No. 18* Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 10 FEBRUARI. (Officieel (Bebceltt. Herijk voor de bewoners van wijk A op 11, 12, 13 en 14 Februari 1889, van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 uur. Snittnl«nt). BELGIE. Het getal omgekomenen bij het spoor wegongeluk te Groenendael is reeds tot 17 geklommen. DUITSCHLAND. Den 5 des nachts beeft te Berlijn een sneeuwstorm gewoed. Des morgens lag de sneeuw 6 duim dik op de stra-it. Onmiddellijk werden 2000 man buitengewoon in dienst genomen om de straten schoon te maken. PRUISEN. Huis van Afgevaardigden. ENGELAND. Parnell heeft voor het gerechts- bof te Edinbargh zijn eiscb tot f 600.000 schadever goeding tegen de Times verloren. Hy is echter in hooger beroep gekomeD, Jugezou&ett ;Stukkcu. ALKINAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van 7 Februari ingewilligd hebben het verzoek van F. P. ADOLF Nz., om vergunning tot het oprichten eener loodgie ters- en zinkwerkerswerkplaats in het perceel aan de zuidzijde van het Luttik-Oudorp, No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Februari 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 12e lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 18(51 (Staatsblad No. 72), luidende: „De militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers samen gesteld." Gelet op art. 11, 12, 13 en 14 van genoemde wet, alsmede op art. 9 van het k.k. besluit van 17 December 1861 (Staats blad No. 127), waarbij de wijze van indiensttreding wordt geregeld Brengen ter kennis van belanghebbendendat zij de voor- deelen voor deze vrijwillige dienstneming hebben bepaald op 10,en noodigen hen, die als vrijwilliger bij de militie wil len optreden uit, zich ter bekoming van verdere inlichtingen te vervoegen ter secretarie dezer gemeenteop alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren gedurende welken tijd de aanbieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Febr. 1889. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De onderstaande personen worden verzocht ter gemeente-secretarie te komen: Bastiaan Adrianus Boot, Carl Heinrich Hell- mann, Hendricus Johannes Kappers, J. Schoone- wille, Engel van Os, Johannes Nicolaas Smet, Gerardus Bakker, Jacobus Hendricus Jansen, Beindert Hends. Ge'rs. van der LietSimon Bol, Jan Bus, Jos. Martin Arn. Kosters, Jacs. Bel, F re der ik Babeling Willebrordus Boskam, Willem Molenaar, Jacob Mosk, Petrus Johannes Hofman, Kryn Koster, Corns. Erkamp. Rijksdag. By de beraadslaging over de begroo ting heeft minister von Maltzahn naar aanleiding van een voorstel van den heer Mirbach, strekkende om de regeeringen uit te noodigen met Engeland mede te werken, in geval deze mogendheid tot herstel van den zilveren standaard mocht overgaan verklaarddat de meeningen uiteenliepen^over de vraag, of Dnitscbland inderdaad den gouden standaard had aangenomen. Terecht hadden de regeeringen steeds eene afwachtende houding aangenomen. De toestanden in Duitscblaod ten aanzien van de munt gaven geene aanleiding om dat standpunt te verzaken een gemeenschappelijk han delen met andere mogendheden zou alleen mogelijk zijn, wanneer het optreden van deze voldoende waarborgen voor bet prijs geven van den aangenomen standaard opleverde. Aangaande bet voorstel zelf kondeu de regeeringen eerst eene beslissing nemen, wanneer bet een besluit was geworden. De heer von Bennigsen verklaarde zich tegen het voorsteldat hem zelfs als eene inmenging in de bij zondere aangelegenheden van Engeland ongepast toe scheen. De heer Kardorff bad van den minister een meer afdoend antwoord verwacht, doch trok onder deze omstandigheden het mede door hem ingediende voor stel in. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot verdere uitbreiding van het staatsspoorwegnet en wel door over te nemen het op prnisiscb gebied gelegen gedeelte van den NederlandsohWestfaalscben spoorweg van Winterswijk naar Bismarck en naar Bocholt voor 6.254.251 mark, welke koopsom bij overeenkomst van October met bestuurders van dien spoorweg is vastgesteld. Ierland- De beer O'Brien is naar de ziekenzaal der gevangenis te Clonmel gebracht, alwaar hem zijne eigen hleeren zijn terug gegeven. PRANKRIJK. In 1888 zijn te Parijs 61.609 levend en 4513 dood geboren, en 50825 overleden, waar van 8881 beneden het jaar. Aan besmettelyke ziekten overleden 15621. De bevolking bedraagt thans 2.260 945. Generaal Biu, die dezer dagen aan een viijmetse- laarsbanket eene rede tegen het boulangisme hield en sioh door zijne uitingen over staatkundige aangelegen heden aan de militaire reglementen vergreep, is door den minister van oorlog met 14 dagen arrest gestraft wegens overtreding der krijgstucht. Het opleggen dezer straf wordt door de republikeinscke pers zeer toegejuicht. Kolonel Senart, bevelhebber van het 90 regiment infanterie te Cbateanroux, heeft in een dagorder, uitge vaardigd naar aanleiding van het te Straatsburg voor gevallen overlijden van de moeder van den stafarts, Eude, wien een pas geweigerd zou zyn, om naar zijne stervende moeder te gaan, de duitsehe regeering daar over zeer heftig aangevallen. Hij heeft voor de uit vaardiging dier dagorder eene offioieele berisping bekomen. Verder is gebleken dat de heer Eudes de noodige formaliteiten tot het bekomen dier pas niet verricht bad. Kamer. Den 7 heeft de nieuwe minister van jus titie reeds beantwoord eene interpellatie van den heer Salis over het nog stejds aanhangige geding tegen den heer Numa Gilly. Hij beloofde aan de zaak spoedig een einde te zullen maken. Toen hij daaraan toevoegds, dat hy misbruiken als die van den heer Gilly zou weten te belettenzoolang hij het vertrouwen der Kamer bezat, riep de heer Coudin de Villaine onder bijval der rechterzijde uitdit zijn nog de goede over leveringen van het Keizeiryk. De minister antwoordde, datevenais hij een trouw en onkreukbaar ambtenaar was geweest, hy verder een trouw en onkreukbaar minister wezen zou. Verder deelde hij mede, dat het Hof van cassatie juist dien dag uitspraak had gedaan en zich in het belang der verdediging niet gehouden bad aan een termyn, welke alleen bestemd was om pleiters te dwingen hunne stukken ter griffie neder te leggen. Na deze verklaring trok de heer Salis zijne interpellatie in. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit de nader be kend geworden bijzonderheden omtrent de redenen, welke den kroonprins aanleiding gegeven hebben tot zelfmoord, blijkt, dat de kroonprins reeds sedert een jaar liefdes betrekkingen aangeknoopt bad m:t barones Mary Vetsera, een beeldschoon meisje van 19 jaren, de jongste dochter van de weduwe barones Vetsera. Haar vader was indertijd gezantschaps-secretaris te Konstantinopel en na zijnen dood had de familie zich te Weenen gevestigd. Hoewel de familie tot den lageren adel behoorde en geen vermogen had om in de hoogefe kringen te ver- feeeren, zoo had zij toch toegang tot de eerste aristocra tische kringen. Vooral was dit hot geval in de hoogere sportkringen, waarin de broeders van hare moeder, de heeren von Baltazzi, eene groole rol spelen. Dat de kroonprins in nauwe betrekking tot dit meisje stond, was aan de keizerlijke familie zeer goed bekend. Voor eenigen tijd zou de kroonprins bij den Keizer er op aangedron gen hebben, zijne goedkeuring te geven tot eene schei ding tusschen hem en prinses Stephanie. De Keizer had onvoorwaardelijk geweigerd, waarop de kroonprins zich tot den Paus zou gewend hebben wiens staatssecreta