No. 27# Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZONDAG 3 MAART. H E R IJ K ALKMAAR, LIBERALE UNIE. ff ©ebeelte. voor de bewoners van wijk D op 4 5 en 6 Maartvan wijk E op 7 en 8 Maart; van wijk F op 11 Maart, van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 uur. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE op 1Woensdag; 0 Maart 1889 des Namiddags 12 3L uur. fiuittulaub. FRANKRIJK. De begrootings-commissie der Kamer heeft met 21 tegen 9 stemmen op den oud minister van financiën Peijtral den heer Jules Roche, voorstander der regeeringtot voorzitter gekozen die zijne betrekking aanvaardde met eene toespraak, waarin hij de commissie aanspoorde haren arbeid zooveel moge lijk overeenkomstig den wenseh der Kamer te bespoedigen en beraadslagingen van staatkundigen aard te vermjjden. ITALIË. De minister-president Orispi verklaarde den 28 bij den aanvang der Kamerzittingdat hij na de in de laatste dagen gehouden beraadslagingen over de belasting-voorstellen der regeering, en om de belaugen van den Staat niet in gevaar te brengenzijn ontslag gevraagd had aan den Koningdie de ministers ver zocht had aan te blijven tot waarneming van de loopende zaken. De Kamer ging daarop voor onbepaalden tijd uiteen. CHINA. Het huwelijk van den Keizer is den 26 met buitengewone pracht te Peking voltrokken. De in het rijk heerschende hongersnood ie nog niet veel verminderd. fimucnlanb. ALKMAARSGHE C0ÏI1ANT. TE BEHANDELEN PUNTEN Verzoek van mej. M. C. Engelsman, om eervol ontslag als onderwijzeres a'd openbare school voor onvermogenden. Rapport van de ooi missie van financiën op eene suppletoire begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1888 en een verzoek tot het doen van af- en overschrij vingen in de begrooting van dat bestuur voor 1888 het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche maatschappij van landbouwom eene toelage uit de gemeente kas voor hare Paaschtentoonstelling. Rapport van burg. en weth. op het verzoek van E. D. Hamburger, om vergunning tot het leggen eener spoor lijn in de straat voor zijn pakhuis a/h Luttik-Oudorp, No. 96, naar den wal H. van den Brink om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond, ten dienste zijner nieuw te bouwen woonhuizen aan de Liefdelaan JPotom vergunning voor den aanleg eener telefoongelei ding tusschen zijn huis, zijn pakhuis, enz.; bewoners van den Achterwegom wijziging van het ten aan zien van de wijze van bestrating dier straat genomen besluit; allen met rapport der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken en eigendommen. Voorstel tot plaatsing eener brandkraan voor de Alkmaarsche Stoommeelfabriek met rapport van genoemde commissie van bijstand. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan de Maatschappij tot exploitatie van meteorologische en annoncen klokkentot plaatsing van 2 dergelijke klokken alhier. Rapport op het verzoek van J. Pot, om hem in eigendom af te staan een paar stukjes gemeentegrond aan den Schermerweg, nabij den Omval het gemeentebestuur van Ursem, het polderbestuur van Ursem en dat van de Wogmeer, om f 1500 subsidie voor de voorge nomen begrinding van den uitgang van de Wogmeer. Voorstel tot aansluiting van vier openbare scholen, namelijk de school voor onvermogendende 2 tusschenscbolen en de burgerschool aan de duinwaterleiding. Brief van Ged. Staten betrekkelijk de wik- en weegloonen met voorstel van burg. en weth. Voorstel der commissie voor de gasfabriek tot verlaging van den gasprijs. Beslissing op het in de vergadering van 30 Augustus 1888 aangehouden voorstel van burg. en weth. tot het vaststellen van een termijnbinnen welken het raadsbesluit tot het ver leenen eener subsidie, groot f 40000, aan de heeren C Bosman en Mr. A. P. de Lange, voor den door hen ontworpen lokaal spoorweg AlkmaarHoorn van kracht zal blijven, in verband met het van die heeren ontvangen schrijven. Voorstel van regenten van het gasthuis tot vaststelling eener nieuwe pharmacopcea pauperum. Benoeming van een geneeskundige in het gasthuis, in plaats van wijlen Dr. C. J. de Lange. van een onderwijzer, in plaats van W. Schut. u lid der gezondheidscommissiein plaats van wijlen Dr. C. J. de Lange. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NU HOUT VAN HER VEE N. i i mm—mi—run*n ENGELAND. Aan een feestmaal, den 27 door de kamer van koophandel aangeboden, hield minister Salis bury eene toespraak, waarin bij met ingenomenheid wees op de verschijnselen, welke eene verbetering in handel en nijverheid aankondigden. De voornaamste taak der regeering is, om, na de handhaving van de eer en de rechten van het rijk verzekerd te hebben met hare naburen in vrede te leven. Toch heeft Engelands handel eene zoo groote uitbreiding verkregen, dat de regeering verplicht is maatregelen te nemenom dezen te be schermen. Zij zou zich schuldig maken aan plichtverzuim, indien zij de noodzakelijkheid tot versterking van En gelands middelen van verdediging ontkende. Den 26 is te Manchester een groot houten paarden spel, even nadat het pnbliek het verlaten had, afgebrand. Elf paarden zijn daarbij verbrand. In de door Pigott den 28 ten huize van den heer Labouehère onderteekende verklaring, waartoe hij vrij willig overgegaan is zonder verlokt te zijn door eene aanbieding van geld, heeft hij erkend, dat bij, door niemand geholpen, eenige uitdrukkingen uit echte brie ven van den beer Parnell en diens handteekening op een papier tegen eene glasruit nagetrokken en het ove rige daarbij gemaakt beeft. Daarna waren door middel van den heer Houston de brieven voor echt aan de Times verkocht. Lagerhuis. De minister van binnenlandsehe zaken heeft den 26 verklaard, dat de politie allmaatregelen had genomen, om Pigott op te sporen, maar dat die pogingen nog geene gunstige uitkomst hadden gehad. Die ver klaring werd den 27 naar aanleiding van gedane vra gen herhaald. De Ligne des patriotes, in den laatsten tijd een zuiver boulangi8tische vereeniging, nam den 27 des avonds eene motie aan waarbij met verontwaardiging opgekomen werd tegen de onverdedigbare handelwijze der parle mentaire regeering, welke zich niet ontzien had russisch bloed te doen vloeien door fransche handen. Z\j zond aan de groote bevriende natie de verzekering harer innige droefheid, terwijl haar bestaar eene inschrijving opende ten voordeele van de betrekkingen der dooden en gewonden van de zending van Ascbinoff te Sagallo, waarvoor uit de algemeene kas terstond f 500 beschik baar werd gesteld. In het aannemen dezer motie vond de ministerraad aanleiding om die vereeniging te ontbinden, aan welk besluit onmiddellijk uitvoering werd gegeven. Den 28 des middags begaf een commissaris van politie met 20 agenten zich naar de lokalen der vereenigiDg en bezette zeden toegang daartoe verbiedende. Er werd in tegenwoordigheid van de heeren Délourède, La- guère en Laisantdie, als onderteekenaars van de op roeping tot voornoemde inschrijving, beschuldigd worden van door vijandige handelingen den Staat aan eene oorlogsverklaring te hebben bloot gesteld eene huis zoeking gebonden. Déroulèledie zich tegen de slui ting der lokalen wilde verzettenwerd in hechtenis genomendoch spoedig weder op vrije voeten gesteld. De bonlangisten zijn over dezen maatregel natuurlijk zeer ontevreden. Den 28 zijn 300 Zwitsers met een bijzonderen trein uit Parijs naar Tessino tertrokken, alleen om op den 3 deel te kunnen nemen aan de voor den Grooten Raad gehouden wordende verkiezingen. Deze trein kost alleen ongeveer f 10000. De liberalen, die de clericalen uit den Raad willen verwijderen, hebben uit Londen, Gre noble en nog andere plaatsen de aldaar woonachtige personen mede ontboden. Kamer. Den 28 is, nadat door de regeering eenige inlichtingen waren gegevenin overeenstemming met haren wenseh, met 280 tegen 214 stemmen tot de een voudige orde van den dag overgegaan ten opzichte van de interpellatie van den heer Andrieux over Tonkin. De heer Hubbard richtte vervolgens eene vraag tot de regeering omtrent het gebeurde met den kozak Aschinoff. Minister