£>iaö0~tterictiten. waarvan zij de aanneming thans had voorgesteld, omdat zich eene geschikte gelegenheid voorgedaan had, waardoor tevens eene besparing van kosten verkregen was. 20. Rapport op het verzoek van den heer Jan Pot alhier, om vergunning tot het makenhebben en gebruiken eener telefoongeleiding ter verbinding onderling van zijn woonhuis aan den Eilandswal No. 6 met zijne stalboek Paardensteeg en Hontilstraat No. 57, het Rijkstelegraafkantoor, en de stationsgebouwen van de Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij Het voorstel strekt om aan dien heer behoudens de rechten van derden tot wederopzegging toe vergunning te verleenen a. tot het maken van genoemde telefoongeleidiug van zijne woning aan den Eilandswal No. 6 naar den zinker door het Groot Noordhollandsch Kanaal ten noorden van de Vlotbrug en van daar langs den Achterweg, Torenburg over de ten noorden van den Dijk gelegen huizen, de Pie terstraat naar zijne stal in de Paardensteegvandaar uit met een dwarsstok naar het Waaggebouw, terwijl de hoofd lijn vervolgd wordt over Koningsweg en Doelenstraat naar eene paal in de bocht bij het afgesneden Kanaalvak, verder naar de fabriek Kinheim en de stationsgebouwen i. tot het in verband met het onder letter a bepaalde I bevestigen van een dwarsstok aan het Waaggebouw; II. maken van een steunpunt aan het torentje van de Nieuwe Doelen III. plaatsen eener ijzeren paal in den grasberm bij het afgesneden kanaalvak en van twee dergelijke palen bij de vlotbrug onder eenige voorwaardeno. a. dat a. de verzoeker de bewijzen overlegt, dat hem zoodanige steunpunten zijn toegestaandat de grootste draadover spanning niet meer dan 300 meter bedraagt b. over den openbaren weg de minste draadhoogte 7 meter bedraagt c. hij zich verbindt, wanneer te eeniger tijd de telefoondraad hinderlijk mocht worden voor de scheepvaart in de Kaarsen makersgracht door de verandering van de vaste brug over die gracht voor den Dijk in eene beweegbare brugin die gracht een zinker te leggen et. deze vergunning vervaltwanneer daarvan vóór 31 Deeem- ber 1889 geen gebruik is gemaakt. Aangenomennadat op voorstel van den heer Kraakman in de voorwaarden nog eenige aanvulling en verduidelijking was aangebracht. 21. Rapport op het verzoek van eenige bewoners en eige naren van perceelen aan den Achterweg om terug te komen op het bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1889 genomen besluitom die straat bij het verleggen in 1-889 aan de plantsoenzijde te versmallen en het plantsoen op dezelfde wijze af te scheiden als bij de Groote Kerk. Burg. en weth meenden ten aanzien van dat adres het gevoelen te moeten inwinnen van de vaste commissie van bijstand voor de gemeen tewerken, daar van haar het eerst het denkbeeld tot versmalling dier straat was uitgegaan. Die commissie berichtte hundat zij de klinkerstraat aan den kant der woningen en de keien bestrating onveranderd wenschte te behouden, doch de klinker straat langs de plantsoenzijde versmald en in een voetpad van een meter wenschte veranderd te zien. Wat toch heeft aan leiding gegeven tot den treurigen staat, waarin de klinkerstraat zich bevindt P Niets anders dan ditdat zijdie met rijtuigen of wagens langs dien weg gaan, over de klinkerstraat rijden in plaats van over de keien, dat minder aangenaam is. Wordt die klinkerstraat nu terzelfder breedte weer vernieuwddan zal men over die straat blijven rijden en binnen kort de straat in denzelfden treurigen staat verkeeren, waarin zij op het oogen- blik verkeert. Die geheel noodelooze uitgaaf kan bespaard wor den. Men make een voetpad van klinkerster breedte van één meter, belegge den overschietenden grond met graszoden en late het rasterhek staan op de