24* TWEEDE BLAD. ZONDAG 24 FEBRUARI. #fficiëcl (öcbcelte. Herijk voor de bewoners van wijk C op '25, 2G, 27 en 28 Februari 1889, van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 uur. NATIONALE MILITIE. BniU l«ub. BELGIE. De Kamer heeft oen aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot nadere regeling van de suikerbelasting, na verwerping van eep voorstel, om die behandeling te verdagen, met 63 tegen 34 stemmeü. ENGELAND. Den 19 is in het schotsche dis triet Oost Peitabire de aanbanger van Gladstone tot lid van het Lagerhuis gekozen met eene meerderheid van 1716 stemmen. FRANKRIJK. Den 16 zijn 2500 werklieden aan het Panama-Kanaal ontslagen. In alle afdeolingen wordt het werk door de aannemers ingekrompen. EGYPTE. De regeering heeft besloten de rente der bevoorrechte schuld te verminderen tot 4 pet. On derhandelingen over eene voor dat doel te sluiten lee ning zullen weldra geopend worden. jBitmcalattb. iU,KMAA#SCHE€OUÏANT. i ONDERWIJZERESSEN die in aanmerking wenschen te komen voor onderwijzeres aan de openbare school voor on- vermogenden te Alkmaar (hoofd de heer H. van den Berg) op f 650,— j aarwedde worden verzochtzich onder overleg ging van de bij de wet vereischte stukken en van eene ver klaring omtrent den tijdgedurende welken zij reeds werk zaam zijn geweest, aan te melden bij het gemeentebestuur aldaar vóór 3 Maart 1889. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herin nert belanghebbenden, dat hij op Donderdag 28 Eebruari 1889, 's namiddags te 6 uren, ten raadhuize alhier zitting zal houden tot het ontvangen der getuigen voor de vrijstel ling als eenige wettige zoov of wegens broederdienst. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 23 Eebruari 1889. A. MACLAINE PONT. AJDRIANTJS BAART1. w. Hoornwordt ver zocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. DUITSCHLAND. De heer H. graaf von Görtz- Wrisberg, sedert 1883 minister-president van het her togdom Brunowijk, is den 22 overleden. Den 21 is het Parlement geopend met eene troonrede, waarin er op gewezen wordt dat de betrekkingen tusschen Engeland en de andere mogendheden zeer vriendschappelijk zijn. De krijgsverrichtingen in Egypte, welke eenige dagen vóór de laatste verdaging van het Parlement eindigden, hebben het doel, waarmede zij ondernomen werden, doen bereiken. Er bestaat geen reden voor de vreesdat de rustverstoringen in de nabijheid van Soeakim gestoord zullen worden De onderhandelingen met Thibet over Sikkim hebben nog geen gunstigen uitslag opgeleverd, maar er is hoop, dat de voortzetting der krijgsverrichtingen in Sikkim onnoodig zal zün. De Koningin heeft toegestemd ia het deel nemen met Duitsobland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika aan de te Berlijn te houden bijeenkomst over Samoa, om het werk der vorige bijeenkomst voort te zetten. De voortdurende uitgaven welke de andere euro- peesche staten doen tot het versterken hunner legers, hebben het noodig gemaakt, dat ook Engeland de maat regelen, welke tot nu toe tot verdediging van de kusten en den handel zijn genomen, uitbreide. De regeeringen, welke in andere staten het bewind voeren en over de uitgebreide strijdkrachten dezer staten besohikken zijn op het oogenblik allen zeer vriendschappelijk jegens Engeland gezind maar voegt de Koningin er bij Bik heb niet het recht te veronderstellen, dat deze staat van zaken voor geene wijziging vatbaar is." Verder was de troonrede gewyd aan aangelegenheden van plaatselijken aard o. a. zal een wetsontwerp inge diend worden tot regeling van het plaatselijk bestuur ia Schotland, tot verbetering van den toestand in Ier land enz. Voor de versterking der vloot en