VEREENIGDE STATEN. Het Hnis van Afgevaardigden verwierp met 143 tegen 88 stemmen de tariefwet van den heer Mills. De meerderheid be stond uit de beschermingsgezinde democrateu en de republikeinen. ISiuncnlaub. Toestand des Konings. medaille) door Halvorsen, in 10 m. ll'/s sec.; de vierde prijs (zilveren medaille) door Ottersen, in 10 m. ll'/g sec. Al deze tijdruimten zijn veel korter dan die van Do- nagne en Pansehin. De rus Baltschefatingdie Pan- gchin op 3 mijlen (4327 el) sloeg behoort ook onder de geslagenen. De kroonprins deelde de prijzen uit. RUMENIE. Het voorstel, om het ministerie Bratiano in staat van beschuldiging te stellen door den afgevaardigde Blaremberg op nieuw in gewijzigden vorm ingediend, is den 21 door de Kamer aan genomen met 101 tegen 47 stemmen. Eene commissie van onderzoek werd benoemd, welke binnen tien dagen haar verslag moet indienenwaarna met eene meer derheid van twee derden beslist moet worden of aan de beschuldiging tegen het oude ministerie gevolg zal worden gegeven. Het bericht luidtDe toestand van Z. M. den Koning blijft minder gunstig en verandert weinig. De krachten komen niet bij. Uit 's-Gravenhage wordt gemelddat den 25 de zie kenoppasser Hemmes wederom naar het Loo geroepen is, om zoo noodig den verplegingsdienst te verrichten. Den 18 is het kohier van den hoofdelijken omslag te Edam voor 1889 door den gemeenteraad vastgesteld tot een bedrag van f 20629,11 en bepaald dat het principaal van den aanslag met 13 pet. zal worden verhoogd in plaats van met 15 pet. in 1888. De gemeenteraad van WiOringen besloot den 19, aan aen Koning een telegram van gelukwensching ter gelegenheid van zijnen verjaardag te zenden op voorstel van den heer Maats aan wien bij het einde der zittingbij monde van den heer Obreendank betuigd werd voor de aan de gemeente gedurende 28 jaren als burgemeester en als lid van den raad bewe zen diensten. Den 21 des nachts werd op het fort „de Harssens" de schildwacht onverhoeds door drie hem onbekend gebleven manspersonen aangevallen en zoodanig met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagendat hij bewusteloos nedervielin welken toestand bij bij de aflossing gevonden werd. Het doel der aanvallers is blijkbaar geweest diefstal. De soldaat de milicien- artillerist W. van Gijn, werd in het hospitaal opgenomen. Bij de verkiezing van hoofd-ingelanden voor het "Waterschap „de Purmer" zün den 21 herkozen de heeren J. Blom en C. Visser Uz. en is gekozen, in plaats van den heer C. v. Baar, de heer A.N. Teengs. De gemeenteraad van Tiel heeft den 22 besloten, eene 3% pets. geldleening aan te gaan tot ven be- bedrag van f 250.000, tegen den koers van 97J pet. en zulks ter aflossing van de bestaande 4 en 4% pet. leeningen en aan de provinciale staten eene bijdrage van f 29000 te vragen voor de aan te leggen vlnchtbaven. De gemeenteraad van ScliagöU heeft den 22 benoemd tot onderwijzer aldaar J. C. Visser van Oost- Voorneals derde persoon was op de voordracht ge plaatst J. Bouwman te AkGTSlOOu- - Den 22 des namiddags is op het kerkhof te Huis- duinen het monument onthuld ter nagedachtenis van wijlen den heer mr. K. A. Slakman Basse, gedurende 35 jaren burgemeester der gemeente Helder geweest. Den 22 is te Edam aanbesteed bet zooveel noodig afbrtken der bestaande gasfabriek en het maken van een nieuw gebouw met bijbeboorende werken. Laagste inschrijver was de heer 0. Kraaij aldaar voor f 12360, aan wien de uitvoering gegund werd. Den 22 werd te Den Burg op Texel eene ver gadering gehouden van de leden der liberale kiesveree- maaktende zon zegevierend door de wolken brak en Treitel wegreedbleef de oude freule in gedachten verzonkenen kwelde haar onbarmhartig en aanhou dend het zelfverwijt, dat niemand anders dan zij zelve van alles de schuld was „Ik moet naar Warnitz besloot zij eindelijk. Zij maakte zich snel gereedzette haar hoed in der haast verkeerd op en spoedde zich heen. „Willy kindriep zij verbaasd toen zy voor de deer kwam en haar nichtje haar tegemoet trad. „Zie ik goed? Ben jij het?" „Ja, tante. Waar gaat n heen?" „Naar jou Zij had haar reeds by den arm genomen en trok haar de