plaats, waar het thans staat, en er wordt eene goede verbetering verkregen waaruit noch voor het verkeer en de veiligheidnoch voor de aldaar ge houden wordende veemarkt eenig nadeel voortvloeit. Alleen zal ter hoogte van de puinplaats, ter wille van de daar neer geworpen wordende arti' e'en, dat voetpad iets verbreed of de puinplaats iets meer in het plantsoen gemaakt moeten worden, opdat het verkeer van die puinplaats geen hinder onderviude. Bij de uitvoering van de bestrating zal kunnen worden nage gaan, op welke wijze dit doel het best zal zijn te bereiken. Burg. en weth. stellen voor, zich met dat aangegeven plan van verbetering te vereenigendaar het in ieder geval zeer weinig kostbaar is en mocht het leggen van zoden aldaar op den duur niet bevallendan kan nog altijd op de eene of andere wijze daarin verandering worden gebracht. De onder vinding zal te dien aanzien uitspraak doen. Aangenomen met 9 tegen 3 stemmen van de heeren Goede Preijer en den Voorzitter. De heer Goede en de Voorzitter wilden de straat op de bestaande wijze vernieuwen daar zij van het leggen van zoden langs het voetpad aan de plantsoen zijde niets dan verdriet verwachten en het afkeurden, dat een der toegangswegen tot de markt versmald zou worden. De heeren H. J. Bruinvis en Janssen verdedigden het voorstel der commissie van bijstand. 22. Mededeeling, dat de Directie der Alkmaarsche Stoomiueel- fa'briek in October 1887 vroegom van gemeentewege eene brandkraan te plaatsen in de nabijheid van den hoofdingang harer gebouwenop welk verzoek burg. en weth. afwijzend beschiktenop grond dat die kraan niet zou strekken in het belang van het algemeen, maar uitsluitend in haar belang; dat bovendien door de onmiddellijke nabijheid van het Groot Noordhollandsch Kanaal en de Hoornsche vaart bij brand ruimschoots de gelegenheid bestaatom het voor de spuiten benoodigde water te verkrijgen. Hoewel de directie haar ver zoek nogmaals herhaalde, o. a. op grond dat die brandkraan wel degelijk zou strekken in het belang van het algemeen, zoo handhaafden zij toch hun eenmaal genomen besluit. Bij schrijven van 18 December 1.1. herhaalde de directie nogmaals haar ver zoek en hoewel zij in het algemeen van gevoelen blijven, dat het voor de gemeente niet aangaat brandkranen te plaatsen, welke grootendeels s'rekken om bijzondere gebouwen tegen brandgevaar te beschermen, zoo kan niet ontkend worden, dat deze fabriek, waaraan de directie zelve werkelijk inwendig de meest mogelijke voorzorgen tegen brandgevaar genomen heeft, in een eenigszins anderen toestand verkeert. Bij het ontstaan van brand in eene meelfabriek, is het van het grootste belang, dat de blussching geen enkel oogenblik vertraging onder vindt. Een paar minuten vertraging kan in eene dergelijke fabriek onberekenbare gevolgen hebben Door de ligging dezer fabriek, kan zich het geval voordoendat de brandweer van uit de stad haar niet kan bereiken namelijk wanneer bij het uitbreken van brand de Eriesche draaibrug geopend is en niet dadelijk gesloten kan worden, een geval, dat zeer goed tot de mogelijkheden behoort. Bovendien kan een tweede oponthoud ontstaanwanneer de Kwakelbrug geopend mocht zijn. Met het oog daarop zouden zij genegen zijneene brandkraan te doen plaatsen in den straatweg voor de gebouwen dier fabriek op zoodanige plaats, als blijken zal het best aan het doel te beantwoordendaar zich anders het geval kan voordoendat de gemeente volstrekt geene hulp kan bieden. De brandkraan, thans geplaatst op den hoek der Gedempte Baansloot en der Baanstraat kan zeer goed gemist wordendie brandkraan zouden zij daarheen willen verplaatsen. Voor die verplaatsing en voor het verrichten van hetgeen verder noodig is, om de brandkraan voor