ris de zaak met graaf Kalnoky zou besproken hebben, lntusschen ging de vertrouwelijke verhouding tusschen den kroonprins en de barones voort, dat in de laatste dagen van Januari aanleiding gaf tot een ernstig gesprek tusschen den Keizer en zijn zoon, aan welk gesprek de kroonprins een einde zou hebben gemaakt, door zich in toorn te verwijderen. Den 28 was de kroonprins voor zijn vertrek naar Meyerling eenigzins gejaagd geweest bij het teekenen der hem voorgelegde stukken. Na het gebruik van het tweede ontbijt was bij in jachtcostuum vertrokken naar Meyerling, waar hij zijne vrienden, den prins van Cobnrg en graaf Hayos, enden 29 de barones Vetsera vond. Dien dag maakte hij met de barones een rijtoer naar Breytenfurt en gebruikte het middagmaal in gezelschap van graaf Hayos, terwijl hij prins Philipp van Kobnrg liet berichten, dat hij wegens lichte ongesteldheid niet aan het middagmaal bij den Keizerdat een verzoe- nmgsmaal zou zijn kon deelnemen. De avond werd in de vrolijkste stemming doorgebrachtterwijl men op den gewonen tijd naar bed ging. Tegen 6 uur des oehtend3 meende de kamerdienaar in de slaap kamer van den prins een revolverschot te hooren dat spoedig door een tweede gevolgd word. Hy deelde aan de vrienden van den prins hetgeen hy gehoord bad mede en deze, de slaapkamer binnentredende, vonden bei den dood op den grond liggeo. Uit de woml der barones in den mg moest worden afgeleid, dat de prins eerst haar en daarna zich zelvep. dood geschoten heeftdit zou hier door verklaard worden, dat óf de barones, door angst bevangen, hulp wilde gaan halen, omdat de prins zijn plan, om zich van kant te maken, wilde uitvoeren en zij toen getroffen is door den kogel, dien hij voor zich zeiven bestemd had, óf dat de barones, na ook besloten te hebben zich van kant te maken, op bet laatste oogen- blik is teruggedeinsd en heeft willen vluchten. Op het lijk der barones waren door den kroonprins bloemen gestrooid. Haar lijk werd in alle stilte door de politie in de nabijheid van het jachtslot te Heiligenkreuz begraven. Hare moeder is met haie zuster terstond naar Venetie vertrokken. Vóór haar vertrek naar Meyerling had barones Mary een briefje achtergelaten, waarin zij meldde, dat ij besloten had zich het leven te benemen door verdrinking. Zij was met hare kamenier uitgereden naar een winkel om eenige inkoopen te doen en terwijl deze aan den eenen kant bet rijtuig verlaten had, om den winkel binnen te gaan was zij vlug aan den anderen kant uitgestapt. Hoewel de hulp der politie ingeroepen was geworden had men haar spoor niet gevonden. Op de lijkkist van den prins in den grafkelder zyn 885 kransen nedergelegd. Zoodra de metalen kist ge reed is, zal zijn stoffelijk overschot bijgezet worden naast zijnen oom keizer Maximiliaan van Mexico. Prof. Hoffmann beeft openlijk verklaard, dat hy en zijne twee medeonderteekenaren van het rapport om trent den dood van den kroonprins bij het opmaken vau dat stak onder geen enkelen invloed ]stonden dan onder dien van de verplichting, om de waarheid aan het licht te brengen. Den 10 gaat de keizer met de keizerin en aartsher togin Maria Valeria naar Pest. Tnsseben den Keizer en den Koning van Belgie is overeengekomen, dat prinses Stófanie het vruchtgebruik zal hebben van een kapitaal van 4 miljoen florijnen dat na haren dood op haar dochter overgaat. Dat meisje zal in Oostenrijk opgevoed worden. SPANJE. De Senaat heeft het voorstel tot verhoo ging der invoerrechten op buitenlandsch graan en vee verworpen. RUMENIE. De heer Claremberg heeft met 21 medestanders, behoorende tot de russisch gezinde partij, in de kamer een voorstel ingediend om het afgetreden ministerie Bratiano in staat van beschuldiging te stellen. BULGARIJE. In