Provinciale Staten. RUSLAND De Keizer en de Keizerin hebben het bal bij den engelaehen gezant te St. Petersburg den heer Robert Morierbijgewoond. Dit feit trekt zeer de aandacht, na de aanvallen in de duiteche pers in den laatsten tijd tegen dien gezant gedaan. VEREENIGDE STATEN. President Cleve land heelt het wetsontwerp tot opneming der vier nieuwe staten, Noord-Dakota, Zuid-Dakota. Mentana en Washington in de Unie bekrachtigd. ZUID-AFRIKA. De presidenten van de Trans vaal en van den Oranje-Vrijstaat komen den 4 Maart te Potchefstroom bijeen om de vraag der Unie te be spreken. De kaapkolonie en Natal namen de uitnoo- diging van president Reitz aan, om op eene bijeenkomst op 20 Maart te Bloemfontein de vraag der tolrechten en der spoorwegen te behandelen. IHntsctüaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. baren dienst niet werd gestoord. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten verklaard. Berichten, te Nieuw-York ontvangen melden dat duizenden werklieden de landengte van Panama verlaten hebben. Men werkt zooveel als noodig is om de ver vallen verklaring der concessie te verhoeden. Ongerel geldheden kwamen niet voor. De handel is gehee- geschorst. De regeering heeft een gewijzigd we'sontwerp aangebo den, houdende bepalingen tot het tegengaan van overma- tigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen, waarbij o. a. voorgesteld wordt de benoeming van ten hoogste drie inspecteurs. De hoafdbepaliugen der wet luiden thans als volgt 1. Inleidende bepalingen. Art. 1. Onder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve1°. werk zaamheden in de open lucht in of voor de bedrijven van landbouw tuinbouw boscbbouw of veehouderij 2°. werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hembij wie degene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig bedrijf in eene huishouding of stal ling plegen voor te komen. Art. 2. Onder fabrieken en werkplaatsen verstaat deze wet alle zoowel open als besloten rnimten waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan bet vervaardigen veranderen herstellen, versie ren afwerken of op andere wijze verder tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen of waarin of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te onder gaan. §2. Van den arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Art. 3. Het is verboden een kind beneden 12 jaren arbeid te doen verrichten. Art. 4. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt door Onshetzij onvoorwaardelijk, hetzij voorwaardelijk, verboden een persoon beneden 16 jaren en in fabrieken en werkplaatsen eene vrouw bepaalde soorten van ar beid te doen verrichtenop grond van de gevaren voor de gezondheid of het levenwelke die soorten van arbeidhetzij in het algemeenhetzij bij niet in achtneming van zekere voorwaardendoor de wijze waarop zij verrieht worden of door de verwerkt wor dende stoffen voor een persoon beneden de 16 jaren of voor een vrouw opleveren. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene ondernemingdie een persoon 'beneden zestien jaren of in fabrieken en werkplaatsen eene vrouw arbeid doet verrichten is verplicht van elk aan een persoon en zag zijne dochter in gespannen verwachting aan. „Je weet", ging hij voort, daar zij bleef zwijgen, „dat je kapitaal bij onze bank reeds verdubbeld verdrie dubbeld is. Ik had je aandeelen wel kunnen meêbrengen, maar daar hebt ge toch geen verstand van Welnu beleg nog wat bij ons, zooveel als je maar kunt „Ik dank upapa zonder toestemming van mijn verloofde doe ik in dat opzicht niets meer „Maar dat is onzin Je hebt zoo lang op jezelf ge staan bij zal dat in het geheel niet verwachten. Wees niet dwaas, Willy! Als je trouwt, dan doet gij dat nit eigen wil; je hebt dus alle recht om een zeker bedrag op je eigen hoofd vast te zetten. Je hebt nu bovendien eene prachtige gelegenheid je moogt die niet ongebruikt laten Zij zag haar vader recht in het gelaat; er lag ver bazing in haar blik. Het werd den president tot zijn groote ergernis duidelijk, dat zijne