kamer binnen. Willy zag er bleek en vermoeid uiteen eigenaardige glans als van onder drukte tranen lag in haar oogen. „Wat een dwaasheid I Met dat weêr", berispte haar tante, terwijl zij haar japon betastte, „je zult bet ge ducht te pakken krijgen." „Ik verlangde zoo naar u tante Zij greep de hand van de oude juffer en begon bitter te schreien. „Ik heb mij gisteren avond verloofd met Scheven dat wilde ik u persoonlijk zeggen." De oude freule bleef, na deze woorden, eenige oogen- blikken onbewegelijk zitten een zoutpilaar gelijk het kookte en bruiste in haar binnenste zij wist zelf niet wat er in haar omging. „Gelooft gij, dat je hem liefhebt?" vroeg zij einde lijk stil en zacht en zij kneep daarbij een vlieg dood die langzaam langs het heldere vensterglas naar bo ven kroop. „Ik geloof het wel!" antwoordde Willy, onder nenbijna angstig„hij beeft mijn woordtante." tra- Freule von Malknitz vond niets bijzonders in de laatste woorden. Wat wist die oude juffer van liefdes geluk en liefdesmart „Zeg toch een vriendelijk woordje tante „Wordt gelukkigzoo gelukkig als je het verdient, jnjjn lief, lief kindZij sprak op eigenaardig geamoor- niging aldaar. Uit het verslag van den penningmeester- bleek dat de rekening van het afgeloopen jaar met een nadeelig saldo van f 15 sloot. In plaats van den heer Bakels die als bestuurslid aftrad en niet herkies baar was werd als zoodanig met meerderheid van stem men gekozen de heer A. P. Koorn te Den Burg. Verder werd besloten, het bestuur der Centrale liberale kies- vereeniging te Den Helder nit te noodigen, stappen te doen tot oprichting van een bond van liberale kiesver- eeniging in dit district. In beginne! is aangenomen zooveel mogelijk samenwerking te bevorderen tusschen de kiesvereeniging te Den Bnrg en de liberale kiesver- eeniging te Oosterend en De Cooksdorp op Texel. Te Woensel bij Eindhoven zijn den 23 des avonds twee boerenwoningen geheel afgebrand er kon niets van de inboedels gered worden. De heer mr. J. B. van Osenbrnggenlid der Tweede Kamer voor bet hoofdkieadistrict Dordrecht, is den 25 na reed3 geruimen tijd ongesteld geweest te zijn te 's-Gravenhage overleden. Te Eist is een landbouwer die te dicht bij den korenmolen aldaar kwam door een der roeden tegen het hoofd getroffen, met bet gevolg dat bij weldra stierf. De vereeniging de Kerkelijke Kas te Botterdam zal eene 4% pet. geldleening, groot f 303.000, aangaan, verdeeld in schuldbekentenissen van f 1000500 f 100 en f 50. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 5 Maart des namiddags te 2 uur. Uit het wrak van de te Nieuwediep binnenge sleepte Schevsninger bom „de Vier Gebroeders" (Sch. 169) zijn in bet geheel zes lijken te voorschijn gebracht. Alleen het lijk van G. Roos is niet gevonden. Te Sneek wordt voor 1889 een hoofdelijke omslag van f 54929 geheven naar een belastbaar inkomen van t 1.116.453. Het bestuur van de vereeniging „Het Pen- sioenverbond" heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het, naar aanleiding van het ingekomen wetsontwerp tot regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezenbet volgende onder de aandacht brengt In de eerste plaatsdat het gehoopt had, dat de regeering, dia de ontwerpen op 9 December 1888 aan de Tweede K^imer inzond, de nieuwe wetgeving in den loop van 1889, b.v. in Juli, zou hebben willen invoeren, daar nu in den loop van dit jaar nog velen weduwe en wees zullen worden, die niet zullen genieten van de mildere bepaling der wetgeving in de tweede plaatsdat het tot zijn leedwezen ge zien heeft dat volgens de ingediende ontwerpen de eventneele weduwen en weezen van de ambtenaren, d<e bij het in werking treden der wet nog leven, doch reeds gepensioneerd zijn geen pensioeo zullen genieten. Dijkgraaf en heemraden van den Belmermeer heb ben den 18 aanbesteed het veranderen vandeLangen- brng, in het zuideinde te Broek in Waterland, van loop- in rijbrug. Laagste inschrijver was de heer J. de Wijs te Monnikendam voor 680 aan wien het werk gegund werd. Aan de prov. staten van Utrecht is medegedeeld, dat er bij het ontwerpen der wjjziging van de provin ciale kiesdistricten eene