^UDff-fierichteu. De kamer van koopbandel en fabrie ken, alhier, heeft in hare laatste vergadering besloten, een verzoekschrift te zenden aan deu minister 'tn waterstaat, handel en nijverheid, om de telegraaf kas toren met beperkten of zondagsdienst op gelijke urer. open te stellen met dien verstande dat een kantoor, dat slechts 2 diensturen beeft, gedurende die 2 uren met alle kantoren van ons land kan correspondeeren en een kantoor van 5, 7 of meer diensturen zich ge durende dien geheelen tijd met alle kantoren van 5 7 of meer diensturen in verbinding kan stellen. Van dit besluit zal een afschrift gezonden worden aan de andere kamers van koophandel met verzoek om onder steuning. Verder besloot men aan den gemeenteraad te verzoeken, de gasprijzen van 9 tot 7 cents te ver- lagen voor alle gasverbruikers. AtrKl- eu «Jearabenfdtea baan gevaar liep door te brekenen oordeelden bet raadzaamden personentrein van 12.84 niet te doen vertrekken. Rr werden onmiddellijk maatregelen genomen om too goed mogelijk in den dienat te vooreion, doch wegens het verbreken der telegraphiache gemeenschap en het niet kannen geven van seinen, moest do grootst moge lijke voorzichtigheid worden in acht genomen. Tegen 4 aren vertrok de extra trein van Rotterdam naar IJselmonde tot aan de waterkeering, bij wachtpost 51, alwaar de reizigers moesten stappen over den dam, ia een trein, die van Dordrecht was gekomen. Telkens liepen gedurende dien dag op die wijze van beide richtingen treinen. Tegen het vallen van den avond begon de storm op nieaw en kwam het water met zooveel geweld opzetten dat men huiverig scheen verder treinen te laten ioopen de telegraafpalen sloe gen tegen den grondseinlichten werden uitgedoofd en het geheele terrein, gelegen om het station te IJsel monde raakte onder water. Zeer vele menschen moeiten uit hunne woning vluchten. Toen wjj gedurende dat noodweer bij den stationschef te Rotterdam D, P. infor meerden naar den loop der treinen, deelde hij ons mede, van den adjunct-inspecteur bericht te hebben ontvangen, dat de dienst waarschijnlijk tegen acht uren zou worden gestaakt. Aan dat voornemen is gevolg gegeven tegen acht uren den volgenden dag is de dienBt hervaten telkens liepen treinen van Rotterdam tot aan de wa terkeering en in omgekeerde richting van Dordrecht. De spoorwegambtenaren hadden bet den 9 hard te verantwourden. De dienst tusschen hier en Dordrecht wordt thans verricht door 5 treinen van beide richtingen tot aan de waterkeering, waar men moet overstappen. De goe derendienst is geheel gestaakt. De in den straatweg zich bevindende drie gaten werden door de gemeente gedicht, en het polderbestuur schijnt den dam bij wachtpost 51 niet te verwijderen, vóórdat men volkomen zeker is, dat bij komenden storm het water niet opnienw in den polder kan dringen. Door den storm en den hoogen waterstand is groote schade berokkend aan bet petroleum-etablissement te Charlois. Hadden in den nacht van vrijdag op zaterdag alle gebouwen en loodsen aldaar zoowel van heeren pakhuis- meesteren de Moncby als van de heeren Horatmann en Co. belangrijke schade geleden door den storm, des mor gens bezweek een der dijken rondom deze terreinen gelegen waardoor eene massa water de lager gelegen terreinen overstroomde. De groote loodsen der heeren Horstmaan Co. werden van hunne fundeering gelicht, geheel ontzet en eenige ellen verplaatst. Een ernstiger onheil overkwam echter de groote