genoemde fabriek te maken en voor hare be diening te zorgen verzoeken zij dun ook machtiging onder opmerkingdat die brandkraan in genoemden weg eerst ge plaatst zal kunnen worden, na daartoe bekomen vergunning van den Commissaris des Koningsdaar die weg behoort aan den •Staat der Nederlanden. Dit rapport is vergezeld van een rapport der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerkenwaarbij die commissie te kennen geeft, zich met dat voorstel niet te kunnen vereenigen. Stelt de directie dezer fabriek zooveel prijs op het aanwezig zijn eener brandkraan te dier plaatse, zij heeft volstrekt geen bezwaar, dat die gemeente zich met het maken daarvan belaste (verplaatsing eener bestaande vindt zij in ieder geval niet wenschelijk) mits de fabriek de kosten betale. Zij is van oor deel, dat dit verzoek ingewilligd wordendespoedig gevolgd zou worden door verzoeken van gelijke strekking van de eige naren van andere in deze gemeente gevestigde fabrieken, zooals de boterfabriek, de zoutziederij, de strooeartonpapierfabriek, de ijzergieterij enz., waar een eventueele brand evenzeer groote schade ten gevolge zou hebben. Die verzoeken zouden evenzeer in gewilligd moeten worden, daar die fabrieken volkomen gelijk staan met de onderwerpelijke fabriek. De strooeartonpapierfabriek is zelfs nog veel verder van de plaats, waar eene brandspuit gevonden wordt, verwijderd. Door de aanneming van dit voor stel zou een gevaarlijk antecedent gesteld worden, waarom zij voorstelt, aan burg. en weth. niette verleenen de gevraagde machtiging om die brandkraan te maken, maar als des raads gevoelen uit te spreken dat de gemeenteraad geen bezwaar heeft, dat van wege de gemeente die brandkraan gemaakt wordt, wanneer de directie der Alkmaarsche stoommeelfabriek zich bereid verklaart de daaruit voortvloeiende kosten voor hare rekening te nemen. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen, waarom op deze brandkraanin verband met de verzekering der fabriek tegen brandschade, door de directie zooveel prijs gesteld wordt en dat hierbij volstrekt geene geldkwestie betrokken is. Na eene korte bespreking wordt het voorstel van den heer Vonk, om de brandkraan voor rekening der gemeente te maken, met alge- meene stemmen aangenomenonder de uitdrukkelijke bepaling, dat dit besluit genomen wordt om geheel bijzondere, op zich zelf staande motievenwaaruit door of voor anderen geene gevolgtrekkingen gemaakt of rechten ontleend kunnen worden. 23. Voorstel om onder de gewone voorwaarden vergunning te verleenen aan de Maatschappij tot exploitatie van meteoro logische en annoncenklokken voor Nederland en koloniën, voor een tijdvak van tien jaren, tot het plaatsen van twee der gelijke klokken volgens overgelegde teekening en beschrijviug op in overleg met burg. en weth. aan te wijzen plaatsen. Aangenomen met aanvulling der voorgedragen voorwaarden op voorstel van den heer Kraakman. 24. Rapport op het verzoek van den heer J-Pot, industrieel alhier, om hem in eigendom af te staan een paar stukjes ge meentegrond aan den Omval. Uit een door den gemeente architect ingesteld onderzoek is geblekendat aan den Scher- merweg nabij den Omval een zeer ongeregelde toestand bestaat en geen behoorlijke scheiding aanwezig is tusschen de eigen dommen van de gemeente en particulieren. Op eene over gelegde teekening wordt dit in bijzonderheden aangeduid. Het voorstel strekt ten slotte 1°. om afwijzend te beschikken op het verzoek, om hem af te staan het stuk grond, groot 820 centiaren, dat in 1882 in het openbaar te vergeefs te koop aangeboden werd en waarvoor toen een koopprijs van ten minste f 1000 gevraagd was, daar het voor de gemeente, welke zoo weinig terreinen bezit, veel voordeeliger