vergissing heeft plaats gehad in de berekening van het bevolkingscijfer voor het kieedistrict Utrecht II. In plaats van 43856 wordt dit cijfer nu gesteld op 47865en dientengevolge wordt het aantal in het kiesdistrict Utrecht II te verkiezen getal leden op 10, en het geheele aantal leden van de staten van Utrecht op 46 (in plaats van 45) voorgesteld. Met 1 Mei wordt te Leiden een sub-agentschap der Nederl. Bank opgericht. Eenige industrieelen uit de omstreken van Eind hoven hebben aan gedep. staten van Noord bolland ontheffing verzocht van huD aanslag in de patentbelasting als kooplieden te Amsterdam, omdat zij die stad niet als kooplieden bezoeken, doch als fabrikanten. Het suppletoir recht, van hen als zoodanig geheven, achten zij onbillijk, omdat zij te hunnent voor de werklieden, die buiten de den toon. „Al hadt je een Zoeloe genomen, als hij je maar lief beeft", voegde zij er vol kommer bij en zy zag er uit alsof haar een Zoeloe welkomer geweest was, dan de knappe man, dien haar lieveling gekozen had. „Tante lieve tanteHet donkere hoofd lag snik kend aan Malwine's borst; deze streek met haar vingers door het zachte haar. Zulke liefkozingen waren voor haar ongewone dingen Het kostte Mal wine groote moeite, om te verzwijgen wat zij op het hart had en dat zich met bijna onweerstaan baar geweld over hare lippen drongbetgeen met den ouden Broek was gebeurd en de afspraak tnsschen Gert en ScheveD. „Waartoe zal ik haar het hoofd warm praten en haar arm hart kwellen", dacht zij echter. „Komt tijd, komt raad En als het al te erg loopt, dan is er immers op Malchin nog genoeg om een luitenantje, dat in schal den steekt, uit de verlegenheid te redden, wanneer het haar gelukkig maakt - XIV. De president was op Warnitz teruggekomen; met meer idealen en vaster van zijn handelstalent overtuigd dan ooit. Hij was met de verloving van Isa zeer ingenomen. In den grond van zijn hart was hij blij dat hij van haar af was. Hij gaf eenige mooie volzinnen ten beste, kneep de oogen dicht en zette getrouw aan zijn ge woonte zijn monocle op. In de armen van haar ver loofde vergoot Isa menigen traan over de onhartelijkheid haars vaders. „Zij hebben nooit van mij gehouden I Je ziet het na, ik ben hun totaal onverschillig", fluisterde zy. Hollfeld kuste teeder de bevende lippen en met nog grooter innigheid sloeg zij haar armen om zijn hals. Het huwelijk zon spoedig worden voltrokken nog vóór Kerstmis wilde hij zijn jonge vrouw in de pastorie van Warnitz brengen en ook hierin vond hij bij den president geen tegenkanting. fabriek werken en waarvoor cy in naam als koopman zijn aangeslagen, reeds een afzonderlijk recht betalen, en zy dus meenen dit niet verschuldigd te zijn in gemeenten van hoogeren rangdie zy toch alleen als fabrikanten bezoeken. De uitkomsten der visscberij te ZandVOOrt over 1888 zijn wel iets gunstiger geweest dan over 1887, doch er bestaan volgens het daarover uitgebrachte verslag nog wel gegronde redenen tot klagen. De geheele be somming van dat jaar bedroeg met 14 schuiten f 46132 tegen f 45070 in 1887 met 16 schuiten. De gemiddelde opbrengst per schuit bedroeg f 3295 tegen f 2817 in 1887 en f 2978 in 1886. De hoogste besomming per schuit was f 3900 tegen f 3246 en de laagste f 2750 tegen f 2060 in 1887. Een 21jarig jongeling, kweekeling bij het loods wezen, te Hellevoctsluis thuis beboorende, is te Ham burg uit de ra van den mast gevallen en ten gevolge daarvan onmiddellijk overleden. De afdeeling Beverwijk der Noordhollandsehe vereeniging Het Witte Kruis heeft besloten, bij het hoofdbestuur gelden aan te vragen voor de stichting van een gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten en voor inrichting van het bestaande ziekenhuis tot badinrichting, terwijl ingestemd werd met bet protest der afdeeling Krommenie tegen de in de laatste alge- meene vergadering genomen besluiten. Een onderwijzer van de burgerschool te Purme- rend is gevankelijk naar Haarlem gevoerd beschul digd van onzedelijke handelingen. De Amsterdamsche Galerij-maatschappij keert over 1888 een dividend van 3 pet. uitna de gebruikelijke storting in het herstellingsfonds en ca