Bnitttilanb. DUITSCHLAND. De suppletoire rijksbegrooting bedraagt 21.812.470 M., waarvan 4.611.173 aan vaste uitgaven en 4.799.094 voor slechts éénmaal op de ge wone begrooting en 12.492.304 voor éénmaal op de buitengewone voorkomen. Van bet gezamenlijk bedrag worden 9.390.2G6 M. gedekt door bijdragen der Bonds staten en 12.298.054 door eene rijksleenicgvoorts 194.250 M. door eene dergelijke leeningwaaraan echter Beieren geen deel neemt. ENGELAND. Den 27 was door de firma Roth schild de inschrijving geopend op de aandeelen van de Maatschappij voor de diamantmijnen in Birmah, van welke maatschappij zeer groote verwachtingen gekoes terd worden. De toeloop aan het kantoor dier firma in de City te Londen, om inschrijvingsbiljetten en prospec tussen te bekomen, was zoo groot, dat een der firmanten slechts met een ladder door een venster in zijn eigen kantoor kon bomen. Een jongen geraakte onder den voettwee werden ernstig verwond door het breken eener spiegelruit. De aandeelen dier maatschappij werden tegen zeer kooge prijzen aan de bears verhandeld. FRANKRIJK. De prefecten hebben het bevel ontvangen de bijeenkomst van afdeelingen der Ligue des Patriotes te verhinderen en ze zoo noodig met geweld uiteen te drijven. ITALIË. De Pans heeft een adres van kardinaal Monaco La Valetta, ter gelegenheid van zijnen verjaardag aangeboden, onder meer met het volgende beantwoord „Nu ik mijn 80 levensjaar intreed, gevoel ik meer dan ooit behoefte aan den bijstand van het Opperwezen. Het kerkelijk beheer wordt moeilyker in de tegen woordige hachelijke omstandigheden de toestand van de wereld, van Europa, ia schrikbarend onzeker, en dit drukt in het bijzonder op het pausdom, dat van zijn wer kelijk gezag is beroofd. Onderworpen aan eene vreemde machtmoet het noodwendig de terugwerking onder vinden van de bestaande onzekerheid en de gevaren waaraan Italië zoowel van binnen als naar buiten is blootgestelddoen in de geheele katholieke wereld ongerustheid ontstaan." fiitmcnl auö STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. W. L Vis te Oudkarspel. daad van den rijkdom met het bitter lijden der ar moede." Hij dacht, »dat Italië evenals de Vereenigde 8taten van Noord-Amerika tot hoofdstad had kunnen hebben een stad groot door hare herinneringen, maar niet sterk bevolkt en daarom in tijden van volksbe roering ook niet den staat bedreigende met oproer en regeeringloosheid zooals dit in Parijs het geval is sedert men de dwaasheid heeft gehad de Kamers terug te roepen van Versailleswaar de aanblik der dwaas heden van Lodewijk XIV haar zoo goed zuinigheid had kunnen leeren." Zuinigheid heeft de Regeering van Italië evenmin geleerd als die van Frankrijk Vele en groote uit gaven heeft de nieuwe staat gedaan, om zich in te richten op den voet, dien een »groote mogendheid" betaamt. Italië heeft pantserschepen van de grootste soort en daarbij passend geschut. De Lepanto alleen heeft omstreeks 12 miljoen gulden gekost. Italië heeft een expeditie gezonden naar de Roode Zee en is de bondgenoot van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Maar de belastingen ziin steeds gestegen, in sommige streken boven de draagkracht der bevolking. De ar moede op het land is hier en daar hartverscheurend, en ook in menige stad is de ellende groot. De on tevredenheid heeft zich in sommige streken onder de bevolking reeds krachtig geuit, en nihilistische en sociaal-democratische denkbeelden winnen veld bij den dag. Italië heeft knappe mannen met veel ijver, groote werkkracht en warme vaderlandsliefde tevens; het heeft een werkzame schrandere bevolkingdie met weinig tevreden is, maar de staat verslindt de welvaart; de staat leeft te snel en op een te grooten voet. Er heerscht in het land een koortsachtige drift om alles te ondernemen en aan alles mee te doen om een vloot en een leger te bezitten van den eersten rang, een moderne wereldstad te hebben tot hoofdstad en een #groote mogendheid" te wezen. Men kan veilig aannemen dat er bij veel van dat alles met de beste bedoelingen is gehandeld, maar ontegenzeggelijk spant men den boog te sterk, werkt men te snel, wil men te veel op eens en eischt men daarom van de draagkracht van het volk te veel. BELGIE. Bij de behandeling der spoorwegbe- grooting in de Kamer gaf het lid de beer Houzeau in