen, werd medegedeelddat als onderhoudsplichtige der boomea langs de stortgronden te 't Zand zich heeft verbonden de heer F. Stamaldaardie in antwoord op een schrijven van het dagelijksch bestuur heeft bericht, dat bij dit voorjaar voor de doode boomen andere zal planteD. Daarna wordt gelezen een brief van heeren ged. staten van den 23 Januari j.l. no. 40, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de in de vorige ver gadering vastgestelde wijziging der begrooting voor dit jaar. Aan de orde ie nu de behandeling van het kohier der hondenbelasting. Daarop komen voor 98 honden waarvan f 1 en 1(34 waarvan f 2 belasting moet worden betaald. Na resumtie wordt uit kohier vastgesteld tot een bedrag van f 426. Bj de gewone rondvraag wijst de heer Nobel op de beweging in ons land om bet recht te verkrijgen tot het heffen van belasting van niet-ingezetenen die in de gemeente vaste goederen bezitten. Vooral in Friesland wordt daarop aangedrongen. Twee voorstellen om t:>t dit doel te geraken zijn reeds gedaan en adressen in dien geest aan de Tweede Kamer gezonden. Er is n.l. voorgesteld 1°. om de gemeente-opcenten op de grondbelasting te verhoogen en 2°. om art. 245 der gemeentewet in dien zin te wijzigen, dat ook elders wonenden in den hoofdelijken omslag hunnen worden aangeslagen. De eerste wijze van verandering zou z. i. eene verkeerde zijnomdat de opcenten zoo ongelijk matig drukken, doch de tweede wijze komt hem zeer wenschelijk voor en hij zou daarom gaarne ziert dat ook deze raad zich bij adres tot de 2e Kamer wende met verzoek, art. 245 in den aangegeven zin te wijzigen. De voorzitter zeide dat nog dezer dagen de heer mr. W. van der Kaay over dit onderwerp eene voor dracht heeft gehouden, doch ook deze het moeielijke van die verandering inzag. Ook hij zelf geloofde niet, dat de door den heer Nobel gewenschte verandering billijk zou zijn en al was dit wel het geval, dan zou de toepassing toch tot te veel moeielijkheden aanleiding geven. Als voorbeeld wees bij op iemand die in onderscheidene gemeenten eigendommen beeft. De heer Nobel wilde de mceielijkheid niet ontkennen, doch meende, dat het zeer wel uitvoerbaar zoude zijn. De heer Biersteker zeide dat het wel moeielijker wordt den beuoodigden omslag te heffendorh kon nog niet met den heer Nobel medegaan. Na nog eenige beraadslaging stelt de heer Nobel vooraan het dagelijksch bestuur op te dragen een adres aan de Tweede Kamer in den door hem aange geven zin te formuleeren en dit in eene volgende ver gadering aan bet oordeel van den raad te onderwerpen In omvraag gebracht, wordt dit voorstel met 9 tegen 2 stemmen verworpen. De vergadering wordt daarna gesloten. Den 6 werd tot lid van het dagelijksch bestunr van de banne en den polder UrSöm gekozen de heer W. Duijn met 33 van de 36 geldig uitgebrachte stemmen. Den 6 is te 's-Gravenhage opgericht eene nieuwe kiezersvereeniging 's-Gravenhagewelke hoofdzakelijk ten doel heeft, de nieuwe kiezers, die de vrijzinnige beginselen toegedaan zijn voor te lichten. Een in deze week te 's-Gravenhage gehouden bazar ten behoeve van de gestichten voor lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede heeft f 7600 opgebracht. Den 6 des avonds is te Benningbroek het buis van den winkelier P. Bakker met den inboedel en den voorraad winkelgoederen geheel afgebrand. Bij kon. besluit van den 7 is aan den beer mr, D. P. H. Aberson, majoor kommandant der dienstdoende schutterij te Helder, de personeele rang van luitenant kolonel verleend. In den nacht van den 7 op den 8 is de genie soldaat Stavasteen oppassend jongmenach, door den korporaal Fekke in de kazerne te Utrecht vermoord geworden. Stavast was uit geweest eu bad zich na zijne tbais komst te bed begeven; Fekke, die ook uit ge weest was en te 12 uren thuis kwam zocht Stavast aan zijn bed op, maakte twist met hem en daagde hem uit, met hem naar beneden te gaan, waaraan eerst vol daan werd na aanvankelijke weigering. Voorden ingang der cantine schijnt Fekke den soldaat aangegrepen en met eene knipmes eene wond ter grootte van 3 duim in den hals toegebracht te hebben. De schildwacht, die op een kreet van den gewonde toeschoot, trachtte hem naar de waclit te brengen, doch hy zakte weldra ineen en was dood. De linker halsslagader was getroffen. De korporaal begaf zich na den moord naar zijn bed en hield zieb, alsof hy sliep en