Spalier verhaalde de toedracht der zaak en gaf dezelfde inlichtingen als in de reeds medegedeelde diplomatieke stukken vervat waren. Hij noemde het voorgevallene betreurenswaardig, doch de regeering kon van de tribune slechts hare warme ingenomenheid ver kondigen voor een met Frankrijk bevriend rijk. De heer Delafosse veranderde toen de vraag in eene interpellatie, waarop de pas afgetreden minister van buitenl. zaken Goblet gelijke inlichtingen gaf als de heer Spalier. Met algemeene stemmen werd ten slotte eene motie van orde aangenomenwaarbij de Kamer verklaarde zich aan te sluiten bij de gevoelens van vriendschap door de regeering jegens Rnsland geuit. Daarna werd de zitting tot den 2 verdaagd. OOSTENRIJK-HONGARIJE- Den 27 had den te Pest weder ongeregeldheden van de studenten plaats, naar aanleiding van bet door den gemeenteraad met 219 tegen 71 stemmen genomen besluit, om geen deel te nemen aan de beweging tegen de legerwet. VEREENIGDE STATEN. Bij St. George op den grooten Trunkspoorweg van Canada is een trein ontspoord door het breken van een der drijf- stangen van de locomotief. Drie wagens werden in den afgrond geslingerd 10 reizigers waren dadelijk dood en omstreeks dertig gekwetst. De slachtoffers waren meest canadeezen. De lijken waren zoo verminkt, dat zij onherkenbaar waren. Den 28 is te Breda voor de nuttige handwerken o. a. geslaagd mej. J. Bakker van de Rijp. De Hooge Raad der Nederlanden heeft den 1 den eisch van Berend Heitsema Enuma tegen het Nieuws van den Dag afgewezen. Den 1 en 2 heeft het Leidsohe Studentencorps zjjn öOjarig bestaan feestelijk herdacht. Het vonnis der arr, rechtbank te Heecenveen waarbij de heer Bleekër, bouwmeester van het Nanninga- Veriaat, was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens bedriegelijke handeling bij de uitvoering der werkzaamheden, is door het gerechtshof te Leeawarden wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs ver nietigd. De gemeenteraad van Ede, eene gemeente van onge veer 13000 inwoners, heeft met 10 tegen 5 stemmen zich genegen verklaard een postkantoorwaaraan groote behoefte bestaat en waarvan de kosten op f 12 13000 geraamd zijnte stichten mits de huur zoodanig zij dat de gemeente daarbij geene schade lijdt. In de stroocartonfabriek te Leeawarden is een 17jarig jongeling met den linkerarm tusschen eene in vollen gang zijnde machine gekomen, waardoor de arm zoodanig verwond werd, dat hij afgezet moest worden. In eene den 28 gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amsterdam, was het volgende schrijven in gekomen van het bestuur der Liberale Unie Mijne heeren Bij een schrijven van 12 Jan. wordt ons mededeeling gedaan van den wenseh, geuit in de vergadering van 8 Jan. te voren, en worden wij dientengevolge door u uitgenoodigdu zooveel mogelijk geregeld op de hoogte te houden van hetgeen door de L. U. wordt verricht. Met het oog op die uitnoodiging meenen wij in de eerste plaats u te moeten wijzen op art. 8 van het huishoudelijk regle ment der L. U., d.d. 6 Juni 1885, 't welk woordelijk luidt als volgt «Het bestuur doet jaarlijks aan de gewone algemeene verga ring uitvoerig mededeeling van zijne werkzaamheden en verslag van den toestand der Liberale Unie." Het zou ons niet moeielijk vallenhet betoog te leveren dat onze organisatie medebrengt, dat het bestuur handelt met de afgevaardigdeneer dan met de kiesvereenigingenen dat het doen van verslag eenige malen 'sjaars rechtstreeks aan de kiesvereenigingen niet volkomen strookt met den geest van statuten en huishoudelijk reglement. Doch afgescheiden van deze bedenking van formeelen aardhebben wij een overwe gend bezwaar, dat ons verhindert aan uwe uitnoodiging gevolg te geventot ons leedwezen, want wij stellen de in ons doen (en laten) betoonde, belangstelling op hoogen prijs, overtuigd al wij zijn dat de uitgesproken wenseh is ingegeven alleen door de zucht om der liberale zaak nuttig te wezen. Het bekende «de openbare zaak moet in 't openbaar be handeld worden" is eene bij de liberalen