dochter hem doorzag, dat zij niet meer in kinderlijke goedgeloovigheid op zijne plannen ingingdat zij vermoedde waarvoor hij het geld noodig had. Hij knikte verlegen plakte een blad klimop af en wreef het zenuwachtig tusschen zijn vingers „Wanneer je niet wilt ik doe het alleen in je eigen belang zei bij gejaagd. „Hoeveel hebt u noodig, papa Hij wilde blijkbaar niet hooren in welken vorm de vraag gedaan werd. Hij antwoordde ten minste, zonder zich in eenig opzicht beleedigd te toonen: „Hoe meer, hoe beter „Hebt u genoeg aan tienduizend galden, papa „'t Is niet veel! Hm, eigenlijk heel weinig! Teel kunnen wij daarmede niet beginnen", zeide hij hoofd schuddend. „Ik kan onmogelijk meer geven." „Nu, laat ons dan zeggen vijftien duizend vijftien duizend is toch altijd een aardig spaarduitje en in vergelijking met je vermogen is het niets. Vijftien duizend dus Een huivering overviel het meisje, ofschoon zij in het warme zonnetje zat. ter sake van den in dat bedrijf of die onderneming verrichten arbeid overkomen ongeluk binnen vier en twintig uren kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het ongeluk plaats had. Art. 5. Het is verboden den arbeid van een per soon beneden achttien jaren en in fabrieken en werk plaatsen dien van eene vrouw vroeger te doen aan vangen dan te 6 uur des voormiddags of later te doen eindigen dan te 7 uur des namiddags. Verder wordt in dit artikel omschreven, in welke gevallen vrij'stelling van deze hoofdbepaling kan worden gegeven. Art. 6. Hij die een persoon beneden 18 jaren of eene vrouw arbeid doet verrichten in fabrieken en werkplaatsen is verpli-bt te zorgen dat die arbeid worde afgewisseld door rusttjjden van een gezamenlijken duur van ten minste 2 uren waarvan één rusttijd des voor- en eén des namiddagstelkens ten minste een kwart uur, en één tusschen des voormiddags te 11 en des namiddags te 3 uurminstens een uur bedraagt. Hij zorgt, dat de bedoelde personen en vrouwen ge durende voormelden rusttijd vau ten minste een uur niet verblijven op een voor den arbeid bestemde be sloten plaats, die niet tevens een woonvertrek is. Art. 7. De artt. 5 en 6 zijn niet toepasselijk op arbeid in of voor het schippers- of visschersbedrijf aan boord van vaartuigen verrioht. Art. 8. Het is verboden een persoon beneden 18 jaren of eeue vrouw op Zondag arbeid te doen ver richten in fabrieken en werkplaatsen. Voor arbeid door Israëlieten verricht en voor dien van vrouwen boven achttien jaren in of voor bepaalde bedrijven kan door Ons bij algemeenen maatregel van beBtuur van dit verbod vrijstelling worden verleend ouder zooda ige voorwaarden ais zullen noodig blijken. Waar in eene fabriek tot herstel of reiniging van eenen aldaar in gebruik zijnden stoomketel de arbeid van een mannelijken persoon beneden achttien jaren onontbeerlijk mocht zijnkan de burgemeester der ge meente waar de fabriek gelegen is daartoe schriftelijke vergunning voor eenen bepaalden Zondag verleenen. Art. 9. Het is verboden eene vrouw arbeid te doen verrichten in fabrieken of werkplaatsen binnen vier weken na hare bevalling. Art. 10. Wanneer een persoon beneden 18 jaren of eene vrouw buiten de schafturen aangetroffen wordt op eene besloten plaats waar arbeid wordt verricht wordt die geacht aldaar zelf arbeid te verrichten, tenzij het tegendeel blijke. Art. 11. Hij die een persoon beneden 18 jaren arbeid doet verrichten, moet in het bezit zijn van eene kaart, houdende opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien persoon van den naam en de woonplaats van bet hoofd des gezins waarbij of van het gesticht waarin die persoon inwoont en van hem, die den arbeid doet verrichen. Deze is verplicht die kaart aan de bij art. 14 bedoelde ambtenaren op aanvrage te vertoonen. De kaarten worden ingericht naar een door Ons vast te stellen model en worden geteekend en afge geven door den burgemeester der gemeentebinnen welke de jeugdige persoon arbeid zal verrichten. De kaarten en de daarvoor noodige geboorte-extrac ten worden kosteloos verstrekt. Biunen tweemaal 24 uren