ÜSuitgnlAttb. ENGELAND. Zoowel de heer Gladstone ais de ministers Salisbury en Smith hebben hunne aanhangers uitgenoodigd bij de opening van het parlement op den 21 tegenwoordig te zynop grond dat zeer spoedig zaken van groot gewicht aan de orde zullen komen. FRANKRIJK De heer Mélinevoorzitter der Kamer heeft de opdracht tot het samenstellen van een nieuw ministerie aanvaard, na haar aanvankelijk te hebben geweigerd. RUMENIE. De Kamer bevestigde den 16 haar besluit van den 15waarbij het voorstelom het ge wezen ministerie Bratiano in 'staat van beschuldiging te stellen verworpen werd. BitmettïauD. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Toestand des Konings. bij gevolg waarschijnlijk weer doen herleven door alleen de oneerlijke praktijken met knnst- of marga- rineboter tegen te gaan, die deze vroegere knoeierijen hebben vervangen. Immers als er maar geen ander vet in komt dan van melk af komstig, zou het product boter mogen heeten. De boer of de koopman zal er zooveel water, meel of stroop in kunnen mengen als maar mogelijk is zonder het uiterlijk aanzien of den smaak van zijn waar te veel te bedervenen toch zal zijn mengsel op alle markten en in alle winkels als boter verkocht mogen worden Daarentegen zal men als margarine aan de markt kunnen, neen, moeten. brengen alles wat men goed vindt, alles wat op boter gelijkt en kan dienen om haar te vervangen, ook als er in 't geheel geen margarine in gebruikt isook als er reuzel, rundervet of iets dergelijks in gemengd is, Alzoo zou door de wet slechts ééne soort van bedrog bestreden, en tevens de handel in goede kunst- of margarineboter benadeeld worden. De middelen om het wetsontwerp van deze gebreken te zuiveren zijn reeds genoemd. Men stelle aan het recht, om het produkt boter te noemen, niet alleen de eisch, dat de ^«^bestanddeelenmaar dat alle bestanddeelen van melk afkomstig zijn, behalve natuurlijk zout en kleursel. Zoo luidt ook de engelsche wet. Aan den anderen kant bepale men als merk voor alle surrogaten, voor alles wat aan, dezen eisch niet voldoet en dus geen boter heeten mag, het woord kunstboter, den hier te lande gebruikelijken naam. Alle waar, die dan niet uitsluitend van melk afkomstig ismaar waarin margarine of reuzel of meel of suiker of iets an ders voorkomtonverchillig hoeveel of hoe weinig echte natuurboter zij bevat ja ook al kwam die er geheel niet in voorzou dan niet in den handel ge bracht mogen worden dan zelve of op de verpakking gemerkt met den naam kunstboter. Daarentegen zou de wet verscherpt kunnen worden door het merken met dien naam niet alleen voor te schrijven voor het ten verkoop hebben op de openbare markten en verkoopplaatsen of winkelsmaar in het algemeen dus ook bij verkoop langs de straat of bezorging aan huis. Het ingediende wetsontwerp is alleen gericht tegen bedrog in den boterhandelmaar evenzeer als er kunstboter wordt gemaaktis men ook begonnen kuustkaas te bereiden. Er is dan ook reeds op soort gelijke bepalingen ten aanzien van den verkoop van kaas aangedrongenals thans omtrent den verkoop van boter zijn voorgesteld. De Regeering meent echter vooralsnog" daartoe niet te moeten overgaan, omdat «nog niet is gebleken, dat de handel in dit surrogaat zich op den duur levensvatbaar zal betoonen en allerminst dat hij reeds eenigszins noemenswaardigen omvang heeft verkregen." Dit moge zoo zijn toch zouden wij de Regeering willen radenmet het dempen van de put niet te wachten totdat het kalf verdronken is. Als eenmaal het bedrog zijn gevolgen heelt gehad en de goede naam evenals de goede prijs van de waar is verloren is het te iaatkost het althans veel moeite en veel tijd om den goeden naam te herwinnen. Gelukkig voegt de Regeering er aan toe, dat zij zich voorbehoudt, zoodra de wenschelijk- heid daarvan blijktdaartoe de noodige voorstellen te doen. Vóór alles mogen echter onze kaas en boterbe- reiders bedenkendat het eerste vereischte om den goeden naam onzer waar te handhaven of te herwinnen hierin bestaat, dat zij inderdaad door hare hoedanig heid en uitmuntende bewerking dien naam verdient. Anders beteekenen wetten