No. 30*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ZOND AG 10 M A A R T. TWEEDE BLAD. HERIJK VOOR HE INGEZETENEN van Akersloot 12 Maart Limraen 13 Oud orp 14 St. P an k r a s 15 van 912 en van 14 uur. Prijs der gewone Advertentiën: ©ffitfttëeï t&ebecltc, ZWEDEN. In de Tweede Kamer werd den 6 door den heer Bexeli eeue interpellatie aangekondigd. Hij wensohte aan de regeering te vragenof eene monde linge of schriftelijke overeenkomst met het duitsche rijk getroffen of in uitzicht gesteld was omtrent de houding van Zweden bij een mogelijken oorlog tussehen Duitachland en eene andere mogendheiden of die houding al dan niet afweek van de strenge regelen der onzijdigheid. Tot het houden dier interpellatie is echter geene vergunning gegeven. Sismctiland. STATEN-GENERAAL. Tweade Kamer. ALKIAARSCHE COURANT Desa Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gebeele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06 Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMe. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; In ervaring gekomen sijnde, dat in den laataten tijd bij meerdere ingezetenen ter besparing der kosten van steenen schoorsteenen, metalen kachel- buizen door de buitenmuren zijn gestoken, en zulka onder aanmoediging van werkbazen die verklaardendat zulks veroorloofd is Herinneren bij deze aan art. 6 der verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand, van 24 Mei 1876 (Gemeenteblad No. 32), waarbij, onder strafbedreiging van f 3,— tot f 25,— boete met of zonder gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, het maken van dergelijke rookgeleidingen zonder- vergunning van Burgemeester en Wethouders ver boden is, onverminderd de verplichting om het in strijd met dit verbod gemaakte te verwijderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Maart 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat bet kohier voor de belasting op bet Personeel No. 6 en gelijk kohier No 7 en bet suppletoir kohier van het Patentrecht, 3e kwartaal, dienstjaar 1888/89, en wel de beide eerste kohieren op 2 Maart en bet laatste op 6 Maart 1889 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordbolland executoir verklaard beden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn., 8 Maart 1889. A. MACLAINE PONT. i liiiwiwiimiiMi i anwiinii ii i. ENGELAND. Het koninklijk genootschap van landbouw in Engeland zal zijn SOjarig bestaan vieren met eeue tentoonstellingwelke gedurende eene week gehouden zal worden iu het park te Windsor, door de Koningin, welke bet vijftigste presidentschap der vereeni- ging aanvaard beeft, daarvoor beschikbaar gesteld. Reeds sedert het begin van Eebruari is men bes;g aan bet opslaan van loodsen, stallen enz. en aan bet leggen van tramwegen tot bet verbinden van het terrein der tentoonstelling met de twee stationsgebouwen te Windsor. Baar de opening dezer tentoonstelling op der. 22 Juni bepaald iskunnen de hollandersnu het verbod tot der. invoer van levend hollandsch vee met den 1 Juni ophoudt vee inzenden, een voorrechtdat zij zeker op prijs zullen weten te stellen. De Koniagin is naar Biarritz vertrokken. De Times beschouwt den troonsafstand van Koning Milan van Servie als eene daad van ongeloofelijke licht zinnigheid waardocr Busland's invloed zich zeer zal uitbreiden. Da Times ziet in A'exander I niets dan den vertegenwoordiger van een geslacht, dat door op- zienwehkende familietwisten zijn ontzag verloren heeft. Rusland heeft nog steeds het oog op prins Karageorge- witch om dezen op den serviscben troon te plaatsen. „Europa", zegt dat blad, „kan binnenkort gebeur tenissen verwachten welke bet werk van den vredebond te niet zullen doen. Koning Milan heeft de regeeriDg nedergelegd omdat het betn onmogelijk was de verplich tingen welke hij jegens Oostenrijk op zich had genomen, met de weDsehen van het Servische volk in overeen stemming te brengen. „Milans aftreding is eene sohitterende overwinning voor Rusland en eene bedreiging voor het europeesche evenwicht, zoodat men de toekomst niet zonder onge rustheid kan te gemoet zien." De Morning Post noemt de nieuwe servisehe regee ring eene verzameling marionetten, welke zullen dansen op alle wijzen welke men te Petersburg zal aangeven. Dat blad beeft weinig vertrouwen in de vredelievende bedoelingen des Keizers. De minister van oorlog heeft eene memorie openbaar gemaakt betreflende de oorlogsbt grootiDg. De uitga ven voor het leger zijn gemamd op 17.335.000 pd. st. eu bedroegen 597.000 pd. st. meer dan in het vorige jaar, hoofdzakelijk ten gevolge van bet aanschaften van nieuwe geweren. De werkelijke sterkte van het leger is met 2600 man vermeerderd. Lagerhuis. Het adres van antwoord