overweging den vrijdom van port over officieele stukken af te Bcbafien en een bijzonder zegel daarvoor in te voeren, om een einde te maken aan bet geschrijf over onbeduidende zaken. Zoo werd o. a. door hem mede gedeeld dat 174 bescheiden gewisseld waren over de vraag, wie de kosten moest betalen van het onderhoud van drie katten, door den concierge op last van den hoofdbestuurder der afdeeling Wegen en Werken aan geschaft omdat men zooveel last van muizen bad. De veldartillerie erlangt in vredestijd zeven afdeelin- gen per korps, elk van 6 bespannen stukken geschut en ten deele voorzien van bespannen ammunitiewagens. Bij het opperbevel over de vloot wordt een centraal punt aangewezen, van waar het commando over schepen en manschap uitgaat terwijl aan het rybsdepartemeut van marine het bestuur is opgedragen onder verant woordelijkheid van den rijkskanselier. Voor het keizerlijk paleis te Straatsburg is eene som van 27000 M. uitgetrokken; voor de maatregelen tot bestrijding van den slavenhandel wordt 1.200.000 M. bestemd, en als prijs voor hem die het beste ontwerp van een gedenkteeken voor keizer Wilhem inzendt 100.000 M. bepaald. De beroemde, oud-katholieke Muncbener hoogleeraar von Döllinger vierde den 28 Februari zijn 90 verjaardag. De prins-regent van Beieren zond hem een prachtigen bloemruiker, minister von Lntz wensehte hem persoonlijk geluk en verscheidene universiteiten zonden hem hare gelukwenechen. Lagerhuis. Na lange rederoeringen van de beeren Gladstone en Parnell werd den 2 het door den heer MorJey op het adres van antwoord op de troonrede voorgestelde amendement met 430 tegen 260 stemmen verworpen. Ierland. Den 2 is de nationalistische iersohe af vaardigde dr. Tanner bij het verlaten van het Lagerhuis gevangen genomen wegens een te Tipperary gehouden redevoering. De regeering beeft besloten tot de oprichting van een ministerie van koloniën. De gemeenteraad van Parijs heeft wegens geschillen met de omnibasmaatschappy met 45 tegen 19 stemmen de haar verleende concessie vervallen verklaard. Kamer. Den 2 vroeg de heer Laguerre inlich tingen omtrent de redenen, welke geleid hadden tot de ontbinding van de Ligne des Patriotes. Tevens wensehte hij te weten waarom tegen hem zeiven geene gerech telijke vervolging was ingesteld. De minister-president Tirard verdedigde den maatregel der regeering en verklaarde, dat deze nimmer te kort zon schieten, waar het de bestrijding van de vijanden der republiek betrof. De minister van justitie, Tbóvenetnoemde de Ligue eene huicbelachttge vereeniging, die zich tot taak stelde, zeker persoon tot het gezag te verbeften. De heer Laguerre zou vervolgd worden, wanneer de justitie den tijd daartoe gekomen achtte. Ten slotte werd met 348 tegen 220 stemmen eene door den heer Mérillon voor gestelde motie aangenomenwaarbij het vertrouwen uitgesproken werd, dat de regoering de wetten kracht dadig zon weten te doen eerbiedigen. De Paus beklaagde zich verder er over, dat de kerk in Italië van alle vrijheid is beroofd; bij bracht in her innering de moeilijkheden bij het aanwerven van geeste lijken; de verdwijning van geestelijke orden; de verbeurd verklaring van een groot deel der geestelijke goederen de verfoeilijke bepalingen in bet nieuwe strafwetboek en de aanslagen tegen katholieke instellingen. Ten slotte zeide de Pans: „Het is eene dwaasheid te hopen dat Italië voorspoed zal kunnen genieten dat het ooit den vrede en de veiligheid deelachtig zal worden, zoolang de botsing met het pausdom blijft be staan en zoolang aan den paus het werkelijk gezag wordt ontzegd. De heer Crispi is door den Koning weder met de samenstelling van een ministerie belast. OOSTENRUK-HONGARIJE. Graaf Kal- noky begaf zich den L naar Budapest, om een onder houd te hebben met den Keizer. Men zegt, dat kroonprins Rudolf eene schuld van f 4.800.000 heeft nagelaten. In het oostenrijksche huis van afgevaardigden be toogde de minister van financiën, dat de toestand der geldmiddelen gunstig is, aangezien de buitengewone kredieten voor 1889 gedekt kuunen worden door de gewone inkomsten. Hij voegde daaraan nog toe dat allen, die door hun rang invloed konden uitoefenen op de openbare aangelegenheden met vredelievende ge voelens bezield waren. Hij geloofde nietdat de voor uitzichten voor 1890 ongunstiger waren dan