M i fiittucnlaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Opperdoes. '3üevUi- Bei a- en verblijfkosten. Do minister van financiën beeft in zijne memorie van antwoord over bet wetsontwerp tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer en de reiskosten van die der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal toegegeven aan den wensch omter voorkoming van de moeilijkbeden bij de verevening aan de beteekenis der op de declaration te stellen ver klaring eenige uitbreiding te geven. Diensvolgens wordt bij het gewijzigd wetsontwerp voorgesteldde uit drukking „de kortste route" te doen wegvallen en de op de reisdeclaratie te stellen verklaring te doen strekken als eenig bewijs voor de juistheid der ingediende vordering. Hiermede vervalt iedere aanleiding voor de gemaakte onderstelling dat over de wijze waarop de reiskosten van de leden der Staten-Generaal berekend worden, met de rekenkamer moeilijkheden zullen ontstaan. De verder tegen de voordracht aangevoerde beden kingen komen hem ongegrond voor. Het denkbeeld om by de verschillende spoorwegmaat schappijen stappen te doen, opdat den leden der Kamer voor eene vaste som een abonnement voor reizen over alle spoorwegen worde toegestaan, acht de minister met het oog op de tnsBchen die maatschappijen en den Staat bestaande overeenkomsten onuitvoerbaar. Hij berekent, dat over 1887 door deze voordracht voor den lande eene besparing zon zijn verkregen van f 4527, welke som, met het oog op de vermeerdering van het aantal leden der beide Kamers, voor het ver volg veilig op 5000 a f 6000 te stellen is. De wet zal in werking treden op den dag vooraf gaande aan dien, waarop de nieuwe zitting 1889 1890 geopend wordt. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde den 11 de vijf soheveningers, die terecht gestaan hebben wegens de bekende mishandeling van den heer S., ieder tot één jaar gevangenisstraf daarbij in aanmerking nemende, dat niet bewezen is, welk aandeel door ieder hunner in de mishandeling genomen werd, noch wie de heer S. te water had geworpen. Zy beval, dat de drie, die zich in voorloopige hechtenis bevonden, dadelijk in vrijheid zouden worden gesteld. Bij kon, besluit van den 11 is met ingang van 10 Maart a.s. op nieuw benoemd tot schoolopziener in bet arrondissement Amsterdam, oostelijk gedeelte, de beer B. A. H. Arntzenius te Amsterdam. Bij kon. beslnit van den 11 zijn 's Konings com missarissen gemachtigd tot het bijeenroepen der staten hunner provinciën in buitengewone vergadering op den 26 om daarin aan de orde te stellen de overweging eener nieuwe verdeeling hunDer provinciën in kiesdis tricten, ter benoeming der leden van de Prov. Staten en voor zoover de provincie Groningen betreft, mede tot de verkiezing van een lid van Ged. Staten. De politie te Harderwijk heeft den 11 des avonds aan het station beBlag gelegd op ongeveer 150 levende en ruim 1000 dcode leeuwrikken, vinken en andere vogeis, waarvan bet vangen, vervoeren en verkoopen verboden is. De opzending was bestemd voor een op- kooper te Botterdam. Tegen den verzender werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Bij kon. beslnit van den 11 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer S. Bark, als dyk- graaf van den polder de Zeevang. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 12 het vonnis der arr, rechtbank aldaarwaarbij de ge- pens. majoor van het oost-indische leger JanBen wegens bedreiging en oplichting tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, bevestigd, uitgezonderd den duur der straf, die bepaald werd op 9 maanden. Het bestuur van de B. K. Mariaschool te 's Gra- venhage heeft den 12 aanbesteed het bouwen van bewaar- en leerscholen, een kapel en eeo gesticht voor over hare lippen tastend als 't ware naar betgeen zij hem te zeggen had. „Neen, Willy, spreek nog niet, hoor mg eerst aan", begon hij snel en angstig. „Ik ben een mensch als alle anderen, niet beter, niet slechter. Ik ben ook niet rijk heb menigen dwazen streek uitgehaald en hoogst waarschijnlijk zou ik zoo zijn voortgegaanals ik u niet ontmoet had. De afzonderingwaarin gij van de