op de troon rede is den 6 aangenomen met 227 tegen 99 stemmen. Den 8 heeft de minister van marine een wetsontwerp ingediend, waarin een krediet wordt aangevraagd tot het bouwen van 70 nieuwe oorlogsschepen. Bij de toelichting wees hij op de krijgstoerustingen der andere staten. De uitgaven worden geraamd op 258.000.000. Het geheele werk zal in 5% jaar gereed zijn. Van de gevraagde som zal f 120.000.000 worden verwerkt door de bijzondere nijverheid, welke 35 schepen zal bouwen. Het ontwerp moet in zyn geheel worden aangenomen of verworpen. Ten slotte drong bij er op aan, dat de partijkwestie bij de behandeling van dit ontwerp buiten spel zou blijven. De minister van financiën lichtte daarna de wijze toe, waarop de regeeriDg in deze uitgaven wil voorzien. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft een schrijven gerioht aan alle bevelhebbers waarin herin nerd wordt, dat militairen in werkelijke dienst geen lid kunnen zijn van vereenigingen, door den minister van oorlog niet goedgekeurd. Den 4 is to Lyon in een slecht huis brand ontstaan, waarbij een der bewoonsters omkwam. Aan Generaal Boulanger is door den afgevaardigde Millevoie uit naam zijner kiezers te Boulogne een eeresabel overhandigd. Deze afgevaardigde zeide e. a. bij de over handiging, dat nu de parlementairen hem zijnen degen hadden ontnomen zij hem er een zonden teruggeven. Hij was de uitverkorene van het volk en bleef d8 hoop van alle franschan. Het zwaard, dat hem namens bet geheele volk was toevertrouwd ter verdediging van de republiek en bet vaderland, moest hij gebruiken. De heeren DéroulèdeRichard en Laguerre zullen niet wegens hoogverraad, maar wegens het houden van vergaderingen eecer niet erkende vereeaiging vervolgd worden. De heer Denfert-Rochereau, directeur van het Comp- toir d'Eseompte te Parijs, stierf in den voormiddag van den 5 onverwacht, volgens verklaring van zijne vrienden aan eene beroerte volgens anderen ten gevolge van zelfmoord. Hij had belangrijke verliezen geleden bij de in den laatsten tijd bestaan hebbende samenspanning om de metalen, in bet bijzoader het koper, op te koopen en de prijzen daarvan op te drijven. De vrees dat genoemde instelling daarbij ook aanzienlijke verliezen zou geleden hebben, was oorzaak, dat een aanval op hare kantoren werd gedaan door personendie daar hun geld in bewaring hadden gegeven. Die vrees schijnt evenwel overdreven te zijn geweest; althans heeft zij tot nog toe alle verplichtingen kannen nakomen en schijnt de reserve ruim voldoende te zijn tot dekking vaa alle verbintenissen. Van een aanbod van de fransche bank om f 100.000 000 te harer beschikking te stellen werd aanvankelijk evenmin gebruik gemaakt als van een au- der van eenige bankiers tot een bedrag van f80,000,000. Later is gebruik gemaakt van een aanbod der fransche bank voor f 50,000,000. Het hof van appèl heeft den 8 beslistdat de Pa nama-Maatschappij een zedelijk lichaam is. KamBF. Den 7 betoogde de heer Gaud in dat men de Panama-Kanaalmaatschappij niet aan baar lot mocht overlaten. Al de aandeel- en obligatiehouders moesten bijeengeroepen worden om hun den toestand te ontrouwen en middelen te beramen tot voortzetting van het werk. De minister van financiënde heer Bouvier, antwoordde dat de regeering niet rechtstreeks tussehen beide kan komen. De minister-president de heer Tirard verklaardedat de regeering alles gedaan had wat zij kon docb niet verder wilde gaan. Eene eenvoudige motie om over te gaan tot de orde van den dag werd met 344 tegen 185 stemmen aangenomen. SERVIE. Koning Miian was zeer aangedaan, toen bij plechtig afstand deed van den troon. Hy heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij dat feit ter openbare kennis brengt. Hij herinnert daarin aan alles, wat bij heeft gedaan om de belangen des lands te beschermen en het koninkrijk te maken tot een steun voor den vrede op het Balkanschiereiland. Hij neemt de verantwoordelijkheid op zich voor den onguatigen uitslag van het eerste gedeelte zijner regee ring. Nu zal een nieuw tijdperk aanbreken maar bij voelt niet de kracht, noodig voor da eiscben van den tegenwoordigen toestand. Voortaan zal hij de eerste onderdaan zijn van zijn zoon, dien bij aanspoort getrouw te blijven aan het servisehe volk. Hij vertrouwt nude regeering toe aan beproefde vaderlandslievende mannen, die den oorlog op het Balkan-Schiereiland weten te voorkomen en de belangen van het koninkrijk zullen handhaven. Ten slotte worden de namen vermeld der leden van het regentschap, dat tijdens de minderjarigheid van Ko ning Alex nder de regeericg zal voeren Da troonsafstand is ter kennis gebracht van de ver tegen wosrdigers der andere mogendheden te Belgrado. Het