die voor 1889, maar men moet steeds voorbereid zijn op onver wachte gebeurtenissen. Met 137 tegen 44 stemmen is besloten tot de artikelsgewijze behandeling dor aange boden ataatsbegrooting over te gaan. SPANJE Een engelschmaa, zieh noemende Ronald Pousonby, kwam den 1 des ochtends uit Parijs in het Hotel der Ambassadeurs te Madrid aan. Des na middags begaf zich een commissaris van politie naar dat hotel, om den vreemdeling in hechtenis te nemen. Pousonby verzocht zyn hoed te mogen balen uit eene aangrenzende kamer, baalde daar een revolver voor den dag en Bchoot zich door het hoofd. Uit de daarna door de politie ingewonnen inlichtingen is gebleken dat deze persoon geweest is Richard Pigottde ver- valscher van de brieven van Parnell. De Kamer heeft het wetsontwerp omtrent hervor mingen op militair gebied aangenomen. ZWITSERLAND. In het banton Schwyz zijn van de 7 regeeringsleden 6 en van de 85 leden van den Grooten Raad 40 herbergiers. De liberalen hebben bij de verkiezingen eenige zetels gewonnen. Er moeten zes herstemmingen plaats hebben. In de memorie van antwoord op het Kamerverslag over het wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen arbeid van jeugdige personen en vrouwenverdedigt de minister van justitie de indiening daarvan door hem alleen, terwijl hij verklaart de volle verantwoordelijkheid voor het ont werp op zich te nemen. Hij wijst er op, dat ook zijn streven is gericht om zooveel mogelijk te letten op de belangen der nijverheid. Wat van hem te verwachten is in zake arbeidswetgeving kan hij nog niet mededeelen; enkele ontwerpen zijn in voorbereiding; veel zal afhangen van den uitslag der verdere enquête, tot de voortzetting waarvan hij hoopt, dat eerlang zal worden besloten. Hij betoogt verder, dat een beroep op de onderlijke macht niet mag terughouden van eene poging tot keering van het kwaad van de exploitatie van kinderen; daarom mag ook de vrijlating van arbeid van kinderen in het bedryf hunner ouders niet worden toegestaan. Dat deze regeling noodzakelijk zou moeten leiden tot het maken van bepalingen omtrent gebruik der arbeidskracht van volwassen mannen ontkent hij beslist. De nu voorgestelde rege ling omtrent den arbeid van vrouwen beoogt vooral het familie leven en de huiselijke belangen te bevorderen. Het voorschrift omtrent de Zondagsrust zal gelijk hij te zijner tijd hoopt te toonen het tot stand komen eener algemeene regeling van Zondagsrust niet vertragen. Uitbreiding van het verbod van kinderarbeid tot den veld arbeid is van hem niet te wachten, zoolang niet volledig is aangetoond, dat de landbouw het zooder hulp van kinderhan den kan stellen en die arbeid nadeelige gevolgen voor de ont wikkeling van het kind na zich sleept. Vooralsnog zou uit breiding van het arbeidsverbod tot kinderen van 13 jaar niet geraden zijnzoolang de enquête niet is afgeloopen. De gemeenteraad van Edam heeft den 23 naar aanleiding van de mogelijkheiddat de gemeente geneesheer voor Volendam de heer J. A. de Graaff de gemeente Edam zou verlaten met meerderheid van stemmen besloten, zijne jaarwedde met 200 te ver- hoogen en hem bij de mededeeling van dat besluit te kennen te gevendat het den raad hoogst aangenaam zoa zynwanneer hij mocht kannen besluiten zijne betrekking te blijven bekleeden. Den 25 werd tegen A. Behendam, aannemer der Kribben in het Zwolscbe Diep, te Genemuiden, wegens valschheid in geschriften bevel van gevangenneming verleend daar by sedert een paar dagen met ongeveer f 1400 voortvluchtig was. Zoodra vernomen werd, dat hij naar Londen gevlncht was werd zijne uitlevering gevraagd en den hoofdinspecteur van politie te Zwolle opgedragen, hem te Londen op te sporen, die hem al daar den 28 in hechtenis nam, nog in het bezit zijnde van ongeveer f 1000. Den 28 is in den gemeenteraad vac Zaandam ingekomen bet rapport der commissie omtrent de voor dracht van burg. en weth. betreffende de openbare verlichting, aan het slot waarvan wordt voorgesteld, de voorstellen van burg. en weth. in zake gasverlichting niet aan te nemen, maar burg. en weth. te verzoeken, in onderhandeling te treden over den prijs, waartoe en de voorwaarden, waarop de gasfabrikanten, die zich over deze zaak bij adres tot den raad gewend hebben gas aan de gemeente willen leveren, opdat zij na deze onder handeling met