hoog in eere gehouden leuze. Volkomen te recht, naar onze meening. Doch de na tuurlijke grens voor de openbare behandeling valt samen met die van het begrip «openbare zaak." Men veroorloove ons de vraagof de voorbereiding voor den strijd in 't openbaar moet geschieden of de tactische plannen openbaar gemaakt moeten worden? Een ontkennende beantwoording ligt o. i. voor de hand. En nu moeten wij er op wjjzen, dat vooral in de tegenwoordige omstandigheden een zeer gewichtig deel der werkzaamheid van het bestuur der L. U. moet bestaan in voor bereiding. Wij moeten trachten de organisatie der liberale partij in den lande zooveel mogelijk te bevorderen, opwekken tot het vormen van kiesvereenigingen, in contact zien te komen of te blijven met nieuwsbladen van localen aard, het optreden van sprekers in openbare vergaderingen uitlokkenh i e r onze partijgenooten op een bedreigden post behulpzaam zijn, daar een kern van weerstand helpen vormen in een «verloren" district. Gesteld nu, wij zijn in die richting werkzaam door sommige bladen geldelijk te ondersteunendoor aan andere artikelen te verschaffendoor hier en daar sprekers te doen optreden door geldelijk kiesvereenigingen te helpendie niet in staat zijn geheel uit eigen middelen de kosten eener verkiezing te bestrijdendoor tusschen aangrenzende en verwante kiesdis tricten banden te knoopen en samenwerking tot stand te bren gen door wenken te geven omtrent de techniek der kiezers lijsten. Dit alles zijn slechts voorbeelden. Aangenomen dat in die richting onze werkzaamheid zich beweegt, gaat het dan aante vorderen dat wij 't zij aan de algemeene vergadering, 'tzij aan de kiesvereenigingen eenige malen 'sjaars mededee ling doen b. v. van de namen der eventueel ondersteunde nieuwsbladenvan aan eenige kiesvereeniging verleende hulp van middelenaangewend om aaneensluiting en samenwerking van kiesdistricten te verkrijgen Openbaarheid zou hier tot niets nut zijn. Bij de vaststelling der statuten is men kenne lijk dan oo'< van die gedachte uitgegaan door in art. 15 te bepalen dat de rekening en verantwoording onzer geldmiddelen aan de goedkeuring wordt onderworpen, niet van de algemeene vergaderingmaar van drie door haar gekozen afgevaardigden. En"door de algemeene vergadering is tot dusver begrepen, dat van dat deel onzer werkzaamheid zelfs in hare huishoude lijke bijeenkomst niet dan in zeer algemeene bewoordingen mededeeling behoort te worden gedaan. Doehzoo is wellicht uwe repliek doel der L. U. is toch ook de leiding der openbare meeningen daarvan bespeuren wij sedert geruimen tijd niets. Vergissen wij ons met, dan ligt aan den geuiten wenseh uwer kiesvereeniging de begeerte tot grondslag, dat teekenen van leven door de L. U. gegeven worden. Ook wij zijn van de wenschelijkheid daarvan overtuigd, doch onder deze reserve, dat die teekenen van leven inderdaad eenig practisch resultaat beloven. Voor het inwerken van het bestuur of van de aigemeene vergadering op de openbare meening moet het geschikte oogenblik worden afgewacht. Zien wij wèl, dan zal het oogenblik spoedig zijn aangebroken, en zullen ontwerpen van wetaf komstig van onze staatkundige tegenstandersons een gereede aanleiding geven, om van onze werkzaamheid te doen blijken. Met het vertrouwen der algemeene vergadering vereerdmeenen wij te mogen verlangendat aan ons beleid voorshands worde overgelaten het oogenblik voor zoodanig op treden te kiezen. Mocht verschil van inzicht blijven bestaan tusschen uwe kies vereeniging en ons bestuur omtrent doelmatigheid van openbaar making onzer voorbereidende werkzaamheid, of aangaande de wenschelijkheid om nu in elk geval van wege de L. U. politieke vertoogen of betoogingen te doen uitgaan, zoo vleien wij ons, dat uwe kiesvereeniging zal goedvinden, die geschilpunten door hare afgevaardigden te doen onderwerpen aan eene algemeene vergadering, waar de behandeling te huis behoort. Het Bestuur der L. U., E. FOKKER, Voorzitter. P. J. DE WITT, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5