is, dit zeer gunstig aan het water gelegen terrein te behouden, dan het af te staan tegen eenen betrekkelijk onbeduidenden koopprijs' veranderd eomstan- digheden kunnen aanleiding worden dat deze grond voor de gemeente veel waarde krijgt 2°. burg. en weth. te machtigen a. tot het doen opmeten van de verschillende terreinen aldaar door den landmeter van het kadaster b. tot het maken eener behoorlijke scheiding tusschen de eigen dommen van de gemeente en die der particulieren, in overleg met die particulieren, naar de uitkomsten dier opmeting; 3". aan den verzoeker twee stukjes grond ter grootte van 35 centiarenwelke voor de gemeente niet de minste waarde hebbenaf te staan tegen 1 0,30 per centiare en betaling der kosten van overdracht en levering. Met het oog op de belangrijkenog te behandelen punten tot eene volgende vergadering aangehouden. 25. Verzoek van het bestuur der gemeente Ursem van den banne en polder Ursem en van den polder de Wogmeer om van de gemeente Alkmaar f 1500 bijdrage in de kosten van begrinding van den uitgang van de Wogmeer, geraamd op f 3565daar genoemde besturen bereid zijn eventueel in het voortdurend onderhoud te voorzienmits door belanghebbende gemeenten voor kosten van aanleg eene niet onbeduidende subsidie worde toegezegd. Burg. en weth., herinnerende dat reeds in 1869 1000 subsidie voor eene be strating van dezen weg werd toegezegd, eene toezegging in 1876 herhaald en dat alle die plannen tot verbetering op ver schillende moeielijkhedenvoornamelijk ten aanzien van het onderhoud van den weg, afstuittenzijn van oordeeldat de thans gevraagde bijdrage, al is die iets liooger dan de vroeger toegezegdemoet worden toegestaanwil men niet het gevaar loopeu, dat deze zoo wenschelijke verbetering wederom mis- lukke. Zij stellen daarom voor, de gevraagde bijdrage te ver leenen tot een bedrag van ten hoogste 1500, wanneer de verbetering f 3565 mocht kosten, uit te betalen, zoodra de weg behoorlijk ten genoegen van burg. en weth. opgele verd is, onder uitdrukkelijke bepaling, dat die bijdrage, wan neer de aannemingssom bij de te houden aanbesteding lager dan f 3565 mocht zijn, in dezelfde verhouding zooveel lager zal wezen. Aangenomennadat de heer Stoel den heer Conijndie gevraagd had of begrinding van dezen weg wenschelijk was en of bestrating niet de voorkeur verdiendebeantwoord had, opmerkende, dat daartegen niets geen bezwaar bestond, want dat meer wegen in de nabijheid begrind waren en dc Voor zitter den heer Kraakman verzekerd haddat het in de be doeling van burg. en weth. lag, vóór den aanvang van dit werk eene overeenkomst met voorschreven besturen te sluiten betreffende het voortdurend onderhoud van dezen weg. 26. Brief, houdende mededeeling, dat den 6 Februari 1886 aan burg. en weth. op hun verzoek werd medegedeeld, dat de jaarlijksche abonnementsprijs voor elke openbare school, welke aan de duinwaterleiding aangesloten werd, f 15 bedroeg en dat de prijs voor de onderwijzerswoningen, al of niet met de scholen verbonden door het tarief werd bepaald. Nader ge vraagde opheldering omtrent de bedoeling van laatstgenoemde opgave deed zien, dat de maatschappij ongenegen was eenige school aan te sluiten zoo niet gelijktijdig aangesloten werd de met de school verbonden onderwijzerswoning. Pogingen, aangewend om de maatschappij te bewegen, op die opvatting terug te komen, onder overlegging van eene platte grond teekening der verschillende scholen, werden met geen gunstigeu uitslag bekroond. Burg. en weth. verzochten daarop het hoofd der school voor onvermogenden, der burgerschool en der school voor meisjesof zij genegen waren, de door hen bewoonde woningen aan te sluiten, onder bijvoeging, dat zij, bij toe stemmende