voor de uit breiding van het personeel der marine zal een krediet aangevraagd worden. In de zitting van het Hoogerhuis van den 21 keurde Lord Londesborough het af, dat in de troonrede geen gewag gemaakt was van de bekrachtiging der overeen komst betreffende het Suezkanaal, noch eenige mede- deeling gedaan was over den staat van zaften in Zanzibar. De heer Granville betoogdedat het voor Engeland niet mogelijk was, zioh bij de gebeurtenissen in Zanzi bar wat betreft de onderdrukking van den slavenhan del tot de rol van toeschouwer te bepalen maar hij hoopte toch, dat de mirister van buitenl. zaken meer volledige inlichtingen zou verschaffen. Tevens wensehte hjj der regeering geluk met den schitterenden uitslag der krijgsverrichtingen bij Suakim. De minister van buitenl. zaken antwoorddedat het niet gebruikelijk was in de troonrede te gewagen van het bekrachtigen van overeenkomstenals die welke ten opzichte van het Suezkanaal tot stand is gekomen. Wat Zanzibar betreft, merkte hij op, dat het parle ment vóór de laatste verdaging had vernomeD, hoe daar de toestand was en sedert dien tijd wa3 er niets nieuws gemeld over de blokkade en de uitwerking daarvan. Over het Samoa-vraagstuk zou de regeering weldra de stukken in het Parlement overleggen. Engelands streven is den vrede op en de goede handelsbetrekkin gen met deze eilanden te herstellen. Het gerucht, dat Engeland een gedeelte der Samoa-groep wilde inly ven, was belachelijk. Ten slotte verdedigde hij de staatkundedoor de regeering ten opzichte van Ierland gevolgd. Het adres van antwoord op de troonrede werd daarna aangenomen. Lagerhuis. Den 22 deelde de heer John Morley, onder luide toejuichingen der oppositie mede dat hij den 23 bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede een amendement zou indienen hou dende de verklaring dat Ierland op eene onrecht vaardige wijze bestuurd wordtmet verkrachting zijner rechten. Daarom wordt verlangd, dat maatregelen wer den genomen om het iersche volk te helpen eQ den werkelyken band tusschen Groot-Britanuië en Ierland te bevestigen. Vervolgens ving de behandeling van het adres van antwoord aan. Aan den heer Gladstone, die de troonrede bestreeddeelde minister Smith mede dat de duitsche regeering plechtig verzekerd had dat zij zich betref fende Samoa zou houden aau de overeenkomsten in dit opzicht gesloten. In Afrika had Duitschland niets ondernomenwat niet strookte met de schikkingen van 1885. Wat betreft de wapeningenverklaarde hij dat de regeering bij haar voorstel volstrekt niet werd gedreven door oorlogzuchtige bedoelingen jegens andere volken. Met het oog op de uitbreiding der strijdkrachten in andere landen achtte zij evenwel bet nemen van voor zorgsmaatregelen noodzakelijk. President Carnot benoemde den 21 een nieuw minis terie. Minister-president en minister van handel is Tirard binnenl. zaken Conslans financiën, Rouvier justitie Thevenotonderwijs en eeredienetFaillières; landbouw, Faye openbare werken, IJ^es Guyot oorlog de FreycinetmarineJaurès den 22 werd tot minister van buitemandsehe zaken benoemd de heer Spalier. Het ministerie bestaat dus hoofdzakelijk uit gematigde republikeinen de heeren de Freycinet en Guyot vertegenwoordigen de radicale partij. De Kamer hield den 21 eene korte zittinghare volgende bijeenkomst werd bepaald op den 23. Blondeaugewezen ambtenaar aan het ministerie van openbare werken die vóór eenigen tijd pogingen aanwendde om aan de duitsche regeering plannen te verkoopen maar wiens brief in handen der fransche overheid viel is tot 5 jaren gevangenisstraf en f 500 boete de boogste straf, veroordeeld. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. Den 22 is art. 14 der militaire wet met de daarin door minister Tisza gebraohte wijzigingen, met groote meerderheid aangenomen. VEREENIGDE STATEN. Het wetsontwerp betreffende den aanleg van bet Nicaragua-kanaa! dat door president Cleveland bekrachtigd ismachtigt de ondernemers eene maatschappij op te richten met een kapitaal van f 250.000.000 in aandeelen. Later kan dit kapitaal vergroot worden. De prov. N.-Brab. Ct. deelt mede dat blijkens akte den 16 voor mr. Jan de Bergh notaris te 's-Her- togenboscb verleden, aan een kapitaal van f 31000, door Z. M. den Koning beschikbaar gesteld de bestem ming gegeven is eene stichting te vormenwaaraan overeenkomstig Zr. Mr. beschikking de naam is gegeven van „Fonds Koning Willem III", te Helenaveen. Dit fonds heelt ten doel den landbouw en de veeteelt te helpen ontwikkelen en de welvaart te bevorderen van de zich aau landbouw tuinbouw en veeteelt wijdende vaste nederl. arbeiders-en pachtersbevolking op de gronden der naamlooze vennootschap tot ontginning en vervening der Peel genaamd Helecavetu onder be schermheerschap van Z. M. den Koning. De gemeenteraad van ScllRgdll heeft den 19 na kennis te bebben genomen van een schrijven van 5 leden der schoolcommissie dat zij geen gevolg kon den geven aan het tot hen gerichte verzoek, om terug te komen op hun besluit tot het nemen van gezamen lijk ontslag, wegens de benoeming van het hoofd der gemeente-school tot hun medelid, die leden zijnde de heeren P. Buis Jr., C. J. Plomp, W. A. HazeuC. Asjes en Jb. Denijs herbenoemd en benoemd tot lid den heer J. v. d. Maaten. In diezelfde zitting werd be sloten met de Maatschappij voor gemeente-erediet te Amsterdam eene leeniug van f 5800 aan te gaan tot dekking der kosten van de gebouwd wordende oDder- wijterswoniog. Den 19 is te Heerenveen de torenklok van de r. k. kerk tijdens bet luiden neergevallen niemand heeft daarbij eeuig letsel bekomen. Den 20 is de wijnkooperskneeht Gerritsen, werk zaam bij de heeren Mispelblom Beijer te Zutfen bij het plaatsen van vaten wijn in den kelder op de tweede stelling onder een vat geraakt en onmiddellijk overleden. Ben 20 is te Dordrecht overleden de koetsier der bierbronwerij de Gekroonde Valk, die den 18 van zijn voertuig geworpen en inwendig zwaar verwond werd. Den 20 is te Groningen tot lid der prov. staten gekozen de heer mr. M. Rutgers van der Loeff, lib.met 074 van de 1101 stemmen. Op den heer jhr. mr. O. Q. van Swinderen, gesteund door kath. en antirev., waren 410 stemmen uitgebracht. - De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 21 besloten tot de uitgifte eener derde serie van/'GOO.OOO van de 3% pets. geldleening van 1888, groot 5,000.000. Te Helder is in den nacht van den 20 op en 21 onderstboven binnengebracht de scheveninger domschuit, „De vier gebroeders" van den reeder M. J. buijtia den laatsten storm verongelukt. De heer W. P. A. Muteaers, lid van Ged. Staten, te Tilburgis den 22 tot lid der Tweede Kamer ge kozen in bet kiesdistrict Eindhoven, in plaats van wijlen den heer van Baar met 1401 van de 1443 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 3014. Uit Winschoten wordt gemeld, dat het bericht betreffende den dood van een meisje tengevolge van het te stijf rijgen van een corset ODjuist is het meisje werd dood in baar bed gevonden, terwijl de geneesheer verklaard heeftde oorzaak van haren dood niet te kunnen aanwijzen. Te Arnhem beloopt het aantal vergunningen voor de drankwet nog 276 een bedrag van f 26340 weid in 1838 aan vergunningsrecht betaald. De Koning heeft afwijzend beschikt op het ver zoek om gratie ingediend door baron Th. S. en H. te Utrecht. Te Kolhorn trad in eene vergadering van het nutsdepartement tot groote voldoening van he$ aan wezige publiek als spreker op de heer Temouij Apel lid vau het letterlievend genootsehap Jacob Leon Wertheim. Aan een wagenmaker te KolhOTO is de levering opgedragen van een lOOtai kruiwagensten behoeve der havenwerken te Carthagena (republiek Columbia) iu Zuid-Amerika Bij kon. besluit van den 9 zijn de dienstdoende schutterij te Zutfen in haar geheel en die te Doesburg voor den dienst der infanterie bestemd. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te HgUiF- lem ds. A. J. Th. Jonker te Ellecom. De door de gemeenteraad van Leiden den 28 Juni en 16 Augustus 1888 vastgestelde verordening tot regeling van den werkkring der commissie van financiën, welke door den burgemeester in strijd met de wet werd geacht, is bij koninklijk besluit wegens strijd met de wet vernietigd. Volgens de Arnhemsche courant heeft de mi nister van binnenlandsche zaken besloten de Rijks kweekschool te Nymegen op te heflen de sluiting zal den 1 September a. s, plaats hebben en de nog aan wezige kweekelingen zullen naar andere Rijkskweek scholen overgebracht worden. Het telegraafkantoor in het Btation der Holl. Spoorwegmaatschappij te Wognum-Nibbikswoud wordt den 1 Maart met een dagelijkschen dienst van 8 uren 's morgens tot 2% uur na den middag en van 4% tot 9 uur na den middag voor het algemeen verkeer geopend. Naar aanleiding van een dorr ons uit Het Nieuws van den Dag overgenomen berichtbetreffende de stranding van het fransche schoenerschip „Jean Bart", bezuiden Kamperduin, worden wy opmerkzaam ge maakt, dat de beschrijving, daarin van de redding ge geven niet geheel met de waarheid strookt, althans slechts een deel der waarheid vermeldt. Behalve de Petteners toch hebben ook verschillende Schoorlsche ingezetenen zich daarbij verdienstelijk gemaaktt. w. de gebrs. H, Jb. en C. Kuijper, P. Roozing C. van der Oord en C. Knoef, die „voor de Petteners niet behoefden onder te doen", zooals men ons schrijft. Wij werken gaarne mede, om ieder de eer te geven, die hem toekomt, maar de schrijver van bet uitgebreide Btuk over deze zaak houde ons ten goede dat wij dit met bet oog op onze ruimte op beknopter manier doen, dan hij van ons verlangt. Wij vertrouwen, dat in ieder geval hiermede aau zyne bedoeling is voldaan. De Rotfcerdamsohe tramwegmaatschappij keert over 1888 na afschrijving van f 64000 een dividend van 7% pet. uitgelijk aan 1887. De heer mr. A. C. Waller heeft de benoeming tot wethouder te Haarlem aangenomen. Te Zwolle is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. de Goeijen, lib., met 538 van de 573 stem men. Het aautai kiezers bedraagt 1593. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage waarschufvtdat men op zijne hoede zij bij het aan- knoopen van handelsbetrekkingen met Willem Frederik de Voogt aldaar die meestal schrijft op advertentiën, waarin iets te koop of ter overneming wordt aange boden en de commissaris van politie te Leiden tegen W. C. Kleinman, zich dus noemende, 41 jaren, een grooten bril dragende fatsoenlijk doch armoedig ge kleed met lagen hoeddie zich oud-stuurman noemt, de liefdadigheid inroept en daartoe brieven overlegt ten bewijze dat hij niet door eigen schuld zonder betrekking of verdiensten is. Een dusdanige brief van een gezag voerder eener stoombootdoor hem te Leiden overge legd is gebleken valsch te zijn. Bij kou. besluit van den 30 Januari is vergunning verleend tot het oprichten van een magazijn voor nat schietkatoen ten dienste der marine op een terrein in den Grooten IJpolder, gemeente Sl0t6U behoorende aan den luitenant-generaal jhr. G. M. Verspijek.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5