nieuwe voorstellen tot den raad komen. In diezelfde zitting kwam een schrijven van de firma W. H. de Heus en Zoon te Utrecht in aanbiedende, het gas voor 0,07% per kub. el aan de particulieren te leveren, zoo de bestaande overeenkomst met 25 jaar werd verlengd. Den 14 wordt deze zaak beslist. Den 28 is in den gemeenteraad van Zaandam een uitgewerkt plan ingekomen voor den bouw eener school op de Krimperven, waarvan de kosten geraamd zijn op f 39332.50waaronder f 5032.50 voor aan te leggen wegen en f 2700 voor schoolmeubelen. Met den 1 zijn 50 der laatst in het werk gestelde werklieden van 's rijks werf te Amsterdam ontslagen. De gemeenteraad van Vonliuizon heeft den 1 benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school mej, Den 1, des avonds omstreeks 8 uur, is de boer derij van Klaas Puik in de Schapenstraat te HilVOr- SUm met den inboedel, doch zonder het vee afgebrand. Yoor eenigen tijd was de verzekering tegen brandschade geëindigd, wijl de maatschappij bezwaar gemaakt had met het oog op de rietbedekking van het dak. Bij het binnen rijden van een wagen met hooi zou tegen een petroleum hanglamp aangereden zijn welke geval len zou zijn en het hooi had doen ontvlammen. -Den 1 des morgens is in de stroopapierfabriek van den heer H. Mulder te Oudepekela de stoompijp der machine gebarsten, waardoor verscheidene werklieden ernstige brandwonden bekwamen. Den 1 is een der twee vletterlieden aan boord van het ned. stoomschip Pollux, bij het doorvaren van de Yelserbrug bij bet achteruit stoom9n van het schip met zijn bootje tusschen de remmingwerkeu er de stoomboot geraakt en verpletterd. Waarschijnlijk heeft hij gevaar gevreesd voor zijn vlet bij het doorvaren der brug en was bij daarin gestaptzonder door iemand gezien te zijn. Den 1 's nachts half drie is te Krom menie- dijk, gemeente Krommenie, brand ontstaan ten huize van J. Bak, welke spoedig gebluscht kon worden. Eenige omstandigheden doen opzettelijke brandstichting vermoedensedert 28 September 1880 was hier voor de vierde maal brand de justitie heeft een onderzoek ingesteld. Den 1 was van 19 inschrijvers de heer A. Graaft te Heldor voor f 4240 laagste inschrijver naar het maken eener geschntloods op de maritieme inrichting Willemsoord. In den nacht van den 1 op den 2 is te Grave bij den kapitein W. van het 5 reg. inf. ingebroken en gestolen een bedrag van f 185 aan bankpapier, behalve een gouden ankerhorloge met gouden ketting en een zilveren cylinderhorloge. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 2 be sloten tot den verkoop van het geheele handelsterrein langs het kanaal van Walcheren voor 5000 aan de firma Kakebeeke te Goes voor het bouwen eener stoommeel- fabriek. De heer P. H. Versteeg herdacht den 3 zijne 12%jarige werkzaamheid als predikant te St. Pankras, zijne eerste standplaats. In dat tijdsverloop ontving hij 25 beroepen naar verschillende gemeenten van het ned. herv. kerkgenootschap, waarvoor bij telkens bedankte. Er was dus wel reden om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De gemeente toonde hare belang stelling door het aanbieden van een even fraai als kostbaar geschenk. De paardetram Hoorn—Enkhuizen ver voerde in Februari 7917 reizigersd. i. gemiddeld 282 per dag of 17 per rit. De ontvacgsten bedroegen f 1503.61% of gemiddeld per dag f 53.70. Het maken eener brug over de Zaan te W^OP- merveer is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer B. Vermolen te Weesp. De consul te Buenos Aijres heeft aan ambachts lieden en landbouwersdie met een gezinwaartoe kleine kinderen behooren naar Argentinië willen gaan, den raad gegeven, zulks niet te doenwanneer zij bij aankomst niet over minstens f 200 kunnen beschikken. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer ia het hoofdkiesdistrict Dordrechtin plaats van wijlen den heer mr. J. B. van Osenbrnggen, is bepaald op den 26 en de herstemming, is die noodig, op den 9 April. Blijkens officieele mededeeling der britache regee ring aan 's Konings gezant te Londen zal van 1 Juni e.k. af nederl. hoorn» en wolvee zonder slachting aan de losplaats in Groot-Britannie worden toegelaten. Te Krommenie is tot gemeente-ontvanger benoemd de beer E. Yernèdebeambte ter prov. griffie van van Zuidholland te 's-Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2