den avond van den 4 en den ochtend van den 5 heeft de politie meer dan 60 voor- name personen in hechtenis genomeno. a. 7 oud- ministers en 10 advocatenbeschuldigd van een aan den exarch gericht adres te hebben geteekend waarin opgekomen wordt tegen de maatregelendoor de regeering ten aanzien van de Synode genomen en waarin beleedigende uitdrukkingen tegenover prins Ferdinand voorkomen. VEREENIGDE STATEN. Volgens een tele gram van 28 Januari door de New-York Herald uit Haïti ontvangen hadden de kanonneerbooten van generaal Legitime den 24 Grande Saline vernield waarbij een aantal inwoners omkwamen of gekwetst werden. Drie honderd soldaten wprden aan wal gezet om de stad te bezetten. Den 27 deden zes honderd man van generaal Hippolite een aanval verrasten de troepen van generaal Legitime en gaven geen kwartier. Het geheele garnizoen werd over de kling gejaagd. De soldaten, die wisten te ontkomen en naar het strand vluchtten werden vervolgd en daar afgemaakt. Het wetsontwerp betreffende do oprichting eener Maatschappij tot het graven van het Nicaraguakanaal is door het Huis van afgevaardigden en den Senaat goedgekeurd. De minister Bayard heeft aan de duitsehe regeering doen weten dat Amerika het voorstel tot hervatting der bijeenkomst over Samoa te Berlijn aanneemt. Mijnheer de Redacteur In bet voorbericht van een werkje dat de vraag be- handelt„Hoe zal men goed en goedkoop eten en door uwe hulp weldra het licht zal zien begon ik met het feit te vermelden dat eene goedhartige dame mij opvor derde, liever naar een geneesmiddel, dat de tering be- kamptte zoeken, dan my in algebraïsche spitsvondig heden te verdiepen. Mag ik haar nu door uw veel gelezen blad het antwoord geven op die vraag? Meer dan waarschijnlyk dat ook anderen gediend zyn van dat antwoord en bet derhalve niet als reclamemaar van algemeen belang beschonwd moet worden. Het is te vinden in eene brochure van 20 bladzyden, die slechts 30 cents kostmaar meer dan het gewigt aan goud waard is voor den teringlijder, indien het daar beweerde zich bevestigt. Dr. Louis Weigert te Berlijn heeft in populairen vorm zijne nieuwe geneeswijze der tering beschreven en de officier vau gezondheid J. Nord te Amsterdam heeft bet verhandelde in de hollandscho taal overge bracht de laatste is gaarne bereid een ieder in het belang dazer goede en zoo uiterst gewichtige zaak nader in te lichten. De schrijver gaat nit van de ontdekking van Koeh, dat de tering veroorzaakt wordt door bacteriëndat is door kleine levende wezens, die tot het plantenrijk bebooren zich door deeling snel vermeerderenen hetzij enkel door hare aanwezigheid in het lichaam of door een door haar voortgebracht gift het organisme benadeelen. De levenskracht dezer bacteriën is het grootst bij den warmtegraad tan bet menschelyk lichaam of bij 37°Cbij 42°C. houdt hare ontwikkeling geheel op. Dr. Weigert grondde hierop zijne geneeswijze; bij liet de zieken verhitte lucht inademen door middel van een toestel in de brochure beschreven en met afbeeldingen opgehelderd, echter niet voordat hij de noodige proeven op zich zelf genomen had, en tot de overtuiging ge komen was dat men zonder bezwaren gedurende vry langen tijd lucht tot 160'C. of 180°C. verhit kan inademen. In de gevallen door Dr. Weigert aangehaald wordt het aantal bacteriën voortdurend minder tot zij einde lijk geheel verdwenen zijn waarmede dan eene volko- mene genezing bereikt is. Moet u met mij niet instemmen, dat het de moeite loont zulk nieuws wijd en zijd bekend te maken P En hoe zal het hier beter geschieden dan door uw zoo algemeen gelezen blad Oogst u aldus den dank in van volen zeker dien van uw bestendigen lezer Dr. P. J. fl.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5