wereld hebt geleefd heeft n een onbedorven karakter doen behouden, u voor veel behoed. Gij zijt daardoor het toonbeeld van de vrouw, zooals ik mij die mis schien onbewust heb gedroomd. Stoot mij niet van u Dan ga ik te gronde ik voel betSlechts aan de zijde van een edele vrouwaan uwe zijde heeft het leven nog eenige waarde voor mij. Geef mij uw hand Koud en gevoelloos als marmer lag deze nog altijd in de zjjne. Het zweet parelde hem op het voorhoofd, Toorn en bitterheid kregen langzamerhand bij hem de overhand, toen zij maar aanhoudend bleef zwijgenhet had hem in zijn opgewondenheid bijna tot een dwaasheid verleid. Waarom liet zy hem als om een aalmoes bedelen Geheel andere vrouwen zonden zich gelukkig hebben gerekend, in haar plaats te zijn. Ook Willy begreep zieh zelf nietzoo even had zij nog naar liefde gesmachthad zy geklaagd over haar eenzaamheid, nu werd baar een hand, een hart aange boden, dat in haar zijn gelnk meende te vinden en nu aarzelde zij. De maan verhief zich langzamerhand boven de donkere bcomen van het park de waterspiegel van het meer schemerde als geslepen agaat. Een zacht koeltje fluis terde door het rietdoorzichtige schaduwen slopen er over heen en gleden tusschen de boomstammen door en verdwenen in den donkeren achtergrond. Ook bet amorbeeld werd door geheimzinnige schaduwen omringd. De pijl van den god, die straks zoo schalks gericht was op het hart van hem, die hier heer en meester was, werd steeds minder goed zichtbaar en verdween eindelijk geheelom plotseling weder in het bleeke maanlicht geestelijke zusters. Laagste inschrijvers waren de heeren N. Perquin en Zoon te Berkel, voor 119.085. Een gevangene die den 12 per spoortrein van 's Gravenhage naar Haarlem werd vervoerdheeft bij het station Leiden zyne boeien weten te verbreken en naar de gemeente, waar hij te huis behoorde, te vluchten. De veldwachters die hein begeleidden haalden hem echter vlak voor zijne woning in en namen hem weder gevangen. Den 12 kwamen bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Schiedam 1092 van de 1148 kiezers op. Gekozen zijn de heeren P. Brittenburg (lib.) met 565 en H. B. M. A. van Gent (r.k.) met 538 Btemmen. Alle behoeftigen, bedeelden en niet-bedeelden, in Sint Pankras werden den 13 weder verblijd door heeren armvoogden met eene ruime extra gift in levens middelen en brandstoffen. Zeker in deze dagen van nijpende koudewaarin voor den werkman weinig of niet te verdienen valteene welkome gave. Blijkens de door de Algemeene Rekenkamer goedge keurde staats-rekening over 1886 zijn de uitgaven, welke op f 137.315,903.09% geraamd waren, f 1.3.439.574.20% daar beneden gebleven. De ontvangstenbegroot op f 120.149-065, beliepen f 123.026.564.32%, en over troffen alzoo de raming met f 2.877.499.32$. De heer jbr. mr. M. A. de Savornin Lohman is met zijn gezin in goeden welstand in Suriname aange komen en beeft het bestuur over die kolonie aanvaard. De officier van justitie te Leeuwarden beeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij de boerenknecht onder Lieve-Vrouwen-Paroehie is vrij gesproken. Tot de opheffing der rijksnormaallessen te Texel is besloten. Die opheffing zal geleidelijk geschieden zoodat zij eerst over 3 jaren geheel zal zijn uitgevoerd. Burg. en weth. van Amsterdam hebben den heer Thon geantwoord, dat de gemeente zich niet kan inlaten met zijne plannen in zake de bestemming van bet Paleis voor Volksvlijt tot eene markthal. Omtrent de groenten- en andere markten hebben zy hunne eigene plannen. Aangenomen het beroep nsar de ned. herv. ge meente te Eernewonde door den heer J. Eolpmers te Burg. en weth. van Leeuwarden hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, aan de onderwijzers der open bare lagere scholen te verbieden het geven van privaat onderwijs aan de leerlingen hunner school tenzij in bijzondere gevallen met hunne vergunning, de commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord. De Assendelver Zeedijk is in dit jaar verhuurd voor f 3020 tegen f 2803 in 1888. Uit Leiden wordt een adres aan de 2e Kamer verzondenwaarbij verzocht wordt art. 2 van het wetsontwerp tegen de knoeierijen in den natnur-boter- handel uit te breiden, door onder de termen van dat ar tikel te laten vallen de zoogenaamde boeren met hunne potjes kunstboter, daar de handelaars en winkeliers hooge oelasting eu hooge patenten moeten betalen en zij door die zoogenaamde boeren veel schade lijden. 