aflossing van f 5800 op de hypotheekschuld. Den 24 des avonds is in de gasfabriek te Meppel de nieuwe meter, die nog niet in gebruik was genomen, gesptongen, waardoor veel schade aangericht werd. Een beg.n van brand werd door de brandweer in korten tijd gebluscht. Perroonliike ongelukken kwamen niet voor Den 25 is te Haarlem in den ouderdom van 65 jaren overleden de beer jbr. mr. A. V. Teding van Berkhout, van 1877 tot 1884 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Commissaris des Konings in Zeeland is ook benoemd tot ridder 2 klasse, groot-officier, in de oide van den Gouden Leeuw van Nassau. De minister van koloniën heeft den heer A. T. van der Meulen gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer 3 kl. voor den dienst daar te lande. Als plaats van samenkomst voor het 420 Neder- landsch landhuishoudkundig Congres is Bergen op Zoom aangewezen. Het congres zal gehou den worden van 22 tot en met 26 Juni 1889. Het bestuur wenseht de vergaderingen van het congres zoo belangrijk mogelijk te doen zijnopdat deze nuttige instelling aan haar doel beantwoorde. Om dit te be reiken is in de eerste plaats een belangrijk en doel matig programma noodig en daa'voor behoeft het be stuur de medewerking en voorlichting van deskundigen. Het neemt derhalve de vrijheid zich aan te bevelen voor de mededeeling van raadgevingen in het belang van het congres. Boven alles echter verzoekt het met aandrangvóór 15 Maart e.k. te mogen ontvaDgen voorstellen en vraagpunten waarvan de behandeling op het congres of in de afdeelingen wenschelijk wordt geacht, terwijl het zich aanbevolen houdt voor de mede deeling, of men eventneel zich zal willen belasten met het inleiden der in te zenden vraagpunten. Het stelt zioh voor, de te behandelen onderwerpen in twee afdee lingen te verdoelen als le afdeeling landbouw, tuin bouw, houtteelt, veeteelt en zuivelbereiding; 2e afdeeling volkshuishoudkunde, natuurkunde, enz. Men kan zich wenden tot de heeren J. E. D. Yergroesen en F. N. J. Gussenhoven, beiden te Bergen op Zoom. Te Beverwijk heerschen de mazelen epidemisch. - Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Egmond aan Zee de heer G. C. Klerk „Lange engagementen dienen tot niets", stemde hij hem volmondig toe en met zijn zakdoek weerde hij een onbescheiden vlieg af. „Ik ben er ook geen vriend van. Wat ik u nog wilde zeggen mijn dochter moet maar eenvoudig trouwenzeer eenvoudigTe veel praal komt, dunkt mij, met haar positie niet overeen." En toen Hollfeld dit ten volle beaamdewas er niemanddie meer reden tot tevredenheid haddan Maurits van den Broek. Weldra werd nu ook de verloving van Willy aan het oordeel van den vader onderworpen. Blanche schoten de tranen in de oogentoen zy het hoorde. Gert lag het kwade geweten op het gelaat. „Ik ben zeer verrast ik moet bekennen dat ik zeer verrast ben", zei hij, haalde hoorbaar snel adem sloeg het eene been over het andere en hield met de handen zijn kleinen voet vast. „Maar wat kan zoo'n arme, verraste vader anders dan „ja" zeggen." Hy stond op en sloot haarin een zeer goed ge slaagde poseaan zijn hart. „Zij is een kleinood mijnheer von Scheveneen waar kleinood zy gelijkt volkomen op haar onvergetelijke moeder hij zweeg, door zijne aandoening overmand. In Willy's hart vonden deze woorden echter geen weerklank meer. Zy wist reeds lang wat zij van die overdreven aandoening te denken had „Willy lieve Willy zijt gij nu even gelukkig als ik vleide Isa, haar zuster omhelzende, die zoo ernstig voor zich nit zag. „Maar wat vraag ik er naar je hebt hem immers ook zelve gekozen en liefdeliefde vraagt naar niets „Misschien hebt je wel gelijk", zei Willy bedaard; I zij drukte een kus op het blonde haar harsr zuster. „Hoe staat het eigenlijk met Scheven De president had zijn zoon mede naar het terras getroond; de vraag brandde hem op de lippen. „Je moet weten", ging hij op min of meer ironischen toon voort, daar Gert zweeg, „dat ik een groote twijfelaar ben by zulke huwelijken uit liefde, waar slechts de eene partij geld heeft. Gaf dat bij Scheven ook niet den doorslag

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2