niet begreep waarom men hem wekte. Het met bloed bevlekte mes werd onder zijn krip gevonden en hij zelf was met bloed bevlekt. Hy werd onder bewaking gesteld. Den 8 was de beer G. A. van Hattem te Slie- drecht voor f 293.700 laagste inschrijver bij de aanbe steding van het uitvoeren van baggerwerken in de Rijn haven en de rivier de Maas met bijbehoorende werken. Er waren 7 inschrijvers. Den 8 waren te Leiden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen ter voorkoming dat de studenten, gecostumeerd, des namiddags het perron van bet spoor wegstation bestormden, zooals in de laatste jaren steeds het geval was. Geen enkele student vertoonde ziob daar evenwel. In de Arnhemsohe Courant wordt medegedeeld dat de minister van binnenlandsche zaken besloten beeft alle voorbereidingsklassen van de normaallessen op te heffen. Curasao is thans, over Nieuw-York en Cuba, per telegraaf te bereiken tegen een tariefdat voor alle nederl. kantoren f 6,82 per woord bedraagt. De centrale kiezersvereeniging in het hoofdkies district Zaandam zal den 18 te IIpendarQ eene ver gadering houden, waarin het kamerlid, de heer W. de Meijier, als spreker zal optreden. Beroepen bij de hervormde gemeente te Scher- merliorn ds. P. A. Baseh Keizer te Roderwolde (cl. Assen.) Het plan schijnt te bestaan, om het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door eene maatschappij aan het hoofd waarvan zeu komen de beer E. F. W\ Ton Sr.directeur der groote overdekte markt te Dnsseldorfeen nederlander, te doen esploiteeren tot een groote bal, waar bloamen, planten, groenten, vteesuh, viseh enz. te koop aangeboden zouden worden met op- beffing der gelegenhedenvan gemeentewege daarvoor bestaande. De heer P. Visser Jz. te Andijk is verkozen tot hoofdiugeland der banne Amijk. De heer J. G. A. Rademakerden 27 Januari te Brussel overleden, heeft can de Prins Hendrik Stich ting te Egmond aan Zee de som van f 1000 ver maakt vrij van successierechten. De Leerlooiersbond te Dongen keert over 1888 een dividend van 20 pet. uitgrootendeels een gevolg van de goede werking van het stoomgemaal waarin bijna 3,000.000 pond schors vermalen werd. Mej. J. J. Zeij'emaker, onderwijzeres te Noord- SCh.arWOU.d6, is eerste kandidaat op eene voordracht voor onderwijzeres aan de schooi 1 klasse No. 7 te Amsterdam. De leening der Utreehtsche waterleiding-maat schappij, groot f 350.000, is ruim 2% maai volteekend. De volgende heeren treden dit jaar als lid der provinciale staten ia Noordholland afhoofdkiesdiatriot Schagen de heeren jhr. mr. D. van Foreest en A. Jz. Kaan id. don Helder de heer dr. P. Bakker. Tot proffessors voor Nederland in de wereldtaal „Vo'apük zijn door pastoor Sehleyer te Constanz be noemd de heer dr. T. C. Winkler te Haarlem en de heer A. J. S. Werteu hoofd der school te BeetS. Het aantal proffessors bedraagt 58, dat der hoofdonder wijzers 201 en dat der onderwijzers 908 verdeeld over alle oorden der wereld. Bedankt voor de ned. herv. gemeente te Broek Op Lailgedijk ds. H. Feijkes te Hoogeveen. De heer G. Drenthin leven landbouwer te Batenburg en aldaar overleden heeft aan de weesin richting te Neerbosch zijne geheale ua'atensohap ver maakt. Bij kon. besluit van den 7 is o. a., op verzoek, eervol ontslag verleend bij de dienstdoende schut terij te Beverwijk aan den heer C. J. J. H. van Kempen als kapitein kommandanten wegens woonplaats- verandering bij die te Hoorn aan den heer J. Wesse- ling Jr. ais 1 luitenant en benoemd bij die te Hoorn tot 2 luitenant de heeren J. J. S. du Biethans schut ter en P. de Vos. 5e klasse 16e lijst8 Febr. Nr. 15223 f ÏÖOOO; Ns. 262, 2458, 15328 en 18625 f 1000 Ns. 2341, 4515, 13739, 18253, 18265 en 19232 400 Ns. 1600 en 5662 f 200 Ns. 5629 8473, 8561, 9809, 11308, 12514, 18289 18636 en 19082 f 100. 