na het eindigen van de arbeidsbetrekking tusschen den jeugdigen persoon en hem die dezen arbeid deed verrichtenis laatstge noemde verplicht de betrekkelijke kaartna daarop den dag van opneming en van ontslag te hebben ver meld terug te bezorgen bij den burgenjeesterdie haar afgaf. Art. 12. Hij die een persoon beneden 18 jaren of eene vrouw arbeid doet verrichten in fabrieken en werkplaatsen is verplicht te zorgendat ter plaatse waar die arbeid wordt verrichtsteeds op eene zicht bare wijze is opgehangen eene door hem onderteekeode lijst, vermeldende de namen en de voornamen van dien persoon of die vrouw en den aanvang en het einde „Ja, papa, ik heb het zeer goed begrepen." „Nudan zult gij ook wel spoedig wijzer worden. Het zal niet lang meer duren of mijn wantronwende dochter valt mij dankbaar om den halsom mij voor hare dwaze, burgerlijke gedachten vergiffenis te vragen. Ja, die officieren Die hebben veel geld noodig Hij stond op en wierp het blad in den tuin. „Kunnen wj de zaak dadeljk in orde brengen, Willy „Ik heb hier niets meer; u moet morgeD, als u naar het station gaateven bij den raadsheer aanr jden u kunt daar het geld in ontvangst nemen. Dat zal n niet lang ophouden „Hmja, maar de raadsheer", zeide Broek onaange naam getrofien. „Hij is nog te Karlsbad, u zult er alleen zijn plaats vervanger vinden." „O Des te beter I" Onbezorgd en ten zeerste in zjn schik ging hij daarop naar binnen naar zijn vronw. Willy bleef alleen achter. Zij huiverde. Waarheen zj ook zag niets dan geld geld geld Geld was ook alleen het wachtwoord van den man tot wien zij gehoopt had met kinderlijke liefde en eer bied te kunnen opzien. Geld, de ziel van alles, wat haar omringde! Aan baar geld had zy het te danken, dat haar vader zich de dochterdie hij scheen te hebben vergeten weder herinnerdehaar geld was de stralenkransdie haar omgaf. Zou Soheven ook zoo denken „Ik wil er mij niet verder in verdiepen", zeide zij tot zich zelf en zij drukte de hand tegen het voor hoofd. Toen het rijtuigdat de familie van den Broek naar de stad brachtde poort uitreedging zij naar het terraB en bleef daar staan, lang nog nadat het reeds uit het geziebt verloren was. Zij voelde zich armer aan geloof en vertrouwen in de mensehen, armer aan vrede en rust. „Die zullen echter wel terngkeeren I" troostte zij zich en met benevelden blik zag zy voor zich nit. {Wordt vervolgd.) van de bij art. 6 bedoelde rusttijdenvoor elk in het bijzonder. De overige artikelen behelzen de strafbepalingen, het toezicht op de naleving en de slotbepalingen. De in werking treding wordt op 1 September 1889 bepaald. In Zuidholland werd het ontwerp tot wijziging der provinciale kiestabel, op voorstel van den beer mr. J T. Buijs, professor te Leiden met 47 tegen 22 stemmen gesteld in banden van Ged. Staten, om daarover advies uit te brengen, na verwerping met 52 tegen 18 stemmen van een voorstel van den heer Borret, om dat ontwerp dadelijk te behandelen daarna zal het in de sectiën behandeld worden; de volgende vergadering werd bepaald op den 8 Maartin Drente werd de zitting verdaagd tot 12 Maart om aaD Ged. Staten gelegenheid te geven advies uit te brengen in Utrecht werd het ont werp naar de afdeelingen verzonden en de volgende vergadering op 7 Maart bepaald tot rapporteurs werden benoemd 2 antirevolutionairen en één liberaal; in Fries land gesteld in handen eener commissie van 5 leden om be richt en raad en de vergadering verdaagd tot 11 Maart; aan de leden aldaar werd eene uitvoerige nota van den heer mr. A. Bloembergen Ez. rondgedeeld, waarin uit de geschiedenis der provinciale wet de ontworpen regeling in hooge mate veroordeeld wordtomdat daarbij niet het minst rekening gehouden is met het provinciaal be lang dat blijkens de geschiedenis der wet hier juist op den voo, grond moet worden gesteld, en de regeering met de meest ruwe hand ingrupt in den bestaanden toestand en geen enkel aanrakingspunt aanbiedt tusschen dezen en den nieuwen toestand, dien zij in het leven wil roepen, waardoor een overgang geleidelijk en