van deze soort niets. DUITSCHLAND. Den 14 is te Berlijn weder zooveel sneeuw gevallen dat het verkeer slechts met groote moeite gaande kon worden gehouden. Ook in verschillende gedeelten des rijks werd het spoorweg verkeer weder gestremd. Het voor den Rijksdag bestemde Witte Boek over de Samoa-zaken bevat 44 stukken loopende over den tijd van 8 Dec. 1886—5 Febr. 1889. Onder die stukken verdient bijzonder de aandacht het bericht van den duitschen consul te Apia van 24 Febr. 1888 over het streven der amerikanen en engelschen om op Samoa geschillen uit te lokken; dat van 9 September over den opstand van Matafa en de hulp aan dezen door den amerikaanschen kapitein Leary verleenddat van 28 December over het overrompelen van het duitsche lan dingskorps het telegram van den minister Bismarck van 7 Januari 1.1. aan de gezanten te Washington eu te Londen hun opdragende aan de ministers Bayard en Salisbury van dien aanval, tevens van het deel, dat de amerikaan Klein aan de vijandelijkheden had ge nomen, kennis te geven en te verklaren, dat Duitsch- land zich hield aan de verdragen met Amerika en Engeland en de daarop steunende rechten zou eerbie digen. Verder werd aan de beide gezanten opgedragen, de regeeringeD van Amerika en Engeland te verzoeken, actief mede te werken lot herstel van de rust. Verder nog een telegram van minister Bismarck aan den consQl te Apia van 8 Jan. 1.1., waarin hij verklaart, dat van eene inlijving van Samoa wegens de overeen komst met Engeland en Afrika geen spraak kan zijn. Een schrijven van dien minister aan de gezanten te Washington en te Londen van 13 Januari noemt als het doel der militaire maatregelen tegen Maliifa be straffing van de moordenaars der duitsche soldaten en beveiliging van duitsch eigendom. Een ander schrijveD des ministers aan den chef der admiraliteit von Goltz van 5 Febr. 1.1. betoogtdat Duitschiand niet in een oorlog naar volkenrecht met Samoa gewikkeld was daar Matafa een oproerling was. Wie hem en zijne aanhangers hielp tegen Duitschiand zou de gevolgen aan zichzelven te wijten hebben. Aan den rechtstoestand van onderdanen van vreemde mogendheden op Samoa werd niets veranderd. De heer GefFcken heeft den keizerlijken openbaren aanklager voor de rechtbank gedaagd wegens schennis van bet brievengeheim en onwettige openbaarmaking van zijn intellectueel eigendom. Liénard, een persoon, die zijne gevangenisstraf in de gevangenis van Langres onderging, is met de 19jarige dochter van den hoofdcipier ontvlucht, doch met haar te Bazel gevat. In het post en telegraafkantoor te Chartres zijn door eene ontploffing zeven ambtenaren ernstig gewond. Eeo besteller had de tegenwoordigheid van geest om eeni<*e aangeteekende brieven te redden. Het kantoor is geheel vernield. Men gelooft, dat deze ontploffing te wijten is aan het ontploffen van rioolgassen of aan een lek in de gaspijpen. Dit Algiers wordt gemeld, dat den 14 aldaar sneeuw in dichte vlokken was gevallen. In twintig jaren had dit niet plaats gehad. ITALIË. Kamer. Den 15 werd de beraadsla ging over de motie van den heer Bonghi hervat. De heer Baccarini verklaarde tegen te zullen stemmen daar hij geen bewijs van vertrouwen kon schenken aan het ministerie Crispi. Daarop stelde de heer Nicotera de volgende motie voor „De Kamer betreurt de on bedachtzaamheid der regeering en noodigt haar uit, „de orde te handhaven, zonder de grondwettige vrijheid „te krenken." De heer Cbiavo liehtte de volgende motie toe „De Kamerden wensch uitsprekendedat het ministerie worde samengesteld op eene regelmatige wijze, overeen komstig de wet van 1888gaat over tot de orde van den dag." Minister Crispi betoogde, dat het op den 8 te Rome gebeurde van geringe beteekenis was en verdedigde de buitenlandsche en binuenlandsche staatkunde van het ministerie. De Kamer moest nu haar oordeel over de houding van bet ministerie uitspreken. Indien dit oordeel gunstig luiddezou de regeering haar werk ten bate van de belangen des vaderlands voortzetten zoo nietdan zonden de ministers weten wat hun te doen stond. Met 247 tegen 115 stemmen werd den 16 eene door den heer