leger legde den eed van getrouwheid af aan de regentendie den leider der radicalen, Tauchano- witch, het vormen van een ministerie opdroogen. Dat ministerie is aldus samengesteld: generaal Gruitch, voorzitter van den raad en minister van buitenl. zaken; kolonel Djuritch, oorlog; Taucbanowitch, landbouw en en koophandel; Velimirowitcb, openbare werken; Voitch, financiën; Mislosavlieviteb, binnenl. zaken: Gerchitcb, justitie en eeredienst. Als redenen voor het aftreden vaa Koning Milan worden genoemd, vrees voor eene samenzwering en een aanslag op zyn leven; geldelijke moeielijkkeden; zenuw achtigheid eü overspanning plan om met eene oos- tenrijkacbe dame te trouwen. De buitenlandsche staatkunde zal op uitdrukkelijk verzoek van Koning Miian niet gewijzigd worden. VEREENIGDE STATEN. President Harrison heeft den 5 dadelijk zijn ministerie benoemd dat ter stond door den Senaat bekrachtigd is. De heer Blaine is minister var. buitenl. zaken geworden de heer Windom minister van financiën, Proctor van oorlog, Tracy van marine Noble van binnen!, zaken Waaamaker van posterijen, Miller „attorney general", Jeremia M. Rusk, gouverneur van Wisconsin, van landbouw. TMgnmrwiwannMBJTiMgywBBiM~wu''i HTOT—I II II —muinmii—-p De commissie van rapporteurs heeft verscheidene amendementen ingediend op bet wetsontwerp op den kinderarbeid enz., e. a om in plaats der woorden van art. 1, eub 1°. te lezen „1°. werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw tuinbouw boschbouw of veehouderij voor zoover zij worden verricht door leden van het gezin van dengene die het bedrijf uitoefentof ook door anderen mits in het laatste geval in de opene lucht en zonder dat daarvoor middellijk of onmiddellijk, hetzij door een betrokken persoon zelf of door deszelfs ouders of verzorgers loon genoten wordt;" en de instelling der inspecteurs in een afzonderlijk artikel vast te stellen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp betreffende de peu-iceaen van burgerlijke ambtenaren de heeren van Deldea Bahlmann Kerdijk Veegens en van Asch van Wijck. Dea 8 was het eerst aan de orde het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn, strekkende tot verhooging van de afschrijving voor zeer zwaar bier en wijzi ging in de afschrijving van accijns bij uitvoer van azijn. Bij de korte beraadslaging, over dat ontwerp gevoerd verklaarde de mi ni ster van financiën, tegenover den wensch van den heer Zaaijer, tot verlaging van het invoerreoht op bieren o. a., het bier wel degelijk een weelde-artikel te ach ten. Dr. Idzerda verklaarde eens in de Kamer, dat 1 P. vleesch gelijk stond met 100 P. bier. Van voedende kracht is dus geen sprake en waar zoo vele bierhallen verrijzen, kan tcch zeker niet van eene volksbehoefte sprake zijn. De beer Schepel verklaarde, dat, als de regeering niet spoedig kwam met voorstellen tot vermindering of afschaffing van sommige accijnzen hij zelf het initiatief zou nemen. Zonder stemming werd het goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op azijn. Dit werd na korte beraadslaging aangenomen met 65 tegen 14 stemmen, na verwerping met 45 tegen 33 stemmen (rechter- tegen linkerzijde) van een door de heeren Zaayer en Mees ingediend amendement. Vervolgens werd besloten tot toelating van den heer Mutsaers na eedsaflegging en op voorstel van den tieer Kerkwijkom de benoeming van 5 leden der commissie van voorbereiding van het onderzoek der ingediende indische rekeningen door den voorzitter te doen plaats hebben. Deze benoemde de hee ren VV. K. van Dedem, Bool, Levyssohn Norman, van Nunen en Lueassen De voorzitter stelde daarna voor, in de eerstvolgende verga dering te behandelen de interpellatie Seyffardt, de ontwerpen betreflende de reis- en verblijfkosten der Kamerleden en de wet op den arbeid van jeugdige personen en vrouwen. De heer van Alp hen stelde voor de behandeling op den 19 aan te vangenomdat vele ledentevens leden der prov. statende behandeling der kiestabel willen bijwonen en er niet veel arbeid te voorzien is, tengevolge van de treurige omstandig heden waarin Nederland verkeert. De heer Lobman zou den 14 wilien aanvangen. Het voorstel van Alphen werd aangenomen met 46 tegen 23 stemmen. Daarna kwam in behandeling de wijziging der gestichtemcet (vestiging van de meisjesstrafgevangenis te Montfoort in plaats van te Amersfoort). Aangenomen met 62 tegen 9 stemmen na bestrijding door den heer Hartogh, die het afkeurde, dat ver oordeelden gehuisvest werden in eene gemeente, waar een Rijks opvoedingsgesticht gevonden wordtom de daaruit voort vloeiende verwarring en na verdediging door den heer Heemskerk en den minister van justitie.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5