's Rijks middeien hebben in Januari opgebracht 7.359.997 tegen 6.627.172 in Januari 1888, terwijl het 1/12 der raming f 9.221.897 bedroeg. Alle accijn zen brachten meer op terwijl de indirecte belastingen ruim f 535.000 meer opbrachten alleen de successie rechten droegen daartoe ruim f 400000 bij. De Beute-cassa keert over 1888 f 111 per aan deel van f 1000 uit, tegen 113,20 over 1887. Bedankt voor de berv. gemeente te Kolhom de heer L. Brunner, vroeger te Lobith, laatstelijk re dacteur van de Java-Bode in Nederl. Indie. Het hoofdbestuur van het Nederlundsch Onder wijzersgenootschap heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat in het wetsontwerp, regelende de pensioenen der weduwen en weezen van bnrgerlijke ambtenarenook de openbare lagere onderwijzers als zoodanig worden opgenomen en dus ook evenals dit voor den dag te komen, maar hij mikte niet naar boven, naar bet plateau, veeleer scheen het, by het niet zeer Bterke lichtals had hij zich afgewend. Toen hoorde men den schrillen kreet van een vogel, zonder antwoord of echo en eindelijk sprak Willy „Wie zegt u, dat ik voor u ooit kan worden, wat gij thans van mij hoopt „Mijn hart Zij zag hem aan. Ondanks de duisternis kwam Scheven's gelaat toch nog vrij duidelijk uithet was schoon in de opgewonden stemmingwaarin hij nog steeds verkeerde. Zij was gedwongen, dit zich zelf te erkennen, maar ook dat zij met haar voelen en denken niet bij hem paste, en toch „In Godsnaam dan En zwijgend legde zij haar hand in de zijne. Juichend drukte hij haar aan zijn hart. Eindelijk Eindelijk de toekomst, hij zelf was gered Zy maakte zich snel van hem los; slechts haar kleine hand had hij met zijn lippen aangeraakt. Een vreeselyke angst overviel haarhaar hart klopte onstuimig bij zijn aanraking. „Zoo nietzoo nietsmeekte zij naar adem hijgend en drong hem terug. „Geef mij tijd, mijnheer von Scheven „Konstantijn Schijnbaar boorde zij den naam niet. „Ik ben mis schien op dit oogenblik anders dan andere geën- gageerden", sprak zij haastig en baar hart stond bijna stil bij dit woord. „Dat komt, omdat ik steeds op mij zelf heb moeten staan en er nooit aan gedacht heb. Heb geduld met mij." Bij deze woorden gaf zy hem haar hand. Hij drukte er een kas op. Er was toeb iets bijzonders aan dat meisje dat hem onwillekeurig achting afdwong. Men werd met zoo spoedig vertrouwelijk met haar. „Ik voeg mij geheel naar je wenschen „Hebt gij er ook wel aan gedacht, dat, wanneer gij mij in een andere omgeving brengtik n niet meer dezelfde zal toeschijnen als hier Hier heb ik een thans reeds in de meeste andere landen van Europa geschiedt, aan hnnne weduwen en weezen een pensioen worde toegekend onder zoodanige voorwaardenals ia verband met den toestand der geldmiddelen van de onderwijzers door de wetgevende macht billijk worden geoordeeld. Naar aanleiding van den onlangs te Hamburg ge houden wedstrijd was beweerd en met cijfers betoogd dal de nederlandsche liet hebbers-schaatsenrijders de snelste ritten hadden gedaan die bekend waren. Van t'rieeche zijde was daartegen beweerd dat de friesche beroepsrijders harder ryden mits men eene korte rechte baan gebruikt, hetgeen voldoende zou zijn om uit te maken wie de snelste rijders zijn. Ten einde deze kwestie feitelijk te beslissen, hebben eenige liefhebbers de friezen tot een strijd uitgedaagd welke op de baan van de Amsterdamsche Sportclub dea 13 te Am8ter- dam heeft plaats gebad. De eerste wedstrijd (A) ging over 2 engelsehe mijlen 3218 el. Ingeschreven warenJurjens, Pander, Convée, Ki- derlen, Broekmeyer C. G. Veneman, W. Muiier, Bur ger, O. Bosch, T. Venema, liefhebbers, en Arie v. d. Berg, de Boer, B. Kingma, W. de Vries, M. Kingma, P. Westra, Hanje, Vrouwes, E. A. de Hollander, van Zollinger, Ëarendse en S. Overwater beroepsrijders. B. Voor de baan van 160 el, te rijden in elf secon den prijs f 250, waren ingeschreven: Arie de Vries, W. de Vries, de Boer, P. Westra, Hanje, B. Kingma, M. Kingma, Vrouwes, van Zollinger en Barendse. Ten slotte zou K. Pander over 160 el tegen den vlugsten fries rijden. Het weder was goed maar er was nogal wind. Da uitslag van wedstrijd A was als volgt Het eerst reden de beroep.