ijzeren reservoirs. Zooals men weetzijn reeds 4 dezer reservoirs door de Ned. Stoomb. Mij. te Eeyenoord vervaardigd, opge leverd en tot berging van petroleum aan de heeren Horstmann Co. verhuurd. Twee dergelijke reservoirs waren nu onderbanden en reeds zoover gevorderd, dat de opleveringstermijn op 1 April gecontracteerdmet eenige dagen zou vervroegd wordeu. Ook deze reser- „Wnt kunnen znlke verstandige meisjes toch blind zijn Je begreept dus, dat je het hof werd gemaakt En je hudt zulk eeu geringen dunk van de macht, die je ten dienste staat. Maar nu zyt ge werkelijk de mijne, voor eeuwig de mijne, Willy Ditmaal trok hij baar geheel naar zich toe en kuste haar op den mond. Zij belette het nietmaar een onbeschrijfelijk gevoel van angst en schrik maakte zich van baar meester; het scheen haar toe, alsof zij onteerd was door dien kus en zwijgend volgde zij hem tot op bet terras, waat zij naast Angela plaats nam. „Wat ziet gij bleek, Willy", riep Isa deelnemend. „En wat zijt gij lang weggebleven berispte Angela zacht. Günther weerde met eene heftige beweging een vlinder af, die hem tegen het gelaat vloog; er lag een sarcastische uitdrukking om zyn gesloten mond. „Het is hier niet gevaarlijkmevrouw", zei hij eenigszins scherp. „Gusserow herbergt geen dieven of roovers. Bovendien was freule Willy immers in goed gezelschap." Hij zag deze daarbij bijna uit dagend aan maar het meisje zweeg. De clematis in zijn knoopsgat was reeds verwelkt en toch lag er tnsschen bet oogenblik, dat zij geplukt was, en nu niet veel meer dan een nur. Een nur En haar geheele leven had in dien tijd een andere bestemming gekregen met eigen hand had zij het gebouw omver geworpen, waaraan zij zoo lang met opgewektheid had gewerkt. Zij huiverde voor de onbekende toekomst, die haar levensseheepje uit de veilige haven in storm en wind dreigde te slingeren of zij ook op dit oogenblik de vraag van Scheven bevestigend zou hebben beant woord F Zij wierp een blik op hem; zijn oogen waren op Blanche gevestigd, die met Günther stond te schertsen. Een onbeschrijfelijk gevoel maakte zich van haar meester; zij deed zich zelf heftige verwijten. Wat wilde zij dan toch eigenlijk? Zij had naar liefde verlangd die was haar nu ten deel gevallen I Goddank bad Scheven haar niet gevraagd, hoe het met haar hart gesteld was, anders... zij schrikte. Was het geen onrecht, dat zij dit voor hem verzweeg „Neen", riep een luide stem in haar binnenste, „dat kan niemand verlangen Dat is een geheim tusschen u en God alleen." Toen men zich eindelijk tot vertrekken gereed maakte, kwam Günther toevallig in bare nabijheid. „Het spijt mij dat gij klaarblijkelijk niet goed ge stemd zyt, freule Willy", zei hij koel en onverschillig. „Gusserow zal by u geen aangename herinnering achter laten." „Meer dan gij meent." „Dan heb ik er helaas niet toe kunDen medewerken De woorden klonken beleedigend hoe hoffelijk zjj ook werden uitgesproken en zij brachten haar in het don kere rijtuig nog tranen in de oogen. „Ik moet bepaald ziek zyn'1, dacht zij moedeloos „anders zou ik toch reeds lang met mij zelf tot klaarheid zyn gekomen." Wordt vervolgd) voirs hadden in den nacht schade geledenwat door vernieuwing van enkele platen te verhelpen ware ge weest. Achter de reservoirs lagen echter pl. m. 90,000 ledige petroleumvaten door de heeren Horstmann en Co. opgeslagen en deze berg vaten stortte ten 10 uur in^waardoor de vaten met zulk eene kracht