beantwoording dier vraag, den gemeenteraad zouden voorstellen, alle scholen aan te sluiten. Het hoofd der school voor onvermogenden verklaarde zich daartoe bereid, doch de twee andere hoofden waren ongenegen. Het gevolg daarvan was, dat burg. en weth. geene vrijheid vonden eenig voorstel te dien aanzien te doen, zoodat de zaak bleef rusten. Het onlangs voor gekomen geval van typhus in het huisgezin van het hoofd der burgerschool heeft de zaak van de aansluiting der scholen op nieuw weder aan de orde gebracht. Zoowel de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht als de gezondheidscommissie en de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier hebben naar aanleiding van dat ziektegeval aangedrongen in ieder geval op aansluiting der openbare burgerschool, doch tevens gewezen op het wenschelijke van de aansluiting der overige scholen. Daar het hoofd der burgerschool inmid dels de door hem bewoonde woning aan de duinwaterleiding had aangesloten, verviel het tot heden ten aanzien dier schoo' bestaan hebbende bezwaar en stellen zij dus voor, over te gaan tot de onmiddellijke aansluiting der burgerschoolder school voor onvermogenden en der twee tusschenscholen, eene jaar lijksche uitgave zullende vorderen van 60. Wat de school voor meisjes betreft, deelen zij mede, dat voor de daarbij behoorende woning, aan de duinwaterleiding aangesloten wordende, volgens het tarief jaarlijks f 28,50 zou moeten worden betaald. Dat bedrag kwam hun te hoog voor, in aanmerking nemendedat het tegenwoordige hoofdgeene kostleerlingen hebbende of onderwijzeressen bij zich latende inwonen een groot deel van het huis onbewoond laat en het gezin slechts bestaat uit 2, personen. Een met de maatschappij gehouden overleg had ten gevolgedat de maatschappij bereid is, die woningzoolang zij op de tegenwoordige wijze bewoond wordtaan te sluiten voor f 15. Het hoofd der school, daarmede in kennis gesteld is blijkens overgelegd schrijven echter ongenegen tot die aan sluiting over te gaan waarom burg. en weth. geene vrijheid vinden ten aanzien van die school hetzelfde voorstel te doen, als ten aanzien der andere scholen gedaan is. Met algemeene stemmen aangenomen. Door den Voorzitter werd aan den heer Kraakman toegezegd, te zullen onderzoeken, of het ook mogelijk was eene gelegen heid te maken, dat bij eventueelen brand van de waterleiding gebruik zou kunnen worden gemaakt door aanschroeving eener slang. 28. Voorstel van de vaste commissie voor de gasfabriek naar aanleiding van de in den laatsten tijd meermalen gehou den besprekingen over voorstellen tot vermindering van den gasprijs en in verband met het in de vergadering van 16 Ja nuari 1.1. door den raad uitgesproken gevoelen, dat hij in be ginsel niet ongezind wasom met groote gasverbruikers in overleg te treden over eene prijsvermindering, met ingang van 1 Juli a.s. voor lichtgas1. den prijs van het gas te bepalen op acht centen per stère; 2. houders van indus- trieele ondernemingen in de gemeente Alkmaar gevestigd, te laten betalen voor de eerste 2000 kub, el 8 ct. volg. aan of gedeelte er van 7% aan a a a a a a a 7 a a a a a a a a a a 6% a a a a a a a en daarboven 6 Met algemeene stemmen na eene korte bespreking aangeno men waarbij men uitdrukkelijk deed uitkomen dat de ver mindering, voorgesteld voor industrieel e onder nemingen, te Alkmaar gevestigd, alleen zal gelden voor zuivere nijverheidsondernemingen, maar niet voor kerken, koffiehuizen enz. Op voorstel van den heer Kraakman werd in het voorstel alleen bijgevoegd, dat deze vermindering ge schiedt tot den tijddat daarin bij nader besluit wijziging mocht worden gebracht. 