gemakkelijk wordt gemaakt en eindelijk krachtig opgekomen wordt tegen het aan de regeering toegeschreven voornemen van eene eventuëele ontbinding der Prov. Staten, door hem ongrondwettig genoemd die van Overijeel en van Zeeland verzonden het naar eene commissie van 5 leden; in Z> eland werd de volgende bijeenkomst bepaald op den 12; die van Limburg betuigden met algemeene (38) stemmen hunDe ingenomenheid met de nieuwe tabel die van Gelderland besloten na beraadslaging met 32 tegen 27 stemmen het te zenden naar Ged. Staten om bericht en raad die van Groningen besloten het naar de afdeelingen te verzenden nadat gebleken wasdat Ged. Staten den 25 des avonds over de zaak gesproken hadden en tot volkomen eenstemmigheid gekomen waren. Zij hadden echter geen tijd gehad hunne meenicg op schrift te stelleD, doch konden die in de afdeelingen ter sprake brengen en zoo noodig toelichten. Die van Noordbrabant besloten, de tabel den 27 in bebandeling te nemen; in die zitting werd zij goed gekeurd met deze wijzigingdat aan de regeering in overweging zal worden gegeven, bet district Grave te splitsen in Osoh met 4 en Boksmeer met 3 leden en het district Waalwyk in Waalwijk met 4 en Almkerk met 4 leden. Bij het sluiten der vergadering betuigde de voorzitter zijue deelneming met den droevigen toestand des Konings en uitte den wenseh, dat het God behagen mocht Z. M. een Bpoedig herstel en nog vele jaren levens te Bchenken. Met luide toejuichingen en een „leve de Koning" be wezen de leden hunne instemming met die woorden. Den 23 is te Groenveld, gemeente St. Maarten, het huisje van den werkman A. Grin afgebrand. De daarbij staande watermolen bleef behouden. Den 23 des avonds is tusschen Uitgeest en Akersloot een oude watermolen afgebrand, welke voor graanberging gebruikt werd. De waarde der ver brande granen wordt op 5000 begroot. Den 24 werd te Leiden het rondventen van Recht voor allen reeds bemoeielijkt en den 25 werden de ruiten ingeworpen bij zekeren Pierlottapper op de Lange- grachteen bekend aanhanger der sociaal-demokratische party bij wien van de Stadt eene lezing zou houden, welke dientengevolge niet kon doorgaan. De politie moest tusschen beiden komen. Den 26 is te Utrecht voor de nuttige handwer ken o.a. geslaagd mej. J. W. Blokker te Hoorn. De gemeenteraad van Veere heeft den 26 afwij zend beschikt op een verzoek van een groot aantal ingezetenen, om den beker van Maximiliaan te verkoo- pen, doch besloten, by de regeering aan te dringen op het verkrijgen eener subsidiewanneer de beker in brnikleen aan het rijk werd afgestaan waartoe de regeering volgens een vroeger schrijven niet geheel ongenegen zon zijn. Den 26 is tot lid van Gedeputeerde Staten van Groningen gekozen de heer U. G. Sehilthnis met 23 van de 42 stemmen. De heer Sehilthuis nam de be noeming aan. Evenals de beide vorige winters werd den 26 in „de Ooievaar" te Uitgeest eene „Soirée varióe" ge geven, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Was veler verwachting hoog gespannen, deze werd nog overtroffen door de uitmuntende wijze, waarop de ver schillende nummers van het programma ten gehoore werden gebracht. Het mocht inderdaad eene „soirée variée" heeten, want men hoorde veel en velerlei, ter wijl de nitvoering, die te 754 nur begon, eerst om streeks 12 uur geëindigd was. Een levendig bal besloot dezen hoogst gezelligen avond. Den 27 is te Breda voor de fraaie handwerken o. a. geslaagd mej. A. Wagemaker te Beemster. Beroepen by de doleerende kerk te Amster dam ds. G. H. van Kasteel te Kollum c. a. De Maatschappij voor meel- en broodfabrieken te Amsterdam keert over 1888 654 pet. dividend uit. Eene door de afdeelicg Apeldoorn der Yereeniging Patrimonium iu de gemeente Apeldoorn rondgezonden lijst houdende bet verzoek aan den postdireoteur, op Zondag niets aan hen te bezorgenwerd door ruim 1500 personen onderteekend. De gymnastiek-vareeniging te NoordSChör- meer heeft tot haren directeur-onderwijzer benoemd den heer Sandershoofd der school aldaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2