aandron gen, dat de in aanbouw zijnde reaervoirs pl. m. 7 ellen verschoven en geheel ingedeukt en misvormd in den dijk werden gedrukt, eu reservoir no. 4, dat in ge bruik en gedeeltelijk met petroleum gevuld was, van de fundeering gedrongen en geheel scheef, met ontzet en gescheurd bovenvlak, pl. m. 2 ellen verplaatst werd. Hoewel de schade nog niet te bepalen isvóórdat de vaten geruimd zijn, kan men zich reeds nu daarvan een denkbeeld vormen als men weetdat deze reser voirs eene middellijn van 19 ellen, eene hoogte van 10 ellen en een gewicht van 75000 pond hebbeD, en de in aanbouw zijnde wellicht geheel gesloopt en op nieuw opgebouwd moeten worden, daar er, met het oog op de berging van petroleum niet de minste onzuiverheden in de klinknaad mogen voorkomen. Vleeschvoedermeel bevat ruim 70 pet. eiwitstoffen en is dus vooral voor jonge dieren een uitmuntend voeder. De duitscb9 landbouwscheikundige dr. Emil Wolff heeft door proeven aangetoond, dat de varkens het bijna geheel (93 pet.) verteerden en in bun lichaam opnamen. Men moet er dus niet te royaal mee wezen, maar een half pond vleeschmeel vermengd in vijf pond aardappelen is een uitstekend voedsel. Een mestvarken kan een half pond daags velen, dat is voor 6 cent, want 100 pond kost f 12. Er is geen goedkooper varkensvoeder. De Keizerin van Rusland heeft bij den fabrikant Redfern te Parijs een mantel besteld gelijk aan die welken zij op het oogenblik van het ongeluk bij Borki aanhad. Zij heeft dezen maDtel aan den beambte der firma, die te Petersburg orders kwam ontvangen, mede gegeven. De knoopen van bet kleedingstuk zijn door de hevigheid van den schok geheel geplet en in de linkerzijde bevindt zich eeu gatter grootte van een hand. Hieruit blijkt hoe hevig de schok is geweest eu het is bijna onbegrijpelijk dat de Keizerin geen letsel van eenig belang bekwam. Een geleerde hond trad dezer dagen in een gerechtshof te Dublin als getuige op. Er waren twee personen die aanspraak maakten op het eigendomsrecht van den hond een van hen de heer Burke, die in Indië ge weest was, zeide, dat bij den hond de taal der Hindoe's en Famila had geleerd en dat hij hem in die taal zou aanspreken. De bond werd daarop voor den rechter gebracht; de heer Burke beval hem in die talen ver scheidene dingen te doen, en tot verbazing der aan wezigen voerde de taalgeleerde hond al deze bevelen stipt uit. Hij werd daarom aan den heer Burke toe gewezen. De aanvoer van thee overtreft de vraag naar dat artikel al meer en meer, zoodat de eenige mogelijkheid om de daling der prijzen tegen te houden is, het spoedig openen van nieuwe markten. Vooral richt men hier het oog naar Rusland, waar wel veel chineesohe thee, doch betrekkelijk weinig tbee uit Indië eu Ceylon ver bruikt wordt. De grootste afnemer is Engelaadwaar het theeverbruik in het atgeloopen jaar 185.000.000 pond bedroeg. In de Vereenigde Staten wordt jaar lijks niet meer dan 90.000,000 pond verbruiktdoch er worden reeds stappen gedaan om de britsch-indiache thee daar meer algemeen te maken welke poging evenals in de australische koloniën stellig zeer goed zal slagen. Ook Canada en Perzië beginnen reeds meer britsche thee te verbruiken en door een der bladen wordt de aandacht der planters op de Argentijnsche republiek gevestigdwaar nog een ruim veld voor de theehandelaars open ligt. De heer Piedrahiete, electricien te Bogota, heeft oc trooi genomen op een toestel dat bestemd