-rijders op de lange baan, 3218 el. Arie van den Berg in 7 m. 5 s.; de Boer in 7 m 4{ s.; B. Kingma in 7 m. i s.; K. Hanje, 7 m. 26 s., M. Kingma, 7 m. 5\ s.; Vrouwes, 8 m. 15 s.; de Hol lander, 8 m. 57 s.; van Zollinger gaf den strijd op; S. Overwater 7 m. 41 s.; Barendse gaf den strijd op. Liefhebbers: Jnrrjens viel en gaf bij eerste ronde op. Pander 6 m. 49| s.; Couvée 6 m. 59 s.; Broek meyer 7 m. Op de lange baan behaalden duB de liefhebbers eene schitterende overwinning op de beroepsrijders, e* dezen waren op de korte baan niet gelukkiger, waDt geen hunner slaagde er in deze in 11 seconden afteleggen. De tijd verschilde tusschen zestien en zeventien secon den. De hevige wind zal op dezen ongunstigen uitslag wel eenigen invloed hebben uitgeoefend. Tot commies ter secretarie te Pui" merend op een aanvankelijk inkomen van f 600 'sjaars, is be noemd de beer A. Stam adjunct-commies aldaar. Te Akersloot worden pogingen gedaan tot oprichting eener r. c. bijzondere school. Aangaande den dienst op de lijn der Staatsspoor wegen Botterdam—Dordrecht schrijft de N. B. Gt. het volgende Zaterdag 9 dezer brak de straatweg loopende langs eu gedeeltelijk door het terrein der Staatsspoorwegen op drie plaatsen door, waardoor het water uit de Maa en de haven te Eeijeuoord met geweld in den polder drong. Het polderbestuur stopte onmiddelijk de waterkeering gelegen bij wachthuis 51, door middel van schotbalken en aarde, en van dat oogenblik af was de spoorweg dienst tusschen Botterdam en Dordrecht verbroken. Het stations-emplacement te IJselmonde liep tegen 12 uren gevaar te worden doorbroken het water in den polder sloeg met geweld tegen en over de spoor lijnen. De sectie-ingenieur jhr. Hoeufft en de adjunct-inspec teur van Beuningen begaven zich aangezien de tele- graphische gemeenschap was verbroken en seinen niet konden worden gewisseld, met een locomotief in de richting van IJselmonde tot aan het punt, waar de spoor- nattig leven en hoop mijn taak te vervullen hier ben ik mij zelfIn de stad in een geheel andere om geving zal ik een andere zyn", zei zij diep ademhalend, want de gedachte, dat zij na baar besluit nu ook War- nitz zou moeten verlaten, met al wat haar lief en dier baar was, hetgeen haar weinige minuten geleden nog zoo eenzaam en ledig had toegeschenen, deed haar plotseling heftig schrikken; het benam haar den adem. Bovendien liep zjjain zyn arm denzelfden weg recht op het slot toe, dien Blanche en Güather waren gegaan Zij gaven dan ook volstrekt niet den indruk van een ver liefd paar, de eene liep naast den ander, als behoorden zy niet by elkander. „Laat ons daar nu nog niet over spreken, Willy"» zei hy kalm. „Je kunt tooh niet meenendat ik je in eenig opzicht aan banden zal leggen. Mag ik na nog aan je familie meêdeelen, dat „Neen Neen viel zy hem haastig in de rede. „Nu niet Mijn hoofd duizelt nog van hetgeen er is voor gevallen wacht er mede tot wij op Warnitz zijn." „Dus morgen." „Ja, morgen Plotseling bleef hij staan en zag haar aan. „Je znlt toch geen beronw hebben over je besluit Willy Je bent zoo koel tegen mij. Hebt ge mij niet een weinig lief P Zou het aan bedaard overleg aan invloeden van buiten ook gelukken ons weder te scheiden vroeg hij met nadruk. „Ik gaf u immers nit eigen beweging myn woord dat is mij onder alle omstandigheden heilig", antwoordde zy ernstig en zag hem aan. „Geef my nu eerst tijd alles kwam zoo plotseling Weer bracht zij de hand aan het hoofd; het waa alsof de wond haar op nienw pijn deed. „Hebt ge werkelijk niets vermoed, WillyP Ik dacht, dat ik duidelijk genoeg geweest was schertste hy en trok haar tot zich. „Neen, zeker niet; gij waart altijd heel lief tegen mij, maar ik meende, dat uwe attenties de gastvrouw golden.'*

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2