5e klasse, 17e lijst, 9 Febr. Nr. 8599 f 1000Nr. 14113 f 200 Ns. 1853 en 4370 f 100; Nr. 20683 Premie 3000. Voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar treden dit jaar als leden der provinciale staten van Noordholland at de heeren A. Maciaine Pont, burgemeester van Alkmaar, en W. Bos, burgemeester van Oudorp. Zooals men weet, heeft de verkiezing daarvoor in Mei plaats. Als leden van den gemeenteraad treden dit jaar af de beeren A. Conijc Az., B. Preijer, H. J. Bruinvis, A. Goede Dz. en P. Rentmeesterde verkiezing daarvoor heeft in Juli plaats. By den hevigen storm werd aan de Oudegracbt van een huis een schoorsteen van een ander ia het dak een gat geslagen. Bij de gasfabriek woei een boom om. Den 9 liepen hier ter stede allerlei geruchten omtrent het stranden van een schip te Egmond. Aan. Zee. Te 3.15 des namiddags ontvingen wij echter be ticht, dat noch daar, noch in de nabijheid, voor zoover daar bekend was, een schip op het strand geloopen was. Alleen was er een Scheveninger bomschuit binnen gekomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Febr. Johannes IJpelaan, te Uitgeest, en Johanna Kroon, te Alkmaar. Cornells Venneker, te Oudorp, en Maria Clara Elisabeth Hoorendijk te Alkmaar. Christiaan Bakker en Dina Bakker. GEBOREN. 8 Febr.Cornelis Simon, Z. van Simon Wit en Maria Geer- truida Hendriks, 9 Febr. Everardus Joseph, Z. van Caspar Lorenz Himmelreich en Johanna Maria Willebrands. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomeneen portemonaie met geldvijf kinderenmutsjes; een bonte damesmuts; twee paar wollen kousen; een pak papieren zakkeneen hondenhalsband met penning een zilveren armbandeen brileen vermoedelijk gouden oor belletje; een huissleutel; een rozenkrans; een bont boezelaar; een zweep; een koralen halsketting met gouden slootje; een schaar met ketting. Alkmaar 8 Febr. Kleine Kaas hooi 25,50Middelbare hooi 25aangevoerd 20 stapels, wegende 4342 P. Op de graanmarkt werden aangevoerd 2592 mudden. Tarwe f 6,25 a 7,50, Rogge /5a 5,50, Gerst f 4,25 a 4,50, dito chev. 5 a 5,75, Haver 2,75 a 3,50, Paardenboonen /5 a 6, Bruine dito f 10 a 14, Citroen dito f 15, Kanariezaad t 6,50 a 7,50, Geel dito 8, Karsveizaad f 10 a 10,50, Blauw Maanzaad 8,25 a 8,50, Erwten: Groene 7,50 a 15, Grauwe 15 a 17,50, Vale f 12,50. Alkmaar 9 Febr. Aangevoerd 6 nucht. Kalveren /5a 16, 112 Schapen 12 a 24, 49 magere Varkens 11 a 15118 Biggen 5 a 8 6 Bokken en Geiten /4a 12Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,90 a 1, Kipeieren f5 a 5,50 per 100| zonen des volks die daartoe noodig geoordeeld wor den dezelfde verplichtingen rusten. Daarom moeten, naar hun oordeel, allen die voor den militiedienst worden aangewezen hun plicht persoonlijk vervullen en geen vrijheid hebben om anderen in hun plaats te stellen. Een bewering van de Tijddat tegenwoordig de militairen een afzonderlijken stand vormen eu de bur ger daarom niet gedwongen kan worden om de wapenen op te vatten tot verdediging des lands, is te tastbaar onjuist om er lang bij stil te staan. De bewering geldt alleen va:i de officierenvoor hen is de zaak een beroep, waarvoor een bijzondere opleiding noodig is ook voor een deel der onder-officieren is het wenschelijk dat zij in dienst blijven en er althans gedurende een aantal jaren hun beroep van maken maar overigens bestaat het leger uit de gewone bur gers die alleen op zekeren leeftijd gedurende eenige maanden voor hunne taak geoefend worden en verder tot hunne gewone bezigheden terugkeerenonder verplichting om op te komen als het gevaar dreigt. Is voorts het verblijf in de kazerne zoo verderflijk, als sommige tegenstanders van den persoonlijken dienst plicht beweren, dan zal inderdaad de afschaffing der plaatsvervanging het beste middel zijn om daarin afdoende verbetering te brengen. Wat zal intusschen de beweging der katholieke bladen eu kiesvereenigingen uitwerken Mogelijk oponthoud en vertraging van de indiening der ver- eischte wetsontwerpen ter voldoening aan het voorschrift der Grondwet den verplichten krijgsdienst te regelen Zoo zou inderdaad de eendracht ouder de bondge- nooten lang bewaard kunnen blijven. Na de indiening van het verslag der Staatscommissie moet er nog heel wat tijd verloopen, zegt hei Centrum,alvorens een wetsontwerp aangeboden, laat staan aangenomen kan worden. Er is dus geen haast bij, maakt daarom zooveel beweging niet en verstoort niet de goede verstandhouding met onze boudgenooten. Houdt u stil, gij weet wel bij wie ge u kunt aanmelden als ge iets verlangt. Inderdaadop die wijze zou de zaak allicht een paar jaren sleepende gehouden kun nen worden, en zouden althans de schoolwetherziening en wat aan het kiesrecht en de districtenverdeeling te veranderen valt in goede eendracht tot stand ge bracht kunnen worden. Er bestaat echter naar wij meenen te kunnen vertrouwenéén bezwaar het karakter van den Minister van Oorlog.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2