schijnt om een geheelen ommekeer in de telegrafie teweeg te bren gen. Deze toestel werkt zonder batterij. De spaanscbe regeering heeft een oommissie benoemd om den toestel te bestudeeren. In baar eerste verslag zegt de com missie: Op den 7 October begaven wij ons buiten de stad en begonnen met de proefnemingen. Wy hebben den toestel in verbinding gebracht met de stad door middel van de bestaande telegraafdraden en wij hebben met het boofdtelegraafkantoor in de stad in gemeen schap gestaun zonder batterij. Den 16 October werd een tweede proef genomen langs een 600 el langen draaddie zonder isolatoren aan palen was opgehangen sommige aeelen van dezen draad raakten den grond. Wij hebben telegrammen in het franschspaansch en engelsch met gemak en zonder stoornis kunnen overbrengen. Gas en electrisch licht voeren thans voor de recht bank te Luxemburg den strijd om het bestaan. In 1864 verleende de gemeente aan de gasfabriek het uitsluitend recht om gaspijpen door do straten der stad te leggen en die met gas te verlichten. De amsterdamsche ver tegenwoordiger der firma Siemens begon nu echter eeni- gen tijd geleden maatregelen te nemen om Luxemburg ook van electrisch licht te voorzien en vroeg aan het gemeentebestuur vergunning, draden te spannen over straten en pleinen of onder den grond. Het stadsbe stuur stond dit verzoek gereodeiijk toe. De gasfabriek ziet daarin echter een inbreuk op haar rechten en eischt schadevergoeding, daar zij zich uitsluitend gerechtigd acht de stad te verlichten. „Ja, verlichten met gas", meent de advokaat der gemeente. Met belangstelling ziet men de beslissing van den rechter tegemoet. Eene vermakelijke geschiedenis waarin een beer de hoofdrol speelde, wordt aan de New-Yorker Staatsztg., uit Hoaston, Texas, op de volgende wijze verteldOp het groote Centraal-station werd een kist met het adres „P. S. Trancy Hoaston, Texas" afgeladen. Men hoorde wel eenig gerommel in de kistmaar om Kerstmis is het niets bijzondersdat een of ander hondje of een ander exemplaar uit het dierenrijk vervoerd wordt en zoo bekommerde men zich niet om den inhoud der kist Daar hoorde men plotseling een krakend gelald en onverwachts stond een bruine beer op 't perron. Ben oogenblik keek hij als versaft rond, zette hel toen even wel op een loopen, zoodat oud en jong haastig op zijde week. Brnin bekommerde zich evenwel om niemand maar liep regelrecht naar de Bayon, waar hij een bad nam en zijne knnst in het zwemmen vertoonde. Aan eenige lassowerpers gelakte het eindelijk, hem weer aan den wal te krijgen. Toen hij weer op vasten grond aan geland was, gaf ons brain tje eene humoristische voorstel ling. Nu eens duikelde hij over den kop, dan weer liep hij op zijne achterpooten op de lassowerpers toe, die zich snel uit de voeten maakten, of ging hij liggen, om een paar seconden later weer onverwachts overeind te springen en allerlei capriolen te maken, als wilde hij zijn mees terschap in den wedloop toonen. Eindelijk gaf hij zich gevangen en werd met heel wat moeite wedet in verzekerde bewaring genomen. In een verslag van den engelachen consnl te Stettin wordt de aandacht er op gevestigd, dat de invoer van baring nit Noorwegen in den laatsten tijd zooveel grooter is dan die uit Nederland en vooral uit Schot land. Hij zegt daarvan „Groote hoeveelheden Nordfjordharing zijn hier in het voorjaar aangebracht en voor lager prijzen verkocht ter vervanging van de schotache. De