del Guidice voorgestelde motie van vertrouwen aangenomenwaarmede de minister-president Crispi zich vereenigd had. By de stemming onthielden zich 36 leden. De voorzitter der Kamer deelde mede dat de Koninghaar bureau ontvangendedat hem het adres van antwoord op de troonrede kwam overbrengen, zijne erkentelijkheid had uitgesproken voor hare betui gingen van gehechtheidonder bijvoegingdat hij de uitoefening der door de wetten bekrachtigde vrijheden als een waai borg voor de toekomst van het volk be schouwde. „Ik ben overtuigd", had Z. M. gezegd, „dat vertegenwoordiging en regeering de bestaande moeielijk- hedec te boven zullen komen. De staatkunde mijner regeeringkrachtig strekkende tot het behoud van den vredezal deze taak gemakkelijk maken." OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizerin heeft den 9's avonds 9 uren geheel alleen, een be zoek gebracht aan den grafkelder, waar het lijk van haren zoon is bijgezet en aldaar een uur doorgebracht. Den 16 heeft minister Tisza by de Kamer een nieuw artikel 14 der legerwet ingedienduit overweging van de tegen de oorspronkelijke lezing gerezen bezwaren. Den 17 werd te Peet eene demonstratie gehouden waaraan 70000 personen deel namen. De stoet trok verschillende s raten door, doch de orde werd niet gestoord, Men hoorde de kreten Leve de Koning weg met Tisza De politie was afwezig. VEREENIGDE STATEN. Het huis van afge vaardigden heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij president Cleveland gemachtigd is 625000 te besteden ter verdediging van de belangen der amerikanen op de landengte van Panama. Den 18 des morgens te 5 uur zijn de stoomketels in het groot Central Hotel te Hartford (Connecticut) ge sprongen. Het gebouw van 5 verdiepingen is geheel vernield. In de puinhopen ontstond weldra brand waaronder ongeveer 50 personen bedolven lagen. «aMMBMBBBM—rthnmnrtllBI III agHWI.JWMHHa De minister van justitie heeft ingediend het vroeger toegezegde wetsontwerp tot het brengen van wijziging in de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie door artikel 70 te doen luiden Zij (de gerechtshoven) vonnissen met vijf raadsheeren en artikel 71 te doen vervallen. De uit Apeldoorn den 17 en 18 verzonden berichten, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning weder minder gnnstig waszijn bevestigd door het den 18 te 'sGravenbage uitgegeven bulletin, luidende: De toestand des Konings heeft in de laatste dagen weder eene minder gunstige wending genomen. De aandoening van het slijmvlies der mond- en keelholte waaraan de Koning vroeger leed, heeft zich herhaald. Het slikken is moeielyk en pijnlijk en Z. M. kan slechts zeer weinig voedsel gebruiken, ten gevolge waarvan de kraohten van den Hoogen Zieke lijden. Dit Apeldoorn wordt aan het Handelsblad bericht, dat de feestelijkheden wegens den toestand van Zijne Majesteit niet door zijn gegaan. Den 13 is benoemd te Zaandijk tot onderwijzer S. de Jong te Wijhe en te Krommenie tot onder wijzeres mej. E. M. Langeveld te Haarlem. In den nacht van den 14 is te 's Hertogenbosch het lompenpakhuis van den heer van Wamel met den grooten voorraad lompen geheel afgebrand. De beer D. C. Loman, burgemeester van Texel, heeft den 15 medegedeeld, dat hij tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag uit zijne betrekking zal vragen wegens het aannemen eener particuliere betrekking te Amster dam hij zal, met een verlof van ruim 2 maanden, eerst nog eene reis naar Amerika maken. - Den 15 des avonds is te Kampen het 9jarig zoontje van den sigarenmaker J. Visscher, dat zich met zijn makker op het ijs gewaagd hader doorgezakt en verdronken. Den 16 des avonds is de vrouw van een slaap steehouder te Haarlem, die twee twistende vrouwen willde scheiden, door een harer met een dolkmes vrij ernstig verwond Den 16 zijn te Haarlem vijf kinderen van 3 tot 8 jaren zittende in een tweewieligen door een achtjarigen jongen bestuurden handwagen, te water ge raakt, waarvan 4 dadelijk gered werden door een hout- koopersknecht, terwijl het vijfde door een politie-agent met een haak uit het water werd gehaald. D t kind verkeerde reeds in bewusteloozen toestand doch werd na veel moeite weder bijgebracht. Van de twee vischschuiten, die te Scheveningen van den reeder M. do Niet nog vermist werden, is den 16 een aangekomen de sohuit met schipper Keus is dus waarschijnlijk vergaan. Een uit Belgie afkomstig geziu is te Vlissingen door de pokkeu aangetast. Reeds twee kinderen zijn overleden. Thans is de vrouw aangetast. Yoor de wo ning ia een politie-agent geplaatst, om het in- en uitgaan by dat huis te belettentenzij dit volstrekt nood zakelijk is. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in dit jaar geen examen wordt gebonden tol toelating van jongelieden voor adel borst 3 klasse met bestemming voor het korps mariniers. De Koning heeft tot zyn commissaris bij de Nederl, Handelmaatschappijmet ingang van 1 Maart e. k benoemd de heer mr. H. L. M. Luden in de plaats van den hesr mr. F; Alting Mees, wien als zoodanig eervol ontslag is verleend. Op het kohier van den hoofdelijken omslag te Leeuwarden voor 1889 komen 4117 aanslagen voor waarvan naar 4.30 pet. van dat inkomen, zal worden geheven f 186.200.87. Het hoogst belastbaar inkomen is 130.000, dan volgen er 20 boven f 20.000ais een van ƒ73.000—77.000, een van ƒ43.000—46.000, een van f 40.000f 43.000, twee van 34.000— 36.000, een van 30,000—32.000, vier van ƒ28.000— 30.000, twee van 26 000—28.000, een van 24.000 - 26.000 drie van 22.000- 24.000 en vier van 20.000—22.000. Wijlen de heer mr. M. Verbrugge, den 29 De cember i.l. te Middelburg overleden, heeft aan de Rijks universiteit te Leiden eene som van 12000 vermaakt, ter vorming eener beurs ten behoeve van studenten in de rechtsgeleerdheid, door curatoren toe te kennen op den voet, waarop de Rijksbeurzec worden verleend, met dien verstande, dat bij gelijke geschiktheid en bekwaamheid een lid der familie Verbrugge, en dieD geslachts naam voerende, de voorkeur zal hebben. Te Groningen is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. van Heel, lib., met 611 stemmen de heer mr. J. G. v. d. Hoop, anti-rev., bekwam 439, de heer Nanninga, soo. dem., 77 stemmen. Van de 3553 kiezers kwamen slechts 1152 op. In December werd in de Rijkspostspaarbank in gelegd ƒ724.918.4754, terugbetaald f 612.091.45%, zoo dat het gezamenlijk tegoed bij den aanvang van 1889 ƒ13.980.411.5954 bedroeg. 3583 nieuwe boekjes werden uitgegeven, 1114 geheel afbetaald, zoodat op 31 De cember 201.763 stuks in omloop waren. De heer W. P. A. Mutsaers, lid van Ged. Staten van Noordbrabant, is kandidaat gesteld voor lid van de 2 Kamer in plaats van wijlen den heer van Baar. De minister van marine heeft, krachtens machtiging des Konings, ter kennis van belanghebbenden, gebracht dat in dit jaar 1°. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord na afgelegd vergelijkend examenkunnen geplaatst worden20 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Tot dit examen worden toegelaten jonge lingen, Nederlanders zijnde, die op 1 Januari van dit jaar reeds den ouderdom van 13 jaar en op den 1 Mei van dit jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereiktalzoo de geborenen tusschen 1 Mei 1872 en 1 Januari 1876. De vader, de moeder-voogdesse of de voogd, die ver langt zijn of haar zoon of pupil voor adelborst te doen in aanmerking komen, dient vóór of uiterlijk op den 1 Mei a.s. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in. 2°. vier jongelingen kunnen geplaatst worden ais adspirant-administrateur bij de kon. nederl. zeemacht. Tot het vergelijkend examen, in de maand Juli e. k. af te nemen worden toegelaten jongelieden Neder landers zijndedie op den 1 September van dit jaar den ouderdom van 16 jaren hebben bereikt, doch bun 19 jaar nog niet zijn ingetreden. Oudera of' voogdendie verlangen, dat hunne zonen of pupillen aan dac examen deelnemen dienen vóór of uiterlijk op den 1 Juli a s. een verzoekschrift in aan den minister van marine. Het grasgewas van den West-Frieschen dijk van het Ambacht West-Friesland, genaamd de Schager- en Niedorper-Kogge, is verpacht voor 1963 tegen 1738 in 1888.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2