29. Mededeeling van de heeren C. Bosman en mr. A. P- de Lange, dat zij niet anders kunnen dan den raad verzoeken, den door hen gestelden termijn voor de hun toegezegde sub sidie van 40000 ten behoeve van den lokaal-spoorweg Alk maarHoorn aan te nemen Die subsidie is verleend zonder eenige tijdsbepaling. Zij zijn bereidomdat de gemeente zulks wenscht, mede te werken tot het vaststellen eener billijke tijds bepaling zonder te onderzoekenof dit rechtens van hen zou kunnen worden gevorderd. Maar zij meenen dat de gemeente niet eenzijdig vermag zoodanigen korten termijn te stellen dat hun daardoor de uitvoering hunner plannen onmogelijk zou worden gemaakt. Na eene korte bespreking over het stellen van een korteren termijnwordt met algemeene stemmen, op voorstel van den voorzitter, de termijn overeenkomstig het verzoek op 1 Juli 1890 gesteld. 30. Voorstel van regenten van het gasthuis tot vaststelling eener nieuwe pharmacopoea pauperum op verzoek van de heeren genees- en heelkundigen en van den stads-apotheker. Met algemeene stemmen vastgesteld met ingang van 1 April a.s. 31. Is overgegaan tot het benoemen van: a. een geneesheer in het gasthuis, in plaats van wijlen den heer dr. C. J. de Lange. Op de door regenten van het gasthuis ingediende aanbeveling zijn geplaatst: de heeren I. A R. MulderII. dr. J. Broers. Benoemd met 9 stemmen de heer Mulder; de heer Broers bekwam 3 stemmen. b. een onderwijzer, bezittende hoofdakte, aan de openbare school voor onvermogenden in plaats van W. Schut, eervol ont slagen, op 1 700 jaarwedde. Van de 4 sollicitanten zijn op de voordracht geplaatst I. J. Vermaas te Nieuwveen; II. K. Sanders te Monnikendam; III. J. L. van Overbeeke te Dordrecht. Benoemd J. Vermaas met 12 stemmen. c. een lid der gezondheidscommissiein plaats van wijlen den heer dr. C. J. de Langewaarvoor in de vorige vergade ring eene aanbevelingslijst inkwam. Bij de eerste stemming bekwam de heer dr. J. Broers 6 de heer dr. J. C. M. Simon Thomas 4 en de heer dr. J. A. Mensonides 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming wordt benoemd de heer Broers met 7 stemmen, tegen 5 op den heer Thomas. d. eene onderwijzeres aan de openb. school voor onvermogenden, in plaats van mej. M. C. Engelsman. Op de voordracht zijn geplaatst: 1°. Mej. J. de Vries te Kolhoru, gemeente Bar- singerkorn; 2°. Mej.P. van der Molen te Driehuizen, gemeente Zuid- en Noordschermer; 3°. Mej. W. A. Boldingh te Ben- ningbroek. Met 12 stemmen benoemd mej. J. de Vries. 32. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering Onze vroegere otaJgeQjOtde ueer J. M. Zaad- noordijkwerd dezer dagen op eeoe te Leeuwarden gehouden tentoonstelling van zaaigranen niet 0lf zil veren medailles bekroond. Te Utrecht verkreeg bij eerete getuigschriften voor dertien verschillende soorten zaaizaad en tweede getuigschriften voor tien andere soor ten. Bovendien werd hem aldaar eene extra-premie van f 15 toegekend voor zijne „zeer belangrijke en uitge breide inzending." Tot rector van het St. Bernardu-Gesticht te Amsterdam is benoemd de WelEerw. Heer P. D. A. Zondag kapelaan der St. Laurentius-parochie te Alk maar en in diens plaats de WelEerw, Heer B. P. F. Mohr, kapelaan te Stompwijk. Zondagavond werd de SClliOtWOtstrijcL met Flobert geweer alhier ten einde gebracht. Alleea glad- ioops-Flobert geweren en geweren met kamerschietcjlin- der waren ter mededinging toegelaten. Do uitslag was als volgtle prijs de heer L. A. A. Perrinmet 25 punten 2e prijs de heer Steensel van der Aa met 233e prijs de heer Termolen met 234e prijs de heer Burger met 235e prijs da heer H. Essen met 23i na kampschieten) allen te Alkmaar. PER TELEGRAAF. Hoorn 7 Mrt. Kleine kaas 28Co i missie t t7j Aan gevoerd 40 stapels, wegende 10469 P.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3