noordsche vaar- haring, die lang hier niet ter mArkt i3 geweest, heeft weder zeer goedkoop plaatsing gevonden. De vroegere aanvoer en de uitstekende kwaliteit hebben tot zekere hoogte bijgedragen tot den toenemenden afzet. Eene tweede reden is echter gelegen in de wijze van eorteeren, schoonmaken en verpakken. Tegen de schoUche haring wordt als grief opgegeven, dat men niet meer aan kan op het getal en de merken der vaatjes verschillende soorten zijn vaak bijeengepakten als goede soorten wordt soms gemerkt wat onr jpj visch is, Daarentegen is bij de noordsche haring altijd zeker het getal en de soort van visch die op de factuur staat vermeld." Deze mededeeling is voor onzen baringhandel zeker niet zonder gewicht. In eene vrij talrijke volksvergadering van hot depar tement Bergen der Maatschappij tot nut van het algemeen trad den 13 de heer J. J. Paehlig van Alk maar geheel belangeloosals spreker op. Ook thans W6der was, evenals ten vorigen jare, de voordracht boeiend en aangenaam en de ademlooze stilte tijdens het spreken bewees, dat de voordracht met belangstelling gevolgd werd. De bijvaldie de oprichting te Sijbekarspel van de vereeniging tot wering der bedelarij vindt, blijkt uit de omstandigheid, dat te Barsingerhorn eene dergelijke vereeniging is tot stand gekomen en dat men te Beemster en Spanbroek pogingen aanwendt, om naar de statuten van die te Sijbekarspel een einde te maken aan den overlast, die de bedelary langs de huizen geeft. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 12 Eebr. Jacobus, Z. van Arie Timmer en Maria Hooiboer. 13 n Neeltje, D. van Cornelis Zuidam en Jannetje van der Laan. OVERLEDEN. 12 Eebr. Lourens Nicolaas, Z. van Klaas Otto en Antje Snip, 1 j. en II m. 13 Anna Maria, D. van Theodorus Johannes Slenters en Wilhelmina Kessens, 7 j. Maria Renseuwed. Jan Hendrik Bakhuis Roozeboom74 j. en 11 m. Amsterdam 11 Eebr. Aardappelen. E'riescke Dokkumer jammen 3 a 3,50dito Franeker /3a 3,20dito Engelsciie 1 2,50 a 2,60, Zeeuwsche spuische Jammen 4 a 5, Gel- dersche blauwe 2,20 a 2,40, Pruisische Hamburgers 4,50 a 4,70, Saksische roode 1,50 a 3 dito Jammen f 3,70 a 3,90, Elakkeesche 3,50 a 4,20. Raapkoeken 1 90 a 100, Lijnkoeken/9,50 a 12,50 per 100 P. Petroleum Amerika onveranderd. In cons. 9,75, Nobel loco en Maart.Juli 7,50 entr. In cons. 8,50 Aangevoerd 595 Runderenvette 0,48 a 0,68 per P., 51 nucht. Kalveren 5 a 9, 306 vette Varkens 0,40 a 0,50 per P. Enkhuizen 13 Eeb. Karweizaad (nieuw) f 10 a 10,25 Mos terdzaad 17 a 20Maanzaad 8 a 9ErwtenGroene 10 a 15, Vale 15 a 18Wijker Vale 10 a 12, Grauwe f 18 a 20, bruine Boonen 11 a 14, Gerst f 4,50 a 5, Haver 3 a 4. Vette Varkens f 0,40 a 0,48 per P., Boter 0,70 a 0,75 per kop. Haarlem 13 Eeb. Aangevoerd 16 stapels Kaasuitmakende 1961 stuks, wegende 3967 P. Aangevoerd 4 Koeien en Ossen 200 a 95 1 Stier f 150, 15 nucht. Kalveren 12 5, 36 Schapen 26 a 14. Schagen 14 Eebr. Aangevoerd 9 Geldekoeien 80 a 235, 10 Nucht. Kalveren f 5 a 17, 12 magere Varkens 10 a 13, 14 Biggen 7 a 8, Boter per kop 0,90 a 1Kipeieren t 3 a 4 per 100. Schiedam 13 Febr. Moutwijn t 8,75 Jenever f 12,75 a 14,25 per v. Sneek 12 Feb. Boter le soort f 58. Vereeniging le soort 57,50 a 58,502e soort 573e soort f 564e soort f 55. Aangevoerd 180 kwart- en 40 aebtste vatenj PEB TELEfiRAAr, Hoorn 14 Feb. Kleine kaas 29, Commissie 27,50. Aangevoerd 60 stapels, wegende 158SO P.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3